Sport Dozen staan gepakt in huize L'Ami Sterke benen moeten de weelde dragen VTERDAG 16 MAART 1996 WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 l:l«1:l«l?l»la:lWAdd;l Carlo l'Ami wil opschieten in het leven. In tien jaar profvoetbal heeft de doelman al zeven clubs versleten. Bij zijn achtste, Cambuur, zit hij koud twee weken en hij weet vrijwel zeker dat hij van de zomer verkast naar een andere werkgever. De dozen op zolder in zijn woonplaats Joure staan alweer ingepakt voor de achtste ver huizing. Heerlijk vindt L'Ami het zoeken naar een uitdaging. Vorige maand liep de kee per rond in China. Via Henk van Ginkel van World Soccer Consult had de voorma lige inwoner van Wassenaar te kennen ge geven veel trek iaeen avontuur te hebben. En als dat dan de andere kant van de we reld is, dat is L'Ami om het even. Als hij dan ook wordt afgeleverd in een voetbal-ontwikkelingsgebied, dan vindt L'Ami dat hartstikke leuk. Veertien dagen verbleef hij met vier avonturiers onder de vleugels van Dalian, in China de absolute nummer één. Op het laatst bleef L'Ami over met de Haarlemmer Peter de Waal, de overige drie waren bedankt of waren afgeknapt op de Chinese cultuur en om standigheden. L'Ami zag het helemaal zitten. Er lonkte immers weer een avontuur. ,,Het geld was goed, voor de huisvesting zou gezorgd worden en ik kreeg een auto. Uit alles merkte ik dan ze mij graag wilden heb ben." Voordat L'Ami de thuisreis zou aan vaarden, wilde hij de zaak rondmaken met de Chinezen. Alles was in orde, maar in de nacht voordat hij terug zou gaan naar Ne derland, werd hij wakker gebeld door ie mand van de Chinese club. „Ineens be gonnen ze moeilijk te doen over de huis vesting en de auto. De huisvesting was in derdaad prijzig, want als westerling moet je wonen in een zogenaamde westerse ge meenschap. De club kon het niet betalen. Dat betekende ook dat mijn dochter niet naar de internationale school zou kun nen." Woede en teleurstelling vochten om voorrang. Hij stapte met een leeg gevoel op het vliegtuig richting Frankfurt, belde op de luchthaven naar zijn vrouw in Fries land en kreeg te horen dat Cambuur voor hem gebeld had. De vaste doelman, Wim de Ron, was tot het einde van het seizoen uitgeschakeld, waardoor trainer Han Ber ger ineens dringend om een keeper verle gen zat. Zo snel gaat het in de voetballerij. L'Ami hapte niet direct toe. „Omdat ik stilletjes op een telefoontje uit China zat te wachten. Ze gaven mij het gevoel dat het feest niet helemaal over was. Maar toen ik niets meer hoorde, heb ik maar voor Cam buur gekozen. Je moet ook aan je gezin denken, nietwaar." Blessure Het is dinsdagmorgen in het kille Leeuwarden. Het ijs ligt alweer centime ters dik op de sloten. De doelman ligt ge strekt bij de fysiotherapeut. Zaterdag avond tegen VW viel L'Ami geblesseerd uit met een pijnlijke lies. Cambuur verloor overigens met 4-2. Zijn eerste wedstrijd verloor L'Ami ook al, met 1-0 voor de be ker van Sparta. De doelman baalt. Van de nederlagen, van de keiharde velden („Vreselijk voor een doelman"), van zijn blessure en van het mislukte avontuur. „Wat had ik daar graag gezeten", mijmert de 29-jarige poortwachter, om vervolgens weer snel over te gaan in de orde van de dag. Want Cambuur is zeker geen slechte werkgever. „Het is een club met ambitie. De wil om naar de eredivisie te promoveren is ver schrikkelijk groot. Anders was ik er nooit