De gekke-koeienpaniek is meedogenloos uitgebroken BSE-deskundige: Nederland heeft geen gekke koe Feiten &Meningen Kamer bijt niet, ook gebit is geprivatiseerd Eiwit veroorzaakt hersenziekte Neuroloc Van Goo Paniek i onnodii VRIJDAG 22 MAART 1996 Het begint langzamerhand een bekend patroon te worden. De politiek in Den Haag geeft eerst zelf de macht uit handen. Ze besteedt werk uit aan verzelfstandigde overheidsdiensten, privatiseert overheids bedrijven en stoot taken af aan lagere overheden of het bedrijfsleven. Vervolgens jammert de Tweede Kamer als die zelf standige diensten en bedrijven wat anders doen dan van hen wordt verwacht. Dan zijn de rapen gaar in Den Haag, iets wat veelal gepaard gaat met veel verbaal ge weld. Helaas is die stampij met enige regel maat nogal opportunistisch, zeg maar hui chelachtig, omdat het ministers en parle- r- ment aan bevoegd heden ontbreekt in te grijpen. De Alge mene Rekenkamer was daar vorig jaar uiterst kritisch over in een rapport. De zogenaamde 'over heid op afstand' is niet goed geregeld, vindt de Rekenka mer. Er wordt gepri vatiseerd, maar er wordt niet bij stilge staan dat de politiek daarmee de controle uit handen geeft. De Kamer kan dan wel blaffen, maar niet bijten. Het gebit is meegeprivatiseerd. Deze week waren er weer twee prachti ge voorbeelden: de rel rond de afkoopsom voor VSN-topman Nyqvist en het gekra keel over de te hoge huren. Nyqvist streek jarenlang een vorstelijk salaris op en bedong bij zijn aantreden een riante afvloeiingsregeling. Toen be kend werd dat hij 1,8 miljoen opstreek bij zijn gedwongen vertrek was het gewee klaag in Den Haag niet van de lucht. Want het was toch niet de bedoeling dat zo'n geprivatiseerde onderneming allerlei 'slechte gewoonten' uit het bedrijfsleven overnam. Ook de nieuwe commerciële ne venactiviteiten van de VSN, zoals taxiver voer, waren al slecht gevallen in de Kamer. De VSN toonde een eigen willetje, foei. 't Is jammer, maar er is niks aan te doen, zei minister Jorritsma (verkeer), we heb ben nu eenmaal geprivatiseerd. Wie zich brandt, moet op de blaren zitten. PvdA- fractievoorzitter Wallage - zijn achterban moet het met heel wat minder doen dan zes ton per jaar stelde daarom deze week voor om topsalarissen en afkoop sommen bij de semi-overheid aan banden te leggen. Wallage zegt er echter niet bij hoe dat moet. Geen wonder, want dat is me nogal een opgave. Er zijn 162 zelfstandige over heidsdiensten waar de overheid miljar den in stopt met allemaal verschillende regelingen wat betreft de verantwoording aan kabinet en Kamer. Daarnaast heb je geprivatiseerde ondernemingen zoals NS, KPN of VSN, waar de overheid nog verder vanaf staat. Het is al heel wat als 'Den Haag' uitwas sen bij de overheid zelf zoals de ruim uitgevallen handdruk aan Van Randwijck weet uit te bannen. Wallage kan dat we ten. Het zou hem sieren als hij zijn eigen voorstel uitwerkt. Anders is zijn oproep volstrekt gratuit. Er is een geruststelling: Door de grote aandacht voor de huidige salarissen zal de staatssecretaris van sociale zaken nu extra voorzichtig, zijn bij de vaststelling van de inkomens voor het nieuwe bestuur. Laat Wallage ook hier maar eens een voorstel doen, hij is zelf immers ook bewindsper soon geweest op dat departement. Even terzijde: Dat Kamerleden deze week een vergelijking maakten met werk loze Fokkermensen is ongepast. Ook par lementariërs zelf beschikken ongeacht hun functioneren over