EWR neemt Alphens water over Vrijwilligers bouwen boerderij Archeon Kwekers stellen toekomst veilig Jongeren wijzen andere hangplek af Regio Leiden/Rijn Veenstreek >eimuidenaar vordt ridder Lente in Utopia Schot in opknapbeurt sluisje Nieuwe Wetering Oudste van Oegstgeest 104 Eerste kievitsei gevonden Ruziezoekers aangehouden Hardrijders op de bon Snelkraak bij doe-het-zelver Portemonnees geroofd Autokrakers aangehouden BAANDAG 25 MAART 1996 chef hennyvan egmond.071-5356414. plv -chef hans koenekoop,071-5356429 Amsterdamse steelt lingerie alphen aan den run Persponeel van een lingeriezaak aan de Raadhuisstraat Ln Alphen heeft vrijdagmiddag een 24-jarige vrouw uit Amsterdam aangehouden, die voor ruim 1600 gulden aan spullen had gestolen. De verdachte was in het gezelschap van een andere vrouw, die echter wist te ontkomen. De Amster damse heeft de diefstal bekend en is zaterdag weer vrijgelaten. Insluiper neemt 11.000 gulden mee alphen aan den run Een insluiper heeft vrijdagavond uit een bo venwoning van een winkel aan de Emmalaan ongeveer 11.000 gulden uit een geldkistje gestolen. Vijf mensen kwamen de win kel binnen. Vier van hen hielden het personeel bezig en de vijfde ging in een onbewaakt ogenblik naar de bovenwoning en brak een kast open met daarin het geldkistje. McDonald's wil Jlek in Alphen Met IcDonalds wil een vestiging penen in Alphen aan den Rijn. )e hamburgerketen heeft daar- oor een locatie op het oog aan et Thorbeckeplein. Dat maakte van der Veen, directeur ste- 1 elijke ontwikkeling van de ge- ïeente zaterdag bekend tijdens et stadsdebat over het master- an. Op dit moment is er rond het horbeckeplein geen plek vrij oor de vestiging van een Mc- lonald's-restaurant. Maar vol- ens Van der Veen is McDo- ald's daarover in onderhande- ng met de op het plein geves- gde middenstand. Een woord- oerster van McDonald's ont- ent overigens dat zulke onder- andelingen gaande zijn. ■imuiden/utrecht alphen aan den run ruud sep vervolg van voorpagina De ene kant van de stok gaat in een gat in een houten schraag, de andere kant klemt Archeon- directeur Geert Geertsma tegen zijn buik. Onwennig snijdt hij het hout tot een min of meer ronde pin, nodig om de balken van de bronstijd-boerderij aan elkaar te bevestigen. „Je krijgt er wel allemaal blauwe plekken van op je buik", klaagt hij. Waarom gebruikt hij dan geen leren schort? Dat wil Geertsma ook wel eens weten. „Hans", roept hij naar Hans de Haas, de Archeon-medewerker die de lei ding heeft bij de bouw. „Hans, waarom heb ik eigenlijk geen Ieren schort?" Het antwoord is duidelijk. „Daar hebben we geen geld voor", brult De Haas terug. Je hebt geen geld, maar je wilt toch wat bouwen. Dan zit er weinig anders op dan met zo goedkoop mogelijke materialen en zo goedkoop mogelijke ar beidskrachten aan de slag gaan. Gelukkig kun je met een stelle tje handige vrijwilligers en een beetje snoei-afval al heel wat in elkaar zetten. Zo lang er maar iemand bij is die een beetje weet hoe je een bronstijd-boer derij in elkaar knutselt. Hans de Haas is zo iemand. Vrolijk vertelt hij hoe hij twintig jaar geleden al samen met zijn vader en een groep vrijwilligers een zomer lang in de prehisto rie leefde. „We hebben daar al leen in het zomerseizoen van 1976 gewoond. Maar daarna zijn we de rest van het jaar in de weekeindes teruggekomen voor een film van de NOT. Die film wordt nog steeds in het onder wijs gebruikt, omdat er niets be ters is" aldus De Haas. Samen met een wisselende groep vrijwilligers vrijwilligers bouwt De Haas in korte tijd een 3500 jaar oude boerderij uit West-Friesland na. Met bomen en wilgentenen afkomstig van de gemeente Jacobswoude. Vier weken geleden is de ploeg, die alleen op zaterdag werkt, be gonnen. En een bijgebouwtje van de boerderij is al bijna af. „We willen het nog voor de ope ning van het park waterdicht hebben", vertelt De Haas opti mistisch. „Dan kan hierin de bronsgieter plaatsnemen. Die gaat straks elke middag een de monstratie bronsgieten geven." Terwijl de ene vrijwilliger een muur van wilgentenen vlecht, werkt een ander aan de kapcon structie. Met een