Leiden politie gaat Aaker in ïde fout 'Wij krijgen elk halfjaar een schop tussen de benen' Stedenband heeft nieuw bloed nodig Universiteitsraad voelt niets voor extra beursjaar bèta's Verbouwing Vogelvlucht laat buurtbewoners koud )INSDAG 26 MAART 1996 971 dsct hef HENNY VAN EGMOND. 071 -5356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -5356429 Frisse start yi q De nieuwe voetbal- I J vereniging die straks na de fusie in Voor schoten ontstaat moet een frisse start krijgen. Jacobus yi rr Bij de verkoop van I J het oude Huize Ja cobus in Roelofarendsveen zijn onverwacht moeilijk heden gerezen. Inbrekers aangehouden leiden De Leidse politie heeft vannacht op de Europavveg twee Rjmannen aangehouden - een 26-jarige Hagenaar en een 16-jari- 5^j ge jongen zonder vaste woon- of verblijfplaats - die worden ver- nadacht van inbraak, diezelfde nacht, in een huis aan de Tiboel Th|Siegenbeekstraat in Leiden. ANNO 1896 Donderdag 26 Maart Alle Maartsche buien zijn goedgemaakt door den Maartschen zomerdag van gisteren. De stad liep uit en op de buitenwegen wemelde het van wandelaars. De knoppen van vele struiken in parken en plantsoenen barstten open door de kracht van de zonnestralen. Op alle wegen flikkerden rijwielen nabij en in de verte, en steeds meer dames ziet men op het tweewiel. Er wordt ook meer voor deze sport gedaan: in sommige uitspannings-, ei- iverjlgenlijk nu „afstap"-plaatsen, zooals o.a. „De Vink", vindt men praktische hekken, waartusschen de machines op rijen kunnen I worden gezet. ANNO 1971 vrijdag 26 maart Bal De voltooiing van het Bevrijdingsplein gaat verder. Gistermiddag 30- is de eerste paal geslagen voor het filiaal van de Leidse Spaar bank, die met een bijkantoor van de Amro-bank in het midden Joh van het plein wordt gebouwd. Over de uiterlijke vorm van beide aanjbankgebouwtjes is indertijd veel te doen geweest. Na veel vijven 1/4 en zessen en vooral dankzij de activiteiten van een buurtcomité o.l.v. kapper Kort, is tenslotte met alle partijen overeenstemming l bereikt over een speelse honingraat-vorm. Leidse wetenschappers niet blij met plan afschaffing ambtenarenstatus leiden caroline van overbeeke „Een luchtballon, maar dan wel een hete. Het is weer een mooi schot voor de boeg van minister Ritzen." Medewerkers van de Leidse Rijksuniver siteit weten niet goed hoe serieus ze het laatste idee van de onderwijs-minis(ter moeten nemen. Ritzen wil af van de ambtenarenstatus voor uni versitair personeel: universiteiten moeten zelf flexibele arbeidscontracten sluiten. Dan is hij meteen van het wachtgeldprobleem af. Werknemers die hun baan verliezen, vallen dan onder de Werkloosheidwet, zo zei hij on langs op de bijeenkomst van de vereniging van universiteiten (VSNU). De minister begint bin nenkort het overleg met de vakbonden over een nieuwe onderwijs-CAO. Een Leidse hoogleraar aan de faculteit van wis- en natuurwetenschappen reageert cynisch: „Dit doet de minister uitsluitend om weer onrust op de universiteiten te zaaien. Het is Haags paniek voetbal. Ik wantrouw de motieven van Ritzen. Wij krijgen elk half jaar een schop tussen de be nen." „Natuurlijk, er zijn ook voordelen. Je zou zon der ambtenarenregeling makkelijker afkunnen van personeel dat niet functioneert. Maar nade len zijn er ook: iedereen zit dan op de schop. Universiteiten worden op die manier als een gloeilampenfabriek bestuurd en dat gaat ten kos te van het onderzoek. Dan worden wetenschap pers afgerekend op 'het nut' en wordt ons steeds gevraagd: wat hebben we daaraan? Er is trou wens niet eens een vabond voor wetenschappe lijk personeel: wie staat er in voor onze belan gen? En wat komt ervoor in de plaats?" Fokkerse toestanden Dr. L. van der Molen, onderzoekster en lid van de universiteitsraad is bang voor 'Fokkerse toe standen' als het personeel- overgaat naar de pri vaatrechtelijke sector. „De salarissen zullen gi gantisch omhoog .moeten. We lopen nu flink achter bij het bedrijsleven: de minister is de afge lopen jaren erg zuinig geweest. Dat kost de uni versiteiten een lieve duit. En je kan ook failliet gaan..." Van der Molen neemt het 'luchtballonnetje' van Ritzen niet al te