Succesformule Ajax staat op de tocht PS V is hartstikke trots op teenagers Sport Zoeterwoude huldigt Straathof Lugdunum kansloos in topper JJ SDAC 19 MAART 1996 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 Bul Haarhuis stijgt 41 plaatsen haag» Paul Haarhuis heeft door zijn prestaties in het tennis- looi van Indian Wells een enorme sprong voorwaarts ge- ;t op de wereldranglijst. Hij steeg 41 plaatsen, van de 68e de 27e positie. Haarhuis veroverde precies 400 punten. Hij l onder meer bonuspunten voor zijn overwinningen op drie Iers uit de toptien (Enqvist, Sampras en Ivanisevic). De Oos- rijker Thomas Muster bleef eerste voor de Amerikanen Pete npras en Andre Agassi. ichael Boogerd heeft top tien in zicht ndola» Michele Bartoli heeft gisteren de zesde etappe van 'irreno-Adriatico gewonnen. De Italiaan had na een rit van jro-sul-Trasimeno naar Amandola over 192 kilometer ruim i halve minuut voorsprong op de Deen Rolf Sörensen uit ae jobankploeg van Raas. De Italiaan Luca Gelfï finishte als der de Nederlander Michael Boogerd, ook lid van de Raas-briga- als vierde. De 23-jarige Hagenaar klom naar de veertiende ats in het klassement. De Italiaan Francesco Casagrande be id de leiderstrui. enhoorn niet in hoofdmacht Yankees haag» Honkballer Robert Eenhoorn is er voor de vijfde op- ivolgende keer niet in geslaagd een plaats te bemachtigen in hoofdmacht van de New York Yankees. De leiding van de b, die de 27-jarige Rotterdammer voor de vijfde maal uitno- de voor het trainingskamp in Tampa (Florida), heeft Een- jrn gestald bij de Columbus Clippers in Ohio, een formatie uitkomt in de AAA-league. %liaanse bond en spelers gaan praten 5ano del grappa/rome Het gesprek tussen de Italiaanse voet- bond (FIGC) en de spelersvakbond over de ontstane impasse isteren niet doorgegaan. Volgens een woordvoerster van de iC ontmoeten de partijen elkaar vrijdag. Ook Azeglio Vinici, irzitter van de bond voor trainers, woont de bijeenkomst bij. ^voetballers weigerden afgelopen weekeinde voor het eerst in Jgeschiedenis te spelen. Ze willen dat de bond een garantie- ^ds voor failliete clubs instelt en het transfersysteem afschaft. i I er niet snel een oplossing komt, willen de voetballers op 21 il opnieuw staken. lg Saive best betaalde pingponger doorn Jean-Michel Saive wordt de best betaalde tafelten- ser ter wereld. De Belg heeft een driejarig contract getekend de Duitse club Bad Honnef, die hem maar liefst 250.000 Duit- narken per jaar vcor zijn diensten betaalt. Daarvoor hoeft de julaire Luikenaar, die in België al twee keer tot sportman van jaar werd gekozen, per seizoen slechts in ongeveer zestien idesliga- en Europa Cupwedstrijden op te draven. uldiging 'illegale' Elfstedenrijders tenveenTot een echte Elfstedentocht kwam het deze winter Toch hebben minstens 911 schaatsers de tocht langs de elf atsen gereden. De Koninklijke IJsvereniging Thialf en het Ge nschap Us Eigen Houtsje huldigen deze „illegalen" zondag iet Thialf-stadion. Zo'n tweeduizend mensen zullen de tribu- van de ijshal bevolken, want de rijders moeten allemaal een uige meebrengen om te bewijzen dat ze de Elfstedentocht ffkelijk gereden hebben. Ook de rayonhoo'fden en het bestuur li de Vereniging Friese Elfsteden zijn bij de huldiging aanwe- Roemeense bondscoach stapt