Dole wint overtuigend GOED KOOP 98 Conservatieven winnen zeer ruim in Australië Broederlijk afscheid op Azië-EU-top li9 Buitenland osnische Serviërs pycotten gesprekken Watergate-schandaal achtervolgt Buchanan Executies Sinn-Fein- en IRA-leden aangezegd HALF OM HALF GEHAKT •79 CS3 V]DAG 4 MAART 1996 ;eson heeft geheim miljoenenpotje' ^ef\gNick Leeson, de oud-medewerker van Barings die vorig iet faillissement van de Britse zakenbank veroorzaakte, ongeveer 60 miljoen gulden op zes geheime bankrekenin- ..n Duitsland staan. Dat berichtte gisteren de Britse krant P W Times. De krant zegt zijn informatie te hebben van on- t\JER9ek0rs d'e °P zoek ziJn naar de verdwenen miljoenen van 4gs, die werd overgenomen door de Nederlandse ING. Het zou op rekeningen in Berlijn, Frankfurt am Main en Mün- i staan die in 1994 werden geopend. ~;er dan 80 doden op Victoriameer op 'ALA» Op het Victoriameer in Uganda zijn tenminste 81 en opeen om het leven gekomen toen een passagiersboot in ruw kapseisde. De Ugandese politie meldde gisteren dat tot nu es overlevenden zijn gevonden. Het schip voer tussen het ^\v: Bumba en het vasteland, toen het in een storm terecht- l 1 °n en omsloeg. Volgens de politie was de veerboot waar- Inlijkoverbeladen. de mir is toerekeningsvatbaar' yivPsychiaters hebben verklaard dat de moordenaar van iiak Rabin gezond van geest is en in staat om terecht te fi, heeft rechter Edmond Levy van het districtsgerechtshof in jviv gisteren bekendgemaakt. Volgens bronnen op het ge- s inc(tshof leed of lijdt Amir niet aan mentale stoornissen, nu niet Jmpj) popconcert honderden gewonden 14 veffGARTVoor en tijdens een popconcert met Duitslands be- Iste popgroepen zijn zaterdag in Stuttgart honderden ge- den gevallen. Er moesten 51 fans met onderkoelingsver- nselen opgenomen worden nadat ze de nacht van vrijdag aterdag buiten de Hanns-Martin-Schleyer-hal hadden door- dag 7[acht. Bij het openen van de deuren van de hal zaterdag vie- pog meer gewonden in het gedrang. Tijdens de concerten |n 227 jongeren flauw; vijf van hen moesten naar het zieken- vvorden overgebracht. 'tin idelijke infectieziekte in Irian Jaya iena In Irian Jaya, het onder Indonesië vallende westelijke van het eiland Nieuw-Guinea, zijn zeker 229 mensen ge len als gevolg van een infectieziekte die de luchtwegen aan- Aangenomen wordt dat de ziekte, zoonosis genoemd, jdt verspreid via varkens. Het aantal slachtoffers zou nog hen stijgen. De vaak nog zeer primitief levende Papoea's }ren zich in met varkensvet om zich te beschermen tegen de ide en muskieten. |ieuw record Duitse werkloosheid' Ni Het aantal werklozen in Duitsland is in februari opgelo- 1 tot 4,3 miljoen mensen, meent de Duitse vakbondsfederatie B. Het getal is afkomstig van Ursula Engelen-Kefer, vice- Tzitter vab de DGB. Zij deed haar uitspraak tegenover het jtse weekblad Focus. De officiële cijfers worden woensdag be- wgemaakt. Als de federatie het bij het juiste eind heeft, bete- |t het aantal weer een record. In januari steeg het aantal Duit- zonder werk al tot het niet eerder voorgekomen aantal van 5 miljoen. reenpeace krijgt schepen terug eete» Frankrijk zal de milieu-organisatie Greenpeace uiterlijk baart de vijf schepen teruggeven die vorig jaar in beslag wer ft genomen bij protestacties tegen de Franse atoomproeven Mururoa. Een Franse officier van justitie op Tahiti heeft dat dag bekendgemaakt. Greenpeace.zal zo snel mogelijk men- naar Tahiti sturen om de toestand van de schepen te bekij- Èen woordvoerster zei zaterdagavond te vrezen voor grote .de. lische Serviërs hebben het j Leiopen weekeinde enkele ioetingen met de door de [O geleide vredesmacht ge- iot uit protest tegen het in van beschuldiging stellen de Servische generaal raje Djukic door het oor- lisdadentribunaal in Den lAVO-woordvoerder kapitein fk van Dyke zei dat Servische itaire vertegenwoordigers kwamen opdagen op drie de vijf ontmoetingen die Jden plaatsvinden in de sec- ^jwaarop Amerikaanse troe- toezicht houden. Djukic vrijdag door het tribunaal :aat van beschuldiging ge- l, een stap die fel werd be geerd door de Bosnisch-Ser- e leiders. Dning Hassan ll!l parlement et twee