AC Milan superieur in topper Gabriële Colombo is nu ook een held voor altijd Sport MAANDAG 25 MAART 1996 \A SPIERDIJK, 071-5 54, PLV.-CHEF* ROB ONDERWATER, 071 Westerhof op non-actief Johannesburg» De dagen van trainer Clemens Westerhof in Zuid-Afrika zijn geteld. Het bestuur van voetbalclub Mamelodi Sundowns heeft de Arnhemse coach gisteren voorlopig op non- actief gezet. De clubleiding neemt komende week een definitie ve beslissing over het lot van Westerhof. De maatregel van het bestuur volgt op een reeks van zwakke resultaten van de ploeg. Ook de slechte relatie van Westerhof met een aantal topspelers heeft een rol gespeeld. Vermoeid Rapid blijft aan kop wenen In de Oostenrijkse competitie heeft Rapid Wien de kop positie geconsolideerd. De komende tegenstander van Feye- noord in het EC-toernooi voor bekerwinnaars won gisteren met 2-0 van hekkensluiter Vorwarts Steyr. De doelpunten kwamen op naam van Jancker en Sliwowski. Het verschil op de ranglijst met rivaal Sturm Graz bleef drie punten. De nummer twee ver sloeg Salzburg met 2-1 en moet nog één wedstrijd inhalen. Japan rekent op WK 2002 Tokyo» Japan rekent op de toewijzing van de organisatie van het Wereldkampioenschap voetbal in 2002. De Japanse bond denkt zich verzekerd te hebben van de steun van twaalf van de twintig stemmen in het hoofdbestuur van de FIFA. Dat college wijst op 1 juli .de organisator aan. Japan en Zuid-Korea zijn de kandida ten voor het WK. De voetbalteams van beide landen hebben zich gisteren geplaatst voor de Spelen in Atlanta. Zij wonnen in de halve finales van het Aziatische kwalificatietoernooi in Kuala Lumpur van respectievelijk Saudi-Arabië en Irak. Beide duels eindigden in 2-1. De verliezers maken woensdag uit wie van hen als derde deelneemt aan de Olympische Spelen. Ferdinand speler van het jaar londen Aanvaller Les Ferdinand van Newcastle is door zijn col lega's uit de premier league gekozen tot Speler van het Jaar. Hij kreeg meer stemmen dan Alan Shearer (Blackburn, de vorige winnaar) en David Ginola (Newcastle). De Fransman was de enige buitenlander bij de eerste zes in het klassement. AEK dichter bij Panathinaikos athene» Panathinaikos, op 3 april in Amsterdam tegenstander van Ajax, heeft gisteren de uitwedstrijd tegen Iraklis uit Saloniki gelijk gespeeld: 1-1. Voor de club van trainer Rocha scoorde Markos. Panathinaikos heeft nog een punt voorsprong op AEK, vorig seizoen tegenstander van Ajax in de kampioenencompeti tie. AEK won met 4-0 van PAOK, de voormalige club van Arie Haan die ver is gezakt in de stand. Aston Villa wint League Cup londen Vorig seizoen ontsnapte Aston Villa ternauwernood aan degradatie. Amper tien maanden later is de wederopstanding van de ploeg van trainer Brian Little een feit. Door een royale ze ge op Leeds United (3-0) pakte Villa gisteren op Wembley de 1 League Cup. Daarmee verzekerde de herboren ploeg zich van een plaats in het toernooi om de UEFA-beker, volgend seizoen. Voor ruim 77.000 toeschouwers was Aston Villa vrijwel opper machtig. In alle linies was de brigade van Little de betere ploeg. De Serviër Milosevic, Taylor en Yorke maakten de treffers. Roy beschikbaar als linksbuiten Nottingham» Bryan Roy is weer beschikbaar voor de positie van linksbuiten in het Nederlands elftal. Dat heeft de speler van Not tingham Forest besloten na overleg met bondscoach Guus Hid- dink. Dat zei Roy zondag in Veronica Nieuwslijn. Op basis van de gesprekken met