Strengere ontrole oreca 'Het zijn van die gele briefjes, hè' A Carillon geestelijke marteling' voor Benthuizenaar Deel begraafplaats krijgt zandbodem coteam krijgt Groene Trofee Rijn Veenstreek tïefbrug in Alphen gaat :J6 uur dicht Jarig Willibrord geeft beelden Kret haalt uit naar VVD Boevé stopt als fractievoorzitter B en W zoeken inwoners op Vergoeding voor aanleg riool tIJDAG 22 MAART 1996 Ikemade koopt politiebureau ag» Alkemade koopt het voormalige politiebureau en de bij- ihorende grond op Kaageiland van de dienst domeinen. Als de iad daar maandag mee akkoord gaat, legt de gemeente hier- ior 125.000 gulden op tafel. Het bureau staat al enkele jaren eg. Indien de gemeente het pand niet zou kopen, zou het bij jenbare inschrijving worden verkocht. B en W vinden het be- rag echter redelijk. Welke bestemming het krijgt, is nog niet be- ind. a lennepkwekerij opgerold T)< ia iNSATERWOUDEDe politie heeft gisteren 240 hennepplantjes >rnietigd. Zij trof het plantgoed aan in een container aan de foudse Dijk in Rijnsaterwoude. Wie de plantjes heeft opge- veekt is nog niet bekend. gen JWOUDE» RUUD SEP arvoor in de plaats zou een 'hrif >e''n§ moeten komen waarin ^officiële sluitingstijd op één r komt te liggen, terwijl de reca-ondernemers in eerste .tantie allemaal ontheffing jgen tot drie uur. Onder de iuwe regeling zou het voor de rgemeester gemakkelijker irden om kroegen die zich :t aan de sluitingstijden hou- n aan te pakken. 'et idee van het strengere re- ne werd gisteren door de ')A'er W. Boevé geopperd tij- ns de vergadering van de ge- lenteraad. Boelen was iteen vóór. Wanneer hij nu horeca-gelegenheid die :h niet aan de regels houdt rder wil sluiten, betekent dat lange procedure. 'o moeten de getroffenen in lat worden gesteld om tijdens n hoorzitting hun verhaal te ien. Desondanks heeft de bur- meester vorig jaar nog aan 5>' ie rpKEMADE CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -535641-1. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -5356429 Verzoek aan rechter om klokkenspel zwijgen op te leggen DEN HAAG/RUNWOUDE horeca in Rijnwoude krijgt waarschijnlijk binnenkort maken met een verscherping van het toezicht op de Kl)leving van de sluitingstijden. Als het aan burgemeester Boelen ligt, wordt de sluitingstijd van drie uur 's sekhts uit de algemeen plaatselijke verordening (APV) schrapt. PERSBUREAU CERBERUS De Benthuizenaar D. Batenburg (50) noemt het bonte repetoire van kinderliedjes, evergreens en tophits (alleen op zondag kerk liederen) dat dagelijks elk uur uit het carillon nabij bij het voormalige gemeentehuis galmt 'geestelijke marteling'. De ge meente kreeg het carillon is in '65 cadeau van de burgerij ter gelegenheid van een bezoek van de koningin. Het doet al dertig jaar dienst tot volle tevreden heid van alle omwonenden, op het echtpaar Batenburg na. Batenburg vroeg gisteren de Haagse bestuursrechter, mr. M. van den Bergh, om vernietiging van de ontheffingen van de Zondagswet en de Hinderwet die de gemeente aan zichzelf had verleend. Batenburg wil dat het carillon geen tijdsslagen meer maakt, veel minder liedjes speelt en op zondag helemaal zwijgt. Dat het God is, die de zondag als rustdag heeft be stemd, is de gemeente kennelijk ontgaan", aldus Batenburg gis teren. Hij fulmineerde wild tegen de opstelling van de 'carillonsgezinde' omwonen den: „Hier heerst de terreur van de carillon-junks, die elk uur van de dag een carillon-shot wensen". Een aantal van die 'junks' was gisteren ook naar de zitting gekomen om op te ko men voor zijn carillon. Ze zijn woedend dat een nieuwkomer als Batenburg, die nog maar sinds '91 in Benthuizen woont, hun gezamenlijke traditie wil afpakken. „Het is een pure een mansactie", zo hield de be woonster van het voormalige gemeentehuis pal naast het ca rillon, mevrouw E. Khandekar, de rechter voor. Ze had een soort enquête gehouden waar uit bleek dat alle omwonenden 'voor' waren. Batenburg probeerde aan te tonen dat de