kamers |^DPA-AFP-Rtr Marokkanse koning Hassan ^ieeft gisteren een decentrali zing van het staatsapparaat Hjgekondigd. Een van de Hatregelen is de instelling van Hfparlement met twee ka- Hrs, wat moet zorgen voor een Here vertegenwoordiging van Huiverse regio's. flassan maakte in een toe- laak ter gelegenheid van zijn •jarige jubileum als regerend ■Hnarch bekend dat later dit na afloop van de tweede [ing van het parlement, een treffend wetsvoorstel zal wor- n ingediend. Marokko heeft dit moment een parlement Staande uit één kamer. Twee 0|de van de afgevaardigden arin wordt rechtstreeks geke ft en één derde getrapt, via n kiescollege. Deze procedure de oppositie een doorn in het g- Volgens haar is het een On van veelvuldige electorale Jude. Volgens de koning komen in t kader van de decentralisatie fder ook hervormingen aan orde van het onderwijssys- |(fm, de economisch sector en ^'t bestuur in het algemeen. Klap voor Buchanan in SouthCarolina en Wyoming De campagne van senator Bob Dole voor het Amerikaan se presidentschap heeft zaterdag een belangrijke impuls gekregen door een overtuigende overwinning in de Re publikeinse voorverkiezing in South-Carolina en Wyo ming. ,,Dit is een nieuw begin", juichte Dole, die in eer dere voorverkiezingen maar mager voor de dag was ge komen. Zijn zege bracht hem meteen aan de leiding van de vier kandidaten die strijden om de Republikeinse no minatie. ATLANTA HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT Dole kreeg in South-Carolina 45 procent van de stemmen, ter wijl zijn belangrijkste rivaal, tv- commentator Pat Buchanan, bleef steken op 29 procent. Mil jonair-uitgever Steve Forbes haalde slechts 13 procent en oud-gouverneur Lamar Alexan der kwam niet verder dan 10 procent en heeft nog steeds geen overwinning in een voor verkiezing geboekt. Dole is nu de grote favoriet voor de grote reeks voorverkiezingen die de komende drie weken worden gehouden. Vooral het grote verschil tus sen Dole en Buchanan viel op. South-Carolina is een zeer con servatieve staat met veel aan hangers van de religieus-rechtse Christian Coalition, waar Buchanan het overwegend van moet hebben. Maar zaterdag bleek dat deze groep - die tegen vrije abortus, euthanasie en rechten voor homoseksuelen is - haar stemmen vrijwel gelijk had verdeeld over Dole en Buchanan. Met steun van de gematigde Carolinians kon Dole daardoor een ruimere zege boe ken dan was voorspeld. Deze en volgende week staan voorverkiezingen op het pro gramma in tal van zuidelijke staten, waar religieus-rechts sterk vertegenwoordigd is. De nederlaag in South-Carolina be looft voor Buchanan dan ook weinig goeds. Dole won alle 37 gedelegeer den naar de Republikeinse con ventie, die uiteindelijk in augus tus de kandidaat aanwijst die het tegen de Democratische president Bill Clinton moet op nemen. Morgen worden in ne gen staten in vooral het zuiden en noord-oosten van de VS - Georgia, Maine, Vermont, Rho de Island, Massachussets, Maryland, Colorado en Was hington - voorverkiezingen ge houden. Daarbij staan totaal 227 gedelegeerden op het spel. En donderdag houdt New York, met 102 gedelegeerden, zijn 'primary'. Dole heeft nu 99 ge delegeerden achter zich, ge volgd door Forbes met 60 en Buchanan met 37. Om op de conventie gekozen te worden heeft een kandidaat in augustus de stemmen van 993 van de 1984 afgevaardigden nodig. In de meeste van de tien sta ten waar deze week wordt ge stemd heeft Dole in de opinie peilingen een ruime voor sprong, vooral in die in het meer gematigde New-England. Alleen in Colorado lijkt hij seri eus te worden bedreigd door Steve Forbes. Alexander wordt door de politieke insiders nau welijks nog serieus genomen als kandidaat. Waarnemers houden er dan ook rekening mee dan na nog een paar slechte resultaten zo wel Alexander als Forbes de strijd zullen staken, en hun meer gematigde aanhang zal dan eerder overstappen naar Dole dan naar de aarstconser- vatieve Pat Buchanan. Dole heeft met 98 procent van de stemmen ook een over weldigende overwinning be haald bij de voorverkiezingen in Puerto Rico. Dat betekent dat hij alle 14 Puerto-Ricaanse ze tels in de wacht sleept in