Leidsch Dagblad Ban op Brits rundvlees eidenaar: 'Ik heb mijn noeder niet omgebracht' 'Geef mij maar een maiskippetje' Woede over kwalificatie 'drugsstaat' Mitsubishi lanceert sen nieuwe visie op design. sKorps Hollands Midden Jrijgt extra agenten Mitsubishi lanceert een nieuwe kijk op veiligheid. Arrestaties bij wedstrijd Feyenoord VERHUIZENz 90% organisatie 10% vervoer GOED NIEUWS Mitsubishi lanceert een nieuwe vorm van comfort. ■B 155 JDAG22 MAART 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41037 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 'innenland Buitenland i Cultuur en Kunst Sport Bestuur CTSV krijgt van Rood de schuld Turkse premier belooft rechten aan Koerden René Vallentgoed terug met Nachtshow in In Casa Leidenaar Raymond Bennekers proeft aan profvoetbal erdachte balpenmoord hoort vijftien jaar eisen CH' R0I snell DEN/DEN HAAG RUDOLF KLEUN et een hoorbaar brok in de keel nam de ver- b chte gisteren het laatste woord bij de behan- ling van het hoger beroep in de Leidse bal- nzaak. Net daarvoor had de 26-jarige Leide- korrar procureur-generaal M. van der Horst een vangenisstraf van vijftien jaar horen eisen. Ijorslaggevend voor die eis was de verklaring n een medegevangene die beweerde dat de idenaar de moord op zijn moeder tegen hem id toegegeven. ,Ik ben geschrokken en boos", vatte de ver- chte zijn gevoelens samen toen duidelijk was m leveel gewicht de procureur-generaal aan' die rklaring hechtte. „Het is één grote leugen. Ik ;et niet goed wat ik hierop moet zeggen. Ik :b mijn moeder niet om het leven gebracht. ik ook nooit gekund hebben, ik hield ïtzettend veel van mijn moeder. Ik zou met lar op vakantie gaan", verklaarde de aangeda- Leidenaar met trillende stem. Met die woorden werden twee slepende pro- ,sdagen afgesloten waarin bijna alles draaide SEIjn de verklaring van de 31-jarige medegevan gene van de Leidenaar. De man, werkzaam als schoonmaker in de Rotterdamse gevangenis, herhaalde gisteren dat de Leidenaar de moord op zijn moeder tegenover hem had toegegeven. Hij had volgens die verklaring met een kruis boog een Bic-balpen in het oog van zijn moeder geschoten. Ze zou daarna voorover zijn gevallen waarna de pen met een knappend geluid bin nendrong in de schedel van de vrouw. Voor procureur-generaal Van der Horst was die verklaring doorslaggevend in de bewijsvoe ring. Bij de eerdere behandeling van het hoger beroep was volgens hem met de omstreden ver klaring van de psychologe van de verdachte 'wel wettig, maar niet overtuigend' bewezen dat de Leidenaar zijn moeder had omgebracht. Nu was hij ook overtuigd en eiste in plaats van de eerde re vordering tot vrijspraak vijftien jaar cel. Van der Horst wilde bovendien dat de verdachte al direct zou worden vastgezet (nu is zijn straf ge schorst). Maar daar wilde het Hof niet aan. Tot de uitspraak - uiterlijk op 4 april - blijft de Leide naar op vrije voeten. Pagina Leiden: 'Het is kwaad in het kwadraat' 'We kunnen beter even Nederlands rundvlees eten HET WOORD IS AAN Mr. C. Bake Veel inbeelding en weinig verbeelding maakt hard vochtige mensen. Brits en Noordiers rundvlees komt Nederland niet meer in nu de gekke-koeienziekte mogelijk overdraagbaar is op mensen. Er is beslag gelegd op Britse kalveren die in Ne derland worden ingevoerd en het import-rundvlees mag niet meer in de handel wor den gebracht. Ook andere Europese landen hebben een dergelijke boycot ingesteld. DEN HAAG GPD „Gezien de verontruste berich ten in Groot-Brittannië willen we het zekere voor het onzekere