Vugs' kruidenedik met fruit en specerijen Smaak Zuivel in een gezondheidsjasje VRIJDAG 22 MAART 1996 REDACTIE. WIM VAN BEEK Proeven van Thaise en Surinaamse eetcultuur Acht jaar geleden zei kok Jos Boomgaardt de Franse keuken van restaurant De Beu kenhof in Oegstgeest vaarwel en koos voor het Thaise restaurant Tom Yam in Amster dam. Boomgaardt: „Tom staat voor koken, Yam betekent ingrediënten die gekookt worden. Thais zelf vinden het maar een ra re naam voor een restaurant. Thaise res tauranthouders verbinden vaak de eigen naam aan hun zaak, een plaatsnaam of ze noemen het bijvoorbeeld goedendag." Boomgaardt voegde er vijf eetwinkels (Am sterdam, Amstelveen) en een party-service aan toe. En nu is er dan het kookboek, 'Tom Yam, Thais voor thuis', een kookboek met veertig recepten, aangepast aan de westerse smaak en dus minder heet en minder zoet. Bij elk gerecht is een foto afgebeeld. Bij el ke foto zijn oplopende tinten van de regen boog gebruikt. Als je het boek doorbladert, verschijnt die regenboog. Het goudkleurige omslag van het boek symboliseert de klomp goud, die aan het einde van de re genboog te vinden zou zijn. De moeilijkheid van sommige recepten zit hem in de handvaardigheid die nodig is voor het vouwen van bladeren of voor het vullen van inktvisjes, maar verder zijn de recepten makkelijk te maken. Een Thaise maaltijd kent doorgaans geen gangen, de gerechten komen tegelijkertijd op tafel. Die indeling kent het kookboek dan ook niet. Het is ingedeeld in typen gerechten zoals kipgerechten, schaal- en schelpdieren, mie- en rijstgerechten. De Franse keuken heeft Boomgaardt on danks zijn 'bekering' niet definitief vaarwel gezegd. Vorig jaar begon hij met het intro duceren van Franse ingrediënten en kook- technieken in de Thaise keuken. „Zo com bineer ik de wat vlakke smaak van zwezerik met een pikante curry. Mijn Thaise perso neel dacht dat ik gek geworden was. In Thailand kent men geen boter en kaas. Thais die hier wonen lusten het dan ook niet." los P. Boomgaardt: Tom Yam, Thais voor thuis'. Uitgeven Tirion. Prijs: 29,50 gulden. Bara en Moksi Muriel San-Sin Hewit werkte jaren als do cente 'koken' en 'fijne keuken' in Surina me. Ze verzorgde er 22 jaar lang lessen in kook- en voedingsleer aan de Eerste Suri naamse Huishoud- en Industrieschool. Al eerder verschenen van haar twee boeken over de veelzijdige Surinaamse keuken. Het derde. 'Surinaamse recepten van A tot Z', verscheen begin deze maand bij de Schoorlse uitgever Conserve. Zoals het land een mix is van rassen en bevolkings groepen, zo is de eetcultuur ook een mix van culturen. Deze komen niet alleen van het westelijk halfrond, want ook de ooster se eetculturen zijn in de Surinaamse sa menleving diep geworteld vanwege de aanwezigheid van Hindoestanen en Java nen. Zo zijn er bruine bonen uit de Creool se keuken, Javaanse kip, kool moksi alesi, de Surinaams/Indische spinazie klarun (bajem), roti en bara uit de Indiase keuken en bami en teloh uit de Chinees/Indonesi sche keuken. Uit een voorwoord in het boek schrijft Cynthia Mc Leod, auteur van Hoe duur was de suiker?, dat San-Sin Hewit als geen ander traditionele bereidingswijzen weet te combineren met moderne ingrediënten en veranderende eetgewoonten zodat nieuwe gerechten ontstaan. Het boek is er een ge worden van typisch ouderwetse en nieuwe Surinaamse heerlijkheden. 'Surinaamse recepten van A tot Z', uitgever Conserve, kost 24.95 gulden. Azijn is wijn die zuur is geworden. Of zeg maar: zuur gemaakt. Het Franse woord vinaigre is zo logisch als wat: aigre is Frans voor zuur. Alcohol in wijn kan veranderen in azijnzuur. Een kunstje dat alleen een bacterie voor elkaar krijgt. Azijnzuur is fris en kan heel lekker zijn. Als het met flink wat water verdund is tenminste. De Ne derlandse Warenwet schrijft voor dat azijn minimaal vier procent azijnzuur moet bevatten. Ook andere vloeistoffen waarin alco hol of suiker zit, kunnen tot azijn ver zuren. Gegist appelsap of bier bijvoor beeld. Zo bestaan er heel