Hiddink gaat Roy ervan uit dat hij wordt ge selecteerd voor het EK in Engeland. Voorwaarde is dat de oud- ajacied vormbehoud toont in de weken naar de eindronde in ju ni. Roy bedankte voor de linksbuitenpositie na het WK in de Verenigde Staten in 1994 vanwege de groeiende kritiek op zijn spel in Oranje. Beenhakker terug naar Nederland guadalajara» Leo Beenhakker keert na afloop van de Mexicaan se competitie terug naar Nederland. Hij. gaat niet in op het aan bod van Guadalajara zijn contract met twee jaar te verlengen. Beenhakker is zeven maanden in functie bij Guadalajara dat strijdt voor een plaats in de nacompetitie. „Mijn besluit staat vast: ik keer terug", zei Beenhakker zondagavond voor de radio. „Ik verlang naar een broodje oude Leidse." Beenhakker wil zijn loopbaan voortzetten in West-Europa. Barcelona loopt in op Atletico Madrid Mechelen-Beveren 2-1, RWDM-Lie Seraing-Antwerp 0-1, St-Truiden- 0-2, Brugge-Harelbeke 2-0, Aali 4-3, Ekeren-Gent 2-0, WarejJee derlecht 1-4. Stand aan kop: Bru ,r 68, Anderlecht 28-58, Lierse f RWDM 28-44, Ekeren 28-41, 28-41, Cercle 28-40, Charleroi t Lommei 28-38, Antwerp 28-37, Hi 28-37, Mechelen 28-36, St-Trui,13 35. De nare smaak die AC Milan overhield aan de Europese uitschakeling door Bordeaux is vlot weggespoeld. In de topper tegen Parma was de koploper in de Italiaanse se rie A superieur. Zonder de geblesseerde sterspeler George Weah versloeg de formatie uit Milaan Parma met 3-0. milaan rtr AC Milan en Parma waren gis teren op zoek naar eerherstel. Milan verloor dinsdag in de UEFA-beker van Bordeaux, Par ma ging donderdag in de Eu ropese beker voor bekerwin naars tenonder tegen Paris St. Germain. Het voordeel van twee extra dagen herstel buitte de formatie van Capello volledig uit. Met zeven invallers opende Milan drie minuten voor rust de score. Roberto Baggio scoorde. In de 11e minuut had hij overi gens een strafschop gemist. Twee minuten na de pauze rondde Donadoni een indruk wekkende ren af met een treffer: 2-0, waarna Savicevic in de 71ste minuut de eindstand be paalde op 3-0. AC Milan is op weg naar de vierde titel in vijf jaar, daarbij geholpen door Fiorentina dat door een eigen doelpunt van Amoruso met 1-0 verloor van Juventus. De Nederlanders in Italiaanse dienst verloren allemaal. In de onderste regionen deed Padova, met basisspeler Kreek en reser ve Van Utrecht, slechte zaken. Het degradatieduel met Bari, de nummer laatst, ging met 2-1 verloren. Padova is daardoor de rode-lantaarndrager geworden. Seedorf leed met Sampdoria een pijnlijke nederlaag tegen Atalanta Bergamo. Na een 2-0 voorsprong bij rust, verloor Sampdoria uiteindelijk met 3-2. Cremonese was met 2-1 te sterk voor Lazio Roma dat speelde zonder de zieke Aron Winter. Engeland Manchester United is de nieu we koploper van de Premier League. Met dank aan Arsenal en Eric Cantona. De Gunners versloegen Newcastle met 2-0. De Mancunians wonnen met 1- 0 van Tottenham. Het was Can- tona's vijftiende treffer dit sei zoen, dat voor de Fransman we gens een schorsing pas op 1 ok tober begon. De onttroonde lijstaanvoerder moet nog wel twee wedstrijden inhalen. Liverpool, de derde en laatste kandidaat voor de titel, profi teerde niet van het verlies van Newcastle. De Reds verloren eveneens, van Nottingham (1- 0). De club van aanvaller Roy herstelde zich daarmee van de vernietigende nederlaag tegen Bayern München, eerder in de week in Europees verband. Sto ne werd