pionagerel 'storm een glas water' Onze Top 10 van deze week. CÖTE D'AZUR Binnenland j Molukkers slaags in centrum Apeldoorn Liever kort haar dan een dode ree Groen Links wil Linschoten opnieuw aan de tand voelen Tipgeld voor aanbrengen illegale software succes O 0 O 0 0 O O O 2.99 2.99 7.98 9.98 9.90 4.95 1.19 1.99 1.98 5.99 Bedrijf in Hengelo spil in grote vals-geldaffaire ToPR|n de week Alevitische Turken straat op KRAS U M DAG 4 MAART 1996 lerlander vast voor XTC-smokkel [K. De Belgische rijkswacht heeft gisteren in Kortrijk een Jander aangehouden die in het bezit was van tienduizend •en ojillen. Het gaat om een 32-jarige inwoner van Terneuzen. iereijn heeft de smokkel bekend. Onder de bestuurdersstoel 'lan i» auto troffen de agenten drie pakketten van telkens een ;cheijppillen aan. gvai trodalbakken gaan ondergronds "%am De Rotterdamse wijk Spangen krijgt nog dit jaar on- j jndse afvalbakken voor oud papier, glas en textiel. Het gaat tfp experiment dat bij succes in meer buurten wordt toege- Ine huidige afvalcontainers zullen echter niet uit het straat- j "'.Verdwijnen. De ondergrondse bakken komen alleen op len waar nu nog geen voorziening is. jr arrestatie in Rijssense ontuehtzaak I» Justitie en politie hebben vanmorgen een tweede aan- mg verricht in het ontuchtschandaal dat zich heeft afge- op de vroegere LTS van Rijssen. Een 63-jarige voormalig itzou van 1981 tot 1991 ontuchtige handelingen hebben ïgd met verschillende leerlingen. Tegen de man zijn zes ken gedaan. Eerder werd een 53-jarige godsdienstleraar houden. ïgerige inbreker slaat slag ag» Een 35-jarige Rotterdammer barstte gistermorgen zo van de honger dat hij maar besloot in te breken bij een rij in Den Haag. Met twee pakken stroopwafels dacht hij >nger afdoende te kunnen stillen. De gealarmeerde politie le man kort daarop aan. Bij zijn aanhouding gaf de man t hij ook al had geprobeerd in te breken bij een restaurant. liospotje over aids misleidend tdam» Het radiospotje van de Stichting Aids Fonds waarin gezegd dat je bij de tandarts geen aids kunt krijgen, is dend. Dat vindt de Reclame Code Commissie na een van de Stichting Vrije Tandheelkunde (SVT), waarin pa- i tandartsen samenwerken. Volgens het spotje is het ri- lids op te lopen bij tandartsen te verwaarlozen, omdat ze [vorig jaar november met nieuwe hygiëne-richtlijnen wer- tas volgend jaar gaat de Inspectie Volksgezondheid contro- [of die richtlijnen daadwerkelijk worden gebruikt. Daarom e de SVT een klacht in. Nederland heeft volkstelling weer hard nodig hilversum anp De inwoners-steekproeven door de overheid bieden te weinig soelaas. Te veel mensen weige ren mee te doen en dat leidt niet tot een reëel beeld van de samenleving. Het is daarom no dig de nationale volkstelling in ere te herstellen. Dat betoogde de Leidse we tenschapper G. Visser gisteren in het programma Onvoltooid Verleden Tijd van de VPRO-ra- dio. De laatste telling (in 1971) liep mede door toedoen van het toenmalige comité van waak zaamheid behoorlijk in de soep; een groot aantal mensen wei gerde mee te doen. De discussie ging in 1971 vooral over de vraag waar de overheid het recht vandaan haalde om mensen het hemd van het lijf te vragen over per soonlijke kwesties als werk, op leiding, woon-werk-verkeer, ge zondheid, en wat dies meer zij. Na de actie in 1971 is geen volkstelling meer gehouden. Visser constateeert nu dat het aantal weigeraars bij steekproe ven van overheidswege veel groter is dan het percentage weigeraars bij de volkstelling van 1971. Toen reageerde 2,5 procent niet. Nu blijkt dat bij steekproeven 25, 30, 40 en soms zelfs 50 procent van de onder vraagden medewerking weigert, aldus Visser. Die onbetrouw baarheid brengt Visser tot de slotsom dat herinvoering van een volkstelling nog zo gek niet glas: Grieken hebben ziekelijk wantrouwen