China beschiet verlaten eiland Buitenland Langste hangbrug ter wereld is bijna dicht Scheidingsprocedure Mandeia's begonnen IU wil zwaardere straffen op gebruik groeihormonen Voor Russen 1,8 miljard EU-hulp SDAG 19 MAART 1996 GECONSIGNEERDE GELDSOMMEN In de Staatscourant, nr. 41, van 27 februari 1996 is ingevolge de Wet op de consignatie van gel den een opgave gepubliceerd van geldsommen die in de loop van het jaar 1991 in de consignatie kas zijn opgenomen en die nog niet aan de rechthebbenden zijn uitgekeerd. In de Staatscourant, nr. 38. van 22 februari 1996 is ingevolge diezelfde wet een opgave gepu bliceerd van geldsommen die in de loop van het jaar 1977 in de consignatiekas zijn opgenomen en waarvan het recht op uitkering in de loop van het jaar 1997 ver valt. Exemplaren van genoemde Staatscouranten zijn schriftelijk of per lax verkrijgbaar bij de SDU: Christoffel Plantijnstraat 1 2515 TZ Den Haag. Het faxnummer is 070 378 9783. Ministerie van Financien honc kong In de baai van Hong Kong is gisteren het laatste element van de nieuwe Kap Shui Mun-hangbrug op zijn plaats gezet. Met de zusterbrug Tsing Ma en een viaduct vormt de brug de verbinding tussen het nieuwe vliegveld op het eiland Tsjek Lap Kok en het vasteland. De bruggen zijn de langste in hun soort ter wereld. Er zal zowel auto- als treinverkeer overheen gaan. foto epa ingeren verbranden dakloze in Parijs us* Jongeren hebben gisteren in Parijs een 40-jarige dakloze end verbrand. Volgens drie zwervers die het incident zagen, iden de jongeren het slachtoffer met alcohol hebben overgo- waarna ze een lucifer bij hem hielden en wegrenden. Het chtoffer overleed in het ziekenhuis. De politie had gisteren ggeen duidelijk signalement van de daders. erste slachtoffers Dunblane begraven jblane In het Schotse Dunblane zijn gisteren de eerste van 16 kinderen begraven, die vorige week samen met hun juf in gymzaal van hun school werden doodgeschoten door de 43- ge Thomas Hamilton. Als eersten werden twee vijfjarige rtsvriendinnetjes samen begraven. Later volgende nog twee onderlijke begrafenissen. De media trokken zich gisteren op zoek van de autoriteiten grotendeels terug uit het dorp. ilestijnse militant ontkomt per flets jzalem De Palestijnse militant Mohammed Deif is in de Ga- u trook vijf keer net aan arrestatie ontsnapt. Afgelopen week- de was hij de politie per fiets te slim af. Dat meldde de Pales- ïse inlichtingendienst gisteren. Deif is de commandant van de litaire vleugel van Hamas die verantwoordelijk is voor zelf- lordaanslagen in Israël. Dat Deif niet is gepakt, heeft volgens politie te maken met zijn 'meesterlijke vermommingen'. osemary West gaat in beroep iden* De Britse Rosemary West is gisteren in beroep gegaan en een veroordeling tot levenslang wegens de moorden op i vrouwen en meisjes, onder wie haar dochter en stiefdoch- Volgens haar raadslieden was Wests echtgenoot Frederick uldig aan het martelen en vermoorden van de jonge vrou- n. Hij hing zich vorig jaar in de gevangenis op, nog voordat proces tegen hem was begonnen. Vijf doden bij rellen in Jayapura JAKARTA-JAYAPURA* AFP-DPA-Rtr-ANP Vijf mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij rellen tijdens een de- i monstratie van enkele duizenden mensen bij Jayapura, de hoofdstad van de Indonesische provincie Irian Jaya. Aanvankelijk maakte het officiële Indonesische persbureau Antara giste ren melding van drie do den. Er vielen zes ge wonden. Een van de doden is een militair, de andere vier zijn Papoea's. Vol gens Antara gebruikten de veiligheidstroepen traangas en schoten zij in de lucht om de beto gers uiteen te drijven. Ooggetuigen zeiden ech ter dat de troepen op de demonstranten vuurden. De betogers waren aanhangers van de op- standelingenleider Tho- mas Wanggai. Wanggai, de oprichter van de Be