ingestapt." Er barsten er in Friesland wel meer van Ondanks de hulp van enige verdedigers is doelman Carlo l'Ami, toen nog in dienst van Heerenveen, kansloos, foto gpd/leeuwarder courant de ambitie. Neem Heerenveen, die club stoomt met rasse schreden op naar de Ne derlandse subtop. Nog geen drie maanden geleden stond L'Amk onder de lat bij de club van Katwijker Jeffrey Talan. Totdat trainer Foppe de Haan koos voor Aldo Swager. L'Ami raakt een tikkeltje opge wonden als dat onderwerp ter sprake komt. „Ruim twee jaar hoorde ik geen klachten en dan dondert zo'n De Haan je er ineens uit. Keihard. Ik geef toe dat ik niet op mijn best was, maar dat mag nog geen reden zijn iemand met zo'n staat van dienst te passeren." Zonder een spoor van teleurstelling nam L'Ami afscheid in Heerenveen. „Ach, ik had het er eigenlijk wel gezien. Het lijkt al lemaal zo mooi in Heerenveen. Dat is mis schien ook wel zo, maar na drie jaar wilde ik weer eens wat anders. Dan begint het bij me te borrelen, dan ben ik weer toe aan een nieuwe uitdaging." Als 19-jarig broekie nam Carlo l'Ami, oudste van een trio voetballende broers, het besluit om Blauw Zwart te verruilen voor een profavontuur. Zijn eerste club was Excelsior, daarna volgde PSV, dat hem nodig had omdat Hans van Breukelen in de lappenmand vertoefde. L'Ami speelde nog een wedstrijd in het eerste. Na PSV kwam SW, dat daarna opging in Dordrecht. „Dat was een vreselijke tijd. Er waren te veel spelers, de sfeer werd daardoor slecht. Er gebeurde van alles. Ik heb er mijn contract ingeleverd. Bij zo'n club blijf ik dan niet zitten voor de centjes. Inpakken en wegwezen, zo ben ik. Ik ben niet eens naar de sociale dienst gegaan voor een uitkering. Ik heb geleefd van wat vakantiecentjes." Heracles was de vijfde tussenstop. Na dat dienstverband volgde er een opmerke lijke periode. L'Ami zat zonder club en kwam op het idee om per camper door België te trekken. „Tsjonge, wat een tijd was dat. Het was niet leuk, nee. Er kwam wel veel pers op af, dat weet ik nog wel. De publiciteit heeft me trouwens financieel aardig geholpen. Ik maakte een deal met Achilles, het bedrijf waarvan ik die camper vandaan had. In ruil voor die publiciteit mocht ik gratis rondtoeren in dat ding." Houwaart Alleen Henk Houwaart, toen trainer van Cercle Brugge en nu van Harelbeke, nam L'Ami serieus. „Ik heb daar een heerlijke stage gehad. Maar het werd niets. Eén keer dacht ik dat het bij Overpelt iets zou worden. Ik mocht een proefwedstrijd ko men spelen. Maar ik kreeg in de gaten dat het een officiële wedstrijd was. Ik wilde wel, maar dan moest voor de wedstrijd het contract rondgemaakt worden. Anders zou ik nergens anders meer terecht kun nen." Dat feest ging toen niet door. Nog dat zelfde seizoen vond L'Ami echter emplooi bij Sparta. Dat beviel van Rotterdamse kant. Hij mocht aan het einde van de competitie voor vier jaar blijven, maar L'Ami koos voor Heerenveen, 200 kilome ter verderop. En daar ging de familie, in middels uitgebreid met een dochter (een tweede kind is op komst) weer. De reis is nog lang niet volbracht. „Ik heb het gevoel dat mijn beste jaren nog moe ten komen. Ik wil nog minimaal zeven jaar mee. Of mijn vrouw dit allemaal wel leuk vindt? Jazeker, anders had ik het nooit ge daan. Wat heb ik er aan als er thuis ie mand zit met een sikkeneurig gezicht?" Allround Waar L'Ami terecht komt, maakt hem niet uit. Voor de geïnteresseerden: hij heeft het een en ander te bieden. „Ik ben tamelijk allround. Ik kan aardig meevoetballen, mijn flankballen zouden beter kunnen. Ik ben nog altijd leergierig, ik kijk bijvoor beeld altijd naar andere keepers om iets op te pikken." Waar de doelman ook zit,( als het even kan stuurt zijn auto op zondag naar Was senaar. „Ik zit graag bij de familie, 's Mor gens effe een bakkie doen bij mijn vader en moeder en 's middags kijken naar Mar cel in Blauw Zwart. Toine zie ik nauwelijks spelen. Jammer. Zeg, begrijp jij waarom dat Katwijk ineens helemaal in elkaar is gestort?" Bob de Jong, de schaatser die niet verzuurt Bob de Jong heeft een broertje dood aan sprinten. Net als zijn illustere voorgangers Kees Verkerk en Piet Kleine ervaart de 19- jarige schaatser uit Leimuiden de 500 me ter als een kwelling. Veel liever rijdt hij 5000 meter. Tijdens het wereldkampioen schap voor junioren legde hij die afstand zelfs in hetzelfde tempo af als de sprint. Zo extreem presteert vrijwel geen enkele 'slowstarter'. Maar Bob de Jong is dan ook een bijzonder kind. Hij staat nu al te boek als 'de schaatser die niet verzuurt'. „Op zo'n jongen mag je trots zijn", zegt Piet Kleine als hem wordt gevraagd naar zijn oordeel over de tweevoudige wereld kampioen bij de junioren. De Drentse ma rathonschaatser kent De Jong alleen van de televisie en uit de krant, maar dat is voor hem voldoende om te weten uit welk hout de jonge Leimuidenaar is gesneden. „Al kan ik me niet voorstellen dat hij hele maal niet verzuurt", zegt Kleine. „Maar ik heb er geen verklaring voor dat hij vijf ki lometer in zijn 500-metertempo kan blij ven rijden. Zelf kwam ik ook pas laat op gang, maar aan het einde van een lange afstand had ik altijd last van zere benen. Wel reed ik de 1500 meter soms in een ho ger tempo dan de 500 meter, die ik nooit binnen de 40 seconden heb afgelegd." Bob de Jong heeft dat wel. Maar de tij den en niet te vergeten de ijsbanen zijn veranderd sinds Piet Kleine (wereldtitel en olympisch goud in 1976) als allrounder tri omfen vierde. Met zijn persoonlijke top tijd van 39,76 op de wonderhaan van Cal gary geeft de Leimuidenaar al meer dan drie seconden toe op zijn snelste leeftijds genoten. Om dat goed te maken moet De Jong een halve minuut terugpakken op de 5000 meter of een minuut op de 10.000 meter. Gek genoeg lukt hem dat nog ook. Domweg omdat hij erin slaagt om veel langer dan zijn concurrenten zonder pijn in zijn bovenbenen rondjes van 32 en 33 te rijden. Bijzonder kun je De Jong wel noemen, maar een medisch wonder is hij volgens inspanninsfysioloog Adrie van Diemen niet. „Ik kom wel meer atleten tegen die zogenaamd niet verzuren. Bij testen op de lopende band blijkt dat de melkzuurwaar- de in hun bloed bij toenemende belasting laag blijft. Een lage waarde is gunstig voor het leveren van duurprestaties. Sporters die weinig verzuren kunnen een bepaalde snelheid met pijn en moeite volhouden. Als je meer melkzuur gaat produceren, kun je dat niet meer wegwerken. Dan is er nog maar één oplossing: je moet het een tijdje rustig aan doen." Van Diemen plaatst wel een kantteke ning, omdat moeilijk meetbaar is wat er precies in de spiercel gebeurt. Het (vrij wel) ontbreken van melkzuur in het bloed zegt niet altijd alles. „Bij sporters die over- traind zijn, vind je ook heel weinig melk zuur. Maar ik heb bepaald niet de indruk dat Bob de Jong overtraind is." Net