i< 'Over Van Maerlants werk ligt een gloed van toewijding' 'Wereld verandert als vrouwen kunnen kiezen' Leiden Kerk Samenleving tt WOENSDAG 6 MAART 1996 9AGI CHEF* HENNYVAN EGMOND, 071-5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOO( Leidse hoogleraar Van Oostrom voltooit studie over Middelnederlandse dichter De afgelopen jaren ging er geen dag voorbij dat hij niet aan Jacob van Maerlant dacht. De ware onderzoeker heeft liefde voor zijn onderwerp, dat weet hij als geen ander. „Zoals een bioloog houdt van zijn vissen, sterrenkundigen van de sterren, zo houd ik van deze Middelnederlandse dichter." Na acht jaar noeste arbeid, zeven jaar onderzoek en een jaar schrijven - in afzondering ingegraven in een immense berg materiaal - is het dan eindelijk zover. De Leidse hoogleraar Frits van Oostrom heeft zijn omvangrijke studie naar het leven en het werk van de dertiende-eeuwse schrijver Jacob van Maerlant voltooid. De dikke pil, 'Maerlants wereld', ligt op tafel. „Het is als een zwangerschap: je moet het voldragen en dan, op een zekere dag, is het eindelijk zover. Ik heb gelukkig geen postnatale depressie, maar ik moet wel afkicken." Vervolg van voorpagina Van Oostrom (42) heeft zich met hart en ziel ontfermd over de middeleeuwse dichter-schrijver, die nog wel in de schoolboekjes voorkomt maar wiens werk inhoudelijk genegeerd wordt. Er zijn zelfs hedendaagse literatuur onderzoekers die, tot grote ergernis van Van Oostrom, durven beweren dat Maerlants verzen lezen als een telefoonboek. „Absolu te onzin", zegt hij verontwaardigd. „Dat zijn mensen die zijn werk niet gelezen heb ben. Maerlants werk is absoluut niet saai. Natuurlijk karr niet elk vers van deze mid deleeuwse veelschrijver ontroeren. Maar er ligt een gloed over zijn werk. Een gloed van toewijding, van ambacht, van bevlogen heid. Dat vind ik mooi." Maerlant verdient beter dan een vergelij king met het moderne telefoonboek. Het werd hoog tijd de Middelnederlandse dich ter uit het stof te halen en in de contekst van zijn tijd te plaatsen: hèt specialisme van de Leidse Neerlandicus, onderzoeker van middeleeuwse literaire teksten. Van Oostrom, al op zijn 29-ste hoogleraar aan de Leidse Rijksuniversiteit, zet 'zijn' middel eeuwse schrijvers in hun historische omge ving en brengt ze zo tot leven. Dat werk, uitmondend in kloeke boeken zoals 'Het woord van eer' en 'Handgeschreven we reld', is zijn handelsmerk. Van Oostrom kreeg voor zijn oeuvre ver schillende literaire en wetenschappelijk prijzen en werd ook buiten het wereldje van vakgenoten bekend. Niet in de laatste plaats vanwege zijn eigen, meeslepende schrijftalent. De Leidse twintigste-eeuwse schrijver-onderzoeker kan zich dan ook goed identificeren met zijn onderwerp. „Maerlants Wereld is een boek óver en van een schrijver." De biograaf lijkt op zijn on derwerp en omgekeerd. Net als de middel eeuwse klerk en schoolmeester, wil Van Oostrom kennis en kunst verspreiden, èn: toegankelijk maken voor een groot publiek. Van Oostroms missie, Maerlant een - eer volle - plek in onze literatuurgeschiedenis geven, was, hoewel in zijn ogen 'een vrij simpele daad van rechtvaardigheid', geen makkelijke. Over de donkere tijden van de Middeleeuwen weten wij niet zoveel. En van het feitelijke leven van Maerlant weten wij bijna niets. Wel weten wij, dankzij Van Oostroms boek, welke belangrijke plaats de onbeduidende koster in Maerlant, een klein dorpje op het Zeeuwse Voome, innam in het leven van de jonge knaap Floris de Vijf de. Dat thema loopt als een rode draad door het boek. De Vlaming Maerlant was in de jaren die hij op Voome doorbracht, leermeester van de illustere jonge knaap die later Graaf van Holland werd. En de kring van edelen rond de Hollandse heerser waren de opdrachtge vers van de volksdichter, die in het dagelijks leven een nederige baan had als geestelijke in een kleine kerk. Het moet in de kleine donkere uurtjes geweest zijn, in de bittere kou en