'Leid; se' r( Dbotarm in ruimtesta tion Alpha D66 en Kerken eens over scheefgroei samenleving 4|r' n Kijk op jodendom splijtzwam in gereformeerde geschiedenis Leiden Kerk Samenleving Ontslag voor Meppelse dominee na echtscheiding DINSDAG 19 MAART 1996 972 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 5 Fokker Space tekent miljoenencontract met agentschap ESA »l a (Vervolg van voorpagina) Het leven gaat door. Luttele dagen na het faillissement van vliegtuigfabriek Fokker, is het bij het vroegere dochterbedrijf Fokker Space in Leiden tijd voor een bescheiden feestje. Het sinds december verzelfstandigde Leidse bedrijf heeft vandaag als eerste contracten getekend voor de bouw van onderdelen voor het Internationale Ruimtestation Alpha. Fokker Space is hoofdaannemer voor de ERA, de Europese Robot Arm. Een opdracht, afkomstig van het Europese ruimtevaart agentschap ESA, met een totale waarde van zo'n 300 miljoen gulden. ommercieel directeur Paul van IJsselstein van Fokker Space steekt zijn trots daarover niet onderstoelen of banken. „Dit is het groot ste contract dat ooit vanuit Nederland met ESA is getekend. Voor ons betekent het continuïteit en werk. Het geeft Nederland een leidende positie op het gebied van ruimtevaartrobotica. Wij kunnen ons er enorm mee profileren. Het leveren van een dergelijke hoge kwaliteit is een visitekaart je." Het internationale ruimtestation dat tot nu toe bekend is onder de werkn^am 'Alpha' - een echte naam moet nog worden bedacht - heeft zijn bestaan te danken aan het einde van de koude oorlog. Het station, dat in 2002 in gebruik moet zijn, is in feite de op volger van het Russische MIR-project waar in kosmonauten zeer langdurig in de ruim te verbleven. Aanvankelijk zouden de Russen zelf een vervolgproject opzetten - waarbij Fokker Space ook betrokken zou zijn - maar na het optrekken van het ijzeren gordijn groeide 'Alpha' uit tot een internationaal project met deelname van de Verenigde Staten, Ja pan, Canada, Rusland en Europa. „Het is daarmee volstrekt uniek. Alle traditionele spelers zijn bij elkaar gebracht. Voor de Russen is het een vervolg voor MIR. De Amerikanen krijgen het ruimtestation dat ze al langer willen hebben. En internatio naal gezien is dit het grootste high-tech project van de komende jaren", zegt Van IJsselstein. De feitelijke constructie begint volgend jaar. Het Europese aandeel bestaat onder andere uit de bevoorradingsraket, TUG, waar Fok ker Space als onderaannemer ook aan mee bouwt. Daarnaast draagt Europa bij met 'data-management'de verwerking van ge gevens met de computer. De delen van het ruimtestation zelf worden vanuit de Vere nigde Staten (waar Boeing het grootste deel uitvoert) en Rusland gelanceerd. In de ruimte worden ze samengevoegd. Spectaculair De robotarm van Fokker Space is een rela tief klein, maar wel essentieel onderdeel van dat gigantische geheel. De arm komt aan het Russische deel van het ruimtesta tion en wordt in eerste instantie gebruikt bij de opbouw ervan. Later wordt de arm ook gebruikt bij wetenschappelijke experimen ten in de ruimte en bij onderhoudswerk. „Wij zijn hiermee op spectaculaire wijze aanwezig bij de samenbouw van de satel liet", constateert Van IJsselstein. Aan de ondertekening vandaag gingen twee jaar van onderhandelen vooraf. Fokker werkte overigens al langer aan de robotarm. In eerste instantie gebeurde dat voor het Russische Hermes-project, de beoogde op volger van MIR. Zodoende kunnen de Rus sen nu al onder water oefenen met een pro totype. Daarnaast bestaat de arm ook al in de vorm van een simulatiemodel. Op het computerbeeldscherm zijn alle handelin gen die de ERA moet kunnen verrichten tot in het oneindige nagebootst. Speciaal daar voor is uiterst geavanceerde programma tuur ontwikkeld. Dit jaar begint de opbouw van de 'echte' ro botarm die vervolgens ook nog