lemerink vindt ritme »k in Ahoy' nog niet Opdam kan nog niet imponeren in Roda 2 Sport "stappen zit zonder auto sl Krajicek serveert Haarhuis van baan JAG 6 MAART 1996 steros pleit voor olympisch golf everiano Ballesteros maakt zich sterk voor de rentree in het olympisch programma. De Spanjaard had on net liefl gesPrek met IOC-voorzitter Juan-Antonio Samaranch. 0pscorPs ste'de dat m Sydney 2000 een eerlijke kans ver- ,ofdklJ°'f °P de Speïen is niet alleen goed voor de sport, ook rt houtige"'zei de Spanjaard. „Golf is business, ook voor de in def1 Oost-Europa, waar de populariteit steeds meer toe- G-zaj red RCL.J DenBaSe avond voor Paris SG ti dertjaris Saint Germain had gisteren een goede avond. De 0 meter in de Franse voetbalcompetitie kwam niet in actie, n personaaste achtervolgers Auxerre en Metz verloren. Auxerre, insdagjp vijf punten achterstand, ging met 1-0 onderuit bij n de sflrg. De nederlaag van Metz was nog verrassender. De Eiberitranse ploeg verloor op eigen veld van Lyon, dat de drie superqiankte aan de treffer van Maurice, edstrijj :heveri 'cn'djer Bremen zet opmars voort 199{ 10venjWerder Bremen zet zijn opmars in de Duitse competitie de Frin(*erc*voort- De pl°e8 haalde na het ontslag van trainer taDDe1na de winterstop en na de komst van opvolger Dörner BgiijWen uit drie wedstrijden. Gisteren won Bremen de tegen Hamburger SV met 2-1. De gasten leden askia r onder leiding van Felix Magath de tweede nederlaag :aris br"e dagen. LeytM ho c°ac|tiloos afscheid cricketers asketb Na acjpiDe Nederlandse cricketploeg heeft gisteren roem- baancheid genomen van het toernooi om de wereldtitel voor staatn. Als enige van de twaalf deelnemende landen keert Ne- Hans Szonder één overwinning huiswaarts. Het sterke Zuid- de lévoriet voor de wereldtitel, rekende zonder problemen af 1 (NieiNederlandse amateurs, die voor 5000 toeschouwers met n Bakjchil van 160 runs tegen de beroepscricketers ten onder p de til Zorj nLein van d halvd Meiiegpd .Zijbbule 1-coureur zonder tatseit is als een timmerman Een beetje lastig uit te oefenen, d Boor Jos Verstappen is het wel de werkelijk- dagen voordat in de trainingen voor opleie Grand Prix van het Hepeginnen, was de pit- agintArrows nog maagdelijk 3 de e C op «jverlee besloot Verstap- /erzalr een paar rondjes op uis tjf te leggen op het fraaie ckBurcuit. Weet hij in elk i), Drast waar de knelpunten 1 zijp sfalt liggen. Wat is het lij Qijn? De jumbo-jet, met ;en r*d het complete materi- rouvwerstappens renstal Ar- der Gaan de grond gebleven Op het laatste mo- voor vertrek richting het me, vertoonde het oernjegtuig technische ge en B|Reparatie bleek zo snel Vliegtuigbouwers N^erenigde Staten moes- Jri te pas komen om de en op te lossen. Het ge- n vertraging van enkele ■■Als alles volgens plan 1 |j, kunnen de Arrows- u's vandaag echter aan in Melbourne. Gisteren zette het toestel eindelijk koers richting Australië. Overigens is Arrows niet het enige gedupeer de team. Ook McLaren, Jordan en Tyrrell zagen een deel van hun materiaal achterblijven in Londen. Arrows kende echter de meeste tegenslag, omdat zich de complete uitrusting aan boord van het defecte toestel bevond. Het ongemak ligt voor al in het feit dat de Arrows- monteurs tot nu toe werkloos moesten toekijken hoe hun col lega's bij de andere teams al aan de bolides konden sleute len. De Arrows-crew zal nu de klok rond moeten werken om de auto's van Jos Verstappen en zijn teamgenoot Ricardo Rosset tijdig rijklaar te krijgen. Verstap pen liet er zijn goede humeur overigens niet door bederven. Hij beseft dat hij zijn team niets kan verwijten. Om voor zo min mogelijk verrassingen te komen staan op het moment dat mor gen de eerste vrije trainingen beginnen, besloot de Limburger het circuit alvast per fiets te ver kennen. „Omdat we op een nieuw circuit gaan rijden, heb ben we gelukkig een extra dag om te trainen. Natuurlijk is dit oponthoud niet prettig, maar we kunnen morgen heus wel onze rondjes rijden. Het circuit ligt er in elk geval prachtig bij." merink zoekt al sinds de jaarwisseling bij pig naar zijn ritme. Op geen enkel toer- ven n hij dit seizoen imponeren en tussentijds hij als Davis Cup-speler Oranje een slech- ioo st tegen India. In Rotterdam hoopte hij iets van zijn vorm terug te vinden. 