>k Het grasgroene zorgenkind Tuinieren r -,ZA' TERDAG 16 MAART 1996 tuinboeken Groot en praktisch fclet Groot Praktische Tuinboek is inderdaad omvangrijk van formaat en overzichtelijk van indeling. Honderden kleurenfo to's en ook (helaas wat fletse) ekeningen illustreren de hoofd stukken over gazons, groenten, juiden, vaste planten, de rots- uin, de heidetuin, vijvers en moerastuinen. Soorten worden beschreven en met aangegeven onder omstandigheden ze het De uitvoerigheid haakt van het boek een vraag baak en inspiratiebron tegelij- Jertijd. Cleine tuinen ;en bescheiden ruimte bete tent niet altijd een beperking ran de mogelijkheden. Zes En- |else tuinarchitecten hebben en serie ontwerpen gemaakt oor vijf typerende tuinvormen: ierkant, langwerpig, breed en (wijkend van vorm. Het gaat llemaal om kleine lapjes rond. Stadstuintjes. Bij elk van e dertig ontwerpen staat een igekleurde plattegrond, com- leet met beplantingsschema n een beschrijving van de aan- :g. Kant-en-klare plannen om ■o in praktijk uit te voeren. Be Leukste Ontwerpen voor de Kleine Tuin, jltgeverij Terra, ISBN 90 6255 674 4. Prijs |»,90 gulden. uinvrouwen truii (plijn tuin, mijn leven.., is de Veelzeggende titel van een boek 31/aarin diverse Engelse vrouwen lun liefde voor de tuin belijden, liet alleen invloedrijke tuinier- :ers als Gertrude Jekyll, Vita ickville-West, Beth Chatto, Pe nelope Hobhouse en Rosemary ■JTerye worden geportretteerd, j lok minder bekende vrouwen tomen aan het woord. De ge- ichiedenis van de hovemiers- tunst kent vele kleurrijke figu- y. en, van haast vergeten middel eeuwse huisvrouwen die krui- |en kweekten voor medicinale loeleinden tot de succesvolle )eroes van vandaag. Het gaat ook over vrouwen als Withmott, die ooit 104 tui- in dienst had en haar hele tcr>ermogen opmaakte aan tuinie ren, de onovertroffen juffrouw twHavergal in werkbroek en veter- (choenen op Waterperry School in de mooie omstreden gravin ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN De eerste vragen over ons groene zorgenkind komen alweer binnen. Er zijn namelijk altijd wel problemen met ons gras, waaraan met name in kleine tuinen hoge eisen wordt gesteld. Probleem nummer één is het mos. Wat doe je aan mos dat zich over vloedig tussen het gras genesteld heeft en ook: hoe komt het mos in het gras te recht? Het antwoord op deze eeuwige vraag is eenvoudig: sporen van mos zijn er altijd en overal. Als deze een bodem vinden waarop ze tot ontwikkeling kunnen komen, is het resultaat een mollig mosje. Wat zijn de eisen die mos stelt? Op de eerste plaats is mos dol op schaduw en halfschaduw, hetgeen niet wil zeggen dat zon helemaal gemeden wordt. Maar de voorkeur gaat uit naar schaduwrijke vochtige plekjes. Verder houdt mos van een zure omgeving, bedoeld wordt bijvoorbeeld grond met een pH-waarde minder dan 5. Tot slot wordt een beetje voeding, met name stikstof (N) niet versmaad. Als we deze factoren wegnemen zijn we van het mos af. Aan schaduw valt weinig te wijzigen. Schaduw blijkt overigens steeds belangrijker te worden in verband met het fatale gat in de ozon- tag. Niets doen aan de boom dus! Maar zure grond kunnen we minder zuur maken. Op de eerste plaats door voor voldoende lucht in de grond te zorgen. Chemische meststoffen en onkruid bestrijders zijn doders van al het kleine leven in de grond, met name ook van regenwormen. Laten dat nu de luchtighouders bij uitstek zijn! Dus geen 'kunst' op het gras. Verder eventueel verti- culeren of met een riek in de grond prikken. Dat zorgt voor be luchting. Een kalkgift bij gesloten weer, anders is er kans op ver branding, helpt de zuurgraad verlagen. Helaas doet onze huidige regen het tegendeel. Die is niet alleen flink zuur, maar ook rijk aan stikstof en daar houdt mos van. Maar goed, wij geven ongeveer twee kilo kalk, liefst gemengd met iets grof zand, per tien vierkante meter. Nooit als de zon schijnt. Veertien dagen later, dus niet tegelijk met de kalk, verwennen we ons gazon met com post. Liefst