Wereldberoemd in 'Superwoude' 'Lang leve de opera! in smaakvol evenwicht De Trust wil meer acteurs Deense Gouden Eeuw in Haags Gemeentemuseum Cultuur&Kunst egernijntje steunt «derwijs in Zimbabwe Country Wilma kan fluiten naar hit ijdgenoten Vermeer in Delft centraal Video in museum NSDAG 6 MAART 1996 ^lg in Haags Gemeentemuseum De Amerikaanse schilder Gary Lang toont zijn werken llnaart t/m 26 mei in het Haagse Gemeentemuseum. Lang lentreert zich op één principe van het schilderen: hij schil- Jjntens gekleurde lijnen die parallel lopen aan de rand van Joek. «producent Daniel overleden jGELESDe Tsjechische producent Frantisek (Frank) Daniel, iaar van de Oscar voor de beste niet-Engelstalige film in is op 69-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De achter de winnende rolprent 'The Shop On Main Street' Zuidjkte ongeveer veertig films en stond aan het hoofd van vier ïgrijke Amerikaanse filmacademies. inse acteurs in Haagse Schouwburg aag De Franse acteurs Michel Piccoli en Dominique Blanc en 18 maart naar De Koninklijke Schouwburg in Den Haag. lillen samen gedichten voordragen van René Char. In het Filmhuis zal op 19 maart de enige film te zien zijn waarin ^nu' il Piccoli als Blanc meespeelt. Voorafgaand daaraan vindt er v<?e lodiumgesprek met hen plaats. Aanvang 20.00 uur. Michel ls£ ili heeft voor bijna alle beroemde regisseurs gewerkt, zowel films als voor het theater. Dominique Blanc schitterde on- nog in de speelfilm La reine Margot. ket Leids Peipie van Kuijpers Henk Kuijpers, tekenaar van de populaire strip Franka, dit jaar het Leids Peipie-etiket getekend. Het Leids Peipie is ;?a ipeciaal bier dat jaarlijks ter gelegenheid van de Leidse dag door de Leidse Stripshop op de markt wordt gebracht, aar voor de zevende keer. Eerder verschenen flesjes met eti- •n getekend door Eric Schreurs, Peter de Smet, Peter de Wit, Heinz, Robert van der Kroft en Dick Matena. Er worden elk 150 flesjes met deze bijzondere etiketten gemaakt. Ze zijn rijgbaar tijdens de Leidse Stripdag die aanstaande zondag it gehouden in de Openbare Bibliotheek in Leiden. k Kuijpers' etiket voor het Leids Peipie. tje in Afrika' heet de -vste creatie van Dick Bru- 'ii dat - uiteraard - bruine jntje is aanstaande zaterdag is nalig als opdruk op een T- in Utrecht te koop. Hand md met een witte Nijn pro- het duo de actie 'Vijf voor ca' en wie voor 25 gulden T-shirt koopt steunt daar- een onderwijsproject in labwe. T-shirts zijn vanaf 14.00 te koop in een kraam van Hivos (humanistisch insti- voor ontwikkelingssamen- dng) schuin tegenover de ia aan de Oudegracht. Dick Bruna zal zelf de eerste exem plaren verkopen, in totaal zijn er 250 exemplaren gedrukt in alle maten, zowel voor kinderen als voor volwassenen. 'Vijf voor Afrika' is een landelijke cam pagne van diverse, instellingen op het gebied van ontwikke lingssamenwerking en meer in formatie over het onderwijspro ject is te zien op een fototen toonstelling in de bibliotheek op de Oudegracht. Wie zeker wil zijn van een exemplaar doet er goed aan tij dig bij de kraam aanwezig te zijn, adviseert een medewerk ster van het Hivos. Ze verwacht dat de T-shirts snel uitverkocht zullen zijn. Kersverse cd uit de handel gehaald bergen gpd Dacht Country Wilma net lekker door te breken, moet haar kers verse cd uit de winkelrekken verdwijnen. En dat allemaal omdat haar platenmaatschappij met de nabestaanden van een Engelse componist in de clinch ligt. F.r is gedonder over de