weging voor een Vrij West-Melanesië, over leed verleden week on der onduidelijke om standigheden in een ge vangenis in Jakarta. Hij werd in december 1988 gearresteerd bij het ille gaal hijsen van de vlag van West-Papoea in Jayapura. Hij werd ver oordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De ongeregeldheden I begonnen toen het stof felijk overschot van Wanggai, die in Abepura werd geboren, in het weekeinde van Jakarta naar Irian Jaya werd overgebracht om er te worden begraven. Mugabe wint verkiezingen HARARE Rtr Robert Mugabe is vandaag offi cieel uitgeroepen tot winnaar van de Zimbabwaanse presi dentsverkiezingen. De regerend president was de enig overge bleven kandidaat. Twee rivalen hadden zich te elfder ure terug getrokken. De kiescommissie zei dat de 72-jarige Mugabe, die het land in zuidelijk Afrika al zestien jaar leidt, ruim 92 procent van de stemmen behaalde. Daarmee kan hij weer een ambtstermijn van zes jaar beginnen. De opkomst onder de bijna vijf miljoen stemgerechtigden in Zimbabwe bij de verkiezin gen in het weekeinde bleef ste ken op ruim 31 procent. Dit ge beurde ondanks oproepen van Mugabe en de nationale media om in groten getale deel te ne men. De lage opkomst is een te leurstelling voor de president, die had willen pronken met aanzienlijke steun onder de be volking. Mugabe bleef alleen als kan didaat over nadat bisschop Abel Muzorewa zich vrijdag had te ruggetrokken. Vorige week dins dag al had Ndabaningi Sithole laten weten dat hij niet meer in de race was. De twee hadden zich teruggetrokken uit onvrede met de omstandigheden waar onder de verkiezingen werden gehouden. Amerikaanse minister Rubin waarschuwt Peking Chinese troepen hebben vandaag een Chinees eilandje, dat eerder was geëvacueerd, bestookt met artillerievuur. Bewoners van het nabij gelegen eiland Pingtan, waarvan daan de Chinese strijdkrachten opereren, werden van ochtend vroeg opgeschrikt door het geschiet. De Amerikaanse minister van fi nanciën, Robert Rubin, heeft vandaag gewaarschuwd dat China het risico loopt zijn status van meest begunstigde han delspartner te verliezen als ge volg van de crisis met Taiwan. Het zal voor het Witte Huis moeilijk zijn de goedkeuring van de Senaat te krijgen voor verlenging van de status, aldus Rubin. China begon vanmorgen aan zijn derde reeks militaire oefe ningen in de Straat van Taiwan, die tot 25 maart zullen duren. De oefeningen zouden gisteren beginnen, maar moesten wor den uitgesteld wegens het slechte weer in het gebied. Helikopters landden op schoolpleinen op Pingtan, ter wijl vliegtuigen laag overvlogen. De 300.000 bewoners van het eiland hebben opdracht gekre gen Pingtan niet te verlaten tot na de oefeningen. Wel zijn de boeren uit het binnenland naar de kust geëvacueerd. De bewo ners van de kleinere Chinese ei landen in de buurt hebben deze wel verlaten. „Pingtan is als een dood ei land. We mogen niet vertrekken of binnenkomen. We kunnen niet naar het vasteland. Alles staat onder strikte controle", klaagde een bewoner die ano niem wilde blijven. De boeren namen hun bezittingen mee, maar moesten hun huizen en vee achterlaten in handen van de militairen van het Volksleger, zei hij. De manoeuvres zijn de meest grootschalige sinds China op 8 maart met de oefeningen begon Ook aan boord van de Amerikaanse torpedobootjager Hewitt worden de ontwikkelingen in en rond de Straat van Taiwan tnet behulp van elektronische apparatuur nauwlettend in het oog gehouden. foto reuters met het doel Taiwan te intimi deren aan de vooravond voor de presidentsverkiezingen op het eiland op 23 maart. De bewoner zei dat de win kels gesloten zijn, terwijl alleen overheidsgebouwen open zijn. De visserij en visverwerkingsin dustrie, die voor de belangrijk ste inkomsten zorgen, zijn zwaar getroffen door de militai re