eigengemaakte. Hoewel ik doorgaans mijn compost ongezeefd ge bruik, haal ik hem voor het gras door de zeef: dubbelgevouwen kuikengaas over de kruiwagen gespannen. Als het gras na verloop van tijd door de compost heen groeit, mag er wat grasviano j of een andere organische mest met veel stikstof (N) op. Totaal houd ik het per seizoen op ongeveer drie- honderd gram per tien vierkante meter. Deze hoeveel heid kan over twee keer verdeeld worden. Vaak minder is beter dan veel ineens, ook als we met biologische mest werken. Het voordeel van een rijk verzorgd grasveld is dat er minder ruimte is voor onkruid en ...mos. Wat het onkruid aangaat: in onze kleine tuinen is met de hand uitsteken een heel plezierig werkje op een mooie dag. Kruipend onkruid zoals kruipveronica en klaver kan elke keer voor het maaien losgetrokken worden met de hark. De machine neemt dan vanzelf alle losse flodders mee. van Warwick, een overtuigd fe ministe, die aan het begin van deze eeuw veel heeft gedaan aan de positie van de vrouwelij ke tuinlieden. Een boek voor de echteliefhebber. Duizend ideeën Harmonie is het trefwoord voor Robin Williams, een van de mensen achter het populaire BBC-programma Gardeners World. In een uitgebreid boek maakt hij duidelijk hoe je bij de aanleg of aanpassing van je tuin zorgt voor afstemming. Dat evenwicht bepaalt de kwaliteit van een ontwerp. Stijlkeuze, materiaaltoepassing, planten soorten. Aan de hand van een schat aan voorbeelden neemt hij de lezer bij de hand. Met duidelijke instructietekeningen en plattegronden. In' heldere taal en met aansprekende en in spirerende voorbeelden. >oc- Het gras nèt zo groen als bij de buurman? Dat moet lukken met al onze slimme biologische mos- en on kruidbestrijders. Nü doen. garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp Kleurencombinaties Ook in de tuin kun je met het combineren van kleuren een bepaalde sfeer schep pen. Je wordt vrolijk van geel, terwijl zachtgroen en blauw een meer spirituele uitstraling hebben. Kleuren- expert Malcolm Hillier weet alles van kleurencombina ties. Hij beschrijft de basis principes en legt uit hoe je bepaalde effecten kunt be reiken. Ook onderlinge af stand en verhoudingen spe len een rol. Plantenthema's worden per seizoen behan deld. Speciale studiofoto's illustreren de theorie. Ook een overzicht van flora met specifieke kleurkenmerken is in het boek opgenomen. Speciaal voor de liefhebbers die met kleur willen toveren, of veel waarde toekennen aan sfeer of stemming in de tuin. 1 P D O E E K M A 2 B R U U N I N S 3 T T R V E N A S 4 K N R H A N S E 5 K R T A B E N T 6 K H R A O O G T 7 E P N E I S R K 8 S D A E B E L K 9 H U U M N U S S 10 T V V O A R N K 11 S H P E I T T S 12 D R B O E O M D 13 Ft K R I A A E G 14 B L G O E O T N dpgave oplossing 1TAAT itreep op elke regel de letters (eg, die samen het woord vor- pen dat overeenkomt met de Inschrijving. De resterende let- ?rs vormen van boven naar be- leden en van links naar rechts en citaat. lorizontaal: roofdier; 2. kleur; 3. oogje van (aren; 4. bloemenring; 5. dagr 3 (lad; 6. rode biet; 7. tuinvak; 8. - 5fchermwapen; 9. teelaarde; 10. letgerei; 11. scherpzinnig; 12. Joorstelling in de slaap; 13. deel KRUISWOORDRAADSEL e. jas; 14. ongekleed. Cl UQUUQULl Q □U ULLJLJUU UB UUU □UB BOB |u|K K!E^^ I E|K,E| HEINZ F&is. !fcH£0 PAT„26 H(/PPELP£PUP AVALV£ P&J$"£/<S£A/L'JK H£7Z£LFD£ /S AlS 4 HAl&V S0£TAL£N. 4 NAL£N 5 0£TAL£N" PAT KUVKT WATMtNDBR. AX&- P££J6 PAAJ MüPPEWBPüP HALVS PP/JS SA/AP J£ 7/ greet buchner geeft antwoord, op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM Vraag en antwoord J. v.d. Haak uit Katwijk heeft zorgen over zijn braamstruik. Het is een doornloos exemplaar. Deze struik bloeit rijkelijk, zet ook nog braaf vrucht, maar lang niet alle vruchten worden rijp. Dat is zeker opmerkelijk als we aan de laatste warme zomer denken. Dus klopt er iets niet. De vraag is alleen wat er niet klopt. Bra men moeten elk jaar gesnoeid wor den, dat wil zeggen dat men