1 de eerste ronde van het ABN/Amro-ten- puinooi lag een nieuwe ontgoocheling klaar, jrm ïler uit het kwalificatietoernooi, Tim Hen- 10e tuurde hem in twee tiebreaks naar huis: 7- zon 7-6(11-9). wi erink is met ingang van deze week de bes- Js 2 erlandse tennisser op de wereldranglijst idij Maar de computer die maandag de ran- 3.tspuugde, staat vrijwel alleen in haar op- jee Want de linkshander staat ze de laatste ip en bepaald niet lekker te raken. De speler Irai de eerste die het toegeeft. „Het hele jaar lijsi nog geen topvorm gevoeld en zoals de jeti 't het aangeeft, zo voel ik me zeker niet. Ik )el iar geen glaasje op te drinken. Het zijn ook ijfertjes natuurlijk.' awereldranglijst liegt deze week een beetje, ;ek gistermiddag in Ahoy overduidelijk. De d er een van Holland verloor van de num- na 'ee van Engeland, dat zegt iets. ,Het moet te ijk zo zijn,' lispelde de teleurgestelde 25-ja- al rliezer. lerink, die in Rotterdam nooit verder e d dan de kwartfinale, heeft al dagen last van asi 'spelende schouder. Het kapsel is geirri- jHij wilde het niet als excuus opvoeren. Ge- jeijerde spelers moeten niet spelen en hij |e dus was hij fit. „Als ik echt last had ge- lad ik deze week niet meegedaan. Maar in- had ik wel problemen. Mijn voorbereiding verstoord, omdat ik in het begin van de 'el belemmerd was om te trainen.' wedstrijd tegen Henman bleek bovendien aanvaller wel degelijk werd gehinderd. Hij i^laan het net ogenschijnlijk makkelijke vol- belangrijke punten. „Mijn volley was niet een te slappe hand. Het was niet tsjak. lie schouder dus.' tiebreak van de eerste set bij een 6-7 ach- id werd de zoveelste mishit aan het net test. In de tweede set, die opnieuw een ;e nodig had, mocht Siemerink op 5-4 in de ak de set uitserveren. Maar twee punten la- tek hij opeens tegen een matchpoint aan, 5- feer door een abominabele volley. Hij redde pit de situatie en kwam zelfs op setpoint (8- 7), maar de Engelsman vocht terug, verknalde nog twee wedstrijdpunten en maakte het op 9-10 af. Henman - die in de eerste ronde van de kwali ficaties Alphenaar Martin Verkerk had verslagen - is nu al de verrassing van het toernooi. De 21-ja rige nieuwkomer uit Oxford staat 79ste op de we reldranglijst en werd vorig jaar op .Wimbledon wereldberoemd. In een dubbelpartij sloeg hij uit woede een bal keihard over het net na een rally. Een ballenmeisje stak over en kreeg het projectiel tegen haar slaap en ging knock out. Henman werd gediskwalificeerd. „Hij heeft goed gespeeld,' benadrukte Sieme rink. „Want als er een Nederlander verliest wordt altijd de nadruk gelegd op de zwaktes bij ons. Henman was gewoon sterk en ik speelde niet goed en niet slecht.' Siemerink zit in een dalletje na een succesvol 1995, waarin hij zelfs even 17de van de wereld was. Bij de Australian Open reikte hij tot in de derde ronde en dat was zijn beste prestatie dit jaar. In Doha en Sydney lag hij er in de eerste ronde al uit, in Antwerpen en Milaan in de twee de. In de Davis Cup leverde hij twee enkelspelen in tegen opponenten die ver onder hem staan ge rangschikt. Al met al geen geweldige conduite staat voor de top 25-speler, die nog niet weet of hij naar de Olympische Spelen gaat omdat Het Melkhuisje in Nederland een alternatief is in die periode. Siemerink: „Het is zaak om nu snel fit te wor den en weer partijen te gaan winnen.' Zijn coach Tjerk Bogtstra zag het niet zo somber in. „Ik heb in Jans spel toch lichtpunten gezien vandaag. Aan de andere kant: hij staat nu 22ste en het zal