Nachtelijk begin Boekenweek In drie weken in achttien zalen' Cultuur Kunst Latijns-Amerikaanse eet literatuur en muziek :in de bibliotheken Boekenweek: auteurs met hun theetantes Torhout/Werchter met twee dagen uitgebreid Boekenfeest bij De Kier Gerrit Komrij signeert Filmfonds gaat zich meer richten op commerciële markt Poncke Princen in film INSDAG 12 MAART 1996 voorbt gd en2 :ld van Nikkei ^aar het 'Eeuwig El Dorado', in na, in U .teren al gro, i tik bij t morjj de bt Streel aarop g IEIPEN BRENDA DE BAKKER de boekenweek dit jaar unten Lp, lOaio vxx. uuluviiolvr n„heet| wordt ook in de regioge- n""" jeenten naarstig gezocht. Aan de Latijns-Amerikaanse li teratuur die centraal staat tij dens de boekenweek wordt de bibliotheken in de regio ruimschoots aandacht steed. Een overzicht. Alphen aan den Rijn Jeugdige leerlingen dansschool Ruud Mey geven op woensdag 13 monstratie Latijns-Amerikaan- dansen in het filiaal Ridder- Jveld van de openbare biblio- vf theek aan de Troubadourweg 2- Aanvang: 14.00-15.00 Dit festijn wordt op zaterdag 23 maart om 10.30 iald. Het gemengd ensemble lutein 'The Kids' o.l.v. Marjola Bakker °e van de Streekmuziekschool Al phen treedt op maart op in de hoofdbiblio theek aan de Thorbeckestraat la. Aanvang: 19.301 Op vrijdag 22 maart brengt iet fluittrio van de Streekmu ziekschool Alphen 19.30 en 21.00 uur bossa beguines en samba' gehore. Van 20.00 tot 21.45 is er een diapresentatie Peru. Plaats van hande ling: de hoofdbibliotheek aan de Thorbeckestraat la. kosten voor de diapresentatie bedragen vijf gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij beide v tigingen van de bibliotheek. Eveneens in de hoofdbiblio theek speelt op zaterdag 23 maart vanaf 10.30 blokfluitkwartet van de Streek muziekschool Latijns-Ameri kaanse muziek. Een optreden van 'De Petten', een saxofoon trio, zal daarna de boeken week feestelijk afsluiten. Katwijk In de openbare bibliotheek van Katwijk is een speciale ta fel gereserveerd, waarop alles op het gebied van Latijns- Amerikaanse literatuur ten toongesteld ligt. Lisse In de openbare bibliotheek van Lisse is een kleine ten toonstelling ingericht over La tijns-Amerikaanse literatuur. Noordwijk Cynthia MacLeod houdt op 11 maart, om 20.15 uur in de openbare bibliotheek van Noordwijk, een lezing met als titel 'Welkom Dorado'. Op 20 maart dragen in dezelfde bi bliotheek Noordwijkse schrij vers voor uit eigen werk. Aan vang: 20.15 uur. In de plaatselijke boekhan del 'Van der Meer' wordt op 15 maart de Jan Kloosprijs ujtge- reikt. Deze prijs is bestemd voor een Noordwijker die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de beschrijving van de Noordwijkse historie. Aan vang: 16.00 uur. Noordwijkerhout In de openbare bibliotheek van Noordwijkerhout is een kleine tentoonstelling van La tijns-Amerikaanse boeken in gericht. Sassenheim De werken van Gabriel Gar cia Marquez en Adriaan van Dis krijgen extra aandacht in de openbare bibliotheek van Sassenheim. Verder is er infor matie-materiaal beschikbaar over de literatuur en cultuur van Latijns-Amerika. Wie schrijft, die blijft. Kent u die uitdrukking? Morgen begint de zoveelste boekenweek. Talloze schrijvers zitten in deze nakende lente in boekhandels te wachten op be langstellenden. Ze moeten lief zijn voor hun lezers, net zoals ze op dierendag lief zijn voor dieren. Als ik onze boeken als een kleurig staafdiagram in de boe kenkast zie staan, kan ik daar van oprecht genieten. Maar die schrijvers zelf moeten maar in de anonimiteit blijven. Wan neer ze mij nu zouden vragen: zullen we Gerard Reve voor u opgraven?, zou ik feestelijk be danken, hoezeer ik ook van zijn boeken geniet. Veronderstel dat je bij elk broodje dat je koopt ook de bakker even een hand moet geven. De ontmoeting tussen schrij ver en lezer draait bovendien vaak uit op een bittere teleleur- stelling. Je denkt als schrijver met je proza toch heel vaak dat je er mooie vrouwen mee kunt behagen. Maar als je dan in