op ékarest Drie maanden voor het eindtoernooi om de Europe- |/oetbaltitel in Engeland heeft bondscoach Anghel Iordanescu li Roemenië met onmiddellijke ingang zijn functie neergelegd, yj reden voor zijn besluit geeft Iordanescu op dat er met zijn Jrhaalde waarschuwingen tegen manipulatie in de competitie lts is gedaan. Begin deze maand stelde Iordanescu het ge- iei in wat hij noemde „strategische" wedstrijden in de com- fitie aan de orde. Hij kreeg alleen een reactie van voorzitter Padureana van Rapid Boekarest die de beweringen van de idscoach bestempelde als „kinderachtige aanvallen". Drse boete voor Dennis Rodman V York De Amerikaanse basketbalbond NBA heeft Dennis dman zes wedstrijden geschorst en een geldboete van ruim 000 gulden opgelegd. Rodman, de beste rebounder van de lerikaanse basketbalcompetitie, kreeg deze straf wegens zijn ngedrag afgelopen zaterdag. Tijdens het duel van zijn club 'erjicago Bulls tegen New Jersey Nets gaf hij een scheidsrechter lanh kopstoot, scheurde zijn shirt in stukken en wilde op de vuist. t gebeurde vlak voor het verstrijken van het eerste kwart. uii u sprilla inspireert Newcastle United :o-Nden Faustino Asprilla had gisteren bij Newcastle United een :eK>ot aandeel in de overwinning van 3-0 tegen middenmoter Est Ham United. De Colombiaan maakte het tweede doelpunt bereidde het derde van Les Ferdinand voor. De Belgische ver- )6,diger Philip Albert had in de 21e minuut de score geopend. 'r?)k na een pass van Asprilla. Dank zij de zege nam Newcasüe ^eerste plaats in de Engelse Premier League weer over van anchester United. De koploper heeft drie punten meer dan de incunians en een wedstrijd minder gespeeld. ■junioren TOP landskampioen jschendam TOP BI is in Leidschendam kampioen van Ne land geworden bij de jeugdploegen van 14-15 jarigen. Het ïttal van trainer-coach Matty Baart zegevierde in de finale 7-6 over Rohda, nadat het eerder ook al zijn groepswedstrij- in winst had omgezet. Het is de eerste keer dat een achttal TOP de landstitel wist te bemachtigen. )REBORD PRIJSVRAGEN 11. Eerste prijs en tweede prijs: geen ar, derde prijs: 64 winnaars (elk gulden), vierde prijs: 51 winnaars !50 gulden), vijfde prijs: 3642 win- (elk 25 gulden), zesde prijs: 1314 (elk 10 gulden), zevende prijs: winnaars (elk 5 gulden). il 11. Zes goed. geen winnaar, vijf winnaars (elk 10.000 gulden), vier winnaars (elk 1000 gulden), drie 4 winnaars (elk 100 gulden), twee 2548 winnaars (elk 10 gulden). Ten, maandag 18 maart. 5-10-16- -32-35-36-37-41-44-46-50-58- -68-72-73-79. voorbehoud) itersburg. Mannen, 480.000 gulden. J ronde: Prinosil (Dui) - Fetterlein 6-1 6-2, Jarryd (Zwe) - Holm (Zwe) -2, Kiefer (Dui) - Tsjernenko (Rus) 7- Johansson (Zwe) - Olhovski (Rus) 6- 6-3, Burgsmüller (Dui) - Nojali (Hon) n Wells. Mannen, 3,5 miljoen gulden. elspel, finale: WoodbridgeVWoodforde 1) - MacPhie/Tebbutt (VSt/Aus) 1-6 ■2. sranglijsten. Mannen: 1. Muster 4470 punten, 2 Sampras (VSt) 3. Agassi (VSt) 4210, 4. Chang 3862. 