De stoere stilte van de nieuwe Vectra Weg en wiel ieuwe Kever heet Beetle Doek valt voor Mini jj Nieuwe modellen MuZ zijn binnenkort leverbaar Paraplu voor windkracht zes Automuseum Deventer heeft zijn verzameling uit gebreid met een unieke auto: een Renault met een koetswerk van de fameuze carrossier Labourdette. Dit prototype stond in 1914 op de Motorshow van New York en geldt als een van de beroemdste Franse auto's uit de beginjaren van de auto-indu strie. Hij dankt zijn faam aan de zogeheten skiff carrosserie: een bootvorm met drie zitplaatsen, die aan de achterzijde in een punt uitloopt. De voorruit is in twee delen neerklapbaar. Voor het eerst ver toonde het uiterlijk van een automobiel niet het tot dan gebruikelijke koetsmodel. Renault ging nog ja ren door met deze bootvorm. Maar de Labourdette- Renault is in meerdere opzichten opmerkelijk. Zo heeft hij druppelvormige periscooplampen, die elektrisch licht verspreiden en aan de linkerzijkant is een bescheiden maar heldere treeplank-verlich ting aangebracht. Ook de startmotor is elektrisch. Aan de Labourdette, die overigens in deze vorm nooit in productie is gegaan, is duidelijk te zien dat Renault in het begin van de eeuw een fabrikant was van prestigieuze automobielen. foto mpr felJDAG 22 MAART 1996 1 plannen van Volkswagen om J'nieuwe Kever' op de markt prengen krijgen steeds meer i. Afgelopen najaar kwam I verlossende woord dat de kienbarende studie Concept 11994 voor het eerst ge ïnd, in productie komt. Als lm is nu Beetle (Kever) geko- |i, maakte VW/Audi's con- nchef Ferdinand Piëch op de ltoshow in Genève bekend. At betreft de introductie van ■Beetle houdt VW een slag om ■arm. Nog voor de eeuwwis- ïing, heet het, eerder sprak li VW-ingenieur over 1998. Er Lden twee benzinemotoren gepland zijn, naast de 110 pk sterke 1.9 TD1 diesel die er in Genève voor het eerst in zat. Verder had de Beetle daar vier- wielaandrijving, airbags (ook aan de zijkant) en, naar het voorbeeld van de gloednieuwe Porsche Targa, een glazen dak dat kan wegschuiven onder de achterruit. Dat zou kunnen be tekenen dat de Beetle (ook) een exclusieve tint krijgt, gericht op een modegevoelig en niet arm lastig publiek. Voor de gewone uitvoering zonder al die ge noemde extra's werd eerder een prijs genoemd van rond 22.000 duitse mdrk. Fraai schaalmodel BMW R 50 tijd voorzag precisiegi- it Franklin Mint miniatuur- iebbers uitsluitend van lerikaanse tweewielermodel- ]h. Met de komst van een MW R 50 uit 1957 in schaal 1: Ï98^1ijkt FM 'vreemd' te gaan. In jenstelling tot de uit diezelfde 'ode stammende (ook door verkleinde) XL Sportster van Ï981irley, was de R 50 in 1957 be- ipt geen zeldzame verschij- jhg. Tussen 1955 en 1960 wer- van de R 50 niet minder ]p 13.500 eenheden geprodu- rd door BMW. ]le de moeite neemt af en toe Mar dit model te kijken, ont- t ondanks de geringe afme- ids 1946 bouwde het Oost- blitse MZ uitsluitend goedkope eetaktmotoren. Na het vallen i de Muur doorbrak MZ deze ditie en wendde ook 'Motor- Zschopau' als zovelen de k naar het Westen. De amsverandering in Motor d Zweirad (MuZ), een finan ce injectie, gedreven mana- i rs en een nieuwe fabriek leg- n in 1992 de basis voor een mpleet herboren merk. Het bliek kon daar tijdens de IF- K '93 voor het eerst kennis :e maken, toen de Skorpions ur 660 en Sport 660 ten doop irden gehouden, opvallende tweewielers ont- anden niet achter de traditio- el saaie DDR-tekentafels in Engeland. Daar be- cht het ontwerpbureau Se- >ur Powell een motor die zelfs !t de beste wil van de wereld ;n herinneringen meer op- :p aan het MZ van weleer. Het inder geschiedde. Het publiek kte de verandering en sprak n vertrouwen uit. Zodat MuZ et de Skorpion een solide ba- in huis had om te gaan vari- :n. Want na dik twee jaar er- ring met de Tour en