'We hebben een Stalen Band' Perfect beheerste lichaamsimpulsen Cultuur&Kunst Van Merwijk koketteert met mismoedigheid Alexandra Nechita: nieuwe Picasso is pas tien jaar oud 'Theaterzwemmen' nieuwe tak van kinderrecreatie Werken Bomans gebundeld Schouwburgen tegen te hoge uitkoopsommen j ZATERDAG 16 MAART 1996 chef gert visser, 071 -5356441plv.-chef jan rijsdam, 071 -5356444 Nieuw Nederlands Peil op de planken leiden De vakgroep Nederlands van de Rijksuniversiteit Leiden houdt woensdag 27 maart een Cultureel Podium in Sociëteit de Burcht in Leiden. Studenten, docenten en andere personeelsle den laten vanaf 20.15 uur zien wat ze kunnen op het gebied van zang, toneel en cabaret. Collectie De Ruyter naar Jazz Archief amsterdam De collectie boeken, platen, cd's en videobanden van Michiel de Ruyter gaat naar het Nederlands Jazz Archief (NJA) in Amsterdam. De jazzhistoricus en radioproducent, die in 1994 overleed, verzamelde voornamelijk Amerikaans materiaal. De Ruyter wilde dat zijn verzameling na zijn dood bijeen zou blijven voor studiegebruik bij een instelling in Amsterdam, de stad waar hij was geboren en getogen. Hij dacht aan het muziek onderwijs. Het belangrijkste onderdeel van de verzameling vor men de 695 afleveringen van De Ruyters NOS-radioprogramma Geschiedenis van de Jazz. Leids dansorkest bestaat 55 jaar Een dansorkest. In deze barre tijden, waarin de house en de hip-hop de ramen in hun sponningen doen trillen, kan een beetje romantiek geen kwaad. Waar zijn ze, de sfeervolle nummers als 'Under my skin', 'Mood indigo' en 'Lady be good'? Nummers die de tijd van glimmende gepoetste schoenen en broeken met een messcherpe vouw terugbrengen. Kunnen we die nummers ooit nog horen, en als het even kan 'live'? leiden cees van hoore theater recensie wunand zeilstra 'Van Merwijk legt het nog één keer uit', soloprogramma van en door Jeroen van Merwijk. Gezien: 15/3, Schouwburg Leiden. Soms heeft Jeroen van Mer wijk iets van een vermoeide schoolmeester: een diepe ver zuchting, want al die toe schouwers zijn als schoolkin deren te dom om te leren. Zo benadert hij zijn publiek en creëert aldus een klassieke ca baretsituatie. Daarin worden we geacht 'spontaan' mee te zingen en voor elke fout in tekst of muziekmaat worden we met een bitse opmerking van de meester genadeloos af gestraft. Dat gebeurt vrijwel in het begin met 't was meer dan erg op de Grebbeberg' en het eindigt in het troostlied voor een zigeunerjongen dat hij als één van de toegiften brengt. Over zijn sombere levensvi sie laat Jeroen van Merwijk geen misverstand bestaan in het lied waarvan de titel 'Het leven is kut' eindeloos wordt Zeldzaam mooi gezamenlijk klankidioom muziek recensie lidy van der spek Harmonie Katwijk 100 Jaar, uitvoe ring o.I.v. Jaap Bol m m.v. Steven Mead, euphonium. Gehoord 15-3 in 'Tripodïa' te Katwijk. Voor de muziekvereniging 'Harmonie Katwijk' is dit voorjaarsconcert de op maat van een feestelijk en gedenkwaardig gebeuren op 1 november: 100 jaar Harmonie'. In die opmaat zit al een bijzondere versiering: een euphonium, waarachter de wereldberoemde Ste ven Mead bijkans schuil gaat. Klein en tenger van stuk, groots in zijn spel. Werkelijk een fantastische klank haalt Mead uit zijn gigantische blaasinstru ment. Hij laat zich niet lei den door effect of decibel*, len, slechts door zijn im mense muzikaliteit en on tegenzeggelijk fenomenale techniek. In 'Lensky's Aria', uit 'Eugen Onjegin' van Tschaikowsky, bewerkt door Willy Hautvast, 'zingt' Mead deze tenor aria op zijn euphonium, met een zinderend warme toon en een licht vibrato baant hij zich soepel en subtiel door het orkest of versmelt daarmee. Jaap Bol heeft zijn orkest uitstekend onder controle. Niet alleen geeft hij exact de maat aan, maar weet met z'n gebaren heel goed de dynamiek en de wisse lende ritmes te doseren, en zich te voegen naar de solist. In 'Gesu Bambino' van Pietro Allessandro Yon speelt Mead mee met de euphoniumsektie, wat een zeldzaam mooi gezamen lijk klankidioom oplevert, bovendien glimmende hoofden van enthousias me die wedijveren met dat gepoetste grote koper. 