Harry Wu: Ze kunnen me vernietigen, maar niet verslaan Holle praat of unieke samenwerking? CAO bij Philips is lakmoesproef voor nieuwe Unie EVEN ORDE OP ZAKEN STELLEN Feiten &Meningen Verzekeraars openen jacht op slachtoffers OWWO Altijd labels P<&>CKET bij de hand. resverkoopprijs 3 115,- excl. BTW) sionele kwaliteit is er nu de han dige, eenvoudig te gebruiken Dymo Pocket. Deze portable labelmaker met z'n vriendelijke prijs helpt je 't hectische leven in huis, de werkruimte of op kantoor te ordenen. De Dymo Pocket is verkrijgbaar bij uw kantoor artikelenleverancier. DINSDAG 12 MAART 1996 De Philips-CAO is een testcase. Niet alleen voor andere bedrijfs takken, die met argusogen de gebeurtenissen in Eindhoven volgen nu de onderhandelingen daar na één overlegronde al zijn ontploft. Het is ook de lakmoe sproef voor De Unie, de vak bond die zichzelf een nieuw en 21ste-eeuws profiel heeft aan gemeten. De bond heeft daartoe beslo ten na de uitkomsten van een grondig onderzoek. Er is ook ge kozen voor een ander beeld merk. De Unie wil veel meer dan voorheen een eigen gezicht tonen en niet langer achter de grote jongens van FNV en CNV aanlopen. Toon Moeskops, hoofd communicatie van De Unie, zwaait met de conclusies van het rapport: „We moeten af van het beeld van pappen en nathouden, maar duidelijkheid scheppen. Voor onszelf opko men, dat stellen de leden op prijs. En dat is ook wat De Unie als grotere bond aan zijn nieu we status verplicht is." „We zijn de laatste vijf, zes jaar zestig procent groter ge worden. In 1990 hadden we nog minder dan vijftigduizend le den. nu zijn dat er al 78.000. We zijn van een bond voor het mid denkader doorgegroeid naar een brede, universele bond." Als je zo groot wordt, wordt het tijd je af te vragen waar je voor staat, vindt Moeskops. Het doorlichten van de vak beweging en het functioneren van de eigen bond in het bij zonder, heeft voor een opmer kelijk doorkijkje gezorgd. Dat het lidmaatschap niet meer vanzelfsprekend is zoals vroe ger, is niet opvallend. Het beeld dat buitenstaanders hebben van de vakbeweging, blijft echter onveranderd en ouderwets. ..Het stamt uit de jaren twintig. Banieren, strijd, onderdrukking. De FNV wordt vereenzelvigd met radicaal en schreeuwerig, maar ook met macht. Het CNV staat voor mild, zorgzaam, wei nig actief. En wij komen eruit als intelligent, betrouwbaar, maar elitair. Men ziet de FNV nog steeds als een bouwvakker, het CNV als dominee en De Unie als onderwijzer." „De bond is een defensief verschijnsel geworden, zorgt voor veiligheid, biedt een tegen wicht aan de macht van de werkgevers. Maar er heerst ook een gevoel van schaamte, dat de bond er is voor de sociaal zwakkeren. Met andere woor den, men is niet meer zo trots op zijn vakbond." Verder blijkt dat de keuze voor een vakbond op vijf ver schillende typeringen rust. Bij de FNV-bonden zitten de veilig heidszoekers (onzeker, bescher ming vragend) en de critici (lid ten eigen voordele). Het CNV herbergt de socialen (betrouw baar, onmachtig). En De Unie zwalkt tussen de critici, oppor tunisten (zelfbewust, solidair) en evenwichtzoekers (zelfverze kerd, lidmaatschap logisch) in. „Van tevoren goed nadenken, veel waarde hechten aan het voeren van overleg, maar het conflict niet uit de weg gaan", is het profiel dat De Unie zich aanmeet. Daarom is het CAO- overleg bij Philips zo cruciaal. Nu er tweespalt tussen de bon den is ontstaan omdat de Ver eniging voor Hoger Philips Per soneel wel met Philips praten, zit De Unie in een lastig parket. Want het gaat er wel om de eenheid tussen de andere drie goed te bewaren. „Iedereen kijkt nu naar ons. We zullen duidelijk zijn. Als we met Philips aan tafel gaan zit ten, zal de FNV ons verketteren. Maar aan de andere kant: Moe ten wij gaan actievoeren en sta ken voor iets dat we helemaal niet hebben voorgesteld? De Philips-CAO is heel belangrijk voor ons. De nieuwe Unie zal aan het resultaat worden ge toetst." Ondertussen zit er wat