Niemand durfde het aan met Fokker uchtvaartstudies zien nog toekomst Doemdenken bepaalde lot Fokker' Arbeidsbureau staat voor een gigantische operatie Fokker Liquidatie Fokker duurt maanden ATERDAG 16 MAART 1996 bewindvoerders kregen prijsverlaging rompen er bij DASA niet door kurjanken, pensioenfondsen, toeleveranciers, overheid, be- ?r"nijfsleven, buitenlandse partners. Niemand durfde het Orjiteindelijk aan om met Fokker in zee te gaan. Dat blijkt liefyjt het schriftelijke verslag van de voormalige bewind- |e">oerders bij Fokker. De ontslagen werknemers hebben /JJpen goed woord over voor de opstelling van de 'BV Ne derland'. Ze voelen zich in de steek gelaten, blijkt uit tal spontane telefoontjes naar deze krant. ;rijKtHIPHOL BILL MEYER öe voormalige bewindvoerders %terink, Schimmelpenninck yi Leuftink, gisteren tot curato- irin van de failliete onderne- Nmng benoemd, schetsen vanaf januari de ontwikkelingen bij rikker. Toen staakte Daimler- Wfenz Aerospace de financiering ïiftn Fokker. Opvallend is dat bij "•«t aantreden van de bewind- herders geen uitgewerkt scena- vh voor een surséance klaar lag. e Na het regelen van het boe delkrediet met de overheid'en banken namen de bewind- herders meteen contact op 1 iet de belangrijkste toeleveran ciers en partners van Fokker, 'e|aaronder Daimler-Benz, het oord-Ierse Shorts en motoren- puwer Rolls-Royce. De mede Ihorts stuurt 'nensen naar huis depo NDEN HANS GELEUNSE e genadeklap voor Fokker wam ook in Noord-Ierland trd aan. Bij Short Brothers in ost-Belfast werden zevenhon- ;rd werknemers onmiddellijk ar huis gestuurd nadat vrij- igmorgen het nieuws uit Ne- a|erland bekend werd. Shorts le- rde de vleugels voor de F 70 F 100. De produktie is stop zet. Het faillissement van :1 )kker kan het bedrijf ruim dui- epnd banen kosten. De zevenhonderd werkne- ners die direct bij de vleugel- :oduktie zijn betrokken, krij- :n voorlopig hun loon nog Dorbetaald. Vanaf maandag oeten zij thuis wachten op :n uitnodiging voor een ge- irek over herplaatsing, her- holing of afvloeiing. Ook andere sectoren van het ?drijf worden getroffen, 'oordvoerders schatten in dat tar driehonderd banen in het iding zijn. Het voortbestaan tn Short Brothers is niet in het iding, volgens de bedrijfslei- werking van deze partijen voor de overleving van Fokker was nodig, omdat zij betaling van hun openstaande vorderingen konden verlangen alvorens mee te werken aan verdere leveran ties. Slechts in een aantal geval len eisten niet nader genoemde leveranciers wel betaling vooraf. Om eventuele partners, over namekandidaten of financiers over te halen moest Fokker een winstgevend perspectief wor den geboden. Daartoe diende hoe dan ook het faillissement te worden aangevraagd, waarbij het bedrijf van zijn schulden (zo'n drie miljard) afkwam. No dig was ook dat de toeleveran ciers substantieel hun prijzen zouden verlagen. Die onderhandelingen heb ben tijdens de surséance tot for se prijsverlagingen geleid van onder andere Shorts. Met de belangrijkste toeleverancier Daimler-Benz, leverancier van rompen voor de Fokker 70 en 100, lukte dat niet. Daimler- woordvoerder C. Poppe zei gis termiddag desgevraagd dat DA- SA met de bewindvoerders bij na rond was over een substan tiële verlaging van de prijs, maar dat het faillissement roet in het eten gooide. Poppe ont kent dat DASA bewust de over levingskansen van Fokker heeft trachten te dwarsbomen. De bewindvoerders zijn van me ning dat DASA zich verder als grootste schuldeiser fatsoenlijk heeft opgesteld. Voor de overname van Fokker als geheel dan wel van een