eens wordt getest in twee speciale nog te bouwen hal len bij het gebouw van Fokker Space aan de Leidse Plesmanlaan. Na die tests gaat de arm naar Rusland voor de eindmontage aan het ruimtestation. Specialiseren Om het belang van deze opdracht te illu streren trekt Paul van IJsselstein een verge lijking met het verleden. „We zijn voor het laatst hoofdaannemer geweest in de jaren zeventig tot begin tachtig, de tijd vap de sa tellieten ANS en IRAS. Dat gaf een enorme profilering. Het was het visitekaartje voor de kwaliteit die wij kunnen leveren. Dat heeft jaren daarna nog effect gehad. Sindsdien is het wel duidelijk dat Nederland soortgelijke satellietprojecten niet meer kan trekken. Wij hebben daarna zorgvuldig gekozen voor specialisatie op deelterreinen, waarmee we ook opdrachten buiten ESA kunnen krijgen. Daar zijn we ook in geslaagd: we leveren ook zonnepanelen aan de Amerikanen." Robotica is volgens Van IJsselstein een an der specialisme dat die mogelijkheden biedt. „We zijn daar in gestapt toen bleek dat de robotica voor het ruimtestation niet was ingevuld. Nu zitten we in de unieke si tuatie dat we hiermee ver voorlopen op an dere Europese bedrijven. Deze technologie heeft bovendien een grote 'spin off." Hij wijst er daarbij op dat het project op drachten oplevert voor andere bedrijven, bijvoorbeeld het softwarehuis BSO. Daar naast zijn de technieken van de arm ool£ aarde te gebruiken, bijvoorbeeld bij wel zaamheden op gevaarlijke plekken. Vaijj selstein denkt daarbij aan het opruimeirj van landmijnen, maar ook aan werk in r kerncentrales. Fokker Space verwacht zelf bovendien I van het te gelde maken van de opgedai projectkennis. „ERA heeft ons veel opg< verd als het gaat om pojectgericht denk n Daarbij gaat het er om hoe je gecompli g, de projecten waarbij veel deelnemers bL11 trokken zijn tot een goed einde brengt, kan in Nederland bijvoorbeeld worden gepast bij het oplossen van problemen het gebied van transport en vervoer. M j, we zijn er ook mee betrokken geraakt b het project voor nieuwe tunnelbouwlet nieken. Het tekenen van het ERA-contr is voor ons echter vooral het finale bew dat we indertijd goed zaten door te kie: voor specialisatie." rj REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 MEPPEL ANP De predikant van de Christelij- ke-Gereformeerde Kerk in Meppel is eerder deze week door het bestuur van de kerk uit zijn ambt gezet. Aan het besluit van de Classis in Zwol le was een schorsing van drie maanden door de kerkenraad De beslissing om ds. W. Quak aan de kant te zetten, heeft grote commotie veroor zaakt onder de 300 leden van de christelijk-gereformeerden in Meppel. De predikant, die eerder dezelfde functie had in Nieuwe Pekela en Ridderkerk, was in Meppel nog geen drie jaar in functie. Het gedwongen vertrek van de dominee heeft te maken met de echtscheidingsproce dure die tussen hem en zijn vrouw wordt gevoerd. Volgens de scriba van de kerk, dr. H.J. Selderhuis, is de echtscheiding van de voorganger op zich geen reden hem af te zetten. De gedragingen van de domi nee zouden schadelijk zijn ge weest voor kerk en samenle ving en in strijd zijn met de grondregels van de leer. Over de aard van die gedragingen wil Selderhuis zich niet uitla ten. Volgens de voorzitter van de kerkenraad, J. Schoneveld, lag het besluit van de Classis ondanks de schorsing niet voor de hand en heeft het tot grote emoties bij de gemeen teleden geleid. Selderhuis geeft aan dat de Classis geen andere keuze restte, nu schorsing de domi nee niet heeft doen inzien dat hij een verkeerde weg bewan delt en hij heeft nagelaten spijt te betuigen. Ds. Quak was zelf niet bereikbaar voor een reac- O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR AMERSFOORT ANP D66 en de Raad van Kerken delen de zorg over de scheef groei in de samenleving. Dat geldt vooral de eenzijdige