Crisis Westfalen bezworen RibIti Sharif kan niet geloven dat zijn zoon een terrorist is Militaire leider Sudan wint, maar zit niet op rozen Buitenland ^Mensenrechten bepalend Mj wederopbouw Bosnië' 'Stalin is vermoord' Li Peng heeft maar heel weinig nieuws te melden Brussel nijdig over sancties tegen Cuba Guerrillaleider Radoejev in Tsjetsjenië bezweken hENSDAG 6 MAART 1996 )rugsbaron beschuldigt ministeries fxico-STADJuan Garcia Abrego, bijgenaamd De Pop en legen- fcrisch drugsbaron van het Golfkartel, beschuldigt hoogge- [aatste functionarissen van het Mexicaanse openbaar ministe- en het ministerie van transport ervan dat ze in het verleden ledeplichtig zijn geweest aan het drugsverkeer tussen Mexico i de VS. Abrego werd in januari in Mexico gearresteerd en aan VS uitgeleverd. Naar schatting 75 procent van Colombiaanse ?mr 110 arr*veert Mexico in de VS. Ruimtevlucht Gagarin bijna ramp' .r 7|w york De eerste bemande ruimtevlucht, die van Joeri Gaga- ■terfi, was bijna mislukt en was niet de triomf die jarenlang door sfri Sovjetunie is gevierd. Dat schreef de New York Times giste- |eeIn. In de op 16 maart bij Sotheby's in New York te veilen noti- mifcvan commandant kolonel Jevgeni Karpov staat, hoe het brflimteschip Vostokl aan het eind van zijn baan om de Aarde op ge2 april 1961 gevaarlijk in het rond begon te tollen. Na tien mi- Lten van spanning maakte de Vostok zich los van de remraket peje het tollen en vibreren veroorzaakte, waarna het ruimteschip lictin turbulente afdaling naar de atmosfeer maakte. ioJ I jurinarne weigert Amnesty visum 01Aramaribo» Een onderzoek dat Amnesty International wil doen terfear de december-moorden van 1982 in Paramaribo, wordt ge- üvarsboomd door de weigering een visum te geven aan een me- en«werker van de mensenrechtenorganisatie. Het consulaat-ge- irs kraal van Suriname in Amsterdam wil eerst met het ministerie S1 «n buitenlandse zaken in Paramaribo overleg plegen. Amnesty vopl ondersteuning geven aan een onderzoek dat de nabestaan- mfen van slachtoffers van de december-moorden eisen. cbóT Religieuze protesten tegen volksdansen 301) ,c1lamabad In Pakistan is een religieuze rel ontstaan over de ver stening van volksdansen op televisie. De moslimpartij Jamaat-e- dèflami vindt het schandalig dat de televisie mannen en vrouwen e]ljiat zien die samen dansen en dreigde gisteren de regering van s Jremier Benazir Bhutto met straatprotesten. Jhinton wil schuld aan VN betalen 'I^LEiCH» President Clinton zal het Congres voorstellen de Ameri- leljaanse schuld van 900 miljoen dollar aan de Verenigde Naties '8 linnen vijfjaar weg te werken. Daarna zouden de VS nog maar 'eH0 procent van de begroting van de VN moeten dragen. VN-am- daassadeur Madeleine Albright maakte het saneringsplan van denlinton bekend in Raleigh (North Carolina). De VS nemen nu 25 ?eirocent van de begroting van de VN voor hun rekening. Politie doodt bekende drugsbaron iogota De Colombiaanse politie heeft gisteren in Medellin "Trugsbaron José Santacruz Londono doodgeschoten, zo heeft 3 let hoofd van de politie bekendgemaakt. Santacruz Londono B2) was in januari ontsnapt uit een gevangenis in Bogota. Hij werd beschouwd als derde man in de hiërarchie van het Cali- iartel en als een van de rijkste mannen van de wereld. Ex-Francominister moet Aznar helpen madrid De Spaanse Volkspartij (PP) heeft gisteren de 73-jarige Manuel Fraga, minister onder Franco en ervaren staatsman van rechts, aangezocht om de conservatieve leider José Maria Aznar |e helpen een regering te vormen. Fraga moet de Catalaanse partij overreden deel te nemen aan een coalitiekabinet. Deze partij heeft gezegd nog vast te houden aan