serieus. Ik moet dat plan eerst nog zien. „Je kunt dit soort dingen niet zo maar doen. Ik vind het een typsich Ritzensiaanse move. hij roept maar wat en laat iedereen in vol strekte onrust achter. Het zou beter zijn als hij zich met andere dingen bezighield." Prof. dr. R. Andeweg, decaan van de faculteit Sociale Wetenschappen, ziet ook voordelen. „Als bestuiirder zie ik wel dat je in dat geval veel flexi beler bent en mensen permanent kunt toetsen op de kwaliteit van hun onderwijs en onderzoek. Bovendien kun je bij grote bezuinigingsoperaties je organisatie makkelijker aanpassen." „Nadelen zijn er ook: misschien gaan universi teiten mensen bij elkaar wegkopen zoals in de Verenigde Staten. En hoe zit het met de kwaliteit van je eindprodukt: is het fundamentele onder zoek met onzekerheid gediend? Moeten weten schappers niet in alle rust, verzekerd van hun positie en salaris, hun werk kunnen doen? De overheid trekt zich terug als het om de financie ring van de universiteiten gaat. Het lijkt een on vermijdelijke ontwikkeling om het personeel hun ambtenarenstatus te ontnemen. Maar is het wenselijk?" Ook professor René Diekstra is sceptisch. „Het ontnemen van ons wachtgeldrecht betekent het uitkleden van ambtenaren en dat vind ik niet netjes. Bovendien spelen andere dingen mee. Ik werk al 14 jaar bij mijn universiteit in Leiden en heb door die langdurige verbintenis ook een af fectieve relatie opgebouwd. Stel dat iemand mij straks wil wegkopen? Voor het bedrijven van we tenschap, dat in rust en kalmte dient te gebeu ren, is dat geen gunstig klimaat." „Het idee van een 'ondernemende' universi teit, de Ver-Amerikanisering noem ik het maar, daar ben ik niet voor. Wetenschap is niet te ver gelijken met het produceren van zakken chips. De doordenk-cultuur van wetenschappers en de productiecultuur bijten elkaar. Ik zeg liever: be taal ons minder, maar geef ons meer rust!" Dr. A. van Duyneveldt buigt zich in het Overleg Personeelszaken van de universiteit (OPRUL) over de rechten van het personeel. Volgens hem is het afschaffen van de ambtenarenstatus geen probleem. „Ook de vakbonden staan daar niet negatief tegenover. Als het maar centraal gebeurt en Alle universiteiten dezelfde CAO-afspraken maken, met de VSNU in plaats van de minister. Ik denk niet dat de salarissen enorm zullen ver anderen. Wel kunnen universiteiten meer indivi dueel maatwerk bieden, en verschillen aanbren gen in het pensioen bijvoorbeeld. Maar wat er ook gebeurt: de veranderingen zullen heel gelei delijk gaan." 7-2Pe politie van het korps Hollands-Midden ging vorig jaar j^)nzorgvuldiger te werk bij het opstellen van processen- ijenjerbaal dan in 1994. Dat blijkt uit het jaarverslag van de eve' echtbank in het arrondissement Den Haag. ilden aad rietveld een deel ligt aan de grotere zorgvuldigheid bij het openbaar ijf procent van alle strafzaken ministerie. „Je moet natuurlijk 'erd vorig jaar door justitie te- zoveel mogelijk voorkomen dat sn §uggestuurd naar de politie, mensen ten onrechte voor het mdat op processen-verbaal en hekje van de rechtbank komen angiften belangrijke gegevens te staan." mtbraken. In 1994 was dat De stijging van het aantal fou- iveeëneenhalfprocent. te processen-verbaal in Hol- Het arrondissementsparket is lands-Midden kan echter niet ^2, epaald niet blij met de verdub- helemaal verklaard worden uit eling van het aantal onvolledi- de grotere zorgvuldigheid bij processen-verbaal. „Daar het openbaar ministerie. In an- ijn processen-verbaal bij waar- dere politieregio's was geen ip essentiële onderdelen ont- sprake van zo'n opvallende stij- reken en aangiftes die op pun- ging. en niet in orde zijn", zegt pers- De politie bracht 7816 zaken Brofficier Horstink. „Die moeten aan bij de rechtbank. Ruim dj wel terugsturen omdat je tweeduizend werden er door de nders onderuit gaat op de zit- politierechter afgedaan, ruim ng." duizend door de kinderrechter Een verklaring voor de stij-" of het bureau Halt. De meer ing van het aantal terugge- voudige kamer van de recht- tuurde processen-verbaal in bank behandelde vorig jaar de Koipollands-Midden kan Horstink zaken van 306 verdachten, liet