Mot op Rijnstreek /oor buitenpoorters Directeur Archeon wijst Bos-variant van de hand 'Splotsz verlost van negatief imago' Rijn Veenstreek aak van ligweide tweesprong ijsbaan' Partijvoorzitter van >A weerlegt kritiek Politici twijfelen over aanpak Hazerswoudse begraafplaats ISDAG 12 MAART 1996 chef* hennv van egmond. 071-5356414. plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 .etsel bij keukenbrandje wen aan den run» Een 48-jarige vrouw uit Alphen is gister- rond met ademhalingsproblemen opgenomen in het Elisabeth ekenhuis in Leiderdorp padat in haar keuken aan de Pieter oriszstraat brand was uitgebroken. De bewoonster had een an met kip opgezet en was naar de kamer gegaan. Even later ind het pand vol rook. De vrouw heeft het brandje zelf geblust, idiori e Alphense brandweer heeft de rook uit de woning gezogen. J Jphenaar gewond bij aanrijding fhen aan den run Met onbekend letsel is vanmorgen een Al- lense jongen overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in «iderdorp. De jongen fietste over de kruising ostkanaalweg/Oranje Nassausingel in zijn woonplaats toen hij erd aangereden door een auto, bestuurd door een 26-jarige ian uit Bodegraven. De oorzaak van het ongeval is nog niet be- :nd. 'Geen woonwijken in Alphens themapark' alphen aan den rijn jan winde Directeur G. Geertsema van het archeologische themapark Archeon in Alphen aan den Rijn voelt niets voor het alternatieve overlevingsplan voor Archeon van de Zoetermeerse ingenieur Willem Bos. Bos wil op het grondgebied van Archeon woonwijkjes aanleggen in de stijl van de verschil lende tijdperken. Bovendien ziet hij mogelijkhe den om met winkels, horeca en bedrijfjes met ou de ambachten van het park 'een uitgaanscen trum voor het hele gezin te maken'. Volgens Geertsema is het niet een geheel nieuw idee. Bij de opzet van het park is er destijds al over nagedacht. De Romeinse herberg is zelfs zo gebouwd dat er woonruimte verhuurd of ver kocht kan worden. Maar daar is uiteindelijk van afgezien omdat de belangen van bewoners en be zoekers conflicteren. Geertsema denkt dat dat ook het geval zal zijn met de ideeën van Bos. „We hebben het plan besproken, maar het is niet de goede oplossing. Het is beter het park gescheiden te houden van de woonwijken", aldus Geertsema. Waar de Archeon-directeur wel eventueel aan wil denken is verblijfsrecreatie langs de randen van het park. „Je zou je kunnen voorstellen dat er een prachtige, mooie Romeinse of middeleeuwse muur komt met daarin woningen of een prehis torische wand met daarin holwoningen", zegt Geertsema. „Dat is naar mijn smaak een betere variant." Geertsema is ondertussen druk bezig met de voorbereidingen voor het derde seizoen. ABN AMRO maakte vorige week bekend weer één miljoen gulden in Archeon te steken, zodat hét park in ieder geval over drie weken open kan gaan. Voor het zover is, wil de directie eerst nog een reorganisatie doorvoeren. Zes vaste mede werkers dreigen daardoor hun baan te verliezen. Volgens Geertsema sluiten de ontslagen de sane ringsronde af die twee jaar geleden is ingezet. Geertsema volgde vorig jaar G. IJzereef op als directeur van het archeologische themapark. Daarvoor was hij twaalf jaar werkzaam bij het Omniversum in Den Haag, waar hij vertrok na onenigheid met de nieuwe directeur van het ruimtetheater. Bij zijn aantreden op 1 november kreeg Geertsema van de stichting Archeon en fi nancier ABN AMRO de duidelijke opdracht om de inkomsten van het park te verhogen en de kosten te verlagen. Dat mondde ruim een maand na zijn aantreden uit in een Publieksgericht Ex ploitatie Plan (PEP), waarin staat aangegeven hoe Archeon moet komen tot een 'plattere' organisa tie en een vermindering van de loonkosten. Bij Archeon werken ruim 25 medewerkers in vaste dienst. In het seizoen dat het park geopend is ko men daar ongeveer 175 seizoenskrachten bij, voornameljk archeotolken. Archeon is vanaf 