per strekkende meter ongeveer 4 takken mag behouden en opbinden. Dan heeft elke tak voldoende ruimte en licht en zon. De oude takken die vo rig jaar gedragen hebben, gaan tot aan de grond toe weg. Die hebben hun taak verricht. Mochten er te weinig jonge takken gevormd zijn, dan kan men zich met een enkele oude tak behelpen. Maar daarvan worden dan de zijtakken tot op on geveer twee ogen teruggesnoeid. Als alles gesnoeid en keurig aangebon den is, kijken we ook nog naar de grond. Vlak tegen een muur wil vaak zeggen dat de wortels op veel zand en bouwafval terecht zijn gekomen. Dat kan verholpen worden met be hulp van goede humusrijke aarde die rond de wortels de grond inge bracht wordt. Eigen compost is na tuurlijk het allerbeste. Goede hu- meuze grond zorgt voor voeding en... voor voldoende vocht. Want ook daaraan kan een tekort zijn vlak bij de muur. Geen nood, we kunnen helpen door af en toe een emmer water bij de wortels te gieten. Handwarm, planten houden niet van ijskoud. Wedden dat met al deze goede zorgen volgend jaar een hoe veelheid bramen te oogsten is als nooit tevoren. Mevrouw Roos-Bijlsma uit Haar lem heeft twee zorgenkinderen in haar tuin. Een kiwi die eenhuizig is en dus zelfbestuivend. Maar van be stuiven is niets gekomen omdat de plant nauwelijks aan de groei kwam. Geduldig afwachten luidt het advies en vooral niet mesten. Een plant die vrijwel niet groeit, heeft voorlopig géén mest nodig. Eventueel wel vocht, mocht het erg droog worden. Heeft de jonge plant vorige zomer wel genoeg vocht gehad? In elk geval zit er nu niets anders op dan gedul dig wachten totdat er leven in de brouwerij komt. Het is dan de vraag of de stakker het eerste jaar meteen bloeit en vruchten draagt. Ook hier geldt weer: geduld. Planten hebben vaak tijd nodig. Vroeger werden fruitbomen geplant die pas na 25 jaar vrucht droegen! Daar wachtte men dan geduldig op. Nu moet alles heel snel en soms lukt dat niet hele maal. Wat de Clematis aangaat, de C. tan- gutica is een laatbloeier. Dat wil zeg gen Gat hij op het jonge hout bloeit en dus in het voorjaar flink inge- snoeid mag worden. De plant wordt wel drie meter hoog en heeft prach tige lantaarnvormige bloemen die er dit jaar zeker aan zullen komen. Want ook voor de clematis geldt dat hij even moet wennen aan de nieu we standplaats eer er een bloem aankomt. Maar dit jaar lukt het ze ker. Mocht de grond in de tuin aan de zure kant zijn, dan kan een beetje kalk geen kwaad. Clematis houdt van iets kalk in de grond. Maar voor al ook wepr niet te veel. WÊÊÊÊÊÊBfflÊMÊÊÊÊtÊm PC/PP£U>£PVP MOP/&, A5SZVJ?. TOMPOES Tom Poes en de Gezichtenhandel De grijsaard scharrelde wat in zijn voorraad en trok toen een masker te voorschijn. Als dat gezicht van oude lappen u niet.aanstaat heb ik hier nog iets an ders", sprak hij met krassende stem. „Ik heb een ruime sortering. Wat denkt u hiervan; een zuur gezicht?" De markies rilde. „Waarom hebt u al leen zulke afstotende gezichten?" vroeg hij op verslagen toon. „Andere zouden niet blijven zitten", legde de ondernemer uit. Hij lachte akelig en hernam: „Als iemand zijn gezicht verloren heeft, past hem al leen een uiterlijk als een oorwurm of iets dergelijks. Die houden gegaran deerd." De edelman stiet een gebroken zucht uit en betaalde. Daarop verliet hij haastig de woonwagen en verdween in de duisternis. „Ik begin het te begrijpen", dacht Tom Poes, die nog steeds door de kier in het dak stond te kijken. „Cantecler heeft zijn gezicht verloren toen hij in dat kasteel was. En daar komt de burgemeester aan. Die lijdt natuurlijk aan dezelfde kwaal..." Op dat moment klonk er plotseling een barse stem, die snauwde: „Wat moet dat? Wat voer jij daar uit, huh?' Tom Poes trok geschrokken zijn hoofd terug en keek naar beneden. Daar stond commissaris Bulle Bas met een frons tussen de wenkbrau wen. „Kom maar eens naar beneden, ventje!" riep de politiechef dreigend. „Je benter bij!" H E W E R DOOR HANS VAN ES Ondanks de aanhoudende droge oostenwind met