jegens Turkije istorm in een glas water", stelde minister Van Mierlo Inlandse zaken) zaterdag in de Thaise hoofdstad Kok. ,,Een opgeblazen boel", beaamde zijn Italiaan- i Agnelli. De ministers reageerden hiermee op jiekse beschuldigingen dat een Nederlandse en Itali- diplomaat zich schuldig hebben gemaakt aan lag gpd inland verzocht de Neder- en Italiaanse regeringen de twee, de Nederlandse int-defensie-attachee issen-Schotgerrits en de knse militaire attache Ma- 'olpicelli, uit de Griekse Istad Athene terug te trek- ie Tij waren op 28 januari op iekse eiland Lesbos gear-" frd op verdenking van voor Turkije, maar :n wegens hun diploma onschendbaarheid niet H!d- 10<jzaak kwam in de publici- 01"|adat er in het Griekse par- lei neilft overvallen onderonsje ,nn criminelen atj n «dam anp orf villngeveer de helft van het TiaU overvallen op woningen ekmsterdam gaat het om cri- n.jlen die elkaar bestelen, aaelijke roofovervallen ko- retjsteeds vaker voor. Ook het al gijzelingen waarbij men- als onderpand dienen bij s om verdovende middelen rk gestegen. Amsterdam daalt, net zoals et hele land, het aantal rallen. Maar in de hoofd- steeg vorig jaar het aantal ivervallen op woonhuizen 35 procent tot 154. In bijna elft van de gevallen gaat het ipdealswaarbij criminelen ir benadelen en bijvoor- el drugs van elkaar stelen. Igens de woordvoerder van korps Amsterdam Amstel- K. Wilting, is er nauwelijks iei 'egen de verharding binnen nisdaadmilieu te doen. monstratie tegen zetting Zaïrezen efn 150 mensen hebben giste- in Amsterdam geprotes- I tegen de uitzetting van tyese asielzoekers. Drie actie- fders beklommen het Natio- Monument en plaatsten spandoek met de tekst Vrij- voor Vluchtelingen. De ac- •erders hebben geen goed •rd over voor de uitzetting ,e week donderdag van 65 ise asielzoekers. Daarvan ien er tien uit Nederland. |ens de demonstranten zijn Zaïre het leven niet zeker. lement vragen over werden ge steld. Volgens een woordvoer der van de Griekse regering wa ren de diplomaten in het bezit van documenten met informa tie over Griekse militaire instal laties. Volgens Van Mierlo is er geen sprake van dat Nederland bij NAVO-partners spioneert. „Ook deze mevrouw niet. Dat weten de Grieken heel goed." Kamerleden sloten het afgelo pen weekeinde uit dat de Ne derlandse diplomaat zou heb ben gespioneerd. D66'er Van den Bos sprak zaterdag van 'een sprookjesachtig verhaal'. CDA- Kamerlid De Hoop Scheffer vindt dat Van Mierlo zijn apeldoorn anp Zo'n veertig Molukkers uit Krimpen aan den IJssel, Vaas- sen en Apeldoorn hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag grote onrust veroorzaakt in het uitgaanscentrum van Apel doorn. Er ontstonden na half drie 's nachts massale vechtpar tijen. De politie in Apeldoorn was zowel vrijdag- als zaterdag nacht in verhoogde staat van paraatheid. De Molukkers luisterden in het jongerencentrum Gigant naar bands en trokken na af loop het centrum in. Toen de vechtpartijen ontstonden, pro beerde de politie de vechtenden te scheiden. Dat lukte niet. De sfeer werd volgens de politie steeds grimmiger. De twaalf be schikbare Apeldoornse politie mensen vroegen assistentie aan collega's uit de hele regio. Ook de Koninklijke Marechaussee en een toevallig aanwezige Duitse politie-patrouille werden ingeschakeld. Bij de veldslag vlogen terras stoelen door de lucht, sneuvel den diverse ruiten en raakten vijf politieauto's licht bescha digd. De politie gebruikte de wapenstok en zette nonden in. Tegen één demonstrant is pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij een terrasstoel naar de poli tie gooide. Volgens Molukse kringen houdt de vechtpartij geen ver band met de verschillende idee- en die er bestaan over de 'Mo lukse zaak'. Wel scandeerden sommige jongeren vrijheidskre- ten, gebaseerd op terugkeer naar