oefeningen omdat de meeste handel wordt gedreven met Tai wan. „De mensen kunnen hun waar niet meer kwijt, terwijl de prijzen omhoog gaan. an schuldig aan 'abortusmoorden' iutobom in Algerije eist zes levens Igiers Bij een bomexplosie in de Algerijnse stad Tizi-Ouzou in gisteren zes mensen gedood en 21 gewond geraakt. De Itobom ontplofte vlakbij het politiebureau en een druk bussta- fcn. Bij een tweede explosie, in een dorp dat evenals Tizi-Ouzou 4 het Berber-gebied Kabylië ligt, raakten gisteren vijf kinderen fewond. In Algerije ontploften de afgelopen twee maanden ze- tr twintig autobommen, die 90 mensen doodden en er onge ler 300 verwondden. jfieuwe leider Labor-partij Australië 'Ney De Australische Labor-partij heeft de voormalige vice- emier Kim Beazley als nieuwe partijleider gekozen. Beazley lgt ex-premier Paul Keating op, die bij verkiezingen eerder de- maand verpletterend werd verslagen door de liberaal-natio- ,1e coalitie. Verwacht wordt dat de 52-jarige Keating zich ge- e/rfeel uit de politiek terugtrekt. Hij was sinds 1991 premier. Neonazi's aangeklaagd wegens CD's iuruppinDrie Duitse neonazi's zijn in Oranienburg in staat fcn beschuldiging gesteld wegens het aanzetten tot rassenhaat, pdat ze 2.000 CD's in omloop hadden gebracht met extreem- tchtse skinheadmuziek. De drie zijn een zanger van de band en Jvee vrouwen. De recherche heeft neonazi-propaganda in be jag genomen bij huiszoekingen. In Magdeburg hebben vier Jeonazi's gisteren een extreem-linkse activist afgetuigd in een ^eer kettingbotsingen in België jkussEL Als gevolg van zeer dichte mist zijn in België vanmor- "jen op tal van verkeerswegen auto's op elkaar gebotst. De politie ipoest op verscheidene plaatsen rijstroken afsluiten. De grootste lettingsbotsing deed zich volgens de eerste meldingen voor op Je E40 Gent-Brussel. Ook op de E-17, waar op 27 februari de hist een verkeersramp met negen doden veroorzaakte, was er len kettingbotsing. Er zijn nog geen meldingen over slachtoffers. ham» John Salvi, een 23-jarige leerling-kapper die in decem- 1994 twee vrouwen doodde en vijf andere mensen verwond- in abortusklinieken in Brookline in de Amerikaanse staat assachusetts, is gisteren door een jury schuldig bevonden aan aord met voorbedachten rade. De verdediging had aange- »rd dat Salvi, een fervent tegenstander van abortus, ontoere- igsvatbaar was. Het proces heeft zes weken geduurd. helikopter stort op kleuterschool jxico-stadIn Mexico-Stad is gisteren een politiehelikopter jergestortop een kleuterschool. Drie inzittenden kwamen om ]t leven. Tien kinderen die nog in de school waren bleven on- Ideerd, aldus de politie. Het wrak van de helikopter viel op het Jein van kleuterschool. Er ontstond brand, m^ar die kon snel brden geblust. Twee van de drie doden waren bemanningsle- n. Het derde slachtoffer was een verslaggever. fBjoeganov: noodtoestand komt kou* Het Kremlin treft voorbereidingen voor het uitroepen de noodtoestand, als reactie op het aannemen van een reso- tie in het Russische parlement waarin de opheffing van de jet-Unie als illegaal wordt bestempeld. Deze beschuldiging ft de leider van de communisten, Gennadi Zjoeganov, giste- geuit. Hij zei onder meer dat 'heethoofden' proberen het jrlement te ontbinden. President Jeltsin heeft de uitspraken n Zjoeganov imiddels als 'grote onzin' afgedaan. 