Winkeliers vrezen hevige ïoncurrentie van markt Welpen, bevers en kabouters overspoelen Oegstgeest Oegstgeest verdubbelt bijdrage aan muziektent Hervormd Oegstgeest mag bouwen ulianaschool krijgt wee de kleutergroep Leiden Regio £oude-toeslag voor minima Oegstgeest 'Weggegooid geld' 30% korting IDAG 22 MAART 1996 ;tru, aard ontloopt motoragent ijk' -f «enaar Een 52-jarige Wassenaarder probeerde gisteren bij issenaarseslag zijn paard in te spannen. Het dier had kenne- t, Wa ;geen zin in een ritje met de sulky, want het ging er snel van- or. Het paard galoppeerde over het strand richting Katwijk, n te hulp gesnelde motoragent zette de achtervolging in. Toen agent de viervoeter na twee kilometer had achterhaald, keer- het dier weer om. Maar uiteindelijk had het paard zich zo uit- sloofd tijdens de wilde achtervolging, dat het zich door een lepje Duitse wandelaars mak naar de eigenaar liet leiden. ieven op leeftijd issenaar De politie greep gisteren twee oudere Wassenaar- rs in de kraag die in de Langstraat drogisterijen hadden besto- Een 70-jarige vrouw uit Wassenaar stal voor vijfentwintig lden aan artikelen. Dat bleken dure boodschappen, want zij D20jjest een boete van 220 gulden betalen. Een 75-jarige plaatsge- te werd even later bij een andere drogist betrapt. Ook zij °72)est ter plekke een boete van 220 gulden betalen. rdorp judy nihof Koningin Julianaschool aan (om van Aaiweg in Leider- ibbe 3 begint maandag met een Leuede ldeutergroep. Een heug- feit, vindt locatie-leider T. lides. Sinds in 1982 de lage- ichool en de kleuterschool iengingen, was er altijd ir één kleutergroep. De ste tijd maakt de Juliana- 'sk ooi echter een groei door. dit moment hebben we 35 iters. Daar komen er maan- drie bij en tot de zomerva- tie komen er nog vijf bij." e groep wordt maandag in '2. eën gedeeld en er komt voor uur een nieuwe leerkracht [end Een ruimte vinden voor de stge, tweede groep was geen pro bleem. De school had nog een lokaal over dat al enige tijd dienst deed als documentatie centrum en bibliotheek. De spullen uit dit lokaal zijn nu verhuisd naar de overblijfruim- te. De groei van de Julianaschool heeft volgens Paulides zeker te maken met het feit dat ophef fing van de school door de fusie met de andere openbare basis scholen van de baan is. ,,De school heeft jarenlang een zwaard van Damocles boven zich gehad. Met tachtig kinde ren was de sluiting nabij. Des te leuker is het om de school nu zo te zien groeien. De groei is zelfs groter dan was voorspeld." chef henny van ecmond. 071 -5356414. plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 Vijftigste St. Jorismarsen 'niet zomaar een wandeltocht' oegstgeest monica wesseling Duizenden bevers, welpen, ka bouters, verkenners, gidsen en andere scouts lopen zich dezer dagen warm voor de vijftigste aflevering van de Sint jorismar sen in Oegstgeest. Uit heel Ne derland reizen ze op 11 mei af naar kasteel Oud Poelgeest om van daaruit 'met kleurig banier en met wapperende vlag' de ju bileumkilometers weg te lopen. Een Sint Jorismars lopen is al leen weggelegd voor scouts. „Het is niet zomaar een wan deltocht", constateert W. Streng van de organisatie. Voor deze jubileumtocht zijn wèl meer scouts-afdelingen welkom dan normaliter. Meestal komen al leen de ZuidHollandse scouts en die uit buurdistricten; nu ko men ze zelfs uit Flevoland. Een buitenlandse delegatie is er niet: „Voor één dag marsen maak je geen grote reis", constateert Streng. De eerste Jorismarsen dateren