PS V laat winst liggen Ie armoede van een steenrijke voetbalclub BOLLEN Sport in Wouters vreest °»or spierscheuring 5DAG 6 MAART 1996 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 opese Commissie doet invallen jonden De Europese Commissie in Brussel verdenkt de voetbalbond (FIFA) van het opleggen van illegale heffin- h de fabrikanten van ballen. Inspecteurs van de commis- iben gisteren invallen gedaan in de kantoren van de En- oetbalbond (FA) in Londen, de Franse bond (FFF) in Pa- f\| de Deense federatie (DBU) in Kopenhagen. De Europese lissie reageerde met de verrassende invallen op klachten iropese balfabrikanten en groothandelaren, met name in ind. Volgens de klagers int de FIFA voor elke gebruikte, of- bal in een wedstrijd twee Zwitserse franken (ongeveer edraajf^en^ Voor een trainingsbal is het tarief één Zwitserse nders) bijsta) leen g, orden t/iMER» Pernilla Wiberg ontbreekt vandaag tijdens de '26 mfwereldbeker-race op de afdaling in Lillehammer. De at moftudige wereldkampioene op de slalom en combinatie 90 prtvolgens haar trainer Svanberg afgelopen zaterdag tijdens m feenslalom in Narvik ernstig geblesseerd aan haar linker wordtte 25-jarige Zweedse liep de kwetsuur op toen ze een ruimtraakte. ^eifde Bosch-spelers naar Barnsley 'den r De Engelse eerstedivisieclub Barnsley heeft gisteren •'.jïmiddellijke ingang Carel van der Velden (23) en Laurens rden |cteer(^e Enëelse club Telstar-speler Arjan de Zeeuw, ïlasteil rblijvi Jofsky krijgt NOC-steun /an 3 tUMDe Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie en HiJSF hebben afspraken gemaakt over de mate van onder in 31(ng voor meerkampster Sharon Jaklofsky. In een gesprek e extjij de atlete zelf, haar trainer, technisch directeur Paauw 1 ziekt KNAU en olympisch chef de mission André Bolhuis aan- :en. Opvaren, kreeg Jaklofsky ondermeer te horen hoe hoog haar in miltoelage is en de vergoeding voor stages, guldf 8b itract voor Ethiopische atleten net ^tpAMTwee dagen na zijn diskwalificatie bij het NK veld- anSi Tilburg heeft Aiduna Aitnafa, toch nog een „prijs" bin- S%aald. De Ethiopische atleet, die met nog enkele in de at- wijtsögctieve landgenoten asiel zoekt in Nederland, tekende in 'n,ng>rdam een sponsorcontract met Adidas International. Ook °r Snoten TadesseWoldemeskel, Fransua Woldemariam en *^Hslassa Milkessa zetten gisteren hun handtekening. ening 'b|iieijoenenproject Roy Heiner mislukt inhpfterk aan den run De campagne van het Synergy Racing lsuitk|Cate voor deelname aan de komende Whitbread-zeilrace e wereld is mislukt. De uiterste termijn om de benodigde fi- ieze prs voor het ambitieuze project binnen te halen, is onlangs anciêieken. Eigenaar Roy Heiner uit Koudekerk, tevens olym- t de jkandidaat, blijft zich echter inzetten voor een Nederlands ig vpm op kleinere schaal, veij str en ÏDNAgpd 0 uui rgenen en vrienden wachtten /-spelers vannacht op in ptel. Mathilde Wouters log van niks. „Wat, ge ld? Jezus, dan is het afge- Even later kwam echt- ^/t Jan binnen, breeduit ^/^»nd. Ja, waarschijnlijk ge- rd, maar nee, niks afgelo- e^ters is een ijzervreter, een an het beste soort. Hij zou ]ens niet hebben gespeeld 1 beter was geweest niet te „Als ik het risico loop er jijgatken uit te liggen, dan doe iweljniet", had hij maandag- aanig gezegd. Maar 's avonds ze z3 training ging het goed, ik kweelde hij wel. chteÉiel tot een nuchtere ana- tij ih staat, zei hij vannacht: gemfcstond ook geen risico, al- ulaijgeen verhoogd risico. De 1 ijvedstrijd heb ik ook niks i is Al. nergens last van gehad, ns V; Tot ik een bal wilde tackelen, die net te ver voor me was. Toen voelde ik het." Hij voelde het knappen, vreesde