DEN 'Is het nou koopzondag of niet?' Kansen keren in campingaffaire ging ik naar hem Als een klant ziek rijwielhandelaren rijgen nul op rekest Overbodige procedure pension Witte Singel Hoe goedkoop zo'n lening eigenlijk zijn? Stadsbank Leiden WAG 4 MAART 1996 Rm |H£NNY VAN EGMOND. 071-5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -5356429 Klussen 9 Tien ouders hebben hun vrije zaterdag op geofferd om basisschool De Regenboog in Nieuwe Wetering op te knappen. De bouwgeschiedenis van monumenten komt de laatste jaren steeds meer in de belangstelling te staan. Voor onderzoek en docu mentatie van gebouwen, bij de planvoorbereiding of tijdens ver bouwingen en restauraties, wordt steeds vaker een beroep gedaan opbouwhistorici. Drs. J. F. Dröge houdt op maandag 11 maart een lezing over zijn bouwhistorisch onderzoek van Leidse gebouwen en woonhuizen. Hij spreekt voor de Vrienden van het Gemeentearchief in het Cen traal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats, over oude pan den achter jonge gevels. De aanvang van de lezing is 20.15 uur, de toegang is gratis. CIRCUS RENZ De voorstellingen zijn: woensdag 6 maart 2 voorstellingen 15 00 en 19.30 uur donderdag 7 maart 2 voorstellingen 15.00 en 19 30 uur vrijdag 8 maart 2 voorstellingen 15.00 en 19.30 uur zaterdag 9 maart 2 voorstellingen 15.00 en 19.30 uur zondag 10 maart slotvoorstelling 15 uur De toegangsprijzen zijn VOLWASSENEN KINDEREN T/M 14 JAAR EN 65+ normale Leidsch normale Leidsch prijs Dagblad prijs Dagblad prijs prijs zijtribune 15,. 12,50 fronttribune 22*50 17,50 stallers 3o|- 22,50 25.- ƒ17.50 loges ƒ35,. ƒ27.50 30.- ƒ22.50 Lezers van het Leidsch Dagblad ontvangen tegen inlevering van deze bon aan de balie van net Leidsch Dagblad, VW Leiden, V&D Leiden en aan de kassa van Circus Renz 7,50 korting op de plaatskaarten voor de rangen stalles en loge Deze korting geldt voor alle voorstellingen en geldt niet in combinatie met andere acties/kortingen Maximaal vier personen per bon renmodezaak Leiropa na 39 jaar dicht Oude panden achter jonge gevels Roel -r- gersEeks geweldplegingen JozefÜi De politie moest het afgelopen weekeinde vier keer in ngeiie komen bij geweldplegingen in de stad. Een 28-jarige Leide- tt niér werd zaterdag in De Lange Scheistraat aangehouden, nadat vol»ort daarvoor met een tafelpoot een paar mensen had gesla- Ze De aanleiding daarvoor is vooralsnog onduidelijk. Zater- udeijnacht werden twee Leidenaars, 21 en 22 jaar, zonder aanlei- g door twee onbekende mannen van hun Fiets geslagen in de t driidemakerssteeg. Ze hielden er een paar blauwe ogen en pijn illigeiet gezicht aan over. Diezelfde nacht vond er een vechtpartij an cjats in de Steenstraat tussen twee groepen jongeren. Aan de 7.0 rjhtpartij lag overmatig drankgebruik ten grondslag. Niemand ?rna^te ernstig gewond. Een Amsterdammer en een Haarlemmer, )ie ijlen 24 jaar oud, moesten zich diezelfde nacht in het AZL la- het (helpen aan een gebroken neus, een gescheurde wenkbrauw nerkpn scheur in de binnenkant van de mond. Ze waren inelkaar ïoet lagen door twee mannen die op de Herengracht bij de Kerk- ueslig met hun auto hadden moeten uitwijken voor de auto van ^naaflachtoffers. Na een achtervolging kregen de twee in de Ir. \d eéessenstraat slaag. ivorj peril eid MNO 1896 Woensdag 4 Maart Henmiddag had in het Vincentiusgebouw aan den Middelweg 't laatst dezen winter de uitdeeling plaats van warme spijs behoeftige kinderen. Van 2 Dec. tot nu toe werden, twee- Ral per week, 440 kinderen van de scholen van de heer Dirks- Tprn, Hoeks, De Lange, Kuypers en de Zustersschool op groen- [rtensoep onthaald. Driemaal was het bestuur in de gelegen- ajd om rijstesoep met vleesch te geven, doordat het benoodig- %leesch, 135 kilo, gratis door den heer Christiaanse (Donker- ieg) was verstrekt. Niet minder dan 10,755 porties eten werden fschaft. 