Drugsbeleid wordt aangescherpt Cabinet wil CTSV-bestuur tslaan, Linschoten zwijgt ok voor Unilever is 5 uur werken taboe ok Apeldoornse leraar frdacht van ontucht Binnenland VS 'zeer bezorgd' over drugscriminaliteit Antillen Kapamba is geboren! Menselijke placenta bij verdachte medicijnen Tommei tegen verhoging individuele huursubsidie VOOR ALLE DUIDELIJKHEID 'Politie moet ruimte houden bij bestrijding criminaliteit' )AG 19 MAART 1996 gtomodel als pop in speelgoedzaak Het Nederlandse fotomodel Karin Mulder zal binnenkort, - n met haar collega's Naomi Campbell en Claudia Schiffer. e landen als pop in de speelgoedwinkels liggen. De Ameri- se speelgoedfabrikant Hasbro gaat de poppen vervaardigen, rie modellen maakten dit gisteren bekend op de Franse te- ezenderTFl: „Wij hebben besloten dat zestig procent van ibrengst naar het Internationale Rode Kruis gaat", aldus de illen. '|)ces bende Venlo duurt langer oscHHet gerechtshof in Den Bosch heeft drie extra dagen 1 Zf trokken voor het hoger beroep tegen de bende van Venlo. equisitoir is nu vrijdag 29 maart. Voor de pleidooien zijn dagen uitgetrokken: dinsdag 9 en woensdag 10 april. Tot s vrijdag 12 april vrijgehouden als reservedag. De uitspraak 24 of 26 april. De dertien verdachten moeten zich voor het ndcrmaal verantwoorden voor hun aandeel in de moord op i mensen. De rechtbank in Roermond sprak acht van de ironkelijk vijftien verdachten vrij. De anderen zijn veroor- tot celstraffen uiteenlopend van twee tot twintig jaar, in Ie gevallen gecombineerd met TBS. 3of geweld jeugdbende tegen ouderen De politie van Zwolle heeft negen jongens van dertien c> chttien jaar opgepakt voor tasjesroof, inbraak en een gewa- ~ir;Pe overval. Zij bekenden in totaal 29 misdrijven. Bij het ro- fan tasjes maakten ze zich schuldig aan grof geweld tegen- oudere mensen. Ze schopten en sloegen hen. Hoeveel geld ngens hebben buitgemaakt, kon de politie niet precies aan- ha rdopjes tegen heiwerkzaamheden le Rijkswaterstaat heeft ruim tienduizend omwonenden s de A28 schriftelijk op de hoogte gesteld van de heiwerk- itbpheden die 's nachts gaan plaatsvinden tussen het knoop- vot Hattemerbroek en de afslag A28. Om de geluidoverlast te re b(te gaan, kregen de mensen die binnen tweehonderd meter le r<de weg wonen behalve de brief ook oordopjes, geil „jvangene in Breda eet weer MtAEEREen 39-jarige gevangene uit Tilburg die sinds 6 maart oe| gevangenis in Breda in hongerstaking is, heeft gisteren zijn beëindigd. Hij deed dat na een toezegging van verslaggever R. de Vries om in zijn programma op RTL4 aandacht aan te besteden. De man is vorig jaar maart in hoger beroep [ordeeld tot twaalf jaar cel wegens doodslag op een veertien- meisje. De man heeft altijd ontkend. ent impenoefening op Ypenburg itatj wJburg Politie, brandweer en andere hulpverleners houden ;s genavond een grote oefening op de slipbaan in Ypenburg. Er bijpt een kettingbotsing van vierhonderd meter in scène gezet oMjftig vrijwilligere 'slachtoffers'. Meer dan veertig auto's, en een bus worden voor de actie gebruikt. De komt met twee pelotons en er rukken ook vier ambu- uit. Er worden tenten als noodhospitalen ingericht. Een beziet de situatie van boven. De oefening wordt her- op 1, 3,15 en 17 april. ;abinet wil deze week een i maken aan de bestuurscri- het College van Toezicht le Verzekeringen, het Volgens staatssecretaris hoten (sociale zaken) gaat nijm een 'gecompliceerde si- wap' die 'veel zorgvuldigheid' en aardoor meer tijd vraagt, isifabinet voelt er veel voor beCTSV-bestuur te ontslaan, alsihoten wil niet ingaan op ieti top van het kabinet sprak ten opnieuw over gevolgen rapport van adviseur be Rood moet hebben. Rood enjrzócht in opdracht van hoten de crisis binnen het spd'. Het rapport-Rood is naar Imidt uiterst kritisch