5 Becker (Dui) 3698, 6. Iva- c (Kro) 3144, 7. Kafelnikov (Rus) 8. Courier (VSt) 2487, 9. Enqvist 2209, 10 Ferreira (ZAf) 2167, 23. :nnk 1149, 26. Krajicek 1067, 27. luis 1059, 53. Schalken 778, 69. El- Ajax wil dolgraag verder met Edgar Davids en Mi chael Reiziger. Nog jaren. En de club heeft daar veel, heel veel geld voor over. Maar wat moet de lands kampioen als de spelers - de zaakwaarnemers dus - niet eens willen praten? Of zelfs luisteren? amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Gistermiddag probeerde Ajax de aandacht van de twee voetbal lers te trekken. Met harde woor den aan het adres van de WCS, met een verleidelijke rondlei ding door het prachtige nieuwe stadion, met een beroep op so lidariteit. Het maakte blijkbaar weinig indruk op de twee. Wan neer ze hun beslissing bekend zullen maken? Reiziger: „Eind deze maand. Denk ik." En Da vids: „Eind april, ongeveer." Jean-Marc Bosman, een voet baller die nooit het niveau van Ajax zou halen, heeft het leven aan de voetbaltop drastisch ver anderd. In Amsterdam wordt het leven zelfs nooit meer het zelfde. „Zakelijker, koeler", treurt technisch directeur Louis van Gaal. Hij ziet zijn succesfor mule pijlsnel vervliegen. „Ik vind dat ik alleen maar met spe lers om kan gaan als ik ze het gevoel kan geven dat ik ze een plaats in het elftal kan bieden", zo luidt de visie van Van Gaal. Hij wil een relatie opbouwen. „Maar met drie spelers voor één plaats, zitten er dus twee op de tribune. Is dat een doel? Kun je daar mee leven?" Van Gaal niet. Maar hij moet wel. De tech nisch directeur van Ajax zal moeten kopen, zal een grote se lectie moeten bezighouden. Omdat hij niet te lang kan wachten op Davids en Reiziger. Hij zal vervangers moeten ha len. „Tegen mijn visie", liet hij het protest noteren. Van Gaal, hij weet het, kan niet anders. De 'teambuilding' wordt snel afge broken. De spanningen tussen clubs aan de ene, en de spelers en de zaakwaarnemers aan de andere kant, lopen snel op. Ajax wil, zei penningmeester Arie van Os, al drie maanden lang praten met de twee voetballers, met hun zaakwaarnemer Sigi Lens. De contracten lopen af, de voetbal lers kunnen overal en voor niets naar toe. „We kunnen niet eens een afspraak maken", mopper de Van Os. Het is, had Van Gaal gezegd, vooral de koude en za kelijke manier waarop de spe lers op de afschaffing van het transfersysteem reageren. Er is geen solidariteit meer. Terwijl de technisch directeur toch zelf het goede voorbeeld gaf. „Ik kan ook naar heel Europa.. Maar ik zeg tegen heel Europa: 'ik heb nog een contract'. En dat dien ik uit." Zijn spelers, zo onder vond hij tot zijn teleurstelling, zijn volgelingen toch, zijn min der loyaal. Het wordt harder. Arie van Os nam de WCS op de korrel. De penningmeester stelde publie kelijk vraagtekens bij de nobele bedoelingen van de voorman van de vakbond, Theo van Seg- gelen, die hij telkens 'die me neer' noemde. Van Os had het zelfs letterlijk over „de overwin ningsroes die de hersenen heeft vertroebeld. Ze zitten nog steeds aan de champagne". En, waarschuwt Van Os, er komt een dag dat Ajax niet meer wil wachten. „De heren zeggen niet wat ze willen", zei de penning meester. „Dan komt er een mo ment dat wij zeggen: tot hier en niet verder." Maar waar die grens ligt, wilde hij niet zeggen. Maar de waarschuwing was duidelijk. Er volgde nog een an der drukmiddel. „De heren heb ben toch ook verplichtingen te genover hun medespelers", vond Van Os. „Tegenover de ge broeders De Boer en Overmars, die wel voor vijf jaar tekenden.' Ajax ging, op weg naar Eg- mond, nog even