zelf meteen voor een scheuring. Vandaag weet hij meer, als er onderzoek is ge daan in het ziekenhuis. Zes we ken staan ervoor, voor een spierscheuring. „Maar ik denk niet aan zes .weken", wist hij zelf al meteen. Want Wouters is Wouters en Wouters is altijd sneller terug dan een ander. De 35-jarige specialist ren trees maken: „In elk geval is het zo dat we nog een tijdje mee blijven doen: beker, competitie, Europa Cup. Ook de laatste wedstrijden zijn dus waar schijnlijk van belang." Kan ie in elk geval toch nog een paar be langrijke wedstrijden meerag- gen, alvorens 5 mei zijn aller laatste wedstrijd te voetballen, thuis tegen Go Ahead Eagles. Om daarna nooit, nooit meer geblesseerd te raken... Giga Popescu slaagt er hier wel in Luc Nilis van de bal te houden. De Belg speelde gisteravond tegen Barcelona met twee treffers weer een hc rol bij PSV. fotc Als Barcelona internationale top is, heeft PSV aansluiting gevonden bij de internationale top. De vraag is of Bar celona top is. En de vraag is of een echte topclub niet ge woon moet winnen als het kan. PSV liet Barcelona gister avond echter ontsnappen: 2-2. barcelona henri van der steen gpd-verslaggever Over die score mocht Barcelona dus het meest tevreden zijn. Ad vocaat: „We hadden moeten winnen." Het was ietwat ont luisterend zoals Barcelona in ei gen huis bijna naar een neder laag werd gespeeld. Barcelona, 'meer dan een club', kon het niet winnen van tien Hollanders en een Belg. Het laatste half uur werd er weliswaar voornamelijk voor de goal van Waterreus ge speeld, maar zelfs in die fase waren de beste kansen voor PSV. Jan Wouters, waarschijnlijk vier tot zes weken buitenspel met een gescheurde kuitspier, protesteerde heftig bij de stel ling dat PSV heel goed was ge weest, maar misschien ook om dat Barcelona zo tegenviel. „Dat is typisch Nederlands, om dan denigrerend te doen over de te genstander. Dat ze hebben in geleverd in kwaliteit is duidelijk, maar wij hebben gewoon goed gespeeld. Zoals we het-hele jaar al goed spelen." Vijf minuten voor tijd had dat in de score nog pregnanter tot uiting kunnen komen, toen de voor Wouters ingevallen Zen den, weggestuurd door Nilis, van achteren werd geraakt door Amor, net toen hij voor de win nende goal wilde zorgen. Scheidsrechter Frisk, die het na rust buitengewoon moeilijk had met de steeds geniepiger trucs en vooral met de verbale intimi datie op het veld, durfde echter van grote afstand niet te beslui ten een strafschop te geven. Barcelona had bovendien en kele minuten eerder ook een penalty geclaimd, toen Oscar het zestienmetergebied in tui melde, volgens heel Barcelona vanwege Valckx. De claim was niet erg sterk, de grensrechter vond dat ook en liet Frisk weten dat er doorgespeeld kon wor den. Hectisch was het anderhalf uur lang, boeiend ook, elke mi nuut gebeurde wel wat. De eer ste minuten zetten meteen al de toon van de avond. PSV sneed met verve over het veld, door de linies van Barcelona. PSV kreeg kansen, PSV scoorde! Eijkel- kamp, die een minuut eerder Nilis al een mogelijkheid had geboden, schaarde voorbij Abe- lardo, die de lange midvoor over de knie nam. Geen geel, wel een vrije trap. Via het hoofd van Bakero zag Nilis zijn bal te gen de touwen slaan, onbereik baar voor Busquets: 0-1 na drie minuten voetbal. De arme Popescu moet zich op het middenveld van Barcelo na vooral voor rust in het PSV van Aad de Mos hebben ge waand. „PSV heeft heel goed gespeeld, maar ja, wij speelden met twee verdedigers. We speelden veel te open." PSV had daarvan kunnen pro fiteren, zodat de return bij voor baat een geslaagd feest zou zijn geweest. Eijkelkamp maakte er echter nul. „En