!l ZATERDAGS BIJVOEGSEL Groot alarm, maar de onderwijzer mocht blijven O' ZATERDAG 16 MAART 1996 Basisschool Don Bosco aan de Floris van Adrichemlaan in Schalkwijk. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER BABETTE STAPEL kv lij^^ 1 nderwijzer Kamp maakte bij zijn komst op de Haarlemse Don Boscoschool in 1974 grote in- op zijn collega's. In zijn klas introdu- irde hij nieuwigheden als het 'kringge- K-ljek', 'dramatische expressie' en de 'week- jting'. Ook stak hij veel energie in het op- ten van een documentatiecentrum. Een jte, enthousiaste onderwijzer, die snel zijn lai leek te vinden op de rooms-katholieke ere school aan de Floris van Adrichemlaan Schalkwijk. Bij zijn leerlingen leek hij niet hder populair, ,,'s Ochtends kwam hij met (deren het schoolplein oplopen, en '5 mid- 5 21 s ging hij met kinderen weer naar huis. Ze 'O' egen zijn tas en zaten bij hem in de auto", J?1 innert Kamps collega Karin zich. m arm, toen 22 jaar, prees zichzelf gelukkig ze met de nieuwe leerkracht mocht sa- irdèiwerken. Evenals Kamp gaf ze les in een le klas. De pedagogische academie had ze maar net voltooid en ze meende dat ze haar 'parallel' Kamp een hoop kon leren, betoogde ze ook tegenover de onderwijs- ''pecteur, toen die de school eens bezocht. 16/ j wilde weten hoe de samenwerking met np was. Steeds ging hij daar maar op door ik vroeg: 'Wat wilt u nu eigenlijk weten?' nt ik vond gewoon alles prima. De man heel enthousiast." Pas jaren later zou het haar doordringen waarom de inspecteur i toen zo interesseerde voor haar ervarin- met collega Kamp. [arms bewondering voor Kamp duurde t. De samenwerking verliep steeds •stroe- onder meer omdat Kamp zijn leerlingen hoge cijfers gaf en blufte dat hij met ze overweg kon dan zij. Ook ver- Karin zich over het grillige karakter B de man. ,,Hij kon enorm boos worden op leerlingen. Meisjes schold hij soms uit >r dik varken, mongool of domme trut. Ki stond hij zo te tieren, dat ik me in het grenzende lokaal niet meer verstaanbaar i maken. Als ik zijn klas binnenstapte zon- te kloppen, werd hij explosief kwaad. Een ;r zat hij er met een jongen alleen. 'Trut! op!', gilde hij." arin ging zich verbazen over de contacten Kamp met de leerlingen legde. „Hij ging t kinderen van tien, elf jaar oud naar pop- ïcerten. Als ik bij hem thuis kwam, liepen ar altijd leerlingen van school rond, zelfs mijn klas. Soms zaten ze in bad en struin- i ze in hun blootje met een handdoekje n door het huis." Aanvankelijk was zè nog naïef om er wat achter te zoeken. „Ik am uit een heel beschermd milieu. Toen voor het eerst het woord pedofiel hoorde, >est ik dat opzoeken in een woordenboek." 1 begon zich steeds meer te verbazen. Ze ^ed haar verhaal bij directeur De Wit, in een le gesprek onder vier ogen in de bibliotheek, met de deur op slot. Maar De Wit deed er niets mee. Dus stapte Karin op de voorzitter van het schoolbestuur af, mevrouw H. van Son-Van Beek, de latere CDA-wethouder in Haarlem. „Ik vertelde haar hetzelfde verhaal. Ze zou er wat aan gaan doen, zei ze." Geraffineerd De flat van Kamp was maar een paar straten van de school verwijderd, zodat hij tussende- middag gemakkelijk leerlingen mee naar huis kon nemen. De jongens die er kwamen, wa ren geïmponeerd door de donkere inrichting met ribfluwelen zitelementen. „Het was er geheimzinnig, niet doorsnee, en dat trok", al dus Mike (30). Iedereen was welkom. „In de klas zei hij altijd: verveel je je, of wil je wat drinken, kom gerust langs." Kamp wist de kinderen op een geraffineer de wijze aan zich te binden. „Hij speelde ie dereen tegen elkaar uit. De een maakte hij genadeloos af, de ander prees hij de hemel in", vertelt Mike. „Het was een verdeel- en heerstactiek." Tussen de jongens woedde een heftige concurrentiestrijd om de aandacht van de populaire meester. Ton (22): „Degene die het langst bij hem thuis had gezeten, daar waren we jaloers op." Kinderen die bij Kamp in de gunst waren, kregen toch regelmatig uitbranders. „Eerst gaf hij je veel complimentjes, en dan viel hij opeens gigantisch tegen je uit." Mike herin nert zich hoe zijn spreekbeurt over voetbal door Kamp werd afgekraakt. „Ik had er veel werk in gestoken en kwam zelfs in mijn voet baltenue op school. Maar hij brandde het he lemaal af. Ik stond te huilen voor het bord. Daarna kwam hij me troosten. Kon hij weer aan me zitten." De leerlingen werden gestimuleerd elkaar veel aan te