Leidsch Dagblad Groots plan voor opknappen Burcht B ^ecai stopt overleg net sportkanaal Dole vrijwel zeker uitdager Clinton 33^ Leimuiden loopt uit voor Bob de Jong )nderzoek Voorhout )leit De Goeij vrij IEVEAO975 'Inning premies WAO en WW niet efficiënt' Passagiers uren vast in trein bij Sassenheim Intratuin op I z'n Japans. GOED OENSDAG 13 MAART 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland >24, Kankercellen blijken te werken als mogelijk vaccin tegen de ziekte Fantoom Europese superstaat spookt bij Britten Cultuur en Kunst Herman Brusselmans 9 opent Boekenweek Leiden Sport leimuiden 'Bob zet heel Leimuiden op z'n kop'. Leimuiden liep gisteravond uit om zijn held Bob de Jong, de kersverse wereldkampioen schaatsen bij de jeugd, toe te juichen. De 19-jarige Leimuidenaar prolongeerde het afgelopen weekeinde zijn wereldtitel in Calgary. In een grote Cadillac en getooid met een cowboyhoed werd De Jong in zijn woonplaats ingehaald. Het clubgebouw van Nut en Ver maak barstte uit zijn voegen toen de wereldkampioen arriveerde. Toen burgemeester Van Beek het woord nam, werd het stil: „Dit is een telegram van de koningin. Ook zij feliciteert je met je prachtige prestatie." Met bijna trillende stem bedankte Bob zijn begeleiders. De huidige wereldtitel betekent meer voor hem dan die van vorig jaar. „Nu was er veel meer concurrentie." Kim de Blaey, oprichter van de fanclub van De Jong: „Hij blijft bescheiden." foto holvast/marklamers Leiden wil desnoods met heli 's materiaal invliegen Desnoods met helikopters wil de gemeente straks werk tuigen en materiaal invliegen, die nodig zijn voor het op knappen van de Burcht. Gisteren presenteerde wethou der J. Laurier een inmiddels door het college goedge keurd plan om het monument en de kunstmatige heuvel waarop het is gebouwd te redden. leiden annet van aarsen Het is een ambitieus en gecom pliceerd plan van naar schatting zo'n twee miljoen gulden en het moet met de nodige haast wor den uitgevoerd. Niet alleen om dat de burchtheuvel langzaam maar zeker steeds verder weg spoelt, maar ook omdat de Burcht volgend jaar zomer klaar moet zijn als Leiden culturele hoofdstad van Zuid-Holland is. „We hebben haast", aldus wethouder Laurier. „Er moet wat gebeuren. Dat zeggen we al tien jaar, maar nu gaan we aan de slag." In 1987 werd al gecon stateerd dat de taluds in slechte conditie verkeerden, evenals de grondkeringen onder aan de heuvel. De jaren erna kon de heuvel steeds verder eroderen, terwijl de gemeente zich suf piekerde om een goede oplos sing te vinden voor de proble men. Die is nu binnen handbe reik met een nieuwe methode om de noodzakelijke grondke- ring onder aan de heuvel aan te brengen. Met deze zogeheten 'Silent-Piler-Methode' kan de kering trillingsvrij worden aan gebracht. Een traditionele hei machine zou schade veroorza ken aan de omliggende monu mentale huizen. „De machine, die we willen gebruiken is klein en hand zaam", zegt Laurier. „Maar de ruimte rondom de Burcht is zo krap dat we problemen voor zien om het materieel op de juiste plek te krijgen. We bekij ken of we een stuk grond onder de toegangspoort kunnen weg graven om zo de nodige ruimte te creëren. Lukt dat niet, dan moeten we het materieel wel licht zelfs invliegen met heli kopters." De wethouder schat dat de hele operatie zo'n twee miljoen gulden gaat kosten. De finan ciering is, op een al eerder gere serveerd bedrag van zes ton, nog niet rond. De directeur van de dienst milieu en beheer heeft daarom opdracht