Je kunt een mens alles afnemen, maar niet zijn identiteit' •fosephus Jitta: Euthanasie moet uit strafrecht 'Emotioneel gezien sta je als patiënt op de keien' Binnenland TERDAG 16 MAART 1996 e missie van rabbijn Awraham Soetendorp: mededogen \9 (Ei Us Bobby van der Kemp overleefde hij de Tweede We- teldoorlog. Als rabbijn Awraham Shalom Soetendorp ^joekt hij de jeugd op en houdt hij lezingen voor mid- ojelbare scholieren. Als een gedrevene, met het verleden '-4$|p de hielen. Wat doet een rabbijn in de klas? „Ik geef leijnderwijs in mededogen", zegt Soetendorp. „Want me- r- jedogen, gevoel voor de ander, is niet erfelijk. Het |rVordt niet automatisch overgebracht van de ene gene- «tie op de andere. Daarom moet het worden onderwe- nn." Interview met een liberaal-joodse rabbijn die on- ïsjanks oorlogen, terreur en aanslagen op Israël de mes- 22ojaanse tijd steeds dichterbij ziet komen. in soortgelijke kerken, woonden in dezelfde huizen. „Zij die ge worden zijn tot redders hebben op school onderwijzers gehad die hen gevoelig hebben ge maakt voor het gevaar van het nazisme", vertelt Soetendorp. „Zij hebben in klassen gezeten waar meer saamhorigheid was, waar werd gesproken over de verantwoordelijkheid voor an deren, waar aandacht werd ge schonken aan de godsdienst van anderen." Onderwijs in me dedogen. Spreekt hij daarom zo graag op scholen? „Ik houd van kin deren. Het is een wisselwerking tussen de kinderen en mij. Een wederzijdse inspiratie. Ik sta ook nog heel dicht bij mijn kind-zijn. Misschien komt dat wel omdat mijn kindertijd zo bepalend is geweest voor de rest van mijn leven." De onderduik periode in Velp, waar hij zich nog maar weinig van kon herin neren, maar die hij door ge sprekken haarfijn heeft gere construeerd. De kelder, de kou de wc, de twee kinderschoentjes die hij per ongeluk op de trap had laten staan, de dag van de bevrijding toen zijn pleegvader toch nog door een Duitse gra naatscherf werd getroffen. En daarna de tijd in Israël, waar hij van 1948 tot 1953 woonde. Waar hij als zesjarig jongetje in de klas van juffrouw Tamar te midden van al die andere be schadigde kinderen voor het eerst zijn verhaal vertelde. Scherven, vuur, bloed, Duitse soldaten, laarzen, kelder. Hij vertelt veel. Over zijn va der bijvoorbeeld, die hem in fe bruari 1943 bij de burgerlijke stand in Amsterdam in liet schrijven als Awraham Shalom. Want „shalom (vrede) zal er zijn." Onverstandig en riskant, vond de ambtenaar, maar vader lacob hield voet bij stuk. Op de achtste dag liet hij Awraham be snijden. „Mijn ouders wilden a. ©BERT VAN DE WOESTUNE erh| enpgen. vragen. Waarom over- rtïglefde Awraham Soetendorp -4513) de Tweede Wereldoorlog? T'as het omdat de officier van JPPp Gestapo, die hen op kwam hlen, zijn ouders een dag res- atsëjt gaf: 'Morgen komen we jul- Ideè halen, smerige rotjoden'. Of )12tos het omdat in Velp een 47- frige roomskatholieke vrouw ,chp deur voor hem open deed en ^etpar leven en dat van haar ge- 77701 voor hem in de waagschaal 7lelde? Als ze dat nou niet had -Rlïdaan? Dan was ook Soeten- un>rp één van die anderhalf mil- T.jen joodse kinderen geweest j' r je nooit zijn teruggekeerd uit '63i concentratiekampen. Q4^Redden en gered worden. Detendorp: „Ik heb geen enke- RC| invloed op mijn eigen red- ur%ig gehad want daarvoor was kuu; te klein. Maar zonder de pensen ^ie bereid waren hun ;en veiligheid op te geven om innen, vrouwen en kinderen j redden, zou ik hier nu niet /'pan." >Het waren er maar een paar. r\fin de vijf miljoen Nederlandse Jiannen en vrouwen tussen de J) en 65 jaar zaten er in de oor- 'gsjaren 25.000 in het verzet. ;n vrijwel even groot aantal illaboreerde met de Duitsers. de rest? Die stond op de ep, haalde de schouders op keek toe hoe de vervolgden :rden weggedreven. De zwij mde