Aitnafa staat in zijn hemd Gerdie en Trinko Keen zitten eindelijk samen aan champagne In 'zaak-Oomsgaat het moddergooien door Sport Van de Bilt0 hoopt op Goran Ivanisevic wil in Ahoy' meer tegenstand Elfering pa dressuurtiti MAANDAG 4 MAART 1996 /IA chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef rob onderwater, 07lJ Lichaam Heister protesteert Rotterdam De nederlaag in de kwartfinale van het NK tafelten nis in Rotterdam kon Danny Heister nauwelijks verontrusten. De 24-jarige titelverdediger kreeg voor de tweede keer in korte tijd last van zijn hart. „Het is gelukkig niet levensbedreigend, maar het verontrust me wel. Ie schrikt ervan en het beangstigt." Heister had vorig jaar ook al eens last van hartritmestoornissen. Destijds voerde hij de problemen terug op een overvolle agenda, veel gereis en z'n zieke vriendin. „En nu ligt het niet veel anders. Ik ben gewoon oververmoeid." Hazeleger opnieuw snel Leeuwarden In Leeuwarden liep Jan-Dirk Hazeleger zaterdag opnieuw een snelle halve marathon. Een week voor zijn start in de Alphense Twintig van Hans Verkerk werd de Bataven-atleet uit Hazerswoude-dorp vierde in een tijd van 1.07.53. Het Belgi sche duo Weijts/Deruddere (derde) en de Friese atleet Kramer waren hem te snel af. Ook Paul Barnhoorn koos zaterdag voor de weg in plaats van het crosskampioenschap in Tilburg. In de 28ste editie van de Langs de Gouweloop was de pupil van Bata ven-trainer Groenewegen sneller dan ooit over de Waddinx- veense tien kilometers (31.48). Primeur voor Held bologna Voor Henk-Jan Held betekende het een primeur. Bij Reggio Emilia en Bologna leefde de volleybalinternational nim mer in de hoogste regionen van de Italiaanse Serie Al, laat staan dat hij in de Europa Cup potten kon breken. Zaterdagavond mocht hij echter de grootste cup innig omarmen. Met lands kampioen Las Daytona/Modena won Held namelijk na zeges op Sisley/Treviso en ASV Dachau de hoogste prijs in de Champions League. „Voor mij toch vrij uniek", vindt Held. Helds teamge noot Bas van de Goor had vorig jaar al eens de Europa Cup in handen gehad, al ging het destijds in Genève om de versie van de bekerwinnaars. Verkeerd broekje kost Ethiopiër de titel bij NK veldloop milaan anp Die zielige Belg De Wulf. Hij is in Ahoy' de volgende tegenstan der van Goran Ivanisevic. De Kroaat won gisteren in Milaan zijn derde toernooi van het jaar. de vijftiende titel in totaal. Ivanisevic heeft momenteel eigenlijk geen tegenstanders. Hij zoekt tegenhouders. Rosset voelde zich gisteren vooral doelman. En er was geen hou den aan. De Kroaat sloeg twin tig aces. Ivanisevic won eerder dit jaar in Zagreb en Dubai/ Vo rige week was hij al dicht bij zijn derde hoofdprijs. In de finale van Antwerpen verloor hij ech ter van Michael Stich. Vorig jaar was Richard Kraji- cek de beste indoor-speler met zeges in Stuttgart en Rotterdam. De 24-jarige Kroaat doet niets voor hem onder. In Ahoy' is hij komende week als tweede ge plaatst. Omdat toernooidirec teur Wim Buitendijk erin slaag de een Amerikaan vast te leg gen, Pete Sampras. In Rotter dam verloor overigens in het kwalificatietoernooi Martin Ver kerk in de eerste ronde van de Engelsman Henman met 6-4, 7- 6. Milaan Ivanisevic was in Milaan als vierde geplaatst. Muster ging er in de eerste ronde uit, net als Becker. Rosset verraste in de halve eindstrijd de als derde ge plaatste Kafelnikov. De Kroaat zette Rosset in de finale met 6-3 7-6 in 59 minuten aan de kant. Zaterdag had