eens zo'n rij theetantetjes naar je toe ziet komen schuifelen, gaat die illusie op in rook. In mijn beroep heb ik vele schrijvers ontmoet'en ik kan u vertellen dat het heel vaak nare en geborneerde lieden zijn. Als het me niet mijn ontslag had gekost, zou ik velen van hen halverwege het interview een doodsschop hebben gegeven. Ze schrijven een boek en dat geeft hen, zo denken ze, meteen het recht om hun ob scene ego er te pas en te onpas te laten uitbungelen. In de boekenweek schrijvers aardige dingen voor in hun boeken zetten voor de lezers. Ze zijn welwillend, want met elk verkocht boek hebben ze weer minstens twee gulden in the pocket. Met een zure trek om hun mond zie je hen in boekhandels signeren. Ze heb ben eigenlijk helemaal geen zin om aardig te zijn voor die le zers, die hen in de werkelijk heid zo bitter tegenvallen. Als ze echt eerlijk waren, zou er in elk boek maar één opdracht staan: 'Kopen en oprotten!' Leids Literatuurfestival valt samen met 'Eeuwig El Dorado' Het Leids Literatuurfestival sluit dit jaar naadloos aan op de nationale boekenweek. Van 13 tot en met 22 maart zijn in de stad tal van activiteiten waarbij de cultuur - en in het bijzonder de literatuur - van Latijns-Amerika en het Caraïbisch gebied centraal staan. De boekenweek, die in dezelfde periode wordt gehouden, heeft als titel 'Eeuwig El Dorado'. LEIDEN ERNA STRAATSMA Met de nachtelijke presentatie van het nieuwe boek van Her man Brusselmans, 'Autobiogra fie van iemand anders', maakt de Boekenweek op woensdag 13 maart een vliegende start. Klokslag middernacht wordt de Boekenweek in boekhandel De Kier geopend door de Vlaamse auteur het eerste exemplaar van zijn nieuwe boek te overhandi gen. Voorafgaande aan deze presentatie geeft Brusselmans een performance, die om 22.00 -jTORHOUT/WERCHTER ANP 1 Het Belgische popfestival Tor- hour/Werchter zal dit jaar in beide plaatsen twee dagen be slaan. De ofganïsatie"wiï~ daar- rieren dat het festival twin- e Jtig jaar bestaat. Torhout/Werchter trekt jaarlijks vele muziekliefhebbers uit Ne derland. Het evenement begint vrijdag la(f 5 juli in Torhout met onder an dere David Bowie, The Prodigy en Dog Eat Dog als blikvangers. Dit programma is een dag later in Werchter te zien. De groepen die zaterdag in Torhout optre den (onder anderen Red Hot Chilly Peppers, Björk, Pulp en Rage Against The Machine), staan zondag in Werchter. Een toegangsbewijs voor één dag kost 75 gulden, een passe partout voor twee dagen 115 gulden. Inez van Dullemen, te gast in Leids Volkshuis. foto hans vermeulen uur begint. Vijf schrijvers brengen tijdens het festival een bezoek aan Lei den om te vertellen over hun boeken. Gerrit Komrij en Caro- lijn Visser komen daarnaast naar Leiden om hun boeken te signeren. De week wordt afge sloten met een feest in het Leids Volkshuis, die in het teken staat van Latijn-Amerikaanse poëzie en muziek. Muziek Donderdag 14 maart vertelt Inez van Dullemen in het Volks huis over haar ervaringen in Zuid-Amerika en leest ze frag menten voor uit haar boeken 'Viva Mexico', 'Huis van ijs' en 'Logeren op een vulkaan'. Het programma wordt afgewisseld met een optreden van het duo Zumbayllu dat Zuid-Ameri kaanse muziek speelt. Het pro gramma begint om 20.00 uur. Gerrit Komrij is dezelfde dag in de Leidse boekhandel De Kier om zijn boeken van zijn hand tekening te voorzien. Hij doet dat van 20.00 tot 21.00 uur. Komrij signeert onder meer zijn verzamelde poëziebloemlezing 'De Nederlandse Poëzie van de 12de tot en met de 20ste eeuw in 3000 en enige gedichten', compleet met cd met door hemzelf gekozen en voorgedra gen gedichten. Volkskrant-journaliste Ineke Holtwijk vertelt vrijdag 15 maart (aanvang 20.15 uur) overiiet le ven in Brazilië in sociëteit De Burcht. Eind vorig jaar publi ceerde zij haar boek 'Kanniba len in Rio', over de achtergron den van allerlei typerende Bra ziliaanse verschijnselen. Carolijn Visser signeert haar reisboeken, zoals 'Grijs China' en 'Buigend