J, Speurtocht naar oorlogsmisdadigster Pastoor vroeg begrip voor pedofiele onderwijzer Miep Oranje, oorlogsmisdadigster. Ze is al meer dan vijftig jaar spoorloos. Leeft ze nog of is ze inmiddels overleden, niemand die het weet. Dat ze ergens nog een anon iem bestaan leidt, moet zeker niet worden uitgesloten. Als ze nog leeft, wordt ze op 6 mei 73 jaar. Jan de Jong uit Hoogeveen is een speuractie begonnen naar de vrouw uit Soest. Een paar honderd Nederlanders werden het slachtoffer van haar verraad aan de Duitsers. r ui oormalig verzetsman Jan de Jong uit Hoogeveen wil weten waar Miep Oranje, die jarenlang in woonde en in Soestdijk naar de mulo iinds haar mysterieuze verdwijning in i gebleven. De Jong die in Zwolle ille- ierk deed, zit het nog steeds hoog dat dster Miep Oranje, die aanvankelijk ac- is bij de landelijke Raad van Verzet en de kleine verzetsgroep Rolls Royce i later verzetswerk deed voor de Lan- Ondergrondse (LO), tot nu toe haar te straf is ontlopen. Miep Oranje is iet bij verstek veroordeeld, memoreert g- rdat zij aanvankelijk in het verzet zat goed op de hoogte was van de ins en in de illegaliteit, zijn een paar honderd anders slachtoffer van haar verraad jen. Een aantal van hen is door de rs geëxecuteerd of in concentratiekam- ïgekomen. De Jong: „Ik zat destijds in zet in Zwolle. Daar deden zo'n twee- d mensen verzetswerk. Daar kwam Iranje vanuit Soest bij. Op een gegeven nt verraadde ze al haar vrienden en innen. Als je daar over doordenkt.f." ong werkte in de jaren tachtig een tijd- nformant bij de rijksrecherche op zoek lorlogsmisdadigers. Hij kreeg bij deze tie het dossier van Miep Oranje onder n heeft toen haar zaak onder de aan- van de autoriteiten gebracht. In het zat een brief van een ex-politieke ge- te die na de oorlog in een geallieerd angskamp van het Rode Kruis in Duits- at. Die man heeft daar Miep Oranje ge ien Zwollenaar, Wim Lengton, leider Knokploeg (KP) in Soest, is ook door rraad van Edith (haar illegale naam) leven gekomen. Hij werd gefusilleerd. Jong memoreert het boek 'Het grote hem hét gedenkboek over het „Als je in dat boek de fotolijst bekijkt die mensen, omgekomen door verraad dith, dan maakt dat een diepe indruk 5j. Van het verraderswerk van Miep zeg ik: erger dan wat zij deed, kan Verhouding 7 van het standaardwerk Het Konink- Nederlanden in de Tweede Wereld van dr. Lou de Jong komt de zaak van Oranje ook aan de orde. Ze wordt om schreven als een aantrekkelijke jonge vrouw. Tijdens haar verzetswerk wordt ze gearres teerd en tijdens haar hechtenis kwam het tot een verhouding met de Amsterdamse SD'er Herbert Oelschlagel. Deze liet haar vrij met de afspraak dat zij voor hem zou gaan wer ken. Een van de velen die door verraad van Miep Oranje in Duitse handen vielen, was mevrouw Kuipers-Rietberg die bijna twee jaar tevoren de aanzet had gegeven tot de op richting van de LO. Mevrouw Kuipers - in verzetskringen 'tante Riek' - overleed in een concentratiekamp. Oelschlagel, wiens bureau van de Sicher- heitsdienst in de toenmalige Euterpestraat in Amsterdam was gevestigd, is door het verzet geliquideerd. Hij ligt begraven op het Duitse kerkhof in het Limburgse IJsselstein. Volgens Lou de Jong is Miep Oranje na de oorlog als echtgenote van een hoge Ameri kaanse militair naar de Verenigde Staten ver trokken. „Pertinent onjuist", zegt de Hoog- eveense speurder De Jong. In de jaren tachtig is namens mr. P.M. Brilman, officier van jus titie speciaal belast met het opsporen van Nederlandse oorlogsmisdadigers, nog een in tensieve speuractie in Amerika geweest, die niets heeft opgeleverd. Ook in Canada is ge zocht, omdat werd vermoed dat ze met een Canadees getrouwd zou zijn. Maar ook die zoekactie liep dood. Waarom is Miep Oranje nooit bij verstek veroordeeld, hetgeen wel gebeurde met tal van andere Nederlanders die ook verkeerd