Weer akkoord over oekomst Bosnië Corruptie loont in Frankrijk volop voor 'bobo's' Colin Powell kan veel voor de Republikeinen betekenen Buitenland )ole loopt in VERk»EZ|NÓEH ran welkom op donorconferentie Vertrekkende Serviërs zaaien angst en verderf Tapie staat weer terecht NSDAG 19 MAART 1996 WASHINGTON 0(J lob Dole, de senator die af- tevent op de Republikeinse oniinatie voor de presi- v entsverkiezingen, loopt in jn e peilingen in op Bill Clin- le Dn. Volgens een onderzoek le an ABC News en de krant Washington Post zou 53 pro- ent van de Amerikanen op Jinton stemmen als er nu jn erkiezingen zouden zijn, 43 ,|j, rocent kiest voor Dole. De eiling werd gehouden na iuper Tuesday', waarbij Do- vorige week met glans de spublikeinse voorverkiezin- en in acht staten won. Voor i-J>uper Tuesday' stond Dole LSog op 39 procent, Clinton p 56. AMerika ANSfc WASHINGTON JOHN KINC-AP Voor de progressieve Republi keinen zou hij een prachtkeus zijn, omdat zij ervan overtuigd zijn dat Bob Dole met hem als running mate het Witte Huis kan halen. De conservatieve vleugel zou Colin Powell als kandidaat voor het vice-presi- dentschap echter een verschrik kelijke vergissing vinden die de Grand Ole Party (GOP) veel stemmen gaat kosten. Voor de gepensioneerde gene raal zelf is de vraag of hij Dole's running mate wordt niet inte ressant. Hij herhaalde het afge lopen weekeinde nog maar eens dat hij helemaal geen belang stelling heeft voor het vice-pre- sidentschap. Dat weerhoudt de Republi keinen er echter niet van verhit te discussies te voeren die zeker zullen doorgaan totdat Dole de finitief bekendmaakt met wie hij het in november zal opne men tegen Bill Clinton en diens vice-president Al Gore. En Dole zal zijn keuze pas op het con gres van de Republikeinse Partij in augustus openbaren. Opiniepeilingen voorspellen dat Dole tegen Clinton zal ver liezen, maar geven tevens aan dat het duo Dole-Powell onder de Amerikanen de voorkeur ge niet boven het koppel Clinton- Gore. Dole heeft veel waardering voor de gepensioneerde zwarte generaal, wiens ongekende po pulariteit partij- en raciale gren zen overschrijdt. Zijn rivaal in de voorverkiezingen, de aarts conservatieve Pat Buchanan, daarentegen heeft gezworen een revolte op het congres te zullen ontketenen als Dole Po well in de armen sluit. In de ogen van Buchanan is Powell veel te progressief. Zo is de generaal vóór legalisering van abortus, tegen de vrije ver koop van wapens en heeft hij de Republikeinen gewaarschuwd dat ze als intolerant zullen over komen als ze de positieve-dis- criminatieprogramma's te snel willen afschaffen en de immi gratie-wetgeving verscherpen. Buchanan staat niet alleen in zijn weerstand jegens Powell. De binnen de Republikeinse Partij zeer actieve en luidruchti ge 'Christian Coalition' heeft in het openbaar, en nog meer ach ter de schermen, al laten weten Powell onacceptabel te vinden. ,,Dole moet geen running mate nemen die onverteerbaar is voor de kiezers die de Republi keinse Partij in 1994 een meer derheid in het Congres hebben bezorgd", aldus Ralph Reed, voorzitter van de 'Christian Co alition'. ,,Ik geloof dat Powell een fan tastische minister van buiten landse zaken zou zijn, maar hem nomineren voor het vice- presidentschap betekent dat de qerste zes weken na het partij congres moeten worden be steed aan het in het gareel bren gen van de conservatieve partij basis", aldus Gary Bauer, een conservatieve activist die de Fa mily Research Council leidt. Er kleven meer bezwaren aan een nominatie van Powell. De politieke adviseurs van de sena tor uit Kansas zijn bang dat de kiezers Dole als zwak zullen be schouwen als hij Powell uitkiest met als enige reden dat hij al leen samen met de generaal in staat zal zijn Clinton uit het Witte Huis te verdrijven. Ande ren menen weer dat Dole in de campagne zou worden over schaduwd door Powell, omdat een zwarte kandidaat als run ning mate een historische ont wikkeling zou zijn en omdat Po well veel populairder is. De vooraanstaande adviseur van de Republikeinse Partij, Ed die Mahe, voorziet een ramp: ,,We hebben geen behoefte aan een