1NO 1971 donderdag 4 maart re gj sse4iet Leiderdorpse park de Houtkamp hebben de gehandicapte :ialyvinders van de M'Hala Panzi postgroep hun nieuwe thuis ikloLonden. De woningbouw in Voorschoten „verjoeg" de volge- sterjgen van Baden Powell. De schuur van de boerderij is omge- Henferd in een fraai troephuis, helemaal ingericht op de gehandi- bten, zelfs voor een weekeinde. Juist dat weekeinde is zo be- r Mgrijk, want als je uit Reeuwijk of Delft moet komen, gaat er en ier tijd in het reizen zitten dan dat je bij je groep bent. De bij- s di^omsten zijn daarom eenmaal per maand en duren dan riesfeestal een heel weekeinde. K- vijftien Leidse rijwielhande- jn die te hoop lopen tegen feratiewerkplaats en fietsen- k van de gebroerders Huis- n aan de Willem de Zwijger- n hebben van de commissie Ir de beroep- en bezwaar- "iften nul op het rekest ge- jen. De fiets verkopers, ge ïnd door de organisatie voor Midden- en Kleinbedrijf "IJ, vinden dat Huisman oneerlijke concurrentie |doet. Maar de commissie :nt dat zij voor omzetdaling bang hoeven te zijn. Ie rijwielhandel klaagde de Ij ïeente aan, omdat die Huis- n heeft toegestaan behalve o's ook tweewielers te verko- aan de Willem de Zwijger- De gemeente gaat daar- e zijn boekje te buiten, vindt a het MKB. Buiten de bin- istad en de buurtwinkelcen tra mag volgens hen geen gewo ne detailhandel worden geves tigd. De grondprijzen zijn daar lager en dus is een winkel bui ten de stad goedkoper, zeggen de rijwielhandelaren. Zij zijn bang dat Huisman veel klanten weg zal lokken. Volgens de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften heeft de gemeente niets ver keerds gedaan, toen zij Huis man toestemming gaf voor een fïetsenzaak aan de doorgaande weg. Het is in elk geval, zegt de commissie, niet in strijd met landelijk beleid, zoals het MKB beweert. De vijftien rijwielhandelaren kunnen nu hun hoop nog vesti gen op bestuursrechter D. Ale- wijn. Die behandelde op 16 fe bruari een door het MKB aange spannen kort geding tegen de gemeente over dezelfde zaak en doet binnenkort uitspraak. De Edese camping-affaire lijkt een wending te nemen die gun stig is voor de vele tientallen Leidse gezinnen en kampeer ders van elders die erbij zijn be trokken. In recente correspon dentie en met zijn uitlatingen in de Gelderse pers laat de eige naar van camping Eldorado doorschemeren dat de ruim 100 stacaravans het komend sei zoen (tussen 1 april en 1 okto ber) kunnen blijven staan. Het is de gemeente Ede die daar voor het licht definitief op groen moet zetten. Het rioolsysteem op de cam ping voldoet niet aan de aange scherpte milieu-eisen. De eige naar wil de vernieuwing van de riolering aangrijpen voor een 'reconstructie' van de camping. In zijn plannen is op Eldorado geen ruimte meer voor de sta caravans. Hij liet de eigenaren eerder dit jaar weten dat zij voor 1 april aanstaande hun spullen moesten hebben weggehaald. De kampeerders hebben zich inmiddels georganiseerd. Dank zij vergaderingen in Leiden, be gin deze maand en gistermid dag, wijzen alle neuzen dezelfde kant op. De kampeerders heb ben een stichting opgericht. Met donaties, die inmiddels zijn opgelopen tot 50 gulden per stacaravan, moeten de kosten (administratie en eventuele ju ridische stappen) worden be streden. De kampeerders weten zich voorts verzekerd van advies en