'Snel knoop doorhakken over HSL' Amsterdam gaat porno te lijf' Video vermindert foute verhoormethoden politie GIRO 300100 Van heinde en ver komen gasten voor 'moordmenu Dierenbescherming drijft conflict met Nutricia-concern op de spits nzHfl Bewakingsbedrij; door bonden voo rechter gedaagd Randstad Peper geeft toestemming voor demonstratie antifascisten Politie houdt brandstichter aan 'Dankzij uw steun kunnen wij doorgaan' I SIM AVI DINSDAG 19 MAART 1996 KvK's Rotterdam en Amsterdam: De Kamers van Koophandel in de regio's Amsterdam- Haarlem en Rotterdam vinden dat het kabinet nu snel de knoop moet doorhakken over de komst van de hoge snelheidstrein naar Nederland. sut< IJmuidens visrestaurant vindt gat in markt AMSTERDAM/ROTTERDAM ANP Volgens de Kamers moet de mi nisterraad definitief beslissen het flitsspoor tussen de haven stad en de hoofdstad aan te leg gen aan de oostzijde van Zoe- termeer. Tussen Rotterdam en België willen de Kamers dat het kabinet vasthoudt aan een spoor langs de A16/E19, zo schrijven ze in een brief aan het kabinet. Met het schrijven nemen de Kamers afstand van de opstel ling van de zusterorganisatie in Haaglanden. Deze Kamer wil namelijk dat het snelspoor tus sen Amsterdam en Rotterdam wordt gebundeld langs de snel wegen A4 en A13. Door de bouw van een HSL-station bij het Prins-Clausplein kan Den Haag zo een volwaardige aan sluiting krijgen op het net. In het voorlopige voorkeurstraject van het kabinet (ten oosten van Zoetermeer en door het Groene Hart) mist de residentie een di recte aansluiting. De Tweede Kamer heeft het kabinet intussen gevraagd de Haaglanden-optie goed te be kijken omdat ze goed kan zijn voor de economische ontwikke ling van de regio Den Haag. Het bedrijfsleven in Rotterdam en Amsterdam stelt nu geen be hoefte te hebben aan nieuwe studies en rapporten. De main- ports Amsterdam (Schiphol) en Rotterdam (haven) zijn niet ge baat bij verder uitstel, vinden ROTTERDAM ANP chengladbach wordt gespeeld. Bovendien liep vorig jaar maart een demonstratie van het SAFO in Rotterdam-Zuid uit de hand. Leden van linkse Turkse en Koerdische groeperingen die in de demonstratie meeliepen, wekten de woede op van meer nationalistisch gezinde Turken. De politie kon ternauwernood een gewelddadig treffen tussen de groepen voorkomen. Na af loop trok een groep van enkele honderden jonge Turken met Turkse vlaggen in een onaange kondigde tegendemonstratie door Rotterdam-Zuid. Burgemeester Peper heeft het Stedelijk Anti Fascistisch Over leg (SAFO) toestemming gege ven om donderdag in Rotter dam te demonstreren. Het SAFO, een samenwer kingsverband van antifascis tische groeperingen, mag don derdagavond alleen in Rotter dam-Noord demonstreren. De betoging in het kader van de antiracismeweek was omstre den omdat op hetzelfde tijdstip in de Kuip de risicowedstrijd Fevenoord-Borussia Mön- UMUIDEN» ELLEN DE BOER 'Moord in de Meerplaats' doet vermoeden dat de gasten het gelijknamige restaurant aan de Trawlerkade nooit meer zullen verlaten. De ietwat vreemde gastvrouw Coby. gestoken in een rood strak jurkje met om haar hals een boa gedrapeerd, doet er bij binnenkomst ook niets aan om de bezoekers op hun gemak te stellen. Ze brengt hen direct in de war. Coby's man, Fons van Bak- kum. is al geen haar beter. Hij struint langs de drukbezette ta fels en leidt de gasten af met zijn gebabbel. Verstrooid roept hij door de microfoon: ,,Even voor het bedienend personeel. Tafel drie wordt vijf. De oude tafel zes die na de verbouwing twaalf was, wordt vijf. Drie blijft zes. Eh... met elf is het allemaal begonnen." Later is hij druk doende de bordjes met nummers te ver wisselen. Coby poetst de tafels nog maar eens. Dan springt een spot aan en gaan alle ogen rich ting het merkwaardige duo. „Wij bieden u een avond van geborgenheid