elektrische boor worden grote gaten ge boord om de houten pennen van Geertsma in te slaan. De constructie is dan volledig tradi tioneel, bij het maken van de constructie worden hier en daar nog wel wat moderne technie ken gebruikt. Ouderwets Het hoofdgebouw van de boer derij wordt in de loop van het seizoen op volledig ouderwetse wijze afgebouwd. Dat wil zeggen: de bouwers gaan dan op prehistorische wij ze gekleed en de elektrische boor wordt alleen 's morgens vroeg gebruikt, voordat de be zoekers het park binnenkomen. lphen aan den run )e Leimuidenaar H. Olieslagers vanmiddag benoemd tot rid- ;r in de Orde van Oranje Nas- au. Olieslagers ontving de on- erscheiding bij de opening van e Nationale Drogisten Dag in Itrecht. De Leimuidenaar is ei- enaar van een drogisterij in andvoort en is daarnaast voor- itter van de Koninklijke Neder- indse Drogisten Organisatie. In ijn woonplaats is Olieslagers ekend als voorzitter van de laatselijke WD-afdeling. >P Alphen licht ilternatief nasterplan toe lphen aan den run )e Socialistische Partij in Al- ihen houdt vanavond om acht mr in 'De Bron' een voorlich- ingsavond over het alternatieve lan voor het stadshart. De SP iresenteerde vorige week een igen plan voor het Alphense entrum. De socialisten willen de Al- ihense bevolking vanavond op 31 Ie hoogte stellen van hun alter natief. Na de toelichting is er 90 elegenheid om vragen te stel- '51 ?n en voor discussie. Ook zou Ie SP graag de mening van de ilphenaren horen over de in- praakprocedure voor het mas- erplan, die volgens de SP ver °$nder de maat is. De meest opvallende punten n het SP-plan zijn een soberder "Stadscentrum, waarin het ge- n 1 neentehuis niet wordt afgebro- :en maar gerenoveerd en waar- n het geplande theater is ver- zangen door een bioscoopcom- ilex met een discotheek in de elder. Verder wil de SP enkele raaie oude gebouwen behou- len. |d Symposium over Gevangenisstraf pai ilphen aan den run jrOnder de titel 'gevangenisstraf:, vaar is dat goed voor?' organi- eert de Alphense afdeling van )66 vanavond een symposium n 'De Geniepoort', het nieuwe huis van bewaring dat binnen kort in Alphen wordt geopend. Tweede-Kamerlid voor D66 B. )ittrich, directeur A. van Ma nen van 'De Geniepoort', ex-ge- ir flletineerde W. van Nimwegen van 'Delinkwentie en Samenle ving', advocate N. Lam en R. van Dalen, maker van de tv-do- isseicumentaire 'Veroordeeld', zul len met elkaar discussiëren over deze vraag. De bijeenkomst staat onder leiding van Ruby r fjvan Essen, de oud-voorzitter van D66. M Iedereen die wil komen is te^velkom, maar vanwege de be perkte capaciteit is het wense- belijk om zich vooraf aan te mel den. Daarvoor kan worden ge- ice^jeld op de volgende telefoon-' le Nummers: 0172-410897 of0172- 7_(|440272. De Geniepoort is gele gen aan de Maatschapslaan 1. jDe bijeenkomst duurt van half acht tot half elf. De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) neemt per 1 april het Alphense waterbedrijf over van de Water maatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO). De directies van de twee bedrijven hebben overeenstemming bereikt over de voorwaarden van de overname. Als gevolg van de overname gaat de waterprijs in Alphen met tien procent omhoog. alphen aan den run jan winde Met de overname van het drinkwaterbedrijf in Alphen lijkt een einde te zijn gekomen aan een slepend conflict tussen de EWR en de WZHO. Maar wet houder S. Lyczak (WD/nutsbe drijven) is allerminst tevreden met de overeenkomst. Lyczak vindt het 'absurd' dat de prijs van drinkwater stijgt van 2,75 gulden per kubieke meier naar 3,02 voor de komende vijfjaar. De prijsstijging is het gevolg van de aandelen die de ge meente krijgt in de WZHO. De gemeente ontvangt met de overdracht van het drinkwater bedrijf aandelen ter waarde van 3,6 miljoen. De gemeente hoeft hier niets voor te betalen, maar de waterprijs gaat er wel door omhoog. „Het is een uiterst trieste zaak dat een bedrijf met een maatschappelijke functie op deze manier probeert de burgers een hak te zetten", al dus Lyczak. Alphen wordt met de prijs van 3,02 per kubieke meter ge