EIDEN Vijf jaar beurs bèta-studenten Leidse Lastposten: aardig inkijkje in politiek r Inschrijfformulieren voor eidse Start vliegen weg )rie jaar cel geeïst tegen verslaafde dief Bomen Beestenmarkt verplaatst wee en drie jaar cel voor vervallers van snackbar Vrijspraak voor beramen inbraak bij rijke oom Levensbeschouwing geen criterium bij keuze voor het bejaardenhuis Pharming vraagt Van Aartsen om stier Herman te laten leven VTERDAG 16 MAART 1996 m ecmond, 071-5356414, plv -chef* hans koenekoop, 071-5356429 Jacobus gr Huize Jacobus aan I J het Noordeinde in Roelofarendsveen wordt verbouwd tot 55 woon eenheden. Heineken y| Heineken gaat zijn I D brouwerijen in Zoe- terwoude en Den Bosch de komende jaren uitbrei den. gestolen betaalkaarten geïnd eidenEen 18-jarige Amsterdammer is gisteren door de Am- terdamse politie overgedragen aan Leidse politie. De man jordt ervan verdacht met gestolen betaalkaarten 20.000 gulden e hebben geïncasseerd. Het geld was overgemaakt op zijn lankrekening. De kaarten waren in februari gestolen bij een ,eids bedrijf. De man ontkent iets met de zaak te maken te heb- ien. De Leidse politie zet het Amsterdamse onderzoek voort. ïijzondere kat vergiftigd eidenDe kat van een bewoner uit de Rijndijkstraat, een exem- a laar van een bijzonder ras, is vergiftigd. De eigenaar trof deze ^veek de poes plotseling dood aan. Een laboratorium ontdekte ifsporen in de maaginhoud. De politie stelt een onderzoek in. Boek bij afscheid zegt weinig over ex-wethouder Walenkamp ANNO 1896 Maandag 16 Maart [dvertentiën. -Attentie s.v.p.! De Schoenmaker, die gisteren de revolver heeft ekocht, om zijn vrouw het leven te benemen, is niet].B. van en Zijlsingel, maar J. v.B. van den Heerensingel. J. Brussel, Zijl- ingel 4. - Terstond te huur: een Bovenwoning, Levendaal 195, nabij 't lantsoen, bevattende: 4 Kamers, waarvan 2 en Suite, Keuken, [older, Duinwater en vele gemakken. Huurprijs 2,50 per week. febevr.: S. van Leeuwen, Plantsoen 107. ANNO 1971 dinsdag 16 maart H)e eerste Katwijkse strandexploitant is gistermorgen begonnen ejiet het opzetten van zijn etablissement. Het is Willy de I^nge, rjie dit jaar de primeur heeft van als eerste op het strand werk- jaam te zijn. De Lange heeft al jaren een strandbedrijf in „De rjiiid", even voorbij de post van de Katwijkse reddingsbrigade, 'wer een dag of veertien zal men meer bedrijvigheid op het Kat- iLijkse strand kunnen waarnemen, want voor Pasen willen de neeste exploitanten gereed zijn. in haag/leiden isbureau cerberus wil een fles water". Met die opdschap belde een 36-jarige [An uit Dordrecht eind vorig -4r een bijna 70-jarige Leidse '4uw uit bed. Terwijl de vrouw M gevraagde ging halen, griste man haar handtas uit een ^tstas en ging aan de haal. De s werd later in een container uronden, een portemonnee >1et 455 gulden was weg. g)e Dordtenaar stond vrijdag 3 de rechtbank in Den Haag jgecht voor de tasjesdiefstal en jrpr vijf andere misdrijven. De .-jn bleek verslaafd aan drugs, ■ohol en medicijnen. Jn november en december jj)5, toen hij door Leiden -Serf. beroofde hij een man op 'Saat van een koffer en pro- '%rde hij in te breken in een )en aad rietveld twee jeugdige Leidenaars 1 op 21 november van het vo- jaar een gewapende overval 3 egden op snackbar De Parel 'Ci het Diamantplein zijn ver- ydeeld tot celstraffen van Hïe en drie jaar. De Haagse jlhtbank toont zich daarmee 'Ader dan officier van justitie F4rstman, die twee weken gele- h tot ontzetting van de advo- fen gevangenisstraffen van iren vijf jaar eiste. hue twee 18-jarigen reden op 'avond van de 21-ste, met een harige vriend, tegen sluitings- i naar het Diamantplein. Een h de twee bleef in de auto, l.pdat hij een regelmatige klant leiden henny van egmond vervolg van voorpagina Het geeft een aardig inkijkje in de Leidse politiek, het boekje Leidse Lastposten dat oud-journalist Willem Schrama heeft geschreven bij het afscheid van de CDA'er Joop Walenkamp. De ex-wethou- der