'Mild en overvloedig' weerklinkt de 'Majestic Prelude' van Jacob de Haan, waarin het slagwerk ijzersterk is. Zelfs één ho bo geeft de finishing touch aan de klarinetten gelede ren, zoals bijvoorbeeld in de tegenmelodie van het lyrische gedeelte van Barry Kopetz. Zelfs het bewerkte koraal- erf oratoriumstuk van J.S. Bach dat hier de naam Berceuse meekrijgt, klinkt niet blasfemisch in de oren; door het voortva rende tempo en door een' goede balans blijven zelfs woorden hangen als 'Ge- niesse der Ruh'. Dat Eeuw feest belooft wat! herhaald. Vrijwel constant ko ketteert hij met zijn mismoe digheid over alledaagse erger nissen en groot wereldleed. Dat gebeurt op een manier die sterk doet denken aan de stijl van Hans Dorrestijn: tob- berig balanceren tussen vrolij ke treurnis en treurige vrolijk heid. De liedjes zijn daarbij in houdelijk aanzienlijk sterker dan de verbindende teksten die nogal eens naar doorzeu ren neigen. Grappig is echter dan weer wel dat Jeroen van Merwijk dat zelf constateert, roept dat de boel inzakt en iets geks of pseudo-vrolijks gaat doen. Ongemerkt ont staat er door die werkwijze voldoende verscheidenheid in zijn programma 'Van Merwijk legt het nog één keer uit'. De ze titel en sommige opmer kingen van zijn kant suggere ren overigens dat dit zijn af- scheidstoernee zou zijn. Da's hoogst onwaarschijnlijk. Hij zingt toch niet voor niets met valse glimlach aan het einde 'Alles komt goed'?! Ja, dat kan. Ze worden regelma tig gespeeld door De Stalen Band, een dansorkest dat mor gen vijfenvijftig jaar bestaat en ter gelegenheid daarvan een concert geeft in het Cultureel Centrum van Voorschoten. Veertien man en één vrouw sterk is de band die tot voor kort nog alleen maar voor het eigen genoegen speelde, maar allengs meer uitnodigingen ontvangt voor uitwedstrijden. De Stalen Band werd in het oorlogsjaar 1941 opgericht door het personeel van de Hollandse Constructie Werkplaatsen en de Nederlandse Elektro Lasmaat- schappij in Leiden. Vandaar de massieve naam. Maar die naam staat ook voor de hechte vriend schap en collegialiteit binnen het orkest. Kees Rusman heeft aan de wieg gestaan van De Sta len Band. Hij speelt saxofoon. „Het idee voor het orkest is geboren na een schaatspartij met het personeel. We wilden toen ook damclubs en schaak clubs oprichten en gaan voet ballen. In het verlengde van al die activiteiten kwam het idee voor dit orkest. Het instrument kregen we van de zaak. We speelden vooral in het schaftlo kaal, op personeelsfeesten en zo. We mochten in het begin van die oorlogsjaren nog wel Engelse en Amerikaanse num mers spelen. Maar later kregen we een verbod. Ik heb niet de hele oorlog hier gezeten. Ik moest op een gegeven ogenblik weg. Kijk, er is ook hele goede Duitse dansmuziek gemaakt, maar als we nu met bevrijdings dag op het Vijf Meiplein staat er geen enkel Duits nummer op het repertoire. Dat zou ik weige ren te spelen." Het repertoire van De Stalen Band is van net na de oorlog, al worden moderne klassiekers niet vergeten. Maar Glenn Mil ler en The Ramblers hebben toch wel hun stempel op de band gedrukt. Voor het geld heeft De Stalen Band het nooit gedaan. Het eerste optreden in verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp leverde 25 gulden op, nog geen knaak de man. Het geld dat nu binnenkomt, wordt uitgegeven aan instru menten en eens per jaar is er een uitje. 