De Lakenhal strijdt omDe Vioolspeler' Niemand heeft ooit beweerd dat schrijven gemakkelijk is 'De zaak waar we voor staan, is geld, jullie geld' Botsende karakters in treincoupé Cultuur Kunst 'Vorst Igor' groots en Efteling-achtig leiden cees van hoore Come back Sex Pistols: Vera Lynn schalde door de luidsprekers, prachtige drag queens deelden belegde broodjes uit, God Save the Queen met een veiligheidspeld door de neus. Het was gisteren in Club 100 aan de Londen- se Oxford Street bijna net als vroeger. De kampioenen van de punk herrezen uit het graf. De Sex Pistols en Johnny Rotten zijn 'still bad and back on the road again'. Het werd lachen en huilen, maar voor al een beetje zielig, deze voorstelling van vier uitdijende veertigers die met dank aan Virgin Records eindelijk een keer goed willen verdienen aan hun roem ruchte verleden als punkrevolutionairen. Sommigen in de volgepakte Club - de Pistols bouwden er in 1976 hun kortstondige carrière op - werden er kotsmisselijk van. „Jullie verraden alles waar je voor stond", schreeuwde een Schotse journalist. Rotten, met bierbuik en een met leer afgezet soort Tiroler vestje: „We stonden nergens voor. De enige zaak die we nu dienen, is geld, jul lie geld." Twintig jaar geleden waren de Sex Pistols de schrik van het establishment, joegen met waanzinnige ritmes en beu kende gitaren de lamlendigheid uit de popmuziek. Een punkband van ongepo lijste arbeidersjongens die alles deden wat God verboden had. Spugen in de zaal, kotsen in het vliegtuig (bij de KLM weten ze er nog alles van), slikken, spui ten, snuiven en vooral God, koningin en vaderland voor paal zetten. Volgens hun voormalige manager en latere doodsvijand Malcolm McLaren was het rabauwenvertoon destijds al een zorgvuldig ingestudeerd onderdeel van de show. Maar gepresenteerd door 19- jarige zeer boze jongens kwam het ge loofwaardig over. Anno 1996 is Rotten (bij de burgerlijke stand ingeschreven als John Lydon) een karikatuur van zichzelf. „Er moet bier komen", schreeuwt hij aan het.begin van de persconferentie. Al snel is duide lijk waarom: ieder antwoord begint met een uit de spelonken van zijn binnenste opgediepte boer. Rotten is net als vroeger de grote lei der, heeft met cabaretachtig optreden al snel de lachers op zijn hand. maar het informatie-gehalte is nul. „We houden van onze bierbuiken, net als jullie straks. Ik raak depressief van al die ouwe zak ken bij concerten. Ik hoop dat het als we optreden zo hard regent dat ze met hun invalidenwagentjes in de modder blijven steken. Wat we verdienen, gaat jullie geenfuck aan." Dat wordt nog genieten tijdens de we reldtournee van een maand, die de Pistols onder meer in Amerika, België, Duitsland en Japan zal brengen. Ook Nederland staat volgens Rotten op het lijstje, maar het blijft onduidelijk waar en wanneer. Griekse dichter Elytis overleden De Griekse dichter en Nobei prijswinnaar Odysseus Elytis, die bekend is om zijn gedichten over Griekenland en de Griekse geschiedenis, is gisteren op 84- jarige leeftijd aan een hartaan val overleden. In 1979 werd de teruggetrokken en uiterst sober levende dichter onderscheiden met de Nobelprijs voor de Lite ratuur. Hij was de tweede Griekse dichter die deze prijs kreeg, na George Sefëris in 1963. Componist Mikis Theo- dorakis zette Elytis' bekendste gedicht, het epische 'Axion Esti', op muziek. Nuiitenlandse interesse in schilderij Lievens „Waar het gerucht vandaan is gekomen, weet ik niet", zegt Jetteke Bolten, directeur van Stedelijk Museum De Lakenhal, „maar wij hebben 'De Vioolspeler' van Lievens nog niet gekocht. We hebben de centen nog niet bij el kaar." Jan Lievens (1607-1674) schil