meerderheid. „Het jhijnt bijna een onwrikbare rc bfltuurwet te zijn dat in tijden 77760 oorlog en vervolging de lees te ménsen aan de kant atelijven staan", constateert Soe- ®Jtodorp. „Maar God zij dank, er j2Qas een kleine minderheid die NQ^t niet deed." Toch was het verschil tussen judders en mensen die toeke- jn niet groot. Ze gingen naar 6' 'zelfde soort scholen, kwamen het jodendom doorgeven", zegt Soetendorp. Ondanks discrimi natie, vervolging, vernietiging. Discriminatie Discriminatie, intoleratie, vreemdelingenhaat. Het is nog steeds overal. Zelfs op Schier monnikoog, waar de christelijke mavo geen enkele allochtoon telt, wisten de leerlingen waar hij het over had. „Ik vroeg aan de leerlingen wat zij zich bij dis criminatie voorstellen. Toen zei een meisje: 'als je zelf mislukt bent, of er zijn dingen niet ge lukt, dat je dan een ander de schuld geeft'. Dat vond ik een hele eenvoudige maar ook een hele rake definitie." Als er in ieder geval maar over kan worden gepraat. „Ik was een keer op een school. Een meisje vertelde te midden van meer dan vijfhonderd leerlingen en hun docenten dat ze was uit gescholden voor 'vuile Turk'. Dat was heel moeilijk voor haar, maar ook heel dapper. Er ont stond meteen een discussie. Een leraar vroeg zich af waarom ze dat nooit aan hem had ver teld. Kennelijk was de sfeer op die school niet veilig genoeg om dat soort dingen aan de orde te stellen." Hij hoopt dat hij er mede toe bij kan dragen dat discriminatie op school niet meer wordt verzwegen. Passivi teit doorbreken. Openheid cre- eren. Daar gaat het hem om. Zijn vertrouwen in de jeugd is ongekend groot. Hij herinnert zich de actie uit de begin jaren tachtig voor joden in de voor malige Sovjet-Unie. Een mil joen handtekeningen, onge kend. Het grootste deel van de handtekeningen was door mid delbare scholieren ingezameld. Dat deed hem bijzonder goed. De jeugd op de bres voor een rechtvaardige wereld. En nog steeds bespeurt hij onder jonge ren een sterke hang naar een samenleving waarin recht wordt gedaan aan een ieder. Pesterij en op school? De patatgenera tie? Apathie onder de jeugd? „Natuurlijk, dat moet je niet ba gatelliseren. Dat gebeurt ook. Tegen agressie en pesterijen moet krachtig worden opgetre den. Maar ik wens mij niet te la ten inpakken door een algehele sfeer van mismoedigheid en malaise." Hij wil geen tijd verspillen. Er is nog veel te veel werk te doen. Anno 1996 staan in Nederland nog steeds te veel mensen aan de kant. Neem de demonstratie van extreem-rechts, onlangs in Zwolle. „Wie tekenden daar protest tegen aan? Voornamelijk buitenlanders, mensen die zelf worden bedreigd door extreem rechts. Logisch dat die de straat opgaan. Ik mis de gewone men sen, zeg maar een dwarsdoor snede van de Nederlandse be volking. Mensen die fysiek niet worden aangetast, maar wel in hun ziel worden getrapt." Hij knikt, het is natuurlijk ui terst verontrustend dat ex treem-rechts weer in de straten van Nederland wordt gesigna leerd. Maar het is goed dat de onvrede van een deel van de Nederlandse bevolking naar buiten komt. „We moeten ons niet weer in slaap laten sussen. Het valt niet mee. Woorden als 'liefde', 'barmhartigheid', 'soli dariteit', zijn afgesleten. Die woorden zijn zo vaak gebruikt en zo weinig in praktijk ge bracht. Maar wat zijn die woor den werkelijk waard? Is er in Nederland wel genoeg menselij ke warmte voor mensen die van huis en haard verdreven zijn?" Hoeveel draagvlak is er eigen lijk in Nederland voor de op vang van asielzoekers? Soeten dorp: „Ie moet je barmhartig heid niet aanpassen aan het be schikbaar aantal plaatsen, maar het aantal plaatsen aan je barm hartigheid." Hij noemt het voorbeeld van Israël. In dat land wonen meer dan een miljoen joden en achthonderdduizend Arabische burgers en