omgeven met kaarsen uit de kerk, dat Maerlant zijn vele duizenden verzen schreef. Later zette hij zijn werk voort in het Vlaamse Damme. De beeldende verhalen over graaf Floris en de zijnen maakt Van Oostroms werk, oneer biedig gezegd, bij vlagen tot een spannend jongensboek met actuele thema's zoals ge loof, magie, wetenschap, weelde en wellust, politieke strijd, macht en geweld. We weten dat Maerlant vaak bestaande La tijnse teksten en boeken als bron gebruikte. Hij maakte daar een eigen rijm-versie van, liet dingen weg en voegde dingen toe: be langrijke informatie voor Van Oostrom. „Zo kom je iets te weten over de dichter." „Maerlant was geen hielenlikker, hoewel hij vaak in opdracht van edelen schreef. Hij was wel degelijk kritisch. Zijn mening over de manier waarop de rijken in die tijd de ar men behandelden, zijn zelfs uitgesproken progessief. Edelen waren in zijn ogen roof dieren die de arme lieden plukken. Krasse Frits van Oostrom: „Het is als een zwangerschap: je moet het voldragen en dan, op een zekere dag, is het eindelijk zover." foto LOEKi- \V( taal: zoiets hoor je de PvdA vandaag de dag niet zeggen! En toch was Maerlant geen moralist: hij was geen man met een wijsvin gertje, nee, zijn kritiek was subtiel aanwezig in zijn gedichten." In de vijfhonderd bladzijden van 'Maerlants Wereld' wordt het fragiele web van zijn le vensverhaal geleidelijk zichtbaar, al zijn het soms niet meer dan vage contouren. Hoe wel er weinig is dat Van Oostrom echt met stellige zekerheid over diens leven durft te beweren, is er aan het eind van het boek in elke geval een man opgestaan met bijzon dere gaven. Een eenvoudig man: een klerk, een koster en een schoolmeester. Maar dan wel één met uitzonderlijke dichterlijke ta lenten, wiens belezenheid, literaire be gaafdheid en kennis ook werden opgemerkt door de hoge heren van adel. Floris de vijf de en zijn kring putten uit die onuitputtelij ke bron. Van Oostrom heeft zich verbaasd over het feit dat Maerlants werk zevenhonderd jaar na dato in de vergetelheid is geraakt. „En dat terwijl hij in zijn eigen tijd veel invloed uitoefende. Hij was de eerste die in de Ne derlandse taal schreef over uiteenlopende onderwerpen: zo maakte hij de bijbel op Nederlands rijm, schreef hij de eerste biolo gische encyclopedie in onze taal, dichtte hij over de triomfen van Alexander de Grote, schreef hij ridderverhalen, deed aan droomduiding en stelde hij de wereldge schiedenis op schrift in de middeleeuwse volkstaal." „In totaal besloeg zijn werk zo'n 300.000 verzen en dat deed geen enkele dichter hem na in die tijd. Zijn productiviteit was zo groot dat het leek alsof hij met twee han den tegelijk schreef. In feite schreef hij in zijn eentje een complete wereldbibliotheek bijeen." Volgens Van Oostrom was Maerlant een 'fe nomeen van Europees formaat', begiftigd met het 'hèilig vuur'. Kortom: de aartsvader der Middelnederlandse literatuur. De Leid se hoogleraar steekt zijn bewondering in het boek niet onder stoelen of banken. We hebben hier te maken met een schrijver 'in het voorste gelid der Europese volkstalen', een man van eenvoudige komaf die Latijnse literaire en wetenschapelijke teksten voor anderen toegankelijk maakt. Een 'didacti sche pionier', een 'man met een missie' li uiiv j voor wie het schrijven, in de Middj zeker geen professie, een bloedseij zaak was. Maar aan het eind van het boek wj Leidse hoogleraar zijn soms onbei passie voor zijn onderwerp te bete Daar vergelijkt hij Maerlant op de nog even met zijn tijdgenoot 'Willi tot nu toe onbekende schrijver vai raire meesterwerk "Van den vos De vergelijking met dit 'superieur! valt in het nadeel van Maerlant uit* tistiek vanuit het nu bezien, wint h het van de pedagogie, de kunstena van de onderwijzer, en ook het ras| van het werkpaard." Maar Van Ooinv drijfveer blijft liefde:een liefdfori hand in hand gaat met geloof en f(e(^ zoal niet de schoonheid, dan tochi val de rijkdom van