Kaalplukteam haalt drie miljoen terug 'Hotemetoten' present op boomfeestdag Rieten daken in landelijk Leyhof Seksclub Joy mag wellicht blijven MEOB ontsteekt in grote woede over tranen van staatssecretaris Leiden Regio Controleur onden deze laand naar leiderdorp Noodkreet langs rijksweg SDAG 19 MAART 1996 chef henny van egmond. 071-5356414. plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 oging tot diefstal stgeest Een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijf- iats is gisteren door de eigenaar betrapt toen hij een leeg fust fcde meenemen. Die droeg de man over aan de politie. Het lek vervolgens dat de man een gestolen fiets bij zich had en g 147 dagen gevangenisstraf moest uitzitten. andenprikkers actief geest» Ter hoogte van het Wilhelminaparkis in de nacht izondag op maandag een band lekgeprikt van twee auto's, k een band van een auto die stond geparkeerd op de Maurit- an moest eraan geloven. De nacht ervoor werden de motor- ipen van twee auto's aan de Cornelis Dopperlaan met een en vernield. leding uit caravan gestolen senaarUit een caravan van een 61-jarige vrouw uit het itse Oberhausen is dit weekeinde een hoeveelheid kleding ge len. De caravan stond op het Wassenaarse Duinrell. De dader ;ft een raam opengebroken. avage op Rijksstraatweg Vervolg van voorpagina Het kaalplukteam van de politie Hollands Midden heeft verleden jaar drie miljoen gulden weten terug te halen bij criminelen. Dit jaar wordt een veelvoud van dit bedrag verwacht. Van een grote bende in verdovende middelen, opgerold in de Bollenstreek, is vijf tot tien miljoen gulden opgeëist. Het geld loopt dit jaar binnen, als de rechter hiervoor toestemming geeft. leiderdorp monica wesseling Hollands Midden heeft sinds 1992 een kaalplukteam, officieel Bureau Financiële Ondersteu ning geheten. Het team haalt geld terug dat criminelen door hun criminele acties hebben verdiend. Het plukze-team (kaalplukteam) komt in actie als er geen direct benadeelde van de criminele activiteiten te vin den is. Is dat wel het geval (zoals bij een inbraak of roof overval), dan moet de crimineel het geld aan het slachtoffer te rugbetalen. Het geld dat het plukze-team ophaalt, vloeit naar de staat. Niet alleen de 'grote zware jongens' kunnen financieel worden kaalgeplukt, legt pluk- ze-teamleider M. van Eijk uit. De 'buit' varieert van enkele duizenden tot vele miljoenen guldens. De kleine crimineel (de gebruiker van illegale bestrij dingsmiddelen in Ter Aar) en grote criminelen (een drugs bende in de Bollenstreek) moe ten hun winst inleveren als ze tegen de lamp zijn gelopen. Wie denkt dat criminelen hun buit altijd slim in het buitenland weten te beleggen, komt 'bedrogen uit'. Van Eijk: „Nee hoor, de oude sok is nog steeds razend populair." Criminelen willen graag wat met hun geld 'doen' en zijn daarin bepaald niet altijd geraffineerd. „En dus lopen ze daarmee nogal eens tegen de lamp. De uitke ringstrekker die opeens in een Porsche rijdt, de kaashandelaar die met een dik jacht rondvaart of een peperduur kunstwerk in een simpel rijtjeshuis." In 1995 is het kaalplukteam bij 133 zaken betrokken ge weest. Het plukze-team werkte onder meer mee aan 32 lokale zaken. Ook de winsten van frau de, milieucriminaliteit en de handel in verdovende middelen zijn in Hollands Midden tiental len keren afgepakt. Het zes man sterke BFO draait op oorlogssterkte. De af gelopen tijd is onder meer be slag gelegd op een complete nachtclub in Amsterdam en een duur zeewaardig jacht. Zodra de rechter beslist dat de crimineel in kwestie ook werkelijk mag worden