Wallage: Lastenverlichting voor economische groei lood haalt bestuur CTSV on-Haags hard onderuit Binnenland loeder van dood gevonden a by Houten aangehouden ^"Iten Leerlingen nemen afscheid van gedode vriendjes Industriebond waadt door de stroop met '36 uur' 'Huisarts vrijuit voor doden baby' Geen communicatie, geen dialoog, geen betrokkenheid9 JDAG 22 MAART 1996 ANP Algemeen Nederlands Pen CPD Ceassocie< PvdA-fractievoorzitter neemt afstand van minister Zalm ïrachtwagen botst op trein f gen op zoom Het treinverkeer tussen Roosendaal en Vlissin- n is gisteren urenlang gestremd geweest nadat een trein was "fcereden op een vrachtwagen die stilstond op een spoorweg- jergang in Bergen op Zoom. Niemand raakte gewond. Het on- jval gebeurde toen de vrachtwagen de spoorbaan overstak ter- Ijl aan de andere kant een kolkenzuiger bezig was met voorbe- Idingen om een rioolput te legen. Daar de overweg op een luveltje ligt, was het voor de vrachtwagenchauffeur onmogelijk wagen aan de andere kant te zien. Toen de bestuurder van de jjlkenzuiger merkte dat er een vrachtwagen achter hem stond j er een trein naderde, reed hij weg. De vrachtwagen stond jen echter al tussen de gesloten spoorbomen. De chauffeur Jrong daarop uit de cabine en zag hoe zijn wagen een tiental jeters door de trein werd meegesleurd. De machinist zag ook ns tijdig weg te duiken. foto anp Het kabinet moet niet afzien van lastenverlichting voor 1997, maar daar juist mee doorgaan. Volgens PvdA-frac- tieleider Wallage heeft goed gerichte verlichting van de lasten een gunstig effect op de economische groei. Die dreigt, mede door de ontwikkeling in Duitsland, in Ne derland volgend jaar aanmerkelijk lager uit te komen dan bij de totstandkoming van het regeerakkoord was voor- tevangene ontsnapt bij rechtbank hrip(n bosch Een 26-jarige verdachte in een grote amfetamine- lak, die gisteren in Den Bosch terecht moest staan, is vlak voor oo» behandeling van zijn zaak ontsnapt. De Bosschenaar was met c tusjn politiebusje overgebracht van het huis van bewaring in Mid- iektjlburg naar het gerechtsgebouw. Toen het busje daar was gear- iog ^eerd, trapte de man een deur van het busje open en nam de ïtenfnen. Sindsdien is hij spoorloos. De rechtszaak ging gewoon heejior. De officier van justitie eiste negen jaar cel wegens drugs- en ijndel, verboden wapenbezit en poging tot doodslag op zijn het pendin. Hij zou in december 1994 met een riotgun op haar dietbben geschoten. ?nstj 'cuppas bekent ontucht met broertjes gelitDT« Een 34-jarige inwoner van het Gelderse Gendt heeft in rzicl afgelopen jaren minstens driemaal per week ontucht ge- !I1S jeegd met een nu 13-jarige tweeling uit zijn woonplaats terwijl !00jj op de kinderen paste. De Gendtenaar was een goede beken- van de familie. Hij paste regelmatig op de broers in zijn eigen liis. De man zou vanaf januari 1995 de kinderen hebben mis- 2S "luikt. De ontucht hield pas op toen de ouders van de kinderen mPlingifte bij de politie deden, orbj t feidan licht 32 bedrijven op zinr -an {it wiLLEBRORDDe politie heeft deze week een in het Belgisch^ zj^sen wonende man aangehouden wegens oplichting van ten- rzafnste 32 bedrijven voor in totaal ruim zes ton. De eerste aan- et Hten druppelden begin januari binnen bij de politie in eha- Willebrord. De man zou bij verscheidene bedrijven bestellin- m hebben gedaan en bij levering slechts gedeeltelijk hebben /et€etaald. Wilden de gedupeerden daarna de goederen terugha- i, dan bleek 's mans bedrijf niet te bestaan. Uit het onderzoek rd al snel duidelijk dat de man de gehele grensstreek van :en-Leur tot Zeeland tot zijn werkterrein