van kort na de oorlog. De toen malige christelijke organisatie 'Jong Oegstgeest' wilde 'iets leuks' doen in verband met het 25-jarig jubileum en bedacht de mars. De drie Oegstgeester pad- vindersgroepen werden uitge nodigd mee te lopen en daar mee was de mars geboren. De eerste jaren werd er in april ge wandeld. Corso en mars in één maand en soms zelfs op dezelf de dag werd echter een pro bleem en dus verschoof de mars naar mei. Deden de eerste keer zo'n 750 deelnemers mee, nu is dat vier tot vijf keer zo veel. „Op het hoogtepunt hadden we zelfs 5000 wandelaars", memoreert Streng. De meeste deelnemers zijn 'echte' scouts (tot 21 jaar), maar ook de bestuursleden en leiders van de groepen geven acte de presence. Een echte verklaring voor de grote animo gedurende zoveel jaren heeft hij niet. „Ik denk dat de sfeer en de gezelligheid het 'm doen. Het gevoel van saam horigheid dat scouting so wie so kenmerkt. En ja, zo'n dag bete kent voor de volwassenen ein deloos bijkletsen met iedereen." Flosjes De wereld is de afgelopen vijf decennia fiks veranderd, maar de Jorismarsen zien er nog steeds vrijwel hetzelfde uit. Kousen met flosjes, padvinders- hoeden, clubvlaggen en 'frisse snoeten' bepalen het beeld. Voor iedereen die de route uit loopt (variërend van 5 tot 15 ki lometer) is er een medaille en voor een select gezelschap is er zelfs een echte prijs. „De jury kiest het groepje uit die het aan trekkelijkst overkomt. Waarvan de jury zegt daar het liefst met mee te lopen." Echte calamiteiten zijn er al die jaren nooit geweest: tochten in de stromende regen, een blaartje hier en daar en een en kele verstuikte voet vallen im mers niet in de categorie ram pen. „Maar er zijn wel rare din gen gebeurd. Zoals toen Com missaris der Koningin Klaassesz in korte broek de zaak kwam openen", verhaalt Streng. „Dan sta je als officieel ontvangtsco- mité toch even raar te kijken." Uit heel Nederland reizen de scouts af naar kasteel Oud Poelgeest om van daaruit 'met kleurig banier en met wapperende vlag' de jubileumkilome ters weg te lopenfotoarchief gevaar bestaat dat in Leiderdorp winkels moeten verdwijnen "Pi J e+i markt op de Laan van Ouderzorg op donderdag, een ,n\rkt op de Hoofdstraat op woensdag én een 'mini- krkt' op de Statendaalder op zaterdag is te veel van het ede. Zoveel kramen in Leiderdorp vormen een regel ate bedreiging voor de plaatselijke detailhandel. Een toog van die strekking hield vice-voorzitter J. Minnee ji de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) gis- avond tijdens een vergadering van de commissie fi- nciën. „Gaat dit plan door, dan bestaat het gevaar dat mige winkels moeten verdwijnen", waarschuwde Santhorst of de buitengalerij van de Winkelhof, dan weet u wel wat de stand van zaken is." Kaashandelaar Spies uit win kelcentrum Santhorst beaamde dit. „De detailhandel staat al flink onder druk. Met drie markten gaat de gemeente voorbij aan onze belangen." Wethouder C. Huigen (WD- /marktzaken) had hierop een andere kijk. Volgens haar wijst de ervaring uit dat winkeliers al leen maar baat hebben bij een markt in hun omgeving. erdorp«judy nihof 531k de meeste commissieleden 522 'den bedenkingen bij het n van het college voor zowel markt in de Hoofdstraat als* de Laan van Ouderzorg, ir uiteindelijk ging een erderheid van WD, BBL en 5i4jlA toch akkoord. 