de Convention, het partijcongres dat de Republikeinse presi dentskandidaat zal aanwijzen. De Puerto-Ricanen zijn Ame rikaanse staatsburgers, terwijl het land de status van auto noom territorium heeft. Daar om mogen de Puerto-Ricanen niet aan de eigenlijke presi dentsverkiezingen deelnemen. Sinds 1980 mogen zij wel hun stem uitbrengen bij de voorver kiezingen. Washington Post meldt geheim memo WASHINGTON Rtr De Republikeinse presidents kandidaat Pat Buchanan is in problemen gebracht door ont hullingen in de Washington Post dat hij tijdens de herver kiezingscampagne van presi dent Nixon, plannen heeft op gesteld om de Democratische Partij in diskrediet te brengen. De Post schrijft in zijn editie van vandaag de hand te heb ben gelegd op een geheim me mo van Buchanan van 10 april 1972. Daarin pleitte de voor malig televisie-commentator voor een strategie die erop ge richt was de Democratische Partij in verlegenheid te bren gen door het organiseren van demonstraties, het versprei den van geruchten en het te gen elkaar opzetten van De mocratische politici. De ideeën van Buchanan, die destijds lid was van het campagneteam van Nixon, zouden volgens de Post zijn verwoord op de laatste pagina van een memo, dat nooit is overhandigd aan de Waterga- te-commissie. De Washington Post bracht in 1972 het afiuisterschandaal in hel hoofdkwartier van de Democratische Partij in het Watergate-gebouwencomplcx aan het licht. De onthullingen leidden in 1973 tot een diep gaand onderzoek tegen de lei ding van de Republikijnse Par tij. Nadat kwam vast te staan dat Nixon nauw betrokken was bij een complex van prak tijken om de Democratische tegenstanders onderuit te ha len, moest hij in augustus 1974 aftreden. Het memo van Buchanan en zijn assistenten had betrek king op de de nationale De mocratische conventie, die in de zomer van 1972 in Miami Beach zou worden georgani seerd en was gericht aan twee hoofdrolspelers in het Water gate-schandaal, de minister van justitie John Mitchell en de chefstaf van het Witte Huis, John Haldeman. In 1973 verklaarde Bucha nan tegenover de Watergate- commissie niets af te weten van geheime Republikeinse operaties tegen de Democrati sche conventie. JIU 31I ËÉËL De van oorlogsmisdaden ver dachte Bosnisch-Kroatische ge neraal Tihomir Blaskic is vol gens het Kroatische weekblad Nacional bereid naar Den Haag te gaan om voor het tribunaal terecht te staan. Blaskic is een van de zeven Bosnische Kroaten die door het tribunaal in staat van beschul diging zijn gesteld wegens oor logsmisdaden. Blaskic, de voor malige staf-chef van het Bosnisch-Kroatische leger, heeft zich volgens het tribunaal aan de misdaden schuldig gemaakt in 1993-1994, het jaar waarin de Bosnische Kroaten en moslims tegen elkaar vochten. Blaskic wordt ervan beschuldigd dat hij leiding gaf aan troepen die moordend en brandschattend door zeker veertien plaatsjes in de Midden-Bosnische Lasva- vallei trokken. Zo kan een stembureau in Australië er soms uitzien. Boer Bill O'Conner brengt zijn stem uit in het mobiele bureau, dat zijn enorme grondbezit bij Tibooburra, ten noordwesten van Syd ney, aandeed. foto ap steven siewert SYDNEY Rtr-AFP De liberaal-nationale coalitie onder lei ding van de conservatieve politicus John Howard heeft zaterdag de Australische verkiezingen gewonnen. Labor, de partij van premier Paul Keating, werd verplet terend verslagen. Daarmee kwam een einde aan een periode van dertien jaar waarin het land onafgebroken door La bor werd geregeerd. Hoewél het nog twee weken kan du ren voordat er een officiële uitslag is, voorspelde de Australische televisie dat de conservatieven een meerderheid van ruim 40 zetels zullen krijgen in het 148 zetels tellende parlement. Labor zou waarschijnlijk 33 van haar 81 zetels kwijtraken. De oppositie, die in het vorige parle ment 65 zetels had, had aan een winst van tien zetels al genoeg gehad om La bor van het pluche te verdrijven. Een te leurgestelde premier Paul Keating gaf zaterdagavond zijn verlies toe en voegde eraan toe dat dat hij zich na deze neder laag niet opnieuw kandidaat zal stellen voor het leiderschap van Labor. Hij verdedigde de verrichtingen