Aarzeling over vrije verstrekking heroïne Op zoek naar het ei Binnenland McDonald's wil het liefst op elke straathoek zitten 'We zouden spijt krijgen van sluiten coffeeshops' Cr 'TT verkoopt adressen 13 ichter geheime nummers ft haag gpd dlochtonen liet welkom i)ij bedrijven Geweld op televisie moet worden aangepakt' Waakhond bij nieuwe baas Frans rapport noemt Nederland 'narcostaat' en pest voor buren LEDER-VOORDEEL BIJ VAN TIL 1 van tilMÏGIÏi [IJDAG 22 MAART 1996 akkrum» Rond deze tijd gaan veel mensen in vooral de noordelijke provincies op zoek naar kievitseieren. Het eerste kievitsei zal in verband met de kou nog wel even op zich laten wachten, maar de jeugd trok er deze week al op uit met de polstok. 'Fierljeppend' van weiland naar weiland. foto anp peter wouda Liefhebbers van een snelle hap worden in de toekomst nog meer op hun wenken bediend. De van oorsprong Amerikaanse hamburgerketen McDonald's gaat flink uitbreiden. McDo nald's, dat dit jaar 25 jaar in Ne derland aanwezig is, vindt ten minste dat met 130 restaurants en een jaaromzet van 539 mil joen gulden de limiet nog lang niet is bereikt. Nederland zal de komende jaren nog veel meer hamburgers moeten verstou wen. Het 25-jarig jubileum is voor McDonald's aanleiding de am bities aan de buitenwacht ken baar te maken. En die liegen er niet om. Of zoals directeur R. Savelberg het gisteren tijdens een persbijeenkomst uitdrukte: „McDonald's wil daar zitten waar de mensen wonen, wer ken, winkelen of hun vrije tijd doorbrengen. Dat kan bij wijze van spreken op iedere hoek van de straat zijn." Vooral in de jaren negentig heeft de keten, die voor negen tig procent wordt bestierd door franchisenemers, een onstuimi ge groei doorgemaakt. Na een moeizame start in de jaren ze ventig onder leiding van Al- bert Heijn die zich schielijk uit de keten terugtrok werd de basis hiervoor in het daarop volgende decennium gelegd. Dit jaar breekt de omzet naar verwachting door de grens van zeshonderd miljoen gulden heen. McDonald's (10.000 werkne mers) weet zich met deze cijfers de absolute marktleider in het fastfoodsegment. De concur rentie van andere hamburger ketens als Burger King en re centelijk Quick stelt amper wat voor. Vanuit het hoofdkantoor in Amsterdam-Zuidoost bekijkt Savelberg de markt liever wat breder. Ook snackbars, shoarmazaken, afhaal-Chine- zen en de meeneem-Italianen behoren tot het strijdperk, dat ze bij McDonald's omschrijven als de informal eating-out- markt. En wat te denken van de marsen, de nutsen en de mag nums. Wie trek heeft in een tus sendoortje, geeft zijn geld maar één keer uit. En als het aan Sa velberg ligt, gebeurt dat zo veel mogelijk in één van zijn filialen. Toch waakt hij, ondanks alle mooie vergezichten, voor te grote ambities. De komende vier jaar wil McDonald's het aantal restaurants tot boven de tweehonderd brengen, waar mee het huidige groeitempo niet versneld, maar gewoon wordt voortgezet. Maar de groeiende 'gemakbehoefte' dwingt het bedrijf wel na te denken over nieuwe formules en nieuwe vestigingslocaties zoals het Amsterdam Arenasta dion, de megabioscoop in Sche- veningen en vanaf 1997 op de nieuwe veerboot van Stena Line tussen Hoek van Holland en Harwich. Ook supermarkten, warenhuizen en benzinesta tions zijn volgens Savelberg goede locaties. 