die hoofd interne communicatie is geworden bij Rabobank Nederland kreeg gisteravond het eerste exemplaar uitgereikt. Elf Leidse Lastposten zijn door Schrama geïn terviewd voor het boek. Politici, oud-politci, een ex-journalist en een ondernemer worden ten to nele gevoerd. De keus van de gesprekspartners bepaalt nadrukkelijk de inhoud van het boekje. Want met name oud-politici als de voormalige PvdA-wethouder Cees Waal en Dick Tesselaar praten vooral - lovend - over zichzelf en komen als Joop Walenkamp aan de orde komt niet ver der dan de constatering dat de CDA'er 'een aardi ge, charmante of lieve man' is. In het boek is geen verhaal te vinden met niet-politici. Terwijl juist de contacten in de Leidse samenleving zo bepa lend zijn geweest voor het politieke functioneren van Joop Walenkamp. Schrama pretendeert met de interviews een beeld te geven van de veranderingen in de stad in de afgelopen achttien jaar, de periode dat Walen kamp als raadslid, fractievoorzitter en wethouder actief was. De rol van Walenkamp in de Leidse politiek zou middels de vraaggesprekken duide lijk worden gemaakt. Maar op dat punt komt het boekje nauwelijks uit de verf. Interessanter zijn de interviews met voormalige kopstukken uit de politiek, die redelijk kritiekloos terugkijken op hun eigen functioneren. Zo geeft oud-wethouder Dick Tesselaar aan het politieke gebeuren slechts als 'Spielerei' te zien. Hij geeft ook ronduit toe de gemeenteraad te hebben voorgelogen. Het ging om het stationsproject, de klus waar Joop Walenkamp uiteindelijk de subsidie voor binnenhaalde. „Om destijds de eigen PvdA-frac- tie over de streep te krijgen, hebben we met de huis aan de Groenesteeg. Bij de HEMA stal hij achttien onder broeken en bij een andere win kel een lampje. Op 20 novem ber zou hij een boot tot ontplof fing hebben gebracht. Dat laatste had de man bij de politie bekend, maar tijdens de rechtszitting trok hij die verkla ring in. ,,Ik ben door de politie onder druk gezet om te beken nen", zei hij. Wie de echte da der dan was geweest, wilde hij niet zeggen. Officier van justitie F. Slits eiste drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk. Hij voelde er niets voor in te gaan op de wens van de man om hem naar een afkickcentrum te sturen. „Hij gaat maar eerst lichamelijk afkicken in de gevangenis. Als hij dat echt wil, lukt het wel", zei Slits. De uitspraak is over twee weken. was van de snackbar. Maar de officier meende dat hij wel de bedenker van het plan was. In plaats van de vier jaar cel die Horstman eiste krijgt hij twee jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De ander, die een van de twee medewerkster van de snackbar met een luchtdrukpistool be dreigde en er met twee geldla den uit de kassa vandoor ging is veroordeeld tot drie jaar on voorwaardelijke gevangenis straf. Tegen hem eiste Horst man vijf jaar, omdat hij al een aantal malen met justitie in aanraking was geweest en naar de mening van de officier al vol doende kansen had gehad om zijn leven te beteren. leiden De rechter stemde deze week in met het kappen en verplanten van de bomen op de Beesten markt. En dus laat de gemeente Leiden er geen gras over groeien. De afgelopen twee dagen is het werk meteen aangepakt. Vijf lindes zijn uit het trottoir van de Steenstraat gegraven en opnieuw geplant aan de Turfmarkt. De vier kastanjes die voor McDonalds stonden, zijn verhuisd naar het Ankerpark. De kastanjes die langs de kade staan, zijn ziek en moeten worden gekapt. De Stichting Beestenmarkt probeerde deze week het verplaatsen en kappen van de bomen nog tegen te houden, maar de rechter verklaarde de be zwaren van de ondernemersclub ongegrond. foto loekzuyderduin pen 'en rudolf kleun nkomende ondernemers |an te trappelen om mee te en aan de ondernemers wed- :ijd De Leidse Start. „De in- prijfformulieren vliegen weg. k bellen heel veel mensen die prmatie willen over de wed- jijd", vertelt Lara le Goff van ABN AMRO die het