Ambon, zo geeft woord voerster Tomasoa van de Mo lukse wijkraad in Capelle aan den IJssel toe. „Maar dat had meer te maken met de over vloedige drankconsumptie van sommigen", zegt ze. Zaterdag waren in Eist Mo lukse jongeren bijeen om terug te blikken op het oude ideaal om ooit terug te keren naar Am- bon. „De groep jongeren die hier nu bijeen is, weet nog niks van de vechtpartij", verzekerde een woordvoerder namens de organisatie, Ook in Krimpen en Capelle aan den IJssel, waar een grote groep Molukkers woont, is met verbazing op de vechtpartij ge reageerd. Hup, de schaar erin voor het goede doel. Een gratis knipbeurt om reeën van de jachtplekken te verjagen. FOTO ANP KOEN SUYK Griekse ambtgenoot moet bel len om blijk te geven van 'zijn grote verbazing'. WD'er Weis glas wil zelfs 'tegenmaatregelen' als de Grieken hun beschuldi gingen niet intrekken. Hij wijt het spionage-incident aan het 'ziekelijke wantrouwen van de Grieken jegens Turkije'. Een militaire confrontatie tussen de twee NAVO-partners kon vorige maand op het nip pertje worden voorkomen na dat een groepje journalisten de Turkse vlag had gehesen op het Griekse rotseilandje Imia. Tur kije heeft niet gereageerd op de Griekse beschuldigingen. De Griekse ambassadeur in Rome is zaterdag door het hoofd van het kabinet van mi nister Agnelli ontboden op het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Hem werd meegedeeld dat het de Italiaan se regering 'spijt' wat er is ge beurd, maar ook dat er bij de Italianen 'verbazing' heerst. zeewolde robin bruinsma Als Veluwse boeren met poep van leeuwen, tijgers en poema's wilde zwijnen van hun land kunnen weren, waarom zou je dan niet met mensenhaar reeën kunnen afschrikken? In Lim burg is deze methode al met succes toegepast. De Dierenbe scherming rook dan ook een uitgelezen kans om veel publici teit te scoren. Het mediacircus streek zater dag neer in de bossen bij Zee- wolde. Trea Scholten van de Dierenbescherming legt voor dat zij wordt gekortwiekt nog eens haarfijn de bedoeling van de actie uit. Ja, ze beseft ook wel dat het gaat om de symboliek en niet om de effectiviteit. Er zijn, aldus Scholten, genoeg an dere methoden om wildschade te voorkomen dan ijskoud twaalfhonderd reeën in Flevoland neer te leggen. Staatsbosbeheer had de ja gers toestemming gegeven ruim een derde van alle in Flevoland levende reeën een kogel door het hoofd te jagen. Onmiddel lijk nadat dit bekend werd, laai den de discussies tussen voor- en tegenstanders van de jacht weer hoog op. Intussen had de Dierenbescherming besloten mensenhaar in te zamelen om ter afschrikking van de belaagde reeën bij de jonge aanplant uit te strooien. G. Dorrestein van de faculteit diergeneeskunde in Utrecht en ecoloog G. Grootbruinderink halen hun neus op voor deze actie. Als je al reeën met haar van mensen op afstand wilt houden, gebruik dan oksel- in plaats van hoofdhaar, vinden zij. Scholten pareert deze kritiek met het praktijkvoorbeeld van een hartstochtelijke jager, die om zijn rozenstruiken tegen snoepende reeën te bescher men plukjes haar op de grond had gelegd. Het resultaat was, aldus de jager zelf. verbluffend. En dus liet Scholten zich in de bossen van het Horsterwold knippen. Zonde van die mooie bos? Welnee, dat haar groeit wel weer aan. Een doodgeschoten ree staat nooit meer op. Na Scholten nemen nog en kele tientallen vrijwilligers een kijkje in de spiegel van de kap per. Kinderen vooral. Verwilder de haardossen veranderen in snelle coupes. Een gelegen heidskoortje zingt 'Twee ree bruineogen'. De actie gaat nog even door. Volgende week dinsdag biedt de Dierenbescherming het bestuur van de provincie Flevoland symbolisch wat mensenhaar aan. Plus de duizenden handte keningen van tegenstanders van de reeënjacht. De weerstand liegt er niet om. Het is ook moeilijk uit te