1 false bommelding voor bezoek Beatrix 1 ^sterdam Het bezoek van koningin Beatrix aan een ballet- on m- an1 1 oorstelling in het Amsterdamse Muziektheater is gisteravond iet een kwartier vertraagd als gevolg van een valse bommel- I ing. De koningin zou met de Canadese gouverneur-generaal rneo Le Blanc de voorstellling bijwonen. Een half uur voor ivang, kwam er een bommelding binnen. Terwijl de koningin iet haar bezoeker een extra rondje door de stad maakte, onder- jcht het Explosieven Opruimingscommando het Muziekthea- ir. Er werd niets gevonden. ,eraar verdacht van nog meer ontucht fGHELDe politie in Veghel verdenkt de 36-jarige leraar van de iciscusschool, een school voor zeer moeilijk lerende kinde in, van nog een geval van ontucht. De moeder van een zeven enjarig verstandelijk gehandicapt meisje uit Uden heeft daar- NW an aangifte gedaan De man is eerder deze week aangehouden adat de moeder van een zestienjarig gehandicapt meisje uit eghel aangifte had gedaan. j^Öocent Veluws College aangehouden PELDQORNGisteren heeft de Apeldoornse politie een 43-jarige ocent van het Veluws College, locatie Mheenpark, aangehou- en op verdenking van het plegen van ontucht met een destijds ijftienjarige leerlinge. De m,an geeft in verband met de affaire inds maandag geen les meer. De leerlinge, nu zestien jaar, deed orige week vrijdag aangifte. det hoofd tussen boom en wagen ivuNDRECHT Een 24-jarige vuilnisman uit Hendrik Ido Ambacht gistermorgen in Zwijndrecht om het leven gekomen toen hij jdens het werk met zijn hoofd beklemd raakte tussen de vull iswagen en een boom. Volgens de politie was de man op slag ood. De vrachtwagen reed op het moment van het ongeluk chteruit in een bocht. Bij het ontwijken van een boom viel of jrong de vuilnisman waarschijnlijk van de treeplank af. Tweede Kamer steunt in grote lijnen Drugsnota kabinet Een meerderheid van de Tweede Kamer aarzelt nog over een experiment met het verstrekken van heroïne aan be perkte groepen verslaafden. Op initiatief van CDA en WD wordt een definitief besluit hierover uitgesteld tot de plannen concreet zijn uitgewerkt. van de overlast en drugscrimi naliteit. Coffeeshops die zich niet aan de richtlijnen houden, moeten dicht. Zoals verwacht stuitten pogingen van PvdA en D66 om het softdrugsbeleid ver der te liberaliseren op een veto van een Kamermeerderheid on der aanvoering van CDA en WD. Het kabinetsplan om te expe rimenteren met heroïnever strekking gaat uit van ongeveer vierhonderd zwaarverslaafden op waarschijnlijk vier plaatsen. Gedacht wordt aan Rotterdam, Amsterdam, Heerlen, en de „Wij hebben aarzelingen, maar zijn in beginsel positief aldus WD-woordvoerder Korthals. PvdA en D66 zijn op voorhand voor zo'n experiment. Dit bleek gisteren aan het eind van het debat over de Drugsnota. Alle andere kabinetsvoorstellen in de nota werden met wisselende meerderheden door de Kamer aanvaard. De nota behelst in grote lij nen handhaving van het ge doogbeleid voor softdrugge- bruik, maar hardere bestrijding driehoek Zutphen/Apeldoom- Deventer. Minister Borst (volksgezondheid) wees erop dat het experiment niet is be doeld om de overlast terug te dringen, zoals sommige ge meenten denken. Het gaat in de eerste plaats om het verbeteren van de toestand van de verslaaf den. Voorafgaand aan het expe riment wordt op nog kleinere schaal alvast 'geoefend' met en kele tientallen verslaafden. Pogingen van PvdA en D66 om regels op te stellen voor kleinschalige teelt van en aan voer van nederwiet naar bonafi de coffeeshops mislukten. Cri minelen zou zo de wind uit de zeilen worden genomen. CDA, WD en de meeste kleine partij en vinden dit een stap in de richting van legalisering, waar zij tegen zijn. Een Kamermeerderheid gaat wel akkoord met de formulering van het kabinet dat aan opspo ring en vervolging van klein schalige teelt van nederwiet en doorvoer ervan naar bonafide coffeeshops 'geen prioriteit' wordt gegeven. Daar mag lokaal over worden beslist door de burgemeester, de politiechef en de officier van justitie. De Kamer verwierp verder het voorstel van PvdA en D66 om de verkoop van softdrugs te handhaven op maximaal dertig gram per transactie. De Kamer meerderheid staat achter het kabinetsvoorstel om die norm terug te brengen tot vijf gram. Het kabinet bekijkt nog of ook het toegestane bezit van dertig gram voor een gebruiker om laag moet. Ministers verdedigen drugsbeleid „Het sluiten van