Doema wil oude rijk terug JRA is en blijft in Armagh ongrijpbaar Kritiek op uitspraak Elizabeth over Dunblane I Spectrum I n 1 Bewapeningsplan voor Bosnische leger krijgt slechts weinig steun alle kennis op een CD-Rom Buitenland Hersenvlies ontsteking epidemisch Duikers gaan doden uit Estonia alsnog bergen De eerste Nederlandstalige encyclopedie op CD-Rom 2*:Ê verkrijgbaar bij bruna Russische parlement noemt verdrag einde Sovjet-Unie onwettig Met overweldigende meerderheid heeft het Russische parlement, de Doema, gisteren een motie van de com munisten aangenomen, waarin het besluit van 1991 over opheffing van de Sovjet-Unie en de schepping van het GOS (het Gemenebest van Onafhankelijke Staten) ongel dig wordt verklaard. De motie heeft geen bindend karak ter. moskou hans hoogenduk correspondent Het parlement, waarin commu nisten en nationalisten de meerderheid hebben, riep pre sident Jeltsin op een plan uit te werken om de integratie van de Russische federatie, Wit-Rus- land en andere ex-Sovjet-repu- blieken te bewerkstelligen. Het parlement nam ook met enorme meerderheid een reso lutie aan waarin de uitslag van het referendum van maart 1991 over de toekomst van de Sovjet- Unie wordt bekrachtigd. Toen stemde een duidelijke meerder heid van de Sovjet-burgers voor het behoud van de Sovjet-Unie. ,,De Russische regeringsfunctio narissen die daarna het besluit over het einde van de Sovjet- Unie ondertekenden, handel den in strijd met de wil van het volk", aldus de resolutie. De ultra-nationalist Vladimir Zjirinovski, wiens fractie ook voor stemde, ging nog verder: ,,Het is niet voldoende de ver dragen ongeldig te noemen. We moeten ze in strijd verklaren met de grondwet en dat geldt ook voor het gedrag van diege nen die ze tekenden". De besluiten van het parle ment zijn een frontale aanval op president Jeltsin, een van de ondertekenaars van de akkoor den over het einde van de Sov jet-Unie en de oprichting van het GOS. Jeltsins woordvoerder Medvedev verklaarde gisteren dat het parlement ernstige schade heeft toegebracht aan de internationale positie van Rusland. „De resolutie stelt zelfs de constitutionele basis van Rusland ter discussie en is be doeld om een politieke destabi lisatie in het land te veroorza ken", aldus Medvedev. Praktische gevolgen zullen de Doema-besluiten waarschijnlijk niet hebben. Jeltsin zal ze onge twijfeld naast zich neerleggen. Donderdagavond had hij zich in een tv-interview al verweerd te gen de poging van de commu nisten om hem verantwoorde lijk te stellen voor de ondergang van de Sovjetunie. De 65-jarige, die zei volledig hersteld te zijn van twee hart aanvallen en twaalf tot veertien uur per dag te werken, verklaar de dat Rusland een leider nodig heeft die het kan vertrouwen. „Sinds mensenheugenis is Rusland eraan gewend dat één man de macht heeft, verticale macht, werkelijke macht. Een macht die niet alleen praat, maar ook handelt", aldus Jelt sin, die duidelijk maakte geen hoge pet van het parlement op te hebben. „In het parlement zullen groepen alleen maar met elkaar strijden. Ze zullen niets oplossen". Een van zijn rivalen, Zji rinovski, is het daar blijkbaar mee eens. Hij zei dat de belang rijkste kandidaten voor het pre sidentschap een akkoord moe ten sluiten over de verdeling van de machtsposities na de verkiezingen. genéve afp Een epidemie van hersenvlies ontsteking in Nigeria heeft in hoog tempo om zich heen ge grepen. In een week tijd heeft de ziekte 2.550 extra doden ge- eist. In totaal vielen in het dichtst bevolkte land van Afrika sinds begin januari 3.400 do den. Meer dan 18.000 mensen raakten besmet. In de buurlan den, Burkina Fasso, Niger en Tsjaad vielen 1.190 doden. Daar