gekregen zo snel mogelijk met voorstel te komen voor de nog ontbreken de financiële dekking. Pagina Leiden: Monumentale bomen moeten wijken k'thouders oorzaak politieke problemen 3qrhout wim van wanrooy ier t brouwer E politieke problemen in >orhout zijn niet zo zeer ver- jrzaakt door burgemeester M. I Goeij-Smulders, maar meer )or de zwakke wethouders en it eigengereide optreden van kele fractievoorzitters. Tot die nclusie komt onafhankelijk iderzoeker ir. E. Storm in zijn pport over de bestuurlijke rhoudingen in het bollen- >rp. Het rapport is gemaakt in )dracht van de commissaris n de koningin en de gemeen- Voorhout nadat de politieke, iders in het dorp een negatief Ivies gaven over de herbenoe- ing van de burgemeester. Mevrouw De Goeij werd door :n onder meer verweten dat ze )or haar eigenzinnigheid de ilitieke verhoudingen in Voor in >ut had verstoord. Storm V eent echter dat er veel waar- «p iring is voor de daadkracht en ïidelijkheid van de burge- eester. Wel erkent hij dat haar menspel met wethouders, lige ambtenaren en ffactie- orzitters af en toe stroef ver- opt. Ronduit vernietigend is de onderzoeker over de wethou ders, enige fractievoorzitters en de vertrouwenscommissie voor haar herbenoeming. Storm ver klaart onder meer dat 'enkele fractievoorzitters zichzelf ten onrechte van meer lokaal en be stuurlijk gewicht achten dan het, inderdaad niet sterke, colle ge bij elkaar'. Hoewel Storm geen namen noemt, is het dui delijk dat hij daarbij doelt op D. IJdo (CDA) en J. Warmenhoven (Gemeentebelangen). De ver trouwenscommissie heeft ver der, zo stelt hij, op 'veel te bruuske wijze' geprobeerd de herbenoeming tegen te houden en daarbij de regels zowel naar letter als naar geest veronacht zaamd'. Toch denkt Storm dat de be trokkenen er onderling uit kun nen komen. Hij pleit er wel voor op zo kort mogelijke termijn 'creatief te zoeken naar herstel van het onderlinge vertrouwen'. „Binnen zes tot acht maanden moet er een verbeteringsproces zijn opgetreden. Daarbij zou hulp van buitenaf wenselijk kunnen zijn." ^sterdam anp/cpd Nederlandse kabelexploitan- n en de nieuwe KNVB-Sport- ndër hebben gisteren geen rereenstemming bereikt over doorgifte van het kanaal. De ploitanten, verenigd in de Ve- weigeren nog steeds twee ilden per aansluiting te beta- voor doorgifte van de zen- Het sportkanaal gaf ons geen ikele ruimte om te onderhan den. Jammer. Een gemiste aldus Vecai-voorzitter inhoorn gisteravond in trecht. „Het sportnet is ge- >nden aan een contract met KNVB, dat de clubs jaarlijks miljoen gulden garandeert, hebben hun businessplan ibaseerd op de 140 miljoen ilden die de exploitanten oeten inbrengen. Maar wij illen het sportkanaal niet an- irs behandelen dan andere immerciële aanbieders" De exploitanten willen niet .AMELPARKET EUI r^PA EUROPA ■RRKET betalen, omdat ze die kosten dan zouden moeten doorbere kenen aan de consument. Bo vendien vrezen ze dat andere zenders ook geld gaan vragen. De Holland Media Groep (RTL 4, RTL 5 en Veronica) heeft dat al aangekondigd. Nu betaalt HMG nog aan de exploitanten voor doorgifte op de kabel. De gemeente Rijswijk liet vanmorgen weten landelijk campagne te gaan voeren tegen de komst van de KNVB-Sport- zender. De exploitant van het Amsterdamse kabelnet, A2000, kondigde gisteren echter al aan nu zelf met de sportzender te zullen gaan onderhandelen. Een woordvoerder van het sportkanaal wilde alleen kwijt dat 'het kanaal er zeker komt per augustus'. Pagina 2: Voetbal als breek ijzer voor nieuw