rechten van een fluitdeuntje dat op haar cd staat. „Ik heb drie dagen lopen huilen door al dit gedoe", zegt de zangeres beteu terd. Country Wilma, oftewel Wil ma de Graaf, is 44 en al zes jaar bezig om de vaderlandse podi- umvloeren wat steviger onder de cowboylaarzen te krijgen. „Met 'Rodeo Riders' dacht ik goud in handen te hebben. Het werd hartstikke lekker opgepikt op de radio en ik had bijna twintigduizend gulden gestoken in promotiefoto's en een video clip." Alles ging mis omdat in het beoogde succesnummer een opvallend deuntje wordt gefloten. Het is de zogenoemde 'Colonel Boogie', de herken ningsmelodie van de film 'Brid ge on te river Kwai'. Toen de cd al lang en breed klaar was, kwam bij de platenmaatschap pij een fax binnen van de nabe staanden van de overleden componist. Die waren het er niet mee eens dat de muziek van hun vader in het liedje was gebruikt. De platenmaatschap pij blies het project af en Wilma is weer terug bij af. Uit haar mond geen kritiek op de Amsterdamse 'hitleveran ciers' die 'alles wel even zouden regelen'. „Die jongens zitten ook in de startfase. Daarom is het allemaal wat amateuristisch gedaan. Maar dat overkomt me recensie susanne lammers Voorstelling; Lang leve de opera! door Lieuwe Visser en Jasperina de Jong. Tekst; Ivo de Wijs. Muziek: Joop Stokkermans. Regie: Lodewijk de Boer. Gezien: 5/3, Schouwburg Leiden. Nog te zien: 6/3, aldaar. Zure recensente breekt carrière. Maar in de ou verture van 'Lang leve de opera!' stelt Joop Stok kermans je al gerust met een verwijzing naar een van de aandoenlijkste liefdesparen uit de opera geschiedenis: Papageno en Papagena. Het zuur wordt dan Ook allengs geneutraliseerd, en het eindigt met een eendrachtige samenwerking van de lobbes en het kreng dat geen kreng blijkt. 'Lang leve de opera!' heeft niets van een Van den Ende-productie, maar is zo'n typisch Neder landse musical a la Annie Schmidt. Al meteen bij de opkomst van Lieuwe Visser wordt dat nadruk kelijk duidelijk. Deze musical is kleinschalig, fijn zinnig, en gaat uiteindelijk over iets ernstigers dan of ze mekaar wel krijgen kunnen. Het verhaal is eenvoudig, de uitwerking geestig en het thema serieus: ouder worden en nieuwe wegen zoeken en vinden. Lieuwe Visser staat in de klassieke traditie, do ceert aan het Maastrichtse conservatorium en zingt veel 'modern-klassiek'. Zijn opera-bas en de stem van Jasperina de Jong combineren. Hij is op dreef, zij is zoals altijd op dreef, en samen zijn ze prachtig. Gesproken woord is er eigenlijk niet, alles wordt gezongen. De teksten van Ivo de Wijs zijn bij vlagen geniaal. Zijn liedjes worden nooit senti- menteel-drakerig door hun nuchterheid, die toch ruimte laat voor nostalgie en gevoeligheid. Ivo de Wijs verwoordt als geen ander observaties. Raak is zijn typering van het gemiddelde opera-publiek en de vondsten waarmee hij zijn hekel aan spon sors illustreert, zijn nog spitser. Joop Stokker mans' muziek is effectief, geënt op de Ameri kaanse musical en gelardeerd met citaten uit de opera-top-tien. Maar wat het meest treft, is dat alles: muziek, tekst, décor en licht, in zo'n smaak vol evenwicht is. Country Wilma: drie dagen lopen huilen. foto gpd natuurlijk geen tweede keer. En zingen, hoor. Die fax had alleen denk nou niet dat ik helemaal betrekking op de cd," aldus de zonder hit zit. In de zalen zal ik zangeres uit het Noordholland- Rodeo Riders gewoon blijven se Bergen. De Trust wil uitbreiden. Het to neelgezelschap