bewe ging in het overleg. Mr. A. de Haas, de eerste CAO-onderhan- delaar van Philips, is bereid om vandaag een brief van de FNV, CNV en de Unie in ontvangst te nemen. Philips blijft volgens De Haas echter vasthouden aan zijn standpunt, de 36-urige werkweek moet van tafel. EINDHOVEN COCK RIJNEVEEN WIM STEVENHAGEN 1( Morgen begint anti-terreurtop in Sharm el-Sheikh Is de voor morgen haastig bijeengeroe pen anti-terreurtop in Sharm el-Sheikh 'een buitengewoon indrukwekkende ge beurtenis', zoals de Israëlische premier beweert, of gaat het om een ordinaire verkiezingsstunt van Peres? Dat laatste vindt de Israëlische oppositie. Vertegen woordigers van Likud spraken het afge lopen weekeinde met verachting over 'de show van Peres'. „Sharm el-Sheikh wordt een bijeen komst met veel holle praat", voorspelt Yigal Karmon, destijds terreurbestrij- dingsadviseur van Likud-premier Sha mir. In een radio-interview zei hij zon dag dat alleen bilaterale overeenkom sten kunnen zorgen voor de uitwisseling van gegevens die van belang zijn voor de strijd tegen terrorisme. Karmon gelooft best dat de deelnemers in Sharm el-Sheikh zich in algemene ter men tegen terreur zullen verldaren. „Maar is er echt een gemeenschappelij ke vijand? Bijna iedereen is het erover eens dat Iran een gemeenschappelijk vijand is. Maar Syrië is uitgenodigd, een land dat niet alleen terreur steunt tegen ons, maar ook tegen Turkije. Voor Syrië is Iran geen vijand, maar een strategi sche bondgenoot." Syrië doet trouwens niet mee aan het overleg, net als Liba non. Karmon geeft een ander voorbeeld: „De meeste landen zien militant islamitisch fundamentalisme als een gemeenschap pelijke vijand. Maar in Jordanië en in ze kere mate in Egypte, maken militante is lamitische bewegingen deel uit van de politiek. De Moslim Broederschap, de moederorganisatie van de Harnas, zit in Jordanië in het parlement. Is koning Hussein van plan in samenwerking met ons zijn eigen volksvertegenwoordigers te bestrijden? En dan de PLO. Die organisatie is op 22 december met de Harnas overeengeko men dat Hamas-militanten kunnen doorgaan met hun slachtpartijen, behal ve in gebieden die door de Palestijnen worden bestuurd. Zelfs in de afgelopen twee weken heeft het hoofd van hun vei ligheidsdienst in de Gazastrook, Mo hammed Dachlan, onderhandelingen gevoerd met de man achter de bomaan slagen, Mohammed Deif, in plaats van hem te arresteren. Dus waar willen ze in Sharm el-Sheikh over praten? Het wordt alleen maar geleuter", aldus Karmon. Uri Savir, Israëls belangrijkste onderhan delaar en directeur-generaal van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Jeru zalem, neemt de verwijten van de oppo sitie niet serieus. „Er zijn mensen die vrede op zichzelf als een publiciteits stunt beschouwen", zegt hij. „President Clinton bemoeit zich echt niet met de Israëlische binnenlandse politiek of met public relations. Als vriend van Israël vindt hij het belangrijk solidariteit te to nen en de Israelie's te laten zien dat er internationaal en regionaal steun be staat voor het vredesverdrag. Savir is het met Karmon eens dat de praktische strijd tegen de terreur het meest is gediend met bilaterale akkoor den. „Maar het optreden tegen terroris me wordt veel gemakkelijker als er poli tieke overeenkomsten en politieke eens gezindheid bestaan. We streven naar een situatie waarin terreur, geweld en extremisme steeds meer in een hoek worden gedreven. Een indrukwekkende conferentie van zoveel landen drukt ex tremistische krachten in de schaduw van wat in het Midden-Oosten een veel grotere beweging is, namelijk die van sa menwerking in de richting van vrede. De praktische samenwerking is nog niet goed van de grond gekomen, maar we moeten ergens beginnen. En dit wordt een zeer belangrijk begin." Savir vindt professor Shlomo Avineiry aan zijn zijde. Avineiry doceert politieke wetenschappen aan de Hebreeuwse Universiteit en was in het verleden di recteur-generaal op buitenlandse