fenomeen FC Den Haag wil drie Katwijkers leiden rob onderwater FC Den Haag heeft de voetbal lers Pim Langeveld, lohan Vo gelaar (beiden Katwijk) en Peter 'Kruit (Quick Boys) een contract voorgelegd. De drie hebben tot volgende week zondag de tijd om de voorwaarden te accepte- leiden gert visser Enkele honderden reizigers hebben gistermiddag in de spits vastgezeten in een trein die bij Sassenheim was komen stil te staan. Pas na twee uur konden de naar schatting 200 reizigers de trein verlaten waarna ze met bussen verder werden vervoerd naar het station in Leiden. Door nog onbekende oorzaak bleven de draden van de boven leiding in de stroomafnemers van de trein hangen. De boven leiding werd daardoor over een afstand van enkele honderden meters stukgetrokken. De dra den vielen over de trein heen en hoewel de stroom onmiddellijk werd uitgezet, bestond het risi co dat er inductiespanning op de draden bleef staan. Passa giers liepen het risico bij het verlaten van de trein een dode lijke schok te krijgen, daarom bleven de deuren gesloten. Zelfs passagiers die hun hoofd uit het raam staken, kregen van de conducteur het dringende ad vies dit niet te doen. Het duurde twee uur, mede door files op de A4, voordat monteurs van de NS arriveer den om de stroom van de dra den af te nemen. Omdat de WASHINGTON Rtr-AFP De leider van de Republikeinse meerder heid in de Senaat, Robert Dole, wordt vrij wel zeker de uitdager van president Bill Clinton bij'de Amerikaanse presidentsver kiezingen van 5 november. Nadat de favo riet van de leiding van de Republikeinse Partij vorige week de voorverkiezingen in negen staten had gewonnen, won hij giste ren op 'Super Tuesday' volgens de progno ses in alle zeven staten waar werd gestemd. Bill Clinton is zeker van de Democrati sche presidentsnominatie. De Amerikaanse president, die nog formeel bekend moet maken dat hij kandidaat is voor herverkie zing, kreeg gisteren zonder serieuze rivalen bij partijverkiezingen in Hawaii alle dertig afgevaardigden van die deelstaat achter zich. In Florida behaalde Dole volgens de eer ste resultaten 51 procent van de stemmen. Zijn twee overgebleven rivalen, Steve For bes en Patrick Buchanan, moesten met res pectievelijk 21 en 18 procent genoegen ne men. Ook in Tennessee en Oklahoma heeft Dole waarschijnlijk meer dan de helft van het aantal stemmen gekregen. De 72-jarige senator zou ook de voorverkiezingen in de staten Texas, Louisiana, Mississippi en Ore- Roda JC schiet RKC naast RodaJC Stier Herman mogelijk naar dierentuin polsbroek rudolf kleun Hij staat alleen in een grote box in de stal van de proefboerderij van het Leidse bedrijf Pharming in Polsbroek in de Lopiker- waard. Herman, de eerste gene tisch aangepaste stier ter we reld, heeft zijn werk gedaan. Hij heeft nakomelingen voortge bracht die het menselijke eiwit lactoferrine in hun melk produ ceren. Eind juni loopt de vergunning voor het experiment met Her man en zijn nakomelingen af. Dan moeten ze naar het slacht huis. Maar Pharming wil dat voor Herman een uitzondering wordt gemaakt. „Herman kan wat ons betreft hier blijven, maar we zouden hem ook aan een dierentuin willen schenken. Net als Sunny Boy, de legenda rische fokstier die meer dan een miljoen nakomelingen heeft ge produceerd. Die leeft ook nog. Voor een dierentuin is hij ook iets bijzonders: 's werelds eerste transgene stier", zegt woord voerder Rob Meines van Phar ming. Het personeel en de directie van Pharming is zich gaan hechten aan de inmiddels ruim vijf jaar oude stier. Zijn verzor gers lopen helemaal weg met hem. Ze hebben voor Herman speciaal een radio in de stal op gehangen. Hij houdt van pop muziek. Zijn favoriete station is Radio 3. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 HET WOORD IS AAN Feuchtersleben Ware rust is niet onthouding van beweging; zij is het evenwicht der bewegingen. -2770 r/8o V/go 20% 20% 20% ÏSSnM 40% 20% 20% Uitgebreid weoroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie -8,9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan19 De kortingsbon geldt van daag de dansvoorstelling 'The circle effect' van Andrea Leine Harijono Roebana in het LAKtheaterin Leiden. den haag anp Onderzoek Algemene Rekenkamer De verenigingen leggen voorlo pige premies op die zij nader hand moeten bijstellen. In de praktijk leidt dit tot grote vertra gingen bij de vaststelling en na- heffing van de definitief ver schuldigde premies. Zo bedroeg de benodigde naheffing over 1993 maar liefst 763 miljoen gulden (6,4 procent). De Rekenkamer signaleert verder dat zowel de Belasting dienst als de bedrijfsverenigin gen te weinig controleren of werkgevers wel voldoende pre mies betalen. Het probleem is hier dat de mogelijkheid tot na- heffing na vijf jaar verjaart. Om dat te voorkomen, moeten de instelllingen een bedrijf ten minste eens in de vijf jaar con troleren. Dit komt overeen met een controledichtheid (pak kans) van twintig procent. De inning van WW- en WAO- premies gebeurt niet efficiënt. Ook is niet duidelijk of alle werkgevers wel premies afdra gen. Werkgevers die dat wel doen, kunnen nagenoeg onge straft de premie-afdracht ver tragen. Ook vindt er te weinig controle plaats. Hierdoor lopen de bedrijfsverenigingen miljoe nen guldens aan inkomsten mis. Dit blijkt uit een onderzoek van de Algemene Rekenkamer naar premie-inning bij acht be drijfsverenigingen en de Belas tingdienst in 1993 en 1994. De Rekenkamer signaleert dat de Belastingdienst voor de hef fing van de AOW- en AWBZ- premies een andere methode hanteert dan de bedrijfsvereni gingen voor de ww en de wao. tkltfö Passagiers van de gestrande trein konden gedurende twee uur weinig meer doen dan met de neus tegen de ruit naar buiten kijken. foto nico garstman trein vlakbij een doorgaande weg was komen stil te staan, konden de passagiers betrekke lijk eenvoudig de klaarstaande bussen bereiken. De hele avond moest het treinverkeer tussen Amsterdam en Den Haag wor den aangepast. Vanochtend rond half zeven was de schade aan de bovenleiding hersteld en kon de normale dienstregeling weer worden hervat. tkiitt. Nog 1 nachtje slapen! gttintrahiin HEI GROENE WARENHUIS VOORSCHOTEN. Leidseweg 518, tel. 071 5322203 gon hebben gewonnen. Dole zei in een eerste reactie dat „het er behoorlijk goed uitziet" met zijn nominatie. Hij voorspelde dat 5 november een even vrolijke dinsdag zal worden als Super Tues day. Dole riep op tot eenheid binnen de Re publikeinse Partij. „Naar mijn mening heeft Clinton vrij spel zolang wij met elkaar op de vuist gaan of ruziën. Wij moeten ons rich ten op Clinton, niet op Bob Dole of ieder ander", meende hij. Ook de leider van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardig den. Newt Gingrich, riep op tot eenheid binnen zijn partij. NIEUWE ABONNEES DE Ja, dat Is goed nieuws. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: - (I.v.m. controle bezorging) Per maand a Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag J

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1