had gemaakt. betl ïmd den haag funs kockelmans en david jan godfroid Minister Zalm van financiën be toogde woensdag dat hij geen ruimte ziet voor verdere lasten verlichting in 1997. ,,0p zijn best wordt 1997 het jaar van de status quo en zelfs dat kan ik niet garanderen." Volgens Zalm moet volgend jaar de beschik bare ruimte worden ingezet om het financieringstekort en de staatsschuld te verlagen om zo straks te kunnen toetreden tot de EMU, de Europese Monetai re Unie. Wallage begrijpt dat de minis ter van financiën streng moet zijn, maar hij vindt dat Zalm 'iets te veel op de automatische piloot koerst'. Hij waarschuwt voor al te groot pessimisme op grond van de sombere scena rio's van de cijferaars van het Centraal Planbureau (CPB). De meest recente cijfers uit de computers van het CPB duiden op een economische groei van 1,5 procent in 1997 en 1998 in plaats van de eerder geraamde 2,5 procent. ,,We moeten geen computerf reaks worden", zegt Wallage, „ik vind die computervarianten maar van beperkt belang. Waar het om gaat is of de politieke wil er is om maatregelen te nemen die iets meer groei genereren." Doorgaan met lastenverlichting kan er volgens Wallage toe lei den dat de tegenvallende eco nomische groei in Duitsland, waarvan Nederland sterk afhan kelijk is, enigszins wordt ge compenseerd. Lagere lasten voor burgers en bedrijfsleven zijn gunstig voor de binnen landse bestedingen en de inves teringen, is zijn redenering. De PvdA-fractieleider wenst dus ook niet in te stemmen met een daling van de koopkracht van de minima terwijl de eco nomie groeit, zij het minder dan verwacht. Het kabinet moet volgens hem alles in het werk stellen om dat te voorkomen. „De banenmachine moet ook draaien als de economie ietsje tegenzit. We mogen de rekening niet eenzijdig leggen bij de mensen met de lage inkomens. Koopkrachtverlies aan de on derkant terwijl de economie groeit, is niet te verkopen." De fractieleider van de PvdA kiest met zijn pleidooi de zijde van zijn partijgenoot Melkert, minister van sociale zaken en werkgelegenheid. In werkelijk heid zullen de ontwikkelingen gunstiger uitpakken dan het be hoedzame scenario van het CPB, denkt Melkert. Het kabinet kan derhalve gewoon doorgaan met het beleid van lastenverli chting en het terugdringen van het financieringstekort. De frac ties van WD en D66 in de Tweede Kamer toonden zich echter aanzienlijk terughouden der. Het kabinet heeft overigens het grootste deel van de in het regeerakkoord afgesproken las tenverlichtingsoperatie al uitge voerd in 1995 en 1996. Van de negen miljard gulden die is overeengekomen, is al acht mil jard gulden gerealiseerd. Met een tekening in haar hand gaat een leerlinge van De Lichtbaak naar de herdenkingsdienst voor de drie leerlingen die eerder deze week door hun vader om het leven werden gebracht. assen gpd scheid nemen van de kinderen politie heeft de moeder aan- %uden van de baby die twee ren terug dood werd aange- voorgeleid aan de officier justitie. In verband met het Jakter van de zaak weigert de j "litie mededelingen te doen jjr de leeftijd en de woon- lats van de moeder. Zij wordt rantwoordelijk gehouden W de dood van haar pasgebo- baby. Het meisje stierf en- uren na haar geboorte aan gebrek aan verzorging. Het babylijkje lag toen het werd aangetroffen- gewikkeld in een handdoek in een tas, waar in ook de placenta en een stuk maandverband zaten. Het kind is vorige week vrijdag begraven als 'Kooikerspark'. Om de moe der op het spoor te komen ver spreidde het vijftienkoppige re chercheteam onder meer 4.500 folders onder de Houtense be volking. Ook zond de politie op