3 april weer geopend voor publiek. i tmmel: koopprijsgrens op drie ton Rijk en provincie overeenstemming bereiken over de rval bouwingsgrenzen, mogen alle gemeenten in de Rijn dal eek vanaf volgend jaar een koopprijsgrens van 300.000 ha Iden hanteren. Dat betekent dat Alphen aan den Rijn omliggende gemeenten van verkopers van koophui tot drie ton kunnen eisen dat ze hun huis eerst bin- n de regio te koop aanbieden. leur ien aan den run/regio 10lldsep rige maand leek het er nog j dat Alphen niet in aanmer- g kwam voor een koopprijs- |ns. Zelfs voor de koopprijs- Jns voor de kleinere gemeen- in het Groene Hart werd ge- Uit een brief van staats- 'Iretaris D. Tommei van volks- lisvesting aan de Nieuwkoop- ■j burgemeester W. de Vrey- Inger blijkt dat dat op een misverstand berust. Tommei schrijft nu dat Al phen en omliggende gemeen ten wel degelijk eisen mogen stellen bij de verkoop van hui zen tot drie ton. De enige voor waarde daarbij is dat de bebou wingscontouren precies worden vastgesteld. De Vrey-Vringer hoopt dat de partijen daar uit komen. „Want dat moet dus nog wel gebeuren." Verder is zij blij dat de gemeenten in ieder geval in principe hun woningen 'hen aan den run jan winde et hl sr. chjvoorzitter K. Elhorst van >p (Initiatiefgroep Democratisch ijd fhen (IDA) weerlegt de kritiek j hep fractieleider C. van Doeland dat zijn functioneren. Van Doe- ld liet deze krant gisteren we- JeelJ het aftreden te eisen van de landlijvoorzitter. Elhorst zegt in andP reactie teleurgesteld te zijn er deze uitlatingen, die vol- fis hem niets met de werke enheid te maken hebben. KoVan Doeland eiste het vertrek ji de partijvoorzitter, omdat om|haar naar eigen zeggen op 3mJatsoenlijke wijze aan de kant 'an pft willen zetten. Zonder nie rveten van Van Doeland >alrtp het bestuur afgelopen ndag haar aftreden bekend, jr 1 mei van dit jaar. Volgens fractievoorzitter stond de da- nog niet vast en zou de naar buiten toe de schuld de problemen binnen de Idspartij volledig op zich ne- (emade gerard van der geest 1 ligweide bij sportcomplex flicj Tweesprong in Roelo- keljendsveen zou een uitsteken- plek zijn voor een ijsbaan, d'dl de plek van de huidige ijs- het stuk land aan de Baan ;en de Kruiden- en de Bo- ïwijk in, kunnen dan huizen djrden gebouwd. Met dat ver- Isende plan kwam WD- 3uidslid T. van Velzen gister- 3etpnd in de raadscommissie fi- rakpciën en welzijn op de prop- Volgens Van Velzen sla je onfet de verhuizing twee vliegen bejeen klap: de ligweide krijgt koiii rendabele bestemming en :nt| gemeente krijgt de beschik- woning- 'ethouder L. Beelen (WD) lokiijfelde aan de haalbaarheid Van Velzens plannetje en loePde 'geen verwachtingen wek- i.' Hij memoreerde dat de ereniging niet de enige ge daver is van de ijsbaan, maar niejt er ook ijverig op wordt ge- }fd(etbald door vele bedrijfs- en jdjinilieteams. Beelen denkt dat ijk! ligweide te klein is. „Al die ditallen kun je niet in zo'n on]urslijf persen", aldus de wet- luder. )fcjpe ligweide moet in de toe- imst geld opleveren om de re- Watie van het buitenbad te men bekostigen. Wat de commisie betreft gaat dat bui tenbad nog in 1996 open. Voor 25.000 gulden mag in elk geval het tegelwerk provisorisch her steld worden en het peuterbad volgestort met zand. De renova tie van het buitenbad wordt mede mogelijk gemaakt door de verkoop van het oude binnen bad aan sportschooleigenaar R. van de Wereld. Dat brengt 175.000 op. Zonder slag of stoot gingen de commissies daarmee akkoord. Verheugd Van de Wereld toonde zich zeer verheugd. Tweeënhalf jaar gele den begon hij te zoeken naar een nieuw onderkomen. De school, ondergebracht in de ou de Veense veiling, is inmiddels uit zijn jasje gegroeid. „Het be gint nu een beetje tot me door te dringen. Ik ben hartstikke blij", reageerde Van de Wereld. In september 1997 hoopt hij zijn sportschool in het oude binnenbad te openen. De komst heeft de instemming