haar besluit Aznar ifiiet te steunen. Fraga is bevriend met de Catalaanse president 07fujoL rijf Griekse gevangenissen bezet iThene De Griekse gedetineerden die inmiddels vijf gevange lissen bezet houden, hebben gisteren laten weten dat ze hun iproer pas beëindigen als het parlement een verbetering van de evensomstandigheden in de gevangenissen in een wet vastlegt. )e gedetineerden begonnen verleden week hun actie en bezet en op het ogenblik de gevangenissen bij de zuidelijke stad fatras, op de eilanden Corfu, Kreta en Chios én in de Centraal- 'a Sriekse stad Larissa. Achterban Groenen kan nog roet in het eten gooien iternationale donors stellen eisen lEN-SARAJEVO GPD-Rtr partijen in Bosnië die niet mee- rken aan de uitvoering van 3|le onderdelen van het vredes- 'toord van Dayton, hoeven let op geld voor de wederop- >uw te rekenen. De vraag in «verre de mensenrechten •rden gerespecteerd, zal zeer •ylvaar wegen bij de beoordeling in steunaanvragen, j! Dat is de belangrijkste uit komst van de tweedaagse con- cjrentie over de mensenrech tensituatie in Bosnië, die giste- in in Wenen werd afgesloten, rtegenwoordigers van tiental donorlanden, de Verenigde ities, de Europese Unie en al- humanitaire organisaties die ^1 Bosnië actief zijn, conclu deerden dat economische hulp 56|oet toekomen aan degenen Je het akkoord van Dayton uit vieren. ..Plaatselijke autoriteiten die oorlogsmisdadigers weigeren uit te leveren, de terugkeer van vluchtelingen belemmeren óf anderszins de mensenrechten geweld aandoen, krijgen geen economische steun", aldus de Amerikaanse onderminister voor democratie en mensen rechten, Shattuck. Zijn waar schuwing lijkt vooral gericht tot de Bosnische Serviërs, die zich fel verzetten tegen de uitleve ringvan oorlogsmisdadigers. Het hoofd van de VN-politie- macht in Bosnië, Fitzgerald, heeft ongeveer twintig Kroati sche agenten opgedragen de Servische wijk Hadzici van de Bosnische hoofdstad Sarajevo te verlaten. Hij dreigt de Kroaten met ingrijpen van de vredes macht IFOR als ze het bevel ne geren. De agenten bezetten gis teravond het politiebureau van Hadzici. De wijk moet vandaag worden overgedragen aan de moslim-Kroatische federatie. De regeringscrisis in de Duitse deelstaat Noordrijn-West- falen lijkt bezworen. De kleinste regeringspartij, de Groe nen, ging gisteren voorlopig akkoord met de begroting voor dit jaar. Op die begroting staat een post voor de uit breiding van de luchthaven van Dortmund, waarmee de Groenen aanvankelijk grote problemen hadden. ring in Düsseldorf sinds vorige week verlamt. Met 13 tegen 11 stemmen besloten de Groenen de begroting voorlopig te ac cepteren. Maar men besloot ook dat een tweedaags partij congres het laatste woord zal hebben. Deze bijeenkomst wordt over twee weken gehou den, even voor de definitieve stemming in het deelstaatparle ment. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Ondanks het voorlopige ak koord kan het vliegveld nog wel moeilijkheden opleveren voor de regering van de met 16 mil joen inwoners belangrijkste Duitse deelstaat. De Groenen-fractie beraadde zich gisteren langdurig over de crisis die de rood-groene rege- De vraag is of de radicale ach terban het besluit zal steunen. Het wordt nu al verketterd als een capitulatie voor de grote coalitiepartner, de sociaal-de mocratische SPD van deelstaat premier Johannes Rau. De SPD is voor uitbreiding van de Dortmundse luchthaven. Het argument is dat die uitbrei ding in de door werkloosheid geteisterde regio 800 nieuwe banen oplevert. De Groenen zijn tegen, omdat uitbreiding meer geluidsoverlast en meer aantasting van het milieu bete kent. Het constante geworstel in de