Iva nisevic het beduidend lastiger. De Franse routinier Guy Forget rekte zijn optreden tot een tie break in de beslissende set. „Ik geloof dat ik nog nooit zo goed heb gespeeld als in deze weken, zo constant", sprak de winnaar. „En als ik zo speel, kan ik ge woon niet verliezen." In de finale van Philadelphia won Jim Courier van zijn land genoot Woodruff, 6-4, 6-3. Qua lifier Woodruff, 112e op de we reldranglijst, schakelde deze week onder meer Philippoussis, Rios en Woodbridge uit. De winnaar kon niet blij zijn. Hij stond daar maar wat. Beetje bedremmeld, vol onbegrip. Aidun Aitna fa, Ethiopiër. Als asielzoe ker in Nederland moet hij zich door een wirwar van regels en regeltjes slaan, om hier te mogen blijven. Dat is hem bekend. Maar wist hij ook, dat hij wel het juiste broekje moet aan trekken om zich Neder lands kampioen veldlopen' te mogen noemen? TILBURG GPD Aitnafa (22) had wel het PSV- shirt aan, maar niet het witte broekje dat er officieel bijhoort. Hij had een rood broekje aan. En regels zijn regels, dus werd hij gediskwalificeerd. Getaneh Tessema, landgenoot: „Hij hééft geen wit broekje." Matti de Vugt, zijn trainer: „Hoe het alle maal kan, vraag ik me ook af. Maar je weet toch dat bij zo'n jongen de communicatie wat minder gaat. Bovendien is er bij PSV net een wisseling van club- tenue." Flauw? Kinnesinne? De Vugt sprak zelfs van een hetze. „Ken nelijk is de onderlinge haat en nijd zo groot geworden", ver wees hij naar de indieners van het protest, Achilles Top uit Et- ten-Leur. Aitnafa trainde lang bij die club, maar stapte on langs over naar PSV en De Vugt. Maar voor diskwalificatie is meer nodig. Een scheidsrechter bijvoorbeeld, die het protest toewijst. Jan Snoeren zei dat er de hele dag al was gewaar schuwd en dat er liefst acht lo pers waren gediskwalificeerd om dezelfde reden. „Hij kan in beroep", zei Snoeren nog. Maar de jury d'appèl wreef de hand niet over het hart: Aitnafa ging uit de uitslag. „Dan stort je wereld in", her innerde Marian Freriks zich van zes jaar geleden. In Deurne won ze destijds, ook in de verkeerde broek. Maar haar beroep werd toen wel toegewezen. Freriks: „Stel je de consequenties eens voor. Er is zoveel afhankelijk van zo'n beslissing. Ook wat be treft inkomsten." Woede Volgens Matti de Vugt, die Ait- nafa's woede verwoordde, is het echter vooral „de sportieve te leurstelling" die nu heel groot is, ook al is zijn pupil financieel geheel afhankelijk van wat hij bij elkaar loopt. „Maar die jon gen wilde zich hier vooral mani festeren als verrijking voor de Nederlandse atletiek. Om dan zó onderuit te worden geschof feld." Het NK-veldlopen eindigde zo in een flinke wolk spruitjes lucht. Terwijl de wedstrijd zelf zo boeiend was geweest. Greg van Hest, het 22-jarige talent uit Tilburg, zette al vroeg het spel op de wagen. Hij, het trainings beest met het onstuimige ka rakter, ging al vroeg de strijd aan met de vijf snelle Etliio- piërs. Aanvankelijk volgden Marcel Versteeg en Marco Gie- len nog, maar niet voor lang. Van Hest werd uiteindelijk vermalen door het Ethiopische lopersgeweld. „Alleen kan ik het natuurlijk niet opnemen tegen die mannen. Het was weer net als vorig jaar: de Nederlanders gaan niet mee", was zijn verwijt na de finish. Afwachtend „Rustig, rustig", zei de uithij- gende René Godlieb nog, toen hij Van Hest zo hoorde. Maar Van Hest was de afwachtende houding van zijn landgenoten in het verkeerde keelgat gescho ten. „De Ethiopiërs werken wél