Rotsvast in zachtboard Prettig douchen overdwars Muis zet deur klem n iHi n WêÊÊÊÊM R O P Consument Kromme steun houdt waaier recht DINSDAG 12 MAART 1996 ISD/ HENK VAN GURP«GPD Met de 'Super Bracket' van Broco Tools kunnen zelfs aan zachtboard plafonds gewichtige zaken worden opgehangen. Een klein hamertje is het enige gereedschap dat ervoor nodig is. De haak kan, behalve aan zachtboard ook aan (akoestische) systeemwanden en plafonds, houtwolcement-, hardschuim- en gipsplaten worden bevestigd. De eigenlijke houder bestaat uit een rond, conisch, kunststof dopje met acht evenwijdig aan de bui tenzijde lopende schachten. Nadat die dop op de gewenste plaats is gezet, wordt in elk van de schach ten een lange dunne nagel gesto ken en in het plafond vastgedrukt of getikt. Daarna kan het vierkante afdekkapje geplaatst en de schroefhaak ingedraaid worden. Het kapje zit dan muurvast en de haak is gebruiksklaar. Het geheel is ook weer eenvoudig weg te halen en elders te gebrui ken. De 'beschadiging' aan het plafond bestaat uit niet meer dan acht kleine gaatjes die met een beetje vulmiddel makkelijk te re pareren of te camoufleren zijn. Afhankelijk van de ondergrond is de haak te belasten met een ge wicht tot twintig kg. Deze pro bleemoplosser is te koop bij Ijzer waren- en gereedschapszaken. Prijs 6,95 gulden. Info: Broco Tools, 078 - 67 43 29 3. Twee bodyshowers maken het douchen nog aantrekkelijker. HENK VAN GURP«GPD Genoeg vari dat saaie douchebad van bo venaf? Overdwars kan nu gemakkelijker dan ooit. De Body-shower is uiterst een voudig te installeren en bovendien zeer betaalbaar. Massage is een groot woord, maar de vele, dunne maar krachtige wa terstralen vertroetelen de bader wel. Het van ABS-plastic vervaardigde sys teempje bestaat uit vijf van kleine sproei- gaatjes voorziene, verticale buizen die boven en onder met elkaar verbonden zijn. Door het geringe gewicht (leeg 470 gram) is de installatie met zes zuignap pen op elke vlakke ondergrond vast te zetten. Ook het aansluiten is uiterst sim pel. Na het losschroeven van de bestaan de doucheslang wordt een T-stuk ge plaatst. Daarop zijn de bestaande en de nieuwe doucheslang aan te sluiten. De keuzeknop in het T-stuk maakt het mo gelijk een van beide douches of beide te gelijk te laten werken. Pluspunten zijn ook dat deze douche het hoofd, jraar en make-up, desgewenst droog houdt en dat hij voor kinderen minder 'bedreigend' blijkt te zijn dan het gebruikelijke stortbad. Prijs incl. verzend kosten 99,95 gulden, winkelverkoopprijs 69,95 gulden. Te koop bij filialen van: Big-Boss, Doe-Land en Bouwvaria. Info: Hongtex BV, 01 62 - 42 46 50. Vooral wanneer er kleine kin deren in huis zijn is het han dig, wanneer een deur in elke gewenste stand kan worden vastgezet. Dat vermindert de kans op beknelde vingertjes of het hard dichtslaan door me debewoner of tocht. De 'deur muis' van Jippie's regelt dat feilloos. Hij is geschikt voor al le binnen-, buiten-, terras- en balkondeuren. De deur hoeft er alleen maar overheen ge schoven worden tot in het ver laagde gedeelte. De veerkracht van het materiaal in combina tie met de antisliprubbers houden de deur dan stevig in de gekozen positie. Door met de voet het verhoog de gedeelte in te drukken wordt de werking opgeheven. Bukken is er niet bij. Dat maakt de muis dan ook bij zonder geschikt voor degenen voor wie dat bezwaarlijk of on mogelijk is. Ook bij schuur-, schilder- en schoonmaakklus- sen aan deuren kan de muis goede diensten bewijzen. Prijs 9,95 gulden. Te koop bij Prenatal- en Thuiszorgwinkels. Info: J.P. Vos Import, 073 - 62 14 27 3. P u 6 4 9 4 6 5 2 2 10 2 1 6 2 10 3 3 7 6 5 2 6 4 3 8 2 7 2 3 2 6 3 4 3 3 7 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. naaktloper; 2. vrucht; 3. mondvoorraad; 4. waarnemen; 5. beroep; 6. leerv.d. relaties tus sen planten- en dierenwereld en hun omgeving; 7. versiersel; 8. bezinksel. WOORDZOEKER Overgebleven woord: NUMMERPLAAT Een beetje ruimte tussen deur en vloer is voor de 'mui R I