coalitie die vorig jaar zomer aantrad, begint de SPD intussen op de zenuwen te werken. Mi nister-president Rau, verwend door een jarenlange absolute meerderheid, twijfelde gisteren openlijk aan het nut van voort zetting van de coalitie. De rood-groene regering in Düsseldorf wordt een belang toegekend dat de grenzen van Noordrijn-Westfalen over schrijdt. Een geslaagd experi ment in Düsseldorf zou na de Bondsdagverkiezingen van 1998 de weg kunnen vrijmaken voor een rood-groene bondsregering in Bonn. Als de regering in Düs seldorf valt, betekent dat vrijwel zeker dat een rood-groene coa litie op federaal niveau onmo gelijk wordt. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT ,,Mijn zoon heeft niets Hij heeft geen bloed aan zijn handen." In Bet Hanina, even ten noorden van Jeruzalem, staart Ribhi Sharif (66) mistroostig naar zijn huis, dat onder handen wordt genomen door het Israëlische leger. Sol daten lassen de luiken aan el kaar en verzegelen de deur. Als het gerechtelijke bevel rond is, zal Sharifs huis met de grond gelijk worden gemaakt. Zo rekent Israël af met de fami lieleden van Muhiyadin Sharif, de jonge Hamas-militant die wordt omschreven als de opvol ger van 'ingenieur' Yechia Ayash. Ayash, de belangrijkste bom menmaker van Harnas, werd in januari gedood toen een zakte lefoon in zijn handen ontplofte. Dat was waarschijnlijk het werk van de Israëlische veiligheids dienst Shin Bëth. Volgens Izadin al-Kassem, Harnas' gewapende vleugel, is de reeks bloedige aanslagen in Israël een vergel ding voor die moord. Eind januari haalde de Shin Beüi Ribhi Sharif van huis. Hij werd ondervraagd over de ver blijfplaats van zijn zoon. Giste ren mocht hij naar huis, om zijn inboedel te redden. Het meubi lair staat al in de tuin. Soldaten helpen met het naar buiten dra gen van een grote koelkast. ,,Ik weet echt niet waar Muhiyadin is," zegt vader Ribhi, die een koffiehuisje beheert in Jeruzalems oude stad. „De laatste keer dat ik hem sprak, was tweeënhalve maand gele den in Ramallah. Ze'zeggen dat hij mensen heeft vermoord, maar ze hebben geen bewijzen. Waarom is de familie de dupe? Mijn zoon wilde dat ik hem hielp het land te verlaten en ik heb geprobeerd valse papieren voor hem te regelen. Maar dat is niet gelukt." Ribhi zegt dat hij met pijn in het hart naar de televisiebeel den van de aanslag in Tel Aviv heeft gekeken. „Als mijn zoon dat zou hebben gedaan, dan zou ik hem vermoorden." Buurtbewoner Ashraf Chalaki (20) zegt dat hij Muhayin Sharif goed kent. „Hij is eerlijk en so ciaal voelend, iedereen mag hem graag. Ik begrijp de achter grond van de bomaanslagen wel. Het is een reactie op de Is raëlische terreur." Khaled Katab (18) vult aan: „Harnas valt nooit zonder reden aan. Israël heeft de ingenieur vermoord". Over de bomaanslag in Tel Aviv halen ze hun schouders op. „We zijn er niet gelukkig mee, maar we betreuren het niet. Het is een onderdeel van het Pales tijnse vraagstuk. Israël is er voor verantwoordelijk." In het huis van de familie Sharif woonden dertien men sen. Ze zouden de nacht in een tent doorbrengen, maar ge woonlijk zorgt Hamas of een andere Palestijnse organisatie al snel voor alternatieve huisves ting. Een schrale troost voor Ribhi Sharifs oudste dochter, Hayeriye (28), die hier is gebo ren. „Ik haat de joden die ons dit aandoen", roept ze. „Waar om hebben ze het huis van Yigal Amir, de-moordenaar van Rabin, niet afgebroken?" Ze zegt dat ze de bomaanslagen niet goedkeurt. „Ik ben ertegen. Ik heb ook kinderen." Het Israëlische leger heeft gis teren elf huizen op de Westelij ke Jordaanoever verzegeld. Dat is toegestaan volgens de Vierde Geneefse Conventie, die de be