van het Sportfondsenbad, beheerder van De Tweesprong. Het bin nenbad wordt uitgebreid van 400 tot 800 vierkante meter. Daarin kunnen alle activiteiten van de sportschool plaatsheb ben: fysiotherapie, sportmassa ge, sauna, schoonheidssalon, fitness en een horecagelegen heid. Toekomst De Nieuwkoopse burgemeester is minder gelukkig met de con sequente afwijzing door de staatssecretaris van het reserve ren van huizen voor mensen uit het eigen dorp. Als het aan De Vrey-Vringer ligt, moeten hui zen ook in de toekomst eerst vier weken uitsluitend worden aangeboden aan inwoners van de eigen gemeente. „Maar daarover moet ik woensdag nog met de porte feuillehouders overleggen." In dat overleg zal tevens worden besproken welke stappen de ge meenten zullen ondernemen om toch nog een lokale bin- dingseis ingevoerd te krijgen. Doeland en het bestuur wèl overeengekomen. Alleen de tekst van de verklaring zou nog nader worden uitgewerkt. Hij heeft de indruk dat Van Doe land, die de enige raadszetel van de IDA bezet, de zaak pro beert te rekken. „Het is schan dalig dat iemand die de politie ke zuiverheid juist hoog in het vaandel heeft, van plan is op persoonlijke titel een raadszetel te blijven- bezetten", aldus El horst. De partijvoorzitter heeft er geen behoefte aan het conflict op de spits te drijven. Op de be schuldigingen van Van Doeland en haar roep om zijn aftreden reageert Elhorst nogal laconiek. „Het is gemakkelijk als je zelf op de wip zit om dan de ander als schuldige aan te wijzen", zegt hij. Zijn aftreden is volgens hem helemaal niet aan de orde. „Dat is de zaak op zijn kop zetten", aldus Elhorst. Het bestuur van de stadspartij komt volgende week donderdag weer bijeen om zich te beraden over de toekomst van de IDA. Jeugdige winkeldieven opgepakt alphen aan den run* De Alphense politie heeft gis termiddag twee meisjes van II en 12 jaar aangehouden die worden verdacht van diefstal bij een winkel aan de Van Boetzelaerstraat. Daarbij werd voor 120 gulden aan sieraden en snoepgoed mee genomen. De twee zijn over gedragen aan het Bureau Halt. Daar moeten zij een al ternatieve De komende en gaande voorzitter van Splotsz: Joost Bakker en Fret Koek. FOTO HENK BOUWMAN Diefstal van kratten alphen aan den run» Een beveiligingsbeambte van een bedrijf aan De Hoorn in Al phen heeft de afgelopen nacht een 32-jarige man aangehou den die er vandoor wilde gaan met kratten met lege flessen. De man bekende de afgelopen we ken diverse keren bij het bedrijf zijn slag te hebben geslagen. In totaal had hij voor ongeveer 1500 gulden aan kratten en fles sen gestolen. roelofarendsveen marieta kroft Eén karaktertrek hebben ze ge meen, zo zeggen ze zelf: een grote mond. Dat is de reden waarom Joost Bakker (25) voor zitter van de jongerensociëteit Splotsz wordt en Fret Koek (31) de afgelopen acht jaar voorzitter was. „Die titel voorzitter maakt eigenlijk niet zoveel uit", zegt Koek laconiek. „Met een groep je wilden we in 1987 Splotsz nieuw leven inblazen. Toevallig werd ik voorzitter, vanwege die grote mond." Tijdens de op 22 maart te houden jaarvergadering legt Koek zijn functie neer. „Een aantal zaken heb ik al acht keer gedaan zoals de jaar- en finan ciële verslagen, het overleg met de gemeente, de provincie, de Stichting Popmuziek Neder land. Ik weet zeker dat ik het zal missen. Je loopt nu toch met een grijns op je gezicht en denkt: gaaf, dit is mijn tent. Maar, met wat je ook doet, tien jaar vind ik het maximum. Ik had het best nog twee jaar uit gehouden, maar je moet het vaandel toch een keer overdra gen." Bakker, sinds ruim een jaar actief binnen het barteam van Splotsz, legt uit waarom hij Splotsz-voorzitter wordt. „Ik heb eigenlijk hetzelfde pro bleem als Fret: een grote mond en ik bemoei me graag met al lerlei zaken." Hij weet wat hem te wachten staat. „Ik ga me niet met muziek en de inrichting be moeien. Het enige waar ik ver stand van