geven. Maar zij sluit niet Slechts in negen gevallen werd lit, dat de oorzaak daarvan voor de verdachte vrijgesproken. Slachtcombinatie is boetes kwijt den haag/leiden Het gerechtshof heeft het von nis vernietigd van de econo misch politierechter tegen Slachtcombinatie Leiden BV en één van haar directeuren. De economisch politierechter had vorig jaar april boetes uitge deeld van respectievelijk 3.000 en 1.500 gulden nadat inspec teurs op het terrein aan de Pas teurstraat een groot aantal on hygiënische toestanden hadden opgemerkt. Volgens de advocaat van de Slachtcombinatie Leiden, die in januari gesloten is omdat ze niet meer voldeed aan de nieu we strenge Europese eisen, trok de bv zo veel mogelijk geld uit voor het meest noodzakelijke onderhoud aan de gebouwen. „Maar als je weet dat je op korte termijn moet vertrekken, ga je geen miljoenen investeren in panden die honderd jaar oud zijn." leiden Anderhalf uur is de Leidse brandweer vannacht bezig geweest om een 23-jarige Amsterdammer op de A4 uit zijn auto te be vrijden. De man botste op de rijbaan richting Amsterdam ter hoogte van de Europaweg in volle vaart op een mobiel verkeersbord. Hij raakte met beide onderbenen bekneld tussen zijn stoel en het bij de botsing naar achteren geschoven motorblok. De man, die tijdens de hele reddingsoperatie volledig bij kennis was, moest uiterst voorzichtig worden 'losgepeu terd'. Hij is zwaar gewond en met een groot aantal botbreuken opgenomen in het AZL. Een inzittende, een 29-jarige Amsterdamse, kwam er tot verwondering van brandweer en ambulacepersoneel met wat schrammen en builen vanaf. Zij moest wel voor observatie een nacht in het ziekenhuis blijven. FOTO HIELCO KUIPERS ;.j eiden caroline van overbeeke ien extra - vijde - jaar studiefi nanciering voor bèta-studenten ran de Leidse universiteit: is dat en kwaliteitsverbetering of foihiet? Het merendeel van de le ien van de universiteitsraad 'ond gisteravond van niet. Dit inderdeel in het plan van de 3p^,eidse universiteit om de on- ierwijskwaliteit van haar stu- j! lierichtingen te verbeteren, Spiegelei moest dan ook worden ge schrapt. Het college blijft echter bij zijn besluit de bèta-studen ten een jaar extra beurs toe te kennen. Het college van bestuur wil het extra jaar beurs uit eigen middelen betalen om de con currentiepositie tfan de studie richtingen informatica, natuur-, wis-, schei- en sterrenkunde te versterken. De technische uni versiteiten hebben vorig jaar van minister Ritzen namelijk een extra studiejaar gekregen voor hun bèta-opleidingen. Omdat de cursusduur aan de andere universiteiten op vier jaar blijft, vrezen deze instellin gen hun studenten te verliezen. Het bestuur- van de Leidse universiteit heeft een 'kwaliteitsmanagementplan' ge maakt met voorstellen om het onderwijs van Alle studies te verbeteren. Het college van be stuur kan op basis van dat plan maximaal 20 miljoen gulden krijgen uit het zogeheten 'stu deerbaarheidsfonds' van de mi nister. In het plan vraagt Leiden onder meer geld voor docen tentrainingen, een mentorenys- teem voor studentenbegelei ding en speciale 'interactieve' computerprogramma's voor het onderwijs. Studentenlid Jeroen Vugts vond het onzin om het vijfde jaar beurs voor bèta's in dat plan op te nemen. „Dat besluit heeft niets met kwaliteitsverbe tering te maken: het onderwijs voor bèta-studenten blijft im mers hetzelfde. Studenten kun nen alleen een jaar langer over hun studie doen." Professor W. Boot: „Ik vind het bovendien onjuist dat de universiteit dat jaar zélf betaalt en dus in het ei gen vlees te snijdt op grond van concurrentieoverwegingen. Waarom krijgen andere oplei dingen trouwens geen extra jaar studiefinanciering?" Rector L. Leertouwer: „De an dere klassieke universiteiten voeren ook een extra jaar stu diefinanciering in voor bèta's: dan kunnen wij niet achterblij ven." De UR-leden voelden er echter niets voor dat besluit ook in het kwaliteitsplan op te ne men. oxford annemiek ruygrok „De stedenband tussen Leiden en Oxford gaat een gezonde toekomst tegemoet. Maar die zal er anders uitzien. Er is be hoefte aan nieuw bloed, aan nieuwe ideeën." Eric