wat soorten azijn die allemaal 'natuurazijn' mo gen heten. Als het om echte wijnazijn gaat, staat dat speciaal op de fles. Als azijn niet aan die voorschriften vol doet mag hij ook geen azijn heten. De Nederlandse azijnmaker Marga Vugs gebruikt hiervoor de naam edik. Haar 'azijn' werd een kwaliteitspro duct. Marga Vugs uit het Brabantse Schijndel maakt intussen 43 verschil lende soorten edik. Haar hobby is uit gegroeid tot een heus bedrijf. Het ma ken van azijn is geen proces dat je van de ene op de andere dag beheerst. Veel lezen en experimenteren gaan eraan vooraf. Niet alleen professionals gebruiken haar producten, ook de groep liefhebbers is groeiende. Vugs produceert dus volgens de Warenwet officieel geen azijn, maar edik, een naam die ze heeft gedeponeerd. Eigen oogst Twaalf jaar geleden begon ze in haar tuintje in het Brabantse Schijndel kruiden te telen. Ze oogstte er zoveel van dat ze niet alles vers kon verwer ken. Ze begon kruidenedik te maken. Haar zelfgemaakte edik maakt ze wat zachter met wijn, en daarin trekt ze allerlei kruiden, specerijen, groenten en fruit. Hoe ze het precies doet, houdt ze angstvallig geheim. Bijna alle Nederlandse topkoks kopen het bijzondere produkt. Ze experi menteren er graag mee en komen tot heel verrassende combinaties. Dit jaar voegde ze weer enkele nieuwe ediks aan haar assortiment toe. Zoals allspi ce, vanille en witte druiven met port. De eerste smaakt wat peperig en kruidnagelachtig. Dat combineert iï'fr-'T Marga Vugs bezig met een nieuwe edik. Een deel van de collectie van Vugs' edik. voortreffelijk met wild konijn. De va- nille-edik smaakt, zeggen experts, heel goed bij grote garnalen en oes ters. Terwijl de edik met het aroma van druiven en port uitstekend is bij kreeft. Balsamico Wat de Schijndelse edik is geworden voor Holland, is de aceto balsamico voor Italië. De daarvoor gebruikte druivensap wordt gekookt tot er sterk geconcentreerd vocht overblijft. Dat laat men jaren achtereen gisten en rij pen in vaten van verschillende hout soorten. Zoals eikenhout, jeneverbes hout, kastanjehout en moerbeihout. Die geven allemaal weer een specifiek aroma aan de zoetzure azijn mee. Na ten minste tien jaar ontstaat een goudbruine, heel smaakrijke azijn. Die azijn is duur, dat ligt voor de hand. Én de flesjes zijn klein. Een tientje voor een flesje van een kwart liter is niet ongebruikelijk. De echte aceto balsamico is daarom alleen be doeld voor zeer speciale gerechten. Zoals voor een vinaigrette om een heel bijzondere salade aan te maken. Daar hoort dan uiteraard ook de aller beste olijfolie bij. Verder is gebraden vlees het waard om met een scheutje aceto balsamico te worden geparfu meerd. Net als bij dure, zeldzame wijn be staan er flesjes aceto balsamico waar van de leeftijd op het etiket staat. Sommige aceto is wel vijftig jaar oud. De azijn wordt dan dik en stroperig. Verse aardbeien met een paar drup peltjes van dat spul maken het fruit tot een onvergetelijke creatie. Je ziet ze steeds vaker verschijnen in de koelvakken van de supermarkt: y-oghurtachtige produkten met nieuwe bacteriecultures en melk met voedingsve zel. Ze heten Yakult, Fusiq, Vifit en staan broederlijk naast de gewone yoghurt, kwark en karnemelk. Aan de stroom nieuwe producten in een gezondheids jasje lijkt voorlopig geen einde te komen. Yoghurt is in Nederland al heel lang het populairste zure zuivelproduct. De vertrouwde, gewone yoghurt bevat de melkzuurbacteriën streptococcus thermo- philus en lactobacillus bulgaricus. Deze geven de yoghurt zijn klassieke zure smaak, specifieke aroma en maken hem ook dikker. Alleen als yoghurt is ge maakt van koemelk en de genoemde bacteriën mag hij ook echt 'yoghurt' heten. De nieuwe zuivelproducten bevatten ook andere bacteriecultures. Bovendien zijn er soms voedings vezelbestanddelen aan toegevoegd. Wat is hiervan de bedoeling? De fabrikanten beloven vooral twee positieve effecten op de gezondheid: - verbetering van de darmflora; - verlaging van het