gemeente on rechtmatig handelt inzake het carillon. Zijn argumenten vari eerden van discriminatie ('Andere bewoners worden wel beschermd tegen ongewenst geluid"), schending van de volksgezondheid en onzorgvul dige besluitvorming tot het in breuk plegen op de zondags rust. Ook verweet hij de ge meente een gebrek aan piëteit en respect toen het carillon tij dens de televisie-uitzending van de staatsbegrafenisplechtig heid van de vermoorde Israëli sche regeringsleider Rabin een vrolijk wijsje klingelde. Woordvoerster T. de Wit van een horeca-gelegenheid in Benthuizen een vroegere slui tingstijd opgelegd. Wanneer kroegen slechts een ontheffing krijgen tot drie uur, kan die vrij stelling zonder problemen wor den ingetrokken wanneer ie mand over de schreef gaat. Boelen was zo enthousiast over het CDA-voorstel dat hij: direct voorstelde om het idee op te nemen in de APV. Maar dat ging de gemeenteraad een beetje te snel. C. de Best (PvdA) en J. Stein- hart (WD) wilden weten of er geen juridische haken en ogen aan het- voorstel zaten en M. Balk-Hooghuis (D66) vond het niet netjes om de nieuwe rege ling in te voeren zonder dat de betrokkenen daar hun mening over hebben kunnen geven. Hierop besloot de burgemeester het voorstel nog even op te houden. In mei zal de politiek zich opnieuw buigen over de strengere regeling voor de slui tingstijden. Ruim honderd auto's werden in Hazerswoude van Politie houdt papieren verkeerscontrole voor een 'papieren' controle. FOTO HIELCO KUIPERS 1 zie acht leden van het ecoteam in Nieuwe Wetering - het eerste jft an Alkemade - hebben gisteravond uit handen van voorzitter Rob Rajekkenberg van Milieudefensie Alkemade de Groene Trofee uitge- ing <ikt gekregen. Deze jaarlijkse prijs voor personen of groepen die entih verdienstelijk hebben gemaakt op het milieugebied in de ge- njeente, werd overhandigd in het SJA-gebouw in Roelofarends- in aen. Het was de laatste taak die Hekkenberg als voorzitter van de weltib verrichtte. Nieuwe voorzitter is Rino Kalker. Milieudefensie die ordii nog maar met vier leden overblijft, heeft dringend behoefte aan j/ee nieuwe actievelingen. Overigens verkeert Milieudefensie Alkemade niet meer in grote lanciële nood. Gisteravond kwam de toezegging van Witsenburg atural Products uit Nieuwe Wetering dat dit bedrijf gafant staat >or bedragen die de vereniging tekort komt. Milieudefensie dreig- in geldproblemen te komen doordat de gemeente de subsidie IC irmindert. HAZERSWOUDE RUUD SEP Vier automobilisten moeten de komende dagen even een om metje maken langs het politie bureau van Hazerswoude. Even hun rijbewijs laten zien of hun kentekenpapieren. Want die hadden ze gistermiddag niet bij zich toen ze in de fuik reden bij de verkeerscontrole op de Rijn dijk. Bekeuringen werden er echter niet uitgedeeld. „En het kentekenbewijs. Heeft u dat bij u?" De vraag is heel vriendelijk, maar de vrou welijke bestuurder reageert als door een wesp gestoken. Ze duikt in het dashboardkastje en vist daar allerhande papieren uit. Van de verzekering, van de ANWB, van de garage. „Het zijn van die gele briefjes, hè", helpt politieman Jan Peters, de man die de verkeerscontrole heeft georganiseerd. „Ik heb ze echt hoor", verzekert de vrouw. Pe ters laat weten dat hij daar niet aan twijfelt. Terwijl zij zoekt, controleert hij de verlichting en de banden. Alles okee. Maar wat er ook boven tafel komt, geen kentekenpapieren. „Waar komt u vandaan?" „Lisse." De agent vindt dat wat ver om speciaal helemaal terug te komen om die gele papiertjes te laten zien. „Kijkt u thuis nog maar eens of u het kunt vinden", besluit hij. „En rijdt u nu gewoon maar door. Ik zie dat u alles keurig verzorgd hebt, behalve die pa piertjes." Handelen naar omstandighe den, heet dat in politie-jargon. Wie zijn papieren niet bij zich heeft, kan volgens de letter van de wet een bon krijgen. „Maar als je dat doet, verlies je al je ge loofwaardigheid", beseft Peters. „En het is toch heel belangrijk