alle cof feeshops - zou een prachtig symbolisch gebaar zijn naar het buitenland, maar ik denk dat we er spijt van krijgen", al dus minister Borst (volkge zondheid) gisteren in de Tweede Kamer tijdens het drugsdebat. Sluiting van de coffeeshops betekent straat handel en meer overlast en het gevaar dat gebruikers 'onder gronds' gaan met alle risico's van dien. Ze wees er ook op dat in Nederland niet méér softdrugs worden gebruikt dan in landen die een repressief beleid voeren. Borst erkende dat ook aan het Nederlands drugsbeleid 'ernstige kanten' zitten, „maar de criticasters moeten maar een land noemen dat kan schermen met betere resulta ten dan Nederland. Wij blijven meer geïnteresseerd in feiten dan in mythen". Ze doelde on der andere op het aantal drugsdoden dat in Nederland in vergelijking met landen als Frankrijk veel lager ligt. Minister Sorgdrager (justi tie) zei dat de Drugsnota van het kabinet niet in strijd is met de door Nederland onderte kende internationale verdra gen. Dat Nederland een be langrijk doorvoerland is voor drugs, weet ze aan de geografi sche ligging met Rotterdam als de grootste haven ter wereld. Ze presenteerde een aantal cijfers waaruit volgens haar blijkt dat ook wat betreft de opsporing 'we onze internatio nale verplichtingen serieus ne men'. Zo nam Nederland in 1994 volgens cijfers van het Europese drugsbureau 29 pro cent van alle aangevoerd co caïne in de Europese lidstaten in beslag. Voor softdrugs ligt dat percentage op 33 procent ofwel 230.000 kilo, exclusief nederwiet. Daarvan werd in 1994 500.000 kilo in beslag ge nomen. /clA: hogere beurs voor 'arme' student ;n haag De PvdA wil dat studenten uit lagere inkomensgroe- en tot hun 21ste een hogere studiebeurs krijgen. Dit kan door J?e aanvullende beurs te verhogen. Op deze manier wordt voor- 1 omen dat jongeren uit vrees voor een hoge studieschuld afzien an een studie. Vanaf september wordt de studiefinanciering te- uggebracht van vijf naar vier jaar. Dat werpt een drempel op, erwacht Kamerlid Van der Ploeg. De verhoging van de aanvul- minde beurs kan volgens hem worden betaald door de basis- :urs te verlagen, ofte beperken tot drie jaar. nivé wil bromscooters niet verzekeren oogeveen Bromscooters worden steeds populairder als roof ed. Dat heeft de politie ondervonden en zo ook de verzeke- ïgsmaatschappijen. Verzekeraar Univé heeft naar aanleiding iervan besloten het risico niet meer te dekken. Een kostendek- ende premfe zou zo hoog uitvallen, dat die onbetaalbaar zou rorden. Meer dan de helft van de schade die op all risks-brom- Herverzekeringen wordt uitgekeerd, heeft betrekking op gesto- ;n bromscooters. ÏT-Telecom bv gaat de adres- igevens die bij geheime tele- pnnummers horen doorver- ipen aan commerciële instel- igen. Volgens een woordvoer- }r van de PTT is verkoop niet I strijd met de privacy-wetten. i'n vijftien procent van de Ne- irlandse telefoonabonnees 'f4Jeft een geheim nummer. ^35 „De adressen worden in prin- f 8,pe voor eenmalig gebruik ver- kt", zegt T. Masser van PTT- ilecom. Het doorverkopen van °9,Éfeze adressenlijsten is echter aar tot op zekere hoogte te introleren. ,Als een adres is irstrekt, maar de bewoner ont- igt regelmatig ongevraagd ilings, kan hij bij PTT-Tele- m een klacht indienen. Zo is achterhalen wie de adressen ieft doorgespeeld." Het verkopen van adressen schuil gaan achter geheime immers is nog in een proef- idium. Volgens Masser is PTT-Telecom hier mee begon nen omdat mensen met een ge heim nummer anders van be paalde informatie verstoken blijven. „Het opvragen van schriftelijke informatie gebeurt vaak via een telefoonsysteem, waarbij de beller zijn eigen nummer in moet toetsen. Bij dat telefoonnummer wordt dan het bijpassende adres gezocht." De PTT overtreedt geen enke le wet met deze werkwijze, zegt woordvoerder Crouwers van de Registratiekamer, het