kaalgepukt, worden nachtclub en jacht verkocht en is de staat weer een paar mil joen gulden rijker. Van Eijk zegt moeilijk een schatting te kunnen maken van de opbrengst van 'zijn' team in 1996. „Het jaar is nog zo pril. Bovendien duurt het vaak lan ger dan een jaar voor de buit ook werkelijk kan worden opge streken. De drugsbende die ver leden jaar is opgerold, wordt voor vijf tot tien miljoen gulden geplukt. De zaak ligt bij de rech ter en zodra die het licht op groen zet, kan het incassobu reau aan de slag." Meer dan drie miljoen, maar of het twee, vier of tien keer zo veel wordt in 1996 kan Van Eijk niet zeggen. Hollands Midden krijgt overi gens nooit iets van het geld dat het binnenhaalt te zien. De plukze-büit wordt geïnd door het Centraal Justitieel Incasso bureau in Leeuwarden. 'Gewone' burgers kennen het CJIB van de acceptgiro's die het verstuurd voor het betalen van bekeuringen. leiderdorp judy NlHOF Dertig woningen langs de Ley- sloot in de nieuwe wijk Leyhof in Leiderdorp krijgen een rieten kap. Daarmee wil architect Hans Been uit Amerongen ze een landelijk tintje geven. „Dat lijkt me goed passen in de om geving met al dat water", aldus Been. Het gaat om 28 twee-on- der-een-kap-woningen en twee losse huizen. De goedkoopste moet ongeveer zes ton kosten, de duurste bijna zeven ton. Been vond het een uitdaging om zijn zeer moderne wonin gen toch van een 'nostalgisch' rieten dak te voorzien. „Je ziet heel veel huizen met een rieten kap, maar dat zijn meestal van die ongelooflijk smakeloze boerderij-achtige dingen met een wagenwiel aan de wand en zo. Van die 'boerderettes'. Die worden niet ontworpen door mensen met een architectuur opleiding. Ik wilde een heel nieuwe toepassing maken." Volgens de architect komt het niet door het rieten dak dat de huizen zo duur zijn. „Dakpan nen zijn ongeveer even duur omdat je dan ook goten moet maken. Dat hoeft bij een rieten dak niet." Hans Been is een van de drie architecten die door de ge meente Leiderdorp is gevraagd om woningen te ontwerpen voor het tweede deel van de eerste fase van Leyhof. De drie ontwerpers presenteerden hun plannen gisteren aan de Leider- dorpse politiek. Over het alge meen vielen de bouwtekenin gen in de smaak. WD-raadslid H. Zilverentant had wel moeite met de prijzen van sommige ontwerpen. „Bij appartementen van vijf ton denk ik: bouwen we nou wel terecht in die prijsklas se, gezien de behoefte?" Vol gens wethouder A. van Dijk (BBL/volkshuisvesting) kan de gemeente in Leyhof echt niet om het bouwen van een aantal dure woningen heen. „Anders konden er niet zo veel wonin gen in de sociale sector worden gebouwd. Een deel van de kos ten van deze huizen wordt ge dragen door de vrije sector." leiderdorp judy nlhof Het ziet ernaar uit dat seksclub Joy aan de Bedrijvenweg in Lei derdorp mag blijven zitten. Vol gens gemeentesecretaris G. van Hofwegen is het moeilijk ge worden om het bordeel weg te krijgen omdat het 'bordeelver bod' er straks anders uit komt te zien. „Dit verbod wordt toch wat afgezwakt. Het houden van een bordeel wordt een oorbare handeling. Vooruitlopend daar op zal de rechter er toch anders tegenaan kijken. Het handha ven van een dwangsom behoort daardoor maar marginaal tot de mogelijkheden." Daar komt volgens Van Hof wegen bij dat de klachten over club Joy zijn 'verstomd'. Die waren voor de gemeente een belangrijke reden om de club aan te pakken. „Ondernemers van omliggende bedrijven heb ben er geen last meer van", weet Van Hofwegen. Volgens de gemeentesecretaris neemt het college van B en W vandaag de finitief een beslissing