toch wer den daar in twee jaar vijfhon derdduizend Russische joden welkom geheten. Theoretisch en economisch een onmogelij ke zaak. Waarom dan toch? Soetendorp verwijst naar een tekst uit Deuteronomium: 'U zult nooit vergeten dat u in het land Egypte slaaf geweest bent'. Terrorisme Israël. Het woord is gevallen. De situatie in het land vervult hem met grote zorg. De moord op Rabin. De aanslagen van Ha rnas. Hij gruwt van het geweld. Het leed van zovelen valt hem zwaar. Juist nu zou de hele we reld achter Israël moeten gaan staan, vindt hij. Toch heeft hij de hoop op een definitieve vre de niet opgegeven. Hij spiegelt zich aan Israëli's die dierbaren verloren hebben en toch nog de kracht opbrengen om in het vredesproces te blijven geloven. „Als zij dat al kunnen, wie ben ik dan dat ik dat niet zou kun nen?" Zijn eigen leven zou bo vendien heel somber worden als hij zou denken dat het alle „Mededogen is niet erfelijk, daarom moet het worden onderwezen." maal geen zin heeft. Het per spectief van de hoop. Daar gaat het om. „Die hoop ligt besloten in de joodse traditie. Je kunt al les afnemen wat een mens heeft. Zijn kleren. Zijn huis. Zijn land, zelfs zijn leven. Maar zijn identiteit, wat hij is, dat kunnen ze nooit afnemen." Hoop op een rechtvaardige samenleving, die er ooit zal ko FOTO CPD JOS VAN LEEUWEN men. Soetendorp: „We leven in de geboortepijnen van de mes- siaanse tijd. De tijd van vrede en rechtvaardigheid, die komt er wel, maar we leven nu nog in de periode van de pijn." De meer dan honderd burgeroorlo gen in de wereld. De aanslagen op Israël. De terreur. De ellen de. Het verdriet. Er zijn tekenen van hoop. Soetendorp: „Een paar jaar ge leden was het onmogelijk dat PLO-leider Arafat en de Israëli sche leiders om een tafel zou den zitten en dat Jericho onder Palestijns bestuur zou vallen. Dat is allemaal toch gebeurd." Ook in Bosnië is weer meer uit zicht op definitieve vrede, al zal het jaren duren voordat de wonden geheeld zijn. „Er is toch weer een kans dat Sarajevo een plaats wordt waar vrede heerst. Er is een mogelijkheid dat er plaatsen zijn waar de ver schillende bevolkingsgroepen naast elkaar zullen leven." Na tuurlijk, de internationale ge meenschap heeft gefaald, dat beseft hij ook. „Het gaat erom dat we daar weer lessen uit kun nen trekken naar de toekomst toe. Het had immers allemaal veel sneller gekund." Wat in de algehele malaise vaak wordt vergeten, is dat er ook in Bosnië moslims zijn ge weest die christenen hebben beschermd en christenen die moslims onderdak hebben ge boden, net zoals er in Rwanda Hutu's waren die voor Tutsi's zijn opgekomen en omgekeerd. „Dat zijn weer die 25.000 men sen uit de oorlog. Mensen die niet op de stoep bleven staan, maar zich het lot van hun me demens aantrokken Dat vertelt hij aan jongeren die hij op middelbare scholen ontmoet, opdat zij zich daaraan kunnen spiegelen. De jeugd heeft immers de toekomst. „De kinderen van nu zijn de beleids- bepalers van morgen." Op weg naar een Europa van mededo gen. De ervaring van het joodse volk, dat duizenden jaren ver volgd en verdreven werd en toch bleef verlangen naar een betere wereld, kan daarvoor een morele basis vormen. Maar het is zeker niet de enige weg. „Het is mijn weg", zegt Soetendorp. „Maar je kunt je inspiratie ook putten uit andere tradities, uit het christendom, de islam, het humanisme." Hoe realiseer je een samenle ving waarin burgers borg staan voor elkaar. Een samenleving waar mensen niet langs de kant blijven staan als medeburgers worden weggevoerd. Een sa menleving waarin mensen in hun eigen ziel getrapt worden als anderen geslagen worden. 1 Vragen, vragen. e et iVVE reikt kabinet wettelijke regeling op schaaltje aan alolKMAAR KLAAS SALVERDA SWf irenlang liep het openbaar mi- pdsterie in Alkmaar voorop om ftsen onbevangen een eutha nasiemelding te laten doen. 