toezichts- orgaan op privacy-wetten. „Als iemand met een lijst van hon derd telefoonnummers bij de PTT komt en vraagt om bijbe horende namen en adressen, dan kan de PTT die gewoon ge ven. Ook als van die honderd nummers er drie of vier geheim zijn. De aanbieder heeft die nummers toch al maar weet niet welke geheim zijn. Een koppeling kan dus niet worden gemaakt." jederlandse bedrijven maken d|ch op grote schaal schuldig dpn het discrimineren van al- e|chtonen. Dat gebeurt met na- iijte bij het werven, selecteren en nnemen van nieuw perso neel. Nederlandse ondememin- pn gaan daarbij twee keer zo- pel in de fout dan bedrijven uit luitsland. Dat zei voorzitter 1 Rinnooy Kan van de werkge- prsorganisatie VNO-NCW gis- feren op de eerste Nederlandse- luitse conferentie in Delft, die •fcnmiddag werd afgsloten. drag van Nederlandse 'drijven kwam aan het licht in fen onderzoek van de Interna- bnal Labour Organization JLO). Rinnooy Kan vindt de uit- pmsten van het onderzoek «hokkend. Hij meent dat Ne- jerland zich moet schamen por deze praktijken. Pe overheid moet meer maatregelen ne pen om de kinderziel te beschermen tegen Ie overdaad aan tv-geweld. Dat vindt het jjederlands Instituut van Psychologen INIP). Volgens de zielkundigen roepen ge welddadige kinderprogramma's wel dege- Jjk agressie op bij kinderen. Series als Power Rangers zijn niet goed, Hndt de beroepsvereniging van psycholo gen. In zulke series wordt geweld veelvuldig gebruikt. En niet alleen de 'kwaden' doen dat, maar ook de 'goeden'. „Zo wordt de in druk gewekt dat geweld de 'goede zaak' dient en geoorloofd is", zegt NIP-vice-voor zitter Annematt Collot d'Escury-Konings. Het NIP wil voorkomen dat meer van deze series op de beeldbuis komen. Een pro gramma-keuring om te bepalen wat wel en niet geschikt is, vormt slechts een begin. Nederlandse producties als Klokhuis en de Tasjesdief, de Zweedse en Franse jeugd series zijn volgens het NIP wel goed voor de kinderziel. „Die gaan over de echte wereld. Alledaagse dingen waar kinderen zelf mee hebben te maken en waar ze hun fantasie rustig op los kunnen laten. Problemen los sen de hoofdfiguren tenminste op een be hoorlijke manier op, in plaats van zonder duidelijke aanleiding veel grof geweld te ge bruiken." hoogezand grd Een tien jaar oude herders hond heeft gisteren in Hoog- ezand voor opschudding ge zorgd. Het dier verzette zich hevig toen zijn baas in z'n ei gen auto wilde stappen. De hond, die in de wagen zat, beet de man. Deze riep daarop de hulp in van de politie. Uiteindelijk moest er een medewerker van de Dierenam bulance aan te pas komen om een einde te maken aan de 'strijd' tussen baas en hond door het dier een verdoving te geven. De hond was bijna zijn hele leven waakhond op een luchtmachtbasis. Het slachtof fer had de hond nog maar een paar dagen. Vermoedelijk heeft het dier de auto willen verdedigen. PARUS «JAN VANETTEN ANP Nederland is een 'narcostaat' en de pest voor de omliggende landen. Dat staat vrijwel letterlijk in een gisteren verschenen, ruim honderd pagina's dik rapport van de Franse gaullisti sche senator Paul Masson over de te kortkomingen in de Akkoorden van Schengen. Het rapport is opgesteld op verzoek van premier Juppé. Masson pleegt daarin in een apart hoofdstuk een frontale aanval op het Nederland se drugsbeleid. Het is in Frankrijk gebruikelijk dat de regering parlementariërs opdraagt rap port uit te brengen over actuele politie ke zaken. Dat wil evenwel niet zeggen dat zo'n rapport ook meteen het offi ciële regeringsstandpunt is. Dat heeft een woordvoerder van de Quai d'Orsay, het ministerie van buitenland se zaken ook onmiddellijk laten weten. „Het gaat om een uiterst nuttig docu ment over iets dat Frankrijk en de buurlanden zeer hoog zit. Maar de re gering heeft er nog geen standpunt over ingenomen", zei hij. Dat gebeurt 'te gelegener tijd'. In