een riant wachtgeld (tachtig procent van hun salaris). Zo kreeg een PvdA'er die had gejokt over zijn curri culum vitae nog bijna een halfjaar wacht geld, terwijl hij maar een maand in de Ka mer zat. Dat was geen aanleiding voor de Kamer om iets aan de regeling te verande ren. Ook bij het debat over de huren botst de Tweede Kamer permanent op tegen zijn eigen onvermogen. De politiek heeft de uitvoering van de sociale woningbouw een jaar geleden volledig uit handen gegeven, vooral om miljarden guldens te bezuini gen. De Tweede Kamer heeft daardoor veel minder te zeggen over de woningcor poraties dan voorheen. Maar nu al loopt de Tweede Kamer te hoop tegen de gevolgen. Het irriteert de Kamer dat corporaties zich bezighouden met ongewenste nevenactiviteiten zoals de bouw van koopwoningen (om geld te verdienen voor sociale woningbouw). Met lede ogen wordt aangezien dat verhuur ders de maximale huurverhogingen door voeren. En ook in de sociale woningbouw zijn er directeuren die na de verzelfstandiging onmiddellijk hun eigen portemonnee heb ben gespekt, althans dat beweert het PvdA-Kamerlid Duivesteijn. De PvdA'er maakt de laatste tijd ongelooflijk veel sten nis om er nog wat extra huursubsidie voor de armste huurders uit te slepen. Maar ook hij zal zich terdege realiseren dat hij niet veel zal kunnen waarmaken. De Rekenkamer zei het vorig jaar al: De overheid leert maar moeilijk. Er wordt ge privatiseerd om te bezuinigen en omdat de marktwerking zou leiden tot een effi ciënter en goedkoper product. Van dat laatste merken we weinig, maar intussen heeft het parlement wel aanzienlijk min der te vertellen. Steeds vaker zal de poli tiek, ondanks zijn verbale woede, door ei gen schuld machteloos blijken. DEN HAAG ANS BOUWMANS Regering-Major ernstig in verlegenheid gebracht Britse slager slijt geen biefstuk meer De Britse premier Major kan het gewoon niet begrijpen. De feel good factor wil zich maar niet van het ge wone volk meester maken, terwijl zijn regering het toch zo uitstekend doet. Het partij-apparaat heeft daar om de opdracht gekregen te pas en te onpas over het voetlicht te brengen dat het de mensen prima gaat. Aan de Greenspan-slager om de hoek is die boodschap niet besteed. Nauwelijks aanloop, de gekke koeien- paniek heeft meedogenloos toegeslagen. gekkekoeienziekte en rundvleesconsumptie in Nederland rund- en kalfsvleesin voer in Nederland in 1994 vleesverbruik per hoofd naar soort in Nederland ander vlees 2,7 kg pluimveevlees 20,8 kg j 7.000. ton belangrijkste exportlanden voor rundvlees van Groot-Brittannië Door het eten van geïnfecteerd rundervlees zouden mensen mogelijk de zeldzame hersenziekte van Creutzfeldt-Jakob kunnen ontwikkelen zo luidt een Britse theorie. Gekkekoeienziekte Creutzfeldt-Jak ob-syndroom .Symptomen: agressie, gestoord: D Symptomen: evenwichtstoornis, coördinatievermogen spierverslapping, patiënt ont- ;s| wikkelt vorm van dementie en Incubatietijd: 4 tot 7 jaar overlijdt na maanden/jaren Infectie: via veevoer, waarin proteinen van geïnfecteerde schapen zijn verwerkt 30 Incubatietijd: 5 tot 10 jaar Oorzaak: onbekend anp - bron: KRT, Produktsciiappen Vee, Vlees en Eieren/ Meat and Livestock Committee De ziekte van Creutzfeld-Jakob wordt door een eiwit veroor zaakt. De ziekte heeft dezelfde verschijnseljen als gekke-koei- enziekte of scrapie bij schapen. Bij mensen eindigt de ziekte na twee jaar met de dood. Vooraf gaand daaraan takelt de patiënt