derde in de periode tussen 1625 en 1632 in hetzelfde atelier als Rembrandt. Vaak gebruikten zij dezelfde onderwerpen en mo dellen. De Maastrichtse kunst beurs FEFAF lanceerde vorige week het bericht dat De Laken hal het doek 'De Vioolspeler' van Lievens had verworven. Met toestemming van het mu seum, zo stond er in het bericht, werd dit persbericht naar bui ten gebracht. Het zou deels zijn aangekocht met behulp van gel den uit de Vereniging Rem brandt en het VSB-fonds. Enkele dagen later volgde een bericht waarin de aankoop werd tegengesproken. Bolten: „Hadden we het maar. Het is echt een prachtig doek en Lie vens is voor Leiden een zeer be langrijke schilder. We hebben allerlei fondsen aangeschreven om het te kunnen kopen. Wie het praatje in omloop heeft ge bracht dat we het doek al heb ben gekocht, weet ik niet. Het is raar. Maar we zijn wel bezig met onderhandelingen. Wat het schilderij kost? Geen commen taar." Kapers Robert Noortman, de Maast richtse kunsthandelaar die het doek te koop aanbiedt, maakt geen geheim van de prijs. „Het schilderij is te koop voor 585.000 gulden. De Lakenhal heeft het inderdaad nog niet ge kocht, maar we weten dat ze belangstelling hebben. Ze moe ten nu alleen nog de centen bij elkaar zien te krijgen. Het schil derij komt uit een particuliere collectie. Het is al eens ter be studering in De Lakenhal ge weest en het zou er ook prach tig passen. Recent was het doek nog te zien op een tentoonstel ling in Australië. Er zijn nog an dere kapers op de kust. Het bui tenland heeft interesse getoond. Welk land? Nee, dat zeg ik niet. Dat zou in dit stadium niet ver standig zijn." „Ik weet niet wie het gerucht heeft verspreid dat het doek al is verkocht. Ach, op zo'n kunst beurs gebeurt van alles. Als ie mand voor een schilderij be langstelling heeft, weten som migen je te vertellen dat hij het al heeft gekocht. Zo gaat dat daar." Volgens conservator Christi- aan Vogelaar is de prijs van 585.000 gulden de prijs waar voor particulieren het schilderij zouden kunnen kopen. „Voor het museum wil de kunsthan delaar een fikse korting geven. Hoeveel dat is, kan ik niet zeg gen. We zijn bezig met het wer ven van fondsen, want zoveel geld heeft De Lakenhal niet. Er is dus nog niet echt concreet uitzicht op de aankoop." Mevrouw Rive, de adjunct-se cretaris van de Rembrandt-ver eniging, heeft de indruk dat de zaak al rond is. „Hé, wat merk waardig, daar ben ik echt ver baasd over. Ik dacht dat De La kenhal het schilderij al had ver worven. Nee, over subsidies of zo doe ik geen mededelingen. Dat moet u maar aan De Laken hal vragen." NSDAG 19 MAART 1996 Uphense winnaars 'Talens Palet' hen aan den run De regionale voorronde van de landelijke lïnateurschilderprijs 'Het Talens Palet' heeft twee regionale win- haars opgeleverd. Marian Endenburg en Jos van Kuilenburg kre- jen afgelopen zaterdag in Alphen aan den Rijn het Rcmbrandt- jenseel uitgereikt voor hun schilderwerk geïnspireerd op een fragment uit het verhaal 'Flesjes' van Tim Krabbé. Alle 60 inzen- Jingen zijn tot en met 4 april te bezichtigen in Expressie 70 aan Ie Cornelis Geellaan 2 in het Park Rijnstroom in Alphen aan den Rijn. De winnaars komen in aanmerking voor de landelijke prijs |ie in mei in het Nationaal Museum van Speelklok tot Pie- [ement te Utrecht bekend wordt gemaakt. Zelfmoord tijdens popconcert vork Tijdens de toegift van het concert van de Iers-Ameri- «panse popgroep Black 47 heeft een 22-jarige man plotseling :n pistool getrokken en zich door zijn hoofd geschoten. Twee iuwen van bandleden werden door dezelfde kogel geraakt en ioesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het motief van Ie