en intimiteit", roept Fons op zijn gemak door de microfoon. Ja, ja. In snel tempo wisselen liedjes, spelle tjes en gesprekken aan de tafels elkaar op. Gastheer en gast vrouw zorgen voor de nodige verstrooiing tijdens het vier gangendiner. Net als Coby het liedje heeft ingezet dat haar en Fons tien jaar geleden dichter bij elkaar bracht, breekt er paniek uit. De sfeerverlichting dimt en een ra re verschijning schiet zijn pistool doelbewust leëg. Eén van de aanwezigen wordt ge- Juist via Sherlocks zijn Belk en William Brands, i HC' genaren van De Meerplai TER, contact gekomen met La jjrr Esch. Sherlocks, die sei n 7 moorddiners verzorgt, eens een optreden verzoi de andere zaak van Bram Belk, Partycentrum Haarlei „Sherlocks maakt c voorstellingen waarbij mi JIE echt moeten puzzelen, een heel kwetsbare vo theater maken, omdat hefrwe bliek dat heel snel kan krachten. Daarom hebben IJmuiden gekozen voor eei entertainment met daar 1w een verhaal", verklaart Lei Esch. Wie rustig wil dineren moet restaurant 'Moord aan de Meerplaats' mijden. raakt door de rondvliegende ko gels. Een moord! En dat in een normaal zo rustig restaurant in de IJmuidense haven. Natuurlijk kan een dergelijke moordpartij niet zonder verwik kelingen. De gasten krijgen am per rust, want iedereen wordt verdacht, maar moet tegelijker tijd helpen de misdaad op te lossen. Nooit worden de enter tainers echter zo opdringerig dat de maaltijd koud wordt. Zo dra een gerecht is uitgeserveerd, houden de twee acteurs zich bescheiden op de achtergrond. „Mensen moeten ook met el kaar ktinnen praten", vertelt Fons na afloop. Achter Fons en Coby gaan broer en zus Leo en Joyce van Esch uit Haarlem schuil. Joyce heeft jaren geleden enkele ad- hoc-producties in het theater gedaan en is door het moorddi- ner in IJmuiden weer met acte ren begonnen. Haar broer heeft een reizend kindertheater Mijn Broer, is verbonden geweest aan de Haarlemse toneelgroep Kapok en heeft meegespeeld in theatergroep Sherlocks. Met het theatermenu Brands en Belk iets apart; den. „Uit eten kun je 0 maar niet met entertain f erbij. Er zit ook een commi le reden achter, zeker in de ter. In de zomer loopt het t maal wel", vertelt Brands. Dankzij advertenties in ochtendkrant komen me van heinde en ver. Zoals e uit Utrecht. Hij is deze vi e jarig en wilde eens iets an en dus is hij met vrouw, broi 1 schoonzus naar IJmuiden j de men. Hij zal zeker nog eer 1 A rugkeren, want voor zijn 0 H sing van de moord heeft hi ird dinercard van het restauraif v\ kregen. Het moord-arrangemei zo'n twee tot drie keer maand op de vrijdagavond ir. eindjuni gaat De Meerp )bi daar nog mee door. In sep ber begint een reeks nie andere voorstellingen in IJmuidense restaurant. De politie heeft gisteravond een 46-jarige Noordwijker aangehou den die de avond ervoor probeerde om de winkelpui van een win kelpand aan de plaatselijke Maarten Kruytstraat in brand te steken. Hij verdween spoorloos nadat twee bekenden op hem hadden in gepraat. De in psychische nood verkerende man is voorlopig, in het belang van het onderzoek, ingesloten in het politiebureau in Noordwijk. DEN HAAG ANP De Dierenbescherming dreigt het Zoetermeerse zuivelconcern Nutricia met acties als het van ochtend niet openlijk afstand heeft genomen van het project rond de genetisch gemanipu leerde stier Herman. De dierenbeschermers me nen dat Nutricia gemaakte af spraken schendt door weer sa men te werken met Pharming. Dat Leidse biotechnologiebe drijf bracht een menselijk gen in bij de stier. Volgens een woord voerster van de Dierenbescher ming kunnen eventuele acties de consumentenbelangen van Nutricia schaden. Het concern zelf stelt dat er geen sprake is van het schenden van afspra ken De zaak draait om het produ ceren van het menselijk eiwit lactoferrine in koeienmelk. Door