campagne waarin Dole het moet opnemen tegen Powell. Want dat wordt het als we over charisma en aantrekkingskracht spreken". Mocht Powell besluiten zich bij het kamp van Dole aan te sluiten, dan wordt wel van hem verwacht dat hij zijn conserva tieve geloofwaardigheid op poetst voor het partijcongres en zich gedetailleerder uitlaat over zijn ideeën over aborrus zodat hij acceptabeler wordt voor de religieuze Republikeinen. De voordelen van Powell lijken zijn nadelen te overvleugelen. Met Powell zouden de Republi keinen op een flinke stemmen winst onder de zwarte - Demo cratische - kiezers kunnen reke nen. Bovendien zou de generaal een record aantal 'onafhankelij ke' kiezers aantrekken. De laatste jaren is het aantal Ame rikanen dat genoeg heeft van zowel de Republikeinen als de Democraten flink gegroeid. In 1992 zegevierde Clinton over Bush mede omdat bijna twintig procent van de kiezers een stem op de onafhankelijke Ross Perot had uitgebracht. Opiniepeiler Gordon Black zegt bovendien te weten dat Po well de Republikeinen ook aan de stemmen van vrouwelijke kiezers kan helpen, omdat zijn vice-presidentskandidaatschap een historische doorbraak zal zijn. „De keuze van vice-presidenten helpt meestal niet en kan uit sluitend schadelijk zijn. Colin Powell kan deze ongeschreven regel doorbreken", aldus Black. Hoewel Dole zegt Powell nog niet te hebben gevraagd en dit ook voorlopig nog niet zal doen, liet hij vorige week doorsche meren niet te twijfelen aan de bereidheid van de generaal: „Deze man is zijn hele leven soldaat geweest en heeft altijd klaar gestaan als zijn land hem nodig had. Ik geloof dat hij dat opnieuw zal doen". Gezien de leeftijd van Dole - 73 - is het vice-presidentschap voor Powell aantrekkelijk. Slechts weinigen verwachten dat Dole zich over vier jaar op nieuw kandidaat zal stellen voor het presidentschap, waardoor Powell de Republikeinse nomi natie in het jaar 2000 moeite loos in de wacht zou kunnen slepen. ider druk gezet door de Amerikaanse minister van bui- h<nlandse zaken, Warren Christopher, hebben de presi- van Servië, Bosnië en de moslim-Kroatische Fe- ;ratie gisteren beterschap beloofd bij de uitvoering en ileving van het Dayton-akkoord. In eerste instantie be- ofde de Servische president Slobodan Milosevic dat de 'ee Bosnisch-Servische soldaten die in Belgrado vastzit- n vanwege hun aandeel in de slachting van Srebrenica, ior het einde van de maand zullen worden uitgeleverd n het Internationale Tribunaal in Den Haag. Van zijn nt zal de Kroatische president Franjo Tudjman de van jrlogsmisdaden verdachte generaal Tihomir Blaskic op ansport stellen naar Den Haag. Christopher. EU-vertegenwoor diger Carl Bildt, belast met de civiele kant van het Dayton-ak koord, voegde hier aan toe dat het moslim-Kroatische gezag er op zou toezien 'dat de ontruim de huizen niet door moslims worden gekraakt, zodat de hoofdstad alsnog zijn multi-et- nische karakter hervindt'. Zowel Christopher als Bildt zei te verwachten dat als de veilig heid eenmaal is hersteld, de tienduizenden gevluchte Servi sche stedelingen binnen enkele weken terugkeren 'omdat voor hen elders toch geen opvang is'. Christopher dwong de leiders van de moslim-Kroatische fede ratie tot boetedoening voor de slechte uitvoering van de inte gratie van hun bevolkingsgroe pen. Zij beloofden volledige steun aan de Europese bestuur der van Mostar voor de hereni ging van de verdeelde stad, in- RRESPONDENT ie partijen verplichtten zich ik 'de massagraven en andere aatsen van belang voor het lagse tribunaal onberoerd te en'. In overleg met admiraal ighton Smith, de IFOR-bevel- bber, en diplomaten van de ntactgroep voor Bosnië werd floten via een twaalf-punten lend plan de interventietroe- n grotere bevoegdheden te ven om paal en perk te stellen n de terreur, anarchie en andstichtingen door Servi- he benden in de ontruimde orsteden van Sarajevo. Ook internationale politiemacht scherper optreden. „Ik hoop tt dit voor de gevluchte Servi- he bevolking van de voorste- in aanleiding zal zijn zo snel ogelijk terug te keren", aldus tegratie van het plaatselijke be stuur in de federatie