raken. Dramatische expressie vormde een belangrijk onderdeel van het les rooster. „Over elkaar heen liggen in de klas bij het kringgesprek en om eikaars nek han gen, dat was goed", aldus Mike. Kamp ging daar heel ver in. „De vader van een jongetje in mijn klas was overleden. Toen moest de klas hem troosten. Eén voor één een arm om hem heen slaan, of een hand op zijn schou der leggen." Achteraf bezien was de sfeer in de klas krankjorum. „Gewoon in de bank zitten, de den we zelden. Altijd moesten we op de grond zitten of liggen." De kinderen raakten er aan gewend. Tijdens een gymnastiekles kreeg Mike een keer een bal in zijn kruis. „Recht op mijn zak. Ik lag op de grond en hapte naar lucht. Kamp begon over mijn zak te wrijven. 'Doet het nu geen pijn meer?', vroeg-ie. De hele klas stond er om heen en vond dat gewoon. Zo raar was 'Hij koos de jongens uit die om aandacht vroegen' Een populaire onderwijzer, meester Kamp van basisschool Don Bosco in het Haarlemse Schalkwijk. Hij ging met leerlingen naar popconcerten en ze waren van harte welkom in zijn flat, die vlakbij de school lag. 'Hij zei altijd: verveel je je, of wil je wat drinken, kom gerust langs'. Het heeft lang geduurd voor ouders bekend werd dat die aandachten vriendelijkheid vaak resulteerden in ontucht met hun kinderen. Dat Kamp voor eerdere vergrijpen in Rotterdam veroordeeld was, wisten ze niet. Ook het onderwijzend personeel kwam daar (te) laat achter. Slachtoffers, ouders en een ex-collega van Kamp over de ernstige misdragingen van de gevierde onderwijzer om wiens gunst de leerlingen in een concurrentiestrijd gewikkeld waren. In dit artikel zijn de namen van dader, ouders, slachtoffers en ex-collega van Kamp om redenen van privacy gefin geerd. de sfeer. Ik weet nog dat ik dacht: 'Wat doet- ie nu?'. Maar hij had zoveel macht, dat ik het toeliet." Na de les mocht Mike vaak nablijven, om de klas 'alvast gezellig te maken voor de vol gende dag'. De gordijnen gingen dicht en Kamp streelde Mike in zijn kruis. Ondertus sen hield hij zijn ogen gericht op de deur, want de schoonmaakploeg kon binnenko men. Steeds ging hij een stapje verder. Mike: „Hij bouwde het zo op, dat je bij hem thuis het verschil niet meer voelde met school, want daar zat hij ook aan je. Van het een kwam het ander, en het eindigde in bed. He lemaal naakt en aftrekken." Kamp ontving in zijn flat 'hele kolonnes jongens'. Mike: „Het was gewoon wisseling van de wadht. Als jij kwam, vertrok de vorige. Nu denk ik wel eens: waar haalde hij de puf vandaan. Het was te smerig voor woorden." Op dezelfde wijze werd Ton, die op 9-jarige leeftijd bij Kamp in de klas zat, slachtoffer. „Hij koos de jongens uit die om aandacht vroegen. Ik was in die tijd een jankerig jochie. Hij gaf me liefde; ik kon hem vertellen over mijn ouders, die gescheiden waren."Tijdens de kringgesprekken moesten alle kinderen op hun buik op de grond liggen. „Dan pakte hij je hand en stopte die in zijn broek. Een keer ben ik boos de klas uitgelopen. Voor straf mocht ik een paar dagen niet op school ko men." Later kwam ook Ton bij Kamp thuis. „Daar gingen de intimiteiten verder. Ik moest zijn stijve penis voelen en kneden. Hij merkte wel dat ik dat niet leuk vond. 'Kom maar bij me terug als je 17 of 18 bent', zei hij. 'Dan heb je die gevoelens ook en ga je het lekker vin den'." Verbazing Mike's moeder was de eerste ouder die Kamp doorzag. Ze belde directeur De Wit, nadat haar zoon in 1980 een keer diep in de nacht thuis was gekomen. De 12-jarige Mike had de Don Boscoschool net verlaten en tobde over de recente dood van zijn vader. Na lang aan dringen biechtte hij zijn moeder op, dat hij door Kamp het bed was ingetrokken. Zijn moeder: „De Wit reageerde heel verbaasd. 'Wat vertelt u me nou?', zei-ie. 'Ik begrijp er niets van. U moet hem aangeven bij de poli tie'. Dat weigerde ik. 