matchwinner. Spanje FC Barcelona had na de zwaar bevochten overwinning op PSV vleugels in Salamanca. Binnen het half uur besliste de ploeg van Johan Cruijff het duel, 1-3. De doelpunten kwamen van Amor (4), Roger (19) en Oscar (30). Voor de nummer laatst scoorde Medina (11) tegen. Het was de tweede uitzege van Bar celona in dit seizoen. Koploper Atletico Madrid kwam thuis voor 55.000 toe schouwers niet verder dan 1-1 tegen Real Zaragoza. Morientes gaf de bezoekers in de 31ste mi nuut de leiding, de Serviër Pan- tic maakte drie minuten later gelijk vanaf de strafschopstip. Tien minuten voor het einde werd Garcia van Zaragoza uit het veld gestuurd, maar Atletico profiteerde niet. Schotland Glasgow Rangers heeft de kop positie verstevigd. De titelverde diger won moeizaam van hek kensluiter Falkirk (3-2), terwijl aartsrivaal Celtic bij Motherwell op 0-0 bleef steken. De Deense spits Erik Bo Andersen had met twee treffers een groot aandeel in de overwinning van de Ran gers, die op hun achtste opeen volgende landstitel azen. Paul Gascoigne maakte het andere doelpunt. Celtic kon de titelaspiraties geen moment waarmaken. In de slotfase kreeg knalde McStay op de lat waarna Van Hooijdonk de bal in de rebound over de doellijn werkte. De treffer werd echter afgekeurd wegens bui tenspel. Duitsland In de nationale competitie draait Borussia Dortmund beter dan in de Europese. Drie dagen na de uitschakeling in de kwartfinale van de Champions League door Ajax liep de Duitse kampioen over Eintracht Frank furt heen, 6-0. Een week eerder had 'BVB' Stuttgart met ruim verschil verslagen (5-0). Bonissia Mönchengladbach heeft het moeilijker, niet alleen tegen Feyenoord. Voor eigen publiek kwam het niet verder dan 1-1 tegen VfB Stuttgart, dat bijna de gehele tweede helft met tien man speelde. Invaller Pflipsen maakte 20 minuten voor tijd pas gelijk. Stüttgart was na een kwartier op voor sprong gekomen door Kmse. Max Huiberts begon nu wel bij Gladbach in de spits naast DUlln Leverkusen-Bayern M 1-2, Do Frankfurt 6-0, Freiburg-Köln 2- sersl.-Bremen 0-0, Uerdingen-Dü 1-3, M'gladbach-Stuttgart 1-1, SI Rostock 3-2. Stand aan kop: D; 23-51, Bayern M. 24-50, M'gladb 38, Stuttgart 24-36, Schalke'04 HSV 23-33, Freiburg 24-33, Lev 22-31, Rostock 22-29, 1860 M 29, Karlsruhe 24-29, Bremen 24- Arsenal-Newcastle 2-0, Bolton WjJ .Wed. 2-1, Chelsea-Queens PR 1- ton-Wimbledon 2-4, Nottingham-L 1-0, West Ham-Man. City 4-2, MU ted-Tottenham 1-0. Stand n.United 32-67, Newcastle 30-6<.. pool 31-59, Aston Vil. 32-56, Ars< 1 54, Tottenham 31-51, Blackburn Everton 32-48, Nottingham 30-4 sea 32*45, West Ham 32-45, Le League Cup, finale: Aston V.-Leeds FRAi 2-0, Cannes-Gueugnon Guingamp 1-0, Martigues-N Lille 2-0, Montpell.-Monaco 0-( Nantes 1-1, Rennes-Bordeaux 4- St-Etienne 3-0, Strasbourg-Bast Auxerre-Paris SG 3-0. Stand aan ko SG 32-60, Auxerre 32-58, Metz Lens 32-55, Monaco 31-52, Montfjti 48, Guingamp 31-47, Rennes Strasbourg 32-47, Nantes 32-47, vre 32-42, Bastia 31-41, Lyon 32- GRIEKEÏ AEK-PAOK 4-0, Athinaikos-Kalam Edessaikos-Aris 1-1, Ethnikos-Af lomkos-Olympiakos 0-2, Panathin. 1-1, Larissa-Panaliakos Kreta-Panahaiki 1-0, Xanthi-Panic r 0. Stand aan kop: Panathin. 