raakten meer dan 12.000 men sen besmet, deelde de Wereld gezondheidsorganisatie WHO gisteren mee. In Mali stierven sinds januari 158 mensen aan hersenvliesontsteking. Samen met de plaatselijke gezond heidsautoriteiten, het Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen bestrijdt de WHO de epidemie. ATERDAG 16 MAART 1996 China kondigt nieuwe oefeningen aan Britse premier en oppositieleider bezoeken samen Schots rampclorp «respondent Ol/é£t Ierse Republikeins Leger, iter bekend als IRA, verklaar- vorige week desnoods tot !r in de volgende eeuw door j vechten als Groot-Brittannië 510 de Noord-Ierse loyalisten lijven weigeren serieus te on- ïrhandelen over Ierse een- va nording. Grootspraak? Zeker let. De IRA mag een Gideons- ?nde van hooguit vijfhonderd 5iensen zijn, deze schimmige )0 lIRA-thuisland Zuid-Armagh, >'n honderd kilometer ten zui- fcn van Belfast, houden zich de immando's schuil die verant- pordelijk worden geacht voor recente bomaanslagen in ic4nden. Gevaar voor ontdek- ng is minimaal, ook al omdat fe Ierse grens vlakbij is. De oord-Ierse politie en het Britse ger laten zich hier per heli kopter naar en van hun zwaar beveiligde bases in Newtown- hamilton, Crossmaglen en Forkhill brengen. T ransport over land is levensgevaarlijk. Het natuurschoon en de eeu- - wenoude facades van de lieflijke provinciehoofdstad Armagh verbergen een grimmige werke lijkheid. De gecombineerde pa trouilles van politie en Engels leger, met pantserwagens en zware wapens, getuigen ervan. „We leven op de rand van een vulkaan", waarschuwt in Ar magh het enige gemeenteraads lid van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. „Het geweld verdwijnt pas als alle Britse troepen zijn verdwenen, als er één Ierland is." In Armagh lijkt dat ideaal nog ver weg. Juist hier, zo dicht bij de grens is de verdeeldheid groot. Temidden van al die ver wijdering valt de Saint en Scho lars, de enige geïntegreerde la gere school in Armagh, extra op. Sinds een jaar leren katholieke en protestante kinderen er sa men lezen en schrijven. „Dit is een school waar de kin deren geselecteerd worden op het geloof van hun ouders", zegt directrice Ann Makin. Van de honderdwintig kinderen tus sen de 4 en 11 jaar zijn er pre cies zestig protestant en zestig katholiek. De katholieke Makin bewaakt die delicate balans angstvallig. De school was een initiatief van verlichte katholie ke en protestante ouders en kwam er tegen de verdrukldng in. Omdat de Unionisten in de ge meenteraad van Armagh met één zetel meerderheid de dienst uitmaken, werd de school vorig jaar geopend door de Britse mi nister voor Noord-Ierland Sir Patrick Mayhew. Makin had er voor de symboliek graag een Ierse minister bij gehad, maar dat bleek niet haalbaar. Behalve speciaal godsdienston derwijs doen de kinderen alles gezamenlijk. Na school vertrek ken ze weer naar hun geschei den buurten. Naar Makin hoopt met voldoende weerstand tegen vooroordelen om later opge wassen te zijn tegen de histori sche tweedeling die volwasse nen nog tot gevangenen van hun overtuiging maakt. Armagh heet vanwege twee mo numentale kathedralen de ker kelijke hoofdstad van Ierland. Het aantal historische bouw werken is er groot en aantrekke lijk genoeg om massa's toeris ten aan te trekken. Maar de sfeer van angst die nu voelbaar is, zal dan voor het aanbreken van het vakantieseizoen moeten wegtrekken. Pogingen om ter plekke met IRA-leden in contact te komen mislukken jammerlijk. „Op dit moment wil niemand met bui tenstaanders praten", zegt een contactpersoon. En buiten staanders zijn makkelijk her kenbaar in een dunbevolkte plattelandsprovincie. „De mensen zijn bang om hun gevoelens uit te spreken. Over politiek