zelfmoordenaar is onduidelijk. bewegingsruimte van de drie spelers is beperk* tot een flinke draaischijf, waarop zich een treincompartiment bevindt, foto gfrda va^der veen ijlvolle mini-thriller van de Gebroeders Flint over het geheugen lstinieuwe voorstelling van de Gebroeders G nt, 'Pro memorie' is even wennen voor e hun werk kent. In plaats van het gebrui- iq lijke bruisende straat- en muziektheater 3Cengen ze intiem toneel met een filoso- ch tintje. Een portret van een eigenzinnig h< zeischap, vanavond en morgenavond te n in het Leidse LAKtheater. Dans, poëzie, variété, liederen en mime: et( emaal genres waarmee de ooit als accor- Pl! onduo begonnen Gebroeders Flint ge- rkt hebben. Maar gewoon een tekst spe- die geschreven is door een ander, daar dden ze nog geen ervaring mee. 'Pro me- orie' is een stap in die richting. Stef van den Eijnden en Felix Strategier :htten de gebroeders Flint in 1979 op. tdsdien maakten ze vooral muziekthea ter, met een dikke knipoog en herkenbare petjes. Hoewel ze zich altijd richtten op n breed publiek, kwam het succes pas ll5lied op gang met 'Music hall'. Deze be loonde voorstelling uit 1993 was een tref- 10 nd voorbeeld van hun werkwijze en mo- 3t lijkheden. De jazzy klankgedichten van 1/3 tul van Ostaijen werden door Flint-com- inist Paul Prenen op muziek gezet. De ve- verschillende instrumenten, met een op- 3 k llende rol voor de zingende zaag, en de i iddige sketches zorgden voor een vrolijke 11 tegelijk licht weemoedige potpourri. Afgelopen zomer was hun tent-voorstel- ig 'Bingo' een hit op de zomerfestivals. De 1du was dat je werd meegelokt in een be- ieglijk echt avondje bingoën, compleet met de spanning van bingo-velletjes en rol lende balletjes. Voor je het besefte, streepte je fanatiek je getallen weg. De dramatische bedreiging van het 'personeel' door een 'schuldeiser' onderbrak de jacht óp de klei ne prijsjes op hinderlijke wijze. Je vergat naar het 'theater' te zijn gegaan. Vermoord Wie met dergelijke voorstellingen in het achterhoofd naar 'Pro memorie' gaat, zal opkijken. De bewegingsruimte van de drie spelers is beperkt tot een flinke draaischijf, waarop zich een treincompartiment be vindt. Bij aanvang discussiëren twee man nen op heftige toon over een verdwenen vrouw. De één verwijt de ander haar van de trein geduwd en dus vermoord te hebben. De ander meent dat ze zelf sprong terwijl de trein vaart minderde. Vervolgens ontrolt zich in korte flash backs de voorgeschiedenis: de toevallige ontmoeting van deze drie personages. Startsein is de entree van de acteur, de ver meende moordenaar, in de coupé waar de vrouw en de andere man reeds zitten. Hij eist zijn vaste plek op, haalt uit zijn boven maatse koffer een koningsgewaad en citeeri vervolgens te pas en te onpas Shakespeare, 'de man die alles al gezegd heeft'. Elk van de drie personages heeft zijn le ven in dienst staan van het'reproduceren en hergebruiken, de tweede man is vertegen woordiger in kopieerapparaten. Wat bewaar je en wat gooi je weg? Wat vergeet je en wat herinner je je voor eeuwig? Over deze vra gen gaat het in de sfeervol uitgelichte scè nes. De spanning stijgt, mede door de sus pense toevoegende geluidsband, en de cli max laat de kijker over het hoe en wat van de verdwijning van de vrouw in het onge wisse. Wat steekt is de opgeruimdheid waarmee de toekijkende vertegenwoordiger zijn handen in onschuld wast. De acteur helpt hem door grondig elk spoor van de vrouw uit te wissen. Niets gezien, geen aan toonbare bewijzen: dus niets gebeurd? Prikkelend Sluipenderwijs wordt de kijker voorgehou den niet te lichtvaardig te vergeten. Mensen zijn de moeite van het herinneren waard. Daar wil je wel over nadenken na deze stijl volle mini-thriller, waarin de acteurs zich goed redden op de schaarse vierkante me ters. Wellicht omdat Felix Strategier, Stef van der Eijnden en Fran Waller Zeper nooit techniek de voorrang geven, ontstaat er een waarachtige idee van botsende karakters. Zijdelings hebben de Gebroeders Flint het over het theater zelf, want ook acteren is reproduceren. 