dat je goed contact hebt met het publiek." Laten zien dat je er bent, mensen even laten schrikken en vervolgens niet echt moeilijk gaan doen. Een geheide succes formule. Plotseling geconfron teerd met een dozijn geünifor meerde politie-agenten slaat de schrik bij menig weggebruiker om het hart. Een eenvoudige handeling als het opzoeken van een rijbewijs is op zo'n moment een crime. Een man in een gro te lease-wagen begint nerveus te bladeren. „Zenuwachtig, ze nuwachtig", luidt de diagnose van Peters. Ontbreekt er nog weieens iets aan de papieren van de passan ten, de auto's zijn allemaal pri ma in orde. „Door de APK-keu- ring zijn de barrels allemaal wel van de weg", vertelt Peters. „En je ziet heel veel nieuwe auto's, lease-auto's. Die mannen rijden heel veel en hun auto wordt dan ook heel goed onderhouden." De controle op de parallelweg bij de Rijneke Boulevard blijkt niet zo'n goed idee te zijn. Hoe wel het gewoon donderdagmid dag is, is het druk bij de winkels, waardoor het op de parallelweg nogal onoverzichtelijk wordt. Na een uur besluiten de dien ders te verkassen naar de loswal tegenover de Hazerswoudse watertoren. Op de verlaten kade ligt een zakenman in zijn auto te slapen. Wanneer zijn rust in eens wreed wordt verstoord, vertrekt hij maar weer. De hele middag miezert het al een beetje. Maar om vijf over drie, anderhalf uur na het begin van de controle, breekt de he mel echt open. Vijfentwintig minuten voor de geplande eindtijd, houden de agenten het voor gezien. „We kappen er mee", meldt Peters. „De colle ga's moeten opdrogen. Nog even een bakje koffie, en dan is het mooi geweest." Handelen naar omstandighe den, heet dat in politie-jargon. IS ^7 Hei -PHEN AAN DEN RUN Isge eel utomobilisten die normaal eëiver de Alphense hefbrug rij- eteen- moeten volgende week r danaf dinsdag weer een om- 7asllelje maken door de stad. yen ijkswaterstaat heeft besloten e brug van dinsdag 11 uur tot di ijdag 15 uur af te sluiten voor istelle verkeer, uitgezonderd fiet- ike !rs en voetgangers, ieu De beheerders van de brug an ebben voor deze totale afslui- /oc n8 gekozen om de stremming mi an het scheepvaartverkeer zo /anort mogelijk te laten duren, d'oordat afgelopen maandag en vrachtauto met kraanwagen naegen de bovenportalen van de eze botste, kan de brug niet He leer open. xds Schepen hoger dan 4.30 me etor moeten daardoor omvaren j h ver het Amsterdam-Rijnka- 'a) aal. Door de totale afsluiting leI loet de brug volgende week j rijdag vanaf 15 uur weer om- da ,00g kunnen. Wanneer de re- bij 'aratie van de brug alleen 's o lachts zou worden uitgevoerd, )m ou de stremming nog een ter veek langer duren. na Het wegverkeer wordt vanaf en anmiddag door borden die jaaangs de weg zijn geplaatst ge lei vezen op de aanstaande afslui- ing. ZOETERWOUDEBij de viering van haar 50-jarig jubileum heeft de Zoeterwoudse woningbouwvere niging Willibrord gistermiddag de gemeente twee beelden ca deau gedaan. De twee Balinese berghonden zijn gemaakt door de Zoeterwoudse kunstenares Gerda van den Bosch en komen waarschijnlijk in de nieuwbouw wijk Bloemenweide te staan. Willibrord-voorzitter P. van Steyn overhandigde de beelden tijdens een receptie in zalencentrum Don Bosco aan burgemeester A. Houdijk. „We geven een cadeau als blijk voor waardering voor de medewerking die we de afgelo pen vijftig jaar hebben gekregen van alle vrijwilligers en van de gemeente, waarmee we bijna een haat-liefdeverhouding heb ben", aldus Van Steyn. Houdijk feliciteerde de vereniging en wenste haar 'heel veel sterkte in de komende tijd'. „Ik zou kunnen praten over de woningbouw in de komende decennia, maar dat doe ik liever niet'\ verwees de burgermeester voorzichtig naar de discussies over de eventuele bebouwing van de Grote Polder. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS De 47-jarige Wim Boevé stopt als fractievoorzitter van de Rijn- woudse CDA-fractie. De Bent huizenaar kondigde zijn stap gisteren aan tijdens de vergade ring van de gemeenteraad. Boe vé stopt omdat zijn gezondheid begon te lijden onder de combi natie van een drukke baan en het fractievoorzitterschap. Hij blijft wel aan als lid van de ge- Rijnwoude hield vol dat de ge meente het echtpaar Batenburg serieus heeft genomen. Er is ge ïnvesteerd in een geluidsonder- zoek waaruit bleek dat nu wordt voldaarf aan de Geluidhinder- verordening. De gemeente gaf toe dat er na de invoering van een computer die het carillon sinds een paar jaar regelt te vaak werd gespeeld en dat daar door overlast ontstond. Maar nu de gemeente het speelprogram- ma drastisch heeft ingeperkt, zo zijn de zogenaamde 'Westmin- sterslagen' die om het kwartier klonken weg, zou er geen spra ke meer kunnen zijn van over last. Ook benadrukte de woord voerster dat het carillon zwijgt als er in Benthuizen een begra fenis plaatsheeft. Maar de ge meente vindt dat het belang van de burgerij van Benthuizen niet verder mag wijken voor de grieven van Batenburg. Katootje Batenburg bleef er echter bij dat hij na het 11.000 keer aanhoren van kinderliedjes als 'Katootje' en 't Karretje dat op de zandweg reed', helaas moest constateren dat de gemeente 'niets' voor hem gedaan heeft. Bestuursrechter Van den Bergh doet op 4 april uitspraak. HAZERSWOUDE RUUD SEP De wateroverlast op de algeme ne begraafplaats in Hazerswou- de-Dorp behoort op een deel van de dodenakker nog dit jaar definitief tot het verleden. De Rijnwoudse gemeenteraad ging gisteren met slechts één stem tegen akkoord met een CDA- voorstel om een deel van de grafvelden af te graven en te voorzien van zand. Op een an der deel zal de kleigrond wor den doorgespit om te kijken of deze goedkopere oplossing ook voldoende soelaas biedt tegen de wateroverlast. Tijdens de behandeling in de gemeenteraad bleken er nog grote twijfels te zijn aan het voorstel dat oorspronkelijk door burgemeester en wethouders was ingediend. Hierin zou de kleigrond alleen maar worden doorgespit. Volgens de experts van de gemeente zou dat vol doende moeten zijn om van de waterproblemen af te komen. Maar het CDA zette daar al eerder grote vraagtekens bij. De christen-democraten hadden daarom een alternatief plan in gediend waarin de grafvelden moeten worden afgegraven en aangevuld met zand. Gisteren halveerde de CDA'er G. van Bostelen dat plan. Hij stelde voor om de helft van het deel van de gemeente nu aan wil pakken te vervangen door zand en de andere helft gewoon door te spitten. Op die manier wordt over een aantal jaren duidelijk of ook de goedkope methode eventueel voldoende is. De wij ziging van het plan was vol doende om naast de steun van de PvdA ook de instemming van de SGP/RPF-fractie te verkrij gen. Bovendien kon het voorstel ook in de D66-fractie wel op enige sympathie rekenen. Hierdoor kon het CDA-plan rekenen op minimaal de helft van de stemmen. Voor B en W was dat aanleiding om de ver gadering voor een half uur te schorsen voor intern overleg. Na de schorsing deelde wethou der M. Vorenkamp-van de Wes- teringh (WD/openbare wer ken) mee dat het college het CDA-plan overneemt. De ommezwaai van het colle ge was voor de WD en het grootste deel van de D66-fractie aanleiding om zich ook achter het nieuwe voorstel te scharen. Alleen H. Gerriste hield zijn poot stijf. Hij vond het onver antwoord om het 30.000 gulden duurdere CDA-plan uit te voe ren zonder dat duidelijk is dat het oorspronkelijke plan ontoe reikend zou zijn. „Ik ga ervan uit dat u mij juiste informatie hebt gegeven, en op basis van die informatie ben ik voor het oospronkelijke voorstel", ver klaarde hij. Pogingen van de wethouder om ook het laatste schaap over de dam te krijgen voor het plan waar zij de laatste weken tegen heeft gevochten, bleven zonder succes. Het voor stel werd uiteindelijk aangeno men met vijftien stemmen voor en één tegen. runwoude»meenteraad. Boevé leidde sinds de herin deling in 1991 de fractie van de chris ten-democraten in Rijn woude. Daarvoor