26-t 26-64, Olympiakos 26-58, OFI Kis- 43, Edessaikos 26-40, Heraklis Athinaikos 26-36, Xanthi 26-34, 26-31, Kalamata 26-31, lonikos PAOK 26-29, Aris 26-29 - Bari-Padova 2-1, Cremonese-Laz Fiorentma-Juventus 0-1, Milan-Par Roma-Piacenza 2-1, Sampdi 2-3, Udinese-lnter 1-2, Vicenza-N 0, Torlno-Cagliari 1-1. Stand Milan 26-56, Juventus 26-48, Fi 26-47, Inter 26-44, Parma 26-4: 26-39, Roma 26-39, Vicenza Sampdoria 26-35, Udinese 26-34 ri 26-32, Napoli 26-31, Atalanta 21? POR Benfica -Porto 2-1, Tirsense-Sport Campomaio.-Braga 2-0, Felgueir dora 2-1, Maritimo-Chaves 0-2, ros-G. Vicente 2-3, Farense -Boavi Leiria-Leca 1-3, Guimaraes-Beler 0. Stand aan kop: Porto 27-70, 27-57, Boavista 27-54, Sporting Guimaraes 27-47, Belenenses 27 ria 27-39, Braga 27-37, Maritim Salgueiros 27-31, G. Vicente 27- 27-29, Felgueiras 27-28. Faustino Asprilla heeft wéér een kans om zeep geholpen voor Newcastle United en is daar duidelijk niet blij mee. Arsenal bezorgde de kampioenskandidaat een 2-0 nederlaag. foto an Pettersson. E Zweed Dahlin werd opnieuw node gemist. Effenberg stond weer centraal op het midden veld en onderscheidde zich daar. Borussia had over geluk niet te klagen. De Stuttgarters schoten vier keer tegen paal of lat. Door twee treffers van Riedle leidde Dortmund bij rust al te gen Frankfurt dat buitenshuis nog niet won. Zore, Freund, He- inrich en Chapuisat maakten er vervolgens een monsteruitslag van. Schupp van Frankfurt werd na 41 minuten uit het veld ge stuurd. Herrlich, Sammer, Cesar en Kohier ontbraken wegens blessures bij de titelverdediger. Bayern München blijft de koploper volgen op een punt. De recordkampioen versloeg Leverkusen met 2-1. Nerlingeri SCHC Aberdeen-Hibernian 2-1, Hearts-P; 5, Kilmarnock-Raith R. 2-0, Mot Celtic 0-0, Rangers-Falkirk 3-2. St kop: Rangers 30-72, Celtic 30-6 deen 30-47, Hearts 30-41, Hiberr 37. RaithR. 30-36. en Matthaus maakten in het aantrekkelijke duel de doelpun ten voor Bayem. Decheiver was opnieuw suc cesvol voor Freiburg, de club met de beste score sinds de winterstop. De Nederlander maakte tegen Köln na ruim een uur de 1-0 vein elf meter. Was- sner besliste kort voor tijd het duel (2-0). Tenerife-Betis 1-2, Albacete-Ovie Atl.Madrid-Zaragoza 1-1, Celta-Bill Compostela-Valencia 0-4, Espariyo tivo 0-0, Santarider-Vallecano 1-2. dad-R. Madrid 1-1, Salamanca-B; 1-3,-Sevilla-Valladolid 1-1, Gijonr 3-1. Stand aan kop: Atl.Madrid n Barcelona 32-63, Valencia 32-6 32-56, Espanyol 32-55, Compost* 53, R. Madrid 32-51, Tenerife 32 r ciedad 32-48, Deportivo 32-46, C 41, Oviedo 32-38, Zaragoza 32-3 cano 32-37, Santander 32-37. Thomas zorgt voor fraai slot CALGARY ANP Annamarie Thomas en Christine Aaftink zorgden in Calgary voor een fraai slot van een lang schaatsseizoen. Thomas verbeterde op de Olympic Oval het wereldre cord op de kleine vierkamp en het nationale record op de 1000 meter. Aaftink schaatste als eerste Nederlandse de 500 meter onder de 40-se- condengrens (39,88) en ver beterde het nationaal record op de sprintvierkamp tot 160,795 punten. Thomas kwam vooral naar de record wedstrijden in Ca nada om het puntentotaal kleine vierkamp van Emese Hunyady, sinds twee jaar op 164,658, te verbeteren. De Friezin slaagde cum laude: 163,901. De 500 meter ging in 40,17, Thomas was nooit sneller. De 1000 meter ging in 1.19,26, zelfs geen Neder landse was ooit sneller. Op de 1500 en 3000 meter con solideerde ze haar voor sprong. Aaftink werd de enige Ne derlandse schaatsster, die de magische grens van 40 se conden op de 500 meter doorbrak. Het record vierde ze uitbundig. Zondag slaagde ze geen tweede maal, 40,01. Maar de 39,88 van zaterdag maakte haar trip naar Cana da meer dan de moeite