wed- jijdsecretariaat voert. )e inschrijving voor de wed- Ijd is anderhalve week gele- begonnen. Maar hoewel er veel formulieren zijn ver leid, zijn er nog niet zoveel gevuld binnen. „Maar dat is wel logisch. De inschrijving >r de eerste ronde loopt nog Ti drie weken, tot 9 april. En kost nu eenmaal tijd om een lernemingsplan uit te schrij- Aan de andere kant was er al iemand die een beetje geduldig om een formulier )eg omdat hij zijn plan hele- lal klaar had liggen en dat |de insturen." Lara le Goff merkt overigens op dat het wel verstandig is om snel in te schrijven. „Na iedere ronde zijn er toch meer inschrijvers, zo leert de ervaring. Wie er in het begin bij zit, heeft daardoor meer kans om te winnen." De wedstrijd telt zes maande lijkse ronden, die in de periode april tot en met november wor den gehouden (met een onder breking in de zomer). Steeds worden dan drie starters uitge nodigd om hun plan publieke lijk te presenteren in het Leidse Holiday Inn waarna een jury de maandwinnaar selecteert. De eerste wedstrijd is op 23 april. In december is de finale in de Leidse Schouwburg. Dan wordt de 'starter van het jaar' gekozen. Voor de deelnemers staat er heel wat op het spel. Maande lijks valt er 3.000 gulden aan dienstverlening door een ac countantskantoor en een advo catenkantoor te winnen. De hoofdprijs voor de starter van het jaar is een bedrag van 10.000 gulden om in zijn of haar bedrijf te investeren,indien no- gelijk een participartie van 25.000 gulden in de onderne ming en advertentierumte in het Leidsch Dagblad. De Leidse Start is, zoals de naam al zegt, een wedstrijd voor beginnende ondernemers afkomstig uit het hele gebied van de Kamer van Koophandel Rijnland. In principe kan ieder een er met elke activiteit voor inschrijven. De spelregels staan gedetailleerd op het inschrijffor mulier dat bij de sponsors, een aantal gemeentehuizen in de regio en bij de Stichting Werk gelegenheid Leiden verkrijgbaar is. De wedstrijd wordt gespon sord door ABN AMRO, het Aca demisch Bedrijven Centrum, accountantskantoor Arenthals Chaudron, advocatenkantoor De Clercq, Van Win en Wols, de Kamer van Koophandel Rijn land, de gemeente Leiden en het Leidsch Dagblad. leiden annet van aarsen De Haagse rechtbank heeft gisteren een 25-jarige Leide- naar vrijgesproken, die er van werd verdacht dat hij samen met twee inbrekers plannen had gemaakt om geld uit het huis van zijn rijke oom te ste len. De inbraak in oktober 1994 liep uiteindelijk uit op een mislukte overval. Tijdens de rechtzitting vori ge week kwam uit de verkla ringen van de 25-jarige naar voren dat niet hij maar zijn va der de twee inbrekers de op dracht had gegeven het huis van het slachtoffer te bezoe ken. Pa zou van zijn broer nog geld tegoed hebben gehad en wilde op deze memier snel tot zaken komen. Toen het uiteindelijk mis liep, wees de man met een be schuldigende vinger naar zijn zoon. De twee inbrekers ver klaarden bij de politie even eens dat de 25-jarige de in braak had beraamd. Deze wei gerde eveneens te vertellen hoe de vork in de steel zat, omdat hij bang was dat zijn vader vanwege een slechte ge zondheid gevangenisstraf niet zou overleven. De man - in de jaren '80 voorzitter van de Leidse afdeling van de Cen trum Partij - moet binnenkort voorkomen. De officier van justitie ver zocht de rechtbankpresident vorige week al om vrijspraak. De verklaring, die één van de inbrekers toen aflegde, pleitte de 25-jarige vrij. De man zei tegen de rechtbankpresident dat hij de opdracht had gekre gen de vader buiten schot te houden en dat hij daarom de zoon had zwartgemaakt toen hij van de politie hoorde met wat voor familie hij te maken had. Volgens de officier van justitie was daardoor de basis onder het wettig en overtui gend bewijs verdwenen. hand op ons hart beloofd dat het de gemeente Leiden nooit méér zal gaan kosten dan 15 mil joen. Terwijl we toen al wisten dat het veel en veel duurder zou uitpakken. Maar nu het er alle maal staat kan