een menselijk gen te plaatsen in stier Herman hoop ten de onderzoekers dat zijn na komelingen het eiwit in de melk zouden produceren. Dat laatste is volgens Pharming intussen gelukt. Lactoferinne kan volgens de Leidse onderneming een be langrijke rol spelen in voeding of medicijnen voor mensen met een verstoord afweersysteem. De Dierenbescherming is fel te gen de genetische manipulatie met runderen. Zij wijst al gerui me tijd op een andere wijze om lactoferrine te maken, namelijk met genetische gewijzigde schimmels. Nutricia was tot 1994 direct bétrokken bij het project. Na felle kritiek van de Dierenbe scherming, Natuur en Milieu en de Alternatieve Konsumenten- bond kwamen alle partijen overeen dat Nutricia afstand zou nemen van de ontwikkelin gen rond stier Herman. De zui velonderneming stelde boven dien dat zij liever de voorkeur zou geven aan de schimmelme thode. Vorige week bleek dat Nutri cia de lactoferrine van Phar ming aan een nadere test wil onderwerpen. Deze zogenoem de pre-klinische testen moeten uitwijzen of de kwaliteit van het eiwit voldoende is. In een open brief maandag avond aan de Dierenbescher ming stelt Nutricia dat met deze testen de afspraken niet worden doorbroken. „De Dierenscher- ming verliest met name het ver schil tussen productie en on derzoek uit het oog. Nutricia is op het moment niet recht streeks betrokken bij Pharming en voert slechts pre-klinische testen uit naar gesteldheid van de geproduceerde lactoferrine." In de brief staat dan ook dat Nutricia niet van zins is van de voorgenomen proeven af te zien. Wel nodigt het bedrijf de Dierenbescherming uit voor een nader overleg. Gemeente en politie zijn aanstootgevende afbeeldingen spuugzat AMSTERDAM THEA VAN BEEK/GPD De groep schoolkinderen op het Damrak doet een dagje Amsterdam. Giechelend wijzen ze elkaar op de talloze uitgestalde ansichtkaarten met pornografische voor stellingen. Enorme fallussen concurreren daarop met ringen doorstoken vagina's of de situatie moreel en juridisch ontoelaat Niet alleen winkels maar ook benzine stations maken zich hieraan schuldig. „Met name kinderen worden geconfron teerd met deze afbeeldingen, omdat veel op ooghoogte wordt aangeprijsd", aldus de Jeugd- en Zedenpolitie. De gemeente noemt de huidige gegroei- U] waslijnen vol condooms. Gegeneerd maant de leerkracht hen door te lopen. De gemeente Amsterdam en de politie zijn het spuugzat. Vanaf 25 maart begint een offensief tegen de openlijk aangepre zen aanstootgevende afbeeldingen in eta lages en op straat. Uitstallingen met an sichtkaarten, pornoblaadjes, video's en al lerlei seksattributen moeten dan uit het zicht zijn verdwenen. De kuisheidsactie wordt woensdag aan gekondigd via advertenties in drie Amster damse laanten. De winkeliers hebben vijf dagen de tijd hun maatregelen te treffen. Wie zich er niet aan houdt, wacht een pro ces-verbaal en inbeslagname van de spul len. Een paar jaar geleden verschenen de eerste uitstallingen in drukke winkelstra ten. Inmiddels etaleert elke zichzelfrespec- terende souvenir- of tabakshop de voor stellingen breeduit. Alleen al in de binnen stad signaleerde de politie eind vorig jaar 33 bedrijven die dergelijk materiaal open lijk aanprijzen. baar. „Vooral ouders met kinderen ergeren zich vaak mateloos aan de geëtaleerde af beeldingen en spullen. Uit het hele land bereiken zowel burgemeester Patijn als de politie steeds vaker daarover klachten", zegt een woordvoerder van de gemeente. „Volgens de wet is het niet slechts een overtreding, maar zelfs een misdrijf, waar maximaal twee maanden gevangenisstraf op staat. We hebben het te lang ooglui kend toegelaten, het wordt nu de hoogste tijd om op te treden". Op een steenworp afstand van het stad huis aan de Amstel staan de voorbeelden in overvloed op straat. Hét visitekaartje