de Sport lan binnenkort twee nieuwe odellen bij de dealer: de MuZ orpion Replica en de Skor- Dn Traveller. ijwel het gehele modellenpa- is nu uitgerust met het van imaha betrokken vloeistofge- ielde XTZ 660 blok. Dit 5- ipsblok is in de regel goed or 48 pk. Ruim voldoende om 6 relatief lichte Skorpion-vari- ten sportieve prestaties te la- n leveren. Skorpion Replica 660 wordt ■t vlaggeschip van MuZ. Het gr odel is rechtstreeks afgeleid De Mini gaat verdwijnen, al thans in ons land. Importeur Rover Nederland heeft besloten de 37-jarige trendsetter medio 1996 uit het leveringsprogram ma te halen. De importeur geeft als redenen het lage ver koopaantal plus het feit dat door aangescherpte Europese regels de Mini na de zomer on geveer 30.000 gulden zou heb ben gekost, hetgeen de verkoop niet bepaald zou hebben gesti muleerd. De productie van de Mini in Engeland gaat gewoon door, want met name de rechtsge- stuurde versies verkopen in het Verenigd Koninkrijk en Japan nog best goed. Hoelang het van 1959 daterende geniale ont werp van Sir Alec Issigonis nog van de band zal blijven lopen, is onduidelijk. In ieder geval wordt er wel gewerkt aan een opvolger, die te zijner tijd ook de Rover 100-serie (voorheen Mini Metro) zou moeten ver vangen. Voor de liefhebbers brengt de importeur in april voor de al lerlaatste keer een speciale ver sie van de Mini op de Neder landse markt, genaamd Ken sington. Dit afscheidsmodel onderscheidt zich van de Mini Sprite door zijn luxueuze uit rusting. Zo is de Mini Kensington, uit gevoerd in de metallic-kleur 'British racing green', voorzien van een linnen vouwdak, beige leren stoelbekleding, wortelno tenhouten afwerking van het dashboard, lichtmetalen sport- velgen en Kensington-badges. Hij kost 23.500 gulden en er zullen slechts 50 exemplaren beschikbaar zijn. De andere Mini's, Sprite en Cooper, zullen ook tot medio dit jaar nog in de verkoop blijven. Tweedehands met driejaar garantie Zonder het hardop te willen zeggen denkt Toyota de beste auto van de wereld te maken. Tenminste in kwaliteit en betrouwbaarheid staat Toyota's luxemerk Lexus heel hoog, zo niet eerste. Daarom durft men op een gebruikte Lexus bij de dealers nu drie jaar garan tie te geven, tot een kilometerstand van maximaal 300.000. Is de gebruikte auto nog geen drie jaar oud, dan valt hij eerst onder de normale fabrieksgarantie (drie jaar) en gaat daarna drie jaar de 'Premium Warranty' in. Dat zal niet slecht zijn voor de inruilwaar- de, heeft men ongetwijfeld ook bedacht. Ford investeert fors in Europa Het Amerikaanse Ford-concern investeert vele miljoenen dollars in zijn Europese fabrieken. Voor de uitbreiding en modernisering van de transmissiefabriek in Keulen is 260 miljoen dollar uitgetrokken, 150 miljoen is bestemd voor een nieuwe airco-fabriek in het Spaans Palmela, voor modernisering van de transmissiefabriek in Bordeaux is 300 miljoen beschikbaar gesteld en voor de moderni sering van de motorenfabriek in het Engelse Bridgend is 170 mil joen gereserveerd. Voor Amerika zelfheeft Ford voor nieuwe fa brieken en verbeteringen 460 miljoen dollar opzij gelegd. tingen telkens nieuwe details. Zoals bijvoorbeeld een werkend kickstartpedaal met veermecha- nisme of remhendels waar je echt in kunt knijpen. De kant en klare R 50 (modeljaar 1957) kan zo uit de doos de stofvrije vitri nekast in na achterlating van 375 gulden. Gelet op het hoge afwerkingniveau is het prijs kaartje alleszins acceptabel. Een speciaal voor dit model ontwor pen vitrinedoos kost 125 gul den. Zowel de matzwart gespo ten R 50 als de vitrine kunnen uitsluitend schriftelijk worden besteld bij Franklin Mint, ant woordnummer 10005,3000 ZB Rotterdam. van de Skorpion waarmee MuZ redelijk succesvol is in de S.O.S.