Bamboe', op zater dag 16 maart van 14.00 tot 15.00 uur in boekhandel Kooyker. Ze schreef in opdracht van de CPNB (Stichting Collectieve propaganda van het Nederland se Boek) het boekenweekessay 'Goud van Bonanza', dat zich afspeelt in Nicaragua. Slotavond Jan Brokken is zondag 17 maart op bezoek in de centrale biblio theek (14.00 uur), waar hij ver telt over zijn meest recente boek 'De blinde passagiers'. De ze roman speelt zich groten deels af in Zuid-Amerika. Magisch-realisme in de Zuid- Amerikaanse literatuur is het thema van een lezing van Doortje ter Horst. Aan de hand van Laura Esquivels 'Rode ro zen en tortilla's' en 'Como agua para chocolate', Gioconda Bel- li's 'De Bewoonde vrouw' en 'Honderd jaar eenzaamheid' van Gabriel Garcia Marquez gaat zij in op deze kenmerken de Latijns-Amerikaanse litera tuurstroming. De lezing wordt woensdag 20 maart (20.00 uur) gehouden in de centrale biblio- jiidse metalband Creepmime terug van Europese tournee 37, EIDEN DAAN D ,Ik heb nog nooit zoveel kilo- 2 neters afgelegd als in die drie O'Veken," zegt Creepmime-gita- [5g ist Andy Judd. De Leidse me- jalband toerde van eind januari half februari door Europa de tweede cd 'Chiaroscuro' o.cic e promoten. Als voorprogram- o, na van Sinister bracht deze eer- te Europese tour de band van lelgië naar Tsjechië. Komende naand speelt Creepmime, als mderdeel van de zogeheten jeneration X-Treme tour, weer 63ln het Nederlandse clubcircuit. Creepmime begon in 1991 als doommetalband. Het viertal ontwikkelde zich via het debuut 'Shadows' (1993) en het actuele album 'Chiaroscuro' tot een band met een eigen geluid. Be halve Andy Judd zijn drummer Frank Brama, zanger en bassist Joost van der Graaf en gitarist Aad Giezen daarvoor verant woordelijk. Beide cd's versche nen op het kleine Mascot-label, dat Creepmime voor vier al bums tekende. Na de debuut-cd bouwde de band een aardige naamsbe- ft De Nederlandse Poëzie van de 12e tot en met de 20e eeuw in 3000 en enige gedichten Nu in cassette, incl. CD tijdelijk slechts ƒ75,00 donderdag 14 maart vanaf 20.00 uur. Boekhandel De Kier, Nieuwe Rijn 45, Leiden kendheid op door her en der in het land op te treden. Van een heuse tour kwam het toen nog niet. 'Chiaroscuro', dat vorig jaar oktober verscheen, bracht daar verandering in. .Dankzij contacten met Metallysee, een Belgisch boekingsbureau, kon den we met Sinister op tour. Metallysee zette de plaatsen en data uit, zodat we in drie weken tijd in achttien verschillende za len optraden," vertelt Andy. De eerste uitgebreide tournee van de Leidenaars viel niet altijd mee. „Er zijn zware dagen ge weest, waarop je net iets te kort kon slapen en net iets te weinig te eten had. Dan ga je je al gauw aan van alles irriteren. Maar na een uurtje op het podium gaat het vaak wel weer." Publiek Hoewel Creepmime de moge lijkheid om een tournee te doen met beide handen aangreep, was de bandkeuze niet de meest ideale. Sinister brengt snoeiharde deathmetal, terwijl Creepmime een melodieuzere aanpak heeft. Andy Judd: „Ik had verwacht dat Creepmime het moeilijker zou hebben om het publiek te boeien. Dat viel erg mee. Het was sowieso op vallend hoe de mensen reageer den. In Tsjechië, Barcelona en Rome stonden we echt voor gi gantische zalen, vijftienhonderd r den. Uitverkocht waren die za len dan ook niet, maar de vier honderd mensen die er wel wa ren stonden vooraan. In Neder land heb je in zo'n geval vaak dat het publiek ruime afstand tot het podium houdt, door er in een halve cirkel voor te gaan staan." Wie denkt dat Creepmime nu aan de opnamen voor een der de cd kan gaan beginnen, heeft het mis. Zelf hadden de bandle den ook zo snel mogelijk de stu dio in gewild, maar dat zit er Carolijn Visser, schrijfster van het boekenweekessay s koppe 'Goud van Bonanza', signeert in Leidse boekhandel. foto marek stawski theek aan de Nieuwstraat. bied) en Ricardo Cuadros Mer- cado (Chili) op in het Leids Op de slotavond (aanvang Volkshuis. De