P HEINZ OOM A/&//VZM'/V TOMPOES De volgende morgen werd heer Ollie al vroeg opgebeld. Het was de secretaris van de Kleine Club, die mededeelde, dat de burgemeester niet komen kon om verslag uit te brengen. „Hij is onge steld", zei de secretaris een beetje ont daan. „Net als de markies. Zou er soms een besmettelijke ziekte heersen in dat kasteel, meneer Bommel?" „Ik weet het niet", zei heer Ollie. „Maar ik zal er eens mijn gedachten over laten gaan." Hij legde peinzend de hoorn neer. „Daar is iets niet pluis", zei Tom Poes, toen die het gesprek ge hoord had. „Maar of het nu een be smettelijke ziekte is? In ieder geval is het de moeite waard om eens op on derzoek uit te gaan. „Het is een kwestie van pluis of niet pluis", zei heer Bommel. „Ik heb dat direct al aangevoeld, als heer zijnde. Maar men wilde naar mij niet luiste ren." Tom Poes was echter de kamer al uitgelopen en zonder zich te bedenken begaf hij zich naar de woning van bur gemeester Dickerdack. Maar aanbellen deed hij niet. Er stond een oude woon wagen voor de deur, die hem bekend voorkwam en een morsige grijsaard voerde op kakelende toon een gesprek met het dienstmeisje. „Meneer is niet te spreken", zei die. „Voorniemand." „Mooi", zei de oude akelig lachend. „Dat dacht ik wel. Zeg meneer maar, dat ik standplaats heb gekozen tegen over de Kleine Club. Pas is mijn naam. Hocus Pas, in gezichten en feestneu zen voor alle gelegenheden. Een gere nommeerd bedrijf, hèhèhè! Vergeet niet, het aan meneer te zeggen, kind lief. Daar zou je last mee krijgen." Hij verliet het pand onder kakelend gegrinnik en Tom Poes, die om een hoek had staan luisteren, keek hem ge schrokken na. W DOOR HANS VAN ES Het zeer krachtige hogedrukgebied boven Noordwest-Rusland mei een kerndruk van 1055 hectopascal heeft de temperatuursverdelii in Europa op zijn kop gezet. In het hoge noorden werden gistermii temperaturen van enkele graden boven nul gemeld en dat is voor ken als Nova Zembla, de Noordkaap en Spitsbergen vrij ongebruikj lijk in deze tijd van het jaar. De vroege voorjaarswarmte werd metsf: zuiderstorm vanaf de Atlantische Oceaan het poolgebied binnenga56 D blazen. Aan de andere zijde van het hogedrukgebied kreeg een gro deel van West-en Midden-Europa nog een partij winterkou, afkom uit Siberië te verwerken. Boven Duitsland, Polen en Tsjechië bleel kwik midden overdag bij -5 graden steken, terwijl een storing in de bovenlucht - een zg.'koudeput' - sneeuwbuien liet neerdalen. Ook - ons land was er na een paar vriendelijke, lente-achtige dagen eenj a voelige daling van temperatuur. Wolkenvelden schermden de zoni gelmatig af en een droge, vrij krachtige oostenwind hield het kwik maximaal +2 graden. In de afgelopen nacht klaarde het op en met minima rond -5 graden werd het venijnig koud. Ook vandaag is het uitgesproken koud. Alleen als de zon doorbreekt wordt het vriespu; in de middaguren even overschreden. Een aanval van zachte, Atlar!j: Q sche lucht strandt boven de Britse Eilanden. Die confrontatie geel ter plaatse aanleiding tot regen en sneeuw. Ons land ligt juist in ds kalmtezone tussen dit neerslaggebied en de sneeuw over onze oos grens. Komende nacht kan het bij helder weer op veel plaatsen op nieuw matiggaan vriezen. Morgen schuift het neerslaggebied van? de oceaan wat verder op in oostelijke richting, maar moet tegen he machtige blok van hogedruk opboksen. De meeste neerslag druip in de richting van de Middellandse Zee. Wolkenvelden dringen we ons land door, maar wellicht is er toch ruimte voor wat zon. Het bl nog even aan de koude kant. Het kwik loopt een fractie hoger op vandaag; tussen 2 en 5 graden. Later in de week begint de atmosl wat op te warmen en bij wat zon zijn maxima van circa 7 graden gelijk. Het is nog met geheel duidelijk of de storingsgebieden bovi Zuidwest-Europa ons land alsnog weten te bereiken. Het Noord-Ei ropese hogedrukgebied lijkt taai genoeg om de wind nog tot komei weekeinde in de oosthoek te houden met aanhoudend lichte vorst de nacht. Tom