bijstand van het Nederlands Adviescentrum voor Kampeer ders (NACK), dat is gespeciali seerd in dit soort kwesties. De woordvoerder van de kampeerders, Peter Vlottes, meldt dat later deze week nieu we successen kunnen worden geboekt op het Edese gemeen tehuis. Daar praten hij, mede werkers van het NACK, twee wethouders én mogelijk de campingeigenaar. In Ede staat 'Eldorado' ineens hoog op de politieke agenda, weet Vlottes. Eerder was het tegendeel het geval. De raadsleden, ongeacht welke partij, stelden vast dat de campingeigenaar zijn bedrijfs voering mocht wijzigen en als daarvan eigenaren van sta-cara- vans de dupe zijn dan is dat jammer maar onvermijdelijk. Maar over Eldorado wordt sinds kort heel anders gesproken, zegt Vlottes. Zijn lobby en het be werken van de plaatselijke pers hebben hun uitwerking niet ge mist. Vlottes rekent in Ede voor al op de Groen Links-fractie. Van de Leidse wethouder H. de Goede (D66/recreatie) daar entegen verwacht hij niets meer. De Goede liet na vragen van de Leidse SP-fractie weten dat hij er niet voor is om 'Leidse kampeerders, waar ook ter we reld', uit de brand te helpen. Vlottes: „Als hij zoiets zegt over één Leidse kampeerder die door diefstal van een fietsbel in Ma dagascar in de problemen is ge komen, dan kan ik me dat voor stellen. Maar we hebben het over zo'n zestig tot tachtig Lei denaars. Deze mensen verdie nen steun in de strijd tegen een ondernemer die hen zo maar hun vakanties afpakt. Zonder plek heb je niets meer aan je stacaravan, want campingeige naren willen je alleen maar heb ben als je een nieuwe caravan van ze koopt." Vlottes rekent er op dat de kampeerders het komend sei zoen Eldorado weer op kunnen en dat de gemeente Ede niet 'te moeilijk over het riool doet'. „Maar daarmee is de kous niet af. „We blijven proberen de camping definitief voor ons te behouden. Ik raad iedereen aan zijn spullen niet weg te halen. De campingeigenaar kan niet zo maar aan ons bezit komen. Als we onze biezen pakken na de eerste de beste flutbrief van zo'n ondernemer zijn we geen knip voor onze neus waard." Staatsraad C. van Zeben heeft een verzoek van eigenaar J. van Herwaarden van pension Witte Singel om te bepalen dat hij minstens zes kamers mag verhuren, van de hand gewe zen. Van Zeben begreep ei genlijk niets van het door Van Herwaarden aangespannen kort geding bij de Raad van State. De Haagse rechtbank had namelijk eerder al be paald, dat in het pension der tien bedden in zes kamers be slapen mogen worden. De pensionhouder dacht een uitspraak van de staats raad nodig te hebben, om te voorkomen dat zijn pension wordt gesloten voordat zijn hoger beroep tegen een uit spraak van de rechtbank is be handeld. De rechtbank heeft de gemeente Leiden het recht gegeven een dwangsom van 800 gulden per dag op te leg gen, oplopend tot maximaal 150.000 gulden, als Van Her waarden zich niet aan de re gels houdt. Tegen die uit spraak heeft de Leidenaar be zwaar aangetekend. De rechtbank heeft uitge maakt dat volgens het over gangsrecht van het oude be stemmingsplan Van Herwaar den zes kamers mag verhuren, met maximaal dertien bedden. De rest van het pand mag niet verhuurd worden. Volgens omwonenden worden alle ka mers van het pand verhuurd, en geven de huurders veel overlast aan de buurt. Onduidelijkheid troef in Leidse binnenstad Cor van Valderen: Jullie moeten doorgaan, zeggen onze klanten. Maar dat gaat dus niet meer." FOTO HENK BOUWMAN „En in de zaak hielpen we de mensen ook echt. In andere winkels wordt vaak alleen nog maar gekeken of iets past, niet of iets ook goed staat. Dat merk ik