zaken. Hij gelooft dat de topconferentie van morgen uiteindelijk zal leiden tot een gemeenschappelijk front tegen terroris me. Een front, zegt hij, dat even belang rijk wordt als de Westers-Arabische coa litie tegen Saddam Hussein in de Golf oorlog. Avineiry: „Voor het eerst beseffen de we reldleiders dat terreurbestrijding van groot belang is voor de internationale politiek en voor internationale stabilitei Mensen als Clinton, Jeltsin en de leider! van westerse en Arabische landen me nen dat het in hun gemeenschappelijke belang is een front te vormen tegen isla mitisch terrorisme. Het staat vast dat de vorming van een wereldwijd netwerk voor gezamenlijke actie een verschil maakt. Kijk maar naai de bestaande samenwerking bij de be strijding van de drugshandel of de pira terij. Het maakt een verschil. „Het is ook belangrijk dat Israël nu vooi het eerst deel uitmaakt van een plan voor internationale en regionale samen - werking. Dat verandert de kaart van hei Midden-Oosten", zegt Avineiry. „Voor het eerst is het niet meer alleen een kwestie van joden tegen Arabieren of Is raeli's tegen Palestijnen. Er is nu een ge meenschappelijk front. Israël plus vele Arabische leiders aan de ene kant, geïn teresseerd in samenwerking, en aan de andere kant de vijanden van vrede en dl bedrijvers van terreur, zoals Iran, Libië, Syrië en de extremistische organisaties.' De Iraanse president Rafsandjani vindt de top 'een Amerikaans opzetje waarvai niets is te verwachten.' Hij ontkent elke band met de islamitische verzetsbewe ging Harnas. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Chinese dissident raakte menselijkheid in kampen kwijt Zijn vierde reis naar China leek hem in juni 1995 noodlottig te worden. Bij de grens met Kazach- stan werd de 58-jarige Harry Wu door de Chinese politie opgepakt en afgevoerd. Velen gaven geen cent meer voor zijn leven, maar na 66 dagen zwichtte Peking voor de zeer forse druk en dreigementen van de Amerikaanse regering en zette Wu het land uit. Vanmiddag heeft hij een le zing gegeven in Leiden en morgen ontvangt Wu in Vlaardingen de Geuzenpenning. Het gaat om een miljardenmarkt Wie vandaag de dag arbeidson geschikt raakt door een ongeval, hoeft niet langer te rekenen op een riante WAO-uitkering. Nu de overheid niets meer aan so ciale zekerheid heeft te bieden, claimen slachtoffers en schade regelaars steeds meer schade bij de particuliere verzekeraars: „Vroeger vierden we een week feest als we een miljoen bin nenhaalden. Nu behoort dat tot de reële mogelijkheden." Slachtofferleed levert veel geld op. Het is een snel groeiende miljardenmarkt met steeds meerdeelnemers. Letselschade: bureaus met allerhande 'des kundigen' schieten als padde stoelen uit de grond. Kranten staan vol met 'no cure, no pay'- advertenties. Amerikaanse tv- series waarin zwervers zich voor auto's storten en advocaten hun kaartje in de hand van bloeden de slachtoffers drukken, staan steeds minder ver af van de Ne derlandse werkelijkheid. Ook hier worden ambulances achtervolgd om achter de iden titeit van de getroffene te ko men. Detectives, al dan niet uit gerust met een videocamera, ontmaskeren in opdracht van dé verzekeraars steeds meer si mulanten. Artsen, assurantie tussenpersonen eri advocaten krijgen tipgeld van bemidde lingsbureaus als ze de namen van mogelijke klanten doorspe len. Zo kunnen onafhankelijke en 'deskundige' schaderegelaars al een dag na het ongeval bij het slachtoffer op de stoep staan. Samen staan ze sterker tegen de vermaledijde verzekeringsmaat schappij van de tegenpartij, luidt de reden voor het brutale bezoek. Verzekeraars, gespecialiseerde letselschade-advocaten en de bonafide letselschade-organisa ties maken zich zorgen over de ze ontwikkelingen, maar ze we ten nog niet goed hoe ze het de kop in moeten drukken. De Ver eniging van Letselschade-advo caten denkt aan een gesprek met de NVA, de overkoepelende organisatie van assurantietus senpersonen. De NVA heeft