heeft negen to neelspelers in vaste dienst, maar de komende jaren moet de vaste groep uit vijftien ac teurs en actrices bestaan. Voor de komende kunsten planperiode 1997-2000 vraagt het gezelschap één miljoen gul den extra van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen. De huidige subsidie bedraagt twee miljoen. Vijf jaar geleden speelde De Trust de eerste voorstelling in het tot theater omgebouwde zwembad aan de Heiligeweg in Amsterdam. Die plek werd be gin vorige jaar verlaten. Het nieuwe theater in de voormali ge Lutherse Kerk aan de hoofd stedelijke Kloveniersburgwal is naar verwachting in december klaar. Met het huidige aantal spelers is De Trust de laatste jaren al een aantal keren in de proble men gekomen. „Omdat wij ons repertoire niet kunnen laten dicteren door de omvang van de spelersgroep, hebben we re gelmatig een beroep moeten doen op gastacteurs, wat onze flexibiliteit niet ten goede is ge komen." Gevolg is bijvoorbeeld dat de voorstelling 'Drie Zus ters' niet kon worden doorge speeld. In de vaste groep van vier ac trices en vijf acteurs ontbreken zeer jonge en al wat oudere spe lers. Bij de keuze van de nieuwe spelers zal daarmee rekening worden gehouden. Een speler stableau van 15 mensen bete kent dat De Trust zowel in eigen huis als in het land kan optre den. Zoeterwoudse El Legamo maakt eerste cd Het bier vloeit rijkelijk op de eerste cd van El Legamo, ge titeld '10 Consumpties'. Het 'heerlijk heldere vocht' druipt er van af. Niet zo gek voor een groep die is opge groeid onder de rook van 's lands grootste bierbrouwer. Ze zijn dol op hun dorpje 'Superwoude', maar na vier jaar spelen vinden ze het toch tijd om de gemeentegren zen eens wat vaker te overschrijden. op de hoek' en 'De meester en Landzicht' zorgen voor drank: 'Heineken, Heineken, dat is het vocht'. Bassist Silvester Wolvers, neef van zanger Patrick: „We hebben er een soort volkslied van gemaakt." zoeterwoude erna straatsma „Tja, die bierbrouwer staat nu eenmaal in dit dorp hè," zegt gitarist Pieter van der Geest dis verklaring voor de hoofdrol die het goudgele vocht speelt op een groot aantal nummers van '10 consumpties'. Het persbe richt bij de eerste cd spreekt over opnames in de schuur van een Hazerswoudse boomkwe ker, die meer dan eens werden verstoord door het gerinkel van lege bierflessen en het versjou wen van kratten. Niet toevallig dus, dat de cd dan ook met deze geluiden wordt afgesloten. „We overdrijven een beetje hoor met dat bier," zegt zanger Patrick Wolvers in een bijge bouwtje van de Zoeterwoudse slagerij Van der Hoeven, alwaar de band oefent. „De ideeën die ik heb zijn heel wat serieuzer. We hebben wel meer van die geinnummers zoals Superwou de, en daar heb ik soms wel eens moeite mee om' die te zin gen. De titel van de cd slaat ook niet op het bier dat we drinken maar op de consumptiemaat schappij waarin we leven. De nummers op de plaat zijn de 'consumpties'; de luisteraars kunnen die nummers consu meren." 