's Maandags wordt er steevast gerepeteerd. En niemand die de repetities overslaat. Gitarist en banjospeler Jan Kriek zeker niet. „Ze weten het al in mijn familie: op maandag moeten ze niets organiseren want dan ben ik bij de band. Als we om tien uur met repeteren ophouden en sa men een biertje gaan drinken, denk ik altijd: kon ik nog maar even doorspelen. Als ik zorgen heb, ben ik die kwijt als ik ga spelen. Dan ben ik meteen weer het ventje. Je hart gaat ervan open. En muziek verbroedert ■- Het orkest in 1941net na de oprichting. De enige die nog in leven is van het gezelschap op de foto is J<ees Rusman, de saxofonist. foto Beentjes Het herkenningsnummer van De Stalen Band is 'Beyond the blue horizon'. Kees Rusman is er trots op dat ze het publiek snel zover weten te krijgen dat de beentjes van de vloer gaan. „Maar het spelen vind ik toch eigenlijk het leukst. Niet het op treden. We zaten eens te repete ren in een zaal. Het publiek was er nog niet. Het gordijn was nog dicht. Ik zeg tegen een van de bandleden: zo zou het eigenlijk altijd moeten blijven. Voor mij hoeft al die drukte niet." Het spelen met een vijftien man sterke band is niet altijd even eenvoudig, hoe goed de bandleden hun spel ook op el kaar hebben afgestemd. Jan Kriek houdt het tempo goed in de gaten. „Het komt wel eens voor dat ze bij een wisseling in een nummer gaan zitten jagen, dus sneller gaan spelen. Dan ga ik boos zitten kijken of ik schud heel langzaam nee met mijn hoofd. Dat jagen is niet goed, dan zie je ineens dat de mensen sneller gaan dansen. Je moet bij ons spelen wat er staat. Daarom is het zo moeilijk om mensen te vinden. Je hebt wel aardige mu zikanten, maar die gaan vaak den haag herman jansen Schilderijen van een paar meter hoog torenden uit boven de hoofden van hoge pieten, onder wie veel vertegenwoordigers van ambassades en andere kunstminnenden. Tussen be zoek en kunst in kreeg een klein meisje alle aandacht. In de Haagse Pulchri Studio dacht de ze week niemand aan de oude meester Vermeer, maar waren alle ogen gericht op de nieuwe Picasso. Alexandra Nechita is tien jaar jong, maar schildert en praat als een geniale volwassene. Haar werk mag dan kubistisch zijn, zijzelf is - op de knokige knietjes na - een toonbeeld van jeugdige schoonheid en vooral symmetrie. Ze is te jong om veel nare in drukken te hebben opgedaan in haar land Roemenië, door haar ouders verlaten toen daar nog sprake was van een dictatuur. Alexandra mag dan vertellen in haar schilderijen alles te uiten wat ze voelt, heeft meegemaakt en doorgemaakt, de meeste ex pressie is toch positief. De schil deres en haar ouders wonen in de buurt van Los Angeles en maken nu een tournee van drie weken door Europa. Woensdag kwamen ze vanuit Engeland aan in Nederland. Vandaag gaan ze door naar Duitsland, dan Italië. Autodidact Hulp lijkt Alexandra amper no dig te hebben. Ze is autodidact en heeft zich altijd zonder stu rende bemoeienis van kunstop leiders mogen ontwikkelen. Dat gaat prima, want haar schilde rijen - ze maakte er al ruim 250 - gaan voor vele tienduizenden guldens per stuk weg. Alexandra begon als driejarige al veel te kleuren, maar haar echte talent werd pas duidelijk toen ze vie renhalf was en ze met olieverf ging werken. „Ze heeft nooit fi guratief willen schilderen," zegt haar moeder. „Als klein kind schilderde ze mij ooit met grote, dikke lippen met veel lippenstift erop. Nu ben ik blij dat ik dat vroege werk al die tijd heb be waard". Het volgens de ambassade 'grote wonder van de nieuwe Roemeense creativiteit' gaf in de Pulchri Studio tekst en uitleg bij enkele van haar werken ('ik voel me vooral thuis op grote doeken'). De kleuren vindt zij het allerbelangrijkste van haar kunst, maar heel belangrijk is ook het verhaal erachter. Ze zegt ieder land dat ze bezoekt een doek te willen