'Heeft u voor elke situatie een toneeltekst?', vraagt de vrouw de acteur vermoeid. Dergelijke prikkelende grapjes houden de toon van de voorstelling licht. Aldus slagen de gebroeders Flint erin op toegankelijke wijze toch een ernstig thema aan te roeren. 'Pro memorie' door de Gebroeders Flint. Regpe: Wim Meeuwissen. Dinsdag 19, woensdag 20 maart, LAKtheater. Aanvang: 20.30 uur. Franse regisseur 'Clément dood )e Franse filmregisseur René tlément is zondag, aan de ïoravond van zijn 83ste ver- irdag, in Frankrijk overle- len. Clément maakte in 1936 ;ijn eerste korte film samen net de legendarische Jac- jues Tati. Direct na de oor- og draaide hij in 1945 zijn ierste film, La bataille du rail. )e half-documentaire film ichildert het verzet van Frans ipoorwegpersoneel tegen de )uitse bezetting. Jeux inter- lits uit 1951 maakte veel in- n Inik met zijn hartverscheu- ende portret van kinderen n het door de oorlog ver- voeste Frankrijk. De film :eldt als een van de meest mderscheiden films in de jeschiedenis. recensie aad van der ven Kirov Opera met 'Vorst Igor' van Borodin. Muzikale leiding: Valeri Gergjev. Regie: Jevgeni Sokovnin. Choreografie' Michael Fokine. Gezien: 17/3, AT T Dansthea ter, Den Haag. Herhaling: vanavond. Een willekeurige dag uit het le ven van de Russische dirigent Valeri Gergjev. Nadat hij 's mor gens in Hilversum in Han Reizi gers televisieprogramma wat over opera had gepraat en 's middags in Rotterdam Bruckner had gedirigeerd, stortte hij zich zondagavond in Den Haag op 'Vorst Igor' en creëerde hij vier uur lang een zinderende span ning. Het was alsof foto's van opera-ensceneringen uit het be gin van deze eeuw tot leven kwamen. De oude, zorgvuldig gecon serveerde Kirov-decors van 'Vorst Igor' lijken afkomstig uit Anton Piecks sprookjesbos in De Efteling. Daartussen bewe gen zich vorsten, slavinnen, sol daten, bojaren etc. in even sprookjesachtige kostuums. Het zou potsierlijk zijn, deze op het toneel gebrachte museum kunst, als het niet zo schitte rend was. Schitterend in alle opzichten: in de allure van hou ding en gebaar, in de vocale pracht en intensiteit en bovenal in het spel van het indrukwek kendste opera-orkest ter wereld. Dit alles speelde zich af in een voor een dergelijke produktie zowel scènisch als akoestisch ideaal theater. Deze produktie van dit gloed volle werk - over de strijd tussen Russen en barbaarse nomaden, over liefde, heroïek en verge vingsgezindheid tegenover wreedheid, seksisme etc. - is er één waarin alles gebeurt zoals dat sinds de eerste voorstellin gen van deze opera in het Pe- tersburgse Marijinski Theater is vastgelegd. Stijlvol en met allu re. Hier worden ten huize van prins Galitski geen slavinnen door zuipschuiten ontkleed, zoals in Andrei Serbans produk tie in Covent Garden, met Hai- tink als dirigent. In tegenstelling tot een kan toor dat voor elke produktie ar tiesten engageert, zoals de Ne derlandse Opera, kan de Kirov Opera haar kracht voor een groot deel ontlenen aan de hechtheid van het gezelschap. Daardoor kan een uitvoe ringstraditie zoals die van 'Vorst Igor' - dit prachtige, kleurrijke, historische prentenboek - intact en tegelijk levend blijven. Solisten bij Kirov zingen van daag hoofdrollen, morgen bij rollen. Zo kon het