over het al of niet doorzetten van de slui ting van de seksclub. Eind oktober vorig jaar kon digde de gemeente aan dat het bordeel binnen een maand dicht moest. Gaf de eigenaar hieraan geen gehoor, dan moest hij een dwangsom van 10.000 gulden per dag betalen. De ge meente wilde het bordeel weg hebben omdat veel onderne mers van omliggende bedrijven hadden aangegeven ongelukkig te zijn met de komst van de seksclub. Volgens voorzitter Van Heme- rik van de ondernemersvereni ging de I.age Zijde, is dat nog steeds het geval. „Als ik heel eerlijk ben, zeg ik nee, ik heb geen last van de club. Maar ik blijf er bij dat een seksclub niet past op een industrieterrein. En zo denken de meeste onderne mers erover." Gemeentesecre taris Van Hofwegen heeft wel begrip voor dit standpunt van de ondernemers. „De vraag is ook: als je het hier toestaat, waar ga je -het dan verbieden? Daarover moeten B en W van daag beslissen." oegstgeest leo roggeveen vervolg van voorpagina Vijfhonderd werknemers van het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest zijn woedend op staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie. Hij vindt dat het, met het oog op de werkgelegenheid in de kop van Noord-Holland en de doel matigheid, naar Den Helder moet worden verplaatst. Halverwege de rondleiding door de fa briekshallen van het MEOB kijkt Albert Vink, elektrotechnicus, maar sinds decem ber vorig jaar fulltime actievoerder, mistroostig in het rond. De strijdlust die hij bij aanvang van het gesprek nog tentoon spreidde, is helemaal verdwenen. „Begrijp jij nou dat ze zo'n prachtig be drijf willen sluiten?", vraagt Vink zich ver twijfeld af. „De afgelopen elf jaar heeft De fensie 63 miljoen gulden in het MEOB ge stoken, waarvan veertig miljoen in de laatste vijfjaar. Allemaal weggegooid geld". Wijzend naar de vloer vervolgt Vink: „Er is hier voor miljoenen guldens heiwerk ver richt om de trillingen van de golfslag op het Noordwijkse strand te kunnen absorberen. Dat strand ligt nota bene vijf kilometer ver derop. Maar ons werk verreist dat nu een maal. Wij repareren, bouwen en verrichten technische aanpassingen aan uiterst gevoe lige apparatuur in tanks, schepen en vlieg tuigen. Buiten de MEOB heeft niemand wat aan de bouwkundige aanpassingen. Waar om ziet Gmelich Meijling dat niet in?" De tegenwerping dat in politiek Den Haag vreemde dingen gebeuren, brengt Al- bert Vink niet van zijn stuk. „Ik weet zeker dat het een eenmans-actie betreft. Ik heb het allemaal zwart op uit staan. De staats secretaris heeft op 6 december een brief ontvangen van de complete krijgsmacht- top, waarin de chefs een unanieme voor keur uitspreken voor een vierde onder houdsbedrijf in Rhenen. Eén dag later, 7 de cember, stuurt Gmelich Meijling plotsklaps een brief aan de Tweede Kamer met daarin het besluit dat het MEOB naar Den Helder wordt overgeplaatst. Hij wilde de legerlei ding gewoon zo snel mogelijk de mond snoeren. Het enige dat Gmelich Meijling bezighield, was compensatie van het ba nenverlies in Den Helder". Vink zegt ook precies te weten waarom de staatssecretaris zo hals over kop tot actie overging. „Vriendjespolitiek. Gmelich Meij ling is oud-burgemeester van Den Helder en blijkbaar hadden ze nog wat van hem te goed. Hij heeft het gewoon op een akkoord je gegooid met zijn opvolger Hoekzema. Oók een WD'er en tevens oud-staatssecre taris van defensie. Dat is het hele verhaal". Van de andere redenen die de staatsse cretaris aanvoert voor de verhuisoperatie wil Vink niets weten. Gmelich Meijling stelt dat een bedrijf met heel specifieke