Komende winter nog een sociaal pension EIDEN 'Het is kwaad in het kwadraat' Gemeente koopt ambachtsschool 'Beeldje heeft hier pech' Fakkels tegen racisme Al twee JWG'ers hebben een vaste baan in de horeca Lezing Van Oostroni over nieuwe boek -j EIDEN :rits van Oostrom houdt op 11 april een lezing in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33A over zijn nieuwe boek, 'Maerlants wereld'. Professor Van Oostrom, hoogleraar in de Nederlandse letterkunde tot de romantiek aan de Leidse uni versiteit, werkte acht jaar aan dit boek over de veelschrijver- /dichter Jacob van Maerlant. Hij. plaatst Van Maerlant in de his torische context van de Middel eeuwen en verhaalt over zijn re latie met Floris de Vijfde. Van Maerlant was enige jaren leer meester van de jonge graaf van Holland. De lezing op 11 april begint om 20.15 uur. Kaarten zijn ver- 7 krijgbaar bij boekhandel Kooy- 'j ker aan de Breestraat. Telefo- 3 nisch reserveren kan ook: 071 - i 5160 510. Inbreker gegrepen leiden Hen 25-jarige Leidenaar pro beerde afgelopen nacht in te breken in een bedrijfspand aan de Surinamestraat. De man had echter buiten het alarm gere kend. Agenten waren snel ter plaatse en hielden de man aan: De Leidenaar had een ruit ver nield om binnen te komen. JT Advocaat C. Raymaker: getuige handelt uit rancune den haag/leiden rudolf kleun vervolg van voorpagina De verdediging stelde gisteren opnieuw al les in het werk om de verklaring van de me degevangene te ontkrachten. De man had eerder beschreven hoe de Leidenaar hem in vertrouwen had genomen nadat diens vriendin tijdens een bezoek in huilen was uitgebarsten. Dat zou iri het najaar zijn gebeurd, in het bijzijn van de schoonmoeder van de ver dachte. Maar de enige dagen dat beide ge detineerden tegelijk bezoek hadden gehad waren in januari geweest. De getuige kreeg toen bezoek van respectievelijk een man van 27 jaar en een vrouw van 23 jaar, zo bleek uit gegevens van de gevangenis. Voor advocate B. Ficq reden om aangifte te doen wegens meineed. Opnieuw verscheen gisteren een mede gevangene die zei dat de verdachte en ge tuige elkaar hooguit oppervlakkig kenden. Hij noemde het onzin dat de verdachte ge vaar zou lopen in de gevangenis en daarom bescherming nodig had van medegevange nen, zoals de getuige zei. Advocaat C. Ray maker veronderstelde dat de man uit ran cune handelde nadat een verzoek om cas satie was afgewezen en vaststond dat hij zijn straf van tien jaar wegens drugshandel moest uitzitten. ,,Hij had het idee dat hij nog vrij zou komen. En dan komt daar zo'n jongetje met een hoge pief als vader en die zal het wel lukken. Het is het kwaad in het kwadraat." De man.zou ook belang hebben bij het afleggen van de verklaring. Direct daarna werd hij overgeplaatst uit het be ruchte Rotterdamse huis van bewaring Noordsingel. De verdediging meende dat de getuige zijn verklaring in elkaar had kunnen steken door wat hij wist uit krantenverhalen en te levisieprogramma's. „Hij zegt dat hij details weet en als we er naar vragen herhaalt hij op robotachtige wijze zijn verhaal. Alsof hij het uit zijn hoofd heeft geleerd", stelden de advocaten die de politie verweten de ver klaring niet te hebben nagetrokken. Een deel van de zitting ging heen met de discussie over technische zaken. Procureur- generaal Van der Horst stelde dat de vrouw niet in haar eigen balpen kon zijn gevallen omdat ze nooit met zwarte pen schreef. De pen moest dus wel van buiten zijn geko men. Reden voor de vader van de verdachte om als getuige naar voren te stappen en te verklaren dat zijn ex-vrouw schreef 'met al les wat voorhanden was, ook zwarte pen nen en potlood'. Van der Horst nam in zijn requisitoir het motief over dat de gedetineerde getuige had opgevoerd voor de moord. „De moeder was een dwarsliggend type. Ze