leggen dat uitgerekend Staatsbosbe heer speciale vergunningen ver strekt voor het doodschieten van reeën. Staatsbosbeheer ver pacht, tegen betaling, de jacht aan plezierjagers, die de trekker evengoed overhalen als ze een zes maanden zwangere reegeit in het vizier krijgen. Je zou er als dierenbeschermer grijze haren van krijgen. den haag» anp zijn informatie is gekomen. Mocht blijken dat de staatsse cretaris de Kamer vrijdag on juist heeft geïnformeerd, en die kans is volgens de voorman van Groen Links 'behoorlijk groot', dan moet hij aftreden. Het CTSV besloot op 20 no vember Linschoten op de hoog te te stellen van concept-rap porten die relevant waren voor de privatisering van de Ziekte wet. CTSV-voorzitter Van Leeu wen kreeg de bewindsman ech ter pas de volgende dag aan de lijn. Zij bood hem de rapporten aan, volgens Linschoten omdat ze inmiddels waren uitgelekt. De WD-staatssecretaris weiger de dat. Rosenmöller heeft in de pers- documentatie waarover de Ka mer beschikt echter geen enkele publicatie over de CTSV-rap- porten kunnen vinden die da teert van vóór 23 november. Ook een woordvoerster van So ciale Zaken kon de persberich ten waarop Linschoten moet hebben gedoeld niet traceren. Fractieleider Rosenmöller van Groen Links wil nadere ophel dering van staatssecretaris Lin schoten (sociale zaken) over de gang van zaken tijdens het de bat over de privatisering van de Ziektewet eind vorig jaar. Hij meent dat de bewindsman vrij dag tijdens een overleg met de Kamer hierover op één punt niet de waarheid heeft gespro ken. Linschoten verklaarde eind vorige week dat hij op 21 no vember via de media kennis had genomen van uitgelekte rapporten van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) over de gevolgen van het wetsvoorstel inzake de Ziek tewet. Volgens Rosenmöller kan dat niet kloppen, omdat op die dag nog in geen enkel medium over dit onderwerp was gepu bliceerd. Dat gebeurde voor het eerst pas twee dagen later. Rosenmöller wil van Linscho ten weten hoe hij dan wel aan hoofddorp» anp Het initiatief om tipgeld te betalen aan mensen die illegale pro grammatuur gebruiken of daarin handelen, is een succes. Sinds de invoering van de beloning, enkele dagen geleden, is het aantal bel lers naar de 'kliklijn' verdubbeld. Dit zei H. Ranselaar, bestuurslid van de Business Software Alliance (BSA), zaterdag. BSA, een organisatie van zeven leveranciers van softwarepakket ten is in Nederland al vijf jaar actief. Ook de kliklijn bestaat al enke le jaren, maar pas sinds eind vorige maand worden bellers finan cieel beloond. Wie een illegale softwarehandelaar aangeeft, ont vangt 250 gulden. Een tip over een illegale gebruiker wordt beloond met tien procent van de geleden schade tot een maximum van vijf duizend gulden. Sperziebonen, 500 gram Franse Golden Delicious, - Granny Smith of - Braeburn, zak 1.5 kilo Magere varkenslappen, 500 gram jSrTfT 4.25, kilo aw® 12SS CU Kipkarbonade, 2 kilo ®®s® Nu 01 Goudse kaas belegen 48+, vers van 't mes of verpakt kilo 1450 Cötes du Rhone, fles 0.75 liter 01 Augurkjes, zuur fijn JL79I of - zeer fijn J140) of CU Zilveruitjes, zoetzuur (159), pot 01 Extra jam, diverse smaken, pot 450 gram Nü King pepermunt [2J5f of - extra strong 1255), 4-pak Lux Afwas, 3 flacons S 500 ml hengelo gpd Op kopieermachine 20 miljoen vervalst rijk. Behalve Nederlands en Duits geld werd ook Zwitsers, Amerikaans, Belgisch en Frans geld vervalst. De grootste partij vals geld die in één keer weg ging, was tien miljoen gulden. Deze hoe veelheid zou naar Suriname worden doorgesluisd en vervol gens terecht zijn gekomen bij hooggeplaatste personen, onder wie voormalig legerleider Bou- terse. Justitie wil de affaire niet na der toelichten. Dat geldt ook voor de politie Twente en Rot terdam-Rijnmond die in de gro te valsemunterijzaak nauw met