marine- taken gewoon in de kop van Noord-Holland thuishoort. Daar komt nog bij dat zo'n nieuwe vestiging veel goedkoper kan wer ken. „Het is pure onzin wat hij beweert. Wij zijn helemaal geen specifiek marinebedrijf. Onze klanten zitten door het hele land. Hooguit dertig procent van wat we hier ma ken, gaat naar Den Helder." De sfeer in de ruimtes van het MEOB is sinds donderdagochtend 7 december 1995 te snijden. De mededeling dat het bedrijf zou worden gesloten, is hard aangekomen De manier waarop het personeel is inge licht, heeft echter de diepste wonden gesla gen. „Die bewuste donderdagochtend werd zeer onverwacht 'alle hens' gegeven. Ieder een weet dan dat het er om gaat spannen. Wat we te horen zouden krijgen, wist nie mand. Schout bij nacht Nanninga hield ons niet lang in spanning. In twee minuten deelde hij ons mee dat we ons moesten op maken voor een verhuizing naar Den Hel der. Echt, twéé minuten. Dat was alles". „Wat er toen gebeurde is met geen pen te beschrijven. De mensen werden zo ver schrikkelijk kwaad, we waren zo onfatsoen lijk behandeld. Daar zijn geen woorden voor. Dezelfde minuut zijn diverse mensen doodziek naar huis gegaan. De meesten zijn nog niet terug". J iPOU/r/ETC DO^^nToNDE" DE GROND J "SL WEREN SOMS SABOTEREN 0MÊË I Leidse regio plant massaal controleur van de hon- - sijibelasting gaat eind deze nd in Leiderdorp op pad. gaat langs bij 500 flatwo- igen, die bij een vorige ïtrole in 1993 zijn overge- gen en 1000 andere wo lgen verspreid over Lei- dorp. De gemeente wil ir de controle een gespe- liseerd bedrijf inhuren, ™t haar 3000 gulden kost. t de actie hoopt Leider- p zeker zeventig honden te sporen. Dat moet 8400 den opleveren aan belas- Hoogwaardigheidsbekleders ge ven morgen in diverse plaatsen binnen de Leidse regio acte de presence op de veertigste Na tionale Boomfeestdag. De be langrijkste, de Zuid-Hollandse commissaris van de koningin Leemhuis-Stout, plant samen met de Alphense burgemeester Paats een moerbeiboom in het Arenapark aan de Doornen burg. De boom komt te staan in een kruidentuin die door buurt bewoners zelf wordt onderhou den. Gedeputeerde Jansen komt naar Voorschoten. Samen met wethouder Draijer en kinderen van basischoól De Vos plant Jansen enkele bomen op de hoek Bram van Limburgstraat- Koeriersterspad. De Leidse wethouder Koek plant een rode beuk bij verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwier- laan. De boom is een geschenk van de Alzheimerstichting. Een dag later breekt in Leiden het feest pas echt los. In park De Leidse Hout wordt dan een heus boomfestival gehouden voor leerlingen van de basis scholen. De gemeente Leiden verwacht zo'n 400 belangstel lende scholieren. Langs een speciaal uitgezet bomenpad zijn allerlei demon straties over de verzorging van stadsbomen te zien. Een bijzon dere attractie vormt de Malle Jan, een door paarden aange dreven werktuig uit het begin van deze eeuw dat in de bos bouw werd gebruikt om bomen te verslepen. Zondag 24 maart zijn er acti viteiten rond de grote speelwei de in de Leidse Hout. Tussen 14 en 16 uur geven medewerkers van de dienst milieu en beheer demonstraties van: bomen planten, snoeien vanuit de hoogwerker, motorzagen en takken kraken. Bezoekers kun nen zelf aan de slag met de beu- In Rijnwoude komt wethou der Vorenkamp-van de Weste- ringh in actie. Zij plant samen met leerlingen van de basis scholen knotwilgen langs de Mattenkade in Koudekerk aan den Rijn. Rijnwoude doet ook mee aan de actie van Unicef, die ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan buxusboompjes verkoopt. De gemeente