zijn rapport gaat Masson overigens ook tekeer tegen de inefficiënte contro les aan de Franse grenzen en de al even onwrikbare starheid van het Franse ambtenarenapparaat. Collega's van Masson hebben reeds opgeroepen tot strafmaatregelen tegen Nederland, of een boycot van Nederlandse pro ducten. Sinds maandag staan de Franse pers, radio en televisie bol van verhalen en reportages over Nederland en drugs. Opvallend is een verschuiving van het puur principiële, Franse standpunt naar de Nederlandse visie: controleren van harddrugs door middel van een gedoogbeleid ten aanzien van soft drugs. „De vrijheid van Nederland houdt op waar die van de andere lan den van de EU begint", betoogde deze week nog de Franse ambassadeur in Den Haag. Bernard de Montferrand, in het katholieke dagblad lxi Croix. Hij vindt dat Nederland absoluut maatregelen moet nemen omdat het drugsbeleid funeste gevolgen heeft voor de buurlanden. „Tweederde van alle harddrugs en 80 procent van de XTC die in Frankrijk in beslag worden genomen komt uit Nederland be weert hij. „Het is verschrikkelijk moei lijk om te leven in een Europa met zul ke verschillende wetgevingen en prak tijken." Tegelijkertijd stelt de Franse ambassa deur dat zijn land niet een uitsluitend repressieve politiek heeft ten aanzien van drugs en de Nederlandse drugspo- litiek niet uitsluitend rekening houdt met het belang van de volksgezond heid. Frankrijk heeft er steeds meer moeite mee dat Nederland méér drugs produ ceert dan het voor eigen gebruik nodig heeft. Al eerder hebben Franse parle mentariërs geroepen dat cannabis het zesde Nederlandse landbouw- en daar mee exportproduct is geworden. Nederland zou de grootste producent zijn van XTC-pillen. Reportages over 'grow-shops' in Amsterdam op de tele visie zijn niet van de lucht: winkels waar van alles te koop is om cannabis planten in privé-serres onder de beste omstandigheden te laten groeien. Tienduizenden Nederlanders verdie nen dik aan de verkoop van eigen kweek met name aan buitenlanders waartegen niemand optreedt. Steeds vaker klinkt uit de mond van Franse politici dat ook de Bondsrepu bliek meer dan genoeg heeft van de Nederlandse politiek ten aanzien van drugs. Het eigen, nauwelijks bestaande drugsbeleid komt in Frankrijk maar heel moeizaam ter sprake en dan nog alleen in het kader van de aidsbestrij- ding. Over de officiële maar minimale ver strekking van methadon om mensen van hun heroïneverslaving af te helpen of over de sinds twee jaar verkrijgbare, steriele spuiten in apotheken, spreken Franse politici, van links tot rechts, lie ver niet. Dat kan immers als bewijs aangevoerd worden voor het faillisse ment van de eigen, repressieve aanpak die neerkomt op straffen en opsluiten. In theorie, want het aantal verslaafden in Frankrijk is verhoudingsgewijs en in aantal veel hoger dan in Nederland (25 tegen 16 op de 1000 inwoners). Voor Frankrijk is dat cijfer zeker aan de lage kant omdat er geen officiële cijfers zijn. De Franse premier Juppé was gisteren in Nederland voor besprekingen met collega Kok en minister Van Mierlo. Frankrijk bekritiseerde opnieuw het Nederlandse drugsbeleid. foto anp ed oudenaarden De ministers Sordrager (justitie) en Borst (volksgezondheid) overleggen met staatssecretaris Kohnstamm (binnenlandse zaken) tijdens het drugsdebat in de Tweede Kamer. foto anp cor mulder M'lilfH— Losse, deels donsgevulde kussens met afritsbare hoezen. Armleggers door zachte covers bedekt. Tijdelijk bij Van Til in zware kwaliteit zwart DIK-leder (3,5 mm dik!) 2,5- zits (185 cm) 3-zits (215 cm) COMBI-PRIJS van 9190 - NU 6195.- DESIGNCENTRUM Blikvanger temidden van honderden zitmeubelen bi) Van Til: de "Sixties" van HF Style. Een comfortabele variant op de kubus uit de zestiger jaren, met de semi-nonchalance die de "Nineties" eigen is.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5