/EIDEN Bomen weg van Beestenmarkt Dit is een overwinning oor de democratie' ïeen nieuwe vondsten bij vuiloverslag Maximaal tien mille voor een goed plan Leerlingen onwel bij brand fietsenstalling Laatste katten uit pand Noorderstraat )|MDERDAG 14 MAART 1996 henny van egmond. 071 -5356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -5356429 HSL f~ Door een omme- I 3 zwaai van het CDA is de provincie nu voor stander van de HSL door het Groene Hart. Disco -y Een discotheek en I een bioscoop in het centrum van Alphen. Dat meldt het alternatieve stadshartplan van de SP. )uikers zoeken Leidse schipper ^uk/leiden Duikers van de brandweer zoeken vanaf dinsdag de jachthaven van Andijk naar een Leidenaar die met een oot in de haven lag en spoorloos is verdwenen. De duikers heb- T;n gekeken bij de boot en de plaats waar de dode hond van de an was aangetroffen. De politie kreeg dinsdagmiddag een mel- ng dat de terriër in het water lag. Ook werd doorgegeven dat b eigenaar van het dier niet op zijn schip aanwezig was, waarna e waterpolitie en de brandweer op zoek gingen naar de man. les wijst erop dat de Leidenaar verdronken is. Politie en brand- t eer hebben weinig hoop meer. Maandagavond werd de man oor het laatst samen met zijn hond gezien in het restaurant van Buurtjeshaven. Baas en hond vertrokken daar rond kwart iior elf naar de boot van de Leidenaar. NNO 1896 e echtgenote van Van B., schoenmaker, kwam gisteren bij de imeentepolitie van Leiderdorp aangifte doen van de gebeurte- is, dat haar man een revolver gekocht had. Zij vond die daad ïvaarlijk. Niet lang daarna kwam de politie er door meedede- ïg van Van B. zelf achter, dat die nieuwe revolver diende om jn vrouw er mede te dooden. Door middel van het vuurwapen iu hij zijn vrouw volgen in den dood! Gelukkig trof de Leider- jrpsche gemeente-veldwachter A.O. den gewapende even later den openbaren weg met zijn schietwerktuig aan. Het wapen, iet de patronen werd in beslag genomen. De kans bestaat dat in B. zal gestraft worden als hebbende overtreden de wet op ;t dragen van wapenen. NNO 1971 zaterdag 13 maart et is dinsdag a.s. veertig jaar geleden, dat de heer Herman Klei- ink, die de leiding heeft van de fotografische dienst van de errewacht, bij de Leidse universiteit in dienst trad. De jubilaris een knap cineast, die o.a. vele films van Leiden maakte. Voor van verenigingen verzorgde hij in de loop der jaren filmvoor- ellingen. Rechter staat rooien en verplaatsen groen toe Een laatste poging van de Stichting Beestenmarkt om het kappen en verplaatsen van kastanjes en lindes op de Beestenmarkt tegen te houden is mislukt. President D. Allevvijn van de Haagse rechtbank heeft gisteren schrifte lijk de bezwaren van de stichting tegen de kap afgewe zen. leiden hans koenekoop Woordvoerder G. Nagtegaal van de stichting had telefonisch een beslissing gevraagd. De uit spraak betekent dat de gemeen te Leiden vandaag, volgens plan, mag beginnen met het werk aan de bomen. Vijf lindes in de Steenstraat Illegaal betrapt Bij een controle in een horeca bedrijf aan de Herenstraat in Leiden, is gisteren een illegaal in Nederland verblijvende Turk aangetroffen. De 26-jarige man wordt uitgewezen. en/regio aad rietveld IOLC van voorpagina gemeenten in de Leidse re- zijn blij, dat zij van Gedepu- de Staten hun zelfstandig- el mogen behouden. Maar in blijdschap mogen zij niet jven steken, zegt burgemees- M. Zonnevylle van Leider- fp. „Dit is niet meer dan een ienstap, een aansporing om samenwerking in de regio te insiveren. We moeten nu achterover gaan leunen. Ik twee jaar geleden bij mijn :allatie al gezegd: de proble- n van de stad zijn ook onze blemen." inds het kabinet vorig jaar zijn nota Vernieuwing Be- urlijke Organisatie kwam !g in de regio de angst voor opgaan in centrumgemeen- _eiden toe. De bestuurders iden op hun achterste be- Samenvoeging met Leiden ten koste gaan van de de- cratische besluitvorming en afstand tussen bestuur en ger vergroten. Zonnevylle: ben blij dat er door anderen eens nuchter is gekeken ir de problemen in de regio, is een overwinning voor de nocratie." enstemmig zijn de regioge- enten in hun mening, dat den in zijn analyse van de blemen ten onrechte ge- entelijke herindeling heeft igewezen als de enige oplos sing. „Daarmee heeft Leiden een vertekend beeld gegeven", vindt drs. L. 't Hart, de gemeen tesecretaris 'van Zoeterwoude. „Door zijn eigen plan te trekken en een eigen rapport naar de provincie te sturen heeft Leiden bovendien voor veel commotie en emotie in de regio gezorgd." Voor zover er problemen zijn in de Leidse regio - en volgens burgemeester en wethouders van Leiden zijn die er volop - moeten die worden opgelost door ruimere bevoegdheden en een daadkrachtiger optreden van het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio (SLR), menen Ge deputeerde Staten. En als dat overlegorgaan er niet uitkomt 'zullen GS zo nodig knopen doorhakken'. „Dat lijkt me heel nuttig", zegt Zonnevüle. Het was precies de weg die Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten, Alkemade en Zoeter woude voor ogen hadden: bete re samenwerking in de SLR, met de provincie als scheidsrechter bij onoplosbare problemen. „Een mooi verhaal, ik zou het zelf geschreven kunnen heb ben", zegt Poelmans, over het standpunt van GS. „Het beves tigt de stelling van de regioge meenten, dat Leiden de knel punten in de regio wat over drijft." Burgemeester en wethouders van Leiden begroetten in sep tember vorig jaar enthousiast de nota Vernieuwing Bestuurlij- worden verplant naar de Turf markt. Vier kastanjes op de Beestenmarkt (voor McDo nald's) mogen verder groeien in het Ankerpark. Acht kastanjes die langs de kade staan gaan te gen de vlakte. Door rot in de stam zijn de bomen niet meer gezond. Van de twee kastanjes die op het parkeerterrein staan kan er een met een intensieve behandeling van de wortels in leven worden gehouden. De an der wordt ook gekapt. Als de bomen zijn gekapt of verplant kan de gemeente be ginnen met het autovrij maken en opnieuw inrichten van het plein. De kosten daarvoor be dragen ruim vier miljoen gul den. De plannen behelzen het verdwijnen van de parkeer plaatsen, een rijverbod voor au to's en de komst van terrassen. Nagtegaal kreeg eergisteren bericht van de gemeente waarin de kap werd aangekondigd. Een voorbarige 'move' vond hij, om dat rechter Allewijn de bezwa ren van de Stichting Beesten markt tegen de gehele herin richting van de Beestenmarkt nog niet heeft beoordeeld. „En zolang de rechter geen uit spraak heeft gedaan, lijkt het me niet nodig die bomen al te verplaatsen", zegt hij. „Het past precies in het hele inspraak plaatje tot nu toe. Geen enkele ondernemer steunt de plannen, maar de gemeente luistert ge woon niet naar ons en zet haar eigen zin door." De eigenaar van banketbak kerij Van Dam schakelde daar om gisteren onmiddellijk de rechter in. „In de hoop dat hij nog iets kon uitrichten tegen verplaatsing van de bomen. Ik moest er trouwens wel 400 gul den voor betalen." Rechter Allewijn ontdekte al snel dat hij weinig kon beteke nen voor Nagtegaal, die zich ge steund weet door vrijwel alle ondernemers rond de Beesten markt. In januari had de ge meente de kapvergunning ge publiceerd en daar was door de Stichting Beestenmarkt geen bezwaar tegen gemaakt. 