Beveiliging voor hefbrug Koe kalft bijna zeven maanden te laat itnesscentrum op 'ideale )lek' in Roelofarendsveen Zoeterwoude wil :i,5 ton bezuinigen Bewoners Thorbeckestraat pakken de strijdbijl op Rijn Veenstreek Tuinders weten niet waar ze aan toe zijn •Veer celstraf geëist oor bestelen cafébaas 'Vrije dag leerlingen met Alphense jaarmarkt' alphen aan den run jan winde De Stichting Jaarmarkt heeft er bij ae scholen in het voortgezet onderwijs opnieuw op aangedrongen de leerlingen tijdens de Al phense jaarmarkt een vrije dag te geven. Uit het on langs vastgestelde vakan- tierooster blijkt dat de scholen de leerlingen op de derde woensdag in sep tember weer geen vrije dag gunnen. In een brief aan de schoolbesturen wijst voor zitter J. Tolk van de stich ting Jaarmarkt de scholen erop dat hij nog nooit een gemotiveerd antwoord heeft ontvangen waarom de leerlingen op de mid delbare scholen geen vrij af krijgen voor de jaar markt, die met 150.000 be zoekers de grootste van Nederland is. „Zelfs aan ons herhaaldelijke verzoek om in ieder geval geen huiswerk te geven, worth geen gehoor gegeven", al dus Tólk. Volgens hem is er daarbij in sommige ge vallen zelfs sprake van 'leerlingpesten'. De stichting heeft on derwijswethouder F. Dales' (D66) nadrukkelijk ver zocht om eveneens bij de schooldirecties een vrije dag voor de leerlingen te bepleiten. De voorberei dingen voor de Alphense jaarmarkt - die dit jaar op 18 september valt - zijn inmiddels weer in volle gang. jSDAG 19 MAART 1996 stompwuk dorith ligtvoet Hoeveel geld is er beschikbaar om de glastuinders in het grens gebied tussen Leidschendam en Voorschoten uit te kopen? En wanneer moeten ze vertrekken? De gemeenteraadsvergadering in Leidschendam gisteravond bracht geen antwoord op deze wagen van tuinders en raadsle den. Toch ging de raad akkoord met de structuurschets, die aan geeft hoe Leidschendam er in 2015 zo'n beetje uit zal zien. C.H. van der Loos, voorzitter van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO), vroeg de raad nadrukkelijk om duidelijkheid. Tuinders in het grensgebied, in de zogenaamde Duivenvoorde-corridor, willen weten wie er moet verhuizen en wanneer. Ook willen ze weten hoeveel geld ze krijgen. Van der Loos kreeg vooral steun van het CDA. Het kassen complex in de omgeving van de Veursestraatweg wordt in de toekomst omgetoverd tot een paradijsje waar het goed toeven is voor allerlei dieren en plan ten. Omdat natuurgebieden geen geld opleveren, moet het Rijk geld beschikbaar stellen om de volksverhuizing mogelijk te maken. Reeds nu moet duidelijk zijn hoeveel geld hiervoor be schikbaar is, vond CDA-woord- voerder J.H. Post. „Dat voor komt een hoop onzekerheid bij de bedrijven.". Maar met name PvdA en WD vonden dat de schets voldoende zekerheden biedt. „Er staat heel duidelijk in de visie dat nie mand wordt gedwongen om te vertrekken, voordat er een fi nanciële regeling is", aldus H. Oldersma (PvdA). Wethouder H. Dwarshuis was het roerend met hem eens. Op basis van de structuurschets worden de ko mendejaren bestemmingsplan nen gemaakt. En die worden niet goedgekeurd voordat dui delijk is hoe alles moet worden betaald. Een andere discussie ont stond over de uitbreidingsmo gelijkheden voor de glastuin bouw in Stompwijk. Het CDA en WLTO-voorzitter Van der Loos vonden dat tuidners meer ruimte moeten krijgen, bijvoor beeld in de Westeindsepolder. Een aantal bedrijven aan de Veursestraatweg kan dan uitwij ken naar Stompwijk. Dwarshuis merkte op dat al leen Stompwijkse tuinders de komende jaren mogen uitbrei den. En dan nog maar beperkt. Stompwijk ligt immers in het Groene Hart en de bebouwing mag nauwelijks toenemen. „Maar als u toch uitbreidings mogelijkheden ziet, kan u dat tijdens de behandeling van Stompwijkse bestemmingspla- nen aan de orde stellen." in der Wereld heeft grootse plannen met oude binnenbad :hard van der Wereld is nog, zoals hij het zelf SI Jt, aan het stoeien met de naam. Nu is het nog nesscentrum Body-Action. „Dat is echter te perkt. Er is immers veel meer te doen, zoals ae- oics, je kunt de sauna in en er komt een grote hoonheidssalon. 