'pofdofficier van justitie in Alk laar was mr. A. Josephus Jitta. korFgenwoord'g is hij bestuurslid 3or-»n de Nederlandse Vereniging )or Vrijwillige Euthanasie (NV- HUE). Uit zijn hand krijgt minis- Lirej Sorgdrager (justitie) een x 6%ttelijke regeling aangereikt: H®thanasie moet uit het Wet- __J>ek van Strafrecht. iDe eis dat in alle gevallen )rake moet zijn van ondraag- fuuk en uitzichtloos lijden, moet )lgens de NWE vervallen. Ou- t mensen die niet meer willen UlSven, moeten kunnen beschik- tn over een middel ('de pil van Hon') waarmee zij een einde Bin hun leven kunnen maken. ;Maar het kabinet is nog niet Iver dat het euthanasie uit het rafrecht haalt. Het wacht een [E laluatie van de huidige rege- ttg af, die dit najaar wordt ver- icht. Die regeling komt erop ier dat een arts die zich houdt In een aantal zorgvuldigheids- ;en, niet wordt vervolgd, losephus Jitta noemt de pro- ïmatiek van euthanasie en lip bij zelfdoding zijn hobby. Ij kreeg er belangstelling voor en hij een keer naar zijn werk Alkmaar fietste. Iemand had th voor de trein geworpen en ikele agenten waren met eerf lastic zak bezig de resten te ls -irzamelen. „Als iemand een pd aan zijn leven wil maken, 1 in dat niet op humane wijze?", lanjoeg hij zich af. 'e 'Euthanasie op uitdrukkelijk 3nUrzoek, met mensen die er zelf In vragen (volgens Jitta de lakkelijkste categorie) is naar Jn mening allang rijp voor btgeving. Hij stoort zich aan ft vervolgingsbeleid van mi- ster Sorgdrager. „Zij heeft het rakke beleid van CDA-minis- ir Hirsch Ballin niet merkbaar Ingepast. Terwijl allang is aan- ftoond dat er uiterst zorgvul- 1g wordt gehandeld." jAnders ligt het in de ogen van L-f oud-hoofdofficier bij men- euthanasie-onderzoeken bij voorkeur door oudere recher cheurs in burgerauto's werden Josephus Jitta stoort zich aan het vervolgingsbeleid van minister Sorgdrager. „Zij heeft het strakke beleid van Hirsch Ballin niet merkbaar aangepast. Terwijl allang is aangetoond dat er uiterst zorgvuldig wordt gehan deld." ARCHIEFFOTO •sen die hun eigen wil niet ken baar kunnen maken, zoals zwaar gehandicapte baby's, co mateuze patiënten of demente bejaarden. Gynaecoloog Prins werd aangeklaagd wegens moord op een paar dagen oud, zwaar gehandicapt meisje. „Ik kan' me voorstellen dat daar proefprocessen over worden ge voerd. Een paar processen kun nen richtinggevend zijn voor wetgeving", zegt Jitta. De eu thanasievoorstellen van de NV- VE hebben dan ook geen be trekking op wilsonbekwamen. Josephus Jitta tekent hierbij wel aan dat het de rechter is die de kastanjes uit het vuur haalt, zolang het kabinet en de Twee de Kamer zelf niet met wetge ving komen. Toch vindt hij niet dat Sorgdrager artsen als Prins, wiens zaak vrijwel tot in hoog ste instantie is uitgevochten, overvraagt. „Zij handelen per slot van rekening op het raak vlak van medisch en strafrech telijk handelen. Het is een soort beroepsrisico", vindt Jitta. De oud-hoofdofficier is het met de artsen eens dat een strafzaak een enorme belasting kan betekenen. Maar hij is hooglijk verbaasd over alle op winding die is ontstaan over de vergoeding van de proceskosten die Prins heeft gemaakt. Jitta: „Dat begrijp ik echt niet. Die kosten krijg je gewoon vergoed als je zaak zo eindigt. Dat staat in de wet." Zowel de rechtbank in Alkmaar als het gerechtshof in Amsterdam heeft Prins van alle rechtsvervolging ontslagen en zijn handelen als zorgvuldig beoordeeld. Terugloop Waar Jitta zich echt zorgen om maakt, is dat vervolging van art sen, met alle publiciteit van dien, nu al heeft geleid tot een terugloop van meldingen. Wat in de praktijk moet betekenen dat er steeds vaker valse overlij densverklaringen worden afge geven. Jitta heeft er sinds 1985 