de stad er weer zeker vijftig jaar mee vooruit. Dan denk ik: straks is iedereen ver geten langs welke politieke processen dat alle maal tot stand is gekomen. En dan vind ik het niet erg als ik daar een beetje vuile handen voor heb mogen maken." Inmiddels is duidelijk dat de gemeente mogelijk een drievoud van de vijftien miljoen in het tunnelproject steekt. Ook de beschrijving van de eerste dag van oud- wethouder Cees Waal door de PvdA'er zelf is leuk om te lezen. Waal kwam als opvolger van CDA- wethouder Kret. „Ik kwam de kamer van mijn voorganger Kret binnen en daar was helemaal niemand, want z'n secretaresse had ie ergens an ders benoemd. Er lagen ook geen stukken. Er was helemaal niets. Toen ging de telefoon. Een me vrouw uit Leiden die vroeg of ik iets kon onderne men tegen het feit dat de NZH-chauffeurs die dag hun jasje hadden uitgetrokken. Het was namelijk nogal warm. Ik dacht: die telefoon neem ik ook maar niet meer op." „Er kwamen ook wel af en toe bodes binnen i die van die mappen neerlegden waarop 'Urgent', 'Spoed' of 'Zeer Veel Spoed' stond", gaat Waal verder. „Dan keek je daar maar eens in. Maar ik wist niet dat ik een paraaf moest zetten, en dan kwam er weer een bode die een paar van die mappen weghaalde. Ik wist namelijk niet dat het de afspraak was dat als er op een bepaalde hoek van mijn bureau mappen lagen, dat die dan als geparafeerd en afgedaan werden beschouwd en dus werden weggehaald. Dus kwamen sommige mappen weer terug." Dit soort vraaggesprekken maken het boekje - in elk geval voor de mensen die in de Leidse poli tiek zijn geïnteresseerd - lezenswaardig. Maar over Joop Walenkamp - waar het uiteindelijk toch over moest gaan - maakt het niet veel dui delijk. Universiteit betaalt zelf studiefinanciering Studenten die komend studiejaar aan de Leidse Rijksuni versiteit wiskunde, natuurkunde, scheikunde, sterren kunde of informatica gaan studeren, krijgen een extra jaar studiefinanciering. Dat betekent dat ze straks vijfjaar over hun studie mogen doen in plaats van de huidige vier jaar. leiden caroline van overbeeke Bèta-studenten kunnen voor dit vijfde studiejaar een basis- en aanvullende studiebeurs krijgen uit het Auditorenfonds van de universiteit. De drie andere 'klassieke' universiteiten, Am sterdam, Utrecht en Groningen, zullen ook een extra jaar beurs invoeren en uit eigen middelen betalen. „Het pakket van de bè ta-studies is zo zwaar, dat de opleidingen eigenlijk niet in vier jaar zijn te doen", aldus een woordvoerder van de Leidse universiteit. Minister Ritzen van onderwijs is tegen een vijfjarige bèta-op- leiding en studiefinanciering aan de 'gewone' universiteiten. Vorig jaar kregen de drie techni sche universiteiten wél een ex tra cursusjaar voor hun toege paste bèta-opleidingen. Een doorn in het oog van de overige instellingen die daarvan veel concurrentie ondervinden. Stu denten kunnen aan de techni sche universiteiten immers een jaar langer over hun studie doen en krijgen extra onderwijs hetgeen de kwaliteit van de op leidingen ten goede komt. Deze week concludeerde de Visitatiecommissie Wiskunde dat de animo voor deze oplei ding flink afneemt. Vooral de 'gewone' universiteiten zouden daarvan, mede door de vierjari ge studieduur, slachtoffer wor den. De commissie pleitte er voor de studie wiskunde aan el ke universiteit te verlengen tot vijfjaar. Leiden kreeg voor haar wis- kunde-studie overigens het pre dikaat 'goed'. Wel zouden door de tijdsdruk aan de instellingen onnodig veel studenten voortij dig afhaken. Er is in vier jaar immers minder tijd voor reflec tie en studenten krijgen minder kans voldoende kennis op te doen. Vooral het afstudeeron derzoek lijdt daaronder, zo bleek uit het rapport. Ritzen vindt het jammer dat de universiteiten nu al tot de beurs-maatregel hebben beslo ten. Hij gaat nog met hen over leggen over de invoering van drie- en vijfjarige opleidingen. De minister vindt dat geld voor onderwijs en onderzoek niet moet