van zijn regering en zei dat Australië onder Labor zeer is veranderd en nu een betere plaats is om te leven. Verwacht wordt dat de 52-jarige Keating zich uit de poli tiek zal terugtrekken. Hij was sinds 1991 premier en speelde meer dan tien jaar een leidende rol op het Australische po litieke toneel. De overwinnaar, de 56-jarige John Ho ward, claimde de overwinning met de uitspraak 'zich zeer bewust te zijn van de verantwoordelijkheden' die het volk hem en zijn collega's had opgelegd. De nieuwe premier is een ervaren po liticus. met een ruim twintigjarige erva ring als parlementslid, waarvan dertien jaar in de oppositie. Een tegenvaller voor Howard is de geringe winst, die zijn coa litie boekte bij de verkiezingen voor het Hogerhuis. De centrum-linkse Australi sche Democraten zullen in de 76 zetels tellende senaat een sleutelpositie blijven innemen. Accent op gemeenschappelijke belangen in Bangkok TOKYO .JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Broederlijk was het afscheid van de vijftien Europese en tien Aziatische regeringslei ders afgelopen zaterdag in het Thaise Bangkok, nadat ze elkaar hadden beloofd handel en investeringen tussen de twee re gio's met concrete stappen te bevorderen. Daarmee waren twee belangrijke doelen bereikt tijdens de Azië-Europa top, die ver tegenwoordigers van vroegere koloniale machten en de onderworpen gebiedsdelen voor het eerst in de geschiedenis bij elkaar bracht: economische samenwerking tus sen gelijkwaardige partners. „Dit is een nieuwe verhouding geba seerd op gelijkheid en wederzijds belang, vrij van de oude relaties van donor en ont vanger", zei de Filippijnse president Fidel Ramos tevreden na afloop van de twee daagse bijeenkomst. Mahathir Mohamad, premier van Maleisië, beaamde dit scep tisch: „De Europese leiders waren heel,wat minder neerbuigend. De wil is er om de Aziatische leiders als gelijken te behande len". Ook de Europese zijde toonde zich te vreden. Jacques Santer, voorzitter van de Europese Commissie, noemde de ontmoe ting een 'historisch keerpunt'. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl merkte realis tisch op dat 'het feit dat de top plaatsvond al een enorm belangrijk resultaat is'. Er la gen namelijk heel wat obstakels die de top tot een waardeloos platform hadden kun nen maken, met name wat betreft men senrechten, kinderarbeid en milieu. Omdat de twee regio's elkaar nu een maal hard nodig hebben, was het verstan dig dat de twee partijen zich concentreer den op gemeenschappelijke belangen. Daarmee werd vermeden dat de dialoog helemaal niet op gang kwam. Belangen hebben de twee regio's voornamelijk op economisch gebied, maar ook wat betreft vredes-en veiligheidsvraagstukken. De leiders hebben in hun communiqué zaterdag een Azië-Europa Partnerschap voor Grotere Groei aangekondigd, hetgeen moet leiden tot vrede, stabiliteit en wel vaart. Op economisch gebied zegden ze toe maatregelen te nemen die in overeen stemming zijn met de Wereld Handelsor ganisatie. Ze willen dus geen afspraken met elkaar maken die andere landen uit sluiten. De gesprekspartners sturen er in eerste instantie op aan grensprocedures voor ex en import te vereenvoudigen en andere handelsbarri af te breken. Ook dringen de regio's aan op grotere investeringen. Handel tussen de twee gebieden be droeg in 1994 zo'n 515 miljard gulden. Dat is meer dan de handel tussen de EU en de Verenigde Staten. Maar vergeleken bij de VS blijven investeringen van Europese be drijven in de Aziatische landen ver achter. De Aziatische gesprekspartners hebben nu wat meer hoop op Europees geld en tech nologie. Ondanks de explosieve economi sche groei vrezen de' Aziatische landen dat wanneer er niet meer investeringen met technische overdracht komen, deze groei stagneert, of erger nog, ongedaan wordt gemaakt. Van hun kant hopen de Europese landen dat intensievere banden met Azië tot meer export kan leiden, en dus tot meer arbeids plaatsen in Europa. Het rijkere Azië is - bij aanhoudende groei - de komende decen nia een lucratieve markt voor consumptie goederen en voor het uitvoeren van grote ontwikkelingsprojecten op het gebied van