waren tijdens de Duitse bezettingsjaren? Jan de Jong: „Ik heb de indruk, dat de topmensen binnen de LO zich ervoor schaamden dat het mogelijk was dat iemand als Miep Oranje de zaak heeft verraden. Stel je voor dat het tot een proces was gekomen. Dat zou een schan de voor de LO zijn geweest, zo moet door de leiding zijn gedacht". „Het LO-blad 'De Zwerver' heeft na de oor log nooit de naam van Miep Oranje gepubli ceerd. Ik heb alle nummers van De Zwerver die nog na de oorlog zijn verschenen, door genomen, maar de naam van Miep Oranje kwam ik niet tegen. Dat is een vreemde zaak. Die naam had erin moeten staan. Toen kwam ook nog eens de Engelsman Windham Wright op de proppen. Ik denk, dat men te gen die man heeft gezegd: neem haar mee, maar kom nooit meer in Nederland terug". Windham Wright was een eenarmige majoor van de Intelligent Service (de Britse Veilig heidsdienst) en nauw betrokken bij onder vragingen. Hij moet verliefd zijn geworden op de gevangene Miep Oranje. „Wie was niet verliefd op haar...?!", roept De Jong uit. Door haar charmes in de strijd te gooien, wist ze Wright voor zich te winnen. Het stel zou na de oorlog naar Tanzania zijn vertrokken, waar de Britse majoor een boerderij bezat. In het oostelijk deel van Afrika is inmid dels ook een zoekac tie gaande naar Miep Oranje. Daarvoor heeft haar ex-vrien din, de schrijfster Mink van Rijsdijk, de nodige sporen uitge zet. Mink van Rijsdijk was destijds ook ac- ZATERDAG 16 MAART 1996 Verraadster Miep Oranje. Nog steeds onvindbaar. FOTO ARCHIEF tief in Rolls Royce en woonde tijdens de oor logsjaren in Soest. Hoe het speurwerk in Afri ka precies gebeurt, wil ze liever niet zeggen. „Want je weet maar nooit", meent Mink van Rijsdijk, wiens broer Arend door het verraad van Miep Oranje ook is vermoord. De Jong heeft inmiddels bij zijn zoekactie assistentie gekregen van de Hoogeveense ju rist mr. George de Jongste (76). Het tweetal plaatste oproepen in dag- en weekbladen en schreef in nieuwsbrieven van het voormalig verzet over de affaire Miep Oranje. Maar tot nu toe heeft dit weinig opgeleverd. Min of meer bij toeval is De Jong op 74-jarige leeftijd aan zijn speurmissie begonnen. „Ruim een kreeg ik een adres van iemand met wie ik op school in dezelfde klas gezeten heb. Het was het adres van Willy van den Berg, die ik aan het eind van de oorlog terug zag en die later naar Australië is geëmigreerd. Zij had in het verzet samengewerkt met Miep Oranje. Een broer van Willy is in het verzet omgekomen. Willy was net als Miep een koe rierster voor het centraal bureau van de LO. Uit Australië schreef ze mij dat ze Miep nooit had vertrouwd". Willy geeft er in haar brief een voorbeeld van. Het moet gebeurd zijn in het oorlogsjaar 1943. Willy en Miep ontmoeten elkaar op het station in Den Haag. Bij de uitgang staat de SD. Miep stelt Willy gerust en loopt op de Duitsers af. Ze knoopt een gesprek aan en keert even later naar Willy terug. Okay, we kunnen doorlopen, zegt Miep vervolgens te gen haar mede-koerierster. De Jong: „Vervolgens kreeg Willy van Miep een Ausweis van de SD. Het is een verhaal dat je nauwelijks kunt geloven. Maar het is waar. En zo zijn er meer dingen met Miep ge beurd toen ze nog middenin het verzetswerk zat. Die brief uit Australië heeft mij aangezet tot m'n speuractie". Nieuwe punten Het zoekwerk van De Jong heeft tot nu toe twee nieuwe punten opgeleverd. ,„Miep Oranje heeft eind oktober 1943 in de gevan genis in Amsterdam gezeten. Dat is nieuw en Miep Oranje: al 50 jaar niet te vinden klopt niet met het verhaal dat ze in januari 1944 is gearresteerd (dat zou gebeurd zijn in de bossen bij Lage Vuursche red.). Ze kan toen wel gearresteerd zijn, maar dan moet het een schijn-arrestatie zijn geweest. Ie mand zomaar in de cel stoppen gebeurde wel meer door de SD. Dan konden gegevens aan medegevangenen