sporingsberichten uit op televi sie. De politie heeft nog niet be kendgemaakt hoe zij achter de identiteit van de de moeder is gekomen. Enkele honderden mensen, vooral leerlingen van de school De Lichtbaak, hebben gisteren in de Jozefkerk in Assen een herdenkingsdienst bijgewoond ter nagedachtenis van de slachtoffers van het familiedra ma dat zich dinsdag afspeelde. Een 41-jarige man bracht zijn drie kinderen van 5, 9 en 10 om het leven en sloeg vervolgens de hand aan zichzelf. Hij kon de dood van zijn vrouw tien maan den eerder niet langer aan. Tijdens de besloten bijeen komst konden vriendjes, vrien dinnetjes en medeleerlingen af- die in de kerk waren opgebaard. De dienst was georganiseerd door basisschool De Lichtbaak, waar de kinderen op school za ten. Bezoekers noemden de bij eenkomst indrukwekkend en Uit school aan de orde in klassege- sprekken. De lessen op De Lichtbaak zijn sinds dinsdag gewoon doorgegaan, omdat dat het bes te is voor de kinderen. Van ge woon lesgeven is echter nauwe lijks sprake. De meeste tijd veiligheidsoverweging wordt besteed aan spelletjes, te kenen en vooral veel praten, al dus Verschoor. De school krijgt bij de opvang onder meer hulp van de RIAGG en het maat schappelijk werk. Volgens de politie hebben de centralisten van de Meldkamer Drente juist gehandeld op de alarmkreet die maandagavond van een huisvriend van het ge had de politie gistermorgen de wegen bij de Jozefkerk afgezet, omdat veel kinderen naar de speciale dienst gingen. De leerlingen hebben de rouwplechtigheid goed door staan, heeft directielid Ver schoor van De Lichtbaak laten weten. De bijeenkomst in de Jo zefkerk kwam gistermiddag op foto anp karei zwaneveld zin binnenkwam. „We hebben met elkaar het gesprek enkele keren opnieuw beluisterd. Uit niets valt op te maken dat er sprake was van een directe noodsituatie", aldus politie woordvoerder Vonk. Hoewel hij er niets over naar buiten mag brengen, geeft hij wel aan dat het een gesprek was in de trant van 'ik zit ergens mee en weet niet precies wat ik ermee moet'. 's Morgens werd de melding aan de dienstdoende agent doorgespeeld. Hij zou in de loop van dinsdag een bezoek brengen aan de familie. Een paar uur later bleek dat niet meer nodig. bestuur van het College van ezicht Sociale Verzekeringen TSV) heeft grondig gefaald. concludeert oud-minister od in een snoeihard rapport hij in opdracht van staatsse- itaris Linschoten opstelde, k de CTSV-directie en het nisterie van sociale zaken jgen een veeg uit de pan. .inschoten zal de drie CTSV- ituurders binnenkort op hun en verzoek ontslaan. De atssecretaris houdt er in een ef aan de Tweede Kamer gis- en rekening mee dat het ka- ïet het bestuur moet doorbe- talen totdat hun contract af loopt. Daarmee is dan 1,8 mil joen gulden aan salaris ge moeid. De landsadvocaat on derzoekt of die doorbetaling wel nodig is, omdat in het arbeids contract is opgenomen dat ze niet worden doorbetaald wan neer ze hun ontslag aan zichzelf te wijten hebben. Volgens Rood is dat het geval. Het is, schrijft hij, „vooral aan de leden van het bestuur zelf te wijten dat het CTSV thans be kend staat als een nest van con flicten. Mogelijk is wel het erg ste dat het bestuur de moeilijk heden niet ziet, danwel uitslui tend aan anderen wijt." Be stuursvoorzitter Van Leeuwen (WD) en haar collega's Van Rooijen (CDA) en Van Otjerloo (PvdA) werpen de on-Haags harde kritiek verre van zich en noemen die 'onheus en onno dig beschadigend'. Rood verwijt het bestuur een 'gelijkhebberige stijl, geringe bereidheid zich in de materie te verdiepen, en botte weigering op meningen van anderen in te gaan'. Die