aan in de Are na. De kleedkamers waren klaar, de grasmat lag er. De spe lers mochten even sfeer snui ven. Davids en Reiziger? Van Gaal: „Die gaan ook mee. Die moeten mee." En ze gingen mee. Het maak te geen indruk. Reiziger: „Ik kies echt niet voor een stadion." Zoals de druk van de club, de waarschuwing, de boze woor den, het beroep op de solidari teit weinig uithaalt. „Ajax kent mijn standpunt", zei Reiziger. Hij wil best toegeven dat er be langstelling is. De verdediger ontkent ook de naam van die ene club niet: AC Milan. Zelf sprak hij natuurlijk niet met de Italiaanse topclub. Zijn zaak waarnemer Lens wel. En dus kiest Reiziger voor Milan. „Nee, want dan was mijn keuze al ge maakt." Hij heeft het toch nog moeilijk? Zou hij bij Ajax willen blijven? „Ja, maar dan voor een jaar of vier." Een sollicitatie? Een opening? „Er komt een ge sprek", zegt hij. Maar hij zegt ook dat Italië zijn voorkeur is. En dat Milan meer in beeld is. En Davids? De middenvelder wil voorlopig geen zorgen aan zijn hoofd. Daarom praat hij voorlopig met niemand. Ook niet met 'andere clubs'. „Want we hebben dan natuurlijk niet over binnenlandse vluchten." Milaan heeft twee vliegvelden. zoeterwoude Zoeterwoude draagt Jeroen Straathof op handen. Dat bleek gisteravond, toen de kersverse wereldkampioen te midden van honderden dolblije dorpsgenoten letterlijk in een zetel werd rondgedragen in het stampvolle dorpshuis Don Bosco. Nadat de 23-jarige schaatsheld korte toespraken van onder anderen burgemeester Houdijk van Zoeterwoude, voorzitter Ben van der Geest van de plaatselijke ijsclub en geweste lijk trainer Wim den Eisen had aangehoord en cadeaus had aangepakt, schudde hij vervolgens een uur lang honderden handen. foto henk bouwman sport op tv 18.00-22.00 EURO WK kunstri|den op de schaats in Edmonton. 18.43-18.51 Ned 2 Sportjournaal 18.45-19.10 RTL Sport. 19.30-20.00 BRT 1 Sport. 20 00-22.25 Ned 3 UEFA Cup-voetbal. PSV- Barcelona. 20.30-20.35 RAI UNO Sport 20.45-23.00 Did 1 Sport extra: rechtstreeks verslag van de kwartfinale van de UEFA-cup tussen Nottingham Forrest en FC Bayern Mün- 21.00-22.55 BBC 1 Sportsnight. voetbal, kwartfinalewedstnjd uit de UEFA-Cup tussen Nottingham Forest en Bayern München 22.00-22.30 NBC World sports special 22.00-23.30 EURO Voetbal: EUFA Cup kwartfinales. 22 30-23 00 NBC The world's racing: paar densportmagazine. i 22.40-23.00 Ned 3 Sportjournaal. 23.00-23.35 RTL 4 Sport 23.30-00.30 EURO WK kunstrijden op de schaats in Edmonton (Canada). 00.25-00.30 RTL Voetbal: Champions Lea gue Magazin 00.30-01.30 EURO WK Body building. Herh. 02.55-05.00 Did 1 WK kunstrijder op de schaats in Edmonton. WOENSDAG 08.10-08.45 Ned 3 Sportjournaal. 09 30-12.00 EURO WK kunstrijden op de 11 04-12 55 Did 1 Sport Extra: voetbal, kwartfinalewedstrijd uit de UEFA-Cup tussen Nottingham Forest en Bayern München Herh 12 00-13 30 EU ROUE FA Cup voetbal 13 30-14 00 EURO SLAM: basketbal-magazi- 14.00-15.00 EURO Snowboarden. 