de ze week haar leden opgeroepen geen tipgeld aan te nemen en op te passen met het verwijzen van de slachtoffers. Winstbejag gaat bij deze nieuwe bemiddelingsbureausduidelijk boven het belang van de slacht offers. Terwijl de belangen, ze ker met een terugtredende overheid, steeds groter worden, benadrukt J. Vlaardingerbroek, hoofd van de afdeling letsel schade van de Rechtskundige Dienst van de FNV. Jaarlijks neemt de dienst dertienhon derd nieuwe letselschadezaken van vakbondsleden in behande ling. Veel verkeerszaken, maar leverden hem het stigma op 'rechts' te zijn. Hij verdween een half jaar in de gevangenis. „Ik maakte me wei nig zorgen", aldus Wu. „Lang zou het niet duren, en ik was van plan een baantje te gaan zoeken zodra ik vrij was", zei hij in een eerder interview. Bij een nieuwe zuiveringsronde in 1960 wist men hem opnieuw te vin den. Ditmaal duurde zijn detentie langer: Een half jaar ging voor bij, en nog een, en nog een. Uit eindelijk kwam hij in 1979 vrij, 43 jaar oud. „Ik was gebroken, letterlijk en figuurlijk. Niet al leen is zo ongeveer elk van mijn ledematen minstens een keer gebroken geweest, ook geeste lijk was ik nagenoeg geknakt." In 1985 kreeg hij toestemming om naar de Verenigde Staten te emigreren. De marteling leek voorbij. Wu kreeg een baan aan een universiteit in California. „Ik wilde een normaal leven, maar dat lukte niet", zegt Wu. De herinneringen aan de straf kampen lieten hem niet los. „Ik ben een slecht mens geweest, een beest. Het enige wat telde was overleven, en ik deed alles om te overleven. Mijn mense lijkheid is me in de kampen af genomen." Schuldgevoelens over zijn ach tergebleven lotgenoten dreven Harry Wu terug naar China, om bewijzen over de strafkampen te verzamelen en de praktijken van de Chinese overheid aan het daglicht te brengen. In 1991 wist hij het land tot tweemaal toe binnen te komen. In de ver boden gebieden waar de straf kampen liggen, vermomde hij zich als Chinees-Amerikaanse zakenman die producten wilde kopen die door gevangenen wa ren gemaakt. In een van zijn films zijn gedetineerden te zien tot hun knieën staan in wat vol gens Wu giftige stoffen zijn. Ruim drie jaar later deed hij het land weer aan, samen met een filmploeg van de BBC. Wu deed zich voor als een rijke Ameri kaan, die op bestelling organen van gedetineerden geleverd wil de hebben. „Dat kan", regi streerde de camera het ant woord uit de mond van functio narissen. In 1995, toen hij gevangen zat, werd hem 'een bekentenis' af gedwongen. Het filmmateriaal was vervalst, alles was gelogen, zo zou Wu hebben toegegeven. Enkele dagen later, terug in de VS, zette hij zijn kruistocht on verdroten voort, tot op de dag van vandaag. LEIDEN-VLAARDINGEN RON MEERHOF ANP ook steeds meer claims die voortkomen uit len en beroepsziekten. „Bij bedrijfsongevallen in het verleden zo dat de sen tevreden waren met WAO-uitkering. Waarom den ze de baas nog gaan spreken, die man had toch o< jasje goede kanten? Nu merken mensen de schade eerder steviger in de dus trekken ze aan ger was schade per definitie voor jezelf. Nu wordt er dellijk gekeken naar wie er a^ank sprakelijk kan worden wie er dus moet gaan betiarti len." „De bedragen die aan slachtJenk fers worden uitgekeerd, stijgt aanzienlijk. Schades van een miljoen behoren tot de moge lijkheden. Tien jaar geleden dat onmogelijk. Ook claims drie, vier of vijf ton komen v< regelmatiger voor." Vlaardin gerbroek legt uit dat de diens in het algemeen niet werkt v< en zelfstandige ondernemers en mensen met torenhoge inko mens. De schade betreft hier het verlies aan inkomen en rière voor de gewone man en vrouw. Directeur E. van der Molen de Rechtskundige Dienst van FIW schat dat de uitgekeerde bedragen de afgelopen tien ja min of meer zijn verdubbeld. Voor verzekeraars is het inmij dels uiterst lucratief om mensy] weer aan het werk te krijgen, i wordt dan ook steeds meer en energie in reïntegratie geÈW ken. ge 1 De wijzigingen in de sociale