'Gelet hierop en bovendien gelet op de omstandigheid dat het kappen en verplaatsen van bomen in verband met het plantseizoen in beginsel dient plaats te vin den voor 1 april 1996', zag de ke Organisatie. De staatssecre taris van binnenlandse zaken Vandervondevoort bepleitte daarin een onderzoek naar schaalvergroting van een twin tigtal gemeenten, waaronder Leiden. B en W zagen in samen voeging de mogelijkheid om sneller tot besluiten te komen over zaken als grote woning bouwlocaties, volkshuisves tingsbeleid en de verkeerspro blemen in de regio. De staatssecretaris keerde zich uitdrukkelijk tegen het uit breiden van bevoegdheden van zogenaamde gemeenschappe lijke regelingen, zoals het SLR. Daarmee zou een ondemocrati sche vierde bestuurslaag tussen provincie en gemeenten wor den geschoven. Maar dat is nu precies wat Gedeputeerde Sta ten, in navolging van de regio gemeenten, wél willen. „De provincie heemt duide lijk stelling tegen het standpunt van de staatssecretaris", vindt Poelmans. „Dat is opmerkelijk. En minstens zo opmerkelijk is het, dat in het standpunt van GS geen enkele suggestie van Leiden is overgenomen. Ik denk dat we nu vooral moeten mik ken op een goede samenwer king binnen de SLR. Of dat lukt is voor een groot deel afhanke lijk van de houding van Leiden. Leidse bestuurders hebben nogal eens de neiging bot te zijn in dat overleg." Scholieren van het Rembrandt kijken naar de brandende fietsenstalling. FOTO JÖRGEN ENDERT leiden raymond grimbergen Een felle brand in de fietsenstalling van de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat heeft gistermiddag voor 50.000 gulden schade aangericht. Het dak ging in vlammen op, twee brommers brandden volledig uit en de meeste fietsen liepen roet- en brandschade op. Vijf leerlingen en rector A. Harteveld moesten door de ambulancedienst worden behandeld vanwege ademhalingsproble men. De leerlingen konden ter plekke met zuurstof weer bij hun positieven worden gebracht. De rector moest ter observatie naar het ziekenhuis, waarna ze na enige uren weer naar huis mocht. Omdat veel leerlingen bang waren dat hun fiets in vlammen op zou gaan, probeer den ze de brandende fietsenstalling in te gaan om hun tweewieler te redden. De rec tor, die vond dat dit veel te gevaarlijk was, hield vlak voor de stalling de leerlingen op afstand. Hierbij werd ze geholpen door een toevallig passerende groep politiemensen. Rook De rector had echter veel rook binnenge kregen. „Kort nadat ik bij de fietsenstalling was weggelopen, voelde ik me wegzakken", verklaarde Harteveld. Het ambulanceperso neel vond het daarom noodzakelijk dat de rector ter controle in het ziekenhuis werd opgenomen. De brandweer, die met een blusvoertuig en een ladderwagen was uitgerukt, was bin nen tien minuten bij de scholengemeen schap aanwezig. Het duurde minder dan een uur voordat ze de brand, die rond 13.00 uur werd ontdekt, onder controle had. Hier door konden alle fietsen die in de branden de stalling stonden, worden gered. Volgens een woordvoerder van de politie is de oorzaak van de brand nog onduidelijk. „Maar we denken aan brandstichting. De brandhaard bevond zich namelijk in een hoek van de fietsenstalling, waar weinig brandbaar materiaal is gevonden. Het is dus uitgesloten dat bijvoorbeeld een wegge worpen peuk de oorzaak is." De technische recherche stelt een nader onderzoek in. president geen aanleiding het kappen tegen te houden. Nagtegaal geeft toe dat de Stichting Beestenmarkt