15 00-18 00 EURO WK kunstrijden op de schaats in Edmonton 18 00-18 30 EURO Autosport Formule 1. GP- tingh 674, 176. Winnink 225, 189. Groen .210. Vrouwen: 1Graf (Dui)/Seles (VSt) 315,11 .punten, 2. Martinez (Spa) 265,63, 3. San chez Vicario (Spa) 223,21, 4. Majoli (Kro) 181,20, 5. Huber (Dui) 153,30, 6. Sabati- ni (Arg) 135,53, 7. Magdalena Maleeva (Bul) 133,87, 8. Date (Jap) 133,19, 9. Rubin (VSt) 114,64, 10. Novotna (Tsj) '104,16, 11. Schultz-McCarthy 104,09, 39. Oremans 33,79, 45. Boogert 32,39, 90. Kamstra 16,26. VOETBAL eindhoven gusbert spierenburg gpd-verslaggever PSV mist in de Uefa Cup-return tegen FC Barcelona, vanavond in Eindhoven, vier basisspelers. De aderlating is fors. De selectie van Advocaat telt niet minder dan acht teenagers. „Ajax heeft zijn jeugd. Maar PSV heeft ook zijn jeugd". Goed nieuws uit Brabant. Op de training in het stadion, daags voor de Uefa Cup-return tegen FC Barcelona, hoeft er uit de se lectie van Advocaat slechts één af te haken, de jonge nog oner varen Ferry Maas van het twee de elftal. Enigszins koortsig krijgt de jongeling van de dokter het advies onder de wol te krui pen. Of de fysieke dan wel psy chische spanning hem een tikje te veel is geworden, is een vraag die zich moeilijk laat beant woorden. De rest van het keurkorps haalt ongeschonden het einde van de oefensessie. Ook Wim Jonk die wegens een griepje ve le kilo's is afgevallen, zijn bij naam van De Spijker alle eer aandoet, maar ondertussen niet opgeeft. Net als Luc Nilis, die stijf staat van de anti-biotica. Zodat voor PSV in de aanloop naar het kapitale treffen van vanavond tegen de ploeg van Cruijff de schade beperkt blijft tot vier geblesseerden (Ronaldo, Wouters, Pahlplatz, Faber), één geschorste (Valckxj, één speler, Stam, die niet speelgerechtigd is en één, de Braziliaan Vampeta, •die ondanks een dringend ver zoek vanuit Eindhoven nog niet is teruggekeerd uit Fluminense, de club waaraan hij tijdelijk is verhuurd. Advocaat mist tegen FC Bar celona vanavond een half elftal. De aderlatingen zijn fors, zeker in defensief omzicht. De trainer is door al z'n centrale verdedi gers heen en is nu gedwongen te experimenteren. Om zijn se lectie op peil te brengen, heeft hij inderhaast twee spelers uit het tweede elftal (Ferry Maas en René Klomp) en een Al-junior (Daniël Voigt) opgeroepen. De laatste werd gistermorgen, op weg naar de training op de Herd gang, letterlijk van zijn fiets gesleurd („Zet je fiets maar neer en rij met Zenden mee naar het stadion"). De 18-jarige jongeman uit Zutphen is nog amateur en afkomstig van De Graafschap. Hij heeft nog niet eerder van de A-kern deel uitge maakt. Eenmaal op het trai ningsveld tussen de grote jon gens stelde Advocaat hem on middellijk op z'n gemak met de mededeling dat Jonk ooit bij Volendam zo (via de fiets) ook was begonnen. Maas is één jaar ouder dan Voigt en komt uit de eigen school. Zaterdagavond maakte hij tegen FC Utrecht z'n debuut in de hoofdmacht. In het laatste kwartier kwam hij Stam vervan gen. Maas vormt in het tweede elftal het centrale verdedigings duo met Klomp, de ex-Spartaan die onder Westerhof debuteer de in het eerste elftal en al een Champions League-wedstrijd, in San Siro tegen AC Milan, op z'n naam heeft staan. Net als Maas is Klomp een product van het Eindhovense jeugdinter naat. De PSV-selectie telt tegen Barcelona niet minder dan acht teenagers. Van der Doelen (19), Gudjohnsen (17), Bouma (17), Van de Leegte (19) en Zenden (19) behoren al enige tijd tot de vaste keus van Advocaat, die zegt trots te zijn op zijn jonge ren. „Ajax heeft zijn jeugd. Maar PSV heeft ook