50\ ant publiceert naam Mossad-chef izalem De Israëlische krant Haaretz heeft gisteren de militai- r censuur getrotseerd en de naam van het nieuwe hoofd van de lichtingendienst Mossad openbaar gemaakt. Volgens Haaretz HBde keus van premier Peres gevallen op zijn militaire secretaris, IE 'jneraal-majoor Danny Yatom. De krant stelde dat het gebruik jn de naam van de Mossad-chef geheim te houden in deze tijd Cótefn onmiddellijke wereldwijde communicatie onhoudbaar is. taketsilo Oekraïne wordt goudmijn Oekraïne zal een silo waarin vroeger een nucleaire raket <nd ombouwen tot een goudmijn. „De silo ligt precies op de tats waar de mijnwerkers willen gaan graven", zei een Oek- ji'nse kolonel gisteren tijdens een persconferentie. In het zui- tn en zuidoosten van het land zijn kleine goudvoorraden aan- [troffen. Oekraïne heeft toegestemd in de ontmanteling van bsbi6 strategische atoomraketten. In de silo's stonden vroeger SS- ■OOj's, die op de VS waren gericht. (Advertentie) Archieffoto van Winnie Mandela. foto reuters kaapstad runa hellinca correspondent „Onbeschaamde ontrouw". Dat is volgens Wim Trengrove, ad vocaat van Nelson Mandela, de reden waarom Zuid-Afrika's president na 38 jaar wil schei den van zijn vrouw Winnie. De scheidingsprocedure begon gis teren in het Rand Hoge Rechts hof in Johannesburg. Gisterochtend wees de rech ter Winnie's verzoek om uitstel van de rechtszaak tot septem ber af. Ze wilde die extra tijd om 'volgens traditioneel recht' de hulp van een bemiddelaar in te roepen die het huwelijk zou moeten redden. De bemidde laar had ze zelfs al gevonden in de persoon van Kaizer Matanzi- ma, een bloedverwant van Nelson, die ook heeft bemid deld toen Nelsons huwelijk met zijn eerste vrouw Evelyn op de klippen liep. Wat Matanzima een minder geschikte bemiddelaar maakt, was dat hij eind jaren vijftig Nelsons mededinger om Win nie's hand was. Hij wilde haar toen als tweede of derde vrouw nemen. Bovendien is hij ook de voormalige dictator van het thuisland Transkei. En dat maakt hem volgens advocaat Trengrove als bemiddelaar vol komen onaanvaardbaar. Ma tanzima is volgens Trengrove niet meer dan 'een verrader die zijn macht aan de apartheid te danken had'. Volgens een schriftelijke ver klaring van Nelson heeft tradi tionele bemiddeling geen enke le zin, omdat het huwelijk 'al leen nog op papier bestaat'. Het echtpaar ging op 13 april 1992 al formeel uit elkaar, nadat Nelson Winnie na zijn vrijlating uit de gevangenis in 1990 enige tijd de hand boven het hoofd had gehouden. Berichten over Winnie's ontrouw tijdens zijn gevangenschap legde Nelson aanvankelijk naast zich neer. Maar toen bleek dat ze ook na 1990 nog een verhouding had met een 28 jaar jongere ANC- advocaat, was dat voor hem de druppel die de emmer deed overlopen. Sindsdien is Winnie regelma tig in het nieuws met het ene schandaal na het andere. Haar leven wordt beheerst door fi nanciële problemen. In novem ber dreigde de luxe woning die ze in Soweto heeft laten bou wen door de bank in beslag te worden genomen, omdat ze de hypotheek van 500.000 rand (220.000 gulden) niet kon aflos sen. Hoewel zowel haar eigen ad vocaat als de advocaat van Nelson niet op de scheidings kwestie willen ingaan, is duide lijk dat ze aanzienlijke financië le eisen op tafel heeft gelegd. Volgens een Zuid-Afrikaanse zondagskrant eist ze de helft van zijn vermogen, dat inmid dels op zo'n 40 miljoen rand wordt geschat. Volgens Winnie heeft ze recht op een groot deel van Nelsons geld, aangezien zij tijdens de ja ren van zijn gevangenschap heeft bijgedragen aan zijn naamsbekendheid, waardoor hij nu financieel in goeden doen is. Mandela staat overigens be kend om zijn sobere levenswij ze. Een groot deel van zijn in komsten, waaronder de helft van zijn presidentiële salaris, gaat naar het Mandela-kinder- fonds. VS winden zich op over Spaanse prijs voor krant MADRID Rtr De Verenigde Staten hebben gisteren fel uitgehaald naar de Spaanse regering, die een Brazi liaanse krant een koninklijke mediaprijs heeft toegekend. De Correio Brasiliense kreeg de pn- derscheiding voor een artike lenreeks over baby-smokkel en handel in menselijke organen. De woedende reactie volgde onmiddellijk op de prijsuitrei king door de Spaanse koning Juan Carlos en koningin Sofia. „Gevaarlijke en schadelijke be richtgeving", zo noemde de Amerikaanse ambassade in Ma drid de artikelen. De artikelenreeks uit 1994 geeft volgens de Amerikanen een vals beeld, evenals soortge lijke berichten uit 1987. Ook daarin werden Amerikaanse burgers met de smokkel van en handel in organen in verband gebracht. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken advi seerde landgenoten in 1994 al leen indien noodzakelijk naar Guatemala te reizen, wegens een reeks aanvallen op Ameri kanen. De lokale bevolking was ervan overtuigd dat de toeristen hun kinderen kwamen stelen. pssel paul koopman «respondent _J Europese Unie wil het ge- AÏpik van hormonen in de vee- zwaarder gaan bestraffen. Betelers die hormonen gebrui- |j|n, verliezen voor een periode j^n één jaar alle premies waar J recht op hebben in het kader van het Europees landbouwbe leid. Bij een tweede overtreding worden de premies voor een periode van vijf jaar irlgehou- den, zo hebben de Europese landbouwministers gisteren af- gesproken. De maatregel moet 1 juli 1997 ingaan. Tot dusverre verloren veete lers alleen de subsidierechten op de dieren die met hormonen waren ingespoten. Door de straf uit te breiden tot de hele veesta pel, hoopt de EU het gebruik van hormonen financieel te ontmoedigen. Overigens is het gebruik van zogeheten beta-an- tagonisten, zoals clenbuterol, onder zeer strikte voorwaarden nog wel toegestaan. Zo mogen deze hormoon-achtige stoffen door veeartsen nog worden toe gediend aan kalvende koeien en bij medische behandeling van paardachtigen en huisdieren. In de VS is het gebruik van bepaalde groeihormonen wel toegestaan. De EU weert dit vlees van de Europese markt. Om die reden is de VS voor de World Trade Organisation een procedure tegen de EU begon nen. Die begint eind deze maand in Genève. De Amerika nen stellen dat met groeihor monen behandeld vlees niet wetenschappelijk aantoonbaar schadelijk is voor de gezond heid. De Europese Unie heeft Rus land gisteren voor de komende vier jaar 1,8 miljard gulden fi nanciële steun toegezegd. Het geld, dat niet hoeft te worden terugbetaald, is bedoeld voor de verdere ombouw van de econo mie en de opleiding van mana gers. Hans van den Broek, als EU- commissaris verantwoordelijk voor de relaties met Rusland, kondigde, de extra hulp ter grootte van negenhonderd mil joen ECU aan tijdens een ont moeting met de Russische vice- premier Vladimir Kadannikov, meldde het Russische persbu reau Interfax. Van den Broek zei onder de indruk te zijn van de economi sche hervormingen in Rusland en drong aan op voortzetting. Over de Russische presidents verkiezingen op 16 juni zei de Nederlandse Eurocommissaris: „Het hervormingsproces in Rusland is onomkeerbaar. Dit wil niet zeggen dat het resultaat van de verkiezingen niet uit maakt, maar de basis is gelegd". Van den Broek loofde vooral het succes dat Moskou heeft ge boekt bij de bestrijding van de inflatie. Dat Rusland omstreden im portheffingen instelt, onder meer voor wodka uit de Eu ropese Unie en quota voor Eu- roopes textiel, past niet in het streven naar een meer open markt. „Op het terrein van tex tiel zullen tijdens de lopende onderhandelingen van Russi sche zijde geen nieuwe beper kingen worden ingesteld", zei Van den Broek. De onderhan delingen over de wodka uit de EU zullen worden verdiept, zei hij. De commissaris herhaalde in Moskou zijn dreigement dat de Europese Unie een Russisch lid maatschap van de Wereldhan delsorganisatie (WTO) niet zal steunen, zolang de Russen deze importbeperkingen niet van ta fel halen. Van den Broek zei voorstan der te zijn van de oprichting van een instituut voor de mensen rechten in Rusland. Een derge lijke instelling past in het stre ven naar pieer democratie, zo zei hij.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5