nemen", aldus staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid en minister Van Aartsen van landbouw gisteren op een pers conferentie. Maandag praten de Europese ministers over even tuele maatregelen. In het ergste geval wordt de hele Britse veestapel, van elf miljoen run deren, vernietigd. Komend weekeinde vergadert een Britse wetenschappelijke adviesgroep over de gekke-koeienziekte. Aangezien er geen acuut ge vaar bestaat voor de volksge zondheid worden de grootwin kelbedrijven in Nederland niet gevraagd het daar al liggende vlees weg te halen. Terpstra en Van Aartsen raden de consu ment echter aan dit weekeinde maar op Nederlands rundvlees over te schakelen. Een van de grootste impor teurs van Iers rundvlees is Al- bert Heijn. Dat bedrijf, dat trou wens uitsluit dat de door haar geïmporteerde runderen be smet kunnen zijn met BSE, heeft gisteravond besloten van af zaterdag alleen nog Neder lands rundvlees te verkopen. De Britse regering blijft vol houden dat niet onomstotelijk vaststaat dat er iets mis is met het Britse rundvlees. Minister Douglas Hogg van Landbouw: „Engeland produceert het beste vlees van de wereld. Dit is een onnodige en waarschijnlijk ille gale actie." Groot-Brittannië dreigt in één klap zijn exportmarkt voor rundvlees te verliezen. Ruim tienduizend Engelse scholen serveerden geen hamburgers of andere rundvleesgerechten meer bij de warme schoollunch. Slagers klaagden over teruglo pende klandizie. De handel op de veemarkten daalde drama tisch. De vleesindustrie zorgt voor werk en inkomen van 350.000 mensen. De helft van alle Britse boeren fokt vlees koeien. De vleesverwerkende indu strie zegt niets te vrezen van )99. Ierdorp, monica wesseling politie in deze regio (Hol ds Midden) mag binnenkort igstwaarschijnlijk met hon den agenten uitbreiden. In nog geheim rapport, opge ld in opdracht van het minis- ie van binnenlandse zaken, dt aanbevolen Hollands den er geld voor 321 agen- bij te geven. De uitbreiding ten koste gaan van het re- korps Limburg-zuid dat 231 ;nten moet inleveren. Saillant lail is dat dat zuidelijke korps eid wordt door de voormali- Leidse politiechef, H. Mos- :ere verdeling van de agenten r heel Nederland leiden. De Iderzoekers concluderen dat n huidige verdeelsleutel niet ed is. Hollands Midden, recht en Amsterdam/Amstel- ïd zijn onderbedeeld. Behalve uiterste zuiden, is ook het ordelijkste korps (Groningen) ruim bedeèld. Dit korps moet R( kele tientallen mensen inle- nejren, Rotterdam-Rijnmond n kleine honderd. Korpschef S. van Hulst van Hollands Midden houdt de no dige slagen om de arm in zijn reactie. „Het is een eerste rap port om een betere verdeling te krijgen. De genoemde getallen zijn niet hard; de onderzoekers zoeken nieuwe rekenmodellen. Duidelijk is echter wél dat mi nister Dijkstal erkent dat we on derbedeeld zijn en we er extra mensen bij moeten hebben." Van Hulst heeft altijd al ge zegd dat Hollands Midden te weinig agenten heeft. Het korps heeft in totaal 1340 perso neelsleden. „Onze berekenin gen dat we er zo'n 300 man bij moeten hebben om de politie taak fatsoenlijk te kunnen uit voeren, blijken te kloppen." Meer geld betekent voor Van Hulst direct meer 'blauw' op straat. „De extra mankracht wordt voor de basiszorg inge zet." Over een verdeling van de extra mankracht over de ver schillende districten, wil de korpsleiding nog niets zeggen. De Nederlandse Politie Bond (NPB) is woedend. Voorzitter Van Duijn hoopt dat in Limburg geen politiemensen tegen hun zin moeten verdwijnen. LEIDEN BRENDA