ik had er twee moeten maken. Balen, zo gaat het nou al m'n hele carrière. Ik was wel belangrijk vanavond, maar dat beetje extra, een goal, kwam er weer niet uit." In een enkel geval had hij ook wel pech. Dat was toen Eijkel kamp na een dik kwartier werd aangespeeld door de weer to meloos heen en weer vliegende Numan. De bijna 32-jarige mid voor miste de snelheid om de bal mee te nemen, maar hij ver zon ter plekke iets veel leukers: kappen, balletje klaar leggen en stiften. De bal krulde over Bus quets tegen de paal... Zo was het, zo bleef het: PSV voetbalde op intelligentie, ploegverband en technisch ver mogen, Barcelona vocht wan hopig op passie naar gelijkwaar digheid. Die kwam er alleen in de stand. Na dik 20 minuten was er een technische fout van Numan nodig om een rood blauwe voor het eerst in kansrij ke positie voor Waterreus te krijgen. Cuellar trapte, Water reus pareerde, Bakero scoorde in de rebound: 1-1. Na rust ging het pas na de af trap lekker volgelopen Nou Camp nadrukkelijk achter de thuisclub staan. Gevoetbald werd er echter voorlopig nog al leen door PSV. Gescoord ook. Faber kopte een corner van Jonk in, Amor haalde de bal van de lijn, Nilis probeerde het schuin voor goal maar eens met een volley, met links nog wel; hard sloeg de bal laag en diago naal in: 1-2. Op dat moment zat er een uitslag in waarover een goed deel van Spanje - en zeker Ma drid en omgeving - zich de ko mende dagen buitengewoon vrolijk zou hebben gemaakt. Valckx kopte net naast uit een nieuwe comer van Jonk, maar het beste was er toch ineens af bij PSV. Het besef begon te le ven dat er voor rust vaker had moeten worden gescoord, de 1- 2 werd derhalve plots gekoes terd als de ideale uitslag. Het zou natuurlijk ook een vrijwel ideale uitslag geweest zijn. Zover kwam het echter niet. Ook Barcelona benutte een dood moment om nog eens te scoren. Valckx baalde er van nacht nog steeds van, want hij kreeg de vrije trap tegen die Barcelona op gelijke hoogte zou brengen. Valckx kreeg trouwens ook geel, niet voor die overtre ding, wel voor het mekkeren over de free kick die Frisk gaf. Hij is er in de return nu niet bij. „Stom? Niks stom! Klote- scheidsrechter. Het was hele maal geen overtreding." Het was misschien geen over treding, het was even later wel heel zeker een goal. Kodro knokte, wachtend op de vrije trap van Guardiola, zodanig met Numan, dat de fcsV-aan- voerder niks meer kon doen toen Abelardo ineens in de baan van de trap dook; kop pend zorgde de verdediger voor 2-2. Barcelona- Busquets; Amor, Abelardo, Popescu en Sergi; Guardiola, Bakero (79. De la Pena) en Roger (84. More no); Kodro, Cuellar (65. Oscar) en Figo. PSV: Waterreus; Van der Weerden, Valckx, Faber en Numan; Vink, Wou ters (72. Zenden), Jonk en Cocu; Nilis (90. Gudjohnson) en Eijkelkamp. il e rr— -htiald de Boer: 'Er moet iets gebeuren bij Ajax' leztfUNP YPE MINKEMA ikeiltRSLAGGEVER eerj deRS in München, kort voor Ie plve finale-wedstrijd in de is. ppions League tegen rn, dat Jari Litmanen sprak. ylk|n, alleen in het veld domi- Lef deed een opmerkelijke pp aan alle Ajacieden. Ze «en vooral bij de club blij- pr was nog zó veel te win- Het was gisteren in Dort- Lt p. vlak voor het kwartfina- lel in de Champions Lea- jnet Borussia, dat Ronald de zijn mond opendeed. De envelder, tegenwoordig dvoerder en leider van het vroeg de Ajacieden om vooral niet weg te gaan. Er veel te verliezen, manen sprak van luxe, De van armoe. Vanavond :t Sonny Silooy waarschijn- p 32-jarige leeftijd zijn de in de Champions League, d s leuk voor een speler die al )alf jaar weg mag, gratis en niets. Vanavond is ook iton Bogarde weer van de url j. Dat