'Sportschool' is ook niks, die am doet denken aan mannen die spieren kwe- n. Dat imago wil ik niet hebben. Bij mij kan ie reen, mannen en vrouwen, van jong tot oud te- :ht. Ik zit eigenlijk aan zoiets te denken als Fit- Beauty-centrum Body-Action." Van der Wereld, nu nog eigenaar van het fit sscentrum in de voormalige veiling aan het ve lideinde in Roelofarendsveen, heeft nog een ^5 ir om erover na te denken. Zijn streven is om S' Igend jaar zomer een heel nieuw sportcentrum en om het voormalige binnenbad aan de Lucas n Leijdenlaan te openen. Enthousiast vertelt de 33-jarige Veender over aankoop van het oude al drie jaar buiten ge- v uik zijnde binnenbad, waarmee de raadscom- 11 issies van de gemeente Alkemade vorige week 'e stemden. De nieuwe ruimte met een totaal op- P' 'rvlak van 1200 vierkante meter, wordt ander- ilf keer zo groot als het huidige. „Een groot deel "in het extra oppervlak, namelijk 200 vierkante eter, wordt ingenomen door een sauna", vertelt an der Wereld enthousiast. „De schoonheidssa- jn wordt groter en er komt een ruimte voor fy- Hherapeuten. Ik denk erover om veiwendagen organiseren. Bezoekers kunnen achtereenvol- ns gebruik maken van de sauna en de zonne- 'nk en vervolgens kunnen ze een massage- en hoonheidsbehandeling krijgen." De overige ruimten, zoals hij die nu ook aan het Zuideinde heeft, zoals de fitness- en cardioruimten, de aero bic-zalen en de ruimte voor de kinderopvang blij ven in omvang ongeveer gelijk. Het is niet alleen de drang om uit te breiden en meer service te bieden, dat Van der Wereld, die nu vier jaar aan het Zuideinde is gevestigd, heeft doen besluiten om te verhuizen. „De plek is ook ideaal: 99 procent van de bezoekers komt van die kant van Alkemade. Bovendien ligt het pand aan de weg en is dus veel beter zichtbaar." Een ander voordeel vindt hij dat hij nu dicht bij sportcom plex De Tweesprong is gevestigd. „Sauna-bezoe kers kunnen dan ook het zwembad induiken." Om al zijn plannen te kunnen verwezenlijken, laat de Veender naast en voor het oude binnen bad een twee verdiepingen hoog gebouw met een totale grootte van 800 vierkante meter aanbou wen. Het bad zelf heeft een oppervlak van 400 vierkante meter. Die aanbouw komt tot ongeveer een meter van de straat. Verder komen er 20 par keerplaatsen. Van der Wereld, van oorsprong electricien van beroep en sinds vier jaar in hard en nieren sport schoolhouder, houdt ook rekening met de toe komst. „Het binnenbad zelf blijft één verdieping hoog. Wie weet, kan ik daarboven later nog eens uitbreiden. Nu laat mijn budget dat nog niet toe.'' Hoeveel zijn budget bedraagt, wil hij niet kwijt. De bouwtekeningen, vergezeld met een aan vraag voor een bouwvergunning, gaan begin mei naar de gemeente Alkemade. „Voordat ik de ver gunning heb. ben ik ongeveer een half jaar ver der", verwacht hij. „Daarna begin ik meteen met de bouw die ook ongeveer een half jaar in beslag neemt." Richard van der Wereld, die nu nog met zijn fitnesscentrum is gevestigd aan het Zuideinde, hoopt volgend jaar zomer een heel nieuw pand, inclu sief sauna, te openen naast het sportcomplex De Tweesprong. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS itomobiliste breekt been katerwoude Op de provinciale weg 7, ter hoogte van Rijnsa- ivoude, is gistermorgen een 78-jarige automobiliste uit Am- Iveen van de weg afgeraakt en met haar auto tegen een boom and. Zij is door de brandweer uit haar wagen gehaald en met i gebroken been en verwondingen aan het hoofd overge- icht naar het AZL. Door het ongeval is de provinciale weg eni- tijd geblokkeerd geweest. lelheidscontrole op Noordbuurtseweg terwoude-dorp Bij een snelheidscontrole op de Noordbuurt- veg zijn gisteren twintig automobilsten betrapt op te hard rij- i. Zij krijgen een proces-verbaal en acceptgirokaart thuisge- urd. In totaal werden er 271 auto's gecontroleerd. ie