alles aan gedaan vanuit justitie goe de contacten met de artsen in Noord-Holland op te bouwen. „Ik wist dat artsen niet zoveel zin hadden in al die heisa van een onderzoek en dat het voor de familie van de overledene een ramp is om een opvallende politieauto voor de deur te krij gen." Landelijk gezien liep het Alk- maarse parket zo'n beetje voor op met de gesprekken die Jitta samen met de Inspecteur van de Volksgezondheid aanknoop te. De brief die naar de Noord- Hollandse ziekenhuizen, ver pleeghuizen en huisartsen vere nigingen ging, lekte uit „alsof wij een oneerbaar voorstel de den" en leidde prompt tot Kamervragen. De minister keek er echter niet van op: Jitta was wel zo handig geweest hem vantevoren in te lichten. Het overleg in het Alkmaarse parket leverde verschillende maatregelen op, bedoeld om drempelverlagend te werken voor meldingen van euthanasie en hulp bij zelfdoding. Met de politie werd afgesproken dat Verder was de verklaring van een arts, dat de patiënt door een spuitje overleden was, vol doende. Er hoefde dus geen sectie meer op het lichaam te worden verricht. En ook zou de melding niet meer op naam van de arts maar op die van de over ledene worden geregistreerd. Meldingen Gelet op het aantal meldingen dat binnenkwam, is het Alk maarse beleid een succes ge worden. Bedroeg het van 1982 tot medio 1985 in totaal één melding, in 1994 was dat aantal opgelopen tot 107. Daarmee kwamen in zijn gebied zelfs meer euthanasiemeldingen bin nen dan op grond van de lande lijke cijfers mocht worden ver wacht. Het aantal meldingen liep volgens Jitta echter steeds weer terug zodra het onderwerp euthanasie in de publiciteit kwam, om daarna langzaam weer op het oude peil te komen. Eind dit jaar buigt de Tweede Kamer zich over de huidige meldingsprocedure. Wat Jitta betreft zou zo'n procedure het sluitstuk van een goede Eutha nasiewet moeten zijn. Een wet die aangeeft wanneer, en onder welke voorwaarden, een arts op verzoek van de patiënt euthana sie mag toepassen of middelen voor een zachte dood mag ver schaffen. Maar omdat die er nog steeds niet is, heeft de NV- VE er nu zelf een ontwerp voor gemaakt. Den Haag krijgt het op een schaaltje aangereikt. Telkens weer merken de me dewerkers van de NWE hoeveel artsen bang zijn en denken dat euthanasie niet mag. „Het is de hoogste tijd dat euthanasie en hulp bij zelfdoding uit de verbo den sfeer wordt gehaald. Niet alleen voor de artsen, maar ook voor de betrokken families", meent Jitta. „Ik vind dat je men sen niet in leven moet houden voor wie dat leven naar hun ei gen opvatting niets meer heeft te bieden." Lotgenotencontact voorziet in grote behoejte npi ft r.nnFRiFn hfi wir./ANP nnnprvlalfkiahpiH pn rtp vlnrhtiohp DELFT GODFRIED HELWIC/ANP Twee vrouwen die van hun zware medicijnver slaving zijn afgekomen toen ze met elkaar in contact kwamen. Een vrouw met zelfmoordnei gingen die er nu niet meer over peinst zich van kant te maken. Mensen die uit hun isolement zijn geraakt na gesprekken met lotgenoten. Eenzamen die nu een hechte vriendenclub vor men. Het zijn slechts een paar voorbeelden van ge slaagde bemiddelingen van het Bureau Lotge notencontact, een jaar geleden opgericht door de Delftse andragoge Petra Pijnacker. Het bu reau, het enige in Nederland, brengt mensen met lichamelijke, sociale of geestelijke moeilijk heden uit het hele land met elkaar in contact. „Want niemand begrijpt uw probleem beter dan iemand met hetzelfde probleem", wist ze Uit haar eigen ervaring. Haar initiatief bleek een groot succes. Onge veer zeshonderd mensen hebben zich tot nu toe bij het bureau ingeschreven. „Ze komen uit alle lagen van de bevolking. Mensen met weinig opleiding, hoog opgeleiden, van jong tot zeer oud. Vrouwen en verrassend veel mannen. Ie dereen denkt dat vooral