DE BAKKER CEES VAN HOORE De vitrine van de slagerij van Albert Heijn vertoont heel wat lege plekken. Rundvlees is van daag niet mee.r verkrijgbaar. „Of ik een biefstukje voor u heb?", zegt de jongeman achter de toonbank. „Ja, hoor, ik wil het best aan u verkopen. Maar ik zou het u niet aanraden." De mensen die boodschap pen doen in het filiaal aan het Leidse Vijf Meiplein zijn vrijwel allemaal op de hoogte van de ziekte onder de Britse runderen. Ze maken zich er niet bijzonder druk om. De reacties variëren van uitspraken als „Je bent een rund als je met rundvlees stunt", tot „Ach, het zal alle maal wel niet zo'n vaart lopen. Je moet toch ergens aan dood gaan." Toch hebben ze dezer dagen liever iets van het varken op hun bord. Want je weet maar nooit. Of, zoals een bezoe ker zegt: „Geef mij maar een mals maiskippetje!" De meeste slagers in de regio kunnen zich ook al niet echt druk maken om de gekke-koei enziekte. Gisteren hebben zij al len een brief gekregen van het produktschap Vee, Vlees en Eie ren. Ze weten dus precies wat ze hun klanten moeten vertel len. Er is geen enkele reden voor zorg, zeggen ze. Bovendien importeren ze niet uit Enge land, zeggen ze zonder uitzon dering. „Ons rundvlees komt uit Holland", zegt D. Dijkstra, be drijfsleider bij een Witte Prij- zenhal: „Uit Holland, ja. Dat is een heel eind weg." Van paniek onder de klanten is geen sprake, enige onrust en argwaan is welk merkbaar. Een enkele slager veronderstelt dat het gaat om 'weer zo'n actie van een anti- vleeseet-organisatie die ons in een kwaad daglicht wil stellen'. De scharrelslager in Oegst- geest deelt triomfantelijk mee alleen goed Frans vlees te ver kopen en 'niet die troep uit En geland'. „Ik heb dus nergens last van. Integendeel, het levert mij alleen maar nieuwe klanten op." Franse opstelling staat serieus debat in de weg reugdekus wordt docent fataal rneveld gpd :n spontane kus de wang van een erlinge heeft op :t Johannes Fonta- Jscollege in Barne- veld geleid tot het op non-actief stellen van een leraar ge schiedenis. De be wuste leraar is raadslid voor RP- F/GGP/GPV. Hij gaf de leerlinge een zoen omdat ze een acht haalde voor een tentamen. De rector vond derge lijk gedrag 'ontoe laatbaar'. den haag gpd Regering en Tweede Kamer hebben giste ren met ingehouden woede eensgezind ge reageerd op een officieel Frans rapport, waarin Nederland wordt afgeschilderd als 'een drugsstaat'. Minister Van Mierlo reageerde uitermate verbolgen: „Ik accepteer die terminologie van geen enkel land", zo zei hij tijdens een Nederlaruds-Duitse conferentie In Delft. Hij verwacht dan ook dat de Franse regering af stand neemt van die 'onaanvaardbare kwa lificatie'. De Franse opstelling staat volgens hem een serieus debat in de weg. De minis ter heeft de Nederlandse ambassadeur in Parijs opdracht gegeven de Franse autori teiten officieel van de Nederlandse onvrede op de hoogte te stellen. De Tweede Kamer, waar gisteren uitvoe rig werd gedebatteerd over de Drugsnota van het kabinet, deelt de boosheid van Van Mierlo. Vooral ook vanwege het officiële ka rakter: het rapport werd in opdracht van de Franse premier Juppé vervaardigd. De VVD'er Korthals reageerde geïrriteerd door de zoveelste lading kritiek op het Ne derlandse drugsbeleid. Vooral ook omdat de touwtjes ten aanzien van drugs de ko mende tijd wat worden aangetrokken. „Die Franse kritiek bevalt me niet. Er is ook geen enkele aanleiding voor, juist nu: op een mo ment waarop we proberen het drugsbeleid in Europa beter op elkaar af te