otsing onder invloed i, terwoude-runduk Een 66-jarige automobilist is gisteren ieg op de avond op de Hoge Rijndijk in botsing gekomen met orn ïhem tegemoetkomende 30-jarige automobilist uit Wierin- h{ werf. De Zoeterwoudenaar was plotseling op de andere weg- ft gaan rijden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. politie constateerde dat de Zoeterwoudenaar alcohol had ge- eei ttigd. Op het bureau bleek dat de man meer had gedronken laar i wettelijk is toegestaan. Lei Deskundigen spreken van zeldzame gebeurtenis bodegraven marieta kroft Dierenartsen hebben gisteren in Bodegraven een drachtige koe, die bijna zeven maanden 'over tijd' was, door middel van een keizersnede van een kalf verlost. Het kalf, dat diverse af wijkingen had, heeft maar een halfuur geleefd. G. Schuijt, specialist verlos kunde van de faculteit dierge neeskunde in Utrecht, reageert sceptisch als hij van de zestien maanden lange draagtijd hoort. Negen maanden is normaal. Schuijt: „Als het waar is dat de koe al zo lang drachtig is, dan is hier sprake van een zeer zeld zame situatie. Maar als ik der gelijke verhalen hoor heb ik twijfels. Dan blijkt dat er toch ongemerkt een stier een koe heeft gedekt, terwijl de eige naar in de veronderstelling ver keerde dat het dier al lang drachtig was." Dit was ook de eerste ge dachte die bij eigenaar A. Spruit en de Woerdense die renartsen A. Bosch en D. Soede opkwam. Volgens Spruit was de koe op 29 augustus vorig jaar uitgerekend. „Je verwacht niet dat een koe zolang over tijd loopt", vertelt de veehouder. „Er heeft eens een jong stiertje bijgelopen. Hoewel me dat ook onwaarschijnlijk leek, begon ik toch te geloven dat de koe vorig jaar zomer opnieuw gedekt was door dat stiertje." Enkele keren voelde de die renarts het afgelopen half jaar. Alles leek er goed uit te zien. Verondersteld werd dat de na tuur zijn werk wel zou doen. Toen de koe vorige week weer een keer werd onderzocht, rees het vermoeden dat liier sprake was van een ongebruikelijke si tuatie. Onmiddellijk werd be sloten om in te grijpen. De dierenartsen wisten giste ren, toen ze het kalf ter wereld brachten, pas voor de volle honderd procent zeker dat de moeder eind augustus al 'op tijd' was. „Het dier was mis vormd", vertelt Bosch die sa men met Soede de operatie verrichtte. „Het was groter dan normaal, had een grote kop, kromme poten met gekrulde klauwen en het was kaal. De haren hadden losgelaten in de baarmoeder." Beide dierenart sen hebben zoiets niet eerder ervaren. De Utrechtse deskundige Schuijt heeft een verklaring voor het uitblijven van de be valling. „De meest voorkomen de oorzaak is dat het kalf geen bijnierschorshormonen aan maakte, waardoor de bevalling niet werd opgewekt. Zo'n dier is altijd misvormd en heeft hooguit enkele dagen te leven." Intussen staat koe Loretta weer rustig te herkauwen in de stal. Het lijkt erop dat ze de operatie goed heeft doorstaan. Rijkswaterstaat studeert op mogelijkheden Vervolg van voorpagina Rijkswaterstaat bezint zich op mogelijkheden om de Al phense hefbrug beter te beveiligen voor vernieling door te hoog beladen vrachtwagens. ,,We willen hier structu reel iets aan doen", vertelt dienstkringhoofd G. Broekhui zen van Rijkswaterstaat Leiden. „We denken aan een waarschuwingssysteem zoals dat ook bij tunnels wordt gehanteerd. Daarbij krijgt een automobilist die te hoog beladen is automatisch rood licht." Het komt nu nog met enige regelmaat voor dat vrachtwagenchauffeurs de brug kapot rijden. alphen aan den run ruud sep De Alphense hefbrug liep giste ren grote schade op toen een vrachtauto met een niet volledig ingeklapte kraanwagen tegen de bovenkant van de brug reed. Door de aanrijding was de brug tot middernacht gestremd voor het autoverkeer. Twee grote hijskranen moesten eraan te pas komen om de kraan, die zich tussen het bovenwerk van de brug had geschoven, weg te krijgen. Een deel van het zwaar verwrongen bovenwerk moest daarbij met snijbranders wor den