en vrijheid van beweging voor moslims en Bosnische Kroaten in die gebie den. „We moeten de federatie niet afschrijven", zei Bildt. „Ze zien in dat ze elkaar nodig heb ben bij de uitvoering van het Dayton-akkoord." Christopher is tevreden over de 'fantastische prestaties' van de IFOR-soldaten, maar be zorgd over normalisatie van be stuur en het herstel van demo cratische verhoudingen. Dit laatste met het oog op de natio nale verkiezingen, die in sep tember moeten worden gehou den. De acht uur durende onder handelingen van Christopher en Bildt met de Servische, Kroatische en Bosnische leiders waren volgens de Amerikaanse diplomaat 'nuttig en nodig' ge weest als aanloop van de minis teriële conferentie van de Con tactgroep dit weekeinde in Moskou. Eerder op de dag had Christopher een onderhoud met de Nederlandse voorzitter van de Ontwapeningsconferen tie, Jaap Ramaker, over het ver drag voor het stopzetten van al le kernproeven, dat in Genève in' de maak is. Hij sprak zijn 'volledige vertrouwen in de kundigheid van de voorzitter' uit bij diens streven nog voor de herfst alles in kannen en krui ken te krijgen. tUSSEL PAUL KOOPMAN pRRESPONDENT b Europese Commissie heeft jan uitgenodigd deel te nemen an een internationale donor- bnferentie voor Bosnië op 12 ji 13 april in Brussel. In een Hef worden de ministers van uitenlandse zaken en financi- |i uitgenodigd. De invitatie is tegen het zere been van de VS, dat onlangs nog een totale boy cot van Iran vroeg wegens ver meende steun aan de in Israël actieve zelfmoordcommando's van Harnas. De Iraanse deelname kan vol gens êen Europees diplomaat de conferentie in gevaar bren gen. De Amerikaanse regering is wegens onvrede over de blijven de Iraanse aanwezigheid in Bosnië nog niet met geld over de brug gekomen. Blijkens een interne notitie van de Europese Commissie moet op de conferentie nog voor ongeveer 650 miljoen gul den aan toezeggingen worden 'binnengehaald'. Daarvoor wordt vooral een beroep gedaan op de islamitische landen. De Servische Katica Kojic huilt voor haar brandende huis in het district Grbavica in Sarajevo. flRBAVICA HANS GERTSEN CORRESPONDENT „Wanneer komt de federale po litie; morgenochtend om zes uur of om negen uur?", vraagt een pakweg 35-jarige vrouw wanhopig. Niemand van het groepje buitenlandse journalis ten kan haar definitief uitsluitsel geven. Dé vrouw stelt de vraag nog diverse malen zonder resul taat. Zes uur of negen uur, het betekent voor haar drie uur lan ger of korter in helse angst en onzekerheid te moeten verke ren. Drie eindeloze uren die bo vendien wel eens het verschil tussen leven en dood zouden kunnen betekenen. Amper 24 uur voor de over dracht van Grbavica aan de moslim-Kroatische federatie, vandaag, is de spanning in de straten van de laatste Servische wijk van Sarajevo te snijden. Overal hangt de penetrante geur van brand en smeulend plastic. Verspreid over de wijk staan tientallen appartementen, winkels en kantoren volop in brand, anderen smeulen nog na van zondag of zaterdag. Nie mand blust. De brandweer is al lang vertrokken naar Pale, Lukavica of andere Bosnisch- Servische oorden. Om de haverklap wordt de re latieve stilte in Grbavica ver stoord door doffe knallen en het gerinkel van glas. Elke ontplof fing betekent dat er zojuist er gens in de ooit 15.000 inwoners tellende wijk opnieuw een ap partement is opgeblazen en in vlammen opgaat. Hoewel het gros van de be woners van Grbavica al dagen geleden de wijk heeft genomen naar gebieden die in handen van de Bosnische Serviërs blij ven, is de exodus maandag rond het middaguur nog niet afge rond. Links en rechts worden de laatste vrachtwagens en aan hangers haastig volgeladen met meubels, koelkasten en ander huisraad. Het zijn niet alleen blinde woede jegens de moslim- Kroatische federatie en frustra ties over het verlies van 'hun' wijk die de vertrekkende Ser viërs tot grootschalige vernielin gen en brandstichtingen aan zetten. Volgens woordvoerder RUS CEES VAN ZWEEDEN JRRESPONDENT iris Match bracht vorige week in vraaggesprek met Bernard ipie. De timing van het om- agverhaal was perfect. Tapie