lijkgetrokken met de DZH-ge- meenten. Volgens Lyczak is dat onterecht omdat Alphen in het gebied van de WZHO valt en al le gemeenten binnen dit district 2,75 betalen. Over de over dracht zelf heeft Alphen niets te zeggen, maar de wethouder laat juristen op dit moment wel uit zoeken of het mogelijk is om de aandelen te weigeren. Lyczak: „Wij kunnen zeggen: 'Hou ze maar'. Het probleem is dan alleen dat je ook geen me dezeggenschap hebt." Woens dag wordt op de aandeelhou dersvergadering over de prijs stijging beslist. De gemeente raad moet voor 31 mei beslui ten of zij de aandelen accep teert. De Leimuidense jongeren willen liever een oude zeecontainer dan een hangplek. FOTO HOLVAST/MARKLAMERS Alphense gewond in Leimuiden Een 48-jarige vrouw uit Alphen is zaterdagavond gewond geraakt bij een ongeval op de provinciale weg Leimuiden/Alphen. De vrouw wilde een auto inhalen, maar botste daarbij op een andere auto die eveneens ging inhalen. Door de aanrijding raakte de wa gen van de vrouw van de weg. Het slachtoffer is met een gebroken pols en nekklachten overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. De andere bestuurster, een 23-jarige vrouw uit Alphen, bleef ongedeerd. leimuiden liesbeth buitink De groep jongeren die samen komt op het plein van basis school De Kleine Wereld en in gemeenschapscentrum Het Spant, voelt er niets voor om naar een hangplek aan de Beu kenlaan te gaan. De gemeente wil daar een zogenaamde Jon geren Ontmoetingsplaats (JOP) maken, waar de groep terecht kan in twee oude bushaltes. De groep bestaat uit tenmin ste twintig jongeren van onge veer 18 jaar. Op warme zomer dagen groeit het gezelschap tot zo'n veertig mensen. Sinds twee jaar wordt over hen intensief gediscussieerd in de gemeente, omdat omwonenden van De Kleine Wereld klagen over over last. De plannen voor een JOP bij de voetbalvelden van de Kic kers '69 stuiten echter eveneens op verzet, omdat de voetballers, de tennisvereniging, tuinders en omwonenden vernielingen vre zen. De jongeren willen na al die discussies daarom zelf eens aan het woord komen. De meesten willen echter niet met hun ei gen naam in de krant, maar voeren bijnamen als 'De Bolle', 'Kleine' en 'Schaap' op. Volgens de groep zijn de klachten over de overlast op het schoolplein behoorlijk overdreven. „Wij wo nen daar vlakbij en mijn moe der heeft er nooit last van. Er was één vent die steeds klaag de", stelt 'De Bolle'. Het schoolplein is vooral in de zomer populair. Dan staat de groep er elke avond en in de weekeinden de hele dag. „We hebben wel dingen vernield. Het was er gewoon een zooitje en dat kwam door ons.", erkent Barry. „De mensen die klaagden over de rotzooi hadden natuur lijk wel gelijk", vindt 'Nico'. „Overdag spelen daar kinderen en door ons lagen daar allemaal peuken en als we een flesje bier kapot gooiden lag het school plein onder het glas." Om de omwonenden van de school te ontzien, ging de groep in de zomer als experiment naar de Keet van jongerenvereniging De Outsiders. „De Outsiders hebben een slechte naam en de meesten van ons mogen er niet heen van onze ouders. Dus toen viel de groep helemaal uit el kaar", vertelt 'Nico'. De jonge renvereniging heeft aangebo den de hanggroep op weekda gen de sleutel van de Keet te ge ven, maar daarvoor voelt het vriendengroepje ook niets. 'Ni co': „Dan zouden twee mensen van ons verantwoordelijk moe ten zijn. Maar ik wil er niet op aangesproken worden als ande ren er een puinzooi van ma ken." De JOP is voor de groep even min een optie. Ze vinden het te ver en te tochtig. „Er gaat nie mand naar zo'n JOP", voorspelt Barry. Ook 'Nico' denkt dat de officiële hangplek net zo goed niet kan worden aangelegd. „We willen een eigen keet, al is het maar een oude zeecontai ner. Dan verbouwen we de bin nenkant zelf wel en ramen hoe ven we toch niet. Alleen wat zoeterwoudeDe eerste sneeuwklokjes en krokussen mogen dan voorzichtig boven de grond uitkomen, buiten kan het nog knap koud zijn. Zonder jas naar buiten gaan is vragen om een flinke verkoudheid en alleen een zwembroek aan riekt helemaal naar het vrijwil lig oplopen van