ver schrikkelijk veel energie kosten om dat vast te houden.' Bogtstra weet wat het betekent om in de sub top te blijven. Daarvoor biedt het service-volley- spel van zijn pupil geen garantie. Er moet meer zijn. De passing en vooral de return van Sieme rink staan te nadrukkelijk in de schaduw van zijn opslag en netspel. Dat is al jaren zo. Bogtstra: „Maar het wordt beter en ik ga het retourneren niet vanaf de basis oppakken. Jan moet zijn ster ke punten blijven benutten. Het probleem is dat hij iemand heeft liggen, maar hem de nek niet omdraait. Vandaag ook weer. Dan staat het op de service van Henman 30-40 en speelt Jan dat breakpoint te voorzichtig.' De chirurg die geen bloed kan zien. Het oude verhaal dat Siemerink al jaren achtervolgt. Bogtstra: „Oud? Dat kan wel zijn, maar het is nog altijd actueel." Jan Siemerink schreeuwt het uit. Hij liet het in Rotterdam afweten tegen Tim Henman. foto anp rotterdam eric de bie gpd-verslaggever De wereldhaven Rotterdam geldt in het buitenland nog steeds als het toonbeeld van Neerlands welvaren, maar de vaderlandse tennissers laten zich daardoor nauwelijks inspi reren. Als de trend van de eerste dagen van het ABN/Amro-toer- nooi zich voortzet, overleeft slechts één van de zeven Oran je-vertegenwoordigers de eerste schifting, te weten titelverdedi ger Richard Krajicek. In de afge lopen zes jaar kwam dat slechts één keer (1994) eerder voor. Destijds was Paul Haarhuis de enige die de tweede ronde haalde. Nu kreeg de Brabander echter geen schijn van kans zich bij de laatste zestien te voegen. In een herhaling van de finale van vorig jaar was hij niet opge wassen tegen het service-ge weld van Krajicek. De opslag van Hagenaar, die in totaal achttien aces tegenover vijf dubbele fouten produceerde, begon in de tweede set wel iets te haperen, maar de kogels sloe gen nog hard genoeg in om de winst binnen te halen: 6-3,7-6. Haarhuis zat er gisteravond na zijn nederlaag als een dood vogeltje bij. „Als Krajicek zo sterk serveert, krijg je geen kans. Het is heel vervelend tennissen. Je kunt het een beetje vergelij ken met schaken tegen een be tere tegenstander. Je probeert hem maar een beetje bij te hou den en te gokken op een remi se. Helaas bestaat dat laatste niet in het tennis", zuchtte de PSV-fan, die de wedstrijd van zijn club tegen Barcelona had moeten missen. „Het was so wieso de verkeerde avond om op de baan te slaan". Dat gold duidelijk niet voor Krajicek. De aanhanger van Ajax maakte op de baan af en toe een opgefokte indruk, maar klaarde zijn eerste karwei in Rotterdam naar behoren. „Het kon ook niet misgaan. In 1990 heb ik voor het laatst van Haar huis verloren. Daarna heb ik tij dens een internationaal toer nooi zelfs niet .meer van een landgenoot verloren", aldus Neerlands hoop in de Maasstad. De nederlaag tegen Krajicek vormt voor Haarhuis geen re den de moed te laten zakken. „Ik heb nu enkele winstpartijen nodig, dan komt het zelfver trouwen vanzelf. Zolang ik maar hard blijf trainen, dan komt de ommekeer wel. Ik ben in elk ge val niet van plan te gaan afbou wen. Ik wil nog een paar jaar in de top meedraaien". Vandaag komen in Rotterdam nog twee Nederlanders in actie. Succes lijkt echter niet verze kerd. De niet geheel fitte Jacco Eltingh zal een hele kluif heb ben aan de Rus Andrej Olhovski en van wild-cardhouder John van Lottum mogen geen won deren worden verwacht tegen de Zwitser Mare Rosset, vorige week nog finalist in Milaan. Daarmee zou de de teleurstel lende lijn van de eerste maan den van dit jaar zpnder blikken of blozen worden doorgetrok ken. In vergelijking met 1995 is het bar en boos wat de vader landse tennistop momenteel laat zien en dat toont de we reldranglijst keihard aan. Haar huis, vorige week afgezakt naar plaats 68, was begin vorig jaar nog de sterkste in Jakarta en stond in Memphis in de finale. Terwijl Krajicek, de huidige nummer 26 van de