zowel geestelijk als lichamelijk zeer snel af. In het laatste stadi um is de patiënt zwaar dement. De grootste Creutzfeld-Jacob epidemie was in Nieuw Guinea. Daar was het een begrafenisri tueel om de hersenen van over leden familieleden te eten. De epidemie verdween in de jaren zestig, toen het ritueel ver dween. Uit het verloop van die ziekte bij de papoea's blijkt dat de ziekte een incubatietijd kan hebben tussen de vier en veertig jaar. De dodelijk hersenziekte openbaart zich bij een op de miljoen mensen. In Nederland leden in 1993 tien en in 1994 16 mensen aan de ziekte. In Groot- Brittannie waren dat er 32 en 54. Het is overigens niet zo dat de ziekte in Engeland meer voorkomt. Op zulke lage aantal len is dat ook niet te zeggen. De klap kwam dubbelhard aan, want vanwege de overwegend joodse buurt is dit een kosjere slager. „Collega's elders kunnen enigszins terugvallen op de ver koop van varkensvlees. Ik niet", zegt hij treurig. Hij is niet de enige slager die John Major en de zijnen de schuld in de schoe nen schuift van de zoveelste cri sis rond het rundvlees. *,Ze bui gen voor een complot, meneer. Ze bieden geen tegenwicht aan een samenzwering van vegeta riërs en dierenbeschermers." Van de vleesindustrie zijn 350.000 mensen direct of indi rect afhankelijk. Bestaanszeker heid voor duizenden van hen dreigt weg te vallen nadat de Britse regering woensdag voor het eerst en aangespoord door wetenschappelijk advies toegaf dat er mogelijk toch een ver band bestaat tussen de dodelij ke Creutzfeldt-Jakobziekte en het eten van gekke-koeienvlees. De import- of verkoop stop op Brits rundvlees en kalveren die Frankrijk, Zweden, België en Nederland gisteren in navolging van vijf Duitse deelstaten afkon digden, komt keihard aan. Jaar lijks exporteert het Verenigd Ko ninkrijk 250.000 ton vlees naar de rest van Europa. Alleen aan de export naar grootafnemer Frankrijk wordt jaarlijks zo'n zeshonderd miljoen gulden ver diend. Maar export is niet de enige fac tor. Het Britse publiek vertrouwt én de regering én het eigen rundvlees niet meer. Er wordt pressie op grootwinkeliers uit geoefend om voedselprodukten zo te etiketteren dat herkomst van vlees en verwerkt vlees is af te leiden. Een supermarktketen heeft dit al toegezegd. In veel Londense supermarkten bleef het rundvlees gisteren ondanks flinke kortingen in de schappen liggen. Met Pasen in aantocht zou de verkoop van roostere n steak in opwaartse richting moeten gaan. Op basis van eerdere BSE- paniek kan het omgekeerde worden voorspeld. In december vorig jaar daalde de vleescon sumptie met twintig procent, nadat een vooraanstaande we tenschapper en voormalig lid van de BSE-commissie die de beleidsadviezen geeft, zei dat BSE van dier naar mens kan overslaan. Boeren brachten hun koeien niet meer naar de veemarkten omdat de prijzen daar plotse ling met vijftien tot twintig pro cent zakten. Ook gisteren zakte de aanvoer in. Op de grote Lon dense vleesmarkt Smithfield, een immense hal, was het giste ren nog erger dan vorig jaar kerstmis, zei verkoper Gordon Hogg. De angst van het grote publiek voor voedsel dat de dood in zich draagt kan ook buiten de vlees industrie schade aan gaan rich ten. Bellende luisteraars be stookten een expert in een BBC- radioprogramma met vragen over de risico's van melk drin ken en snoepjes eten. Iedereen weet nu dat het infectueuze Prion protein door met been derlijm gemengd voedsel in de koe terechtkomt. Waarom