avond wordt af- 20.00 uur) treden de dichters gesloten met een optreden van Guillaume Pool (Suriname), Ig- de salsaband Colegio Latino ma van Putte (Caraïbisch ge- Band. AMSTERDAM Het Nederlands Fonds voor de Film wil de komende vier jaar meer nadruk leggen op de zake lijke kant van het fïlmmaken in Nederland en op de noodzaak van winstgevende publieksfilms voor een gezond produktiekli- maat. Het fonds, dat de film subsidies van het ministerie OCW verdeelt, zegt dat in zijn beleidsplan voor de periode 1997-2000. Het fonds onderschrijft de opvatting van staatssecretaris Nuis van Cultuur dat de com merciële markt de basis is zon der welke de kunstzinnige film niet mogelijk is. Het grootste knelpunt is de lange speelfilm, die binnen de filmsector als motor zou moeten fungeren. Op termijn wil het filmfonds zich weer terugtrekken op zijn kerntaak, het stimuleren van de kunstzinnige film in Nederland. Het Nederlandse filmbedrijf zal meer rekening moeten hou den met de (internationale) vraag. Daartoe zal de produktie substantieel omhoog moeten. Op dit moment maakt het ge ringe aantal bioscoopbezoekers in Nederland een zelfstandige bedrijfstak die puur op binnen landse produktie is gericht, tot een economische illusie. De Ne derlandse film zal dan ook zijn publiek voor een niet onaan zienlijk deel in het buitenland moeten vinden, meent het fonds. Om grote en in beginsel winstgevende publieksfilms te laten produceren heeft het film fonds onvoldoende geld. Daar voor is een industriepolitiek no dig met belasting- en andere economische stimulerings maatregelen, aldus het beleids plan. Het filmfonds vraagt voor de komende periode extra geld, oplopend van ruim 24 miljoen in 1997 tot bijna 38 miljoen in 2000. Het grootste deel daarvan zou naar de lange speelfilm moeten gaan. 14-. "-£4 Sfött V, 3 -4,, AMSTERDAM j -1 - e dagen geweest, waarop je net iets te kort kon slapen en net iets te weinig foto pr voorlopig nog niet in. „In maart en april doen we ongeveer vijf tien shows met Threnody en Ministry Of Terror in het kader van de Generation X-Treme tour. In mei of juni gaan we weer voor een aantal optredens naar Tsjechië, waarna we in juli op wat festivals in Nederland spelen." „Tussendoor treden we waar schijnlijk een aantal keren op in Portugal in het voorprogramma van de Amerikaanse band Cannibal Corpse, waarna voor september een uitgebreidere Europese tournee gepland staat," loopt de gitarist het drukke tour-schema van Creep mime na. ,,,We komen dit jaar wel op een totaal van 140 optre dens;" Het wordt dus niet eer der dan oktober of november, voordat aan de opvolger van 'Chiaroscuro' kan worden be gonnen. Poncke Princen, de Nederland se militair die tijdens de politio nele acties in Nederlands-lndië overliep naar de revolutionai ren, is binnenkort in een Neder landse bioscoopfilm te zien. Princen is in Gevangen op Java gewoon zichzelf. Poncke Princen, nu mensen rechtenactivist in Jakarta, en Duco van Weerlee, publicist op Bali, trekken in de film de spo ren na van de schrijver en jour nalist Willem Walraven (1887- 1943). In Gevangen op Java wordt de rol van Walraven ge speeld door Gerard Thoolen. De film begint als Walraven in Bandung in de gevangenis zit, omdat hij staatsgevaarlijk zou zijn. Vanuit de cel blikt hij op zijn leven terug. Door zijn hu welijk met de Indische Itih hoort hij niet meer bij de Ne derlanders, maar hij hoort evenmin echt in de Gordel van Smaragd. Hij bekritiseert de Ne derlandse kolonialisator (die is „als een juffrouw die stof af neemt op een gigantische vul kaan"), hij dringt niet door tot de Indische samenleving. Hij droomt ervan nog eens naar Holland te gaan, want hij wordt verteerd door heimwee naar Rotterdam en zijn geboorte plaats Dirksland. Het komt er niet van. Uiteindelijk sterft hij in een Japans kamp. Het is de bedoeling dat Ge vangen op Java op 11 april in roulatie gaal in Amsterdam, Den Haag en Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7