wel eens als ik mijn vrouw de stad in ga. al$ ze een mantel pakje nodig heeft of zo. Dan zegt zo'n man in de winkel: o, wat staat het u goed, terwijl het absoluut niet staat. Dat hebben wij nooit gedaan. Wij zeiden het als we vonden dat iets de klant niet stond. Ook al vond de klant zelf van wel. Als je de klanten goed bedient, komen ze terug." „Dat merkten we ook altijd na onze vakantie, 's Zomers gingen we altijd drie weken dicht. De eerste dag na de vakantie was de zaak altijd helemaal afgela den. Zoiets zegt toch wel iets. Dat heeft, denk ik ook wel te maken met een persoonlijke benadering. Als een klant ern stig ziek was, ging ik er 's avonds gewoon naartoe. Om een bezoekje te brengen. Dat werd gewaardeerd. Al deed ik het daar niet om. Ik deed het omdat ik het zo voelde. Omdat ik meeleefde. En mijn vrouw ook." Dan staat hij op. Een klant heeft net vijf, zes broeken uitge zocht en wil betalen. „Zo. u kunt nu wel een eigen winkeltje beginnen." Cor van Valderen zegt het lachend. Maar er klinkt verdriet door in zijn stem. „Het valt niet mee om te stoppen. Maar het kan niet anders." Koning Klant verliest twee dienaren. ,,Ik sta te verrekken van de kou. Kom ik helemaal uit Nieuw-Vennep omdat het hier koopzondag zou zijn, en nou is er bijna niks open. Een grote zak geld mee, maar uitgeven ho maar. Nee, dit vind ik maar niks. Je houdt koopzondag of je doet het niet. Dit on duidelijke gedoe slaat ner gens op." LEIDEN MONICA WESSELING Teleurgesteld en soms zelfs een beetje boos. Dat was gistermid dag een groot aantal bezoekers van de Leidse binnenstad. Op de officiële koopzondag was nog niet de helft van de winkels open. Hema, V&D en Blokker deden goede zaken, maar de ei genaren van de kleinere winkels verkozen massaal de zondags rust boven een dagje extra om zet. Zondag 3 maart, was door de (grote) winkels, aangesloten bij de Raad voor de Nederland se Detailhandel, als koopzondag aangemerkt. Maar het Samen werkingsverband van Onderne mers in Leiden heeft 31 maart uitgekozen. Onduidelijkheid troef dus, gistermiddag op de Haarlem merstraat. „Nou meid, we zijn snel weer thuis want alles is dicht. Da's pech", zegt me vrouw Balendonck tegen doch ter Nathalie. Die is zwaar teleur gesteld. „Mam, je had nog zo beloofd dat we zouden gaan Nog niet de helft van de winkels was gisteren open. Dus trokken sommige kooplustigen tevergeefs naar de stad. Het bleef bij etalages kijken. FOTO LOEK ZUYDERDUIN winkelen." Ook de Leidse familie Brandt komt van een koude kermis thuis. „Eigenlijk vinden we die koopzondagen maar niks. maar ja, we moesten een cadeautje hebben. Maar als dan alles dicht blijkt te zijn, heb je wel de smoor in. Dan hadden we beter morgen kunnen gaan." Meneer Schravendijk staat, nu de zaak waar hij een bood schap wilde doen dicht blijkt te zijn, maar even een praatje te maken met een kennis. „Het is hartstikke stil hier: ongezellig hoor. Da's toch niks, zo half slachtig. Is het nou koopzondag of niet?. Zo weet niemand waar hij aan toe is." De winkeliers blijken zelf ook behoorlijk te twijfelen aan de 'status' van de koopzondag. Het merendeel van de middenstan ders houdt 31 maart als officiële koopzondag aan, maar een aan tal ging gisteren toch 'overstag'. Zoals de eigenaresse van kle dingzaak II Giardino. „Ik woon hier boven. En als je dan allerlei mensen door de Haarlemmer straat ziet lopen, dan geef je toch je vrije zondag maar op en gooi je de zaak open." Mevrouw Wijnands van Gejo Kousenhuis is en blijft vastbe sloten. „Ik wil de zondag voor mezelf houden. Mijn privéleven is me te veel waard. Bovendien hebben die