samen. Ze vallen om de beurt aan en ik moest steeds mee. Het maakt hen niet uit wie, als er maar iemand van hun kam pioen wordt. De Nederlanders lopen alleen voor hun eigen kansen. Marco Gielen ook. Op het laatst haalt hij me in, maar waarom werkt hij niet eerder in de wedstrijd samen? De Neder landers lopen alleen maar voor hun eigen kansen", haalde Van Hest uit. Van Hest had in zijn eigen be leving een soort landenwed- strijd gelopen. Maar hoe terecht was zijn inschatting dat alle Ethiopiërs samenspanden tegen de enige 'Nederlandse' bedrei ging? Het leek er meer op dat Van Hest wat gefrustreerd raak te van de Ethiopische suprema tie. Vorig jaar was er over hun NK-deelname nog ergernis en verbazing. Nu was de stemming anders. „Ik heb er geen moeite mee", zei Van Hest nog. „Ik leg me er alleen niet bij neer." Teleurstelling Getaneh Tessema had vorige week al een flinke teleurstelling moeten verwerken, toen zijn hoop op WK-deelname ver vloog. De IAAF wil ondanks ver wijzingen van de KNAU naar de kwestie rond de Deense Ke- niaan Wilson Kipketer. Tessema zei na afloop eigenlijk geen zin te hebben gehad, maar dat kwam vooral door de blessure (hamstring) die hem al maan den parten speelt. De kampioen van vorig jaar moest in de laatste kilometer zijn landgeno ten Woldemeskel en Aitnafa la ten gaan. „Maar ik had niet ver wacht zo mee te kunnen." Tessema werd uiteindelijk dus tweede, omdat alles en ie dereen een plaatsje opschoof. Tweede, achter zijn landgenoot Tadesse Woldemeskel. Ook lid van PSV. En hij had gisteren wel een wit broekje aan. rotterdam anp Trinko Keen werd nationaal kampioen en dronk met zus Gerdie champagne. Afzonderlijk vierden Gerdie en Trinko Keen al vele successen, maar gisteren konden ze dan eindelijk samen de champagne laten vloeien. Gerdie klopte in de finale van het NK tafeltennis in Rotterdam Mirjam Hooman in vier games en Trinko was in vijf games net iets te sterk voor Chen Sung. De familie Keen vierde feest, Bettine Vriesekoop snelde naar huis. Ze vluchtte na de gewonnen finale gemengd- dubbel als een dief in de nacht. De stille aftocht van Vriese koop had alles te maken met de teleurstellende nederlaag die ze in de halve finale leed tegen Mirjam Hooman. Voor het eerst sinds 1976, toen bij de laatste vier Marianne van der Vliet te sterk was, verloor ze een enkel spelpartij op wellicht haar foto anp laatste NK. Na de overwinning op haar aartsrivale kon Hooman niet nogmaals vlammen. Zij had de excuses klaar. „Ik vond het moeilijk me op te laden voor dit duel, zeker als je vriendinnen bent." Voor Gerdie Keen, die eerder de titel in 1989 veroverde, was haar goede spel in de halve fi nale tegen Emily Noor juist een extra stimulans om in de eindstrijd er nog een schepje bovenop te doen. Broer Trinko Keen had het in zijn vijfde finalewedstrijd knap moeilijk tegen, Chen Sung. De 30-jarige, tot Nederlander gena turaliseerde Chinees, won in de kwartfinale met 3-0 van Danny Heister. De viervoudig natio naal kampioen kon niet voluit gaan omdat hij last had gekre gen van hartritmestoornissen. Trinko Keen was desondanks erg blij met zijn eerste nationale titel. Geen van de deelnemers uit de regio overleefde in de enkel de eerste ronde. De Katwijkse Mariska de Haas (Spaarne) won tegen Daniëlle Poels alleen de openingsgame, terwijl de zusjes Bonsen van haar oude club Rijnsoever in het dubbeltoer- nooi de latere finalisten Vonk en Hengstman op hun weg von den. Maroesja Bonsen was in het enkelspel