zou altijd stoken tussen de verdachte en zijn vader." Van der Horst betrok daar ook een verkla ring bij van een vriendin van de overledene. Die had gezegd dat de vrouw kort voor haar dood ontdaan was geweest nadat haar zoon haar om geld had gevraagd en heel agres sief had gereageerd toen hij dat niet kreeg. Voor Van der Horst stond vast dat de jon gen, die lid was geweest van een schietclub, de balpen in het oog van zijn moeder had geschoten. Ze zou vervolgens zijn gevallen en overleden. Die laatste verklaring stond overigens haaks op conclusies van het gerechtelijk la boratorium. Reden voor de advocaten van de verdachten om het ongebruikelijke ver zoek te doen om hun slotpleidooi te onder breken en op dit punt alsnog een getuige aan het woord te laten. Dat verzoek werd afgewezen. In het slotpleidooi wezen beide advoca ten nog eens op de enorme lijdensweg die de verdachte en zijn familie nu ruim vier jaar afleggen door de zaak waarvan het on derzoek keer op keer is heropend. „Dit is geen leven meer. Het moet nu stoppen", ci teerde advocaat Raymakers een brief van de vriendin van de verdachte. Raymakers en zijn collega Ficq wilden na de zitting slechts kort reageren op de gang van zaken. „De eis is schokkend en komt na heropening van het proces op grond van een verklaring die volstrekt in elkaar is ge stoken." Verdere uitspraken wilden advoca ten, noch familie doen. „Deze zaak is de af gelopen weken zoveel in de publiciteit ge weest, dat er ons nu veel aan gelegen is om het hof niet extra te irriteren. JlJDAG 22 MAART 1996 'erkeerscontroles in Leiden De politie heeft gisteren in Leiden op diverse plaatsen econtroleerd op snelheid en veiligheid. Op de Voorschoterweg terden 41 voertuigen gecontroleerd. Zestien automobilisten iren in overtreding. De overtredingen varieerden van het niet ftgen van een autogordel tot het overschrijden van de maxi male belading van een vrachtwagen. In de namiddag en avond lostte een radarwagen op zeven plaatsen in Leiden. De snel- [eidscontroles vonden plaats op de Willem de Zwijgerlaan, legstgeesterweg, Dr. Lelylaan, Plesmanlaan, Churchilllaan, nmenschansweg en Kanaalweg. De hoogstgemeten snelhe- |en waren 103 kilometer per uur op de Kanaalweg en 98 kilome- •r per uur op de Plesmanlaan en de Oegstgeesterweg. INNO 1896 imonadedief snel gepakt iden Een 37-jarige Leidenaar stal afgelopen nacht een krat li- ïonadeflessen uit een schuur aan de Leliestraat. Hij kwam ech- ;r niet ver met zijn merkwaardige buit. In de buurt van de Le- estraat hielden agenten de man, die het krat op de bagagedra- er van zijn Fiets had gebonden, aan. Zaterdag 21 Maart Bij de door het departement van koloniën gehouden aanbe- teding waren voor de levering van 1000 meter lichtblauw kar- lan9 loessaai minste inschrijvers de heeren P. Clos en Leembruggen Ihiervoor 440. - Te Aarlanderveen is een geval van febris typhoïdea geconsta- eerd bij een 12-jarigen knaap. Juff. Broekhuizen, de beste getuigenissen kunnende overleg- en, biedt zich aan, voor nette Bakerdiensten, in of buiten de tad. Adres: Noordeinde No. 32. MNO 1971 maandag 22 maart :r wordt in Lisse door de gemeentelijke diensten hard gewerkt, den kan zien dat het bolbloemenseizoen in aantocht is. Straten vorden gerepareerd en de plantsoenendienst is druk bezig met iet bijwerken van heggen en gazons. In en rond Keukenhof leerst grote bedrijvigheid. Het restaurant en de theetuin worden ngericht en men is bezig met het opbouwen van de houten dag- vinkeltjes. Wanneer de weersomstandigheden zo blijven, be- het ooft het 2 april voor het eerst sinds jaren, een kleurige opening 3pSJe worden. Voortbestaan Leidse School gegarandeerd De gemeente Leiden wordt de nieuwe eigenaar van de vroege re ambachtsschool aan de Haagweg. Met de huidige eige naar, de Dienst der