-klasse. Vergeleken met een 'reguliere' Skorpion is de Replica 2 pk sterker. Ondanks alle plaatwerk is de 165 kilo zware tweewieler ook nog eens acht kilo lichter dan de burger uitvoering. En de prijs? Ach, die is even 'westers' als alle andere motormerken, omdat de Repli ca op vijf piek na twintig mille kost. Ook de van de kale Skorpion Tour afgeleide Skorpion Travel- Ier staat binnenkort in de show room. Compleet met volledige stroomlijn en kofferset voor een zeer acceptabele 14.995 gulden. Het enige model dat nog aan de oude tweetakttraditie herinnert, is de (niet in ons land leverbare) Saxon Sportstar 125. Waarmee de tijd dat kopers voor een nieuw MZ-tje slechts drie mille hoefden neertellen, definitief tot het verleden behoort. Ook de relatie met het Oosten rijkse Rotax lijkt op z'n eind te lopen. Hoewel de Silverstar 500 en de Saxon Voyer (een zijspan) nog worden voortbewogen door het luchtgekoelde vierklepsblok van Oostenrijkse makelij, heeft het er alle schijn van dat ook deze aandrijfunit onder invloed van de Japanse ervaringen wordt 'afgezworen'. Over de komst van de MuZ 850 Kobra bestaat nog geen zekerheid. Hoewel dit model met een Ya maha TDM 850 blok werd ten toongesteld, moet gewacht wor den tot de IFMA die in oktober in Keulen gehouden wordt. Vol gens importeur Nico van de Kuinder staat vast de MuZ voor een ander motorblok gekozen heeft. Pas als de stationwagon ten tonele verschijnt, aan het eind van dit jaar, zal duidelijk worden of de nieuwste Opel Vectra het succes van zijn voorganger weet te over treffen. Want in de drukbezette klasse waar de Vectra ac tief is, geven steeds meer mensen de voorkeur aan een extra ruime stationuitvoering. De meeste concurrenten hadden die al, maar de eerste generatie Vectra moest het acht jaar lang zonder doen. Dat gaat nu dus verande ren, en hoe. De nieuwe Vectra is namelijk een fraaie, prettige wagen en de eerste station versie evenzeer veel belovend. In tegenstelling tot eerdere modelwisse lingen bij Corsa, (Ka- dett) Astra en Omega hield de vervanging van de Vectra dit keer geen radicale verandering in. Opel koos er voor een sterk concept te verbe teren en helemaal up-to-date te maken. Hoewel we de 'oude' Vectra nog duidelijk herkennen, is het ui terlijk toch behoorlijk veran derd. De algehele belijning is sterk gemoderniseerd, waarbij Opel ook de details niet vergat. Het mooist zijn de veranderin gen te zien aan de voorkant. Met name de lijn van de grille, die is doorgetrokken via de mo torkap naar de buitenspiegels, is beeldbepalend. De Vectra lijkt veel groter ge worden, maar nam slechts iets in lengte en hoogte toe. Wel staan de wielen, zowel in de lengte als de breedte, verder uit elkaar dan voorheen. Niet al leen kreeg de Vectra op deze manier een stoer uiterlijk, maar wellicht belangrijker is dat de zitruimte en het comfort ach terin toenamen. Extra profijt is er wat dat betreft voor de 5- deurs versie, die voorheen acht centimeter korter, maar nu evenlang is als de 4-deurs se dan. De vloeiend aflopende 5- deurs hatchback lijkt een soort combi-coupé geworden. Wat betreft de binnenruimte nog dit: van Opel zijn we volop bergvakken voorin de auto ge wend, die mist de nieuwe Vec tra een beetje. Wie geen tweede airbag bestelt heeft wel een ruim bergvak boven het ook niet krappe dashboardkastje, maar in het middenconsole on der handbereik van de bestuur der kan men weinig kwijt. Er zitten wel twee prachtige uit klapbare bekerhouders, maar wie gebruikt zoiets echt? De bagageruimte achterin is diep en hoog en aan de inhoud van een halve kuub zal nie mand tekort komen. Daarbij is de achterbank (met skiluik) in twee ongelijke delen omklap- baar, hetgeen de laadmogelijk- heden aanzienlijk vergroot. Met name de hoogte van de laad ruimte is daarbij heel belang rijk. Wie desondanks proble men denkt te krijgen met de