koopzondagen geen zin. De consument geeft zijn gulden toch echt maar een keer uit." Drogist H. Walenkamp en boekhandelaar Zandvliet slaan 'de uitnodiging open te zijn' ook af. „We werken al zes dagen in de week. Een paar extra zon dagen in het jaar is leuk, maar niet zomaar elke maand", zegt Walenkamp. Zandvliet en met hem een aantal andere winke liers, noemt de onduidelijkheid rondom de koopzondagen een 'échec van de eerste orde'. „Zo ga je toch niet met je klanten om." Hema-bedrijfsleider Kempen kaatst de bal terug. Hij vindt ei genlijk dat de kleine winkeliers niet moeten zeuren. „Wij, de grote zaken, hebben eind vorig jaar aangegeven welke zonda gen voor ons koopzondag wa ren. Als de middenstand daar dan te laat op inspringt, dan moet ze dat ons niet verwijten. Dat ligt aan hun eigen laks heid." En dus waren Hema, V&D, Blokker, Amici en andere grote zaken gisteren open, en volgt op 31 maart 'de koopzondag van de middenstand' waarop de grote zaken dicht zijn. „Als ze gewoon maar eens duidelijk vertelden wanneer wie open is. Dan komt je niet telkens voor niks. Nog even en ik kom hele maal niet meer", besluit een boze mevrouw Jansen. ropa luidt de officiële naam de herenmodezaak aan de arlemmerstraat nummer Maar voor de klanten is het jd de zaak geweest van Cor Mary van Valderen, de eige- ars. Die drijven de winkel nu )ijna 39 jaar. Een jubileum zit )rriechter niet in, Leiropa sluit r*inenkort de deuren. „Het at echt niet meer", zegt Cor i Valderen (73). „Vanwege de ziekte van mijn vrouw. Het is mooigewèest zo." Hij zegt het met een brok in zijn keel. Leiropa zou je het le venswerk van Cor en zijn 68-ja- rige vrouw Mary kunnen noe men. Al die jaren hebben ze daar hun ziel en zaligheid in ge legd. „Ik zat al vroeg in-de kle ding. Vanaf mijn veertiende al, in de zaak van mijn broer in Amsterdam. Daarna in deze zaak met mijn vrouw. We heb ben hebben het altijd leuk ge- Er lijkt geen grens aan te komen bij de Stadsbank. Het toch al zo lage renteper centage van het Doorlopend Krediet zakt ge woon mee als dat in de rest van het land ook gebeurt. Jazeker, bij de Stadsbank. Breestraat 24, Leiden, Tel. 071 - 516 77 77 Bel of kom langs voor meer informatie... vonden. Altijd. Ook nu nog, al is de Haarlemmerstraat, en zeker dit laatste korte stukje, aan het verpauperen/ De ene zaak na de andere komt en verdwijnt weer. Die leegstand. Wij hoefden daar nooit bang voor te zijn. Onze klanten hebben ons altijd kun nen vinden." „We hebben een heel ouder wets winkeltje, geen moderne kleding. Maar wel heel degelij ke, kwalititief goede kleding. Lastige maten ook. Naar dat soort kleding was vroeger al veel vraag. En dat is nog steeds zo. Dat merken we ook. We hebben verschrikkelijk veel vaste klan ten die hief al jaren komen. Zelfs al zijn ze verhuisd naar Zeeland of naar Limburg. Dat is onvoorstelbaar. Toen we hier begonnen met de voor-uitver koop, stond de hele zaak werke lijk vol. Allemaal met geschrok ken klanten. Waar moeten we nu heen, jullie moeten door gaan, zeiden ze. Maar dat gaat dus niet meer." „Weet je waarom ze ons steeds wisten te vinden? We hebben altijd heel veel service gegeven. Dat is niet meer van deze tijd. Ik weet nog goed van vroeger. Dan kwamen klanten op de dag voor Kerstmis een pak kopen. Of een broek. Die wilden ze de volgende dag dra gen. Dus ik 's avonds naar de kleermaker om alles goed pas send te krijgen. Tot 's nachts een uur of twaalf. En dan 's och tends op eerste kerstdag op mijn motorfiets met lasdrager naar de klanten. Naar Katwijk, Rijnsburg, Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7