dan niet in de melk of in lekkernijen die gelatine bevatten? „Er is tot nog toe geen Prion in melk ontdekt, melk is dus niet gevaarlijk. We nemen aan dat Prion bij gelatineverwerking voor zoetwaren wordt geëlimi neerd in het verhittingsproces", zegt de expert. De luisteraar blijft met onzekerheid zitten. De wetenschapper kan die niet ge ven, want wetenschappelijk on derzoek heeft nog geen hon derd procent duidelijke oorzaak voor het ontstaan van BSE en CJ kunnen opsporen, laat staan hoe de ziekte wordt overge bracht. Sommige wetenschappers ech ter vinden dat de vermoedens die er al sinds de eerste BSE- 98b zijn, over overdracht van beest naar mens, de regering tot drasti scher maatregelen had moeten aansporen, vindt de vooraan staande microbioloog prof. Ri chard Lacey, die al zes jaar waarschuwt tegen BSE-gevaren voor de volksgezondheid. De feiten geven hem gelijk. Omdat het bewijs van het te gendeel niet was aangetoond en de CJ-slachtoffers veelal oude ren waren waardoor de relatie met BSE nog moeilijker viel aan te tonen, bleven ministers, in clusief premier Major, tot de cember 1996 halsstarrig bewe ren dat er niets mis was met het Britse rundvlees. „We eten het zelf ook", was een geliefkoosde repliek aan lastige vragenstel- Ters. Maar BSE liet zich, anders dan in Ierland, niet uitroeien door trage en halfslachtige besluit vorming van de regering. Maat regelen als het vernietigen van veestapels met besmette koei en, het verbieden van orgaan vlees voor menselijke consump tie en het uitbannen van vee voer dat afvalvlees en beender- merg bevat, lieten te lang op zich wachten. Lacey's stelling is dat de rege ring BSE-waarschuwingen van wetenschappers negeerde om de belangen van boeren en vleesindustrie te dienen. Het publiek gelooft zulke beschuldi gingen eerder dan de ontken ningen van staatssecretaris van landbouw, Douglas Hogg. Vorig jaar december garandeerde de ze bewindsman dat de BSE- controles op veevoer en vlees optimaal en waterdicht waren. Woensdag beloofde hij dat die waterdichte controles verder zouden worden aangescherpt. Het gegeven dat slechts 0.00002 procent van de bevolking is be smet met de nu ontdekte CJ-va- riant vermindert het wantrou wen in de regering niet. Wat de Britten wel opviel, is dat dezelf de Major die in december de Britse biefstuk de hemel in- prees, zich gisteren in het parle ment in duizend bochten wrong om een direct antwoord op de vraag of het vlees nu veilig te eten is of niet te ontwijken. En tweehonderdduizend Britse veeboeren vrezen dat ze straks onder druk van de publieke opi nie opdracht krijgen elf miljoen koeien in vernietigingsovens te verbranden. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT „Er is weinig reden om gei rundvlees meer te eten. Zei niet als dat vlees uit Nederl) komt, want de runderziekti komt hier niet voor. Boven m is het uiterst twijfelachtig d BSE een link heeft met de Zr van Creutzfeldt-Jakob. De; I* doening komt zo weinig vo [C| dat het heel gevaarlijk is on die enkele gevallen een trei te leiden." Dit zegt dr. W. van Gooi, ne va loog in het Academisch Me disch Centrum in Amsterd; en gespecialiseerd in de zieiu, van Creutzfeldt-Jakob. Die delijke hersenziekte komt j lijks bij een op de miljoen i g sen voor. Zij ontwikkelen ei bepaalde vorm van demen *c en overlijden enkele maani et soms enkele jaren, nadat di ziekte zich heeft geopenba; Overigens heeft de infectie jaren eerder plaatsgevonde