betaalt voor elke school in Rijnwoude tien buxusboompjes die op boomfeestdag in de omgeving van de school geplant kunnen worden. Wethouder De Vos gaat sa men met leerlingen van de ba sisscholen hard aan het werk in de wijk Endepoel 3. In de nieuwbouwwijk worden veertig tot tachtig bomen geplant. School De Hoeksteen in Rijnsaterwoude doet op be scheiden wijze mee aan boom feestdag door woensdag twee boompjes te planten. Op basis school Ter Does in Hoogmade krijgen de leerlingen een video bver boomverzorging te zien. Veel nieuwe bomen worden geplant in attractiepark Duinrell in Wassenaar. Honderd leerlin gen van de Huibregtsch school en de Kieviet school zetten sa men met graaf Zuylen van Nije- velt vijftig bomen op bij de duingalows. In park De Houtkamp in Lei derdorp houdt het Milieu Edu catie Centrum op maandag 25 maart een boomfeestdag voor leerlingen van groep 8 van de basisschool. Het duurt van 9- 15.30 uur en de toegang is gra- chtenaar valt van trap prschotenEen 24-jarige man uit het Limburgse Echt is gis- porgenmet letsel aan rug en benen opgenomen in het Aca- ITiisch Ziekenhuis Leiden. De man viel bij werkzaamheden op r bouwplaats aan het Raadhuisplein in Voorschoten van een pje- prdachte van aanranding vast ien aan den run De politie heeft gisteren een 37-jarige man "ijnsaterwoude op het Alphense station aangehouden. De wordt ervan verdacht op 8 maart in de trein naar Gouda 14-jarig meisje onzedelijk te hebben getast. Het meisje zag nan gisteren op het Alphense perron en waarschuwde enkele lilieleden. Om escalatie te voorkomen, werd de man door de itie overgebracht naar het bureau. senaar» Bij een zogenoemde kop-staart-botsing op de Rijks- iatweg ter hoogte van de Rozenweg in Wassenaar zijn gister- Idag twee auto's totaal vernield. Bij het ongeval waren drie o's betrokken. Niemand liep letsel op. ooiefstal uit Alphens bedrijf ^jien aan den run Bij een inbraak in een bedrijf aan de Hoorn neAlphen is het afgelopen weekeinde voor 30.000 gulden aan jnpvvmateraal gestolen. Onder andere werden 100 bouwplaten I multiplex en een cirkelzaag gestolen, en J pagjalpartij door tas in wiel ?n%nheim» Een tas in het voorwiel van hun fiets bracht twee plijge Sassenheimers gistermiddag ten val. De tas hing over het 's Mur van de fiets en kwam op de plaatselijke Willem Warnaar- gL p tussen het voorwiel en de voorvork. De 14-jarige fietsster enp een hersenschudding op, haar 5-jarige broerijt^brak zijn en|itelbeen. Het tweetal is naar het Academisch Ziekenhuis in M«en vervoerd. ïef mroodlichtcontroles in Bollenstreek j^loDe politie houdt dezer dagen roodlichtcontroles in de prdelijke bollenstreek. Gistermorgen controleerden agenten (de Van Berckelweg in Noordwijk en op de Nagelbrug in Voor- pt. In Noordwijk negeerden zeven automobilisten het rode kt, in Voorhout niet één. leiderdorp De noodkreet van de Leiderdorpse J. Boekholt had eigenlijk aan het viaduct over de A4 bij Leiderdorp moeten hangen. Op last van de politie verplaatste Boekholt het spandoek gisteren. Het hangt nu op een minder prominente plaats, naast het viaduct, langs de rijbaan rich ting Den Haag. Maar de boodschap op het elf meter lange doek blijft duidelijk leesbaar. foto dickhogewoning foto- fWim rian door- klit dagelijks groot deel de streek iet nieuws de krant 4eld vast te Ul en. Tijdens slu itten komt ngs allerlei Idige' plek- ie niet di- 1( hot news ien, maar eker rd zijn om esenteren. "iwilgen deze derij laten niet langer >n n keurslijf i vr gen. De e staat le Klaver- leweg te ;made.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13