vrouwen over hun pro blemen met anderen praten, maar dat is dus niet zo", zegt Pijnacker, die het bureau samen met psychologe Gera Schaperclaus bemant. De twee hulpverleensters bemiddelen voor de meest uiteenlopende problemen: van kan ker, fobieën, hyperventilatie en impotentie tot rouwverwerking en verslaving. Voor verreweg de meeste cliënten vinden de Delftse vrouwen binnen enkele weken een geschikte lotgenoot. Als een contact niet bevalt, zoeken ze een an der. Op de vraag naar de meest voorkomende problemen waarmee de mensen zich tot het bureau wenden, zeggen ze eensgezind: een zaamheid. „Dat is geen op zich zelf staand pro bleem. Eenzaamheid wordt veroorzaakt door bijvoorbeeld een sterfgeval, echtscheiding, pro blemen in de relatie of juist door het gebrek aan relatie, contactproblemen, een afwijking of een ziekte", verduidelijkt Pijnacker. Het Bureau Lotgenoten krijgt elke dag weer te maken met de negatieve gevolgen van de in dividualisering van de samenleving. „Netwer ken van families en kennissen worden losser. Menselijke contacten worden oppervlakkiger. Kleine, opbeurende gebaren worden minder. De steun van de kerk neemt af. De dominee komt niet zo vaak meer langs als iemand is overleden. Ontzettend veel mensen zijn teleur gesteld in hun omgeving. Ze knappen af op de oppervlakkigheid en de vluchtigheid in de sa menleving. Ze missen een gesprekspartner. Ze zijn op zoek naar diepere contacten, echte ge sprekken, respect, begrip, oprechte belangstel- ling." Het bureau krijgt nogal wat telefoontjes van mensen die voor een ander voorzichtig infor meren naar de mogelijkheden met een lotge noot in contact te komen. Pijnacker: „We pro beren zo laagdrempelig mogelijk te werken. Maar kennelijk is het voor veel mensen toch nog een moeilijke stap om ons te bellen. Het is niet zo leuk om te moeten zeggen dat je een zaam bent. Je bent in deze maatschappij pas een succesnummer als je veel contacten hebt en je agenda vol staat met afspraken." Het bureau, dat zonder winstoogmerk werkt, rekent 75 gulden per jaar voor bemiddeling. Net genoeg om de kosten te dekken. Zelf ver dienen de hulpverleensters er geen cent aan. Gezien de snel stijgende kosten die ze moeten maken, gaan ze subsidie aanvragen bij het Rijk. Ook hopen ze op financiële steun van ziekte kostenverzekeraars. „Hopelijk beseffen de ver zekeraars dat wij bijdragen aan een goedkopere gezondheidszorg. Deze vorm van hulpverlening houdt mensen vaak korter in het medisch cir cuit." Petra Pijnacker en Gera Schaperclaus krijgen veel' positieve reacties van medici en andere hulpverleners. „Ze kijken eerst even de kat uit de boom, willen weten hoe we werken. Maar al snel worden ze enthousiast. Vooral onze per soonlijke begeleiding van de cliënten en het maatwerk spreekt hen aan." De reguliere hulpverlening gaat steeds meer inzien dat lotgenotencontact een welkome aan vulling is op de traditionele zorg, constateren de dames met voldoening. Een onderzoeker van het Nederlands Cen trum voor Geestelijke Volksgezondheid, voor spelde enige tijd geleden dat lotgenotencontact de komende jaren steeds belangrijker wordt. Schaperclaus: „Mensen die problemen hebben, gaan steeds vaker shoppen. Ze blijven niet hun hele leven aan die ene arts hangen. Ze gaan meer uitproberen. Ze gaan eerst naar de huis arts. Maar als dat niet helpt gaan ze te rade bij de specialist. Ze vragen een tweede arts naar zijn mening. Ze zoeken contact met patiënten verenigingen, lotgenotencontact." „Alles lijkt bespreekbaar te zijn, maar in de traditionele gezondheidszorg is dat maar ten dele zo. Artsen hebben doorgaans alleen oog voor de medische kant van de zaak. Voor de rest hebben ze geen tijd en aandacht. Emotio neel sta je als patiënt op de keien."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7