van Amsterdam is er het nationaal monu ment op de Dam, als fallussymbool in alle mogelijke varianten. „Wat, mag dat niet meer?", reageert de verbijsterde winkelier. „Gaan we soms weer terug naar de zwarte kousen? Wat een onzin. Bijna al onze klan ten zijn toeristen en die vinden het juist len. Daar zijn het vooral de seksshops er hun erotische handel breeduit etalei— „Ook daar zal de uitstalling op den d|_ moeten verdwijnen. Maar als ouders c met hun kinderen gaan rondlopen, d kunnen ze vooruit weten wat hen te waj ten staat. We beginnen de controles c om allereerst in de drukke winkelstral waar veel argeloze ouders met kinde langskomen", aldus de gemeentewoo voerder. „Belachelijk, hebben ze niks anderstn doen. Laten ze de criminaliteit aanpakt Als mensen zich daaraan storen, draaien ze hun hoofd maar om", vindt 'j[ verkoopster van pornografische kaarten n de Munttoren. Moeten ze zonodig weer 4 middenstand aanpakken? Het groot n deel van onze omzet komt uit de verki ar van die kaarten." De Vereniging Amsterdam City, die bedrijfsleven in de binnenstad verteg te woordigt, is daarentegen verheugd over aanpak. Woordvoerster G. Eichholtz: ze gasten aan Amsterdam lopen vanuit 1 Centraal Station via het Damrak de stad Daar worden ze aj meteen geconfronte met die spullen. Ik ben toch wel wat wend, maar zelfs ik krijg daar soms 1 0 kleur van. Het is ons imago naar bui! toe. Met krijgt het idee dat in Amsterd: alles kan. Dit is geen reclame voor stad." Leidse hoogleraar in de forensische psychiatrie: LEIDEN MADELEEN WESSEUNG/ANP Politieverhoren moeten gefilmd worden. Ongeoorloofde ver hoormethoden door de politie zullen dan minder voorkomen. De verdachte wordt beter be schermd tegen druk die, vol gens velen, vaak wordt uitgeoe fend. Aan de andere kant ver mindert ook de kans dat 'zware jongens' later hun verklaringen intrekken om aan een veroorde ling te ontsnappen. Dit concludeert psychiater dr. A. van Leeuwen, hoogleraar in de forensische (gerechtelijke) psychiatrie aan de Universiteit van Leiden uit recente onder zoeken. Binnenkort worden die in vakliteratuur gepubliceerd. Als hij zijn zin krijgt zou ieder politieverhoor op video moeten worden opgenomen. Mits de verdachte daarvoor toestem ming geeft. Tegen de wil van een ver dachte mag er, volgens Van Leeuwen, nooit gefilmd wor den. Het portretrecht verzet zich daartegen, althans nu nog. Bovendien bleek kortgeleden in Zwolle dat rechters videoban den die zonder medeweten van verdachten gemaakt werden als een verboden opsporingsmid del zien, met alle geyolgen van dien. Kritiek op de verhoormetho den door de politie is er in Ne derland in vrijwel iedere grote strafzaak. Verklaringen worden dwingen. Bekentenissen wor- in de mond gelegd. Verhoren van ürenlang zonder pauze zijn geen uitzondering. Mensen worden wekenlang opgesloten, met doorlopend fel licht aan om ze daarna tot bekennen te den afgedwongen. Het lijkt een gebed zonder eind. Vrijwel ie dere advocaat of verdachte komt wel met een dergelijk ver haal. Het is schering en inslag. Op papier echter, de keurige op ambtseed opgemaakte proces sen-verbaal, blijkt daarvan niets. Voor de rechter is het daarmee een welles-nietes spel letje, dat meestal in het voor deel van de politie wordt uitge- worden tien mensen in India aan goed drinkwater geholpen wordt het werk van plattelands ziekenhuizen verbeterd VHVtiMtR krijgt iemand in een ontwikkelings land zijn gezichtsvermogen terug Spruitenbosstraat 6, 2012 LK Haarlem Van Leeuwen wil dat er een eind komt aan die praktijken. Via video-opnamen is dat mo gelijk, zo bleek hem na onder zoek daarover in delen van de Verenigde Staten en Canada. Daar zijn videofilms van politie verhoren inmiddels ingebur gerd. Met succes. De ver hoortechnieken verbeterden. Verdachten kwamen later veel minder vaak