zijn jeugd". Daar van zullen er vanavond vermoe delijk twee voor de leeuwen worden geworpen: Klomp en, Ernst Faber kwam gisteren niet verder dan de dug-out. De voorstopper is een van de geblesseerde PSV'ers die ook vanavond aan de kant zal moeten blijven. foto anp indien hij fit is, Maas. Beiden zullen naar alle waarschijnlijk heid in het hart van de verdedi ging de fakkel moeten overne men van Valckx en Faber. Het lijkt tegen de mannen van Cruijff een tamelijk gewaagde onderneming, maar Advocaat durft het aan omdat hij met die opstelling z'n team voor het overige zoveel mogelijk intact kan laten. „Wat je ook doet, het blijft altijd improviseren. Klomp en Maas kunnen samen ach terin spelen, in het tweede elftal hebben ze dat bewezen. Laatst stonden ze ook hun mannetje tegen Feyenoord 2, met onder anderen Obiku, Iwan, Witschge en Zwijnenberg. De uitslag was 0-0. Onze kracht ligt op het middenveld. Daar zullen we de tegenstander, zoals in Barcelo na, zo vroeg mogelijk moeten attaqueren. Voor die tactiek zijn spelers als Jonk en Cocu op het middenveld erg belangrijk, ze ker nu Wouters ontbreekt". Cocu kan, als 't moet, ook de verdediging leiden. Advocaat kon of wilde zijn opstelling gis termiddag nog niet prijsgeven. Hij gaf er de voorkeur aan er eerst nog een nachtje over te slapen. In elk geval vertrouwt hij erop dat zijn formatie mag rekenen op,de steun van het to taal uitverkochte stadion: 29.050 toeschouwers onder wie slechts vijfhonderd Spanjaar den. „Die support is van belang, vooral voor de debutanten". De optimistische stemming na de 2-2 van twee weken gele den in Nou Camp is omgesla gen. Advocaat spreekt onder de gegeven omstandigheden van een noodsituatie, die hem rechtvaardigt wetten te breken. „Onze kansen zijn heel anders komen te liggen. Ik hoop niet dat men het ons kwalijk neemt dat wij ons spel zullen aanpas sen, nu driekwart van het elftal is weggevallen". Blessures, schorsingen, maar ook verkopen (Hoekstra, Prom- mayon, Linskens) hebben de kwaliteit van de groep aange tast. PSV zal zich voortaan nog wel een keer bedenken alvorens zijn spelers tussentijds van de hand te doen. Advocaat: „We hebben wat dat betreft ons lesje geleerd". ruswuk lars ulrich ENGELAND: Newcastle - West Ham 3 - 0 Kuala Lumpur. Olympisch kwalificatietoer nooi, Aziatische zone. Irak - Verenigde Ara bische Emiraten 3-1 (1-1). 9. Adel Moha- med 0-1, 31. Shaniyn 1-1, 52. Naji 2-1, 90. Drain 3-1. Japan - Oman 4-1 (2-1). 19. Maezono 1-0 (strafschop), 34. Almuk- TENNIS haini 1-1, 39. Maezono 2-1, 50. Shoji Jo 3-1, 67. Nakata 4-1 Stand: 1. Japan 2-4 +3), 2. Irak 2-4 (+2), 3. Oman 2-3, 4. Ver enigde Arabische Emiraten 2-0. WIELRENNEN Tirreno-Adriatico. Zesde etappe, Tuoro-sul- Trasimeno- Amandola: 1. Bartoli (Ita) 192 km in 4.46 92 (40,181 km/u), 2 Sören sen (Den) 0.34, 3. Gelfi (Ita), 4. Boogerd (Ned) 0.38, 5. Bortolami (Ita) 1.28. 29. Den Bakker, 72. Breukink 6.27, 73. Van der Poel. 81. Hoffman, 113. Van Bon 11.13, 126. Nijboer 16 42. Algemeen klassement: 1. Francesco Casa grande 26.56.48, 2 Gontsjenkov (Oek) 0.23, 3. Pianegonda (Ita) 0 29. 4. Coppo- lillo (Ita) 0.32, 5. Colombo (Ita) 0 53. 14 Boogerd 6 09. 