Filemon, voorzitter van het Leidën-Ox- ford Comité, zei dit gisteren tij dens de plechtige en indruk wekkende ceremonie in Christ- church ter herdenking van het feit dat precies 50 jaar geleden de stedenband werd gesticht. Ook van de kant van de ge meente wordt die behoefte aan voortzetting van de 'link' onder streept, zij het dat ook hier wordt gedacht aan een andere, modernere opzet. Wethouder Henny Koek (onderwijs) voelt veel voor het initiatief van File mon om scholenuitwisselingen te stimuleren. In een openbare vergadering van de gemeente raad van Oxford werd boven dien van die kant unaniem voor voortzetting en versteviging van de vriendschap met Leiden ge stemd. Traditie en uitwisseling van cadeaus kenmerkten de viering van het gouden jubileum giste ren. De dienst in Christchurch met medewerking van het koor van deze kerk, vormde het hoogtepunt van de uitwisseling van Leidse reünisten naar Ox ford. De plechtigheid werd ge volgd door een ongedwongen receptie in het stadhuis, waar 's avonds tijdens het diner een ontroerde initiatiefnemer van de uitwisseling, Albert Milhado, zijn dankbaarheid toonde. In een met 'practical jokes' doorspekte speech bracht Mil hado het onderwerp ter sprake waar heel Engeland het mo menteel over heeft: het rund vlees. De gekke koeienziekte had, zo zei hij, geen greep op hem gekregen ondanks het nut tigen van een heerlijk stuk 'beef. „Ik voel me fitter dan ooit tevoren." Tijdens het diner kreeg loco- -burgemeester Tjeerd van Rij, die eerder tijdens de openbare raadsvergadering de gouden erepenning van de gemeente Leiden aan de burgemeester van Oxford had overhandigd, een cadeau retour. Een sculp tuur dat eveneens de vijftigjare vriendschap tussen de twee ste den bekrachtigt, 's Middags had Van Rij ook een tekening van de plaquette overhandigd die in het plaveisel bij het stadhuis van Oxford zal worden gelegd. Het is een rond medaillon met de Leidse sleutels en de twee jaartallen erin die aan de gou den stedenband herinneren. Tot slot werden de deelne mers van het eerste uur, de meesten nog goed ter been, op deze herdenkingsdag in het zonnetje gezet: Zij kregen een herinneringsmedaille uitgereikt. De eerste helft van de uitwis seling zit erop. Na een zomer vol festiviteiten in Leiden, ko men eind september reünisten uit Oxford om hier de 3 okto- ber-feesten bij te wonen. NAGERECHT ,Ik maak je kapot", zou de jon gman de treinconducteur heb- 3vèen toegevoegd. De NS-beamb- e had hem in februari van dit aar uit de trein gezet omdat hij :onder kaartje reisde. De jonge- Jnan had daarbij op station tz ammenschans een mes ge- rokken met een twaalf centi- ner lang lemmet. Ja, daar doe e met je fluit en je spiegelei niet B 'eel meer tegen, f Ach, dat heb ik wel gezegd", !?ei de verdachte gistermiddag legen politierechter Korvinus, maar ik stond toen al op zo'n wintig meter afstand van hem. Ik wilde alleen maar dreigen. Hij wilde mijn paspoort niet te- uggeven." „Maar u heeft hem ook nog op de trui gespuugd en jezegd dat hij een racist was. En toen zei die conducteur dat hij daarvan niet gediend was", re pliceerde Korvinus. De zaak eek hem wettig en overtuigend m Jewezen. 3e jongeman schuifelde onrus- ig heen en weer op zijn stoel. In de morele kant van het voor val was hij niet erg geïnteres seerd. Hij had al eens eerder een jaar voor zware mishande ling gekregen, maar nu had hij toch niet echt iets gedaan? Hoe zou het voor hem aflopen? Korvinus keek hem door zijn bril streng aan en vonniste twee maanden onvoorwaardelijk. Maar het is net lente, buiten kwinkeleren de vogeltjes en dan is een gevangenis wel een heel naargeestig oord. Ga maar eens in het zonnetje zitten achter de tralies. Dan zie je er in no time uit als een zebra. De jongeman gaat dus in hoger beroep. Lentegevoel Heling en valsheid in geschrifte. Dat werd een jongeman uit Lei den ten laste gelegd. Hij had tien gestolen eurocheques ge kocht en er vier verzilverd. Op de cheques waren sporen van hem aangetroffen. De jonge man gaf de feiten met een snik in zijn stem toe, maar hij was al een hele tijd ziek en 'een kat in het nauw maakt rare sprongen.' Nadat zijn vriendin hem had verlaten, was