worden besteed aan stu diefinanciering. Volgens de wet is het toege staan dat een universiteit een vierjarige studie over vijf of meer jaren uitsmeert. „Dan is het consequent en terecht om studenten ook extra studiefi nanciering te geven", aldus een woordvoerder. „Zij mogen in geen geval de dupe worden als de universiteit de opleiding over meer jaren uitsmeert." Ritzen noemt de concurrentie met an dere opleidingen „een slecht ar gument". waarde aan de signatuur van het tehuis. Voor gereformeer den en hervormden ligt dit per centage hoger. In zeer verstedelijkte gebie den is de vraag naar instellingen zonder levensbeschouwing (al gemene huizen) veel groter dan het aanbod. Die ontwikkeling doet zich ook voor op het 'plat teland', al is het verschil daar kleiner. Het onderzoek naar de be hoefte aan huizen met een spe cifieke levensbeschouwing is gedaan omdat het provinciaal bestuur in 1992 hierom had ge vraagd. De uitslag van het on derzoek (het aanbod aan tehui zen met een levensbeschou wing is groter dan de waag) noopt de provincie niet tot in grijpen. Het beleid is sinds een aantal jaren dat het aanbod be ter afgestemd wordt op de vraag zodat in de aangetroffen situatie 'vanzelf verandering komt. den haag monica wesseling Ouderen kiezen een verzor- gings- of verpleeghuizen niet op grond van hun levensbeschou wing (christelijk of algemeen). De kwaliteit van de verzorging, de sfeer in het huis en de be reikbaarheid ervan zijn voor ou deren veel belangrijkere criteria. Dat blijkt uit een onderzoek uit gevoerd in opdracht van de pro vincie Zuid-Holland. Alleen voor gereformeerden en in min dere mate hervormden speelt de grondslag wel een duidelijke rol. De bijna 800 ondervraagde ouderen kennen aan de kwali teit van de verzorging en het personeel een drie keer zo groot belang toe als aan de grondslag. Van de ouderen met een reli gieuze levensovertuiging laten de katholieken zich het minst gelegen aan deze grondslag. Van hen hecht krap 40 procent Kinderen houden grote schoonmaak in de Stevenshof leiden raymond grimbergen De kinderwijkraad van de Stevenshof houdt op dinsdag 19 maart in samenwerking met de Dienst Milieu en Be heer een schoonmaakfesti- val. Op-deze dag trekken 146 kinderen de wijk in om daar troep op te ruimen. De kin deren, leerlingen van groep 7 van basisscholen uit de Ste venshof, vinden het belang rijk dat ze buiten kunnen spelen zonder allerlei rotzooi om zich heen. Volgens de kinderwijkraad, die bestaat uit acht kinderen uit groep 7 of 8, gooien alle kinderen wel eens vuil op straat. Daarom is het volgens de raad ook goed dat ze alles eens opruimen. Speciale aandacht gaat er uit naar het water in de wijk. Met dreg gen en harken worden zoveel mogelijk sloten schoonge maakt. leiden/den haag anp Het Leidse biotechbedrijf Pharming heeft het mi nisterie van Landbouw gisteren voorzichtig ge vraagd de transgene stier Herman te laten leven. Een woordvoerder voor de onderneming spreekt over een oriënterend gesprek met enkele land- bouwambtenaren om te bezien welke mogelijk heden er zijn om Herman in tegenstelling tot wat c.ontractueel met Landbouw is vastgelegd niet naar de slachtbank te voeren. Het bedrijf heeft nog geen officieel, schriftelijk verzoek gedaan tot behoud van de stier. Een woordvoerder van Landbouw bevestigt het overleg met Pharming en dat daarbij de toekomst van Herman aan de orde is geweest. Er zouden geen concrete toezeggingen zijn gedaan. Het de partement wil inhoudelijk niet ingaan op het overleg. Bij de stier Herman is door een biotechnologi- sche ingreep een gen ingebouwd dat bij zijn vrouwelijke nakomelingen aanzet tot de produk- tie van het menselijk eiwit lactoferrine. Pharming, dat samenwerkt met onder andere het zuivelcon cern Nutricia, hoopt dat het geproduceerde eiwit diverse biomedische toepassingen kan krijgen, bij voorbeeld bij de preventie van bepaalde infecties van het maag-darmkanaal.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12