houding leidde vol gens de adviseur in korte tijd tot onwerkbare relaties. De CTSV- directeuren kregen in hoofd zaak onvoldoendes uitgedeeld. Aan 'het veld' (uitvoerders van de sociale wetten als het GAK en de Detam) werden 'dictaten' Niet alleen het bestuur treft blaam, stelt Rood vast. Zo heeft Linschoten het drietal onvol doende voorbereid op hun taak. Terwijl hen een enorme klus wachtte: het toezicht op de uit- keringgelden was tot dan een zaak van de sociale partners in de Sociale Verzekeringsraad (SVr). Die moesten hun macht uit handen geven aan drie oud politici. Bovendien wisten ze weinig van sociale zekerheid. Rood concludeert evenwel dat het oude SVr-apparaat aan vankelijk een open houding aannam naar het nieuwe be stuur. Dat veranderde snel door het botte optreden van de drie bestuurders. Eenmaal in de conflictsituatie verzeild bleken directie noch bestuur bereid de problemen op te lossen. Rood heeft geen enkele aanwijzing gevonden van een complot van de sociale partners om het be stuur onderuit te halen. Hij adviseert Linschoten het nieuwe bestuur meer op af stand te plaatsen. Dan is één fulltime bestuurder voldoende, aangevuld door twee deeltijd- bestuurders. Die zouden vooral op hun sociale en bestuurlijke kwaliteiten gekozen moeten worden. Linschoten zal eerst op korte termijn een interim-be stuur benoemen, omdat anders het CTSV maanden geen besluit kan nemen. Volgende week debatteert de Tweede Kamer over de CTSV- affaire en het rapport-Rood. Be langrijk punt tijdens dat debat zal de afvloeiïngregeling zijn. Verder vinden CDA, Groen- Links, SP en regeringspartij D66 dat Linschoten 'grote fou ten' heeft gemaakt bij de be noeming van de drie bestuur ders. PvdA en WD willen pas volgende week reageren op het rapport-Rood. amsterdam margreet vermeulen De machtige en gezichtsbepa lende Industriebond FNV loopt sterk achter bij de invoering van de 36-urige werkweek. De amb tenarenbond AbvaKabo heeft de slag om de 36 uur gewon nen, de Bouw- en houtbonden eveneens. Het overgrote deel van de dienstensector is inmid dels 'om'. Maar in de industrie weigeren toonaangevende be drijven als Philips en Unilever verdergaande arbeidstijdverkor ting en ook de metaalindustrie houdt de poot stijf. Om de eis voor een 36-urige werkweek kracht bij te zetten organiseerde de Industriebond FNV gisteren in de Rai een ma nifestatie onder het motto: 36 uur: kort en goed. Eerder dit jaar probeerde de Industrie bond FNV samen met de colle ga-bonden een offensief te star ten voor de 36-urige werkweek. Maar die lieten de Industrie bond in de steek. Op de manifestatie bleek dat bestuurders en kaderleden van de Industriebond FNV behoor lijk benauwd zijn over hun kan sen op de 36 uur. Bij veel indus triële bedrijven werkt een groot deel van de mensen in ploegen dienst met werkweken van veel al minder dan 36 uur. De ploe- genwerkers staan doorgaans niet te popelen om voor de 36- urige werkweek de straat op te gaan. Dat klemt des te meer omdat de Industriebond vooral leden op de werkvloer heeft: dat zijn dus de werknemers in ploe gendienst. Veel kaderleden in de groot metaal zijn verder bang dat hun eis voor een 36-urige werkweek ondersneeuwt nu de werkge versvereniging FME vastbeslo ten lijkt om te korten op de uit kering bij ziekte. En bij Philips dreigt de invoering van een flexibel pensioen de aandacht af te leiden van een kortere werk week. Wat ook nog wel eens helpt om vakbondsleden in hun hok te krijgen, is met de geldbuidel te gaan rammelen. Nu het de bedrijven weer goed gaat, is er geld genoeg om de 36-urige werkweek af te kopen. Na jaren van koopkrachtbehoud