als Kleine onderkent Van Diemen de stayerscapaciteiten van de jeugdige Leimuidenaar, die hij overigens niet per soonlijk kent. „De Jong is het prototype van een stayer. Hij moet zijn eigen tempo aanhouden. Demarrages zijn fnuikend, maar langebaanschaatsers hoeven daar - in tegenstelling tot wielrenners in een pe loton - niet op te reageren. Van een stayer kun je nooit meer een sprinter maken. An dersom lukt het soms wel. Maar voor De Jong is dat niet erg, want hij kan zich toe leggen op de afstanden die hem goed lig gen. Dat er tegenwoordig aparte afstands kampioenschappen worden gehouden, komt voor hem ongetwijfeld als een ge schenk uit de hemel." Ook Kleine beseft dat. In zijn tijd kon den specialisten slechts één keer in de vier jaar aan de bak, tijdens de Olympische Spelen. „Ik had ook wel aan afstandskam pioenschappen willen deelnemen. Aan de andere kant ben ik ondanks mijn zwakke sprint een keer wereldkampioen bij de all- rounders geworden. Tegenwoordig, met de geringe onderlinge krachtsverschillen, is dat uitgesloten." Maar het geheim van Bob de Jong, die naar de mening van Kleine vooral niet te veel aandacht moet besteden aan zijn sprint („Bij mij werkte dat averechts"), schuilt niet ^lleen in zijn frêle lichaam. In het koppie zit het ook wel goed. Trainer Jan de Kok meldde onlangs hoe ontspan nen zijn pupil toeleefde naar de belang rijkste ritten van het afgelopen junioren- WK. Vlak voor de start praatte hij nog hon derduit, over koetjes en kalfjes. Dat mag inderdaad opmerkelijk worden genoemd, want in het dagelijks leven staat de MTS-student bekend als weinig spraakzaam. Hij schaatst, eet, drinkt, slaapt en leert. Hij laat vooral zijn benen spreken. Zelfs van de dagelijkse reis van huis naar zijn school in Leiden maakt hij een veredelde Fietstraining. Al die inspanningen moeten op den duur goud opleveren. Voorzichtigheid is voorlopig troef. De erelijst van De Jong, bij de senioren al wereldrecordhouder op de 3000 meter en nationaal recordhouder op de 5000 meter, wordt dit weekeinde niet aangevuld met een medaille op het WK af standen in het Noorse Hamar. De Jong mag niet deelnemen omdat hij geen we reldbekerwedstrijden heeft gereden. Maar hij wil ook nog niet aan de bak, omdat het WK niet in zijn planning past. Dit seizoen, zijn laatste bij de junioren, stond prolongatie van de wereldtitel bij zijn leeftijdsgenoten voorop. Nu dat doel is bereikt, gaat de Leimuidenaar stoom af blazen. De Jong: „Ik rijd nog wat korte af standen en sluit het seizoen volgende week af met het ijsgala in Heerenveen. Aanvankelijk wilde ik het wereldrecord op de 3000 meter aanvallen, maar toen wist ik nog niet dat dat ik dat in Calgary zou verbeteren. Nu al heb ik een prachtig sei zoen achter de rug. Alleen ben ik op school achterop geraakt. Maar die achter stand kan ik de komende maanden weer inlopen." Kalashnikov Ziet u minister-president Kok al staan in de Tweede Kamer, met de rug tegen de muur van de op positie, zich verwerend tegen de beschuldigingen dat hij cle hand gehad heeft in de nederlaag op het voetbalveld tegen de Duit sers? (Het gebeurde in de laatste mi nuut). Spannende wedstrijd. Oranje was, het gemis van zijn sterspe ler ten spijt, minstens gelijk waardig geweest aan de oppo nent. Het spreekt vanzelf dat wij liever hadden gewonnen, maar alles in dit soort grensgeschillen is beter dan smadelijk te verlie zen. Een gelijkspel