materiële en economische groei waartegen de Kerken en D66 vooral de internationale en sociale dimensie bena drukken. len waren het er ook vergaand over eens dat de sociale en milieuaspecten alsmede het de mocratisch gehalte van Europa versterkt moeten worden. An ders zal de scheefgroei in Euro pa zich voortzetten, aldus Van den Bos. In veel zaken liggen de analy ses van de Kerken en D66 'heel erg' in eikaars verlengde, zei Ka merlid F. Giskes. De eventuele verschillen liggen in de oplos singen van de problemen. Maar ditmaal was vooral gesproken over wat beide delegaties met Dit zei D66-Kamerlid B.van den Bos gisteren in Amersfoort na het eerste gesprek dat deze par tij in haar 30-jarig bestaan met de Raad van Kerken had. De kerkelijke delegatie stond onder leiding van voorzitter prof.dr. R. Huysmans, die van D66 werd geleid door fractievoorzitter G. Wolffensperger. Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) was op het laatste moment ver hinderd. De kerken en de linkslibera- elkaar verbindt. Van kerkelijke zijde zei algemeen secretaris I. Bakker blij te zijn dat D66 de bijdrage van de Kerken bij maatschappelijke waagstukken erkent. Ook wederzijdse voor oordelen waren in het gesprek weggenomen. Volgens Bakker had D66 toe gegeven dat de individualise ring te ver was doorgeschoten. Ze werd daarin gecorrigeerd door Giskes. Het gaat D66 erom dat de positieve kanten van het individualisme behouden blij ven terwijl ervoor gewaakt moet worden dat er te veel negatieve effecten ontstaan. In een ge sprek van D66 met de bisschop pen zei Wolffensperger eind 1994 dat de ver doorgevoerde individualisering tot verkorre ling leidt. Alle individuen han gen als los zand aan elkaar, met als gevolg criminaliteit en ande re problemen. Eens waren ditmaal beide de legaties het over de bedreiging van de publieke omroep. Door de vercommercialisering en vervlakking van de omroepen dreigt de burger in de knel te ra ken, aldus Van den Bos. De Raad van Kerken heeft kortgele den in een notitie zijn steun voor de publieke omroep uitge sproken. Het initiatief voor dit gesprek ontstond nadat het toenmalige Kamerlid L. Groenman twee jaar geleden zei geen behoefte aan overleg met de Kerken te hebben. Later herzag ze deze uitspraak. Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M Essenberg, G. P. Arnold (adjunct). J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Advertenties: 071-5Ï1 Familieberichten: 023- 53)* 023- 53 Redactie: 071- 531 Hoofdredactie: 071- 53f" ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uiL 071-53P RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uu 071-5lhl ABONNEMENTEN ja bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA t Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere Ie dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagb ■geluidscassette beschikbaar. Voor info 0486-486486 (Centrum voor Gesproke T tuur. Grave). KAMPEN ANP De gereformeerde kijk op het jodendom is altijd veelvormig geweest. Medeleven met het jo dendom als Gods 'onwillige knecht' en bestrijding van de joodse godsdienst als valse reli gie zijn sinds 1896 in de Gere formeerde Kerken in Nederland hand in hand gegaan. Pas vanaf 1950 begon de gereformeerde zendingsdrang te wijken voor het streven naar een gelijkwaar dige dialoog met het jodendom. Dat schrijft de historicus Gert van Klinken in het proefschrift 'Opvattingen in de Gerefor meerde Kerken in Nederland over het Jodendom 1896-1970', waarop hij aan de Theologische Universiteit Kampen promo veerde. „Strijdlust tegen en be wondering voor het jodendom zijn tussen 1896 en 1948 in het gereformeerde milieu nauw aan elkaar verwant", luidde een van zijn stellingen. Vorig jaar verscheen al een boek over de gereformeerde houding ten opzichte van het jodendom in de afgelopen 120 jaar. Rabbijn H. Rodrigues Pe- reira