Domeinen, is hierover een akkoord bereikt. In de raadscommissie financi en, economie en grondzaken protesteerde gisteravond alleen de WD tegen de aankoop. Leiden betaalt acht ton voor het gebouw. Voor de huidige gebruiker, de stichting Leidse School, verandert er 'voorlopig' niets door de gemeentelijke aankoop. CDA-wethouder A. van Bochove kon gisteravond niet aangeven hoe lang 'voorlo pig' is. Volgens de wethouder is het verstandig om eigendommen te verwerven in gebieden waar de gemeente grip op de ontwikke lingen wil hebben. Welke be stemmingen het pand en het aangrenzende vroegere Van Ge- nd Loos-terrein krijgen, is nog niet bekend. De wethouder noemde parkeren, wonen, wer ken en atelierruimte als moge lijkheden. De Leidse School, opgericht nadat zo'n drie jaar geleden een groep kunstenaars het gebouw had gekraakt en in gebruik had genomen als kunstcentrum, is toegezegd dat ze wordt betrok ken bij de verdere plannen. In het voormalige schoolgebouw zijn inmiddels veertig ateliers voor beeldende kunstenaars on dergebracht, cursuslokalen, ten toonstellingszalen en een kin dertheaterschool. De Leidse School is met de Dienst der Do meinen een gebruikersovereen komst aangegaan, die 'voorlo pig' van kracht blijft. Voorzitter Hester Keijser van de Leidse School is verheugd met de stap die de gemeente nu heeft gezet. Zij ziet er een 'voortzetting in van de samen werking, die van begin af aan prettig is verlopen'. De gemeen te is op haar beurt blij met de Leidse School omdat deze voor elkaar heeft gekregen waarin de gemeente, zo is al ettelijke ke ren toegegeven, tekort is ge schoten: atelierruimte bewerk stelligen. De Leidse School is verzekerd van behoud van de atelierruim te en de kindertheaterschool, ook al zou het besluit vallen om het gebouw, of een deel ervan, te slopen. De gemeente ver plicht zich om in nieuwbouw voor compensatie te zorgen. Keijser benadrukte dat haar stichting 'niet is vastgeplakt aan de ambachtsschool'. WD-fractieleider A. Geertse- ma betreurt het dat 'de ge meente zich hierin mengt'. Hij ziet er de voordelen niet van in, ook niet voor de Leidse School. „De gemeente gaat nu betalen voor een particulier initiatief en het aantal atelierruimtes blijft hetzelfde." iethouder Koek kan geen plek vinden be kans dat voor het einde van dit jaar de deuren open jaan van een Leids sociaal pension voor dak- en thuislo- en is uiterst klein. Dat staat te lezen in het 'projectplan oorbereiding sociaal pension Leiden'. Deze zinsnede uit Ie nota staat haaks op de toezegging van PvdA-wethou- ler Hennie Koek. Zij heeft december 1996 ettelijke keren Is deadline genoemd. 'er het ontbreken van een so- lal pension in Leiden was de [elopen zeer koude winter 1 te doen, zowel in zwervers- ingen als in de gemeentepoli- ik. Over de noodzaak van een uurs voorzienfng - Leiden ischikt wel over een diensten- irftrum waar zwervers overdag roor koffie, warmte en een bad erecht kunnen - waren alle be rokkenen het eens. Maar geld oor een sociaal pension kwam )ij de begrotingsbehandelingen liet op tafel. Geld lijkt niet langer het grootste probleem voor Koek. De wethouder kan geen locatie vinden waarover voor het einde van dit jaar kan worden be schikt. Ze heeft na een intensie ve speurtocht drie vestigings mogelijkheden op haar lijstje staan. Welke dat zijn, blijft voor lopig geheim. Haar grote angst is dat omwonenden massaal te hoop lopen tegen alleen al de mogelijkheid dat ze een sociaal pension in hun woonomgeving krijgen. Het project kan daar door nog meer vertragingen en averij oplopen. Uit de nota blijkt wel dat is gezocht naar een locatie 'centraal gelegen binnen de gemeentegrenzen' en dat woonwijken als onge schikt zijn aangemerkt. De snelste procedure die Koek kan volgen, leidt tot een openstelling in april van 