Maerlants werlfaa reld tot hun recht te laten komen.'pei I hi 'Maerlants wereld' van Frits van verschijnt zaterdag bij uitgeverij L theus, 75 gulden (gebonden editir noten en literatuurlijst) en 45 guS°n perback). REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 en van de negen cen- j trale projecten die de Vastenactie/Cebemo daarom ook dit jaar heeft gea dopteerd is het vTOuwenkrediet- programma van Labalu in het bisdom Horna Bay van Kenya. Labalu is een afkorting van Lake Basin Land Use en staat voor een andere manier van grond gebruik bij het Victoria-meer in het westen van Kenya. Daar ligt Zuid-Nyanza, wat een kwets baar gebied is. Het is er droog en dichtbevolkt, wat gevolgen heeft voor onder meer de voed selproductie. Labalu wil het grondgebruik, en daarmee de voedselproductie van boeren, boerinnen en vissers verbete ren. Niet met grootschalige plannen, maar met kleinschali ge projecten die opgesteld wor den met de vissersfamilies en boerengezinnen, die voortbor duren op de activiteiten waar de mensen elke dag al mee bezig zijn. Eén van de programma's van Labalu is het vrouwenkrediet programma. Ageeth Potma uit Enschede bracht vorig jaar ter voorbereiding van de schaduw- conferentie van de Wereldvrou wenconferentie in Peking een bezoek aan Kenya, om dit pro ject beter te leren kennen. De voorzitster van de Enschedese dekenale werkgroep Missie, Vrede en Ontwikkeling (DMOV) sprak er op uitnodiging van de Vastenactie/Cebemo met de di rect betrokken vrouwen. Groepsvorming „De vrouwen in Kenya met wie ik toen gesproken heb, hebben allemaal een klein handeltje", herinnert Ageeth Potma zich. „Ze verkopen het zelfverbouw- de mais of andere producten van het land op de markt of ze handelen in tweedehands kle ding. Van Labalu krijgen ze een krediet, dat ze terug moeten be talen. Eerst worden ze verplicht een cursus boekhouden te vol gen. Ze leren te-plannen, en een beetje geld opzij te leggen. Er worden steeds groepjes van vijf vrouwen gevormd, waarvan er dan twee een krediet krijgen." Die groepsvorming is noodza kelijk om elkaar te kunnen hel- Als vrouwen kunnen kiezen, verandert de wereld! Die boodschap gaven de partnerorganisaties in ontwikkelingslanden de afgelopen jaren steevast mee aan de katholieke Vastenactie/Cebemo. Daarom besloot de Vastenactie vorig jaar een twee jaar durende campagne te beginnen onder het motto 'Zij verdient beter', waarin specifiek aandacht geschonken wordt aan de positie van vrouwen in het ontwikkelingsproces. Want 'ontwikkeling moet geen mannenwerk, maar mensenwerk zijn. En ontwikkeling is pas mensenwerk als ook vrouwen gelijkwaardige kansen krijgen, als hun bijdrage op waarde wordt geschat en als zij volwaardig meeprofiteren THEO KRABBE/GPD Vastenactie steunt Vrouwenkredietproject Kenya LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR pen en te ondersteunen. Zo ontmoette Ageeth Potma een weduwe van tien kinderen die een krediet had gekregen en daarvoor een ezeltje gekocht had om daarmee het voedsel naar de markt te kunnen bren gen. Het ezeltje was doodge gaan, en de andere vrouwen uit het groepje ondersteunen nu de getroffen weduwe. „Deze vrou wen kunnen zich geen enkele tegenslag permitteren. Als één van hun kinderen ziek wordt is dat een ramp. Geld voor medi cijnen hebben ze niet." Het project van kredietverschaf fing, dat er zo'n vier jaar gele den van start ging, blijkt te wer ken. De toegang van vrouwen tot krediet, al gaat het nog om zulke kleine bedragen, is uiter mate belangrijk. Door zo'n le ning krijgen vrouwen meer in spraak en meer grip op een zelf standig, onafhankelijk leven. De eerste Labalu-vrouwen hebben de kredieten reeds terugbetaald en zo hun 'kredietwaardigheid' voor de reguliere banken defini tief aangetoond. Zo'n 500 vrou wen doen aan het programma mee, en hun aantal groeit. Dit project heeft een enorme uit straling. Het maakt vrouwen zelfstandiger, zelfbewuster en trots: „Ik kan nu zelf naar