cholesterolgehalte van het bloed. Eerst de verbetering van de darmflora. Toegevoegde melkzuurbacteriën verteren inderdaad alvast een gedeelte van de melksuiker. Daardoor wordt yo ghurt door sommige mensen met een overgevoelig heid voor melksuiker beter verdragen dan melk. Voor de flora in de dikke darm hebben de meeste melkzuurbacteriën echter geen betekenis. Zij kun nen de darm niet bereiken, doordat ze al in de maag doodgaan. Alleen lactobacillus caseï kan de maag passeren. Maar als hiervan niet steeds nieuwe aanvoer is, kan deze zich op den duur niet handha ven in de darmen. De veelbesproken nieuwe bacte riecultures zijn alleen van tijdelijk nut bij reizigers- diarree of bij diarree als gevolg van antibiotica. An dere gunstige effecten zijn nog niet goed vastge steld. Dan de belofte dat het cholesterolgehalte in het bloed kan worden verlaagd. De producten die dit claimen, bevatten alle de bacterie lactobacillus acidophilus en een oplosbare voedingsvezel, 'inuli- ne'. Er zijn aanwijzingen dat inuline het choles terolgehalte van het bloed inderdaad wat kan verla gen, zeker als het in vrij grote hoeveelheden aanwe zig is. Het is nog niet bekend of de hoeveelheden inuline in de nieuwe zuivelproducten hiertoe vol doende zijn. Stellige uitspraken op dit gebied moe ten met een korrel zout worden genomen. Ook voor lactobacillus acidophilus bestaan aanwijzingen dat deze een cholesterolverlagende werking kan heb ben. Een wetenschappelijk onderbouwde reden om de voorkeur te geven aan verrijkte zuivelproducten boven gewone zuivelproducten bestaat op dit mo ment niet. Om het cholesterol in het bloed te verla gen, adviseert het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding matig te zijn met vet, met name verzadigd vet. Dit zit vooral in volle melk en melkproducten, vet vlees en volvette kaas. Kies hiervan de minder vette varianten. PUZZEL OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: I. dobbelspel; 5. Guinees biggetje; 9. kuis; II. bloedvat; 13. inkeping; 15. vruchtennat; 16. beet; 18. roofzuchtige papegaai; 19. buisverlichting; 20. graansoort; 21. getijde; 23. koker; 25. wanorde; 28. zandspiering; 31. lofdicht; 32. roem; 33. verstand; 35. snaarinstrument; 37. ik (Lat.); 39. Bescher ming Burgerbevolking; 41. plat, rond gebak; 42. voegwoord; 43. antiek; 45. bedrog; 46. oppervlaktemaat; 47. grappig; 49. gauw; 50. typefout; 53. baljuw; 54. lemmet. CRYPTOGRAM stapel k-s-r-a-a welnu-p-k a-e-seine lucht-e-n --h--kras zottin e-e--i sonate Verticaal: 1. kunststof; 2. insnijding; 3. lof, 4. regeringsreglement; 5. centiare; 6. vaartuig; 7. gierigaard; 8. het geheel van letters; 10. goed zo!; 12. vallei; 14. ankerplaats; 16. afscheidingsprodukt van naaldbomen; 17. bont; 22.-familielid; 24. verschiet; 26. raamscherm; 27. uitroep van schrik; 29. maand; 30. watering; 33. beplant; 34. edelgas; 35. staatsgreep; 36. vol rafels; 38. geul; 40. kortstondige regenval; 42. vreemde munt; 44. evenzo; 46. tegen; 48. verhoogde toon; 49. dom kop; 51. karaat; 52. operatiekamer. TOM POES Tom Poes en de Gezichtenhandel De volgende morgen ontmoette de kruidenier Grootgrut de ambtenaar Dorknoper, die op weg was naar zijn bureel. ,,Het is prettig, dat ik u zie", sprak de handelaar. „Want ik wil graag weten hoe het staat met het nieuwe kasteel, dat in het bös ge opend is, naar ik hoor. Ik wil er graag mijn opwachting maken om wat grutsprits aan te bieden ter kennis making. Klantenwerving, voelt u wel? Maar natuurlijk wacht ik totdat het eerste contact gelegd is door een no tabele. Ik ken mijn plaats. Gisteren vernam ik echter, dat de markies en de burgemeester ongesteld zijn. Wat gebeurt er nu verder, meneer Dor knoper?" De ambtenaar eerste klasse fronste de wenkbrauwen. „Het is héél grappig, dat u dat vraagt", sprak hij. „Ik liep er namelijk juist over te denken. Het is een onjuiste gang van zaken met dat perceel, waarde heer. Daar moet ambtelijk gezien wel één en ander worden uitgezocht en rechtgezet. Het is er onder ons ge zegd een