over de s v (-bestuurders Van Leeu- tajjo (PvdA) en Van Rooijen ;rdam gpd (WD, voorzitter), Van Ot- ïdustriebond FNV is bereid te voeren voor een 36-uri- erkweek bij Unilever. Giste- iep de vierde overlegronde de nieuwe CAO spaak op eis. Unilever wilde alleen praten als die van tafel De bonden voelden daar voor. Eerder liep het CAO- eg bij Philips al stuk op de ee rige werkweek. bonden hadden bij Unile- ingezet op een eenjarige (1 maart liep de oude af) een 36-urige werkweek de vierduizend werkne- die onder deze bedrijfs- vallen en een loonsverho- 43-jarige docent van het iws College in Apeldoorn dt ervan verdacht dat hij be- ontucht gepleegd heeft 'een toen 15-jarige leerlinge die school. Het meisje deed ilopen vrijdag aangifte tegen man. Gisteren heeft de Jolleiding docenten, leerlin- en ouders ingelicht, e politie in Apeldoorn is, na n£ rleg met justitie in Zutphen, eren begonnen met een on- toek naar de mogelijke on- ht. De verdachte docent zal mg het onderzoek duurt n les geven. De politie sluit n Nederlands Persbure. Gedoogbeleid strakker, harder optreden tegen overtredingen den haag gpd-anp Een meerderheid in de Tweede Kamer is met het kabinet tegen een verdere liberalisering van het Nederlandse drugsbeleid. De regeringspartijen PvdA en D66 krijgen niet genoeg steun voor hun voorstellen die neerkomen op uitbreiding van het gedoogbeleid voor softdrugs. De twee willen bevoorrading van de coffeeshops onder voor waarden toestaan. Coalitiepartner WD is tegen elke ver ruiming van het huidige gedoogbeleid en weet zich ge steund door CDA en de meeste kleine partijen. mer is het daarmee eens. WD- woordvoerder Korthals gaf toe dat het beleid wat hypocriet is, maar daar is volgens hem niet aan te ontkomen. Regulering van teelt en groothandel in ne derwiet maken volgens hem het drugsprobleem alleen maar er ger: „Als de softdrugs worden vrijgelaten, verschuiven crimi nelen die in softdrugs doen, hun aandacht naar de hard drugs, met alle gevolgen van- dien." Het CDA steunt die mening. De christen-democraten vinden bovendien dat het gebruik van softdrugs in Nederland ten on rechte steeds meer als normaal wordt beschouwd. Regulering van handel en teelt zou een ver dere stap in die richting zijn. Volgens CDA-woordvoerder Van de Camp moet de overheid juist het signaal geven dat ge bruik van softdrugs niet nor maal is en dat het daadkrachtig De WD wenst weliswaar „voor de toekomst alle mogelijke rich tingen open te houdenmaar steunt nu op vrijwel alle punten de drugsnota van het kabinet. De nota bepleit een aanscherp ing van het gedoogbeleid en harder optreden tegen cof feeshops die de regels overtre den. PvdA, D66 en GroenLinks vin den dit hypocriet: Nu kleinhan del aan de voordeur van de cof feeshop aan regels is en blijft gebonden, wordt het tijd om de teelt en de groothandel aan de achterdeur uit het criminele cir cuit te halen, vinden zij. De D66-ministers Sorgdrager (justi tie) en Borst (volksgezondheid) vinden dat eigenlijk ook. Maar vooral onder druk van de bui tenlandse kritiek, heeft het kabi net hiervan afgezien. Een meerderheid van de Ka- Tegenstanders van het huidige drugsbeleid postten gisteren bij de Tweede K drugsnota. wordt bestreden. Het huidige gedoogbeleid moet dan ook veel meer worden ingeperkt. Een meerderheid bestaande uit WD, CDA en de meeste kleine partijen zijn het ook met het kabinet eens dat verkoop van softdrugs aan kleinverbrui kers beperkt moet worden tot vijf gram per transactie. Nu is nog maximaal dertig gram toe gestaan. Volgens PvdA, D66 en Groen Links is de norm van vijf gram door de politie niet te controleren. Kabinet, PvdA en D66 willen voorlopig aan 150 verslaafden heroïne gaan verstrekken. Dat aantal kan later worden uitge breid tot ongeveer vierhonderd. Het CDA gaat onder voorwaar den akkoord met een proef voor 150 verslaafden, maar eist wel de toezegging dat het aantal daarna niet automatisch wordt uitgebreid. De WD was hele maal tegen. Het debat wordt la ter deze week of volgende week voortgezet. den haag gpd De Verenigde Staten zijn ver ontrust over de uit de hand lo pende drugscriminaliteit op de Nederlandse Antillen. Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken, het State Depart ment, zegt 'zeer bezorgd' te zijn over de aantrekkingskracht van de Nederlandse Antillen op in ternationale drugssmokkelaars en witwassers", aldus John U. Nix, een hoge functionaris van het State Department. In verschillende Amerikaanse rapporten van de Drugs Enfor cement Agency en het State De partment worden de Neder landse Antillen genoemd als een belangrijkse smokkelroute van cocaïne naar Europa en dan vooral Nederland. Drugs winsten worden teruggesluisd naar de Antillen. Zo'n 70 pro cent van alle gesmokkelde co caïne naar Europa kan in ver band worden gebracht met de Nederlandse Antillen, zeggen agenten van de Amerikaanse Drugs Enforcement Agency (DEA) en de douane aldaar. WD-leider Bolkestein luidde afgelopen weekeinde ook de noodklok over de 'verloedering van de Antillen'. Hij toont zich zeer bezorgd over de ontwikke lingen in de overzeese gebieds delen. John U. Nix, één van de direc teuren van het 'Internationaal Bureau voor Narcotica en Wets handhaving' van het State De partment, zegt dat vooral de si tuatie op Sint Maarten en Aruba zeer ernstig is. Drugskartels hebben daar grote invloed op de lokale economie. Corruptie heeft ernstige vormen aangeno men. Ook Nederlandse recher cheurs verklaren dat de Neder landse Antillen een belangrijke doorvoerhaven voor drugs smokkel naar Europa vormen. De cocaïnehandel in Nederland is voor het grootste deel in han den van Antillianen, Surinamers en Colombianen. Het regionale politiekorps in Den Haag, dat intensief onderzoek doet naar Zuidamerikaanse drugscrimina liteit, heeft tal van banden met de Antillen blootgeblegd. Op initiatief van de voormali ge minister van justitie Hirsch Ballin houdt bij divisie Centrale Recherche Informatie (CRI) een speciaal onderzoeksteam zich met de Antillen bezig. Het ge heime 'Carpro', ofwel het Ca- ribenproject, brengt de interna tionale drugscriminaliteit op onder meer de Antillen sinds '94 in kaart. Gegevens zijn ech ter nog steeds niet bekend ge maakt. CDA-voorzitter krijgt kritiek uit eigen partij den haag anp CDA-voorzitter Helgers krijgt in het laatste nummer van het opi nieblad CD-Actueel nogal wat kritiek uit eigen gelederen te verduren. Vanuit de CDA-vrou wen rijzen bezwaren tegen Hel gers' standpunten over het ho mohuwelijk, terwijl de schei dend voorzitter van de CDA- jongeren hem verwijt dat de jeugd te weinig te zeggen krijgt binnen de partij. In het CDA-opinieblad krijgt de CDA-voorzitter er danig van langs van J. Biesheuvel-Vermeij- den, lid van het CDA en van de Emancipatieraad. Biesheuvel was voorzitter van de commis sie uit de Emancipatieraad die het recente nogal geruchtma kende advies over het 'moderne huwelijk' opstelde, waarin on der meer wordt geopperd het huwelijk ook open te stellen voor homoseksuele paren. Par tijvoorzitter Helgers toonde zich vooral tegenstander van het hu welijk voor homoseksuele paren omdat die dan ook het recht zouden krijgen een kind te adopteren. Dat argument vindt Biesheuvel onzin. Homoseksue len mogen overigens wel als pleegouders optreden voor pro bleemkinderen. Scheidend voorzitter Jack de Vries van de CDA-jongeren ver wijt de partijtop in hetzelfde nummer van het opinieblad dat zij weinig ernst maakt met de participatie van jongeren in de partij. „Wat dat betreft heb ik wel een aantal malen momen ten van teleurstelling gehad in het CDA", aldus De