de bank gaan en die man achter het loket moet naar mij luiste ren." Zorgtaken Veel van de Kenyiaanse vrou wen in Zuid-Nyanza staan er al leen voor. Ondersteuning van hun man bij de verzorging van de kinderen is er vaak niet. De mannen werken in Nairobi, ko men maar af en toe thuis, en zijn soms nog getrouwd met een andere vrouw. Het gewoon terecht, dat in deze streek van kracht is, kan ertoe leiden dat bij overlijden van de man of bij scheiding het eigen stuk land door de familie van de man van de vrouw wordt afgenomen. „De vrouwen moeten dagelijks hun hoofd boven water zien te houden", vervolgt Ageeth Pot ma. „Ze hebben zo weinig dat zoiets als een eerlijke verdeling van zorgtaken tussen vrouwen en mannen niet hun eerste prioriteit is. Hun eerste priori teit is dat er morgen genoeg te eten is voor de kinderen. Vaak hebben ze acht tot tien kinde ren. Veel te veel. Als je daarover met ze doorpraat, vinden ze dat zelf ook. Liever zouden ze er vier hebben. Maar het hoge kin dertal is voor hen een vorm van oudedagsvoorziening. Het komt ook door het hoge kindersterf tecijfer uit het verleden." Dit vrouwenkredietprogramma, dat Ageeth Potma vorig jaar be zocht, is slechts een onderdeel van het Labulu-project, dat ont wikkeld is door het Ontwikke lingsbureau van het bisdom Horna Bay. Labalu heeft een heel scala aan projecten: verbe tering van vismethoden voor meer eiwitrijk voedsel, hogere melkopbrengsten van de veestapel, verbetering van kwa- Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.Ö0-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco mmmm Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to RUBRIEKSADVERTENT r Maandag t/m vrijdag van 8.30 tolUi lfc ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEj T Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of ei dicap hebben), is een samenvatte regionale nieuws uit het Leidsch geluidscassette beschikbaar. Voo,n| 0486-486486 (Centrum vc Door het opzetten van een eigen handeltje krijgen vrouwen meer in spraak en meer grip op een zelf standig, onafhan kelijk leven. foto gpd liteit en variatie van voeding door biologisch verantwoorde kleinschalige landbouw. Volgens de Vastenactie/Cebe mo is Labalu in menig opzicht ook een voorbeeld voor Neder land. „Mensen krijgen door La balu de moed om verder te gaan, met bijvoorbeeld het ver beteren van de drinkwatervoor ziening door putten, gezamen lijke inkoop van zaaigoed en verkoop van producten, medi sche zorg en gezondere voe ding, spaar- en kredietgroepen die geld investeren en rende ment behalen. Labalu is als een verzekering, bedacht en uitge voerd en bewaakt door de men sen zelf. Ontwikkeling moet in WÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊt> ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00] 1 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/jia 8.00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. k BEZOEKUREN Jl DIACONESSENHUIS ff (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur .01 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, \h< ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19* na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoi pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uuft en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders| uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.: 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uu en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15—15.0|| 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.0j leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, i voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er eenrt zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. I Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en] kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oi heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: I5f uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12