elkaar samenwerkten. Naar ver luidt is naar aanleiding van deze zaak een internationaal opspo ringsteam gevormd. De Enschedeër moet zich de ze maand verantwoorden voor de Rotterdamse rechtbank. Hij ontkent hardnekkig. De Henge- loër heeft zijn aandeel daaren tegen toegegeven. In een kantoor van het onder nemerscentrum Esrein in Hen gelo zijn bijna twee jaar lang op een kleurenkopieermachine enorme hoeveelheden vals geld gemaakt. Volgens een schatting van justitie zijn op.de Rank Xer ox van het grafische bedrijfje Reprosign ten minste twintig miljoen gulden en drie miljoen Duitse marken vervalst. Reprosign werd gerund door een 41-jarige Enschedeër en een 31-jarige Hengeloër. De man uit Enschede is volgens justitie een belangrijke schakel in een netwerk dat op grote schaal vals geld fabriceerde en in omloop bracht. Hij stond, zoals dat heet, aan de 'bron' van de produktie en de verspreiding van de nagemaakte valuta. De in Hengelo gedrukte 'flap pen' werden niet alleen in Ne derland aangetroffen, maar ook in Duitsland, België en Oosten- Coca Cola, regular of light O 4 Q fles 2 liter 2M 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 maart as. den haag» anp Ongeveer tweeduizend Alevitische Turken hebben zaterdagmiddag een demonstratieve tocht door Den Haag gehouden. De betogers protesteren tegen de slechte mensenrechtensituatie in Turkije. De Turkse overheid en de fundamentalisten hebben het volgens de AJeviten vooral op hen voorzien. In de provincie Sivas worden hele Alevitische dorpen gedeporteerd. Zij waarschuwen dat de Neder landse overheid de gevolgen van de spanningen in Turkije voor de Turkse gemeenschap in Nederland onderschat. De Aleviten vor men een progressieve, humanistische stroming in de Islam. Y o-daagse reis naar IMIV der valk hotel AL MEER 0AN 10 JAAR EEN ABSOLUTE TOPPER IN ONS PR06RAMMAÜ Op veler verzoek organiseert KRAS Sier Vakanties wede rom de heerhike 10-daagse VOORJAARSSPECIALS naar het bekende VAN DER VALK HOTEL in ST AYGULF En opnieuw zijn wij in slaat u deze reis voor de SPECIA LE PRUS van 998 - te leveren Deze speciale pri|S is tol stand gekomen dankzii de nauwe samenwerking met de directie van dit heerh|ke hotel aan de Zuid-Franse Cöte d Azur-kust Want zeg nu zeil 998 - voor een COMPLE TE t O-daagse reis is toch eigenigk bijna voor mets1 De Cöte d'Azur is ongelwuteld s werelds bekendste vakan tiekost Wist u bgvoorbeeid dat de zon hier gemiddeld 2700 uur per iaar schgnt' En zeker in de maanden apin en mei is de temperatuur hier uiterst aangenaam Alles staat al in volle bloei U gaat toch ook mee? NY0N OU VERDON. een hccrli|ke daglochl naar een werkelnk schitterend stad CANNES en ANTIBES en een tochl naar (de iclst 4 excursies uit Het stad) GRASSE en ST PAUL DE VENCE Bi| voldoe een dagtocht naar NICE langstelling wordl er ook een dagtocht georgannc strekt unieke GRAND CA- hel mini-vorstendom MONACO (mei mbegrepcr m Zuid-Frankr!|k is gelegen Oi VERTREKDATA REIS HZ 843 April 12-19-26 998.- Toeslag 1 -pers kamer 150 Mei 3-io 998.- Toeslag lolgelden/loerislenbel ƒ25 inbegrepen: vervoer per comfortabele Tounsl Class touringcar, dienslen deskundige cdaulleur/reisleider tusseno- vcrnachl.ng op heen en terugreis op basis van logies en onibijl. verbli|i m hel Van der Valk Hoiel op ba sis van halfpension 4 beschreven excursies, koftie mei cake op heenreis en atscheidskolhelatei m Ne derland op laatste dag Niet inbegr niet genoemde maalhiden. verzekeringen, entrees, evl exlra excursies Mm aanialdeelne mers 35 'Jdersle benchi omtrenl doorgang van de reis 14 dagen voor vertrek Op onze reizen zgn de ANVR-reisvoorwaarden van toepassing Noot in de touringcar mag mei gerooki wotden VRAAG UITGEBREIDE BESCHRIJVING. REIS HZ 843 BEL: 072-5 20 30 40 RITSEVOORT 52-1811 DP ALKMAAR

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3