een longont steking. De leden van de Zoe- terwoudse jongerenvereniging Utopia trokken zich daarvan zaterdagavond echter weinig aan. In zomerse sferen deinden zij met een cocktailtje in de hand op exotische muziek op de jaarlijkse Beachparty in het verenigingsgebouw Cascade. rarO HENK BOUWMAN Natuurgebied op bollenterrein kost provincie 50 miljoen lisse/bollenstreek paul van derkoou Over de prijs die de kwekers in het Wassenaarse gebied Lente vreugd krijgen, hebben provin cie en bollensector geen harde afspraken gemaakt. KAVB-voor- zitter J. I^angeslag heeft, tijdens de onderhandelingen om het Pact van Teijlingen te redden, echter de toezegging gekregen dat de Lentevreugders een be drag krijgen waarmee ze elders een gelijkwaardig bedrijf kun nen voortzetten. En daar was het zijn organisa tie om te doen. Met de bedra gen die het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij betaalt voor de aankoop van natuurgebieden, zo'n 30.000 tot 40.000 gulden per hectare, zou een uitgekochte boer echt geen tweede bedrijf kunnen opzetten. De sector zelf gaat uit van een prijs van zo'n 500.000 gulden per hectare. Het betekent dat de provincie zo'n 50 miljoen gulden moet neertel len voor het 'maken' van 100 hectare natuurgebied in Lente vreugd. Gedeputeerde T. Jansen wei gert op dat bedrag te reageren: „Ik ken de prijzen daar niet pre cies. Een uitvoeringsorganisatie moet dat bekijken. Dat is een soort makelaardij, waar over heid en bollehvak bij betrokken zijn. Het principe is duidelijk: met de prijs die de kwekers hier krijgen, moeten ze elders een nieuw bedrijf kunnen beginnen. Grond om grond, noemen we dat. Zonder dat we nu direct gaan ruilen: want dat is moei lijk." Al met al gaan beide partijen ervan uit dat het Pact morgen middag gewoon wordt onderte kend. „Zonder voorbehouden en mitsen en maren", zoals de Gedeputeerde dat noemt: „Want dat zou het Pact minder sterk maken. Voor je het weet, wordt de Bollenstreek dan weer van alle kanten bedreigd." Langeslag is blij dat de pro vincie zich heeft gerealiseerd dat sommige toezeggingen toch echt wat harder moesten: „Want uit boter kun je geen af spraken maken." Hij wil het pact dan ook morgenavond ver dedigen voor zijn achterban. Als die akkoord gaat, kunnen pro vincie, gemeenten en bedrijfsle ven morgen hun handtekening zetten onder de toekomstige in deling van de Bollenstreek. nieuwe wetering marieta kroft Jarenlang wordt er al over ge praat. Nu lijkt er dan toch ein delijk schot te zitten in de op knapbeurt van het sluisje in Nieuwe Wetering. Ambtenaren hebben een plan gemaakt dat de gedeeltelijke restauratie van het karakteristieke bouwwerk behelst. Met dat plan wil de ge meente naar het Waterschap de Oude Rijnstromen stappen, in de hoop dat dit een deel van de kosten betaalt. De restauratie beperkt zich tot het opknappen van het metsel werk en kost in totaal zo'n 65.000 gulden. In een eerder plan zouden ook de sluisdeuren worden gerestaureerd. De kos ten zouden daardoor zo hoog worden, naar schatting twee ton, dat B en W dat afschoten. Het Waterschap de Oude Rijnstromen toont zich bereid een deel van de kosten te beta len, zo liet secretaris D. de Blaeij weten. „In de jaren tachtig op perde de gemeente al het idee om het op te knappen. Toen hebben wij al gezegd dat we een bijdrage willen leveren omdat het van oorsprong een water- schapswerk is. Die toezegging telt nog steeds." Hoeveel De Oude Rijnstromen wil betalen, weet hij nog niet. „Eerst moeten we het restauratieplan zien." Zelf heeft de gemeente ook nog wat geld voor het opknap pen van het sluisje. Woordvoer der Leunenburg: „Er is nog iets overgebleven van het budget voor de herinrichting van het terrein rondom het sluisje dat we ervoor kunnen gebruiken." Hij schat het op een bedrag tus sen de 15.000 en 20.000 gulden. Tijdens de deze week gehou den vergadering van de monu mentencommissie riep J. Kret op om haast te maken met het herstel van de sluis. .Anders hoeft het niet meer. Vorige maand ben ik er langs gereden en ik schrok ervan. Die muren worden heel slecht." Commis sielid G. van der Meer stelde voor om