i 'e kerheid bezorgen ook extra rat werk bij het afwikkelen van di 'er schade. Zaken worden com- m plexer en het duurt langer vo< 'e( een dossier kan worden geslo r8 ten. Een dertiger wist dat hij ooc zijn zestigste ook nog wel in ge dienst was en vaak bij dezelfd 'a werkgever. Als hij definitief w: >c< uitgeschakeld door een ongeil was het berekenen van de loo schade dan ook vrij eenvoudij Een baan voor het leven besta nu bijna niet meer. Oudere werknemers, vooral die met n 'vlekje', zijn niet langer gewen c) duur en hoogte van de uitkerii re gen zijn evenmin zeker. Van d ,e Molen: „Verzekeraars probere ,p op deze manier ook de schadf V€ last te beperken. Ze beweren i ,a dat het leven voor iedereen on er zekerder is geworden. Tien jaa geleden was dat wel anders. U standaardberekeningen voor U schadeclaim bleek vaak dat je met een WAO-uitkering beter - was dan wanneer je aan het werk was gebleven." Harry Wu: „Ik ben een beest geweest, een slecht mens. Ik deed alles om De kersverse Chinese ambas sadrice Zhu Manli komt niet naar de plechtigheid. Wel heeft haar voorganger, Wu Jiang- ming, aan het stichtingsbestuur een brief geschreven, waarin wordt uiteengezet dat de gelau werde Wu een geharde crimi neel is. Wu is niet rouwig om het ontbreken van Wu Jiang- ming. Hij kent deze nog uit de tijd dat hij woordvoerder was van het ministerie van buiten landse zaken. „Het is een leuge naar, een hele goede." Wu verhaalt van de tijd dat hij als politieke gevangene in een werkkamp even ten zuiden van Peking druiven moest verbou wen. In die tijd, 1965, werd daarvan nog drank voor bin nenlands gebruik gemaakt maar later ging de overheid een joint venture aan met het Franse cognac-huis Rémy Martin. „In de periode 1980-1986 kwamen alle geleverde druiven recht streeks uit de werkkampen, waar gevangenen als slaven werden gebruikt", aldus Wu. „De Fransen hebben dit later toegegeven, maar meneer Wu Jiang-ming heeft het altijd glas hard ontkend. Hij is een leuge naar, net als alle andere com munisten." Bij zijn bezoeken aan China verzamelde Wu bewijsmateriaal voor zijn stelling dat zeker acht miljoen mensen in China als slaven worden gebruikt in de zogenaamde laogai, de Chinese variant op de Goelag-archipel in de Sovjetunie en de concentra tiekampen van de nazi's. De ge vangenen moeten onder erbar melijke omstandigheden goe deren produceren, variërend van rubberschoenen tot gereed schappen. Deze slavenarbeid is een belangrijke economische steunpilaar voor het Chinese re gime, stelt Wu. Hij heeft het tot zijn levenstaak gemaakt om de buitenwereld van deze praktijk op de hoogte te stellen. Toen Wu in 1995 werd opge pakt, was hij inmiddels Ameri kaans staatsburger, en een hele bekende. Daaraan heeft hij waarschijnlijk te danken dat hij niet anoniem verdween zoals zovele anderen. Maar de Chine zen maakten hem duidelijk: dit was de laatste keer. Indien hij nogmaals wordt gesnapt, ver te dwijnt hij voor minimaal vijftien jaar achter de tralies, zo niet er ger. „Maar ze kunnen me niet te genhouden", zegt Wu. „Ik heb het recht naar mijn vaderland te gaan. Bang kunnen ze me niet maken. Als je eenmaal de grens tussen leven en dood bent ge passeerd, zoals ik, dan heb je niets meer te verliezen. Ze kun nen me vernietigen, niet ver slaan." In twee boeken heeft Wu uitge breid verslag gedaan over de manieren waarop de Chinese autoriteiten hebben geprobeerd hem te vernietigen. In septem ber verschijnt bij uitgever Ran dom House een nieuw boek van zijn hand waarin hij vertelt over de periode van 1991 tot nu. Harry Wu werd in 1956 voor het eerst opgepakt, kort nadat hij zijn studie geologie had afge rond. Gedurende Mao's cam pagne 'laat honderd bloemen bloeien' was Wu zo naïef ge weest om in te gaan op de uit nodiging om openlijk kritiek te leveren op het communistische bewind. Zijn aanmerkingen op de Russische inval in Hongarije overleven." FOTO ANP PAUL STOLK

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2