1997. Deze procedure heeft echter be trekking op 'een voorlopige voorziening' voor maximaal vijf jaar. Tijdens een PvdA-ledenverga- dering, eerder dit jaar, knabbel de Koek al iets van haar toezeg ging af. Ze zei toen dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat het definitieve sociaal pension langer op zich zou laten wachten. De tijdelijke oplossing zou in elk geval wél voor het einde van dit jaar wor den getroffen. Nu blijkt dat zelfs dat te optimistische woorden zijn geweest. Voor de definitieve voorzie ning ziet het er nóg somberder uit. Wordt besloten tot nieuw bouw op de plek die Koek daar voor op het oog heeft dan wordt de wachttijd verlengd tot medio 1999. De derde locatie die zij in gedachten heeft, is een be staand pand. Vestiging hierin van het sociaal pension vergt een wijziging van het bestem mingsplan. De opening kan in dit geval niet eerder dan in juli 1997 worden verwacht. Zowel de verbouwing van een bestaand pand als nieuwbouw kost zo'n 2.5 miljoen gulden aan stichtingskosten. Voor de exploitatie wordt rekening ge houden met een bedrag van 1 miljoen gulden per jaar. De ge meente neemt hiervan 420.000 gulden voor haar rekening. Het resterende geld moet bij de dak en thuislozen zelf en de ziekten- kostenverzekeraar vandaan ko men. Uitgegaan wordt van een sociaal pension met een capaci teit van 30 plaatsen. leiden Een lint van brandende fakkels bewoog zich gisteravond door het centrum van Leiden. Lei- denaars gaven met het meelopen in de fakkelop tocht blijk van hun afkeer van racisme en discrimi natie. Elk jaar houdt de Iniatiefgroep 21 maart sa men met het Meldpunt Discriminatie, de werk groep Stad van Vluchtelingen en jongerencentrum 't Stathuys in Leiden activiteiten in het kader van de Internationale dag tegen racisme en discriminatie. Dit jaar was dat rond het thema 'Koppelingswet', de wet die de overheid het recht geeft allerlei men sen, zoals illegalen en mensen die een tijdelijke verblijfsvergunning hebben, uitte sluiten van voor zieningen. De fakkeloptocht begon bij de Hoog landse Kerk en eindigde na een ronde door het cen trum op De Burcht. foto loek zuyderduin leiden Acht jongeren zijn sinds gister middag de trotse bezitters van een certificaat kantine /catering. De acht volgden een cursus in het kader van de Jeugdwerkga- rantiewet (JWG). Het doel is JWG'ers een baan in de horeca te bezorgen. Dat is inmiddels twee cursisten gelukt, de andere zes hebben uitzicht op een vaste baan. De gemeentelijke stichting WeerWerk, die zich bezighoudt met de JWG, had een groot deel van haar scholingsbudget ter beschikking gesteld om tien JW G'ers de cursus aan te bieden. De cursisten gingen de afge lopen twintig weken twee dagen per week naar school. De overi ge dagen werkten ze via de Stichting WeerWerk in een be drijfskantine, een afdelingskeu ken of bijvoorbeeld een restau- rette in een ziekenhuis. Volgens de Stichting Weer Werk is de cursus praktijkvoor beeld van de intensieve samen werking tussen de gemeente Leiden en de Arbeidsvoorzie ning. Doel is een groot aantal moei lijk plaatsbare werklozen aan een baan te helpen. Het beeld van de bloemenkoopman in de verdrukking op de Visbrug. Zo fotografeerde Henk Vijn van de Stichting Evenenmenten Haarlem het op een willekeurige marktdag. foto henk vijn 'Leiden als museale stad, herwaarder uw openba re aanzien!' Deze noodkreet richt Henk Vijn aan de gemeente Leiden. Vijn is voorzitter van de Stichting Evenementen Haarlem en bracht on langs een bezoekje aan Leiden. Wat hij daar tot zijn grote ontsteltenis zag op de Visbrug, inspi reerde hem tot het maken van een foto en het schrijven van een gedicht. Hetgeen hij vervolgens opstuurde naar deze krant. Op bezoek 'een dagje Leiden'I Bestellen we koffie voor ons beiden. Heel gezellig zitten we te