wordt niet gepraat, ze ker niet met vreemden", zegt Neill Sheridan, het enige raads lid van Sinn Fein in Armagh.' Het is zijn verklaring voor mijn opmerking dat ik in kroegen en winkels gewillige gesprekspart ners vind bij het aansnijden van de onderwerpen Ajax en Neder lands elftal. Bij een voorzichtige politieke opmerking klapt ieder een dicht en heerst het Grote Zwijgen. Alleen in de katholieke wijken kan hij zonder al te veel vrees over straat. Zijn huis is, zo maak ik uit zijn beschrijving op, een soort getraliede vesting. Ook politiek zit Sheridan in een iso lement. Hij wordt uitgesloten van raadscommissies, kan al leen plenaire bijeenkomsten van de raad bezoeken. IRA-terreur ten spijt, bekruipt me bewondering voor de per soonlijke moed van iemand als Sheridan. Een gesprek van een uur met deze volbloed republi kein zou voldoende moeten zijn om politici van groter formaat elke poging om een Noordierse oplossing te bereiken met uit sluiting van Sinn Fein uit het hoofd te praten. Ook gematigder katholieken denken er zo over. Niet omdat ze, zoals Sheridan, overtuigende Ierse nationalisten zijn, maar uit lijfsbehoud. Zoals de bebril de middenstander uit het repu blikeinse gehucht Newtownha- milton, die op voorwaarde van volstrekte anonimiteit zijn me ning geeft. „Zodra het geweld weer losbreekt, gaan we 25 jaar in de tijd terug. En we lopen al achter op Europa. Ik ben voor Ierse eenwording, als het maar op een geweldloze manier gaat. Geweld versterkt de vooroorde len van protestanten alleen maar", zegt hij. Het gesprek stokt als er een klant binnen komt. Peking China heeft gisteren de raketproeven in de Straat van JTaiwan beëindigd, maar tegelijk nieuwe militaire oefeningen Aangekondigd. Die worden tussen 18 en 25 maart gehouden. De _liieuwe oefeningen komen als een verrassing. China heeft verder trAezegd dat de aanwezigheid van de Amerikaanse marine in de l^€traat van Taiwan en niet de Chinese militaire oefeningen de porzaak is van de schommelingen op de effectenbeurzen (foto Reuter) in Taiwan en Hongkong. ^Leider Cali-kartel geeft zich over ^ioGQTA Juan Carlos Ramirez Abadia, een van de leiders van het \v :ocaïne-kartel van Cali, heeft zich gisteren overgegeven aan de —-Autoriteiten in Colombia. Dit heeft de directeur van de nationale politie meegedeeld. Ramirez, bijgenaamd Chupeta of Lollipop, gaf zich in Cali over aan een elite-eenheid van de Colombiaanse drugsbestrijding. De 32-jarige Ramirez was een van de smokke laars die de leiding van het machtige drugskartel overnam nadat vorig jaar zes van de zeven leiders waren gearresteerd. 1 Goedkeuring vredesplan Tsjetsjenië fe<VtosKQUDe Russische president Jeltsin heeft gisteren bekend gemaakt dat zijn Veiligheidsraad een plan heeft goedgekeurd ter „.„Beëindiging van de vijftien maanden oude opstand in Tsjetsje nië. Jeltsin weigerde details te geven over het document, maar Kondigde een televisietoespraak later deze maand aan. Fabriek CFK-loze koelkasten failliet iiederschmiedeberg» Foron Hausgerate GmbH uit de voormalige 'DR heeft faillissement aangevraagd. De producent, die als eer- ite ter wereld een koelkast op de markt bracht zonder de voor iet milieu schadelijke CFK's, gaat met de curatoren bekijken of :r toch kan worden doorgeproduceerd. Financiële problemen 'an de onderneming, waar 620 mensen werken, zijn de oorzaak van de faillissementsaanvraag. a rrestatiebevel voor Iraanse minister èoNNDe Duitse federale aanklager heeft een arrestatiebevel Uitgevaardigd tegen de Iraanse minister Ali Fallahiyan, belast met de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Fallahiyan wordt prvan verdacht het brein te zijn achter de moord op vier Koerdi- fche politici