deel van de activiteiten meldden zich snel veertig kan didaten. Adviseurs van ABN AMRO-Hoare Govett maakten een selectie van de kandidaten, die geïnteresseerd waren in de gehele onderneming. Bij die eerste selectie bleven alleen het Canadese Bombardier en het Koreaanse Samsung over. Beide ondernemingen hebben zeer uitvoerig onderzoek bij Fokker verricht. Het Chinese AVIC heeft zich later gemeld en ver richtte in de periode van 4 tot 9 maart onderzoek. De Chinezen wilden een be lang van 51 procent in Fokker nemen. Zij gingen er vanuit dat Nederlandse partijen tijdelijk het resterende belang zouden nemen. AVIC had belangstelling voor de vliegtuigfabriek, Pro duct Support en de aandelen van Fokker Aircraft Services in Woensdrecht. Bombardier was op 27 februari al afgehaakt. AVIC en Samsung kregen te ho ren dat zij uiterlijk 14 maart met een bindend bod moesten ko men. In de tussentijd maakten di rectie en bewindvoerders een businessplan voor een nieuw schuldenvrij Fokker, dat tijdelijk op eigen benen kon staan. Dit plan is besproken met een aan tal banken en andere mogelijke participanten zoals Stork. Geen van de partijen voelde ervoor gezamenlijk honderd procent van de aandelen van 'Fokker Nieuw' te nemen en de afzet van vliegtuigen te financieren in een nieuwe leasemaatschappij. Wel waren enkele banken be reid mee te financieren als AVIC of Samsung een belang in Fok ker zou nemen. Er is ook ge sproken met andere partijen die een kleine minderheid in 'Fok ker Nieuw' wilden nemen. Maar bij gebrek aan een grote indus triële- of marktpartij op het ge bied van vliegtuigbouw was het niet mogelijk voldoende gega digden te vinden voor een 'Fok ker Nieuw', melden de bewind voerders. Het ministerie van economi sche zaken zei niet geïnteres seerd te zijn om deel te nemen aan 'Fokker Nieuw'. Wijers wil de alleen afzet- of ontwikke lingsfinanciering beschikbaar stellen indien Fokker zou wor den overgenomen door een sterke partij. Aangezien zeven tig procent van de Fokker-vlieg tuigen op leasebasis wordt afge nomen, had Fokker vooral be hoefte aan afzetfinanciering. De overheid had hier later meer be grip voor, maar wilde niet het gehele risico dragen. Private partijen moesten tenminste met vijftig procent van de financie ring over de brug komen. Uit eindelijk lukte dat niet. De Chi nezen haakten eergisteren af. De Koreanen kwamen gister morgen met een onvoldoende concreet bod om verlenging van n,fweede Kamer r via eliteunt Wijers m|N HAAG ANP fen meerderheid van de Twee- e Kamer is met minister Wijers fcn economische zaken van )ening dat Fokker niet meer te jdden was van een faillisse- lent. Zijn partijgenoot Van 'alsem (D66) meent dat dit ;nnelijk 'onafwendbaar' is ge leken. Van Gelder (PvdA) stelt it het 'blijkbaar niet mogelijk' ✓Was om Fokker te behouden, lij wijst erop dat er geen ande- I bedrijven waren die voldoen- rfe geld in Fokker wilden inves- n'\en om de vliegtuigfabriek ^Vereind te houden. WD- foordvoerster Voute legt in n§aar reactie de nadruk op de labaatregelen die nu genomen fjorden om ontslagen werkne mers aan een nieuwe baan te helpen. a^jDe oppositie is een stuk kriti- V {her. Zo spreekt Mateman tDA) over 'kroonjuwelen die f'Sfis land ontstolen worden'. Hij huiindigt aan zich kritisch op te vcbllen bij het lezen van de rap portage die minister Wijers nog artin de Tweede Kamer moet :hrijven. Poppe (SP) verwijt 1Tlinister Wijers 'marktfunda- P.ientalisme'. Hij stelt dat de verheid gedurende twee jaar 'Npg miljoenen guldens in Fok- 'PJ' r had kunnen pompen, zodat meer ruimte zou zijn om tot menwerking