Poes en de Gezichtenhandel KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden en droog. Naar het zuiden toe meer bewolking en aan de kust kans op wat regen. Toenemende zuidelijke wind, langs de westkust mogelijk zuiderstorm. Maxima van iets boven nul langs de kust tot ongeveer min 5 langs de grens met Zweden. Zweden: Flink wat zon en vooral in het zuiden ook wolkenvel den. In het uiterste zuiden kans op neerslag, verder droog. Toenemende oos tenwind. Overdag lichte tot matige vorst. Denemarken: Wolkenvelden, ook perio den met zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur iets onder nul. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen, morgen in het oosten mo gelijk ook sneeuw. In zuidoost-Engeland vandaag nog wat zon en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Vandaag waaTt er een stevige zuidelijke iwind. Maxima morgen van 3' graden aan de Engelse oostkust tot 8 in Ierland. België en Luxemburg: Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en later op de dag kans op wat sneeuw. Middag- temperatuurongeveer 3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en van het westen uit af en toe regen, morgen in het uiterste noorden en oosten kans op sneeuw. Vandaag in de oostelijke departementen nog perioden-met zon en overwegend droog. Maxima morgen van circa 3 gra den in het noordoosten tot 10 plaatse lijk in'Bretagne. Portugal: Vandaag flinke perioden met zon. In het noorden wolkenvelden en later regen. Morgen overal wolkenvelden en een en kele bui, misschien met onweer. Maxi ma dalend naar ongeveer 15 graden op morgen. Madeira: Flinke perioden met zon. Morgen ook wolkenvelden en een enkele bui, Maxi ma ongeveer 16 graden. Spanje: Vandaag zonnige perioden. In het noord westen veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen wolkenvelden en een toe nemende kans op wat regen. Aan de costa's in het zuido'osten nog perioden met zon en overwegend droog. Maxima morgen ongeveer 14, aan de zuidelijke costa's lokaal 20 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, maar in het noorden ook wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima op de zuidstranden rond 23 graden. Marokko: Westkust: Eerst nog een enkele bui. Ge leidelijk meer opklaringen. Morgen later op de dag opnieuw toenemende buien kansen. Ook onweer is mogelijk. Maxi mumtemperatuur ongeveer 19 graden. Tunesië: Afwisselend zon en stapelwolken en een enkele bui, morgen vooral in het zuiden. Ook onweer is mogelijk. Maxima van 16 graden aan de noordkust tot 22 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vandaag zonrfige perioden. In het wes ten ook wolkenvelden en een enkele bui. Morgen overal wolkenvelden en af en toe regen. Maxima morgen van 8 graden in de omgeving van Clermont-Ferrand tot 14 in het uiterste zuiden. Mallorca en Ibiza: Droog en perioden met zon. Maxima on geveer 15 graden. Italië: Vandaag zonnige perioden, maar in het zuiden wolkenvelden en eerst nog enke le buien. Morgen juist in het zuiden flink wat zon en naar het noorden toe meer bewolking. Wel is het dan op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur morgen van 8 graden in het uiterste noorden tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag flinke zonnige perioden. Mor gen minder zon. Vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur morgen ongeveer 15 graden. Malta: Eerst nog een enkele bui, maar geleide lijk meer zon. 's Middags wordt het on geveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag wolkenvelden en enkele buien, misschien met onweer. Morgen ook zon en een stuk droger. Minder koud; maxi ma oplopend naar 10 bij Thessaloniki tot 17 op de Peloponnesos en op Kreta. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral in het westen van Turkije een en kele bui. Maxima van 10 graden op de Dardanellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden, ook hier en daar af en toe wat lichte sneeuw. Kout maxima vandaag iets onder, juist iets boven nul. Zwitserland: Droog'én tamelijk zonnig. 