worden ontlokt". Met die bedoeling zou Miep Oranje ook wel eens heel bewust in het Amsterdamse huis van bewaring aan de Havenstraat zijn opgesloten. Dat ze in oktober 1943 ook daad werkelijk in de cel zat, wordt bevestigd door de 73-jarige mevrouw Tineke Wibaut- Guilonard, die toen was opgepakt door ver raad van Irma Seelig. ,„Deze vrouw was van joodse afkomst en een soortgelijk type als Miep Oranje. Irma is wel voor haar verrader swerk na de oorlog veroordeeld. Miep Oranje kwam eind oktober 1943 bij mij in de cel. Ik vond haar hypernerveus. Het vreemde was dat ze een heleboel dingen vertelde. Iemand die in het verzet zat en gearresteerd werd, deed zoiets niet". ,Door die verhalen van haar werd ik direct argwanend. Ik vertrouwde haar niet. Dat werd nog eens versterkt toen ze tegen mij zei, dat ze wel eens een dagje uit wilde. En tot mijn grote verbazing gebeurde dat ook. Een gearresteerde verzetsvrouw die vanuit haar cel een dagje uit kon. Dat was onmogelijk. Maar Miep Oranje kreeg het voor elkaar, 's Avonds na het dagje-uit, keerde ze weer in de cel terug. Ongelooflijk". Mocht Miep Oranje worden gevonden en aan Nederland uitgeleverd, dan is het nog maar de vraag of haar oorlogsmisdaden niet zijn verjaard. „Het kan in elk geval een inte ressant juridisch gevecht opleveren", veron derstelt mr. De Jongste. :etsman Jan de Jong (links) en jurist George de Jongste: zoeken (Vervolg vorige pagina) Op de Don Boscoschool riep nie mand onderwijzer Kamp een halt toe; het misbruik ging door. Zo zag een invalster die een keer het maga zijn inliep om wat kleurpapier te halen, een bloot jongetje staan, samen met Kamp. Ver bouwereerd meldde ze het aan een juf. Het verhaal ging door het hele team, maar de po litie werd opnieuw niet ingeschakeld. Pas in 1985 kwam er een eind aan het jaren lange misbruik van leerlingen. Niet dankzij het team, maar dankzij enkele ouders. Een van hen was Joyce, de moeder van de 9-jarige Bas. Ze had argwaan gekregen. „Mijn zoontje zat bij Kamp in de klas en zijn gedrag werd met de dag moeilijker. Ik dacht: wat is er in godsnaam aan de hand? Hij was niet meer te hanteren. Met Kamp had ik toen een heel goed contact, hij kwam heel serieus over. Ik nam hem vaak in ver trouwen. 'Als jij zo doorgaat, ga je naar een gesticht', zei ik wel eens tegen Bas. Kamp wist dat en speelde dat uit. Later hoorde ik van Bas dat Kamp had gedreigd: 'Als jij tegen je moeder zegt dat wij spelletjes doen, ga je naar het gesticht'. Ik liet Bas een paar keer per week overblijven. Later kwam ik erachter dat Kamp hem tussendemiddag mee naar huis nam." Op een avond stond Joyce's ex-man in de hal van haar flat. Met een pistool. De 9-jarige Bas had zijn vader verteld dat hij met Kamp 'vieze spelletjes' moest doen. „Mijn ex wilde die vent overhoop gaan schieten. Gelukkig kon ik hem tot bedaren brengen." Ze deden aangifte bij de politie. Kamp belandde in een politiecel. „M'n zoontje werd verhoord en is toen nog rondgeleid. Die rechercheur zei: 'Kijk, hij zit daar achter die deur en krijgt straf voor wat hij heeft gedaan'." De inmenging van de politie en het daarop ontstane rumoer binnen de schoolgemeen schap, dwongen het bestuur een avond voor de ouders te beleggen in de aula. De be stuursleden posteerden zich op het podium, de woedende vaders en moeders in de zaal. Meerdere ouders vertelden tijdèns die bij eenkomst dat hun kinderen met rare verha len over Kamp thuiskwamen. Enkelen onder hen hadden ook aangifte gedaan, 't School bestuur onder leiding van een nieuwe voor zitter, de Bloemendaalse notaris mr. L van Noordwijk, werd flink onder vuur genomen. 