met anderen te >men. Het was een emotionele dag voor de Fokker-werknemers. Ze verwerkten het nieuws over hun c Vakbonden en ondernemingsraad richten zich vanaf vandaag op nood-scenario SCHIPHOL AD HEESBEEN De tegenstelling had niet groter kunnen zijn. Terwijl in de Anthony Fokker Wing van mu seum De Aviodome het dood vonnis over de Nederlandse vliegtuigindustrie wordt uitge sproken, gaan elders in het luchtvaartmuseum de speel goed-modelletjes van de ter zie le gegane onderneming grif over de toonbank. Op luttele meters afstand van het 'mortua rium', waar de landelijke en in ternationale pers massaal af scheid nemen van Fokker, drukken de bezoekers het mini- bouwpakket als een relikwie aan de borst. Het nieuws dat Neerlands hoop in bange vlieg- tuigdagen toch op het slagveld is gesneuveld, doet ze kennelijk beseffen dat ze een voorwerp hebben aangeschaft met grote historische waarde. Tegenover de rust in en rom- dom het winkeltje draait het media-circus op de plek des on- heils op volle toeren. Wie ook maar iets zinnigs te vertellen heeft over de fatale val, weet de schijnwerpers op zich gericht of krijgt een microfoon dan wel schrijfblokje onder de neus ge drukt. Topman Ben van Schaik, bewindvoerders, leden van de centrale ondernemingsraad, vakbondsbestuurders. Niemand ontloopt de rituele persdans. Het is de dag van de grote ont lading. Dat geldt zeker voor Peter van Bers. Bij binnenkomst krijgt de FNV-bestuurder nauwelijks de gelegenheid het slotstuk van de officiële verklaring van Van Schaik te beluisteren. Laat staan bij te komen van de dramati sche mededeling, die hij en zijn vakbroeders eerder die ochtend op het hoofdkantoor in Amster dam-Zuidoost te horen hebben gekregen. Voordat hij van hot naar her- wordt gesleept voor een 'exclusief gesprek over het grootste massa-ontslag van Ne derland na de Tweede Wereld oorlog, ziet hij kans nog even een kalmerend pilletje naar bin nen te werken. Maar dan is het met de rust gedaan. Hetzelfde lot treft zijn collega Gerrit van den Heuvel van de Industrie- en Voedingsbond CNV; En Johan de Weerdt, voor zitter van de COR-Schiphol. Hun commentaren zijn eenslui dend. „Dit is een zwarte dag voor Fokker en voor heel Ne derland. Na zeventig jaar is het over en sluiten met de vliegtuig bouw in dit land." De verbittering, ontluistering en teleurstelling over het sociale drama klinken in alle antwoor den nadrukkelijk door. Overal wordt teruggegrepen op de vele reorganisaties, ontslagrondes en bezuinigingsoperaties, waar mee het personeel de afgelopen jaren is geconfronteerd. En op de strategische opties en moge lijke partners, die de laatste we ken de revue zijn gepasseerd. Van Bers: „We hebben ons net als alle werknemers maximaal ingezet om dit bedrijf overeind te houden en gezond te maken. Maar het heeft helaas niet zo mogen zijn. Dit is een klap, die nog lang zal nadreu nen." De zwarte piet voor deze rampzalige ontwikkeling wordt zonder uitzondering in de rich ting van Den Haag geschoven. „De regering en Tweede Kamer hebben wel veel, maar niet ge noeg gedaan om Fokker over eind te houden", luidt Van Bers' harde conclusie. „Gebrek aan tijd, lef en doemdenken hebben het lot van deze onderneming bepaald. Er is te veel naar het verleden in plaats van naar de toekomst gekeken. We hadden een perfect businessplan. Dat had een eerlijke kans moeten krijgen, maar daar hadden de verantwoordelijken kennelijk onvoldoende vertrouwen in. Even stokt zijn betoog. Het oorverdovende lawaai van een laag overkomend vliegtuig dwingt hem tot een pijnlijke adempauze. Als het geluid