'Superwoude' is een loflied op de geboorteplaats van de band leden, het dorp waar je 'ontbij tjes en dineetjes per krat koopt'. Waar je 'lekker vet eet bij Kees De Spaanse naam van de groep, die Nederlandstalige rock ver tolkt, doet een beetje vreemd aan. Van der Geest: „De band is opgericht nadat ik gitaarles had gekregen van Patrick. Toen kwam ik 'de slager' tegen - onze drummer Michel van der Hoe ven, zoon van de slager - en zijn we met een groepje van vijf per sonen een beetje gaan ramme len. Ik had toen het idee om de groep de naam 'Bagger' te ge ven. Vond ik wel een mooi woord. Maar uiteindelijk is het El Legamo geworden: het Spaanse woord voor 'bagger'." Wolvers: „Goh, dat verhaal ken ik helemaal niet. Ik vertel altijd dat we met een vertaai- computer naar een mooi woord hebben gezocht..." Van der Geest: „Maar zoals ik vertel is het dus gegaan." Als beginnende band trad El Legamo vooral op in Zoeter- woude en omstreken. Tot een kennis hen in contact bracht met de Tröckener Kecks en ze zeven keer als voorprogramma van deze, eveneens Neder landstalige, rockband mochten optreden. Dat bracht El Legamo in plaatsen als Den Helder, El Legamo, oefenen in een bijgebouwtje van een Zoeterwoudse slagerij. Vlnr: Silvester Wolvers, Pieter van der Geest en Patrick Wolvers. foto henk bouwman Weert en Zeewolde. Wolvers: „Door die tournee ben ik een beetje wakker ge schud, want we waren tot die tijd wel een lakonieke band. Toen ontstond het idee om het wat serieuzer aan te pakken en meer te gaan optreden." Silves ter Wolvers: „Want anders word je alleen maar wereldberoemd in Zoeterwoude." Het idee om het 'serieuzer' aan te pakken resulteerde aller eerst in het plan om een demo op te nemen, en die als promo tiemateriaal te verspreiden on der zaaleigenaars. Van der Geest: „Maar toen we daar mee bezig waren zijn we gaan kijken hoe duur het opnemen van een cd was. Na lang wikken en we gen hebben we daartoe beslo ten. Ik had zelf wel zoiets van: dat is wel een grote stap." Pa trick Wolvers: „Maar aan de an dere kant: het is gewoon een ge luidsdrager." De release van de debuut-cd komt helaas op een wat onge lukkig moment omdat drum mer Michel van der Hoeven in Brazilië vertoeft. Patrick Wol vers: „We zitten dus in een beetje rotte positie, omdaj we voorlopig niet kunnen optre den. Op 13 april komt Michel terug. Dan kunnen we gaan boeken. Want optredens, daar gaat het ons eigenlijk alleen om." nvulling op expositie in Den Haag 7e eeuwse schilder Johan- Vermeer heeft waarschijn- 45 schilderijen gemaakt, eëntwintig daarvan zijn nu ien in het Mauritshuis in Haag. In zijn geboorte- ts Delft staat het werk van er de Hooch centraal, de eeuwse schilder die Ver- waarschijnlijk inspireerde, elftse meesters. Tijdgenoten Vermeer in Museum Het isenhof omvat tachtig schil- ien van Jan Steen, Emanuel Vitte en Carel Fabritius. Van -en looch hangen 17 schilderij- wat volgens het museum uniek aantal is. De tentoon- ing omvat stadsgezichten, interieurs en huiselijke tafe- De Delftse meesters zijn net als de Vermeer-tentoonstel ling in Den Haag tot 2 juni te zien. De presentatie in Het Prin senhof vormt volgens directeur D. Lokin een perfecte aanvul ling op de tentoonstelling in Dén Haag. Vermeers schilderij en hadden er ongetwijfeld an ders uitgezien zonder zijn colle ga schilders. De archieven zwij gen over de onderlinge contac ten, maar doordat de kunste naars lid waren van het Sint Lu- casgilde kenden ze elkaar hoogstwaarschijnlijk. Opvallend is hun gemeenschappelijke be langstelling voor licht en per spectief. Doorkijkjes Pieter de Hooch, die drie jaar ouder was dan Vermeer, vestig de zich omstreeks 1652 in Delft. Uit zijn Delftse periode zijn on geveer vijftig werken bekend. Veelvuldig schilderde hij de in tieme interieurs en de binnen plaatsjes met doorkijkjes, zoals Vermeer ze later ook maakte. Bij De Hooch zijn de voorstel lingen drukker. Hij laat méér zien, ook meer personen. Ook roepen De Hoochs