saam/ Voor het grote eta- lageraam. Bij Vroom en Dreesmann gezeten/ Laten we u dit 'moois'eens weten. Stad Leiden in in naam heel cultureel/ Maar kijk eens naar dit tafereel. Hier pronkte ooit een fraaie brug/ Geef die uw stad eens terug. Eens Leids historie van kunst en laken! Van een schone brug is nü geen spraken. Nu geen Jantje van Leiden/ U kunt de brug bevrij den. Een notenkraker voor de karBestuurders verhuis de notenbar. Het 'bronstig' beeldje heeft hier pech/ Staat stand vastig 'kunstig' in de weg. Hij is sprakeloos en kan niet bewegen/ Daarom vraag ik namens hem uw medeleven. Mooi Leiden, werk aan uw stadsallureEen beel dig beeldje en bloemen voor de uwe, Die zich tegen dit straatbeeld verzet/ Dit in naam van 'Leidens Ontzet'. In Haarlem, zegt Vijn, wordt veel meer rekening gehouden met kunst op straat. Ooit werd een poffertjeskraam verplaatst om het beeldje ter ere van de Haarlemse bloemenmeisjes beter zicht baar te maken. En een loempiakraam moest wij ken omdat ie niet paste bij de historische entree van de binnenstad. „Maar blijkbaar moet die dis cussie in Leiden nog beginnen. Die Visbrug is een monument en dat beeld hoort daarbij. Zo'n fraai stadsgezicht moet je niet laten bederven door de commercie. Leiden moet als cultureel historische stad meer oog hebben voor het monumentale ka rakter", zegt Vijn. Het zal overigens niet meevallen de notenbar zover te krijgen dat ie vrijwillig opzij gaat. Uit de heftige discussies die de gemeente tot nog toe heeft gevoerd met de Leidse marktlui, komt steeds naar voren hoezeer zij aan hun vaste standplaats zijn gehecht. Die krijg je nog met geen tien paarden van hun sokkel. Bakker Bart niet verlost van dwangsommen den haag/leiden persbureau cerberus De firma Van Rooy, exploitant van bakkerij 'Bakker Bart' aan de Haarlemmerstraat in Leiden moet een dwangsom betalen van 500 gulden per keer dat de geluidsvoorschriften van het Besluit brood- of banketbakke rijen milieubeheer worden overtreden. Ook moet Bakker Bart een bedrag van 500 gulden betalen per dag dat zijn lichtre clame nog overlast geeft aan de bovenburen. Dat heeft de Raad van State in Den Haag bepaald. De gemeente Leiden heeft de dwangsommen opgelegd om dat bij een meting bleek dat de geluidsvoorschriften worden overtreden. Een derde dwang som was opgelegd voor het overtreden van de geurvoor- schriften. Deze is door de Raad van State geschorst omdat de gemeente tijdens de zitting liet weten dat er onduidelijkheid bestaat over de vraag of de voorschriften wel zijn overtre den. De gemeente zal hiervoor een nieuw onderzoek uitvoeren. De firma van Rooy was in be roep gegaan tegen de dwang sommen omdat volgens het be drijf geen voorschriften worden overtreden. Ook de lichtreclame is volgens het bedrijf standaard. Alle 31 Bakker Bart-vestingen hebben dezelfde paars/roze lichtreclame. De bovenbuurman van de bakkerij is kunstschilder en wordt vooral bij zijn schilder werk erg gestoord door het ge kleurde schijnsel van de licht bak, die vlak naast zijn raam be vestigd is. De gemeente is daar om van mening dat er een klei nere reclame moet komen, of dat de huidige lichtbak ver plaatst moet worden. De Raad van State steunde die opvatting en liet de dwangsom in stand. Nieuwe hoogleraar kankeronderzoek leiden Met de benoeming van dr. W. Moolenaar als bijzonder hoog leraar moleculaire celbiologie hoopt de Leidse Rijksuniversi teit de banden tussen Leidse kankeronderzoekers en hun Amsterdamse collega's te ver sterken. Moolenaar werkt bij het Nederlands Kankerinstituut in Amsterdam. In 1978 promo veerde hij cum laude aan de medische faculteit in Leiden. De leerstoel die hij nu in Leiden gaat bezetten, is ingesteld door de Vereniging Het Nederlands Kanker Instituut.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13