luttele dagen later voor de ichter verschijnen, zij het niet s voormalig eigenaar van tetbalclub Olympique Mar- iille, die zijn wedstrijden won )or arbiters en tegenstanders Ti te kopen. Bernard Tapie irscheen dit keer gewoon voor vierschaar' wegens misbruik ui overheidsgeld en belasting- aude. Het was al weer de derde ïaal dat Bernard Tapie in de eklaagdenbank stond, maar aar ging het verhaal in Paris latch even niet over. De tien lanzende pagina's waren niet ewijd aan Tapie de Omkoper f Tapie de Fraudeur. Ze waren ewijd aan Tapie de Acteur. Een arbeiderszoon die na een iven als televisieverkoper, in- enieur, zanger, zakenman en oliticus een loopbaan als film- cteur begint, is vanzelfspre- end een tiental glanzende pa- ina's meer dan waard. Toch 'as er iets vreemds aan het Pa- s-Matchverhaal. Als ook maar eentiende waar van wat de procureurs Tapie oor de voeten werpen, is de ïan een van Frankrijks grootste edriegers. In welk land zou een tspectabel weekblad het in zijn hoofd halen een dergelijke fi guur als een talentvolle acteur te bewieroken, uitgerekend aan de vooravond van het proces dat hem in het gevang kan doen belanden? Tapie is niet het enige voor beeld dat corruptie loont in Frankrijk. Patrick Poivre d'Avor, onder Fransen bekend als PPDA, was een gevierd tv-jour- nalist. Ruim veertien jaar had PPDA op het eerste kanaal, TF1, het journaal van acht uur gepre senteerd, toen hij begin januari ineens uit de ether verdween: in hoger beroep was zojuist zijn vonnis bevestigd, 200.000 francs boete en vijftien maanden voor waardelijk. PPDA was schuldig bevonden aan corruptie. Hij had in de vorm van vakanties en andere giften een miljoen francs ont vangen van de zakenman Pierre Botton, die zelf van fraude werd verdacht. Maar evenals miljonair Tapie is PPDA een man wiens ster bij elke tegenslag verder stijgt. Toen zijn dochter met anorexia nervosa in bed lag, schreef de journalist daar gewoon een bestseller over. En toen PPDA werd aangeklaagd en zijn doch ter zich vervolgens voor een Pa- rijse metrotrein wierp, hield TF1 •hem in functie. De aanklacht en zelfmoord schraagden alleen maar PPDA's naam en kijkcij fers. Pas nadat een hogere rechter Bernard Tapie bij het gerechtsgebouw in Béthune. het vonnis had bevestigd, gaf de deed hij schreef 'Un heros de directie van TF1 de sterjourna- passage', list drie maanden vrij om, zoals Zoals Tapie door Paris Match zij zei, 'een romannetje te werd bewierookt, zag PPDA schrijven'. En dat was precies zich door Le Figaro Magazine in wat PPDA tijdens zijn schorsing het zonnetje gezet. Half maart FOTO REUTER verscheen in de serie 'De Grote Interviews' een vraaggesprek van drie pagina's, en ook hierin: geen enkele vraag over 's mans corruptie. Bijna dagelijks verschijnen hoogmogenden dezer dagen wegens corruptie voor de rech ter, maar altijd zonder schaam rood. Stérker, sommige aange klaagden beschikken over een supportersschare. Toen de re gionale politicus Christian Proust afgelopen vrijdagavond het rechtsgebouw te Belfort ver liet, waar hij zich voor tal van fi nanciële delicten had moeten verantwoorden, scandeerden tweehonderd aanhangers: „Hou vol, Christian!" Zijn supporters hadden tien uur in de kou op hun idool staan wachten. Last van zijn geweten had ook Henri Emmanuelli niet, die vo rig week wegens het illegaal fi nancieren van zijn Parti Socia- liste werd veroordeeld. Deze voormalige voorzitter van de socialisten zag zich zijn burger rechten voor twee jaar ontno men en kreeg voorts anderhalf jaar voorwaardelijk. Hij sprak: „We zijn thans aan het einde van de twintigste eeuw en niet in de obscure Middeleeuwen, toen je gerech telijke uitspraken niet kon la ken". Vervolgens kwalificeerde hij die uitspraak als 'laster', om daar dreigend aan toe te voe gen: „Als ik in Frankrijk niet kan blijven strijden, vraag ik politiek asiel aan in een ander land". Na zijn vonnis werd Emma nuelli door vrijwel eenieder ge steund, zowel links als rechts. De socialistische leider Lionel Jospin belegde ogenblikkelijk Kris Janowski van de VN-vluch- telingenprganisatie UNHCR is de terreurcampagne vooral ge