'In .het! den en oosten ook wolkenvelden er op wat lichte sneeuw. Maxima n in de dalen van 2 graden aan de flank van het Alpenmassief tot ci aan de zuidkant. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook hier kans op wat sneeuw. Middagtem tuur in de dalen tussen noordoosten en 4 graden i Polen: Koud weer met afwisselend wolke den en zon. Mogelijk wat lichte snep2* Overdag lichte tot matige vorst. Tsjechië en Slowakije: Koud weer met wolkenvelden, ook en daar zon. Kans op wat sneeuw, dag matige vorst, later minder koud Hongarije: Wolkenvelden en af en toe sne Maxima.rond het vriespunt. vo S[ WOENSDAG 13 MAART 1996 Zon- en maanstanden Zon op 06.58 Zon onder 1 Maan op 02.46 Maan onder 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.16 21.59 08.49' Laag 04.30 16.54 04.11 II Weerrapporten 12 maart 07 u half bew. half bew. Amsterdam onbew Deelerj Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv licht bew. half bew. licht bew. licht bew. half bew half bew Vancouver licht bew. een doosje is niet leuk, want dan zie je er niets van. Je moet 'm opengevou wen rechtop neerzetten. De construc tie van de waaier maakt echter, dat het kunstvoorwèrp zich zo lastig laat pre senteren. Tegen een rechte achter grond buigt de waaier op den duur door of breekt zelfs. De Haagse waaierkenner mevrouw A. Pijzel-de Cock Buning heeft lang aan een oplossing voor dat probleem ge werkt. Ze maakte een standaard van een halve ring, waarvan de uiteinden parallel in ten opzichte van elkaar ver schoven groeven passen. De ring wordt op die manier wat vervormd en ondersteunt hierdoor precies de rug van de waaier, die dezelfde kromming vertoont. De standaard van mevrouw Pijzei, eerst uit karton geknipt en later in acrylaat gefabriceerd, wordt sinds en kele jaren door verschillende verzame- Door de eeuwen heen hebben waaiers een belangrijke rol gespeeld, niet al leen aan de hoven en in aristocratische kringen, maar ook onder de burgerij. De waaier was niet alleen een handig hulpmiddel om jezelf koelte toe te wuiven: hij gaf ook uitdrukking aan de macht en aanzien van zijn eigenaar. Het vervaardigen van waaiers was dan ook een belangrijke kunstvorm. Grote kunstenaars als Gaugin, Kokoscha, Watteau en Pissarro schilderden waai ers. Veel van die historische voorwerpen zijn bewaard gebleven. Ze vormen een dankbaar verzamelobject voor men sen, die er aardigheid in hebben zich te verdiepen in de achtergronden van de waaier. Ook veel musea hebben waaiers in de collectie. Maar een mooie waaier bewaren in laars en door enkele musea in binnen- en buitenland ge bruikt. „Het is echt een uit komst, omdat veel van die historische waaiers erg kostbaar zijn. Ik heb er in de loop der jaren heel wat gezien die onher stelbaar beschadigd wa ren door het op de verkeerde manier open staan", vertelt ze. Vooral in Frankrijk, de Verenigde Sta ten en Engeland is het verzamelen in zwang. „Je hebt in Engeland de Fan Circle International, de oudste vereni ging op dit gebied waar ook verzame laars uit Nederland, Zwitserland, Frankrijk en andere landen lid van zijn. En in Greenwich is een prachtig waaiermuseum, opgericht door een van de leden van de vereniging." In Nederland was lange tijd het Waai erkabinet van Felix Tal in Amsterdam zeer bekend, maar na zijn overlij den werden zijn waaiers verkocht. Een groot deel van de collectie is nog terug te vinden in het museum Beeckestijn in Velsen. Wat de slimme waaiersteun van me vrouw Pijzei betreft: ze heeft er inmid dels een leuk stapeltje van verkocht, maar het zal nog even duren voordat ze er wat op gaat verdienen, denkt ze. Huwelijkswaaier uit 1780. Te zien in het Rijksmuse um in Amsterdam. foto pr „De hoeveelheid tijd en geld die je met het modeldepöt kwijt bent is zo groot, dat ik waarschijnlijk pas aan de laatste tien of zo wat over hou. Maar dat is niet erg, want het enthousiasme van mensen die mijn waaiersteun gebrui ken is me veel waard."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8