is dat voor veel werknemers best een aanlokkelijk alternatief. Omge keerd zijn werkgevers ook vaak gevoelig voor geld, en dus dreig de Industriebondbestuurder Krul met hoge looneisen als de werkgevers blijven weigeren naar een 36-urige werkweek te gaan. Voor alle zekerheid heeft de Industriebond FNV nog maar eens laten onderzoeken of hun leden echt zitten te springen om een kortere werkweek. Tot zichtbare opluchting van een aantal bestuurders is het ant woord inderdaad 'ja': bijna zes tig procent van de leden wil graag een kortere werkweek. Niet zozeer omdat ze denken dat dit banen oplevert, maar omdat ze het prettig vinden. „Mag 't misschien", vroeg voor zitter Van der Weg zich op uit dagende toon af. Volgens de FNV werkt inmid dels een op de vijf werknemers 36 uur. „De strijd voor een kor tere werkweek is al honderd jaar gaande. De werkweek is er als maar korter op geworden. Ik zie niet in waarom dat proces op eens tot stilstand zou komen", aldus CAO-coördinator De Waal van de FNV. „In het jaar 2000 is de 36 uur gemeengoed", voor spelt FNV-voorzitter Stekelen burg. „Misschien zullen we nog met elkaar moeten discussieren over het tempo, maar de 36 uur komt er." Procureur eist in hoger beroep geen straf leeuwarden gpd De huisarts Gerard Kadijk uit Holwierde treft geen enkele blaam voor het doden van een ten dode opgeschreven zuige ling uit zijn praktijk. Voor het gerechtshof in Leeuwarden eis te procureur-generaal Steenhuis gisteren in hoger beroep ontslag van rechtsvervolging, omdat Kadijk voor de strafrechtelijk als moord bestempelde levensbe- neming een heldere rechtvaar digingsgrond had. Die rechtvaardigingsgrond en de zorgvuldigheid waarmee de arts te werk ging, maken zijn si tuatie volgens Steenhuis verge lijkbaar met die van overmacht. In zo'n 'noodtoestand' is de arts niet strafbaar. De procureur-ge neraal volgde daarmee in grote lijnen het oordeel van het Am sterdamse gerechtshof. Dit rechtscollege ontsloeg de Alk- maarse gynaecoloog Prins eveneens op grond van een 'noodtoestand' van rechtsver volging voor een vergelijkbare levensbeëindiging van een ba- by. De processen tegen Kadijk en Prins zijn op touw gezet op last van minister Sorgdrager. Zij hoopt dat door rechterlijke uit spraken een kader ontstaat voor een wettelijke regeling rond eu thanasie voor wilsonbekwamen. De Holwierdense huisarts is ontstemd over de aanwijzing als proefkonijn. Kadijk werd in april '94 bij de zuigeling geroepen, die met tal rijke zware lichamelijke afwij kingen ter wereld was gekomen. I Ioewel het er al meteen op leek dat het meisje leed aan trisomie-13 (een afwijkend chromosoom 13), besloten de kinderartsen van het Delfzicht Ziekenhuis in Delfzijl toch een ademstilstand op te vangen met beademing. Nadat in het Academisch Zie kenhuis Groningen de definitie ve diagnose trisomie-13 was ge steld, besloten de ouders in overleg met liun huisarts de zuigeling thuis te verzorgen. De levensverwachting van dergelij ke baby's is zeer gering. Meer dan tachtig procent overlijdt binnen een jaar. In dit geval stulpte hersenweefsel uit het hoofdje naar buiten. Omdat Ka dijk vreesde dat het hersenvlies zou barsten, diende hij het na ruim drie weken op verzoek van de ouders dodelijke injecties toe. „Van een noodsituatie of on draaglijke pijnen was geen spra ke. Maar het sterven zou vrese lijk en mensonterend zijn ge weest. Als de ouders het me niet hadden gevraagd, zou ik het ze zelf hebben voorgesteld", aldus Kadijk voor het Hof. Tussen het verzoek van de ouders en de in greep verliepen vijf dagen, waarin uitvoerig werd overlegd en waarin Kadijk ruggespraak hield met andere