richt tegen de achterblijvers, die als verraders worden be schouwd. „Men probeert hen letterlijk uit te roken", aldus Ja nowski. Wie wil achterblijven, houdt dat geheim uit angst voor repre sailles en plunderingen. Zoals de 68-jarige Esma Sirzic. De al leenstaande, gepensioneerde onderwijzeres blijft omdat ze 'een echte Bosnische' is. Ze is in Grbavica geboren en getogen en heeft er 35 jaar les gegeven. „Ik kan en ik wil nergens anders heen", zo zegt ze. Dat sommige lieden voor zo iets niet terugschrikken, blijkt een half uur later. Kort voor het middaguur klinkt een luide knal in een gehavend fiatgebouw even verderop. De ontploffing wordt gevolgd door een minu tenlang aanhoudend geratel en geknetter. Het lawaai komt uit een appartement op de tweede verdieping waar de vlammen al snel uit slaan. Even later rennen zes huilende vrouwen het portaal uit, de bewoonsters van woningen op de vierde en zesde verdiepingen. Pas een half uur later, als de vrouvyen over de eerste schrik heen zijn, willen ze hun verhaal vertellen. De ontploffing en de daarop volgende brand zijn, zo beweren de vrouwen in koor, het werk van twee Servische po litiemannen die kort voor de knal in de fiat waren. Ze zouden op die manier een overbodig geworden munitiedepot heb ben willen opruimen. Volgens de vrouwen wisten ze heel goed dat er twee etages hoger nog mensen woonden. Ze zijn alle zes Servisch, maar omdat ze niet willen vertrekken, zijn ze nog eén dag vogelvrij. Even later komen er twee mannen in vuile werkkleding langs. De vrouwen draaien zich demonstratief om. Er valt een ijzige stilte tot de twee in een belendend gebouw zijn verdwe nen. „Dat zijn pyromanen", zo vertelt een van de vrouwen in gebrekkig Engels. Ze is duidelijk bang dat de brandstichters te rugkomen. En wie kan de man- nen dan tegenhouden? een persconferentie waarop hij het vonnis 'onrechtvaardig' noemde. En de gaullistische krant Le Figaro gaf een welge meend advies aan de procu reurs die het leven der corrupte politici zo moeilijk maken: 'Het is hoog tijd jullie oorlog (tegen de corruptie) te beëindigen'. Voor mensen die bier en bo ter verkiezen boven wijn en olijfolie, is deze vergoelijking van corruptie moeilijk te bevat ten. „Mensen in Zuid-Europa zijn eerder bereid om corruptie te aanvaarden, omdat ze gelo ven in het vergeven van de zon den", analyseerde Yves Meny, een Franse politicoloog, ooit. Of Bernard Tapie zich zelfs maar de gang naar de kerk heeft getroost, weet alleen zijn biechtvader. Vast staat dat hij op slimme wijze van de nood een deugd heeft gemaakt. Film maker Claude Lelouch was ly risch over de man, die het afge lopen jaar goeddels aan de zijde van zijn advocaat doorbracht. „In minder dan twee dagen wist hij al hoe hij zich voor de came ra moest opstellen", zei Le louch. „Ik heb Bernard gezegd dat-ie de foute loopbaan had gekozen." Wat Lelouch verzuimde te vertellen, was dat Tapie een rol speelde die hij in de diverse rechtszalen uitentreuren had bestudeerd die van advocaat. BÉTHUNE AFP-RI De voormalige Franse zaken man en politicus Bernard Ta pie (53) staat weer voor de rechter. Hij wordt verdacht van frauduleuze praktijken in de bedrijfsvoering van een van zijn ondernemingen. Ta pie kan daarvoor vijf jaar cel krijgen. Het proces wordt ge houden in het Noord-Franse Béthune en draait rond de bedrijfsvoering van een fa briek van meetinstrumenten. Tapie zou in strijd met de wet tientallen miljoenen uit het bedrijf hebben gehaald om persoonlijke schulden af te betalen, politieke campga- nes te voeren en om topvoet- ballers aan te kopen voor zijn voetbalclub Olympique Mar seille. Het proces in Béthune zal ongeveer tien dagen du ren. Tapie is ook nog in an dere rechtszaken verwikkeld. Zo loopt er een beroepspro cedure tegen de gevangenis straf van acht maanden waartoe hij vorig jaar werd veroordeeld. Hij werd toen schuldig bevonden van frau de rond een voetbalwedstrijd van Olympique, waarvan Ta pie voorzitter was. Tapie had spelers van tegenstander Val- anciennes in 1993 geld gege ven om zo de uitslag te beïn vloeden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7