het bergafwaarts met hem gegaan. Maar langza merhand probeerde hij er met De jongeman kwam eraf met een geldboete van 2000 gulden plus een maand voorwaardelijk, en dat met een proeftijd van een jaar. Kippekont psychologische hulp weer bo venop te krabbelen. „Tja", zei de rechter, „maar van wat u hebt gedaan, krijg ik toch niet meteen een lentegevoel." Keurig gekleed in een blauwe blazer en een grijze broek ver scheen hij voor de rechter. Een vijftiger, zijn grijze haar met brillantine glad achterover ge kamd. Hij had teveel alcohol in zijn bloed gehad toen men hem in zijn auto aantrof. De man keek schuldbewust naar de rechter. Nee, nee, zoiets hoort inderdaad niet. Maar mis schien wou de rechter wel even wat meewegen in zijn eindoor deel. Hij had kennis aan een Hindoestaanse en omdat zijn eigen bedrijfje naar de ratsmo- dee was gegaan, zat een ver blijfsvergunning er voor haar bijna niet meer in. Dag, liefde! En hij had tot overmaat van ramp in december een lichte hersenbloeding gehad en ja, dan wil je af en toe wel eens een glaasje tot je nemen. Maar het mag niet, het mag niet, zei de man. Zijn advocaat had in de wacht ruimte al tegen hem gezegd dat hij rekening moest houden met een ontzegging van de rijbe voegdheid. Maar zijn cliënt kwam er met zijden sokken vanaf. 1500 Gulden boete en zes maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid en dat met een proeftijd van twee jaar. De man toonde zich blij verrast. Vond dat hij sympa thiek was behandeld door Kor vinus. Diefstalletjes, nog meer drank misbruik, een diefstal van een brommer - de kleine criminali teit nam gisteren weer ettelijke uurtjes in beslag bij het Leidse kantongerecht. Eén van de schrijnendste gevallen: een moeder zet haar kind in de draaimolen, laat haar tas even op de grond staan en een dief slaat toe. Weg, portemonnee. Zullen we daar de prijsvechter van de kermis maar eens even bij halen? cees van hoore Vier belangstellenden op informatieavond leiden hans versluis Als het aan de gemeente ligt gaat er heel wat veranderen aan buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan. De peuterspeel zaal, de diverse verenigingen en de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) moeten het gebouwtje naast het 5-meibad gaan delen met de een tweetal nieuwe be woners: de Dienst Milieu en Be heer en een raad- en daadwin kel. Om iedereen de benodigde ruimte te kunnen bieden, zal er getimmerd gaan worden. De gemeente presenteerde gisteren de plannen voor de verbou wing. Gistermiddag waren de be trokken partijen - de LWO, Milieu en Beheer, de raad- en daadwinkel - uitgenodigd, de avond was gereserveerd voor de buurtbewoners. Maar met een opkomst van welgeteld vier per sonen, die zich tevreden toon den over het plan, bleek de be langstelling van de buurt voor het reilen en zeilen van hun buurthuis minimaal. Dat aantal stak schril af tegen de batterij 'uitleggers' die voor de gelegen heid aanwezig waren: de archi tect, de wijkchef, vertegenwoor digers van milieu, groenbeheer en de raad- en daadwinkel. Kantoren Het buurthuis, zo vernam het viertal, zal voor een gedeelte van zijn ruimte moeten afstaan aan kantoren, van waaruit het wijkbeheer georganiseerd zal worden. Ook komen er kleed ruimtes, douches en een kanti ne voor dertigkoppige personeel van het wijkbeheer. Daar staat tegenover dat er op het mid dengedeelte een verdieping bij gebouwd wordt, waardoor het gehele gebouw weer op gelijke hoogte komt. Voor het mate rieel van het wijkbeheer - lichte voertuigen als veegmachines en grasmaaiers - wordt een garage bijgebouwd. Architect J.A. Verbeekwas en thousiast over de nieuwbouw. „Jammer dat de garage zo ver scholen ligt. Zo kunnen maar weinig mensen genieten van de schoonheid van het gebouw." P. Bollen van groenbeheer tem perde het enthousiasme. Het leek hem toch beter met wat groen de loods nog meer aan het oog te onttrekken. „Een ar chitect begrijpt dat misschien niet, maar sommige mensen vinden zo'n gebouw toch niet zo mooi." Bollen was blij te kunnen melden dat het speel pleintje van de peuters ook een opknapbeurt krijgt.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11