Vries. „Die participatie werd met de mond weliswaar heel hard beleden, maar op het moment dat je met je kandidaat kwam voldeed die niet aan de eisen." Zo mocht de jongerenorgani satie zich niet laten vertegen woordigen in de Strategisch Be- raadsgroep. De Vries: „Partij voorzitter Helgers roept dat hij jongeren erg belangrijk vindt. Ik hoop dat hij daar binnenkort ook aan denkt bij de samenstel ling van de programcommis- (CDA). Deze bestuurders door het kabinet benoemd zouden onvoldoende deskundig zijn en te veel aan de leiband lo pen van de politiek. Dat is ook de kritiek van het CTSV-perso- neel dat %erder het vertrouwen in het bestuur heeft opgezegd. De landsadvocaat zou inmid dels door Linschoten zijn ver zocht de. mogelijkheden van ontslag van de bestuursleden te onderzoeken. De staatssecreta ris wil hierover niets kwijt om dat 'de kwestie nog in beraad is'. Bestuursvoorzitter Van Leeuwen (partijgenoot van Lin schoten) heeft eerder gedreigd bij ontslag naar de rechter te stappen. De Tweede Kamer be slist op basis van de bevindin gen van Rood of er een parle mentair onderzoek komt naar de verwikkelingen binnen het CTSV. ging van 2 procent. Volgens on derhandelaar Van der Windt van de Industriebond FNV viel er met de bond ook wel te pra ten over een tweejarige CAO, als die 36 uur er maar in zat. Unilever heeft zich van meet af aan tegen de 36 uur gekeerd. Het bedrijf wil een tweejarige CAO, met 2 en 1,5 procent meer loon plus een extraatje van maximaal 2 procent eenmalige premie bij goed draaiende dochters. Omdat de arbeidstijd verkorting niet van tafel ging, slaakte het bedrijf het overleg. Een verzoek om een laatste bod van de FNV werd ook afwezen. De Industriebond gaat don derdag zijn leden raadplegen. emmen In het Noorder Dierenpark in Emmen is gisteren een witte neushoorn geboren. De baby, die tussen de vijftig en zestig kilo weegt, is volgens het park in blakende conditie. De neushoornjongen heeft de naam Kapamba gekregen, wat opperhoofd betekent. Zijn moeder Ginga- belle houdt een oogje in het zeil als haar kleine aan het publiek wordt getoond. Het komt hoogst zelden voor dat witte neushoorns zich in ge vangenschap voortplanten. foto anp bert wieringa utrecht anp om enkele duizenden kilo's poeders, kruiden en planten. Hoofdverdachte is een 44-ja- rige Chinese acupuncturist uit Nieuwegein. De politie wacht met het horen van verdachten tot het onderzoek is afgesloten. Er zijn geen arrestaties verricht Het onderzoek naar de sa menstelling de partij medicij nen is nog niet afgerond, maar tot dusver zijn behalve delen van menselijke placenta's ook delen van tijgers, neushoorns, beren, muskusherten, slangen, otters en zeehonden gevonden. Verder troffen de onderzoekers geraspt hertegewei en delen van een beschermde orchideeën- soort aan. Bij onderzoek van een grote hoeveelheid in beslag genomen Chinese medicijnen zijn tussen de poeders, kruiden en planten verpakte delen van menselijke placenta's en delen van be schermde planten en dieren aangetroffen. De politie in Utrecht heeft dat vandaag be kendgemaakt. Volgens de poli tie hebben de eigenaren van de in beslag genomen partij ver moedelijk strafbare feiten be gaan. De medicijnen waren op 27 februari in beslag genomen bij invallen op zes adressen in Utrecht, Amersfoort, Nieuwe gein en Amsterdam. Het gaat den haag gpd Staatssecretaris Tommei (volks huisvesting) is voorlopig tegen een verhoging van de individu ele huursubsidie (IHS). Hij legt hiermee de wens van de Twee de Kamer naast zich neer. Een plan voor verhoging van de IHS van het CDA wees hij gisteren direct af; andere plannen van PvdA, SP, D66 en WD worden eerst bekeken op h"Un financiële haalbaarheid. Tommei betwij felt of ze binnen het beschikba re budget blijven-. Dat is voor ,oe115^ (excl. BTW) niet uit dat er de komende da gen meer aangiftes tegen de man binnenkomen. Schoolleiding en politie zijn uiterst zwijgzaam over de nieu we ontuchtaffaire. De zegsman van de politie acht het mogelijk dat de leerlinge nu pas met haar beschuldigingen naar buiten is gekomen omdat er laatste we ken meer ontuchtaffaires op middelbare scholen aan het licht zijn gekomen. Zo lopen er onderzoeken tegen een gods dienstleraar uit Rijssen en een aardrijkskundeleraar uit Amers foort. Ook in Zwijndrecht en Haarlem spelen ontuchtzaken in het onderwijs. Voor labels van profes- ionele kwaliteit is er nu de han dige, eenvoudig te gebruiken Dymo Pocket. Deze portable labelmaker met z'n vriendelijke prijs helpt je 't hectische leven in huis, de werkruimte of op kantoor te ordenen. De Dymo» Pocket is verkrijgbaar bij uw kantoor- irtikelenleverancier. £>V7UfO Altijd labels bij de hand. Van Traa kijkt terug op werk enquêtecommissie dordrecht. anp „De politie moet ruimte hou den bij de bestrijding van de criminaliteit, maar wel moet duidelijk zijn wie daarvoor ver antwoordelijk is. En dat is de wetgever. Die moet die verant woordelijkheid nemen, die moet ervoor zorgen dat er din gen verbeteren en veranderen." Dat zei voorzitter M. van Traa van de IRT-enquêtecommissie gisteravond tijdens een PvdA- bijeenkomst in Dordrecht. Te rugkijkend op de presentatie van het rapport van de commis sie, zei Van Traa: „We zijn eerst doodgeknuffeld en nu wordt er gezegd: joh, het valt toch alle maal wel mee. Toen we naar buiten kwamen met het rap port, hebben we bewust het woord crisis gebruikt. We wil den daarmee de boel wakker schudden. Het gaat er om dat politie en justitie zich aan regels houden die we na kunnen gaan", aldus Van Traa. Volgens de PvdA-politicus moeten de bevoegdheden van de politie bij de bestrijding van de criminaliteit „expliciet dui delijk zijn". „Methoden die een risico met zich meebrengen voor de overheid moeten gere geld worden. De politie moet onder gezag en beheer staan en mag niet zomaar haar gang gaan. En de burgemeesters en de korpsbeheerders hebben daarbij een belangrijke verant woordelijkheid voor zowel de inzet van personeel als voor de risico's die worden gelopen." Van Traa zei verder dat het 'makkelijker' zou zijn wanneer er één minister in plaats van twee verantwoordelijk is voor het politiebeleid. „Het moet ge woon duidelijk zijn wie de ver- antwoordingdraagt." hem een keiharde voorwaarde. De bewindsman botste giste ren hard met het CDA, dat een plan had ingediend om huur ders nooit meer dan een be paald percentage van hun inko men te laten betalen. Stijgt het inkomen, dan wordt ook meer huur betaald. Hij noemde dit voorstel gisteren peperduur: huurders zouden in zo'n geval ook in 'te dure' huizen gaan wo nen, wetend dat de overheid het teveèl wel bijpast. Ook op de voorstellen van dë andere fracties reageerde de staatssecretaris terughoudend,, omdat ze meer geld kosten dan nu beschikbaar is. Hij zette vraagtekens bij het plan van PvdA'er Duivesteijn om het be drag dat ontvangers van subsi die zelf betalen te verlagen. Daarmee zouden ook duurdere woningen binnen bereik komen van mensen met een kleine beurs. Duivesteijn wil dat be kostigen uit geld dat ooit gere serveerd was voor de bouw van 28.000 woningen die later niet nodig bleken. Dat zou zo'n 150 miljoen gulden zijn. Volgens de bewindsman is dat geld echter al weer gebruikt voor andere doeleinden. Tommei deed wel wat toezeg gingen op voorstellen van zijn 'eigen' D66. Zo zal er minder worden gekort op de vergoe ding in de subsidie voor service kosten, en ook blijven meer mensen die op kamers wonen, zoals ouderen en lichamelijk gehandicapten, hun subsidie houden. Het debat wordt vol gende week voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3