geen bezwaren heeft ingediend tegen de kapvergunning voor de bo men. „Dat had eigenlijk gemoeten. Er heeft ook een publicatie bij de gemeenteberichten gestaan, maar het spijt me zeer, dat was zo'n klein weggedrukt stukje, daar heb ik overheen gelezen." De bezwaren van de stichting tegen de verkeersmaatregelen staan pas volgende maand op de rol van de bestuursrechter. leiden caroline van overbeeke Leidse Dierenbescherming van daag opnieuw pogingen om de laatste katten te vangen in de woning aan de Noorderstraat. Omdat de Woningbouwvereni ging Leiden de ingang van het huis had dichtgespijkerd, kon den de vrijwilligers tot hun groot ongenoegen enkele dagen niet naar binnen. „Ik had een advocaat ingeschakeld als het nog langer had geduurd", aldus bestuurslid P. van Kessel van de Dierenbescherming. De katten die nog in huis zit ten, waren eigendom van een 69-jarige man die begin maart dood in zijn woning werd aan getroffen. Hij had daar enkele weken gelegen. De katten hiel den zich in leven met het stoffe lijk overschot. Vorige week haal de de Dierenbescherming met veel moeite al negen dieren uit de woning. De woningbouwvereniging heeft eind vorige week het pand stevig vergrendeld, uit vrees voor krakers. Het gevolg was dat de Dierenbescherming zijn werk niet meer kon doen en de laatste katten, naar schatting een stuk of acht, 'onverzorgd achterbleven'. Van Kessel: „Als dierenbe scherming zetten wij ons in voor dieren die aan hun lot zijn overgelaten. Snelheid is nu ge boden, temeer we de katten niet in één dag kunnen vangen." Na overleg met de woning bouwvereniging konden dieren beschermers vanmorgen het huis in via een opengebroken deur. In huis worden kooien met lokaas neergezet om de katten te vangen. De beesten gaan vervolgens naar de dieren arts voor controle. Vervolgens wordt een besluit genomen over hun toekomst. am vliegas niet gevonden en wim koevoet het bodemonderzoek, gis- ichtend, op het terrein van vuiloverslag aan de Gabriël tzustraat is geen dam van gas gevonden. Wel zijn de en verontreinigd en is er ook ter een kantoorgebouw een ot gat dat met vliegas en en- lagen grond is gedicht. Vol- s een provinciewoordvoer- én volgens wethouder J. irier (GroenLinks) waren de- verontreinigingen echter al tend. Ze zouden zijn vastge- in een rapport dat bureau injewoud heeft opgesteld, i Groenoord kent niemand rapport, stelt E. van Aelst, roner en aanvoerder van een iegroep die strijdt tegen het ■tel van de sluiting van het rein. Van Aelst was gisteroch- d uitgenodigd om het onder- ik bij te wonen. Hij moest de kken waar de vliegas werd moed aanwijzen. Van Aelst ift zijn informatie van een 1-directeur van de vuilver- it als overslagstation. In Zoe- kvoude moet een nieuwe Dl irslag komen en de vertragin- )A i die dat project oploopt, be- enen voor Groenoord dat de Bnkjoverlast bezorgende Actievoerder Van Aelst (midden) houdt het onderzoek in de gaten. overslag aan de Gabriël Metzu- bruik blijft, straat in bedrijf blijft. Eerder De bodemverontreinigingen was toegezegd dat deze op 1 ja- met vliegas zijn volgens Laurier nuari van dit jaar zou sluiten, 'vrij ernstig'. Saneren is noodza- Nu ziet het er naar uit dat de kelijk. Hoe en wanneer is nu overslag tot begin 1998 in ge- niet te zeggen. Veel hangt af van FOTO HIELCO KUIPERS de bestemming die het gebied krijgt als de overslag dicht is en de gebouwen zijn afgebroken. Gevaar voor de volksgezond heid is er niet. Van Aelst betreurt het dat de dam van vliegas klaarblijkelijk niet bestaat. Hij hoopte erop dat nieuw ontdekte verontreini gingen de provincie en de ge meente