scherming regelt van de bevol king in bezet gebied in tijd van oorlog. Verwoesten bij wijze van straf mag niet, maar daar trekt Israël zich al jaren niets van aan. In de Israëlische stad Netanya arresteerde de politie gisteren een 56-jarige Palestijn, die lag te lilKïïi FRANS VAN DEN HOUDT l6,je wil er nu president worden van ,3 Ji land waar al dertien jaar oorlog 5 föedt, dat economisch aan de grond ruzie heeft met al z'n buren en in- iationaal op de zwarte lijst staat als nsor van terrorisme? Liefst 41 Idanezen zien er wel brood in en •en een gooi naar het ambt. Maar nu staat vast dat de huidige militair lei- r, Omar al-Bashir, gaat winnen. Ji verkiezingskoorts is bij de bevol- ig dan ook weinig te merken. Er •rdt een zeer lage opkomst verwacht de twaalf dagen die vanaf vandaag Or de presidents- en parlementsver- gingen zijn uitgetrokken. De meeste rgers weten ook niet wie alle kandi- 'en zijn en waarvoor ze staan. De mte die de kiescommissie hen heeft leven om campagne te voeren, be id uit welgeteld vijf minuten zend tijd op de televisie, tien minuten op de radio en een publiek optreden in de hoofdstad Khartum. De grote politieke partijen als de UM- MA Partij van voormalig premier Sa- deq-al-Mahdi en de Democratische Unionisten boycotten de verkiezingen, omdat ze niet eerlijk zouden zijn en de winnaars bij voorbaat vaststaan. Het zuiden van het land, dat al dertien jaar in oorlog is met het bewind in Khar tum, doet al helemaal niet mee. Het is daarom ook niet duidelijk wat de militaire machthebbers precies voor hebben met de stembusgang. Willen ze hun dictatoriale regime een legitieme status geven en daarmee de gunst van het Westen winnen, dan zijn ze kans loos. Want geen enkel westers land zal zich na de onbeduidende verkiezingen verheugen op een vruchtbare samen werking met Khartum. Het Westen wil substantiële verande ringen voordat het bereid is Sudans groeiende isolement op te heffen. Van af het moment dat hij in juli 1989 de democratisch gekozen Sadeq el-Mahdi van de macht beroofde, is al-Bashir een outcast geweest in de internationa le politieke arena. En sinds een jaar wil helemaal nie mand meer iets met hem te maken hebben. Vooral omdat Sudan onder dak verleent aan drie mannen die wor den verdacht van de aanslag, vorig jaar, op Egypte's president Mubarak in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. De Verenigde Staten hebben daarom hun ambassade in Khartum gesloten en de VN dreigen economische sanc ties in te stellen als de terroristen niet voor het eind van deze maand worden uitgeleverd. Bovendien is de relatie met het Inter nationale Monetaire Fonds zo slecht dat Sudan binnenkort wel eens van de ledenlijst geschrapt zou kunnen wor den. Waar kan het dan nog terecht voor de hoogst noodzakelijke kredie ten? Zelfs binnen de islamitische we reld heeft Khartum behalve Iran geen vrienden meer. Tegelijkertijd slokt de oorlog in het zui den, die zich blijft voortslepen en al aan een miljoen levens heeft gekost, honderden miljoenen guldens op. De strijd is erop gericht het christelijke en animistische zuiden onder de duim van het Arabische, islamitische noor den te houden. De vraag is of al-Bashir na de verkie zingen voor het Westen zwicht of zich wanhopig vastklampt aan het laatste beetje steun uit het Midden-Oosten. Westerse diplomaten menen dat de militaire leider wel wat móét toegeven aan de druk van de VS en de VN. Bij voorbeeld door de drie gezochte terro risten uit te leveren, openingen te zoe ken naar Sudanese oppositiepartijen en de banden met de Islamitische we reld wat te vieren. NEW YORK AP Jozef Stalin is geen natuurlij ke dood gestorven, maar vermoord .door