verwijderd. Contragewicht De verwijdering van de dertien ton zware kraanwagen had gis teren nogal wat voeten in de aarde. Doordat de ophangpun- ten van het zestig ton wegende contragewicht door de klap wa ren ontzet, moest eerst dit ge wacht worden vergrendeld. Ver volgens was het passen en me ten met de twee hijskranen die nodig waren om het gestrande werktuig te verwijderen. Door hun grote gewicht konden de hijskranen niet op de brug wor den geposteerd, maar moesten zij zich kunstig door het ijzer werk van de brug heen vlechten om hun werk te kunnen doen. Om twaalf uur 's nachts konden de hijskranen uiteindelijk de kraanwagen op een dieplader takelen. Weken De reparatie van de brug gaat naar verwachting twee tot drie weken in beslag nemen. In die tijd kan de brug niet omhoog, waardoor schepen hoger dan 4.30 meter moeten omvaren via het Amsterdam-Rijnkanaal. Het autoverkeer zal over één twee weken alleen 's nachts worden stilgelegd wanneer de nu ver wijderde delen van de brug op nieuw worden gemonteerd. Verder zullen automobilisten geen last meer hebben van de problemen met de brug. Zoeterwoudse vijftig jaar koorlid zoeterwoude - De Zoeterwoudse E.C. Holkamp-Last is gisteravond gehuldigd om dat zij vijftig jaar koorlid is. Het lid van het Zoeterwoudse Cantate Domino kreeg van bestuurslid M. de Mooij van het Koninklijk Christelijk Zangersverbond een herinneringsbord. De Zoeterwoudse werd in 1946 lid van Excelsior in Den Haag. Daar had zij diverse bestuursfuncties. In 1970 verhuisde zij naar Zoeterwoude en werd lid van het toenmalige Zingt den Heere, dat sinds kort Cantate Domino heet. Ook in Zoeterwoude was zij actief als bestuurslid, onder andere v^n 1980 tot 1987 als voorzitter. Al die jaren heeft zij als alt gezongen in het koor. procureur-generaal bij het echtshof in Den Haag heeft 3 vi eren vier maanden cel geëist an en een 41-jarige Hagenaar, n augustus 1993 26.000 den hebben gestolen van Alphense cafébaas, bij wie Hagenaar een nachtje lo rde omdat hij zijn huissleu- was vergeten. De Hagenaar 15 mille uit een kast in de ning hebben weggenomen nog eens 11 mille uit een is in het café van de Alphe- )nd ir. De kluis zou de Hagenaar erp >ben opengemaakt met een sep itel die hij in de woning van nie Alphenaar had gevonden. )e Hagenaar werd eerder na izelfde eis van de diefstal jesproken omdat de politie- hter twijfels had. Het open- ïr ministerie ging tegen die spraak in beroep. De Hage- ir geeft wel toe dat hij het d heeft weggenomen, maar Rdat hij in opdracht van de ébaas zelf heeft gehandeld. zou de verzekering hebben len oplichten volgens de Ha- laar. De verdachte zegt dat het geld indertijd gewoon er teruggegeven heeft aan de Alphenaar, die hem voor de nepdiefstal zou hebben betaald. Als het waar is wat de Hagenaar zegt zou er geen sprake zijn van diefstal, zoals in de dagvaarding ten laste is gelegd, maar van op lichting. Omdat de politierech ter destijds hiervoor onvoldoen de 'overtuigend' bewijs zag, volgde de vrijspraak. Volgens procureur-generaal, mr. Van der Schans, heeft de Hagenaar de cafébaas wel dege lijk bestolen en is er ook vol doende bewijs om de diefstal bewezen te verklaren. Hij ge looft dat de Hagenaar, die op het vliegveld in Parijs werd aan gehouden (overigens zonder het geld op zak), voorgoed naar zijn vrouw in Suriname had wil len vertrekken. De Alphense cafébaas kwam gisteren als getuige het hof nog eens vertellen dat hij met een dergelijk opzetje nooit weg was gekomen bij de verzekering. „Die betaalt diefstal van geld niet uit. Om zoiets te verzeke ren moet je torenhoge premies betalen". De cafébaas houdt dan ook vol dat hij gewoon be stolen is. Volgens verdachtes advocaat, mr. Groen, moet er opnieuw vrijspraak volgen. Uitspraak 1 april. Bewoners van de Thorbeckestraat zijn woedend over het besluit om hun straat zo snel mogelijk aan te sluiten op de Oranje Nassausingel. FOTO HENK BOUYWMAN ers TERWOUDE LIESBETH BUITINK tkk onroerend zaakbelasting It'ZB) in Zoeterwoude stijgt