laadruimte kan dus over enige tijd altijd nog uitwijken naar de stationwagon. Naast een gemoderniseerd aan zien heeft de Vectra meer uit rusting gekregen, zodat hij beter aansluit bij de omvangrijke voorzieningen die Corsa, Astra en Omega bieden. Vrijwel niets bleef onveranderd bij de modelwisseling. Een aan tal zaken zal niet direct opval len, maar wel merkbaar is het verbeterde rijgedrag. Opel mon teerde een nieuwe achteras met twee lengte- en vier dwarsar- men. Onafhankelijke ophanging dus, in plaats van de semi-starre as die nu alle Opeis met voor wielaandrijving hebben. De nieuwe Vectra stuurt veel eutraler en directer en in de dagelijkse rijpraktijk is dat steeds voelbaar. Hij strak en voorspelbaar, zonder een moment ner veus te wor den. Het veercom- fort is niet op alle fronten verbeterd. Op onef fenheden doet de vering wat stug aan, grote hobbels zoals verkeersdrempels helpt de verlengde wielbasis weer wel mooi soepel opvan gen. Heel opvallend in de nieuwe Vectra is het geluidscomfort. De auto is zo ontworpen dat er heel weinig windgeruis optreedt. Daarbij laat de motor (met na me de zeer soepele 1.8 liter) zich over het algemeen bijna niet horen en is de carrosserie vrij van bijgeluiden. Het resul taat is een aangename stilte in de auto, die wordt doorbroken door andere geluiden, die zich sterker lijken te manifesteren, zoals het geluid van de banden. Ook als er flink wordt opgetrok ken, valt het meer op dat de motor zich enigszins laat horen. Vanzelfsprekend kreeg de nieu we Vectra de beschikking over een reeks moderne Ecotec-mo- toren zoals Astra en Corsa eer der kregen, maar de oude Vec tra alleen in het V6 topmodel had. De zestienkleps 1.8 en 2.0 Ecotecs zijn weer verder ont wikkeld en hebben in de Vectra een inlaatsysteem met variabele lengte, voor meer trekkracht bij lage toerentallen. Motor en (nieuwe) ophanging van de voorwielen zijn nu op een groot FIETSSTROOK subframe bevestigd. Daarmee weert men geluid en trillingen uit de carrosserie. Veel aandacht ging ook uit naar de veiligheidsvoorzieningen. De Vectra is standaard uitgerust met ABS-remmen en een air bag. Daarnaast zitten in de deu ren versterkingsbalken en ook schuimblokken om botsenergie op te nemen. Uit medische hoek horen we wel klagen over weinig aandacht voor de voe ten, het verwondingsrisico door bij een botsing naar binnen ge drukte pedalen. Daarvoor heeft Opel een speciale bevestiging gemaakt, die met pedalen en al losbreekt bij een zware klap. Tevens heeft de stuurkolom een eigen ophangbalk, waardoor hij niet met het dashboard mee naar binnen gedrukt wordt. De veiligheidsgordels voorin liggen beter om het lijf doordat ze nu onderaan aan de stoel vastzit ten in plaats van aan de deur stijl. De airbag is ook al speciaal, hij wordt niet opgeblazen met verbrandingsgas van een explo sieve lading, maar via een hoge- druk-gasflesje. Opel is er met de nieuwe Vectra weer in geslaagd een aantrekke lijke en heel complete auto neer te zetten voor een alleszins gangbare prijs. Alleen de goed koopste versie met 1.6 liter 8- kleppen motor zit net onder 40 mille. Tussen 40 en 50 mille is er een rijke keus aan varianten. Dat betekent een paar duizend gulden prijsstijging tegenover de oude Vectra, maar daar stelt Opel veel meer auto tegenover. Bovendien kosten alle gerespec teerde concurrenten minimaal hetzelfde, zonder ABS. redactie: Theo van der Kaaij Schokvrij uit de auto stappen Bij het verlaten van de auto vlie gen de vonken er soms vanaf. In een auto met bekleding van kunststof vezels laadt door wrij ving het lichaam zich op tijdens de autorit. Op het moment dat men uitstapt, ontlaadt het li chaam zich zodra het metalen portier wordt vastgepakt. Dat geeft elke keer een hinderlijke en soms pijnlijke schok stati sche elektriciteit. Een koperen zekering