geneesheren. Dat hij niettemin vervolgd werd, vloeit voort uit zijn conse quente afhandeling van de zaak. Terwijl veel artsen een kind in vergelijkbare omstan digheden doden met morfine, die dan formeel als pijnstiller wordt geboekstaafd, maakte Ka dijk de niet-natuurlijke dood kenbaar aan de lijkschouwer. Het Hof doet op 4 april uit spraak. De medische wereld, die het in meerderheid voor Kadijk en Prins opneemt, kijkt reikhal zend naar het arrest uit. Kadijk zou in tegenstelling tot Prins de zaak voor de I loge Raad willen brengen. Dat is belangrijk voor de vraag of vakgenoten in de toekomst dezelfde pijnlijke vervolging te wachten staat voor een beroepsuitoefening, die door getuigen-deskundigen als 'moedig' en 'lofwaardig' wordt bestempeld. os van de personen die er nu zitten, s het natuurlijk te verwachten dat er Jblemen zouden ontstaan tussen een ltime bestuur en vier directeuren. Ze- i topmensen voor zo'n tweehonderd in personeel. Dat is vragen om moei- üeden." Het rapport-Rood schetst aan hand van gepeperde uitspraken van betrokkenen een beeld van de ver- kte verhoudingen bij het College van 'ezicht Sociale Verzekeringen (CTSV). n bloemlezing. Meningen over het bestuur: Er bestaat geen relatie met het be- iur. Er wordt niet in elkaar geïnves- £rd. Er is geen communicatie, geen a'°°g> geen betrokkenheid, er wordt et samengewerkt om oplossingen te vinden voor uitvoeringsvraagstukken." - „Het optreden van het CTSV wordt gekenmerkt door een te grote aandacht voor details. Er wordt echt gemillime terd." - „Het bestuur heeft geen gezag bij de uitvoeringsorganisaties. Er is geen ver trouwen, geen respect. Toezicht zonder vertrouwen kan niet effectief zijn." - „Het bestuur is niet in staat om an dere visies dat de eigen toe te laten en op hun merites te beoordelen. Er wordt zeer defensief gereageerd vanuit een positie van onzekerheid. Vergaderingen zijn heel chaotisch. Een inhoudelijke lijn ont breekt." - „De voorzitster is als een muur. Er is geen communicatie, er worden alleen standpunten uitgewisseld. Er wordt niet geluisterd. De voorzitster luistert vooral naar zichzelf." Meningen van het bestuur: - „Het bestuur trof een apparaat aan dat gewend was aan andere taken, dat gekenmerkt werd door een ouderwetse consensus-cultuur. - „In zo'n situatie is het niet verwon derlijk dat gepoogd wordt de afstand tussen het bestuur en de zittende direc tie zo groot mogelijk te houden." - „Opmerkelijk toch: het ministerie van sociale zaken vindt dat we er te zeer op uit zijn de politieke discussie tebeïn- vloeden en het ambtelijk apparaat ver wijt ons dat we te veel aan de leiband van de politiek lopen. Het is misschien wel ons noodlot: eens een politicus, al tijd een politicus." - „Het bestuur wordt verweten geen kennis van de sociale zekerheidssector te hebben. Dat is op zich niet juist, omdat er verdeeld over het bestuur wel kennis over een aantal deelterreinen bestaat. Dit verwijt moet waarschijnlijk echter gewoon worden gezien als 'niet afkom stig uit de sociale zekerheid'." Het apparaat over zichzelf: -„We worden hoe langer hoe minder serieus genomen. Als het kan zullen de uitvoeringsorganisaties het niet nalaten ons beentje te lichten." Uitvoeringsorganisaties betitelen de omgangsvormen binnen het CTSV als bot, kil en afstandelijk: - „Ik heb toch al heel wat gesprekken moeten voeren, met mensen op alle ni veaus. Dit heb ik echter nog nooit mee gemaakt: van begin tot eind blijft het ge spannen. Er zit geen warmte in." RUliLMMDet ló OPKOMST ALS NOU even DE AFWA5 DOET &A IK VOOR yOU DE KR/INT^ LEZEN. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3