schenken en opeens staat ze naast het klei nere werk 'Miss Holland'. Een commercieel handigheidje of niet, ze praat prachtig en met overtuiging over haar werk. „Ik ben gek op jullie kaas en tulpen. Het zijn erg, erg mooie bloe men. Die heb ik allemaal in dit schilderij verwerkt. Evenals een molen en klompen". Ongelooflijk mooi qua ge bruik van kleur en licht herken bare figuren is haar schilderij 'Sneeuwwitje en de zeven dwer gen1. Zonder microfoon en met een flair die de meeste profes sionele sprekers in het open baar nooit zullen bereiken, zegt Alexandra in het Amerikaans te gen haar publiek: „Ik denk dat u het sprookje van Sneeuwwitje allemaal wel kent. Het is prach tig en ik heb er bewust veel kleuren voor gebruikt". Dan noemt ze alle dwergen en staat even stil bij Dopey. „Dopey is eigenlijk kaal, maar ik heb toch een paar haartjes op z'n hoofd geschilderd, opdat Sneeuwwitje zich iets meer tot hem aange trokken zal voelen' Alexandra Nechita is tien jaar jong, maar schildert en praat als een geniale volwassene. noordwukerhout brenda de bakker 'Theaterzwemmen' heet de nieuwe tak van recreatie voor kinderen. Variété de Wip Thea- terprodukties uit Sassenheim en cultureel centrum De Schelft uit Noordwijkerhout hebben een contract gesloten om één keer per maand na afloop van een kindervoorstelling met de be zoekers te gaan zwemmen. „Tot nu toe hebben we nog weinig reacties gekregen, maai er is ook nog niet zo veel publi citeit aan gegeven," meldt di recteur van De Schelft, J. Huy- brechts. „We zijn ervan over tuigd dat het idee aanslaat. Het is voor ouders natuurlijk heel mooi. De hele middag rondhan gen in een theater vinden ze niet leuk. Als de kinderen onder de pannen zijn, hebben de ou ders ook een beetje feest." haarlem renee de borst Het (literaire) werk van God fried Bomans (1913 -1971) wordt bijeengebracht in zeven kloeke delen, die door uitgeve rij De Boekerij de komende drie jaar worden uitgebracht De eerste twee delen worden op 24 augustus gepresenteerd in het Haarlemse Teylers Mu seum, waar op die dag tevens een tentoonstelling over leven en werk van Bomans zal wor den geopend. Bomans over leed 25 jaar geleden, op 22 de cember 1971. De zeven delen worden niet gepresenteerd als het verza meld werk van de Haarlemse auteur. Wel meldt de uitgever in de aankondiging dat 'een volledig en evenwichtig beeld' wordt gegeven van de veelzij dige schrijver. Opmerkelijk is dat naast een ruime selectie uit het reeds gepubliceerde werk ook onbekend werk - van dag boeken tot reclameteksten en redevoeringen - wordt opge nomen, dat een jaar of zes ge leden in een aantal dozen werd gevonden op Bomans' zolder. De 'Werken' van Bomans verschijnen onder auspiciën van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde. zitten improviseren, die zijn niet precies genoeg. Goede trompettisten en trombonisten moet je met twee zaklantaarn tjes zoeken. Die zijn er bijna niet." Geen bedrijf kan tegenwoor dig meer zonder managers. Ook De Stalen Band had iemand no dig die het orkest naar buiten toe een beetje verkocht. Dat is Michel van den Goorbergh (28) geworden. „Mijn schoonvader speelt drums in De Stalen Band. Vandaar. Ik ben echt trots op dit orkest. Ze spelen oude num mers, nummers die nu niet di rect bij mij passen. Maar ik ben van die muziek gaan houden. Daarom hoop ik ook dat het or kest wat sponsors zal vinden, want dat is hard nodig. Als je bedenkt dat dit het oudste or kest van Europa is, mag daar best wat voor worden uitgetrok ken. Het gaat ons niet om de verdiensten, als alleen de kosten maar worden gedekt." Af en toe speelt de Stalen Band, zoals gezegd, een uitwed strijd. Vorig jaar bijvoorbeeld. Bij Heineken. Jan Kriek: „In een aangrenzende zaal trad Benny Neyman op. Wij waren nog niet