janboel. En nu de heer de Canteclaer en de burgemeester zijn uitgeschakeld zie ik het als mijn plicht om persoonlijk te gaan. Van daag nog, meneer Grootgrut; deze middag! U hoort wel van mij." Intus sen had Tom Poes niet gewacht op het bezoek van een notabele. Hij was er bij het ochtendkrieken reeds op uitgegaan en nu stond hij achter een zware boom naar het geheimzinnige bouwwerk te kijken. Het zonlicht fonkelde op de torens en de transen en het zag er vreemd verlaten uit. „Een mooi kasteel", dacht Tom Poes. „Maar het zou onvoorzichtig zijn om aan te bellen en te vragen of de plamoen thuis is! Wat nu?" Deze vraag hield hem zo bezig, dat hij de eigenaardige schaduw, die hem van achteren naderde, niet opmerkte... W DOOR HANS VAN ES Het hoogbejaarde winterse hogedrukgebied, dat nog altijd stand houdt boven Noordwest-Rusland, verloor donderdag haar invloed o; 0 ons weer. Een kleine depressie dook op vanuit het Engelse Kanaal e 0 bracht voor het eerst sinds tijden weer eens ouderwets, druilerig Ho lands weer. Een weertype met gestaag vallende regen is sinds oktob zo zeldzaam geworden, dat er gistermiddag zelfs over 'uitzonderlijk weer' werd gesproken. De regenmeters liepen echter met over vane 5 thousiasme-, op de meeste plaatsen viel met meer dan een paar mill meter. In de afgelopen zes maanden is er in ons land slechts circa veertig procent van de normale hoeveelheid neerslag gevallen, wat overeenkomt met 130 tot 200 millimeter. Aangezien de droogte sa menviel met de koudste tijd van het jaar, zijn de gevolgen beperkt bleven. In de wintermaanden is de verdamping immers minimaal ei 1 blijft de uitdroging van de bodem binnen aanvaardbare grenzen. He gebrek aan neerslag is het gevolg van de ongewoon langdurige hege 41 monie van hogedrukgebieden, die de invloed van regenrijke oceaan depressies beperkt hield. De neerslagkansen nemen vandaag weer De depressie ligt wel dicht bij ons land, maar verliest zijn activiteit, blijft wel veel bewolking hangen, zodat het kwik maar op een enkeli plek boven 10 graden uitkomt. Tijdens het weekeinde volgt de temi i ratuur een stijgende tendens. Een depressie ten zuidwesten van lei 3> land zet boven West-Europa een langgerekte zuidelijke stroming in gang, waardoor zachtere lucht tot boven Nederland reikt. Het warn 01 front zorgt komende nacht en morgenochtend vroeg nog voor veel t wolkmg en mogelijk wat regen. Daarna moet de zon van het zuiden gaan doorbreken, maar helemaal zeker ben ik daar niet van. De aar gevoerde luchtsoort is behoorlijk vochtig en vooral in het noorden e westen van het land zou de bewolking wel eens de overheersende f< tor kunnen zijn; in dat geval zullen de temperaturen bij 9 tot 12 gr; den blijven steken. Het zuiden van het land heeft de meeste kans o een paar flinke zonnige periode en dan wordt het gemakkelijk 151( 17 graden. Begin volgende week wordt een nieuw hogedrukgebied IJsland belangrijk. Frissere lucht uit hogere breedten drukt de tong zachte lucht boven onze omgeving naar het zuiden terug, waarbij d [M wind naar het noordoosten draait. Op wat langere termijn doet het kwik dus een stapje terug. Actieve storingen blijven evenwel uit de 3 buurt, zodat het overwegend droog blijft met af en toe zon. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Perioden met zon en droog. Morgen in het zuid westen meer bewolking en wind en een toenemende kans op neerslag. In het uiterste noorden bestaat er op beide dagen kans wat sneeuw. Maxima en kele graden boven nul, in het binnenland plaatselijk eronder. Zweden: Wolkenvelden, ook hier en daar zon en en vrijwel overal droog. Langs de Oostzee kans op mist. Maximumtemperatuur morgen uiteenlopend van plus 4 plaatselijk in het zuiden tot enkele graden onder nul in het binnen- Denemarken: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur oplopend naar ongeveer +5 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, morgen met een buiig karakter en kans op onweer. Morgen in het zuiden en oos ten van Engeland geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima morgen rond 13 graden, in Schotland enkele graden lager. België en Luxemburg: Vandaag half tot zwaar bewolkt en vooral in de ochtend enkele buien. Morgen pe rioden met zon en droog. Maxima rond 11 graden, morgen nog iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in Bretagne en Normandie ta melijk veel bewolking en af en toe re gen. Elders ook af en toe zon. Morgen overal perioden met zon en droog. Hoge re temperaturen; morgen maxima uit eenlopend van 13 graden in het uiterste noorden en oosten tot 18 in het zuid westen. Portugal: Flinke perioden met zon. Morgen meer wolkenvelden en in de loop van de dag een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima overal 20 graden of iets hoger, Madeira: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd buien, soms met onweer. Maxima onge veer 21 graden. Droog en tamelijk zonnig. Stijging van temperatuur; morgen middagtempera- tuu r rond 23. graden, in het zuiden plaats.elijk 27 graden. Canarische Eilanden: Vandaag nog flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog weer. Morgen wol kenvelden en enkele regen- of onweers buien. Maxima rond 25 graden, morgen enkele graden lager. Marokko: Westkust: vandaag overwegend zonnig en droog. Morgen meer bewolking en in de loop van de dag enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot plaatselijk 26 in het zuiden. Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 21, in het zui den rond 25 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Temperatuur morgen uit eenlopend van 16 graden in de omge ving van Lyon tot 23 plaatselijk in het zuidwesten. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig en droog. Maxima ongeveer 20 graden. Italië: Afwisselend zon en stapelwolken. Op beide dagen kans op een bui, misschien met onweer. Middagtemperatuur onge veer 15 graden, op Sicilië ongeveer 18 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Maxi mumtemperatuur morgen rond 18 gra den. Malta: Flink wat zon en droog, 's Middags wordt het ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Afwisselend zon en wolkenvelden en een enkele bui, mogelijk met onweer. Op Kreta perioden met zon en vrijwel droog. Maxima van 10 graden bij Thessaloniki tot plaatselijk 16 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse Westkust perioden met zon en droog. Elders wolkenvelden en enkele buien. Maxima van 9 graden op de Dardanellen tot 16 in het zuiden. Duitsland: Vandaag overwegend veel bewolking en vooral in het midden en zuiden af en toe regen. Morgen geleidelijk meer zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima van +5 graden in het uiterste noordoos ten tot 14 in het zuidwesten. Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en aan de no kant van het Alpenmassief af en toe gen, boven de 1500 m sneeuw. Mort meer ?on en vrijwel overal droog. liL dagtemperatuur ongeveer' 13 gradercv Locarno 17 graden. Oostenrijk: J. Veel wolkenvelden en vooral vandaa het noorden kans op regen, bover£ 1500 m sneeuw. Middagtemperal meest tussen 9 en 13 graden. Wolkenvelden, vooral morgen ook en daar zon en veelal droog. Mid temperatuur van rond het vriespunp het noordoosten tot circa 7 grade het uiterste zuiden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook hier en daar wat Vandaag in Tsjechie kans op wat rej Maxima ongeveer 8 graden. Hongarije: Wolkenvelden, vandaag ook wat zoi bijna overal droog. Middagtempera ZATERDAG 23 MAART 1996 Zon- en maanstanden Zon op 06.35 Zon onder lfjj Maan op 08.31 Maan onder Waterstand •IJmuiden Katwijk Hoog 06.00 18.22 05.33 Laag 01.43 14.30 01.24 lf Weerrapporten 22 maart 07 uur: Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Rome I Split r Stockholm z Warschau I V/enen z Zurich z Bangkok l Buenos Aires I Casablanca Johannesburg c Los Angeles z New Orleans c New York z TelAviv c 9 3 j, 13 28 21\l 25 21lf 20 12|L 25 16| 21 14| 17 72 Tokyo

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10