'eel middenstanders hebben nu al niet makkelijk, legde inee de commissie uit. iaat u maar eens praten met Snmige winkeliers op de f3! Minnee van de LOV trok fel van leer tegen het plan van het college van B en W om de standplaatsen op zaterdag aan de Statendaalder te behouden. Het college wil alleen een 'uit- stervingsbeleid' voeren: als er iemand weggaat, mag er geen nieuwe kraam komen. „Dat de kramen daar weg zullen gaan, zit er op die manier de eerste ja ren niet in", constateerde hij. De LOV is er steeds vanuit ge gaan dat de gemeente de kra men op de Statendaalder - waarvan sommige Winkelhof- winkeliers zware concurrentie ondervinden - zou weghalen om de standplaatshouders ver volgens een plek aan te bieden op de nieuwe "markt aan de Laan van Ouderzorg. „Dat is destijds voor de LOV voorwaar de geweest om akkoord te gaan met de komst van een markt naar dat gebied. Die voorwaar de is ook opgenomen in het economisch beleidsplan van de gemeente", aldus Minnee. Volgens wethouder Huigen kunnen de standplaatshouders niet naar de nieuwe markt, om dat deze op donderdag is ge pland. Op die dag hebben ze el ders al een standplaats. Minnee stelde daarop voor om de markt aan de Laan van Ouderzorg op zaterdag te houden. „Een markt op zaterdag verhoogt de sfeer, er komen meer mensen op af omdat het een vrije dag is en de standplaatsen van de Staten daalder kunnen wél integreren inde markt." Ook de meeste leden van de commissie stonden aanvanke lijk niet te juichen bij het colle gevoorstel over de toekomst van de weekmarkt. J. Holsberg (BBL) kon de relatie met het economisch beleidsplan niet ontdekken. Holsberg vond net als A. Veugen (D66) dat de be langhebbenden bij het plan meer inspraakmogelijkheden moesten krijgen voordat de po litiek een besluit neemt. CDA- fractievoorzitter A. Roest was egstgeest monica wesseling •egstgeestenaren met een minimuminko- ?n kunnen van de gemeente een bijdra- krijgen om de hoge energierekening van fgelopen winter te betalen. De gemeente- jke subsidie is maximaal 150 gulden. Als e extra uitgaven voor gas minder zijn dan 50 gulden, is het gemeentelijk extraatje ok minder. Het was een motie van Progressief Ya>egstgeest die de gemeenteraad gister avond deed besluiten een koude-toeslag in te stellen. Fractievoorzitter M. Noort schat dat de barre winter huishoudens in het westen van het land zo'n 300 gulden extra heeft gekost. „Maar dat hangt natuurlijk sterk af van het stookgedrag. Hoe het ook zij, er is in elk geval meer aan gas uitgege ven." Progressief Oegstgeest zegt te onderken nen dat juist mensen met een minimum inkomen, zo'n extra uitgave moeilijk kun nen dragen. Het voorstel van de fractie werd raadsbreed ondersteund waarna ook burgemeester en wethouders hem overna men. De bijdrage is individueel. Een inwoner van het dorp met een minimuminkomen (of 10 procent meer) die in aanmerking wenst te komen voor een bijdrage, moet met loonstrook en energierekening naar het gemeentehuis gaan. Daar wordt beke ken of de persoon in kwestie er ook werke lijk recht op heeft. Marekerk mineert boven de p lilderachtige veis aan de Leidse ur ige Mare. nze fotograaf Wim jkman doorkruist igelijks een groot 'el van de streek om (t nieuws voor de it in beeld vast te igen. Tijdens die it{ften komt hij langs ïrlei 'beeldige' kjes die niet direct ha>t news vormen, ir het zeker waard om te centeren. Is de investering van bijna een ton in de markt aan de Laan van Ouderzorg geen wegge gooid geld? Dat vroeg een aan tal Leiderdorpse politici zich gisteravond af. Om de markt mogelijk te maken moeten er toiletten, een gebouwtje, stroomvoorziening en een nieuwe