is een meevaller voor •peler die zich maar moei- an beheersen en eigenlijk zijn eigen club geschorst moeten worden. Op het »ste Europese podium. Er met bankzitters als Demts- Ul o. Musampa en Van den K h. geen alternatieven. Het n teken van grote armoede ie steenrijke club. n jaar geleden tekenden de oeders De Boer blij en blo- Mo i£]K ^ÊËÊÈ[êM&M Ronald de Boer deelt handtekeningen uit. De Ajacied die eerder tot het jaar 2000 bijtekende, vindt dat de se lectie van de Amsterdammers moet worden versterkt. foto anp zend voor nog vijf jaar Ajax, tot 2000. Die handtekening ging op papier in de overtuiging dat al les zo zou blijven als het was. Nu zijn er twijfels. Waar zit Ro nald de Boer aan vast? Aan de groep, aan de salarissen, aan de toekomst van Ajax. De selectie is te klein, stelt hij nu vast. „En de vervangers zijn niet echt ge lijkwaardig. Vorig jaar had je Seedorf, Van Vossen, Van den Brom, Oulida. Die kon je in brengen en er was geen ver schil. Nu is dat duidelijk anders, ja." Ronald de Boer had voor het seizoen al even nagedacht. De bankzitters wilden spelen en vertrokken stuk voor stuk. Rijk aard stopte. Alleen de Braziliaan Marcio Santos kwam terug. „Ik had een terugval verwacht. Dat leek me logisch. Maar het draai de, boven verwachting." Boven dien is zijn vertrouwen in de trainer grenzeloos. Dus als Van Gaal dacht met een kleine, pui ke groep de prijzenkast van het seizoen'95-'96 te kunnen plun deren, dan is er geen twijfel. „Achteraf stel je vast dat we het nog lang goed hebben gehou den." En, ook pas later, komt De Boer tot de conclusie dat de selectie eigenlijk te klein is. Borussia Dortmund bijvoor beeld, heeft 28 fullprofs onder contract, Ajax niet meer dan 21 Met tenminste een handvol vraagtekens op het rapport van Van Gaal. De terugval kwam niet alleen. De toekomst daagt weer, het spel rond de contractverlengin gen. Reiziger en Davids willen niet praten. Italiaanse kranten staan vol 'transfernieuws'. Op nieuw twijfels. Is hij soms bang dat...? „Ik vrees het ergste", zegt De Boer. „Het zal heel moeilijk worden om spelers hier te hou den." Ajax moet wat doen, vindt De Boer. Om de groep bij elkaar te houden. „Concurreren met het buitenland", is het antwoord. Maar hoe? „De salarissen zullen omhoog moeten." Er klinkt eni ge afschuw door als hij zegt: „Als je ziet hoe veel 'die lui daar' kunnen betalen. En als je 600 procent meer kunt verdienen, vier miljoen in plaats van zes ton per jaar, dan is toch ieder een weg? Ik ook, ja." Het con tract houdt hem op zijn plaats. „In principe wel." Dat verschil moet kleiner. Hij noemt fictieve bedragen. „Als ik twee miljoen bij Ajax kan ver dienen, en vier miljoen bij een of andere tweederangs club, dan blijf ik gewoon in Amster dam. Ik ga niet weg naar een club als Sampdoria. Dat is geen top. En als je de verschillen klei ner maakt, blijven de spelers. Want ik ben er van overtuigd dat iedereen toch eigenlijk lie ver in Amsterdam blijft." Ajax moet, zegt De Boer, ook iets doen aan de selectie. „De groep moet groter, de wissel spelers moeten gelijkwaardiger worden. Dan maar weer met een stuk of vier jongens op de tribune." Van Gaal had toch eerder actie kunnen onderne men? Tot afgelopen vrijdag zelfs nog. PSV kocht, Feyenoord sloeg in, Ajax deed bijna niets; alleen Peter Hoekstra kwam. Ronald de Boer: „Ik weet zeker dat Van Gaal daar mee bezig is geweest. Maar hij is heel bewust in wat hij koopt. Geen spelers om de selectie in aantal op peil te houden. Van Gaal heeft blijk baar op deze korte termijn geen versterking gezien. Ronald de Boer wel. Een Bra ziliaan, van Flamengo. En nog wel een paar. „Van de zomer zal er zeker wat