in ballingschap. De vier werden in 1992 in een res taurant in Berlijn omgebracht. ""Nieuwe Zweedse premier bezuinigt >tockholm Aankomend Zweeds premier Goran Persson, die tot ——nu toe minister van Financiën was, wil de door hem sinds 1994 gevolgde bezuinigingspolitiek voortzetten. Dat zei hij al vóór zijn benoeming tijdens een partijcongres gisteren tot leider van de regerende Sociaal Democratische Partij (SDP). Als partijleider ivordt Persson volgende week officieel benoemd tot premier van Eweden als opvolger van Ingvar Carlsson, die aftreedt. Heidi eist eigendom Jeruzalem op Cairo» Een 27-jarige Egyptische juriste, Heidi Farouk Abdel- Hamid, meent dat haar familie, de el-Zeini's, een eeuwenoud ei gendomsrecht heeft op Jeruzalem en ongeveer de helft van Is raël. Zij heeft haar zaak aanhangig gemaakt bij een Egyptische fechtbank. Haar uiteindelijke streven is dat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag zich over de claim buigt. Heidi zegt I haar claim te kunnen staven met 608 jaar oude documenten. correspondent Het bewapeningsplan voor het Bosnische leger zoals dat de Verenigde Staten voor ogen staat, lijkt een doodgeboren kindje. Dat bleek op de donorconferentie die giste ren in de Turkse hoofdstad Ankara gehou den werd. Europa stuurde slechts waarne mers naar de internationale conferentie, waar fondsen bijeengracht moesten worden voor het Bosnische leger. De VS hadden al eerder beloofd dat zij de eerste 100 miljoen dollar, van de 800 mil joen die nodig zijn, zouden leveren in de vorm van militaire uitrusting. Daarvan is 70 miljoen voor lichte wapens, 30 miljoen dol lar voor zware. Turkije heeft 2 miljoen dol lar toegezegd en heeft net als de overige is lamitische landen beloofd de officieren te zullen trainen. Een deelnemer aan de con ferentie grapte dat het Bosnische leger het best getrainde ter wereld zal worden, echter zonder wapens. Europa vindt het onjuist om plannen te maken voor de versterking van het Moslim- Kroatische leger, terwijl in Wenen de be sprekingen nog voortduren over zowel de vermindering van dat leger en de Bosnisch- Servische troepen in het kader van het Day ton-vredesakkoord. Het ziet liever dat het beschikbare geld gestoken wordt in de we deropbouw van het land. Muhammed Sacirbey, het hoofd van de Bosnische afvaardiging, was boos over de Europese houding. „Europa biedt ook geen alternatief plan. Niemand wil bovendien garant staan voor de onafhankelijkheid van onze federatie. Het is niet eerlijk om ons wapens en daarmee het recht op zelfverde diging te ontzeggen." De toevoer van wapens kan leiden tot het weer oplaaien van het conflict. „We moeten eerst afwachten of de Bosnische Serviërs zich inderdaad massaal gaan bewapenen na de opheffing van het embargo. Pas dan kunnen we overwegen om handwapens en training te leveren, maar nooit zware wa pens," aldus een Europese diplomaat. Day ton bepaalt dat de invoer van lichte wapens vanaf april, zware wapens vanaf juli toege staan is. Besloten is om over een paar maanden een vervolgbijeenkomst te houden om te zien hoe het Dayton-akkoord in de praktijk uitpakt. Uit het wrak van de gezonken veerboot Estonia worden in het voorjaar lijken van slachtoffers geborgen. Dat heeft de woord voerder van een groep verwan ten, Lennart Berglund, gisteren in Stockholm meegedeeld. Een speciaal bedrijf heeft de gratis diensten van duikers aan geboden, om naar de nog aan wezige stoffelijke resten van on geveer 900 omgekomen passa giers in het schip te zoeken. De veerboot ligt voor de zuidkust van Finland op een diepte van 80 meter. Met een dergelijke actie door buitenlandse duikers zou het in Zweden, Finland en Estland gel dende verbod om het wrak