waard. „Eindelijk, eindelijk", zei Aaftink. „Ik loop al zes jaar te roepen dat ik in de 39 seconden kan schaatsen." In Calgary was het dan zo ver. Onmiddellijk rende ze rich ting telefooncel, ouders en mannensprintcoach Floor van Leeuwen werden om één uur 's nachts uit hun bed ge beld. „Ze vonden het waard", lachte de rijdster. san remo fred segaar gpd-verslaggever Geen land ter wereld waar sporthelden zo worden aanbe den als Italië, zeker als het gaat om wielrenners. Oud-coureur Gino Bartali (81) is de populair ste opa van het land. Langs het parcours van Milaan-San Remo raakten mannen op leeftijd za terdagmiddag opgewondep toen ze het kale baasje in één van de volgauto's ontdekten. El ders schreeuwden schoolmeis jes hun kelen schor bij het zien van een veel jongere grootheid: Claudio Chiappucci. 'II Diabolo' reed in een groepje geklopten, maar voor het eerbetoon maak te dat niets uit. Hun namen zul len altijd met respect worden uitgesproken, want ze wonnen de Primavera. Bartali viermaal, Chiappucci één keer. Ook Gabriële Colombo is na zijn overwinning van zaterdag in de 87ste lenteklassieker een held. Voor altijd, al kan hij aan de status van Chiappucci en ze ker Bartali nog niet tippen. Daarvoor moet hij nog meer gaan winnen. De tifosi kenden hem nog niet, de blonde, 23-jarige renner die op de Via Roma van San Re mo naar eeuwige roem reed door zijn drie medevluchters - Gontsjenkov, Coppolillio en Sciandri - met een prachtige de marrage achter zich te laten. Hij was slechts één van de pakweg twintig Italiaanse profs met winstkansen in de klassieke tocht over 294 kilometer die door de afwezigheid van Lau rent Jalabert het Italiaanse on deronsje werd waarop de sup porters zo hadden gehoopt. Van de Nederlanders overigens geen enkel spoor aan de Bloemenri- vièra. Erik Dekker was de beste op de 35ste plaats en dat was knap, want hij werd pas op het laatste moment aan de ploeg toegevoegd om kopman Rolf Sörensen (eindigend in de ach terhoede) te ondersteunen. Claudio Chiappucci (winnaar in 1991) behoorde niet meer tot de topfavorieten. Maar de op volging van zijn generatie - waarvan hijzelf, Bugno (win naar in '90), Fondriest ('93), Furlan ('94) en de gestopte Ar- gentin belangrijke exponenten waren - is al lang geregeld. Met bosjes staan ze ldhar, in de wie- Ierinternaten door het hele land en met name in de school van Emanuele Bombini, de ploeglek_ der die een naam heeft op te houden als het gaat om het 'brengen' van talenten. De vroe gere knecht van Moreno Argen- tin moet het in- de Gewiss-ploeg tegenwoordig doen zonder de _hulp van Argentin die sinds het begin van dit seizoen samen met Massimo Gbirotto aan het hoofd staat van een nieuw team: Roslotto waar Fondriest en Furlan de kopmannen zijn. Hij werkt evenmin nog met pro fessor Michèle Ferrari met wie de samenwerking twee jaar ge leden werd verbroken vanwege diens uitspraken over het ge bruik van verboden middelen. Dat was in 1994, toen de ren ners van Gewiss (Berzin, Argen tin, Furlan en Oegroemov) alles wonnen. De medicus beweerde dat dopingpreparaten waren toegestaan zolang het gebruik ervan niet kan worden aange toond. Hoofdsponsor Gewiss, sinds '87 actief in de wieler sport, beëindigde daarop het contract. Ferrari richt zich te genwoordig op Rominger, we reldkampioen Olano en Furlan, met wie hij enkele winterweken in Zuid-Afrika doorbracht. Bombini bleef met zijn man nen in Pavia, waar hij uit de Russen Berzin en Bobrik