kansloos tegen de la tere kwartfinaliste Suzan Derkx. De Haas reikte met Melisa Mul ler tot de halve finale dames- dubbel (tegen titelhoudsters Keen/Hooman). De Pecos/Oegstgeest-delega- tie in het mannentoemooi pres teerde al even beroerd. Zowel Ted van den Berg als Jurgen Pastoors gaf een 2-0 voorsprong in games uit handen tegen res pectievelijk Aarts en Houben, beiden van eerste-divisionist Kluis. Herman van den Broek kreeg na de dubbelspelen last van zijn rug en spaarde deze in het enkelspel, daarmee plaats makend voor clubgenoot en tweede reserve Hans Lingen. De oud-international kwam tegen de vijfentwintig jaar jongere De Cock niet verder dan 22-20 winst in de derde game. De hereniging van het dubbel Van den Broek/Van den Berg is waarschijnlijk eenmalig ge weest: zij verloren van de op pa pier mindere Andriessen en Van der Wiel. Minieme pluspuntjes vormden de winstpartijen van Bonsen/Van den Berg en Van den Broek/Wenstedt (Irene) in de kwalificatie van het gemengd dubbel. Het hoofdtoernooi duurde ook voor hen slechts één ronde. Derde plaats Tamara Meijer boedapest anp De judowereld staat in brand, de judoka's blijven uiterst koel. Bij de World Masters in Boeda pest, een olympisch kwalifica tie-toernooi, was het aan de prestaties van de Nederlanders niet af te lezen dat de voorzitter en de directeur van de bond al geruime tijd als straatvechters met elkaar omgaan en drie voormalige pupillen van Peter Ooms hun trainer hebben aan geklaagd wegens onzedelijk ge drag. Jenny Gal (-56 kg). Claudia Zwiers (-66 kg) en Ben Sonne- mans (-95 kg) wonnen hun klassen. De Alphense Tamara Meijer (-48 kg), Jessica Gal (-56 kg), Karin Kienhuis (-72 kg). Mark Huizinga (-86 kg) en Dan ny Ebbers (+95 kg) voegden daar derde plaatsen aan toe. Voor Ebbers betekende zijn der de plaats tevens een nominatie voor de Spelen, alle andere ge noemde judoka's hadden die reeds binnen. TILBURG GPD Basta, over en uit. Hij keert de ju- dosport de rug toe, zei Peter Ooms en kele dagen geleden in een emotionele verklaring. Voor Irene de Kok is het daarom klip en klaar dat hij eigenhan dig de poten onder een tuchtzaak heeft weggezaagd. „Nee, die zal er nu wel niet meer komen." Maar zo eenvoudig ligt het niet. Want de Judo Bond Nederland ziet geen enkele aanleiding de tuchtzaak tegen de Tilburgse coach af te blazen. Bovendien overweegt het openbaar ministerie de zaak aanhangig te ma ken. De Kok: „Die mensen maken zich natuurlijk ook ongerust. Mocht het zo ver komen, zal ik zelf zeker niet terug stappen." Waarbij mogelijk drie ande re meisjes, die nu nog anoniem willen blijven, een rol kunnen spelen. Ook voor de judobond is het einde van de affaire nog niet in zicht. „Zo lang hij lid is, moet Ooms zich aan de reglementen van de bond onderwer pen", weet vice-voorzitter Gert Meijer. „En ook al stopt hij op dit moment, zijn lidmaatschap blijft tot het einde van het jaar doorlopen. Ongetwijfeld wordt hij nog door de tuchtcommissie opgeroepen." Het is de bedoeling dat de vier juris ten van dat orgaan nog deze week aan de slag gaan. Ondanks de goede kans dat Ooms hen niet te woord wil staan. Een royement en het intrekken van de lesbevoegdheid behoren tot de zwaar ste denkbare straffen voor de coach, die door oud-judoka's Anita Staps en Irene de Kok en regerend wereldkam pioene Monique van der Lee van seksuele intimidatie, ongewenste inti miteiten en machtsmisbruik wordt be schuldigd. Lange neus Ooms kan een lange neus naar de tuchtcommissie