zei toen 'onwel' te zijn ge worden van het lezen ervan. Sy nodevoorzitter ds. R. Vissinga sprak van 'een traditie die voor joden bedreigend, pijnlijk en zelfs dodelijk is geweest'. Van Klinken beschrijft hoe de gereformeerden met een 'ambi valente houding' ten aanzien van het joodse volk kampten. Het negentiende eeuwse gere formeerde gedachtengoed ging ervan uit dat de joden welis waar Christus verworpen had den maar eens toch door God zouden worden gered. Sommi ge gereformeerden identificeer den zich met het joodse volk, 'door God geslagen vanwege de zonden van het voorgeslacht, veracht door een wereld die van diezelfde God niet weten wilde'. Rond de eeuwwisseling kreeg door toedoen van de gerefor meerde leider Abraham Kuyper een hardere benadering de overhand. Kuyper stelde het jo dendom als een 'anti-christelij ke grootheid' voor. Met het jo dendom, een 'valse religie', moest de strijd worden aange bonden. De kerk had in de ogen van Kuyper en de zijnen de joodse godsdienst vervangen als 'zichtbare gestalte van het ver bond tussen God en mens'. De gereformeerde ideoloog J. Tazelaar probeerde in 1911 een basis voor de gereformeerde jo- denzending te leggen door die twee opvattingen te verzoenen. Aan de ene kant beschouwde hij de joden ondanks hun afwij zing van Christus als Gods volk. Anderzijds lag hun enige hoop volgens hem in bekering tot het christendom. Vanaf 1916 pak ten de gereformeerden hun jo- denzending grootscheeps aan 'om zoveel mogelijk joden te redden van het eeuwig verderf. Daarop kregen ze in de joodse gemeenschap veelal afwijzende reacties. Ook ten tijde van de joden vervolging voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog was de gereformeerde visie ambivalent. Kuyperianen zagen in de holo caust Gods 'strafgericht', dat ze alleen konden ontkomen door toe te treden tot de kerk. De 'fi- losemitische pool' in het gere formeerde denken legde echter de nadruk op de barmhartig heid die jegens de joden moest worden betracht. Voor gereformeerden was het volgens Van Klinken bijzonder moeilijk om hun houding ten opzichte van hulp aan joodse onderduikers te bepalen. Is de jodenvervolging een goddelijk gericht of een menselijk onrecht dat een christen hoort te bestrij den? was de vraag die zij zich moesten stellen. De meeste ge reformeerde hulp aan joodse onderduikers vond pas in de laatste bezettingsjaren plaats. Na de oorlog stonden de Ge reformeerde Kerken voor een 'ingrijpend veranderingspro- Gereformeerde synodevoorzitter R. Vissinga: 'een traditie die voor jo den bedreigend, pijnlijk en zelfs dodelijk is geweest'. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN ces', aldus Van Klinken. Langza- mende twijfel aan Gods alm- merhand week de agressieve jo- acht ten grondslag. Gerefor- denzending voor het streven meerden waren er minder zeker naar dialoog en ontmoeting, van geworden dat zij Gods han- Behalve schaamte over de holo- delen in de geschiedenis feilloos caust lag daaraan ook opko- konden aflezen. ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m v 8.00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voorvaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 u 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, kl«t en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ut 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.00 ui£ leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zvvangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tol 11.00 voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is i zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anaere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooi kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunt heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. uitsli] 1 i ruim

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12