'Ik ben helemaal niet van plan om mijn jongen op te offeren voor al die anderen. Die man zit aan veel meer kinderen, dat voel ik en dat weet ik. Ik waar schuw u: die man moet weg'." De Wit lichtte de voorzitter van het school bestuur in, die op haar beurt Mike's moeder belde. „Ik kreeg mevrouw Van Son aan de te lefoon en gaf de hoorn direct door aan Mike. Alles wilde ze van hem weten, in geuren en kleuren." Daarna bleef het lang stil. „Later heeft De Wit me opgebeld. Kamp was een paar klassen lager gezet en mocht alleen nog aan kleintjes lesgeven, legde hij uit. Ik zei: 'Is dat nu wel verstandig, meneer De Wit? Die man gaat gewoon door'." Ook al had het telefoontje van Mike's moe der grote commotie bij het onderwijzersteam van de Don Boscoschool gewekt, Kamp mocht blijven. Op een woensdagmiddag boog voorzitter Van Son-Van Beek zich met het team over de kwestie. Kamp was daar niet bij, die zat een week met ziekteverlof thuis. Onderwijzeres Karin: „Daar kregen we te horen dat het bestuur én de onderwijzers van de hoogste klassen al jaren wisten dat Kamp pedofiel was. Voor hij bij ons kwam, had hij op een school in Rotterdam ontucht gepleegd met leerlingen. Daardoor was hij in de gevangenis in Haarlem beland, waarna hij in de pyschiatrische inrichting Vogelenzang therapie had gekregen. Met medeweten van de reclassering, de onderwijsinspectie, het bestuur en de directie had hij op de Don Bos coschool een tweede kans gekregen." Het team was razend en drong aan op het vertrek van Kamp. Karin: „Vooral ik voelde me ontzettend genomen. Al die jaren werkte ik met hem samen, zonder dat ik was inge licht." Voorzitter Van Son-Van Beek zette de zaak vervolgens naar haar hand. Er lag geen aangifte bij de politie, deelde ze mee, dus er was geen grond om een aanklacht tegen Kamp in te dienen. Op straffe van disciplinai re maatregelen kregen de onderwijzers een zwijgplicht tegenover de ouders opgelegd. „Dat zou de school schaden", vond zij, daar in gesteund door directeur De Wit. Kamp kreeg een paar gedragsregels opgelegd. Zo mocht hij niet meer lesgeven in de hoogste klassen en hij mocht na half vijf niet meer al leen op school zijn. Bovendien vroeg Van Son-Van Beek aan het team om Kamp in het vervolg 'een beetje in de gaten houden'. Een bespottelijk verzoek, aldus Karin. „Alsof we daar tijd voor hadden. We stonden toch zelf voor de klas?" Karin, tot slot, kreeg het advies om te gaan praten met de pastoor van de Goede Herderkerk, J. Berkhout, tevens gees telijk adviseur van het schoolbestuur. Het ge sprek in de pastorie staat haar nog helder voor de geest. „Daar zat ik tussen de kruis en de heiligenbeelden te luisteren naar een man die alleen, maar begrip vroeg voor Kamp. 'Kun je je niet voorstellen hoe het is om zo te zijn? Het is toch triest voor die man'. Ik barstte in tranen uit. Die man leek verdorie zelf wel pedofiel. Hij deed het alleen maar voorkomen alsof ik Kamp wilde slacht offeren." Begeleider Bij Kamp in huis woonden twee jongens. Hij had ze leren kennen in paviljoen Zuideroord, de befaamde kliniek van psychiater Frank van Ree op het terrein van de psychiatrische inrichting Vogelenzang. Hier was Kamp na het uitzitten van zijn straf voor de ontucht- zaak in Rotterdam, in therapie gegaan bij Van Ree. Met instemming van z'n psychiater ging de onderwijzer in 1974 in Schalkwijk wonen mét de twee jongens - 16 en 19 jaar oud - die hij zou begeleiden bij hun terugkeer in de maatschappij. Hans was de jongste. Op 14-jarige leeftijd had zijn vader hem laten opnemen in Vo gelenzang, omdat de jongen spijbelde en niet wilde deugen. „In het begin moest ik nog re gelmatig terugkomen op Zuideroord, maar dat werd al snel door Kamp de kop inge drukt. 'Ik ben veel beter voor jou', zei hij." De jaren bij Kamp in huis waren - zegt Hans - een hel. Al gauw begon de onderwij zer hem lastig te vallen. Hij had de jongen, die deels financieel afhankelijk van hem was, volledig in zijn macht. Tot drie keer toe - al dus Hans - bond hij hem vast op een bed en verkrachtte hem. „Altijd had hij van die praatjes: dit is heel normaal tussen jongens en nïannen, het is goed voor je." Toen Hans de havo-opleiding ging volgen aan De La Salle in Heemstede, dreigde Kamp de directie in te lichten over Hans' psychiatri sche verleden als hij seks met hem weigerde. Uiteindelijk wist Hans het huis te ontvluch ten, tot op de Westelijke Randweg achter volgd door een woedende Kamp, die de wa gen met verhuisspullen trachtte klem te rij den. Sommige leerlingen van de Don Bosco school die bij Kamp over de vloer kwamen herinnert Hans zich nog goed, vooral ene Alex. Een teruggetrokken jongetje, dat thuis veel moeilijkheden had. „Jaren later ben ik hem nog eens tegen gekomen in Amsterdam. Hij vertelde mij wat er in die jaren was ge beurd en dat het gefrunnik van Kamp hem heel onzeker had gemaakt. Niet lang daarna heeft hij zelfmoord gepleegd." (VERVÓLG op de volgende pagina) BdSiSSC

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 37