trekken, gezien zijn uitspraken van vrijdagavond. Daarbij heeft hij altijd te kennen gegeven dat judo hem meer geld kostte dan ople verde. Zijn sportscholen in Tilburg, met zaken als fitness en krachttraining als hoofdmoot, renderen evengoed wel. „Wat wij doen als hij wegblijft?", vraagt ook Meijer zich af. „Geeri idee. Zoiets hebben wij nog nooit aan de hand gehad." De Kok, Staps en Van der Lee gaan deze week nog om de tafel zitten. „Mijn verhaal ligt ook bij een jurist", zegt De Kok. „Ik ben immers door Ooms geschorst." Met een mengeling van verbazing en verontwaardiging volgde zij vrijdagavond de televisie beelden. „Ik ben geschrokken zoals Peter er nu uitziet. Echt 'speedy'. Voor mij is dat de 'judo-Ooms', zoals ik hem van de toernooien ken. Ik snap niet dat hij zijn fouten niet wil inzien, al lag zijn reactie in de lijn der verwachtin gen. Hij blijft heel grof, probeert men sen met dreigementen te intimide ren." Ooms betichtte haar vrijdag ervan ten koste van hem een eigen sport school in Tilburg te willen beginnen. En zag de beschuldigingen als een goedkope poging van het concurren tiebeding ontheven te worden. „Dat is gooien met modder", vindt De Kok, „terwijl wij het netjes wilden oplos sen." Schade Haar motivatie, en die van Van der Lee en Staps was een andere, houdt De Kok vol. „We willen voorkomen dat hij in de toekomst nog meer mensen schade kan berokkenen." In dat op zicht boekte het drietal een overwin ning. Want Ooms kondigde zijn abrupte afscheid na een periode van 32 jaar als judocoach aan en droeg te vens het directeurschap van zijn sport school over aan vrouw Paula. „We hebben nu bereikt wat we wilden", zegt De Kok dan ook. Ooms uitte op zijn beurt zware be schuldigingen, aan een ieder van het drietal afzonderlijk geadresseerd. Zo zou Ted van der Lee, de vader van Mo nique, hem een 'wurgcontract' hebben voorgehouden. „Ik moest meer dan 400.000 gulden betalen als een soort zwijggeld." En Staps handelde volgens hem uit rancune, daarbij gesouffleerd door JBN-voorzitter Frans Hoogendijk. „Maar dat is absolute waanzin", vindt vice-voorzitter Meijer namens de va kantie vierende Hoogendijk. „Wat dat betreft halen wij de schouders maar op". Ook NOC'NSF kreeg van Ooms een veeg uit de pan. Hij zou bij de olympi- tilburg/waddinxveen -E scl WILMAR KORTLEEVER De Leidse atlete Erika jv Bilt koos gisteren de best lijke wedstrijd voor haar seizoensresultaat. De res analiste verraste met een plaats in het NK Veldloo voorbereiding toog Van d r91 anderhalve maand gelede Zuid-Afrika voor drie training, een verblijf dat aanzienlijke krachten bezc ]y „Het ging zo makk klonk het achteraf verbaa: r< de 24-jarige atlete van AAI sterdam. „Ik kon makkelij met de kopgroep. Eigenlij he het nog beter gekund, w dacht dat we nog een oiDc meer moesten." De vijfde stek betekent haar beste klassering oo haar tevens kanshebster voor deelname aan de w kampioenschappen over weken in het Zuid-Afrik Stellenbosch. Yvonne v; Kolk, pupil van Bataven-i Bram Wassenaar, is lichtg seerd en zij wordt ko weekeinde getest. Van di wacht het af: „Ik loop volj week in Alphen en hoo daar in elk geval te pi; voor de WK estafette thon." Op de vijftiende plaat ook de Alphense Mi Boonstra op dreef: „Het is eerste cross-jaar, maar ontspannen kunnen lo Suze Groen in 't Woud digde de eer van de meerde Bataven-ploeg over zes kilometer in 24 ten precies). Juniore Brenda van der rondde de winter in stijl brons. Vier kilometer is voor