is weggeëbd, vervolgt hij echter met minstens evenveel verbaal geweld zijn kritische verhaal. „Elders in Europa wordt heel anders omgegaan met zo'n be langrijke industrie dan in ons land. In Frankrijk heeft de over heid de luchtvaartindustrie wel door de 'onveilige jaren' heen geholpen. Hier heerst in politie ke kringen de opvatting dat de markt zijn werk moet doen. En dat private-ondernemingen zelf de broek dienen op te houden. Daar betalen we nu de tol voor. Het zal maanden, misschien wel jaren duren voordat de meesten deze tik hebben ver werkt." Tijd om lang te treuren heb ben de bondsbestuurders even wel niet. Onder het motto: 'Red den wat er nog te redden valt' en 'elke arbeidsplaats is er één' is het noodscenario al in wer king gezet. Daartoe behoort ook het maken van nieuwe afspra ken over de arbeidsvoorwaar den van de 2.500 werknemers, die wel aan de slag kunnen blij ven bij een aantal neven-vesti gingen van Fokker. Echter, vooralsnog gelden andere prio riteiten. „Er staan", meent Van Bers, „vanaf vandaag vijfdui zend man op straat. Daar moet heel wat voor gebeuren. Maar we zijn er-klaar voor. Iedereen kan op onze steun rekenen." fLFT ANP !e faculteit luchtvaart- en mtevaarttechniek van de ichnische Universiteit Delft [et de toekomst beslist niet •mber in na het faillissement Fokker. „Natuurlijk zijn er delige effecten, maar de ont- ikkelingen zijn voor ons lang iet zo dramatisch als die voor werknemers van Fokker", al- is decaan prof. dr. ir. J. van In- n. Ook de opleiding vliegtuig- 'uwkunde aan de Hogeschool [aarlem verwacht dat de scha- meevalt. Van Ingen wijst erop dat de tste jaren slechts tien procent van de afgestudeerden van de Delftse faculteit aan het werk gaat bij Fokker. „Veel mensen denken dat wij zo'n beetje het opleidingsinstituut van Fokker zijn, maar dat is zeker niet het geval." De circa 1.100 studenten van de faculteit reageren dan ook tamelijk laconiek op de ont wikkelingen rond Fokker. Ook voor de opleiding vlieg- tuigbouwkunde van de Hoge school Haarlem betekent het faillissement van Fokker een domper. „Een zwarte dag", oor deelt ir. P. van der Zanden, hoofd van de opleiding. Ook hij maakt zich echter geen zorgen over de toekomst van de hbo- opleiding. „De laatste jaren gin gen toch al erg weinig afgestu deerden naar Fokker. Van der Zanden wijst erop dat er wel degelijk vliegtuigindustrie in Nederland overblijft. „Studenten kunnen ook bij in ternationale bedrijven terecht. Bovendien zijn ze beslist niet op de luchtvaartindustrie aange wezen. We zijn een zeer brede opleiding. Een vliegtuig bestaat uit metaal en kunststoffen, veel andere produkten ook. Onze studenten komen dan ook mak kelijk aan het werk in de me taalsector." De opleiding, die een kleine vierhonderd studenten telt, ziet wel stageplaatsen wegvallen. Dit jaar zouden aanvankelijk vijftien studenten bij Fokker stage lopen, maar zeven van die plaatsen (bij Fokker op Schip hol) vervielen door de perikelen bij het bedrijf. Ook de HBO-opleiding kampt met een vermipderde belang stelling van scholieren die op zoek zijn naar een vervolgoplei ding. Het effect van de ontwik kelingen rond Fokker is volgens hem onzeker. „Het ging de laatste jaren natuurlijk al op en af met Fokker, maar we bleven altijd rond de vierhonderd stu denten zitten." Vorig jaar had den zich rond deze tijd 54 jon geren zich daadwerkelijk inge schreven bij de opleiding, nu zijn dat er elf minder. Van der Zanden wijst erop dat alle tech nische opleidingen met een ver minderde belangstelling kam pen. De Hogeschool Haarlem biedt de enige HBO-opleiding