was nog mee te leven geweest. Blessuretijd. De scheidsrechter had al drie keer op z'n klokje gekeken. Hoe lahg nog? Fluit af, man! De Duitsers vielen nog één keer aan, corner! Strak zeilde de bal het Neder landse luchtruim binnen, de kopbal was verwoestend, de wedstrijd verloren. De treurnis was onvoorstel baar... De hele natie was gedompeld in rouw. Verloren van de Duitsers. Van de Duitsers! Hoe moesten wij dit later aan onze kinderen vertellen... En belangrijker nog, wiens schuld was dit? De trainer? De duur betaalde spelers? Terpstra? De televisieverslaggever? De Duitsers? Het weer? De scheids rechter?) Het bovenstaande is op waar heid gebaseerd. In Pakistan ervoeren miljoenen mensen het cricketverlies tegen aartsrivaal India in de kwartfi nales van de wereldtitelstrijd als een ondraaglijke schande. Pre mier Benazir Bhutto werd op haar eerste werkdag na cle uit schakeling voor een plaats in de halve finales door haar politieke rivalen tot een verklaring uitge daagd. De eerste vrouw legde uit dat het bepaald niet had meege zeten qua blessures en dat tot overmaat van ramp ook de toss - nog eens verloren was gegaan. Het parlement ging uiteindelijk na een stevig verhoor akkoord met het excuus van Benazir. Maar dat wil niet zeggen dat wij hier genoegen mee hoeven te ne men. Wij willen meer weten. Wij willen alles weten. Heeft Benazir de wedstrijd gevolgd en zo ja, hoe? Was zij aanwezig, luisterde zij naar cle radio of had zij de te levisie aan en in welke staat be vindt haar apparatuur zich nu? Deze krant, over de nederlaag van de wereldkampioen: „Eén fan trok de uiterste consequentie en pleegde zelfmoord, jaffer Khan, student in de noordelijke stad Mardan, schoot zijn TV- toestel aan diggelen en richtte zijn Kalashnikov-geweer daarna op zichzelf. Anderen smeten tele visie- en radiotoestellen het raam uit." Van hoe hoog het raam uit, wil len wij weten? Kon de heer Khan zo gauw cle afstandsbediening van zijn toe stel niet vinden? Is het in Mardan de gewoonte een Kalashnikov naast je TV te hebben stcian? Had Khan zijn kijk- en luister geld wel voldaan? Werd de wedstrijd in Pakistan live, integraal, op het open net of op het sportnet uitgezonden? Waarom schoot Khan niet eerst zichzelf dood, zodat zijn TV nog nagelaten had kunnen worden aan een arme cricketfan? Waarom hebben wij, zoals de krant het zo fijntjes onder woor den bracht, de uiterste conse quentie niet getrokken toen Marco van Basten in 1992 een penalty miste tegen de Denen? Of toen Cruijff Co. zich in 1974 op het verkeerde been lie ten zetten of na het schot op de paal van Rensenbrink? Zijn wij niet heldhaftig genoeg voor consequenties of schieten wij regelmatig net mis, precies zoals onze voorbeelden? Eén van de wedstrijden die Pakistan wèl won, was overigens uitgerekend tegen ons (god zijdank zond de Nederlandse TV clit niet uit, zodat er bij nacler inzien Oranje verloor nogal kansloos misschien heel wat levens zijn gespaard), heeft Khan cle uitzending van dit duel ook gezien? Hoe luidde ten aan zien van de Nederlandse cricket erszijn deskundige mening? Had hij zijn geweer toen ook al geladen naast zijn 7Y staan of volstond ter gelegenheid van Ne derland een baksteen? ver van Studio Sport. Bob de Jong, net terug uit het Canadese Calgary, staat alweer klaar voor zijn dagelijkse 'trainingstocht' van huis naar school, foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25