'Wie zet er nou een junkie in een apotheek' riep een vader, en: 'Je moet de kat niet op het spek binden'. Ook pastoor Berkhout was als geestelijk adviseur aanwezig. Hij vroeg opnieuw begrip voor de pedofiele Kamp. Karin stond op. „Ik zei: 'Ik heb er helemaal geen begrip voor'. Toen zei Berkhout: 'Als u maar weet dat Kamp mij heeft verteld dat u altijd een ver houding met hem wilde'. Dat zei-ie zomaar, in die volle zaal. Ik klapte volledig dicht." In de woordenwisselingen over de gang van zaken, gilde Joyce razend haar woede uit over Kamp: 'Castreren die vent!' Joyce (die na de bijeenkomst Bas meteen van de Don Bosco haalde) is nog steeds ver ontwaardigd over de houding van de school leiding. „Van die mensen heb ik nooit meer wat gehoord. Echt, helemaal niets. Ze hebben nooit gevraagd hoe het nu met mijn kind ging, of gezegd dat het ze speet dat dit alle maal was gebeurd." Ze kwam Kamp al weer snel tegen op straat. De onderwijzer was door de rechter veroordeeld tot drie maanden voorwaardelij ke celstraf en liep dus meteen na de uitspraak weer vrij rond. Joyce: „Als ik hem op straat tegenkwam, schold ik hem uit: 'Vuile smerige pedofiel! Kinderverkrachter!' Voorbijgangers zullen wel gedacht hebben 'wat is dat voor een a-sociaal mens'. Op een keer stoof hij op me af. 'Als je niet ophoudt', riep-ie, ,ga ik een klacht tegen jou indienen. Ik ben mijn baan kwijtgeraakt en ik ben onder behandeling. Ik heb het óók moeilijk'." Epiloog Karin belandde overspannen thuis. Op ver zoek van het schoolbestuur meldde ze zich na enkele maanden bij een psychiater te Aer- denhout. Onder de toevoeging 'Dit soort za ken gebeuren nu eenmaal in het onderwijs', verklaarde de arts dat ze weer aan het werk mocht. Ze stond nog een half jaar voor de klas op de Don Boscoschool. Tegenwoordig geëft ze les op een openbare basisschool in Haarlem-Noord. Achteraf trekt ze zich de ha ren uit het hoofd dat ze destijds de zaak niet eerder aanhangig heeft gemaakt bij de poli- Mike heeft de gebeurtenissen verwerkt. „Ik kon er thuis altijd over praten. Ik ben blij dat mijn moeder het zo heeft aangepakt." Mike's moeder is nog steeds boos. Ze heeft de reactie van de directie en het bestuur van de Don Boscoschool altijd onbegrijpelijk ge vonden. Ook het feit dat dit gebeurde op een rooms-katholieke school. „Ik had hem nota- bene op een rooms-katholieke school gezet, omdat ik dacht: dan komen ze in een be schermde omgeving." Hans kreeg nachtmerries en angsten en heeft daar nog steeds last van. Slechts lang zaam slaagt hij erin te leven met de herinne ring aan de verkrachtingen. Hij liep jarenlang bij de Riagg. Na tien jaar voor de Was te heb ben gestaan in het basisonderwijs, is hij nu kunstenaar en disc-jockey. Joyce verhuisde naar een andere buurt. Tot op de dag van vandaag heeft ze een moeiza me verhouding met haar zoon Bas, die door alle strubbelingen bij de Riagg en in het spe ciaal onderwijs terecht kwam. Ton begint binnenkort aan een vierde serie therapeutische gesprekken bij de Riagg. Zijn vertrouwen in volwassenen is te vaak be schaamd, zegt hij, waardoor hij neerslachtig en contactgestoord is geworden. Op 1-7-jarige leeftijd is hij voor tien zaken veroordeeld, waaronder inbraken. Op eigen verzoek had hij vorig jaar bij de Riagg een gesprek met Kamp, in het bijzijn van een therapeut. Kamp verklaarde toen dat hij niet homoseksueel is, en geen pedofiele gevoelens meer heeft. Ook bood hij zijn excuses aan. Kamp gaf na zijn veroordeling die tot onmiddellijke vrijlating leidde, verschillende kinderen uit de buurt bijles aan huis. De afge lopen jaren werkte hij onder meer op Atheneum Hageveld in Heemstede en een school in de omgeving van Den Haag. Hij staat nog steeds voor de klas. Lezers die naar aanleiding van dit artikel behoefte hebben aan een ge sprek, kunnen bellen met de SOS Te lefonische Hulpdienst in Haarlem 023 - 5 471 471. De organisatie is dag en nacht be reikbaar, ook in het weekeinde. Desgewenst wordt doorverwezen naar gekwalificeerde hulpverle ningsinstanties.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 39