gebeuren dat, hoewel de beroemdste vocalis ten (onder wie Gorchakova, Borodina en Grigorian) niet naar Nederland waren geko men, toch een buitengewoon imposante voorstelling on stond. Schrijfles Kristien Hemmerechts aan Leidse universiteit Je kan niet schrijven zonder ooit gelezen te hebben. En er is moed voor nodig, om af te da len in het meest persoonlijke van jezelf. Kristien Hemme rechts geeft dit halfjaar gastcol leges in 'Creatief lezen, creatief schrijven' aan de Rijksuniversi teit Leiden. „Schrijven is te le ren, maar er moet wel iets van aanleg zijn." Tijdens de colleges lezen de deelnemers een aantal 'ik'-, 'hij'- en 'jij'-verhalen. Literaire technieken en trucjes die de au teurs gebruiken, worden geana lyseerd om nadien in eigen tek sten toe te passen. „Bij het schrijven is het belangrijk om vooraf een keuze te maken. Net als een componist die zijn mu- zieksleutel kiest. Wie is mijn hoofdpersoon en wordt het ver haal autobiografisch of niet?" Het advies van Hemmerechts voor de eerste schrijfopdracht is: „Denk eens aan je middelba re school-tijd. Daaruit kan je al tijd ervaringen gebruiken. Pro beer daarbij eens met andere ogen naar de alledaagse werke lijkheid te kijken. Want litera tuur verdraagt het 'normale' niet. Dat is voor de lezer niet in teressant." De gebruikte teksten van Leo nard Nolens, Paul de Wispelae- re en Marianne Wolfert gaan niet altijd over vroegere ervarin gen. In het dagboekfragment van Nolens geeft hij aan: 'Al schrijvende maak ik een werke lijkheid. Er is pas ervaring door dat ik praat en schrijf.' Verder blijken Nolens en Wolfert de 'ik' te problematiseren. Wie of wat is 'ik' eigenlijk? Je lichaam, of wat anderen van je denken? En is 'ik' wel altijd autobiografisch? In het verhaal 'Balsem' neemt Marianne Wolfert de lezer mee tussen de bonen van de 'ik'. Hemmerechts raadt aan zelf eens een seksscene te proberen. „Dat is verschrikkelijk moeilijk. Want hoe benoem je al die han delingen en lichaamsdelen? Je kunt dan het beste je eigen in tieme register opentrekken, de woorden die je zelf gebruikt op schrijven." In het volgende college blijkt één studente aan de opdracht te hebben voldaan. Ze geeft een velletje papier aan de schrijfster. Zelf durft ze de scène niet voor te lezen. Na afloop kijkt ze gege neerd om zich heen. Maar de reacties van haar medestuden ten zijn positief. Hemmerechts Kristien Hemmerechts: „Schrijven is te leren, maar er moet wel iets van aanleg zijn." foto henk bouwman vindt echter dat ze nog wel een stapje verder kon gaan. „Er zit toch nog wat schroom in." Na vijf bijeenkomsten leveren alle deelnemers hun eerste, ei gen verhaal in. Vooraf waar schuwde Hemmerechts al: „De bespreking daarvan is soms niet prettig, anders hebben jullie er niets aan." En inderdaad, be halve waardering geeft de schrijfster ook stevige kritiek. De één probeert te mooi te schrijven, een ander is te cryp tisch. „Je moet nooit te veel in terpreteren. Dan werkt het niet. 'Helder denken lukte niet meer' is een luie manier van vertellen. Je kunt beter laten zien wat er door de 'ik' heengaat. Dat is di recter." Slechts één deelneemster schrijft niet over haar eigen 'ik'. Haar hoofdpersoon pleegt ou- dermoord. Volgens Hemme rechts maakt ze het zichzelf wel moeilijk. Ze zou zich beter moe ten inleven in het gevoel van een moordenaar na zijn daad. Technisch kan ze het nog niet aan. Sommige deelnemers ha len een tikje wanhopig de schouders op: „Hoe moet het dan? Ik heb al zo veel ge schrapt." Lachend en met een tikkeltje leedvermaak zegt de schrijfster: „Niemand heeft ooit beweerd dat schrijven gemak kelijk is."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17