stemmen", aldus Korthals. Hij sprak van 'een hetze' van Franse kant, die de onderlinge betrek kingen niet ten goede komt. D66-Kamerlid De Graaf zei de indruk te een importverbod van vlees uit Groot-Brittannië. „De gevolgen voor de industrie zijn nul", zegt algemeen secretaris H. Heier van het bedrijfsschap voor de Vleeswarenindustrie: „In dit soort bedrijven wordt vrijwel geen vlees uit Engeland geïm porteerd." Ook de slagers zullen nauwe lijks gevolgen ondervinden van een boycot. „Slechts negen pro cent van het vlees dat in Neder land wordt verhandeld, komt uit Groot-Brittannië. En dat wordt grotendeels weer geëx porteerd", zegt woordvoerder S. de Vries van het produktschap Vee, Vlees en Eieren. „Er is ruim voldoende aanbod van Neder lands vlees. Het is alleen jam mer dat er nu zoveel onrust ontstaat terwijl de schadelijke gevolgen van de koeienziekte voor de mens volstrekt niet zijn bewezen." ROTTERDAM GPD De Rotterdamse politie heeft voor en tijdens de voetbalwed strijd Feyenoord-Borussia Mön- chengladbach 33 arrestaties verricht. De arrestanten, onder wie twaalf Duitse supporters, hadden zich volgens de politie schuldig gemaakt aan openbare geweldpleging, baldadigheid, dronkenschap en venten. De' politie noemde de situatie giste ren na de wedstrijd chaotisch en de sfeer in de Kuip grimmig. Voor en tijdens de wedstrijd zijn er volgens de politie bij schermutselingen tussen sup porters van beide clubs en de Mobiele Eenheid veertig ge wonden gevallen, onder wie twee politiemensen. Volgens een woordvoerster van de politie stelden vooral Duitse supporters zich behoor lijk agressief op. Voor aanvang van de wedstrijd voerde de ME enkele harde charges uit tegen een paar honderd Duitse sup porters. Zij zorgden voor onge regeldheden op het voorplein van de Kuip. Het ging bij de onruststokers voornamelijk om supporters die met de laatste drie treinen uit Duitsland waren aangekomen. Het treinverkeer op het traject Dordrecht-Barendrecht raakte gisteren vroeg in de avond ge stremd, doordat de voetbalfans van Borussia Mönchergladbach na een ruk aan de noodrem uit de trein klauterden. toe zón r 7°/15° «713° 378° n£?£pg 20% 30% 50% feS# 50% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 20 RTV/programma's Schrijvende lezers. Smaak10 Sport22,23 Strips10 Uitgaan Weg en wiel De kortingsbon betreft van daag een optreden van het kamermuziekensemble Nieuw Sinfonietta Amster dam in Schouwburg De Meerse in Hoofddorp. NOG EEN NACHTJE! Rob Gorris Lelden bv Hoge Rijndijk 278 Leiden (071) 5896000 Van der Plas bv Ambachtsweg 14 Katwijk (071) 402 6161 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervoer. Hit ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071 -61 75 42 Donklaan 61, Voorschoten. Fax 61 94 45 hebben dat Frankrijk met zijn aanval op Nederland probeert 'problemen in eigen land te versluieren'. Zijn collega Oudkerk (PvdA) noemde het 'te zot voor woorden' dat uitgerekend Frankrijk wederom zijn pij len richt op Nederland. „Een land met de grootste groep verslaafden met allerlei ziek ten. Dit is een gotspe", aldus Oudkerk. Van Mierlo's Duitse ambtgenoot Kinkel, ook aanwezig in Delft, weigerde inhoudelijk te reageren op het Franse rapport. Hij zei wel het drugsbeleid van de Nederlandse re gering en het parlement te willen respecte- Pagina 5: Aarzeling over vrije verstrek king heroïne Frans rapport noemt Nederland 'nar- costaat' en pest voor buren NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) ■nvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1