PORT Geen respect voor Ajax Katwijk zit met een kater na nederlaag Japanners troeven Nederlanders af op de schaatsmijt an Gaal beschermt )garde na opstootje mfica aast ook al Dennis de Nooijer -ë AG 4 MAART 1996 liel Maase naar WK veldloop Kamiel Maase behoort tot de zestien atleten die Neder- ande£rtegenwoordigen bij het WK veldloop op 23 maart in Wnei bosch in Zuid-Afrika. Na afloop van de nationale titel- andi Tilburg zijn aangewezen: Vrouwen: Mieke Aanen, Ga- Vijverberg, Kristyna Loonen, Grete Koens, Mieke van der "de Leidse Erica van der Bilt. Van der Kolk ondergaat deze og een medische test om te zien of zij fit is. Mocht dat t geval zijn, dan reist Van der Bilt naar Zuid-Afrika. Man- ;eg van Hest, René Godlieb, Marcel Versteeg, Kamiel Peter van de Velden, Marcel Laros en Ron van Diepen. 5: Daphne Panhuysen en Pauline Rath. Jongens: Gert-Jan en Jeroen Broekzitter. één plaats vacant in Holland Acht Bondscoach René Mijnders heeft tijdens het trai- amp van de olympische roei-kernploeg in Sevilla zeven n geselecteerd voor de Holland Acht. Naast oudgedien- co Rienks, Ronald Florijn, Niels van Steenis, Niels van der :n Henk Jan Zwolle zijn op basis van de testen in Spanje ios Maasdijk (Skadi) en Diederik Simon (Nereus) aan de toegevoegd. Maasdijk en Simon komen in de plaats van mpagner en Jaap Krijtenburg, van wie de laatste na twee ste dienst uit onvrede met het beleid van Mijnders uit de e stapte. De strijd om de laatste plaats gaat tussen Pim tichiel Bartman en George van Iwaarden. der Veen Meerstadt niet gekozen Diederik van der Veen Meerstadt is niet gekozen ks bestuur van de amateursectie van de KNVB. Op de Al- e voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB werden ag tijdens de buitengewone algemene vergadering in Zeist Ri< r stemmen uitgebracht dan op Dick Langenbach, die in stuur de portefeuille technische zaken gaat beheren. Hans huis is de nieuwe voorzitter van de sectie. De burgemees- de Friese plaats Ooststellingwerf volgt Ad Lansink op. Jan Ije completeert het nieuwe bestuur, dat aantreedt bij het klar van het seizoen 1996/97. edei ■tal if (Blind en Atteveld) en getrokken (Bos). De libero van Vitesse pakte ook het shirtje van Bogar- de beet. De Rotterdammer haalde zonder te'kijken uit. We ger eef zal het incident niet heb ben gezien; vanaf de Ajax-bank sprongen alle trainers het veld in om de overspannen Ajacie- den te kalmeren. Van Gaal stond voor Wegereef. Bogarde en Atteveld ontsnapten met geel. Voorlopig, want de tucht- commissie keek natuurlijk mee. Geprikkeld Bogarde, vond Van Gaal, ,,is een zeer geprikkelde jongen. Meer dan bijvoorbeeld Blind heeft hij last van emoties. Dat moet hij nog beheersen." Over Wegereef wilde de technisch directeur al helemaal niets kwijt. In de eer ste helft van het seizoen had Van Gaal de arbiter verbaal nog flink beschadigd. Dat was - heel toevallig - in de thuiswedstrijd tegen Vitesse. Bogarde gaat vandaag vrijwel zeker gewoon mee naar Dort mund voor de kwartfinale tegen Borussia. Ook al schond hij de gedragsregels van een Ajacied. Aanvoerder Danny Blind: Frank de Boer is geschorst, Bo garde móet wel meedoen.'.' 11 Bogarde wordt door pnieuw - niet aangepakt angedrag. Gisteren speel- verdediger een hoofdrol opstootje tijdens de uit- jd tegen Vitesse. Bogar- ;g libero Bos in het ge- Gaal was achteraf eigen- ;1 mild voor zijn zorgen- 'oJlij toonde zelfs enig be- >or de wildemans-actie, lest mezelf ook inhou- ;ei de technisch direc- rde kreeg eerder een are' waarschuwing na na-vechtpartij bij Sparta, angen wilde de Rotter- :r en ex-Spartaan vorige een paar fans te lijf. Van iroordeelde de actie toen, strafte zijn verdediger k gisteren, na een 'ech- bleven maatregelen uit. aanstichter Raimond At-^ was het allemaal erg sim- wee man van Ajax waren egen eentje van ons. Dus daar maar even tussen, 'as het 2 tegen 2, niks aan id dus. Totdat die maffe ïckerin sprong." Ie kluwen ruziezoekers voornamelijk geduwd