genaamd Anti-shoc aan de sleutelbos voorkomt dat euvel. De automobilist zet één voet buiten de auto en raakt met de zekering een metalen deel aan (bijv. het portierslot). In de zekering gaat een lampje branden ten teken dat het li chaam zich ontlaadt. Zodra het lampje uitgaat, kan men veilig schokvrij uitstappen. Overigens werkt dit ook thuis of op kan toor, waar dergelijke schokken ook regelmatig voorkomen. De mini-bliksemafleider is verkrijg baar bij Halfords: 16,95 gulden. BUK IN HET VERLEDEN l/EGWERKZAAMHEDEN verzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, mengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen a ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden jn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) h.v. de Velsertunnel, avond en nacht. Alkmaar - Middenmeer (N 242) h.v. Heerhugowaard/De Noord. Vlaardingen richting Hoogvliet (A 4) Ih.v. de Beneluxtunnel, avond. Breda richting Utrecht (A 27) pssen knooppunt Everdingen en Houten, overdag. Amersfoort richting Zwolle (A 28) kissen Strand Nulde en Harderwijk. Zevenbergen richting Waalwijk (A 59) kissen Raamsdonk en Waalwijk, overdag en avond. r jetsen door de regen met een pa raplu in de hand is een gevaarlijke bezig heid, zeker als de fiets handremmen heeft. Omdat veel mensen toch liever een para plu boven hun hoofd hebben dan een re genpak aantrekken bedacht Hagenaar Dick de Jong een spe ciale fietsparaplu met standaard. De paraplu wordt be vestigd aan een stang die aan de zadelpen vast zit. Het scherm is eivormig en hangt iets naar voren om de fiet ser optimaal tegen de regen te kunnen be schermen. Testen in een windtunnel heb ben uitgewezen dat de paraplu tot wind kracht zes blijft functioneren. Bij nog hardere wind waait hij stuk. De paraplu is leverbaar is geel of rood en is te koop in fiet senwinkels voor 49,75. Fietserslift In de^Noorse stad Trondheim kunnen fietsers een fikse heuvel met een speciale lift beklim men. Aan de stoeprand ligt een rails, die op gelijke afstanden van elkaar voetsteunen omhoog voert. De fietser komt langszij, zet zijn rechtervoet op de steun en laat zich zonder enige in spanning met een kalm gange- De fietsparaplu is inklapbaar als een gewone paraplu. tje naar boven rijden. De fietslift is 130 meter lang en de heuvel 25 meter hoog. Er moet overi gens wel voor betaald worden. Volgens de fabrikant Design Management is de lift ook ge schikt voor opritten van brug gen en tunnels. Kinderk^ué Na de verkiezing van de Fiets van het Jaar (deze keer de Sky Drive van Gazelle) volgt volgens traditie de Kinderkeus van het Jaar. Tijdens de afgelopen Fiets- RAI werd dit de kinderfiets Fox 24 van Batavus. De jury, met onder anderen deskun digen van de ANWB en de organisatie FietsRAI, liet zich leiden door het oordeel van 1.400 kin deren die tijdens de tentoonstelling proef ritten hebben gemaakt op diverse modellen. De uitverkoren fiets valt op door hoge kwa liteit en goede ge bruiksmogelijkheden. De ATB van Raleigh kreeg een eervolle ver melding. De FietsRAI '96 trok in vijf dagen 52.143 bezoekers. Fietsfeest Het Vondelpark in Am sterdam is zondag 2 ju ni toneel van een groot fietsfeest ter ere van het tienjarig bestaan van de organisatie Am sterdam op de Fiets. Geprobeerd wordt op deze dag een zo groot mogelijke verzameling bijzondere fietsen bijeen te brengen. Dat kunnen stuntfietsen zijn, transportfiet sen, versierde fietsen, antieke fietsen, karren en nog veel meer. Tijdens het feest zullen de fietsen in een karavaan door de stad trekken. Later zijn ze in het Vondelpark te bezichtigen. Wie in het bezit is van een bij zondere fiets en mee wil doen aan het feest kan dit laten we ten aan Fietsfeest '96, WG-pleirv 84,1054 RC Amsterdam, tel.020-6124177.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9