begonnen. Toen we begonnen te spelen, liep de zaal bij Ney man leeg. Echt waar." dans recensie maarten baanders Voorstelling: 'The Circle Effect' door Andrea Leine Harijono Roebana. Ge zien: 15/3 LAKtheater Leiden Nog te zien: 16/3 LAKtheater, 20 30 uur De dansstukken van Andrea Leine en Harijono Roebana bestaan uit zeer uiteenlopen de bewegingen. Alles wat denkbaar is tussen stuipachti ge wildheid en beheerste rust, lijkt erin vertegenwoordigd. Toch is in die veelheid een opmerkelijke eigen stijl her kenbaar. Hoe grillig de tegen stellingen elkaar soms ook op volgen, steeds blijft de hechte compositie van het geheel voor de toeschouwer zicht baar. In 'The Circle Effect' doen de dansende lichamen den ken aan mechanisch bestuur de machines. Het hoofd of de onderarmen maken kleine, geïsoleerde gebaren. Er zijn zoveel onderdelen aan het li chaam die golvend of schar nierend ten opzichte van el kaar bewegen dat je gefasci neerd kijkt naar alle mogelijk heden die de 'machine' ken nelijk in zich draagt. Het zijn impulsen die zeer heftig kun nen zijn. Gedeeltelijk komen ze uit het lichaam zelf voort, maar soms is het of ze aan een onzichtbaar touw meege sleurd worden of lopen ze bij de hamerende muziek of ze door mitrailleurvuur getroffen zijn. Deze machinale motoriek wordt op een prachtige ma nier gecombineerd met soe pele, zwierige passages, waar in de dansers de macht over hun lichaam terug hebben ge kregen. Deze kantelingen tus sen macht over het eigen li chaam en onderworpenheid aan impulsen maken 'The Cir cle Effect' tot een schitteren de, fascinerende voorstelling. De twee danseressen en drie dansers (Leine en Roeba na dansen zelf ook mee) voe ren de choreografie overtui gend en vol overgave uit. Ze werpen zich volledig in de grilligheid, maar daardoor heen blijft beheersing zicht baar. Hoe stuipachtig een danser ook over de vloer kron kelt, elke spier werkt vlijm scherp en doelgericht. 'The Circle Effect' is mooi van opbouw door de conse quent gekozen bewegingstaal en de effectieve herhaling van bepaalde gebaren. Wel is er één passage die minder boeit. Hierin lopen twee dansers traag achter elkaar en houden telkens stil om enkele dansge baren' te maken, die vergele ken met de rest van de cho reografie weinig verrassend zijn. De spanning daalt in de ze passage, vooral doordat de lichamen van de twee dansers het temperament waarvan de hele voorstelling doortrokken is, hier niet vasthouden. Ge lukkig keert de spanning in de passages erna tot het eind te rug. Beurs voor filmfans in Den Bosch In het Theater aan de Parade in Den Bosch wordt zaterdag 23 maart (10 - 17 uur) een film verzamelaarsbeurs georganiseerd. In de foyers van het gebouw zullen ruim 50 stands zijn ingericht waar allerhande met film verband houdende 'collectors items' worden i aangeboden zoals posters, soundtracks op lp of cd, filmspeelgoed, 1 boeken, tijdschriften en 16 mm-films. Tijdens de beurs zullen in de grote zaal van het theater unieke 70 mm-trailers worden vertoond en korte films op hetzelfde formaat. binatie (TIC) vinden de ge- vraade uitkoopsommen te hoog. Voor Wuthering Heights is bijvoorbeeld een uitkoop ge vraagd van rond de 28.000 gul den. Om uit de kosten te kun nen komen zouden de schouw burgdirecteuren dan voor der gelijke produkties entreeprijzen moeten vragen van minimaal vijftig gulden en dat vinden ze niet te verkopen. amsterdam gpd De voor het volgend seizoen ge plande stuk De Ratten van Ar- non Grunberg met Pleuni Touw en Hugo Metsers in de centrale rollen en de musical Wuthering Heights gaan naar alle waar schijnlijkheidheid niet door. Ongeveer 21 directeuren van grote tot middelgrote schouw burgen, die zich verenigd heb ben in de Theater Inkoop Com-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19