en de Italianen Frattini, Minali, Zani- ni, Gotti en Colombo een col lectief kneedde dat niet onder doet voor de ploeg van twee jaar terug. In Milaan-San Remo waren Zanini en Colombo als beschermde renners aangewe zen. De eerste moest steeds meespringen in de bloemen- badplaats om vervolgens aijn sterke sprint optimaal uit te buiten, de vrijgezel uit Varese had de opdracht op de Cipressa, het voorlaatste obstakel, weg te springen. Colombo, vijfde in de Tirreno-Adriatico, slaagde met lof, mede dankzij het werk van Berzin, de weerbarstige Rus die zich lijkt te hebben geschikt in het ploegenspel. Hij maakte zo- veel tempo dat het peloton flink uitdunde en 'leverde' Colombo vlak onder de top van de Ci pressa in voorste positie 'af'. Dat was precies op de plek waar het niet alleen met Bombini, maar ook met zijn vader Am- brogio was afgesproken. De oud-prof, in de jaren zestig ploegmaat van Gianni Motta, was op de 'afgesproken' plaats gaan staan en zag dat het goed was wat zijn zoon deed. Alleen de Rus Gontsjenkov kon hem volgen. In de afdaling belandde Co lombo met zijn voorwiel in de goot, maar hij hield zich staan de. Coppolillio, ook alweer zo'n' talent, en de voor Engeland koersende Max Sciandri, voeg den zich bij het duo. Baldato, Zülle, Mauri en Axel Merckx wa ren de enigen die serieuze po gingen ondernamen het viertal bij te halen. Van een georgani seerde jacht kwam het nooit, bevreesd als Fondriest, Mu seeuw, Tsjmil, Armstrong en Bartoli waren bedankt te den voor bewezen dienst in de sprint geklopt te w door Zanini (4de) of Cij (7de). Daardoor kwam het kt ongeschonden over de P 1 Na een 'halve' poging van sjenkov plaatste twaalfhonderd meter voor nish de demarrage waai Sciandri als enige bestanc Maar hij werd liever zó gt door Colombo dan dat zouden profiteren van krachtenverslindende volging. Waardoor Colom zijn debuut in de Prima vt op vier na jongste werd. Merckx (21) was twe|? jonger. 'Commerciële TV is de dood voor de wielerspor san remo anp 'SanRemo per tutti', blokletterde la Gazzetta dello Sport, Mil SanRemo voor iedereen, een kop die de lading nauwelijks d( Zeker wat betreft Nederland en België, want het gros van de kijkers bleef afgelopen zaterdag verstoken van beelden va Primavera. De rechten van de openingsklassieker om de wereldbekei verkocht aan de commerciële zenders. In de lage landen k Supersport het exclusieve recht, hetgeen betekende dat tal liefhebbers vergeefs op de traditionele reportage langs de aanse Bloemenrivièra met de Cipressa en de Poggio wachtte Dat is een ontwikkeling waarmee de Nederlandse spoi bepaald niet blij zijn, want het aantal mensen dat beschikt een decoder is beperkt. De namen van Rabobank en TVM men te weinig in de huiskamers. En dat baart de bankier e verzekeringsmaatschappij zorgen. „Deze ontwikkeling dient een halt te worden toegeroep zei Frans van der Meijden, PR-man van de Rabobankwi ploeg. „Op termijn zou dat de dood van de sport kunnen 1 kenen. De organisatoren beseffen dat niet. Ze kiezen vooi grote geld. Maar deze trend kan geen sponsor goed vinden investeren miljoenen om in beeld te komen. We moeten sn< actie overgaan. Ook de UCI (Internationale Wielren Unie) het belang van de sponsors bewaken. Binnen twee weken ben we een gesprek met Hein Verbruggen (voorzitter UCI)." Gabriële Colombo is op de Cipressa weggesprongen. Gontsjenkov is de enige die kan volgen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 16