r( wordt wel gesproken van ei incubatietijd tussen de drieü! dertig jaar. al Van Gooi wijst erop dat ool| t Groot-Brittannië de link tuin de runderziekte en de ziektHt van Creutzfeldt-Jakob nog niet is bewezen. „De wetenjn schappelijk adviesraad heelpo woensdag gezegd dat tien rfn cente gevallen hen aan het ie ken hebben gezet. Door dieib twijfel durven ze, in tegenst ling tot het verleden, niet uit te sluiten dat overdrach BSE ook op mensen mogeli Zij hebben dat heel voorzie gebracht, maar vervolgens ie( paniek uitgebroken. Ik hooi dat in Nederland uitblijft, w paniek is niet nodig." Het besluit om geen vlees n uit Groot-Brittannië te impi n ren, noemt Van Gooi voorb. „De paniek en het importvi bod komen voort uit het fei 1 er een waas van geheimzini heid rondom de ziekte van utzfeldt-Jakob hangt. De zit? komt weinig voor, de oorza in de meeste gevallen niet b kend en er is nog geen beh; deling voor." De twijfel die.de Britse weteP schappelijke raad heeft, is v gens Van Gooi vooral ingeg door het feit dat de tien reci ziektegevallen jongeren bet en dat de ziekte niet helem; op de karakteristieke wijze verlopen. Maar de neuroloc wijst erop dat in het verlede meer gevallen zijn beschrev[ van jonge mensen (twintig, tig jaar) die aan de aandoen zijn overleden. Van Gooi vermoedt verder de Britten vrezen voor een plosie van de ziekte, nu die anders is verlopen dan norri „De mensen die de afgelopi tijd zijn overleden, zouden rond 1985 moeten zijn besn Als de ziekte zich echt andei zou openbaren, zou je dat o moeten zien aankomen doe cijfers van eerdere jaren erb nemen. Maar daar zijn geer aanwijzingen voor. Over het? gelopen jaar waren er zelfs der patiënten in Groot-Britt nië dan in de jaren daarvoo denk dat nu sprake is van ei variant van de ziekte die iet! ders verloopt." ,c3>i AMSTERDAM ANP De gevreesde gekke-koeienziek- te BSE is in Nederland nog nooit opgedoken. De kans dat het alsnog gebeurt, is erg klein. Dat stelt B. Schreuder, BSE-spe- cialist van het Instituut voor Veehouderij en Diergezondheid (ID-DLO) van het ministerie van Landbouw. Over de oorzaak van gekke koeienziekte bestaan twee theo- riën. Een kleine groep weten schappers houdt het erop dat de ziekte altijd al onder koeien voorkwam, maar nooit opviel. De meeste deskundigen zoeken de verklaring echter in het ge bruik van veevoer gemaakt van schapen. Bij schapen komt» scrapie voor die sterk lijkt op BSE. De ziekte tast het zenuw- stelsel aan, hersenen krijgen een sponsachtige structuur, die ren vertonen gestoord gedrag en sterven uiteindelijk. Slachtafval van schapen wordt soms verwerkt tot veevoer. Rond 1980 veranderden de Brit ten het productieprocédé van dergelijk diermeel, waarbij ze voortaan afzagen van de tot dan toe rigoureuze ontsmettingsbe handeling. „Daarmee is de basis gelegd voor de Britse epide mie", meent Schreuder. In Nederland kregen koeien in dertijd ook diermeel, soms ge maakt van schapen, te eten. Maar anders dan in Engeland hebben in ons land de destruc tiebedrijven het slachtafval al tijd voldoende verhit en ont smet, stelt de onderzoeker. Hoewel al in december 1986 in het Britse graafschap Kent de eerste 'gekke koeien' werden gesignaleerd, bleven de Britten tot in 1989 het beenmfeel voeren aan de koeien. Sterker nog, voor die tijd gebruikten producenten ook beenmeel gemaakt van koeien als veevoer vooi runde ren. Dat 'kanibalisme' heeft de epidemie nog eens versterkt, zegt Schreuder. In 