schilderijen minder mysterie op dan die van Vermeer. In Het Prinsenhof hangt ook het Gezicht op Delft van Carel Fabritius uit de National Gallery in Londen. Het gelijknamige schilderij van Vermeer is vanaf de stadsrand geschilderd. Fabri tius beperkte zich tot de Oude Kerk. Fabritius, die in Amsterdam bij Rembrandt in de leer was geweest, kwam waarschijnlijk als twintiger naar Delft. Hij stierf op 32-jarige leeftijd bij de grote kruitontploffing van 1654. Zijn vroege dood zorgde voor een enorme mythevorming over het belang van zijn werk. Zo beschouwde de 19e eeuwse herontdekker van Vermeer hem als de schakel tussen Rem brandt en Vermeer. Daarna werd Fabritius vaak als voorlo per en zelfs leermeestet van Vermeer gezien. 0<?k is hij wel de nestor van de Delftse schil derskunst genoemd. De acht bekende schilderijen van Fabritius onderschrijven die stelling niet. Het lijkt er eer der op dat hij zijn belangstelling voor licht, kleur, perspectief en ruimte deelde met de andere Delftse schilders. den haag anp Tijdens het veertiende World Wide Video Festival in Den Haag zijn vijftien installaties en ruim honderd video en CD-Rom- en Internet-pro- dukties te zien. Het festival, dat van 26 tot en met 30 april duurt, werkt samen met het Haags Gemeentemuseum dat de meeste installaties on derdak zal bieden en waar eveneens videobanden en CD-Roms te zien zullen zijn. Het festival speelt zich tevens af in het Theater aan het Spui en het Atrium van het Stadhuis. De tentoonstelling in het Gemeentemuseum duurt vijf weken. den haag anp Het Haags Gemeentemuseum krijgt de primeur. De Deense kunst uit de Gouden Eeuw is in Nederland zelden getoond, maar het filiaal van het muse um aan het Lange Voorhout richt volgend jaar een grote ten toonstelling in met topwerken uit Denemarken. De expositie belooft een unieke gebeurtenis te worden, zo zei conservator H. Schellevis gisteren tijdens een persbijeenkomst in het Paleis. In Nederland geldt de 17e eeuw als de Gouden Eeuw. Flet waren de jaren waarin schilders als Rembrandt en Vermeer ex celleerden. Voor de Denen geldt de periode 1800 tot 1850 als bloeiperiode. Het tijdperk ken de de schrijver Hans Christian Andersen, de filosoof Kierke gaard en de beeldhouwer Thor- vardsen. De belangrijkste schil ders waren Elckersberg, Kobke, Hansen, Marstrand en Lundby. Vreemd genoeg maakte Dene marken in die jaren een sociale en economische neergang door. In Nederland is de Deense kunst uit de eerste helft van de 19e eeuw nauwelijks bekend. Schellevis noemde dat gezien de hoge kwaliteit „wonderbaar lijk". De verklaring is misschien dat de Denen de eigen kunst werken zelf pas de laatste jaren op waarde schatten. De belangstelling voor de vo rige eeuw richtte zich veelal eenzijdig op Frankrijk. Pas in de jaren tachtig ontstond de be langstelling voor de Deense 19e eeuw, mede door tentoonstel lingen in de National Gallery in Londen en het Grand Palais in Parijs. De Deense kunstenaars put ten niet uit de eigen fantasie, maar schilderden het dagelijkse leven, waardoor de tentoonstel ling ook een goed beeld zal ge ven van het leven in de eerste helft van de 19e eeuw. Ook haalden zij inspiratie uit de 17e eeuwse Nederlandse schilder kunst en uit Italië. De tentoonstelling in het Pa leis, Deense Meesters. Ideaal en werkelijkheid in de Deense kunst 1800 - 1850, gaat op 1 maart 1997 open. De kunstwer ken blijven tot 19 mei 1997 han gen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17