vliegtuigbouwkunde in Neder land. Volgende maand wordt het 60-jarig jubileum gevierd. Van der Zanden beaamt dat de feestvreugde wordt getemperd door de teloorgang van Fokker. „Ik hoop dat we steun kunnen bieden aan de oud-studenten die nu op straat komen te staan." de surséance te rechtvaardigen. Uiteindelijk blijft het nieuwe bedrijf Fokker Aviation over met een voor de belasting compen- sabel verlies van een miljard gulden. Deze nieuwe houdster maatschappij beëindigde op 6 maart haar surséance. In Fokker Aviation komen de winstgeven de onderdelen van de vliegtuig fabriek FAC, te weten Aero- structures (de productie van on derdelen voor de bestaande vloot), Product Support (de dienstverlening aan klanten) en de verkoopactiviteiten gericht op de defensiemarkt. Andere dochters van Fokker Aviation zijn de buiten de surseance ge houden bedrijven Fokker Spe cial Products, Fokker Aircraft Services (onderhoud) en Elmo. Bij Fokker Aviation is werk voor 2.500 mensen. De aandelen van het service bedrijf Fokker Aviation BV zul len gehouden worden door een stichting die een onafhankelijk bestuur heeft. Op termijn zoekt Fokker Aviation aansluiting bij een partner. Als meest geschikte partner of moeder wordt Stork genoemd. Het doek is gevallen voor Fokker. Op het hoofdkantoor in Amsterdam werd het bedrijfsembleem afgedekt. foto gpd Ontslagen Fokker-personeel naar Job Centres AMSTERDAM COR BOOS De Amerikaanse Randstad dochter Poly Design is vrijdag gesprekken begonnen met vliegtuigbouwer Boeing. Een woordvoerder van het uitzend bureau vertelde vrijdag op een persconferentie dat Boeing drieduizend vacatures heeft, voornamelijk op het gebied van engineering. Of Fokker-technici die naar de Verenigde Staten willen verhuizen een werkver gunning krijgen kon hij niet zeggen. Arbeidsvoorziening staat voor de gigantische klus om 5.664 ontslagen Fokker medewerkers aan een andere baan te helpen. Voor deze grootste operatie in de arbeidsbemiddeling worden volgende week woensdag spe ciale Job Centres geopend in Amsterdam, Rijswijk en Dordrecht. Coördinator Cees Pot vertelde dat hij alle arbeids bureaus in ons land zal benade ren om vacatures door te geven. Ook Haarlem en de IJmond kunnen zo'n verzoek verwach ten. „We moeten dit Nederland- breed aanpakken. De provincie Noord-Holland wil ontslagen Fokker-werkne mers helpen op hun zoektocht naar een nieuwe baan. Gedepu teerde Staten hadden al meege werkt aan een draaiboek dat voorziet in een snelle inschrij ving van de ontslagenen op de arbeidsmarkt. Fokker maakt dit weekeinde lijsten voor de arbeidsbureaus met gegevens van werknemers voor wie ander werk gezocht moet worden. Bij het zoeken wordt samengewerkt met de uitzendbureaus Start en Rand stad die een eigen kantoor in de Job Centres krijgen. Fokker stelt zelf voor vijf maanden kosteloos vijftien personeelsfunctionaris sen beschikbaar. Coördinatie van werving en selectie gebeurt in Amsterdam. Pot: „Ons streven is dat vijftig tot zestig procent van de Fok ker-werknemers binnen vijf maanden elders aan de slag kan. Dat is haalbaar: in 1993 lukte dat ook en nu is de situa tie op de arbeidsmarkt gunsti ger." Voor 2.200 ontslagen mannen en vrouwen bestaat de mogelijkheid deel te nemen aan trainingen en cursussen om de kans op werk te vergroten. Eco nomische Zaken stelt daar 1,2 miljoen voor beschikbaar. Bo vendien is met succes een be roep gedaan op het Europees Sociaal Fonds, dat 5,2 miljoen heeft toegezegd." Dit geld is niet voor de eigen lijke bemiddeling die minstens 3,5 miljoen vergt. Pot: „We heb ben vele goede woorden gehad