heb, is hoe ik een be stuur organiseer en hoe ik me dewerkers motiveer. De trein staat eigenlijk al voor 95 pro cent op de rails. Het continu eren ervan, is de belangrijkste uitdaging voor mij." Koek heeft een aantal woelige Splotsz-jaren achter de rug. Vooral de tijd vóór 1992 toen de jongeren nog in het oude, ver vallen gebouw aan de Stations straat zaten. „Vier notoire kla gers belden elk weekeinde naar de politie over geluidsoverlast", herinnert hij zich. „En dan stond de politie weer voor de deur en moesten we stoppen. Er kwam steeds minder bezoek. Het gevolg was minder geld om goede bands binnen te halen. Dus trokken we weer minder mensen. We zaten in een neer waartse spiraal." Begin jaren negentig klom Splotsz uit het dal. Niet in de laatste plaats door het nieuwe pand dat de jongeren in augus tus 1992 aan het Sportpad be trokken. Een massief betonnen gebouw, waaraan tien jaar dis cussie bij de gemeente vooraf is gegaan. „Ik denk dat als ze eer der op het idee waren gekomen, dit gebouw er ook eerder was geweest", veronderstelt Koek. Programma De inmiddels 300 leden tellende jongerenvereniging met zo'n 40 actieve medewerkers heeft een afwisselend programma. Eén keer in de maand is er theater, twee tot drie keer in de maand komt er een band, op woensdag is er een café, er zijn filmavon den en om de week is er een zo genoemde swingavond. Met voldoening constateren ze dat Splotsz het negatieve imago langzamerhand kwijt raakt. Het aantal bezoekers, va riërend in leeftijd van 15 tol 35 jaar, groeit. Waren het er in 'de slechte jaren' in totaal zo'n 5000 per jaar, vorig jaar bedroeg dat aantal al om en nabij de 12.500. „Steeds minder ouders verbie den hun kinderen om hier naar toe te gaan. Jarenlang bestond er immers het beeld van een vrijgevochten club waar ge blowd werd." Volgens de komende en de gaande voorzitter dragen vooral de flink naar buiten uitstralende jaarlijkse evenementen zoals het zomer-Splotsz-festival en 'De Veen gaat vreemd' bij aan het beter wordende imago. Zor gen over de jaarlijkse aflossing van hun gebouw maakt Koek zich niet meer. „We hebben nu twee keer zoveel inkomsten. We kunnen daardoor ook veel meer uitgeven voor de wat duurdere bands." Tevreden constateert hij: „We zitten weer in een op waartse spiraal." Groene Trofee voor ecoteam Nieuwe Wetering alkemade marieta kroft De Groene Trofee van Milieu defensie Alkemade gaat dit jaar naar het eerste ecoteam van Alkemade. Dat heeft Rino Kal- ker van Milieudefensie gisteren bekendgemaakt. „Dit team is een voorbeeld voor de volgende club", verklaart Kalker de on derscheiding die voor de der tiende keer wordt uitgereikt. Het ecoteam, bestaande uit een groep van acht mensen uit Nieuwe Wetering, heeft onlangs de activiteiten afgerond. De acht, die onder leiding stonden van het WD-raadslid C. Uit den Boogaard, bespraken het afge lopen jaar met elkaar hoe ze binnen het huishouden op het milieu kunnen besparen. Een tweede groep mensen is mo menteel nog niet actief binnen de gemeente. Werkzaamheden De Groene Trofee gaat elk jaar naar organisaties, instellingen of personen die zich verdienste lijk hebben gemaakt op milieu gebied in de gemeente. Vorig jaar was de biologische kweker Gaveshi uit Nieuwe Wetering de uitverkorene. Volgens Kalker wordt het steeds moeilijker om een groep of een persoon te vinden die in aanmerking komt voor deze plaatselijke onder scheiding. „Het nieuwe om iets voor het milieu te doen, is eraf. Mensen springen er minder snel uit." De prijs wordt donderdag 21 maart uitgereikt tijdens de jaar vergadering van Milieudefensie in het SJA-gebouw in Roelo- farendsveen. Tijdens deze ver gadering treedt voorzitter Rob Hekkenberg in verband met an dere drukke werkzaamheden af. Een opvolger is nog niet be kend. Volgens Kalker heeft Milieudefensie, die nu nog uit zes actievelingen bestaat, drin gend behoefte aan twee nieuwe leden. Na de vergadering