zijn rivalen. Op de dag dat hij stierf, had de Sovjet-dictator willen be ginnen met de deportatie van Russische joden naar Si berië om het Westen te pro voceren tot oorlog. Dat schrijft de Russische auteur en toneelschrijver Edvard Radzinsky in zijn nieuwe biografie Stalin. Het Kremlin heeft altijd ge zegd dat Stalin op 5 maart 1953 overleed aan een hersenbloeding. Radzinsky meent echter dat hij door een lijfwacht is vergiftigd op bevel van Lavren- ti Beria, het hoofd van de NKVD, de voorloper van de geheime dienst KGB. Toen een andere lijfwacht Stalin op de vloer van zijn slaapka mer aantrof, liggend in een plas van zijn eigen urine, weigerden Beria en andere regeringsfunctionarissen een arts te waarschuwen. Pas na dertien uur arriveerde een dokter. Onder de functionarissen die weigerden er een arts bij te halen was ook Nikita Chroesjtsjov, die drie jaar la ter de machtsstrijd om Sta- lins opvolging zou winnen. Als Beria, Chroesjtsjov en anderen hem niet hebben vergiftigd, dan hebben ze Stalins dood in ieder geval versneld, aldus Radzinsky. Beria zou zijn gedreven door vrees dat de dictator hem uit de weg zou rui men. In de machtsstrijd na Stalins dood kwam Beria als nog voor het vuurpeloton. Radzinsky ba seert zijn boek op interviews, onder meer met de lijf- wachten die de stervende Stalin ontdekten, en op geheime docu menten in de archieven van de regering, de communisti sche partij en de KGB. Juist op zijn sterfdag had Stalin willen beginnen met de massale deportatie van joden naar Siberië en Ka- zachstan, aldus Radzinsky. Stalin zou daarmee een Der de Wereldoorlog hebben wil len uitlokken, waarvan hij volgens de auteur dacht dat hij hem kon winnen. PEKING GPD De inkt van de bekendmaking dat China met raketten gaat oe fenen in wateren bij Taiwan was nauwelijks droog, of de Chinese premier Li Peng beklom giste ren het spreekgestoelte om zijn jaarlijkse 'troonrede' af te ste ken voor het Volkscongres (par lement). Li Peng benadrukte opnieuw dat China Taiwan zal aanvallen als het eiland zich onafhankelijk verklaart. „Dat we het gebruik van militair geweld niet afzwe ren, is niet gericht tegen onze landgenoten, maar tegen bui tenlandse krachten die erop uit zijn China's hereniging te ver hinderen en een onafhankelijk Taiwan willen veroorzaken", zo zei hij. Op de keper beschouwd, was de toon van Li Pengs kritiek op de Taiwanese leiders weliswaar iets feller dan vorig jaar, maar was er verder weinig nieuws on der de zon. Hij heeft volgens waarnemers geen directe oor logszuchtige signalen uitgezon den. Wel stelde Li Peng de posi tie van de Verenigde Staten in de kwestie-Taiwan met meer nadruk aan de kaak dan verle den jaar. De 'ernstige proble men' in de relaties met de Ame rikanen zijn 'geheel en al ver oorzaakt door het onverstandi ge China-beleid van de Verenig de Staten'. Taiwan en de VS rea geerden door in stevige bewoor dingen hun verontrusting uit te spreken. Voor het overige ging Li Pengs tamelijk saaie toespraak vooral over de doelstellingen voor de komende vijf jaar. De Chinese regering zal de rest van deze eeuw een 'matige' econo mische groei nastreven om de inflatie (geldontwaarding) bin nen de perken te kunnen hou den. Het streefcijfer voor de groei is dit jaar gesteld op acht pro cent, ruim twee procent minder dan vroig jaar. De inflatie zou beperkt moeten blijven tot 'rond de tien procent', terwijl deze in 1995 nog bijna 15 pro cent bedroeg. De inkomensstij ging voor de Chinese boeren en arbeiders zal afzwakken naar vier en vijf procent per jaar. Li Peng zei dat de komende jaren veel problemen moeten worden opgelost. Het gaat on der meer om de sanering van de noodlijdende