aanvoer van een koud continent is de temperatuur sinds gistermiddag weer terug op een redelijk peil. Op veel plaatsen werd 8 tot 10 graden bereikt. De opwarming werd mede veroorzaakt doordat op enige hoogte de stro ming zuidelijk was geworden. De zon hoefde nog maar een dunne laag koude lucht 'op te ruimen' en zo werd het vrijdagmiddag een beetje lente-achtig. Dat gold niet voor de noordelijke provincies, waar het kwik ondanks onafgebroken zonneschijn op 5 graden bleef staan. Dé nabijheid van koud water van rond het vriespunt (IJsselmeer, Wad denzee en Duitse Bocht) zal hier ongetwijfeld een rol hebben ge speeld. De dagelijkse gang van de temperatuur wordt in deze tijd van het jaar steeds groter. De sterke maartzon zorgt er wel voor dat koude, heldere nachten aardig worden gecompenseerd, behalve als er, zoals eerder deze week, een dikke laag koude lucht in de atmosfeer moet worden opgewarmd. Het verschil tussen dag- en nachttemperatuur wordt mede bepaald door de bodemgesteldheid. Door het gebrek aan voldoende neerslag in de afgelopen maanden is de toplaag van het aardopppervlak behoorlijk uitgedroogd. Dat leidt overdag bij flinke zonneschijn tot relatief hoge maxima. Er gaat immers weinig warmte verloren door verdamping; bij een droge bodem komt de instraling van de zon voor een groot deel ten goede aan de verwarming van de top laag. 's Nachts vindt het tegenovergesteld effect plaats. De uitstraling van warmte vanaf het aardoppervlak is groter naarmate de bodem dro ger is. Nachtvorsten in het late voorjaar bijvoorbeeld komen veel vaker voor tijdens een langdurige droogteperiode, vooropgesteld dat de luchtsoort droog, helder en koud is. Afgezien van een enkele drup re gen op zondag of maandag houdt het droge weer de komende dagen aan. Nog altijd is een beresterk Noordrussisch hogedrukgebied de motor achter ons weer. Een warme bel in de bovenlucht geeft dit weekeinde in opklaringsgebieden een royale middagtemperatuur van 10 a 11 graden. Restanten van oceaanfronten geven echter meer be wolking dan de afgelopen dagen. Vanaf dinsdag wordt weer wat kou dere lucht van het continent aangevoerd. De komende nachten zijn nagenoeg vorstvrij in Nederland, maar bij langere heldere perioden kan het begin volgende week weer 1 tot 3 graden vriezen. De middag- temperatuur zakt terug naar 5 a 6 graden. Op wat langere termijn lijkt het zwaartepunt van hogedruk zich in de richting van IJsland te ver plaatsen. Eenmaal op die positie neigt de wind te krimpen van oost naar noord; een degelijke doorbraak van de lente ligt dan ook nog niet in het verschiet. E U R KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Perioden met zon en droog Vooral in het zuiden ook wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Maxima van +3 gra den langs de westkust tot iets onder het vriespunt langs de grens met Zwe- Zweden: Wolkenvelden ei aan de oostkust sneeuw. In het zuiden ook wat zon. Overdag temperatuur in het zuiden rond het vries punt. Elders lichte, eerst nog matige vorst. Denemarken: Wolkenvelden, soms ook zon en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur rond +2 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en enkele buien. In Ierland ook kans op onweer. Zaterdag in oost-Engeland nog tamelijk veel bewol king en mogelijk wat regen Maxima van 10 graden hier en daar in het zuiden tot rond 6 aan de Schotse oostkust. België en Luxemburg: Wolkenvelden, zaterdag ook geregeld zon. Droog. Maxima rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, hier en daar ook wat zon. Vooral in Bretagne en de zuidelijke de partementen wat regen. Zondag maxima rond 9 graden. Portugal: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima langs de kust uiteenlo pend van 12 graden in hel noordwesten tot 17 plaatselijk in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden en op beide dagen kans op wat regen. Maxima ongeveer 19 gra- Spanje: Aan de stranden ten zuiden van Beru- dorm droog en flinke zonnige perioden. Elders half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Onweer is daarbij niet uitgeslo ten Zondag overal flink wat zon en op de meeste plaatsen droog Maxima meest tussen 10 en 14 graden, in het zuiden enkele graden hoger. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook nu en dan wol kenvelden en vrijwel overal droog. Maxi ma rond 23 graden. Marokko: Westkust. Zaterdag wolkenvelden en plaatselijk wat regen. Zondag meer zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- turen van 16 graden in het noorden tot 21 m het zuiden Zonnige perioden, maar in het noorden ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 17 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen Zondag ook enkele opklaringen. Maxima van 10 graden in de omgeving van Cler mont-Ferrand tot 14 hier en daar langs de Middellandse Zee Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon en wolkenvelden en vooral zaterdag enkele buien, soms met onweer. Maxima ongeveer 14 graden. Italië: Wisselvallig weer met tamelijk veel be wolking en buiige regen. In het zuiden soms ook onweer en mogelijk hier en daar veel neerslag. Middagtemperatuur van 12 graden in het noordoosten tot 17 plaatselijk op Sicilië. Corsica en Sardinië: Aanhoudend wisselvallig weer met van tijd tot tijd buien, soms ook onweer. Maximumtemperatuur ongeveer 15 gra den. Malta: Afwisselend zon en stapelwolken en vooral zaterdag no'g enkele buien, moge lijk met onweer, 's Middags wordt het ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta:' In Griekenland onbestendig weer met veel bewolking en buiige regen. Vooral aan de westkust kan plaatselijk veel neerslag vallen. Kans op onweer. Maxi ma van 11 graden bij Thessaloniki tot 16 in het zuidwesten Op Kreta half tot zwaar bewolkt weer, een enkele bui en maxima dichtbij 20 graden. Zondag en kele graden lager Turkije en Cyprus: Vanuit het zuidwesten meer bewolking, later gevolgd door buiige regen. Op Cy prus geregeld zon en overwegend droog Maxima van 11 graden op de Dardanel- len tot 22 plaatselijk op Cyprus. Zondag op Cyprus minder warm. Duitsland: Wolkenvelden, maar ook geregeld zon en vrijwel overal droog. Zaterdag waait er nog een stevige oostelijke wind Maxi ma van +2 graden in het noordoosten tot +9 in het zuidwesten. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral in het zuiden, zaterdag ook in het westen, regen, bo ven 1100 meter sneeuw. Middagtempe- raturen van 9 graden in de noordelijke dalen tot 13 graden in Tessin Oostenrijk: Wolkenvelden, zaterdag in het noorden ook zon. Met name in het zuiden sneeuw, onder de 1100 meter over gaand in regen. Middagtemperatuur in de lager gelegen gebieden tussen 6 en 10 graden. Polen: Tamelijk veel wolkenvelden en overwe gend droog. Er waait een stevige oost tot zuidoostenwind. Middagtemperatuur zondag rond of iets boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, in hoger gelegen gebie den ook zon en op de meeste plaatsen droog. Hier en daar een stevige oost- tot zuidoostenwind. Maxima rond +4 gra- ZONDAG 17 MAART 1996 Zon- en maanstanden Zon op 06.48 Zon onder 18.46 Maan op 05.35 Maan onder 16.37 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.46 14.01 01.19 «13.34 Laag 09.45 22.15 09.26 21.56 MAANDAG 18 MAART 1996 Zon- en maanstanden Zon op 06 46 Zon onder 18 48 Maan op 06.05 Maan onder 17.55 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.35 14.47 02.08 14 20 Laag 10.36* - - 10.17* -. J Wëerrapporten 15 maart 19 uur: Eindhoven Den Helder Rotterdam licht bew. licht bew hall bew Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Rome regen Split met or Stockholm sneeui Warschau zwaar Wenen zwaa- Zünch licht b Bangkok licht b Buenos Aires licht b Casablanca hall bc Johannesburg onbew Los Angeles onbew Hew Orleans half be New York regen 8 0 0.0 7 -1 0.0 7 1 0.0 11 0 0.0 2 1 3.0 13 10 0.2 14 10 1.0 4 -1 0.1 9 0 0.0 14 7 0.2 12 1 0.0 22 13 0.1 8 -6 0.0 1 -1 0.1 21 14 0.0 -1 0.0 1 0.0 1 0.0

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9