begint de thema-avond, met dit jaar als onderwerp 'kritisch consume ren, met het oog op de gezond heid, milieu en de derde we reld.' In een spel worden de aanwezigen geïnformeerd over allerlei zaken die met dit thema samenhangen. Tevens is er een informatiestand over ecoteams. Iedereen is welkom op 21 maart in het SJA-gebouw aan het Noordeinde 240a in Roelo- farendsveen. De aanvang is acht hazerswoude-dorp ruud sep De Rijnwoudse politiek blijft verdeeld over de manier waarop de algemene begraafplaats in Hazerswoude-Dorp moet wor den aangepakt. De vraag blijft of op een deel van de begraaf plaats de bovenste kleilaag in zijn geheel moet worden ver vangen door zand, of dat het voldoende is in de toekomst de verse graven aan te vullen met zand in plaats van klei. Wethou der openbare werken M. Voren kamp-Van de Westeringh (WD) kon in ieder geval de fracties van CDA en PvdA er nog niet van overtuigen dat die laatste oplossing definitief een einde maakt aan de wateroverlast op de dodenakker. Bij de aanleg van de begraaf plaats eind jaren tachtig is er nogal bezuinigd op de water huishouding. Doordat er veel minder zand is opgebracht dan oorspronkelijk de bedoeling was, houdt een zware kleilaag het regenwater lange tijd tegen. Hierdoor blijven overal op de begraafplaats plassen staan, ter wijl bij wet verboden is dat een graf onder water staat. Burge meester en wethouders denken de zaak aan te kunnen pakken door de bovenste kleilaag een keer goed door te spitten. Maar tijdens de vergadering van de commissie milieu, volks gezondheid en openbare wer ken werden daar door verschil lende partijen vraagtekens bij gezet. De CDA-fractie kwam zelfs met een alternatief plan waarin de belangrijkste fout van eind jaren tachtig wordt recht gezet: de ondoordringbare klei laag wordt vervangen door zand. Gisteren kwam de commissie in een extra vergadering bijeen om de keuze tussen de twee al ternatieven te bespreken. Het college had zich op financiële gronden vierkant achter het oorspronkelijke voorstel ge schaard. Volgens B en Wlossen beide alternatieven het water probleem op, maar is het CDA- plan aanzienlijk duurder. Van de gelijkwaardigheid van de alternatieven was de CDA'er F. Uljee echter geenszins over tuigd. „Wij blijven van mening dat de begraafplaats een opti male drainage moet hebben", aldus de CDA'er. „Het college voorstel voorziet daar niet in. Misschien wel op de korte, maar zeker niet op de lange ter mijn." Uljee vreest dat de klei grond op den duur weer niet zo ondoordringbaar wordt als nu het geval is. De PvdA'er C. de Best richtte zijn pijlen vooral op de bereke ning van de hogere kosten van het CDA-plan. B en W becijfer den die op iets minder dan 100.000 gulden. Maar De Best wees erop dat het college bij de berekening was afgeweken van de normale manier waarop kostprijzen worden becijferd. Volgens de in de gemeente gangbare berekening zou het prijsverschil nog maar iets meer dan 50.000 gulden zijn. Ondanks de twijfels over de afwijzing van het CDA-alterna- tief, begon het er na ruim twee uur discussie toch op te lijken dat volgende week een meer derheid van de raad achter het collegevoorstel zal gaan staan. Naast de fracties van WD en SGP/RPF lijkt ook D66 voor het alternatief van B en W te vallen. De visie van een door de ge meente ingehuurde adviseur gaf voor de democrate M. Lo- mans gisteren voorlopig de doorslag. Op haar vraag waar hij nu, onafhankelijk van de finan ciën voor zou kiezen, zei hij op een bestaande begraafplaats voor doorspitten. „Dat is een puur financieel verhaal. Bij een nieuwe begraafplaats zou ik kie zen voor het opbrengen van zand", aldus de deskundige. Voor Lomans was dat antwoord voldoende om voorzichtig te concluderen dat ze „toch denkt dat onze fractie uw voorstel gaat volgen". Het definitieve oordeel volgt volgende week donderdag in de raad.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15