bekleedde hij vijf jaar lang dezelfde positie in Benthuizen. ALKEMADE MARIETA KROFT J. Kret van de monumenten commissie in Alkemade haalde gisteravond fel uit naar WD- raadslid H. van Duijkeren. „Toevallig woonde ik een deel van de raadsvergadering van 29 januari bij toen ik een raadslid (H. van Duijkeren, red.) hoorde suggereren dat de monumen tencommissie contact had op genomen met de provincie om erop aan te dringen dat de brandweergarage op de monu mentenlijst zou worden ge plaatst. Het raadslid wilde een signaal afgeven dat dergelijke politiek gevoelige zaken eerst via B en W dienen te lopen. Heeft deze commissie nog wel het vertrouwen van de raad als hij ons verdenkt van een derge lijke manier van handelen? Ge lukkig veegde de voorzitter van deze commissie (PvdA-raadslid W. Groen, red.) de suggestie van tafel. Maar dat neemt niet weg dat het gezegd is." Voorzitter Groen schaarde zich achter Kret en merkte op dat hij een week later in de commissie ruimtelijke ordening hetzelfde verwijt van een com missielid kreeg. De toekomst van de brand weergarage aan de Stationsweg in Roelofarendsveen ligt gevoe lig in politiek Alkemade. Met name uit de WD-, maar ook uit de CDA-hoek gaan stemmen op om het pand te slopen, zodat de entree naar het centrum kan worden heringericht. De monu mentencommissie heeft eerder gezegd op te zullen stappen, in dien de garage wordt gesloopt. De toekomst van het karakteris tieke pand hangt af van het feit of de provincie het tot monu ment benoemt. Op 4 april is hierover ambtelijk overleg tus sen de gemeente en de provin- De Koudekerker Gerrit van Bostelen wordt de nieuwe frac tievoorzitter. Van Bostelen (58) was voor de herindeling vijf jaar wethouder in Koudekerk. BRUG - „De Paardenbrug in Rijpwetering heeft een historie. Het is de helft van de Koepoortsbrug uit Delft." G. van der Meer, lid van de monumentencommissie, drong gis teravond aan op behoud van de brug als die wordt vervangen. Voorzitter W. Groen kon Van der Meer enigszins geruststellen. „De brug gaat ergens anders heen. De eerste gegadigde heeft zich al bij de gemeente gemeld." W Voor keuken-inbouwapparaten met véél extra's adviseren wij u graag het beste Burgemeester en wethouders van Ter Aar zoeken de inwoners op. Elke kern wordt op een avond bezocht. Het doel om van de inwo ners zelf te horen wat zij vinden van hun leefomgeving. Iedereen die ideeën, vragen, wensen of klachten heeft, kan hierover met het college van gedachten wisselen. Op die manier hoopt het college de band met de bevolking te versterken. De bijeenkomsten beginnen om zeven uur met een rondgang op de fiets door de kern. Het eerste bezoek heeft plaats in de kern Pa penveer op woensdag 3 april. De rondgang begint en eindigt in café 't Veer, Westkanaalweg 32. Ook de afsluitende bijeenkomst wordt hier gehouden. De overige bezoeken zijn gepland op donderdag 9 mei in Langeraar, woensdag 5 juni in Korteraar en woensdag 3 juli in Ter Aar. Die overeenkomst maakt het mogelijk dat de gemeente te al len tijde het recht heeft om werkzaamheden te verrichten aan de riolering. Uit nader on derzoek bleek dat de Oud-Ade- naar niet had getekend vanwe ge de geleden schade aan de grond. Korevaarstraat itraat II, tel: 071 - 5149859 Bijna tien jaar nadat de ge meente Alkemade riolering in de Boekhorsterweg in Oud Ade door het land van J. van der Geest legde, krijgt hij dan nu toch nog een schadevergoeding. Tenminste, als de raad maan dag akkoord gaat met de ver goeding van 1000 gulden die tussen de gemeente en de man is overeengekomen. Van der Geest was één van de 30 'probleemgevallen': mensen die om uiteenlopende redenen nooit een overeenkomst met de gemeente hebben getekend. Dat het bijna tien jaar heeft moeten duren voordat de grondeigenaar zijn geld krijgt komt volgens J. Oerlemans van de gemeente, omdat B en W niet eerder overtuigd raakten van de noodzaak tot schadever goeding.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17