gebeuren. Ik ben er van overtuigd dat de groep voor volgend seizoen weer groter zal zijn." Dat kan kloppen. Tech nisch directeur Louis van Gaal heeft al verklapt dat hij volgend seizoen de selectie met twee spelers zal uitbreiden. En daarom blijft Ronald de Boer optimistisch. „Tenminste, als wij op dit niveau kunnen blijven." Klinkt daar toch weer die twijfel door? ;e m OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Wat was er afge lopen zondag allemaal aan de hand bij VNA? De Leidse club, die over twee maanden vijftig jaar hoopt te worden, had de grootst mogelijke moeite om elf man voor het eerste op de been te brengen. Volgens het wedstrijdverslag moest bij het uitduel tegen Warmunda zelfs een toevallig aanwezige supporter zich in het blauwwitte tenue hullen om het team compleet te ma ken. „Nou supporter, dat is een beetje overdreven zegt trainer Per Chrispijn met een lachje. „Het is een jongen uit het vier de die kwam kijken en die ik voor de zekerheid op de bank heb gezet. Maar dat we op dit moment een hoop spelers mis sen, mag duidelijk zijn", aldus de oefenmeester die ko mend seizoen bij buurman UDWS aan de slag gaat. Chrispijn geeft 'een ongelukki ge samenloop van omstandig heden' als reden op voor het feit dat VNA nauwelijks een re presentatief team op de been kon brengen. „Ik weet het, na zo'n lange winterstop staat iedereen te po pelen om weer in actie te ko men. Ook wij stonden al weken in de startblokken maar net dit weekeinde, het klinkt mis schien gek, kwam voor ons slecht uit. Ik miste acht man. Vervolgens loopt Chrispijn de afwezigen even na. „Een zit er in dienst en mocht niet weg, een is artiest (zanger LudwigSmit, red.) en moest optreden, een had een vergade ringen kon die niet verlaten, twee zijn nog geschorst, twee geblesseerd en ga zo maar door. De nood was zo groot dat Chrispijn ook zijn eigen naam op het wedstrijdformulier liet zetten. Voor het geval dat. Ik stond als veertiende man, dus de kans dat ik zou meedoen was klein, maar het had inderdaad gekund", zegt de voormalig speler van Roodenburg. Volgens voorzitter Gé van den Hoed is dat laatste niet waar. „Hij stond er niet op. Schei eens uit, anders deelt de KNVB zo een boete uit", interpelleert de VNA-voorman. Hoe dan ook, voor de Warm- onders kwam het gehavende elftal van Voetbal Na Arbeid als een geschenk uit de hemel. De thuisploeg won met 5-2 en door dit resultaat werd de ha telijke laatste plaats in de stand verlaten. Warmunda wipte over GOL-Sport en Leidsche Boys heen naar de negende stek. „Toch haalt Warmunda dit jaar geen punt meer", voorspelt Chrispijn met stellig heid. „Ik vond ze bar slecht. Ik denk dat als we een beetje compleet waren geweest, het 4 of 5 tegen 0 voor ons was geworden. En dan te bedenken dat ons bij een stand van 0-0 nog een pe nalty werden onthouden. Dat kan natuurlijk wel zijn, maar vooralsnog was VNA af gelopen weekeinde het lacher tje van de afdeling en niet de ploeg van coach Koos Schou ten. Bij VNA was John Baart- wijk, doorgaans keeper van het tweede, nota bene een van de doelpuntenmakers. „We zijn nu eenmaal geen ver eniging die zomaar spelers er gens vandaan kan plukken als liet even tegenzit. Volgende week hebben we al drie of vier spelers terug en dan gaat het wel weer. Maar ik geef toe, het was droevig.11 Michel Schouten kan er met zijn verstand niet bij. Had hij aan alle voorwaar den voldaan om vanwege ver huizing naar Warmond tus sentijds van hoofdklasser To- negido naar afdelingsclub Warmunda over te stappen. En dan wordt zijn verzoek om overschrijving vervolgens afge wezen. Terwijl hij toch over een Warmonds adres beschikt en aan alle formaliteiten