staatsbedrijven, waarvoor dit jaar 3,3 miljard gulden wordt uitgetrokken. Voorts moet de ontwikkeling van het ver achtergebleven plat teland worden aangepakt, even als de wijdverbreide corruptie en de groeiende criminaliteit. Hoe dat allemaal moet, gaf de premier echter niet aan. slapen in de bakkerij waar hij il legaal werkte. Het zou gaan om de vader van de Hamas-zelf- moordcommando die afgelo pen zondag een bus in Jeruza lem opblies. De joodse eigenaar van de bakkerij is in een snel recht-proces veroordeeld tot drie maanden cel wegens het il legaal laten overnachten van een inwoner van de Westelijke Jordaanoever. De straf moet dienen als afschrikwekkende maatregel voor Israëlische werkgevers die illegaal Palestij- nen recruteren. EU tekent scherp protest aan BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Europese Commissie is woe dend over Amerikaanse pogin gen om ook derde landen te dwingen tot een feitelijke boy cot tegen Cuba. Een woordvoer der van de Commissie tekende hiertegen gisteren in de 'scherp st mogelijke bewoordingen' protest aan. In een officiële ver klaring waarschuwt de Europe se Unie voor 'juridische chaos' en dreigt tussen de regels door met een procedure voor de We reldhandelsorganisatie (WTO). Steen des aanstoots is een door de regering-Clinton en het Congres overeengekomen wets voorstel dat tot doel heeft het 34 jaar oude Amerikaanse embar go tegen Cuba vrijwel water dicht te maken. Zo krijgen Ame rikaanse burgers het recht be drijven aan te klagen die 'profi teren' van Cubaanse bezittin gen. Verder zou een verbod gaan gelden op het financieren van firma's die actief zijn op Cuba. Eerder protesteerdem Canada, Mexico en Rusland al. Het begrip dat de EU aanvan kelijk had voor Amerikaanse strafmaatregelen als ant woord op het neerschieten door Cuba van twee vliegtuigjes is in elk geval geheel verdwampt. „Wij geloven niet dat een em bargo een juiste manier is om een vreedzame verandering tot stand te brengen", heet het nu. ,Als op die manier VN-sancties op kor te termijn kunnen worden voorkomen, zal Sudan best bereid zijn tot conces sies, al is de kans groot dat het uitein delijk niet meer dan schijnmanoeuvres zijn", meent een Westerse diplomaat in Khartum. In een eerste poging zijn goede wil te tonen liet El-Bashir vorige week tijdens een bezoek aan Kenya weten dat hij al le medewerking zal geven aan een re gionaal vredesinitiatief voor Zuid- Sudan. Dergelijke stappen zijn al vaker gezet en hebben vrede nimmer dich terbij gebracht. Maar de oorlog is voor Khartum nu uitzichtloos. De strijders in het zuiden zijn niet langer de enige vijanden. Ook buurlanden Eritrea. Uganda en Ethiopië hebben openlijk of indirect de strijd aangebonden met het al-Bashir-bewind, dat wel verkiezingen kan winnen, maar een regionalisering van de strijd in het zuiden waarschijn lijk niet overleeft. MOSKOU HANS HOOGENDUK Strijd laait weer op in Grozny op een zegsman van het Russi sche ministerie van binnen landse zaken. Radoejev is vol gens deze berichten vannacht gestorven. Hij zou zijn verwon ding hebben opgelopen bij he vige gevechten bij het dorp Ser- novodsk. De strijd in Tsjetsjenië esca leert opnieuw. Vanmorgen meldde een plaatselijke journa list ook zware gevechten in de hoofdstad Grozny. CORRESPONTENT De Tsjetsjeense guerrillaleider Radoejev is dood. Dat meldde het Russische persbureau Inter fax vanochtend. De bebaarde strijder, die in januari een dra matische gijzeling in de Zuidrussische deelrepubliek Dagestan uitvoerde, stierf aan de gevolgen van een schotwond in het hoofd, aldus Interfax. Het persbureau beriep zich

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7