35. Den Bakker 26.31, 54. Hoffman 41.14, 78. Breukink 54.45, 87 Van Bon 57.06, 103. Van der Poel 1.01.21, 130. Nijboer 1.19.53. voetbalmedewerker Het duel tussen RVC en Lugdunum kreeg het predikaat topper mee, omdat koploper Lugdunum op bezoek moest bij het in opmars zijnde RVC. De Kikkers gingen met een 4-0 ne derlaag kansloos ten onder. Met scheidsrechter Ratsma in een beslissende rol. Lugdunum-trainer Wim Schaap was na afloop opgewon den over het optreden van Rats ma, maar dat had hij gedurende de wedstrijd al laten blijken. Al in de derde minuut ontplofte Schaap. Maickel Verver werd binnen de beruchte lijnen on deruitgehaald door Peter Wijs man, maar in tegenstelling tot iedereen zag Ratsma geen re den om de bal op de stip te leg gen. „De nederlaag werd inge luid door het onthouden van de penalty", moest Schaap na af loop kwijt. „Hij bepaalde wed- strijd door die niet te geven, maar ook door geen grens te bepalen voor RVC. Ze mochten» schoffelen en wij kregen de kaarten". De oefenmeester doelde hiermee vooral op de overtreding van Bas Steffens op Maickel Verver. Vlak voor de Lugdunum-bank kreeg de Leid- se middenvelder een aanval van achteren te verduren, wapr op zijn minst een gele kaart op zijn plaats was. Maar zoals wel vaker besliste Ratsma anders; slechts een vrije trap. Het 'slachtoffer' moest kort daarop geblesseerd zijn plaats overdragen aan Barry van Eyk. Collega-trainer Eelco Fiele- mon kon zich deels vinden in de woorden van Schaap: „We hadden mazzel dat die pingel niet gegeven werd en boven dien was onze strafschop zwaar bestraft". Daarmee doelde de Leidse oefenmeester in Rijs- wijkse dienst op de onbewuste handsbal van Harm de Vos, waaraan een overtreding vooraf was gegaan. In de persoon van Bas Steffens liet RVC zich dit buitenkansje niet ontnemen: 1- 0. Maar Fielemon moest wel kwijt dat je „met ageren tegen de beslissingen van de scheids rechter in ieder geval geen wed strijd wint". Dat scheidsrechter Ratsma zelf ook af en toe de weg kwijt was, bleek wel uit de rode kaart die Alexander Redel in de twee de helft voorgeschoteld kreeg. De Leidse spits incasseerde geel voor een van zijn weinige over tredingen, maar door een fout in het boekje werd een rode kaart omhooggehouden. Het bleek een storm in een glas wa ter, maar het was tekenend voor het fluiten van Ratsma. Lugdunum was niet alleen ongelukkig met de arbiter, maar moest het ook stellen zonder geluk. Bij de tweede en derde treffer mocht RVC juist de handjes dichtknijpen. Eerst zag Rob de Lange zijn vrije trap for tuinlijk achter Lugdunum-goa- lie Marcel IJzendoorn verdwij nen en op slag van rust schoot Bas Steffens via de voet van Henk de Cler de 3-0 binnen. Daarmee was de wedstrijd be slist, want hoewel de achter stand niet onoverbrugbaar leek. liet Lugdunum zich uit het veld slaan door het optreden van Ratsma. Schaap wenste de nederlaag niet alleen aan het optreden van Ratsma te wijten. Dat de scheidsrechter een niet uit te vlakken rol had gespeeld, was overduidelijk, maar daarmee zou het goede optreden van RVC tekort worden gedaan. De Rijswijkse ploeg, sinds novem ber nog ongeslagen, speelde scherper en was opbouwend de meerdere. Dat erkende de Haagse oefenmeester ook: „Als er een ploeg was die naar de hoge positie op de ranglijst voetbalde, was het RVC wel". RVC-Lugdunum 4-0 (3-0). 