wereld, zelfs in Stuttgart én Rotterdam de ti tels ophaalde. Momenteel steekt alleen nieuwkomer Sjeng Schalken er met een toernooi zege in Jakarta bovenuit, maar de Limburger is deze week niet in Ahoy' te bewonderen omdat hij voor Scottsdale koos. Limburgers nemen volgende week beslissing over contract Barry Opdam lijkt aan zijn laatste seizoen bezig bij FC Lisse. De talentvolle voet baller, net 20 jaar, staat in de belangstelling van clubs uit het betaald voetbal. Gisteravond speelde hij in Hoensbroek in wedstrijd met de reserves van Roda JC tegen Borussia Dort mund 2. Opdam speelde onopvallend en was teleur gesteld over z'n eigen pres tatie. Maandag laat Roda weten of de club de Lisse- naar een contract aan biedt. hoensbroek willem spierdijk Speciaal voor Opdam is op de koude dinsdagavond ook Nol Hendriks naar het terrein van EHC gekomen, waar Roda JC 2 vaker wedstrijden afwerkt. Hen driks is een bekende Limburgse zakenman en als bestuurslid technische zaken van Roda JC verantwoordelijk voor de aan kopen van de Limburgse club. Hendriks koopt zijn spelers bij voorkeur in buiten de eigen provincie, want van de Lim burgse voetballer heeft hij geen hoge pet op. „Ik heb er geen verklaring voor maar de eigen jeugd breekt niet door, bij Roda niet, bij Fortuna niet, bij MW niet. Sef Vergoossen van MW heeft zeven jaar heel wat ener gie gestoken in de jeugdoplei ding, er is niet een speler door gebroken." Hendriks heeft inmiddels be sloten om de jeugdopleiding bij Roda anders aan te pakken. „We haalden de jeugd met bus jes thuis op en leverden ze om acht uur 's avond weer af, dan hadden ze hun huiswerk ook gemaakt. De spelers raken daar door veel te verwend. Laat de ouders ze maar brengen. Die doen dat alleen maar als hun kind ook z'n uiterste best doet en als dat niet gebeurt, houden ze er snel mee op." Hendriks laat voor de wed strijd snel zijn oog vallen op de opstelling van Roda 2. Hij heeft weinig vertrouwen in dat elftal. „Die is te traag, die kan niet lo pen", zegt hij op samenzweer derige toon tegen de verslagge ver, vlak voordat hij op de tribu ne plaats neemt. Daar zitten inmiddels ook Kim van der Waals en Herman Kroes, twee Amsterdamse voet balscouts. Als hobby proberen zij talentvolle spelers bij prof clubs onder te brengen. „De een verzamelt postzegels, wij doen dit", zegt Kroes. Het twee tal stalde de rechtsback van FC Lisse, Ruben Jordan, twee Assistent-trainer Eddy Achterberg legt Barry Opdam uit hoe hij moet spelen in het elftal van de Roda-reserves. foto dries linssen maanden geleden bij TOP/Oss. Die actie viel .bij FC Lisse niet bepaald in goede aarde. En Van der Waals en Kroes winden zich op hun beurt weer op over de houding van FC Lisse. „Het is toch als club niet netjes om ie mand met een uitkering zwart bij te betalen. Lisse zou een baan voor 'm regelen, wat ge beurt er: hij kan schoonmaker worden, terwijl hij een prima schoolopleiding heeft. Ruben heeft nu een prachtig salaris, hij krijgt een mooie auto. Dit is voor hem toch veel beter dan een uitkering en wat geld van Lisse?" Fax De Amsterdammers proberen nu ook Opdam aan een club te helpen. Kroes en Van der Waals heb ben een aantal clubs een fax ge stuurd over Barry. Wat opvalt aan deze speler is dat hij op deze leeftijd al een enorm belangrijke positie in het elftal inneemt. Hij is linksbenig en neemt praktisch alle vrije trappen en corners. Hij haalt ge makkelijk de achterlijn, beschikt over een uitstekende voorzet en ook zijn rechterbeen is heel be hoorlijk. Qua spel en mentaliteit kan hij vergeleken worden met bijvoorbeeld Erwin Koeman, Ar thur Numan of Philip Cocu. Wie zou zo'n speler niet in het elftal willen hebben? Maar Barry maakt de hoge verwach tingen op het EHC veld nog niet waar. Hij kan zijn stempel niet op de wedstrijd drukken en moet bovendien de gehele lin kervleugel bestrijken en dus veel te veel meters maken. „De jongen