1989 hebben Britten het gebruik van been dermeel voor koeien verboden, net als Nederland. Overigens krijgen andere dieren in ons land, zoals kippen en varkens, nog wel diermeel. „Maar die lijken ongevoelig te zijn voor BSE. Qndanks allerlei onderzoek is de ziekte bij die dieren nog nooit aangetroffen." Naast in Groot-Brittannië zijn ook BSE-gevallen bekend uit Frankrijk, Italië, Portugal, Duits land en Zwitserland. Daarbij ging het meestal om dieren die uit Engeland waren geïmpor teerd of Brits beenmeel waren Het BSE-probleem is extra lastig omdat de runderziekte een lan ge incubatietijd kent. Hoewel het voeren van diermeel al zes jaar geleden is gestaakt, duiken nog steeds nieuwe gekke koeien op. Tot nu toe zijn in Engeland zo'n 160.000 gevallen bekend. Tegen de eeuwwisseling heb ben alle potentieel besmette runderen hun gang gemaakt naar het slachthuis. Pas dan zal ook de BSE-ziekte uit de Britse veestapel zijn verdwenen, stelt Schreuder. Over het mogelijke verband tus sen BSE en de ziekte van Creut zfeldt-Jakob, is nog weinig be kend, laat staan wetenschappe lijk bewezen. De tot nu toe meest waarschijnlijke verbin ding, als die er al is, loopt via de consumptie van besmet rund vlees. Overigens zijn onder de Britse Creutzfeldt-Jakob-sterf- gevallen die de recente commo tie teweeg hebben gebracht, op vallend veel veehouders. „Mogelijk kan de besmetting di rect wordenovergedragen tus sen koeien en mensen, bij voor beeld bij het afkalven als de boer een wondje aan zijn han den heeft. Misschien hebben we nog niet alle mogelijke besmet tingswegen in de gaten." Vanaf november 1989 gelden in Engeland strenge eisen bij het slachten van rundvee, zodat gekkekoeiepvlees niet (meer) in omloop komt. Ook in Neder land letten de slachters daar op. Voor de Nederlandse consu ment ziet Schreuder dan ook geen gevaren. De import- en slachtcontroles in ons land zijn streng. Ook het eten van vlees van kalveren die uit Engeland zijn ingevoerd en hier afgemest, is volgens Schreuder geen pro bleem. „Die Britse kalveren hebben nooit beenmeel gezien. Kalfsvlees is dus veilig." Wat de invoer van gewoon Brits vlees betreft, wijst Schreuder er op dat BSE niet voorkomt in spieren, maar alleen in zenuw weefsel en lymfeklieren. De kans dat dergelijk weefsel in het geïmporteerde Britse vlees zit is minimaal. Alleen mensen die houden van typisch Britse kost, zoals „pies", waarin dergelijk weefsel mogelijk wel is ver werkt, en dat gegeten hebben voor 1989 lopen hetzelfde (zeer kleine) risico als de Britse con sumenten. Schreuder ziet weinig gemakke lijke oplossingen voor het Britse BSE-probleem. „Het komt alle maal te laat, want het kwaad is tien jaar geleden geschied. Daarna hebben de Britten mijns inziens alles gedaan wat op we tenschappelijke gronden rede lijk was om het probleem aan te pakken. De nu bekende sterfge vallen, kunnen ook alleen maar verband houden met vleescon sumptie voor 1989." Het slach ten van de totale Britse rund veestapel zou de consumenten daar wellicht weer enig gevoel van zekerheid geven, zegt Schreuder, maar dat is volgens hem een „wat overtrokken" maatregel. „Hét vlees van run deren jonger dan tweeëneenhalf tot drie jaar is absoluut veilig. Hooguit het slachten van al het oudere rundvee zou wellicht een oplossing zijn om het con sumentenvertrouwen terug te winnen. Maar ook dat is een forse ingreep." LELYSTAD ANP

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2