transport, energie en telecommunicatie. Over twee jaar ontmoeten de leiders el kaar weer. in Groot-Britannië. In de tus sentijd zijn er ontmoetingen gepland op ministerieel niveau. Er wordt begonnen aan een nieuwe spoorlijn van Azië naar Europa, en er komt een Azië-Universiteit voor Europese studenten. Ook komen er uitwisselingprogramma's voor technici en onderzoekers, evenals een forum waar on dernemers uit de twee regio's met elkaar van gedachten wisselen. BELFAST HANS GELEIJNSE wapende man tegen een ver slaggever van de krant. Bronnen in de belangrijkste militaire groepen, de Ulster De fensie Associatie en de Ulster Vrijwilligers Macht zeiden giste ren het dreigement serieus te nemen, maar de personen er achter niet te kennen. Bill Hut chinson, een politieke leider ge lieerd aan het Militaire Comm- dando, verklaarde dat Noord- Ierland weer in de afgrond dreigt te raken. Sinn Fein-woordvoerder Ger ry O'Hara zei gisteravond dat de protestantse dreigementen zeer serieus worden genomen. De dreiging van een nieuwe periode van geweld overscha duwt de voorbereidende vre desbesprekingen die vandaag in Belfast beginnen. Sinn Fein is daarbij niet aanwezig; de Engel se en Ierse regering en de pro testantse partijen weigeren met de politieke vleugel van de IRA te praten zolang er geen nieuw bestand is. Sinn-Feinonderhan- delaar Martin McGuinness ver klaarde gisteravond dat uitslui ting van zijn partij de gespan nen situatie in Noord-Ierland verder zal verslechteren. CORRESPONDENT Fanatieke Noord-Ierse pro testanten hebben gisteren ver klaard dat het door de IRA ge broken bestand nu ook voor hen over is. Een paramilitaire splintergroep dreigde kopstuk ken van de IRA en haar politieke vleugel Sinn Fein te executeren. Geschrokken protestantse lei ders riepen de paramilitairen gisteren op gpen geweld te ge bruiken. Omdat de protestantse para militairen zich totnogtoe aan de bestands-richtlijn van het zoge naamde Verenigd Loyalistische Militaire Commando hielden, bleef het in Noord-Ierland rus tig. Maar de krant Sunday Life liet gisteren dissidenten aan het woord die verklaarden dat de protestantse leiders te slap heb ben gereageerd na de IRA-bom men in Londen. „We krijgen vernedering na vernedering te slikken. Van dit moment af zullen we, zodra de mogelijkheid zich aandient, be kende IRA- en Sinn-Feinleden executeren zei een gemasker de en met machinepistool be- Storm hindert herdenking bij Cubaanse kust WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Een herdenkingsdienst op zee voor de vier Cubaans-Ameri kaanse piloten die vorige week door Cubaanse vliegtuigen uit de lucht werden geschoten, is zaterdag door zware storm in de Caribische Zee in de war ge gooid. Een vloot van tientallen klei ne bootjes, die werd be schermd door de Amerikaanse kustwacht, moest halverwege de overtocht van Florida naar Cuba terugkeren, zonder de plek te hebben bereikt waar de twee vliegtuigjes in zee stort ten. Op hetzelfde moment vond in Miami een massale herden king plaats, waarop meer dan 60.000 Cubaanse Amerikanen riepen om de bevrijding van Cuba van het communistische bewind van Fidel Castro. De Amerikaanse VN-ambassadrice Madeleine Albright beloofde de ballingen 'dat de VS Cuba de duimschroeven zullen aan draaien, maar zonder de men sen te treffen die we juist wil len beschermen'. Zij benadrukte dat de VS al leen diplomatieke en economi sche sancties zullen toepassen. „Wij willen Fidel Castro niet het genoegen geven ons tot ge weld te laten drijven". Van de 35 bootjes die zater dagmorgen uit Key West ver trokken voor een kranslegging op zee, moest de helft al na vijftig kilometer te hebben af gelegd terugkeren. Slechts een handvol grotere jachten zette door, maar ook zij kwamen niet dichter dan dertig kilome ter van de plek waar op 24 fe bruari de twee vliegtuigjes van de organisatie Brothers to the Rescue werden neergeschoten. Daar wierpen zij hun bloe menkransen in zee. kilo van 11.99 HEINZ WITTE BONEN IN TOMATENSAUS blik 425 gram van BOERENWIT OF TARWE Aanbiedingen geldig v. I 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS 2

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5