de nende vier jaar niet naar 46 gulden voor elke 3000 gul- Jo1 n dat een huis waard is, maar rkc|ar een tarief van 9,38 gulden, is althans de inzet van de idscommissie middelen, die e8 teravond alvast een voor- lot nam op de gemeentebe- iting voor 1997. Zoeterwoude iet de komende jaren echter indig bezuinigen. Waren er lte st nog plannen voor bezuini- igen voor 510.000 gulden, or de geringere stijging van OZB kan de gemeente vol- rc* id jaar 950.000 gulden min- r uitgeven. Wethouder R. Hogenelst DA) had de raadscommissie rige maand nog voorgesteld de OZB met zestig procent te verhogen naar 11,46 gulden. Volgens aanwijzingen van het Rijk hoeft het OZB-tarief niet meer dan 9,38 gulden te bedra gen. Maar het college wilde het tarief nog eens met 2,08 gulden verhogen, zodat er minder hoeft te worden bezuinigd. Dat werd gisteravond echter afgewezen door de commissie. „Het is on aanvaardbaar dat we met het OZB-tarief aanzienlijk boven de 9,38 gulden gaan zitten", oor deelde WD'er H. van der Kooi. „Als we die rioolrechten niet mogen meerekenen in de OZB, moet de raad op een andere manier dat bedrag dekken. We gaan er vanuit dat we dan voor 950.000 gulden moeten bezui nigen", ^dus Hogenelst. Daar toe dient hij volgende maand een plan in. alphen aan den run jan winde De bewoners van de Thorbec kestraat gaan de strijd aan met de gemeente Alphen over het doortrekken van hun straat tot aan de Oranje Nassausingel. Burgemeester en wethouders willen de straat zo spoedig mo gelijk doortrekken. Maai' als het even kan, zullen de bewoners daar een stokje voor steken. De bewoners nemen de te genstanders van de monorail als voorbeeld. Die kregen het vorig jaar bij de rechter voor el kaar om de aanleg van de hang- baan aanzienlijk te vertragen. De Thorbeckestraat-bewoners zijn van plan om binnenkort contact op te nemen met de Vereniging Tegen de Monorail en eens te bekijken hoe daar een en ander is aangepakt. Om te beginnen hebben zij inmiddels al 150 handtekenin gen opgehaald bij bewoners van de flats aan de Nachtegaal- en de Raafstraat, die met hun bal kon aan de kant van de Thor beckestraat zitten. Ook worden er deze week nog posters ge drukt met dezelfde tekst als op het spandoek. De posters zullen worden verspreid onder de om wonenden. De bewoners zijn woedend over het besluit van burgemees ter en wethouders om hun straat zo snel mogelijk aan te sluiten op de Oranje Nassausin gel. „Ik heb het gevoel dat we gewoon niet serieus genomen worden", zegt bewoonster J. Broer. „Steeds krijgen we maar te horen dat er nog niets beslist is, terwijl de onderzoeken naar het doortrekken inmiddels ge start zijn." Ze begrijpt niets van de plan nen van de gemeente. „Het ver keer dat vanuit het centmm naar de overkant van het water wil, moet straks allemaal door de Willem de Zwijgerlaan, zodat daar nog meer verkeer komt." Volgens haar heeft wethouder H. Habermehl (CDA/verkeer en vervoer) zelf op een CDA-bij- eenkomst toegegeven dat het een verschuiving van de proble men is. „Waar is het dan voor nodig", vraagt Broer zich af. De bewoners wachten de ge beurtenissen met hun straat niet langer af. Ze willen binnen kort een advocaat in de aim ne men. „Want we vechten net zo lang door tot we ons gelijk heb ben. En wordt de Thorbecke straat uiteindelijk toch doorge trokken, dan kan de gemeente een flinke claim voor planscha- de tegemoet zien", zegt R. Heemskerk. „We hebben net twee jaar geleden ons huis ver bouwd. De garage die we aan gebouwd hebben, wilden we ei genlijk met de uitgang op de Wielewaalstraat hebben, maar dat mocht toen niet van de ge meente. Hij moest uitkomen op de Thorbeckestraat. Wat heb ben we daar straks aan als er een drukke weg ligt." Een dezer dagen zullen Broer en Heems kerk, die al van het begin af aan tegen het doortrekken van de Thorbeckestraat actie voeren, alle bewoners optrommelen om gezamenlijk een strategie te be palen tegen het plan van de ge meente.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15