de zilveren medaillisi de 800 en 1500 meter in maar op het laatste stuk ai haalde ze desondanks de hovense Jany van Ge „Vorige week in Luxen ging het niet, nu wel. Het mijn laatste wedstrijd, w; gaan nu de liesblessure bi delen waar ik de hele wii last van heb," aldus de si volle Alphense. Haar cl noot Raymond Pet presl met een elfde plaats eve alleszins redelijk. Als vierd stejaars kwam de triatlee ruim twee. minuten achter tijdsgenoot en interna» toptalent Gertjan Liefers nen. In de korte cross klassei Stefan Hulisz en Mark va zich bij de eerste tien. miste net de aansluitin 5! daarbij de kans op mee een voedselvergiftiging lijk Bel op tijd fit te zijn voor hi derende baanseizoen. Ii hoofdcross van de manma; gureerden regioatleten sl(11 Een overcompleet eerste (Kulker, Pragt, Overbeek) thuisgelaten, de lichtgel seerde La Lau was het succesvol (37ste). Ook Jan tekaas en Spartaan Bakker den de eerste vijftig. y® te de PAARDESPORT LAURA GINSEL sche sportkoepel onder grote druk een verklaring hebben getekend. „Ik heb de inhoud nauwelijks tot mij kunnen nemen". De Kok noemt het een 'kin derachtige' uitvlucht. „Die verklaring was van levensbelang. Dan geloof je zoiets toch niet? Hij heeft gewoon voorgelezen wat een slimme advocaat voor hem op papier had gezet". De coach zette in december vorig jaar zijn handtekening onder een 'ge heim' schrijven, waarin hij beterschap beloofde en in feite toegaf judoka's 'betast en bevoeld' te hebben. Ooms: „NOC'NSF heeft misbruik van de situ atie gemaakt". De sportkoepel ont houdt zich voorlopig van commentaar. Psycholoog Jan Looman, die namens NOCNSF Van der Lee begeleidt: „De verklaring en de beelden van Ooms zeggen even genoeg." De Kok kan zich in die opmerking helemaal vinden. „Dit is zo verontrus tend. Juist die overslaande stem en zijn uithalen bevestigen alleen maar ons verhaal. Voor mijn gevoel heeft Pe ter zichzelf vrijdag de nekslag toege bracht." medewerker Het was een druk weel voor de paardensportlii bers uit Lisse. De verenigii J( Hubertus was met drie co naties aanwezig op het pif( ciale Indoor kampioensu van Noord-Holland en o[ Ruitercentrum werd er doi afdeling Zuid-Holland vai KWPN (Koninklijk Warmt Paardenstamboek Neder voor de eerste maal een rij /sportcompetitie geor seerd. De drie combinaties die geluk beproefden in Wor veer hadden zich voor wedstrijd geselecteerd dooi resultaten op drie voorafga wedstrijden. In Worme wisten zij zich in hun dressuur alle drie bij de vijf te plaatsen. Clemens merlaan met Arabian Boy zich op een eervolle plaats te nestelen met een van 598 pt. Natascha K eindigde met haar paard quistador eveneens op een de plaats in de hoogste k! de Z2 dressuur met 724 pt. Eefje Elfering, een ama die zich reeds in haar pon riére met Olivier steeds vot£ wist te plaatsen zet haar s sen nu voort met haar Heros, als veulentje aanges en helemaal zelf tot het hu Z1-niveau aangereden. Zij digde als beste in deze 1 (758 pt.) en mag haar club tegenwoordigen op het Fe tie centrum op 23 maart. Bij de pony's is Roosje wer met El Parada in de Z1 dressuur als eerste g digd. Deze combinatie eveneens uit Lisse en is lk ponyclub Poeleway. Het taat was 695 pt. De Ethiopiër Woldeneskel gaat op kop tijdens de NK veldloop in Tilburg. Hij won de cross, omdat zijn PSV-ploeggenoot Aitnafa (op de foto achter hem) als nummer een werd gediskwalificeerd. Aitnafa liep in een verkeerd tenue. foto anp

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 24