maar nog niet veel geld. Ons be stuur heeft besloten tot voorfi nanciering van zeven ton tot een miljoen gulden voor Am sterdam en hetzelfde bedrag voor de Job Centres in Dordrecht en Rijswijk." Geld om te kunnen starten. De ope ratie kost veel meer geld want de arbeidsbureaus moeten tien tallen extra mensen inzetten. Het reguliere werk mag niet in de knel komen. Pot zei er op te rekenen dat ook bedrijfsvereni gingen als het GAK fors bijdra gen in de kosten. „Ze hebben er voordeel van als werklozen weer zo snel mogelijk in het arbeids proces zitten." Hij sloot niet uit dat het Job Centre voor verleende diensten aan Randstad en Start kosten in rekening brengen. Met andere uitzendbureaus wordt niet sa mengewerkt, maar ze mogen wel informatiemateriaal neer leggen bij de arbeidsburaus. Woensdag beginnen de ge sprekken. In Amsterdam staan daarvoor veertig consulenten klaar. Na circa vier weken is met iedereen gepraat en wordt geke ken welke vacatures passen bij de werkzoekenden. En voor wie bij- of omscholing nodig is. Sol licitatie-trainingen vallen daar ook onder. Een paar duizend ondernemingen hebben spon taan belangstelling getoond voor Fokker-medewerkers, al dus Pot. Hij verwacht dat er nu een stroom van aanbiedingen komt. Het fax-nummer is 020- 6060499. De werknemers namen hun persoonlijke bezittingen mee naar huis. SCHIPHOL. BILL MEYER De afwikkeling van het faillisse ment van Fokker (liquidatie) kan nog maanden gaan duren. Zo'n 350 medewerkers van de vliegtuigbouwer is gevraagd achttien vliegtuigen af te bou wen, die op het punt van afleve ring staan. Het geld dat deze vliegtuigen opbrengen, komt ten goede aan de failliete boe del, dus uiteindelijk aan de schuldeisers. Overigens is over de inhoude lijke afwikkeling van het faillis sement weinig bekend. De cu ratoren wilden vanmorgen niet veel meer kwijt dan dat het boe delkrediet (355 miljoen) van de banken zeker tot op het laatste cent met rente wordt te rugbetaald. Of de andere credi teuren nog iets van hun vorde ringen te zien krijgen, hangt af van de verkoop van de vliegtui gen, de boedel, Fokker Space en van de eventuele overname door Stork van het nieuwe be drijf Fokker Aviation. De grootste individuele schuldeiser van Fokker is het voormalige moederbedrijf Daimler-Benz Aerospace. Vol gens woordvoerder C. Poppe re kent Daimler-Benz nergens op. Het verlies van Fokker, 1,3 mil jard gulden, wordt dit jaar in één keer afgeschreven. Als aan deelhouder mag Daimler sowie so achter in de rij aansluiten. Als kredietverschaffer maakt Daimler nog kans op enkele honderden miljoenen guldens. Volgens curator mr. A. Dete- rink kunnen de houders van achtergestelde obligaties ook wel vergeten dat zij ooit iets krijgen. „Die komen helemaal achteraan." Alle obligatiehou ders tezamen, inclusief de Duit se banken, hebben een vorde ring lopen van 1,6 miljard gul den. Verder zijn er nog honder den kleinere bedrijven die vor deringen hebben uitstaan op Fokker. Welke vliegtuigen nóg wor den afgebouwd, is niet hele maal bekend. Wel is het zo dat de orders van de Koninklijke Luchtmacht en van de KLM in elk geval worden afgebouwd. De curatoren sluiten niet uit dat klanten die bestellingen hebben geplaatst en niet geleverd krij gen, schadeclaims zullen indie nen bij zowel Fokker als Daim ler-Benz. DASA heeft aan ver schillende klanten afleverings garanties verleend. Overigens heeft geen enkele klant tijdens de surseance vliegtuigen afbe steld. Er zijn zelfs nieuwe klan ten, zoals het Amerikaanse ME SA, afgewimpeld.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17