heeft voldaan om de rest van het seizoen het blauwwitte shirt te kunnen dragen én opnieuw onder de vleugels van coach en vader Koos te trainen. „Belachelijk. Het is je reinste kolder", foetert Schouten jr., die vervol gens meldt dat hij het er niet bij laat zitten. Een bond moet er voor zijn le den zijn. Die regels slaan ner gens op. Ik heb aan alle forma liteiten voldaan. De brief van het bondsbureau die ik op een zaterdag ontving, heb ik keurig op de maandag erna beant woord. Moet je nagaan, ik ben zelfs nog op kosten gejaagd. Ik moest een uittreksel van het bevolkingsregister overleggen en dat kost in Warmond zeven gulden vijftig. De KNVB weet zelf nauwelijks hoe een en an der in zijn werk gaat. Ik werd namelijk geacht ook een bewijs van uitschrijving van mijn vo rige woonplaats te overleggen, maar dat bestaat inmiddels al niet meer. Als je je in de ene ge meente inschrijft, word je na melijk automatisch in je vorige woonplaats uitgeschreven. Hoe lang de tirade van Schou ten ook doorgaat, in het bondsbureau van de afdeling Leiden in Leiderdorp worden ze er niet warm of koud van. 'Steijn', zoals Schouten zijn te genspeler van de KNVB noemt (we herkennen hier afdelings manager Cor van Steijn), be vestigt dat Schoutens verzoek om tussentijdse overschrijving niet is ingewilligd. „Het bestuur acht de argumen tatie onvoldoende, gelet op de geleverde bescheiden klinkt het ambtelijk. „Een uittreksel uit het bevol kingsregister zegt niet alles. Het opgegeven adres is geverifi eerd. En kennelijk niet akkoord be vonden, want het verzoek van Schouten om 'vrijwillige de gradatie' van de hoofdklasse naar de afdeling werd niet ge honoreerd. „Maar dit is geen uniek geval", aldus Van Steijn. „Je herinnert je vast de zaak- Vonk nog wel. Verhuizen kan een reden zijn om tussentijds van club te veranderen, maar dit zijn altijd moeilijke zaken voor het bestuur. In dit geval was er twijfel gerezen. Om zich geen buil te vallen aan de zaak-Schouten, die met verdere, eventueel zelfs juridi sche stappen dreigt om toch maar snel te kunnen voetbal len, heeft 'Leiderdorp' op voorhand contact opgenomen met 'Zeist', waar het amateur- bestuur zetelt. Uit de Zeister bossen, zo stelt Van Steijn, hoeft Schouten geen heil te verwachten. Maar de al dan niet in Warmond woonachtige voetballer heeft meer pijlen op zijn boog. „De voorzitter van Warmunda heeft al voorgesteld dat ik, als alle andere mogelijkheden zijn uitgeput, maar zonder toe stemming van de bond moet opdraven voor zijn club. Van Steijn: „Daarmee stelt hij het belang van Warmunda en van zich zelf in de waagschaal. Een jaar geleden schreef hij ook al over, maar dan de andere kant op, van Warmunda naar Tone- gido. Laat Schouten nou maar het seizoen apnaken en voor 1 juni overschrijving aanvragen naar Warmunda, dan is er niets aan de hand. Onbedoeld doet de afdelings manager Schouten een handreiking. „Vorigjaar was mijn over schrijving dank zij de Haagse voetbalbond in zes dagen gere geld. Nu word ik gedwars boomd vanwege bepaalde ver moedens. Moet ik de mensen van de bond soms in mijn slaapkamer uitnodigen Mis schien is er wel een controleur bij mijn huis wezen posten. De KNVB zit kennelijk goed in zijn vrijwilligers. Ze kunnen die controleurs beter omscholen tot scheidsrechter. En mij moeten ze me maar speelgerechtigd verklaren, dan hoef ik niet on der een andere naam te voet ballen. Dat zou me trouwens niet lukken, want daarvoor ben ik inmiddels te bekend. Bij de voetbalkenners als een gemakkelijk scorende aanval ler, bij de bond als de zwer vende spits. loman leefmans tim brouwer de koning

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19