die voor me liep was een Pool, ik kon nooit tegen hem roepen, neem mijn positie eens even over," legt Opdam na af loop uit. Nol Hendriks toont op de tri bune begrip voor het onopval lende spel van Opdam. „Het is natuurlijk vreselijk moeilijk om in een onbekend elftal meteen goed voor de dag te komen." Daar komt nog bij dat Borussia over sterke reserves beschikt (de Duitsers die met 0-3 winnen, beschikken over de beste jeugd opleiding van Duitsland) en Barry de ijzersterke Duitse aan voerder Erdal Eraslan als directe tegenstander heeft. Ouders Aandachtige toeschouwers zijn natuurlijk ook de ouders van de Lissese meao-student. Achter de meeste jonge, talentvolle sporters staat een vader en in het geval van Barry is dat Ap. Hij twijfelt niet lang over een antwoord op de vraag van wie Barry het voetbaltalent nu ei genlijk heeft. „In alle beschei denheid, dat heeft-ie van mij. Ik heb zelf altijd op het hoogste ni veau bij FC Lisse gevoetbald. Ik zie bij Barry en m'n dochter Iris, die in het Nederlands jeugdelf- tal speelt, dat ze hetzelfde talent hebben." Ap Opdam signaleerde al snel dat zijn zoon over een meer dan gemiddeld talent beschikt. „Ik begeleid 'm al vanaf z'n zesde jaar. Eigenlijk vanaf z'n eerste schreden op het voetbalveld zag ik al dat-ie zeker in het eerste van FC Lisse zou komen. Hij heeft later ook in de districtsse lectie gespeeld. Op een gegeven moment raak je nieuwsgierig hoever z'n mogelijkheden rei ken en in het geval van Barry zou dat wel eens heel ver kun nen zijn. Hij heeft inzicht, is technisch goed, kan kort draai en en kan van afstand schieten. Hij moet alleen fysiek nog iets sterker worden." Opdam senior denkt dan ook dat de meeste profclubs hebben zitten slapen. Barry speelde al op z'n 17e in het eerste van FC Lisse en hij vierde z'n debuut met twee goals tegen Vitesse Delft. Nu Roda JC het talent van de Lissenaar heeft gesignaleerd, zijn ook andere clubs wakker geworden. Nadat een Rotter damse krant melding maakte van de stage van Opdam in Kerkrade, stuurde Feyenoord afgelopen zaterdag Coen Mou- lijn en Frans Bouwmeester naar sportpark Ter Specke. Vader Opdam kan niet be paald in de categorie 'Feye- noord-fans' worden ingedeeld. „Die club heeft altijd de ver keerde spelers gekocht en de verkeerde verkocht. Ik vind het echt aanmodderen wat die club doet. Neem nu dit geval. Er staat een stukje in de krant en Feyenoord wordt wakker." Vol gens Ap Opdam is een overgang van Barry naar Feyenoord ech ter niet bij voorbaat uitgesloten. „Want ik beslis niet, dat doet Barry." Middenveld Vader Opdam mijmert al over een plekje links op het Lim burgse middenveld voor zijn zoon. „Barry van Galen en Dan ny Hesp zijn verkocht, dat zul len ze toch niet doen als ze niet een vervanger op het oog heb ben", zegt hij hoopvol. Vader Opdam, die de 'voetbaladvocaat' Keje Mole naar klaar heeft staan om even tuele contracten te bestuderen, lijkt na afloop enigszins teleur gesteld als Roda JC niet meteen zaken wil doen. De kwestie moet eerst met de technische staf worden besproken. Barry Opdam zelf zegt zich voorlopig weer op FC Lisse te concentreren. „Ik wil bij Lisse elke week presteren. Als het niet gaat, krijg ik ongetwijfeld din gen te horen als 'wat heeft zo'n jongen nu bij Roda JC te zoe ken'. Dat wil ik voor zijn." Ondanks de teleurstelling over het verloop van de wed strijd is Opdam wel te spreken over de sfeer bij de Limburgse club. „Het zijn leuke gasten, er lopen geen vedettes tussen. Er wordt op een normale manier gecoacht, zonder dat er gevloekt wordt." Van der Waals en Kroes, de Amsterdamse scouts, hebben het idee dat het allemaal wel goed komt tussen Opdam en Roda. „Hendriks wil zeker we ten dat Barry graag naar Roda wil komen, bovendien wil hij zich ook niet te gretig tonen, dan staat hij natuurlijk niet zo sterk in de onderhandelingen."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21