20. Steffens 1-0, 24. De I.ange 2-0, 44. Steffens 3-0, 90. Manuela 4-0. Scheidsrechter- Rats ma. Toeschouwers: 300. Gele kaarten: De Vos, Redel, lohn Barnhoom (Lugdunum). Koegler en Haak (RVC). Lugdunum: IJzendoorn; De Rooy, lohn Barnhoorn (Boting), Koerten, Van der YVeijden; Verver (Van Eyk), Robin Barnhoorn, De Vos. De Cler (Hey- mans): Redel, Van Tongeren. (Dit verslag is door een fout gisteren niet in de krant verschenen. Daar voor onze excuses en bij deze bieden wij het alsnog aan). Martens en Sibon naar Roda JC SITTARD GPD Roda JC contracteerde gisteren de Belg Jan-Pieter Mariens (van KV Mechelen) en Gerard Sibon van FC VW. Beide spelers zijn voor vier jaar vastgelegd. René Trost tekende eveneens een contract (twee jaar). 1 en voetbalwedstrijd j wordt een te zware opdracht voor een scheids alleen. Het idee dal de hoge Europese heren hebben be dacht dat wil dat grensrechters meerassisten t-scheidsrech ters moeten worden, is aan mij wel besteed. Als het dan maar wel goede grensrechters zijn, anders is het hek nog verder van de Overigens, een oplossing voor al le problemen is dat ook dan nog niet, vrees ik. Als een team ten koste van bijna alles een aardig resultaat wil 'neerzetten', zal het ook voor twee, drie man met een fluitje maar lastig te behappen zijn. Vitesse - Ajax loopt dan bij voorbeeld niet direct op rolletjes. En FCLisse - Scheveningen naar ik vrees ook niet. Want het was zaterdag bepaald geen voetbalfeest in Lisse. Scheidsrechter De Wit uit Heu- kelum deed het niet eens echt slecht. En Leppers uit Veenen- daal (de grensrechter die De Wit verving nadat die met een zweepslag letterlijk was wegge vallen scoorde ook een voldoen de. Wat werd gezien werd in de regel passend bestraft. De tien uitgedeelde gele kaarten vormen daarvan een bewijs. De penalty die Scheveningen verin blessu retijd op gelijke hoogte bracht, was daarvan eveneens een goed voorbeeld. Desondanks hielden maar wei nig neutrale kijkers een goed ge voel over aan wat een zaterdag topper had moeten zijn. De inti midatie-tactiek van de mannen van Martin Jol had immers z'n vruchten afgeworpen. Als je maar lang genoeg vervelend doet, provoceert en beslissingen van een scheidsrechter aanvecht, maak je die arbiter en de tegen stander vanzelf wel gek. Zo'n ge lijkmaker ver in blessuretijd komt dan niet eens onverwacht. Sterker nog, dat is ook het uit gangspunt van die vervelende opstelling, i Lisse-trainer Mark Wol te stelde na afloop dat de scheidsrechter de grenzen bepaalt. Maar een scheids is ook maar een mens. En er gebeurt in dat soort wed strijden gewoon te veel, en vaak nog ach ter zijn rug ook. Scheveningen zou een goede, re presentatieve kampioen van de eerste klasse A kunnen zijn. Een kwalitatief rijke spelersgroep en een trainer die absoluut vergaat komen. De wijze waarop de club zich met enige regelmaat pre senteert, zorgt er echter voor dat de Scheveningers in hun klasse ongeveer net zo geliefd zijn als Atletico Madrid en voorzitter Gil in Spanje. Een status waar alle betrokke nen waarschijnlijk geen pro bleem mee hebben. Het enige dat telt is die eerste plek aan het eind van de rit. Voor muggenzif- terige commentaren in dagbla den die in de Bollenstreek ver schijnen. is in die redenering geen plaats. Of het moest de kattenbak zijn. GERT-JAN ONVLF.E

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19