op hun verklarin gen terug. Vertragend geharre war bij rechtbanken over wat wel en wat niet gezegd werd was afgelopen. Gedragskundi- gen (psychiaters en psycholo gen) konden zich, bij het zien van de beelden, een goed beeld vormen over de verdachte tij dens het verhoor. Uitgeput mens Een bijkomend voordeel. Van Leeuwen nuanceert: „Daarmee kun je, als psychiater, echter nog niets zeggen over het waar heidsgehalte van de verklarin gen. Maar wel bijvoorbeeld over de gemoedstoestand van de verdachte. Een totaal uitgeput mens, volkomen ontredderd, legt een andere verklaring af dan iemand die dat niet is", al dus Van Leeuwen. Zelf werd hij kortgeleden bij het hof in Den Bosch gehoord in de zaak rond de Bende van Venlo. Ook dit proces staat bol van kritiek op de, in dit geval Limburgse politie die via het af dwingen van bekentenissen voor het belangrijkste bewijs materiaal zou hebben gezorgd. Juist in deze geruchtmakende affaire zou video-materiaal van onschatbare waarde zijn ge weest, aldus de psychiater. Helemaal waterdicht is het opnemen op video van verho ren door de politie niet, zo er kent Van Leeuwen. „Er blijft na tuurlijk een mogelijkheid dat politiemensen op de gahg of zo, buiten beeld, een verdachte on der druk zullen zetten. Wie ech ter verstandig is, meldt dan tij dens het verhoor dat wél ge filmd wordt, wat er elders be sproken werd. Iets in de trant van: „Op de gang zei u net dit en dat, maar hier wil ik daarop zeggen....". „Vul zelf verder maar in", aldus de hoogleraar. DEN HAAG GPD De Unie en de Dienstenbond FNV slepen beveiligingsbedrijf Randon voor de rechter. De bonden proberen op die manier verslechteringen in de arbeids voorwaarden van nieuwe werk nemers te voorkomen. Randon heeft eenzijdig de toeslag voor weekeindewerk verlaagd van 50 tot 35 procent en de uitkering bij ziekte met 30 procent ver minderd. Woordvoerder van de Unie H. in 't Panhuis vreest dat de werk nemers de dupe worden van de concurrentiestrijd in de beveili gingsbranche. „De markt krimpt en er komen steeds meer bedrijven bij. Uit interne stukken blijkt dat Randon haar marktaandeel wil verdubbelen en meer winst moet halen. Blijkbaar willen ze concurreren door de loonkosten te verlagen, maar daar zullen wij een sti voorsteken." De ruzie met Randon s[ zich toe op de woorden overleg'. „Veel beveiliging! drijven hebben een bedi CAO die beter is dan de in mum-CAO voor de beveiligii branche. Randon heeft g aparte bedrijfs-CAO, maar h eigen regelingen die de m mum-CAO aanvullen. Die regelingen kunnen all veranderd worden in ove met de vakorganisaties. De recteur van Randon, B. St zegt dat 'in overleg' niet hetz de is als 'met toestemming', heeft ons meegedeeld dat de beidsvoorwaarden voor niet werknemers verslechterd den en gaat ervan uit dat met die mededeling ook ove heeft gepleegd met de vakoi nisaties", aldus In 't Panhuis. Video-opnamen, dat voor de rechter hulpmiddel bij het be wijs moet vormen, zijn, volgens Van Leeuwen, niet nodig bij het horen van getuigen of slachtof fers. „Bij kinderen wel, maar daar gaat het vooral om de kin deren zélf, die daardoor zo min u o 1 1 mogelijk aan soms pijnlijke ge- WijSIÏlllller aCtiet III C jrifktlMtUKI tuigenissen blootgesteld hoeven worden. Politiedruk echter geldt vooral verdachten. En daar snijdt het mes aan twee kanten: politie die netter werkt en ver dachten die minder heen en weer slingeren in hun verklarin gen." Wijsmuller Salvage heeft onder de naam Wijsmuller Greece een kantoor geopend in Grieken land. Daarnaast is het IJmui dense bergingsbedrijf een sa menwerkingsverband aan gaan met de Griekse sleepbo eigenaar Vernicos. Voornaa ste reden voor deze initiatie; is de toegenomen samenvi king tussen Wijsmuller en Griekse scheepvaartindustrie.]

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14