toegang komen aan de achterkant van de flats aan de Laan van Ouderzorg. Dat laatste is nodig omdat de be woners anders niet meer bij hun woningen kunnen ko men. Het zou volgens de poli tiek zonde van het geld zijn als de markt straks ergens anders in het gebied tussen Santhorst en Winkelhof terecht komt. Die kans is groot, want de ge meente wil dit gebied volgend jaar anders inrichten. Een idee dat leeft, is bijvoorbeeld om een evenementenplein op de hoek met de Van Diepenin- genlaan aan te leggen. Daar van zou ook de markt gebruik kunnen maken. Volgens wethouder Huigen is het de bedoeling om ver plaatsbare voorzieningen aan te schaffen, die elders weer in gezet kunnen worden. Maar dat gaat natuurlijk niet op voor de toegangsweg achter de flats. L. Kruidenier van bewo nersvereniging De Kwikstaart had hiervoor een ander, wel licht goedkoper idee. Hij pleit te voor verbreding van het trottoir langs de waterkant van park De Houtkamp. „Dan kan de rijweg geheel of gedeeltelijk worden vrijgehouden voor be stemmingsverkeer. Buit van duizenden guldens bij gewapende overval Wassenaar wassenaar eric de jager Bij een gewapende overval op de ING Bank in de Langstraat te Wassenaar is gistermiddag een geldbedrag van enkele duizen den guldens buitgemaakt. De dader wist te ontkomen. Een ongeveer 25-jarige man bedreigde gisteren rond 16.00 uur het personeel van de bank met een vuistvuurwapen en eis te geld. Een baliemedewerker schoof de overvaller het geld toe. De man vluchtte vervolgens te voet richting de rotonde in de Langstraat. Daarna verdween hij spoorloos. De politie zoekt nog naar ge tuigen die meer kunnen vertel len over de overvaller en zijn vluchtroute. het pertinent oneens met het collegevoorstel. „Als je een tweede markt in het leven roept, breng je de markt in Hoofstraat om zeep." D66- raadslid H. Veldstra wees Roest erop dat zijn eigen wethouder C. Kerner wél akkoord was ge gaan met het collegevoorstel. „Daar moeten we intern maar eens een hartig woordje over spreken", reageerde het CDA- raadslid. De wethouder beloofde de suggesties van de insprekers en de politiek nader te bekijken. Volgens Huigen is het laatste woord nog niet gezegd over de dag waarop de markten nu pre cies worden gehouden. Ook met de werkgroep Herin richting Hoofdstraat is Huigen er nog niet uit of de markt in het oude dorp er nu op woens dag of op vrijdag moet komen. ZONWERINGSPECIAALZAAK Zonwering Leiden-Noord geeft in maart en april op hun standaard KNIKARM-ZONNESCHERMEN Verkrijgbaar in 6 afmetingen «a ift#0 I en keuze uit 10 streepdessins jQ* Prijsvoorbeeld 3SS ƒ1255,N Flevoweg 9 te Leiden, Industrieterrein Merenwijk, achter nieuwe Gamma. Open ma. t/m za., dond.avond koopavond, zat. 10.00-16.00 uur. Tel. 071-5217252 ZONWERINGSPECIAALZAAK Geen 5000, maar 10.000 gulden VRIJE TIJD oegstgeest monica wesseling Oegstgeest betaalt geen 5000, maar 10.000 gulden mee aan de bouw van een muziektent in de Leidse Hout in Leiden. Voor waarde is wèl dat de Vereniging van Vrienden van het Leidse Hout eerst probeert om het geld elders vandaan te halen. Pas als er echt een tekort op de begro ting van 247.000 gulden blijft, is Oegstgeest bereid haar bijdrage op te hoesten. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond besloten. Burge meester en vvethouders wilden eigenlijk maar 5000 gulden bij dragen. WD-raadslid Kotter- man gooide als eerste een balle tje op voor verhoging van het bedrag. „Leiden zegt steeds dat ze overal zelf voor moet op draaien. Dit is een mooie kans te laten zien, dat dat niet zo is." J.B. Hugenholtz (Leefbaar Oegstgeest) voegde daar nog eens aan toe dat 5000 wel erg 'fooiachtig' is. De plotseling voorgestelde verdubbeling van het subsidie bedrag overviel D66-raadslid E. van Oortmerssen nogal. „Deze verhoging gaat wel erg impul sief. We hebben niet eens fat soenlijk inzicht in de begroting voor de tent." Ook het CDA en Progressief Oegstgeest waren in eerste instantie niet gechar meerd van een verdubbeling van de bijdrage. CDA-raadslid Van den Bosch was wel bereid 10.000 gulden garantiesubsidie te verlenen, 'maar dat is want anders dan meteen maar 10.000 gulden schuiven'. Na schorsing kwam burge meester Sj. Scheenstra met het voorstel om 10.000 gulden ga rantiesubsidie te geven met daaraan verbonden de voor waarden dat de tent wel ge bouwd moet worden en de Ver eniging nergens anders het geld weet te krijgen. De nieuwe muziektent moet aan de rand van de vijver ko men, op de plek waar decennia geleden ook een muziektent stond. Het gebouw is ontwor pen door de Noordwijkse archi tect A. Janson en heeft als titel 'De Waterlelie'. ALPHEN AAN DEN RIJN Lezing. Eva den Hartog, oud- officier in het Leger des I Ieils, houdt op zondag 24 maart om 14.30 uur eèn lezing met als ti tel 'De wereld mijn werkter rein'. De zaal in activiteiten- centrum Wielewaal aan de Kwartelstraat gaat om 14.00 uur open. De toegang is 2,50 gulden. Voor inlichtingen of reservering: Anneke Wegener, 071-5474966 (tussen 9.00 en 13.00 uur, niet op dinsdag). Wandeling. De vereniging voor natuur- en milieueduca tie IVN wandelt op zondag 24 maart door het stadscentrum op zoek naar mooie bomen en struiken. De wandeling begint om 14.00 uur op het bordes van de streekmuziekschool aan het Burgemeester Visser park. Deelname is gratis. Wan delaars moeten zelf een verre kijker meenemen. oegstgeest monica wesseling De hervormde gemeente Oegst geest mag een bijgebouw plaat sen naast het Groene Kerkje in Oegstgeest. De plaatselijke ge meenteraad ging gisteravond akkoord met de verkoop van de benodigde grond en met het bouwplan. Het bijgebouw komt tussen de kosterswoning aan de Haarlemmerstraatweg en het fietspad richting Willem Pijper laan. Fractievoorzitter M. Noort van Progressief Oegstgeest is en blijft tegen: hij vindt een mo dern gebouw tussen twee mo numenten niet acceptabel. De hervormde gemeente kampt al geruime tijd met ruimtegebrek. Tijdens de zon dagsdiensten voor kinderen en na begrafenissen is het vaak dringen in het kerkgebouw. Het nieuwe pand moet hiervoor soelaas bieden. Het Groene Kerkje staat op een terp, het bijgebouw komt juist op een laaggelegen stuk grond te staan. Daardoor valt het nieuwe pand 'weg' tegen de monumentale bebouwing er naast, zo verwacht de kerkvoog dij. Noch de oude kerk, noch de monumentale boerderij Haas- wijk hebben 'te lijden' van de nieuwbouw. Het merendeel van de raad deelt deze verwachting. Tijdens een inspraakavond over het bouwplan bleken de omwonenden zich zorgen te maken over het gebruik van het pand. Het gebouw mag van die omwonenden echt alleen voor kerkelijke doeleinden gebruikt worden. Wethouder G. van Ei sen verzekerde J. de Soeten van Leefbaar Oegstgeest, die hier voor gisteravond nog eens uit drukkelijk aandacht vroeg, dat de eisen omtrent het gebruik van het pand in de grondver- koopaktc worden opgenomen. „En dus kunt u er zeker van zijn dat de kerk het gebouw goed gebruikt."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15