Leiden verder onder druk zouden zetten om tot slui ting over te gaan. De ruim hon derd bezwaarschriften die om wonenden tegen het uitstel in dienden, zijn ongegrond ver klaard. Maar Van Aelst slaakt de strijd nog altijd niet. Hij wil dat wethouder Laurier en Groen oord in een convenant vastleg gen wanneer de overslag op slot gaat. „Alleen als het zwart op wit staat, kan niet meer naar goeddunken van de provincie en de gemeente worden uitge steld." Probleem bij zo'n convenant is dat voor wethouder Laurier niet duidelijk is met wie uit Groenoord hij zo'n overeen komst moet aangaan. Van Aelst maakt geen deel uit van het buurtcomité. Hij heeft juist een actiegroep opgericht omdat het buurtcomité naar zijn smaak de belangen van de wijk in deze kwestie heeft verkwanseld. En vanuit het buurtcomité hebben Laurier geen signalen bereikt dat er behoefte is aan zo'n con venant. Comité Elfstegentocht in samenwerking met Leidsch Dagblad De opbrengst van de zondag 4 februari verre den Elfstegentocht moet ten goede komen aan de Leidse gemeenschap. Het comité Elfstegen tocht Leiden heeft besloten om in samenwer king met het Leidsch Dagblad lezers van deze krant op te roepen plannen in te dienen waar aan dat geld kan worden gegeven. Er is maximaal 10.000 gulden in kas. Dat kan worden besteed aan één creatief idee. Maar ook plannen die minder kosten zijn van harte wel kom. Het is mogelijk dat de jury uiteindelijk kiest voor bijvoorbeeld twee plannen van 2500 gulden en vijf van 1000 gulden. Volgens W. Buijteweg en N. Quakernaat is in het comité Elfstegentocht lang gesteggeld over het doel van de opbrengst: „Er is meer dan tien mille binnen gekomen. Een deel van het geld is gereserveerd voor de aanloopkosten van een nieuwe Elfstegentocht. Over het doel van die tienduizend gulden werden we het niet eens." „We kwamen steeds weer uit op de dezelfde goede doelen die al jaren van veel kanten wor den gesteund. We zoeken nu iets anders, iets originelers. In ieder geval bestemmingen waar voor normaal gesproken weinig of geen geld be schikbaar is. Vandaar dat we de Leidse bevol king willen laten meepraten." Het is de eerste keer dat het comité op deze wijze de opbrengst van de Elfstegentocht wil besteden. In 1985, het jaar dat de tocht voor het eerst werd verreden, en in 1986 ging het geld naar de uitvoering van Elckerlyc in de Pieters kerk. Dat doel werd destijds door het comité zelf uitverkoren. Plannen Alle plannen die volgens onderstaande regels worden ingediend, komen in aanmerking voor een geldelijke bijdrage. 1deelname is alleen mogelijk voor verenigin gen, organisaties, e.d. zonder winstoogmerk uit Leiden ofwel verenigingen, organisaties, e.d. waarbij veel Leidenaars (meer dan 50 procent) zijn aangesloten. 2. het ingestuurde plan dient de navolgende elementen te bevatten: wie is de indiener van het plan, voor wie is de aanvraag bedoeld (wel ke doelgroep), onderbouwing van het plan (waarom dit doel?), begroting van de kosten, de datum waarop de activiteit plaatsheeft. 3. plannen dienen uiterlijk 15 april 1996 te zijn ingediend op het navolgende adres: hoofd redactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB LEIDEN, onder vermelding van 'Actie Elfstegen tocht'. 4. de redactie van het Leidsch Dagblad maakt een voorselectie van maximaal 15 plannen. De geselecteerde plannen worden gepubliceerd in het Leidsch Dagblad. 5. het bestuur van de Elfstegentocht neemt uiterlijk 19 mei 1996 (IJsheiligen) een besluit over de winnende plannen. De winnaars wor den in het Leidsch Dagblad bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13