van de Estonia te benaderen, wor den omzeild. In het voorjaar wordt begonnen met het in be ton gieten van het scheepswrak, zoals de betrokken regeringen hebben afgesproken. Maar de organisaties van nabestaanden van de omgekomen passagiers en bemanningsleden zijn daar tegen. Een van de slachtoffers die nog in het wrak moet liggen, is vrachtwagenchauffeur Ton de Klerk uit het Zeeuwse Kapelle. Hij was 32 toen de Estonia zonk. Zijn moeder wil graag dat de li chamen alsnog worden gebor gen. „Dan kunnen we Ton be graven en een periode afsluiten. Tegen beter weten in blijf ik toch op hem wachten." vijf gewonde kinderen en twee onderwijzeressen worden ver pleegd. De kathedraal van Dunblane stroomde gisteravond vol met dorpelingen en bezoekers uit binnen- en buitenland voor een speciale nachtwake. Zowel bij de kerk als de school zijn dui zenden reacties uit de hele we reld binnengekomen. Ook de paus stuurde een boodschap. De tweede dissonant in de nationale rouw kwam van de katholieke kerk. De kardinalen Hume en Winning meenden dat stilte geen christelijke reac tie op een tragedie is. „Gebed, intens gebed voor de slachtof fers, hun familie, het dorp en ons land moet het antwoord zijn", aldus de beide kerklei ders. De discussie over wapenbezit en schietverenigingen gaat in tussen op volle kracht door. La- bour-Lagerhuislid Tony Banks eiste gisteren dat de vuurwa- penwet drastisch wordt aange scherpt en dat leden van schiet verenigingen hun wapens niet mee naar huis mogen nemen. Moordenaar Hamilton was lid van een schietvereniging en had vergunningen voor zes vuurwa pens. Er is echter een sterke Conservatieve lobby tegen. De politie verlengde vorig jaar de wapenvergunning van Ha milton, hoewel in de afgelopen tien jaar drie keer een politie onderzoek was ingesteld naar Hamiltons activiteiten met jon gensclubs. Koningin Elizabeth heeft giste ren kritiek over zich afgeroepen, nadat ze voor eerst in het open baar en duidelijk geroerd haar medeleven uitsprak met de fa milies van de vermoorde kinde ren in het Schotse dorp Dunbla ne. Ze deed dat in Leeds bij de opening van een nieuw muse um voor historische wapens - sommige 900 jaar oud en af komstig uit de Londense Tower. Na haar woorden van troost en medeleven schakelde ze over op de bezienswaardigheden in het museum. Haar opmerking dat 'oorlog verschrikkelijk is maar sommige wapens niet al leen verschrikkelijk maar ook mooi zijn' kreeg felle reacties van anti-wapcnactivisten. „De adviseurs van de konin gin hadden haar zo kort na het drama in Dunblane niet naar dit evenement moeten sturen. Wat ze zei is bovendien be treurenswaardig en toont ge brek aan verstand en begrip voor de families van de slacht offers", aldus een verontwaardi- ge Lord Soper, een methodis tische predikant. Deze eerste dissonant in het nationale rouwbeklag over de massamoord op zestien kinde ren en hun onderwijzers kwam op de dag dat premier John Ma jor en zijn rivaal oppositieleider Tony Blair gezamenlijk Dunbla ne bezochten. Beiden legden kransen bij het hek van de lage re school en spraken met on derwijzers en schoolhoofd Ro- De Britse premier Major en zijn vrouw, Norma, (op de achtergrond Tony Blair) op weg om bloemen te leggen ter nagedachtenis van de in het Schotse Dunblane vermoorde kinderen. foto epa nald Taylor. De beide politici wierpen ook een blik in de gymzaal waar de 43-jarige Thomas Hamilton woensdag met vier handwapens een slachting aanrichtte. Het verleidde Major tot de suggestie aan Taylor deze plaats des on- heils af te breken. Eerder al wa ren beide politici op bezoek ge weest in het hospitaal van het nabijgelegen Stirling, waar nog

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5