de steen met alle na men van het polderbestuur, die de gemeente eruit heeft ge haald, tijdens de opknapbeurt weer terug te plaatsen. Voorzit ter W. Groen van de monumen tencommissie heeft goede hoop dat er met het werk volgend jaar kort na de winter kan worden begonnen. Mevrouw C. Prinsen-Bley is gisteren 104 jaar geworden. De ouste inwoner van Oegstgeest vierde haar verjaardag in familiekring in serviceflat Haeswijk aan de Kennedylaan, waar zij al 18 jaar woont. Ook kreeg ze visite van burgemeester S. Scheenstra en diens echt genote. Mevrouw Prinsen is geboren in Wormerveer en woonde 35 jaar aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Ze was de echtgenote van de directeur van de Hollandse Constructie Werkplaatsen, een Leids bedrijf dat al lang niet meer bestaat. Hoewel ze de honderd inmiddels ruim gepasseerd is, verkeert mevrouw Prinsen nog in goede gezondheid. Alleen haar gehoor en gezichtsvermogen zijn niet meer zo best. In de serviceflat woont ze nog helemaal zelfstan- dig. alkemade marieta kroft De eerste kievitseieren zijn gisteren op diverse plekken in de regio gevonden. De 14- jarige Tom van der Star uit Hoogmade vond het ei in de Vrouw Vennepolder. De Veender Paul Witteman vond er een in de Waterloospolder. Voorzitter Harry Akerboom van de Weidevogelwachtver- eniging Rijpwetering e.o. vond er een in de Veender- en Lijkerpolder. Deze polders vallen allemaal onder de ge meente Alkemade. Ook op andere plekken in Nederland zijn gisteren de eerste eieren gevonden. Volgens Akerboom wordt het eerste ei meestal een paar weken eerder gesigna leerd. „De kieviten leggen nu later als gevolg van de lange winter en de droogte waar door er weinig voeding te vinden was." Vorig jaar was Akerboom ook de eerste in de regio die een kievitsei vond. „Dat was op 11 maart." In tegenstelling tot enkele jaren geleden wordt het eer ste ei niet meer aan de bur gemeester of koningin aan geboden. „We laten het ei rustig liggen, zodat het kan worden uitgebroed", aldus Akerboom. Vijf mannen en een vrouw uit Hattem en Heerde hebben gis termiddag een proces-verbaal gekregen voor openlijke ge weldpleging in het zwembad van Duinrell in Wassenaar. Het zestal viel zonder redenen de overige bezoekers van het bad lastig. Twee van hen gingen met een spuitbus traangas zwem mers te lijf. De politie hield drie van de ruziezoekers aan. De drie anderen kwamen even later verhaal halen op het politiebu reau en werden ter plaatse inge rekend. In de loop van de avond zijn zij weer weggestuurd. koudekerk/hazerswoude Bij snelheidscontroles in Kou dekerk en Hazerswoude zijn vrijdag 69 bestuurders betrapt. In Koudekerk bedroeg de hoog ste snelheid 77 kilometer per uur, terwijl er 50 mag worden gereden. In Hazerswoude reed een automobilist 129 kilometer terwijl 80 is toegestaan. hazerswoude Bij de doe-het-zelf winkel aan 't Ambachtsplein in Hazerswou de-Dorp hebben snelkrakers in de nacht van vrijdag op zater dag hun slag geslagen. Twee mannen met bivakmutsen gooi den rond vier uur 's nachts een ruit in en gingen vandoor met diverse elektrische apparaten. Een toevallige passant zag de kraak gebéuren, en gaf het ken teken van de dieven door aan de politie. De krakers konden echter niet worden achterhaald. Twee vrouwen uit Leiderdorp zijn vrijdag in De Winkelhof hun portemonnee kwijtgeraakt, 's Morgens raakte een 68-jarige vrouw haar beurs kwijt met daarin geld en diverse pasjes. Dezelfde ochtend overkwam dat eveneens een 64-jarige dorpsgenote. Ook zij raakte geld en diverse pasjes kwijt. voorschoten De politie heeft zondagmorgen drie autokrakers uit Den Haag aangehouden. Een omwonende had het drietal in de buurt van de Papelaan aan auto's zien morrelen. Niet lang daarna hield de politie een auto aan waarin de drie mannen zaten. Ze hadden een gestolen ra- dio/cd-speler bij zich alsmede een breekwerktuig. Het drietal bekende een au tokraak in Voorschoten, maar ontkende schuld aan een tiental autokraken die in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn ge pleegd in de Leidse wijk Ste venshof.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9