lange rij van clubs die de Nooijer willen inlij- left Benfica zich aangeslo- :n sterke delegatie van de ;ese topclub vloog giste- tar Nederland om de top- van Sparta aan het werk tegen NAC. Technisch :ur Toni, ex-bondscoach ortugal, en de kersverse Paulo Autuori zagen gis- op Spangen hoe De ir zijn vijftiende competi- lpunt maakte. :a is dit seizoen niet in Dm zich in de strijd om de itel te mengen. De club op een vierde plaats en in meer wedstrijden nog ir doelpunten dan Sparta ord. Toni en Autuori, die pen jaar met Botafogo ioen werd van Brazilië, n de Europese velden te ?n afgestruind op zoek naar een scorende spits. Het gros van alle topscorers ligt nog aan de ketting. Dennis de Nooijer is een van de weinige topspelers van wie het contract afloopt en die aan de lopende band doelpunten blijft produce ren. Gladbach Maar Benfica was gisteren niet de enige buitenlandse club die een delegatie had gestuurd. Op het Kasteel zaten scouts en trai ners van Borussia Mön- chengladbach, Club Brugge en. twee Britse clubs. „Benfica is natuurlijk wel een grote naam in het Europese voetbal, maar ik weet niet of het aantrekkelijk is om in Portugal te voetballen. Het is kei- en keihard. Ja, om te leven is het er prachtig. Maar het heeft geen zin te filosoferen over een toekomst in Portugal. Er spelen op dit moment zoveel dingen. Ik neem het allemaal voor kennisgeving aan," aldus de Spartaan. agic' niet in Dream Team III 'Magie' Johnson ziet af eelname aan de Olympi- Spelen. De met HIV be- e mega-ster nam gisteren •slissing niet met 'Dream III' aan het olympisch itbaltoemooi in Atlanta e nemen. nson keerde eind januari vier jaar terug bij de Los Angeles Lakers. Het feit dat hij ook volgend seizoen met de basketbalploeg aan de Ameri kaanse profcompetitie NBA meedoet, heeft de doorslag ge geven bij zijn besluit zich af te melden voor 'Dream Team III'. Johnson wil na de competitie tijd vrijmaken voor zijn gezin. De competitie kan in geval van play-offs tot juni duren. calgary anp De Japanse wereldrecords bij de wereldbekerwedstrijden schaatsen in Calgary hebben de Nederlandse schaatsers wakker geschud. Vooral de nederlaag op de 1500 meter kwam hard aan. Oranje deed op deze afstand niet mee in de top van het klassement. Terwijl vijf rijders onder het wereldrecord van Johann-Olav Koss (1.51,29) reden, waren de eerste Nederlanders pas terug te vinden op de zevende plaats. „We moeten het roer omgooien", zei Wopke de Vegt, coach van Rintje Ritsma, die slechts als twaalfde eindigde. „Anders staan we straks bij de Olympische Spelen in Nagano met lege handen." De Nederlanders willen de grote allroundtoernooien niet laten schieten. „Het blijft fantastisch om in een volgepakt Thialf te rij den", zei Martin Hersman. „Dat wil je niet missen. Het betekent wel dat je altijd met selectiewedstrijden bezig bent. Het is goed dat we in Calgary wakker geschud zijn en niet vlak voor de Spelen. De eerste zes rijders kwamen uit verschillende landen en uit drie ver schillende continenten. Daaruit blijkt dat we niet goed bezig zijn." Hersman, die volgend jaar geen tien kilometers meer wil rijden, eindigde samen met Jeroen Straathof als zevende (1.51,64). De Sas- senheimer won de wereldbekerwedstrijd in Berlijn en eindigde als tweede in Heerenveen. Daarna viel hij terug. „Wij moeten te veel wedstrijden rijden. Dat is een groot probleem. Eigenlijk moet ik mijn programma met een kwart inkorten, wil ik blijven presteren." Ook Ritsma klaagt voortdurend over een te volle kalender. De Nederlandse record- en voormalig wereldrecordhouder op deze af1 stand (1.51,60) verspeelde met zijn twaalfde plaats waarschijnlijk het startbewijs voor het WK afstanden. Om de KNSB voor te zijn trok de wereldkampioen zich zelf terug. Het sectiebestuur lange- baan h&d al een voorkeur voor Hersman, Straathof en Postma. Ritsma won wel de 10.000 meter. Hij finishte in 13.51,14 voor Gianni Romme (13.55,75) en de Duitser Frank Dittrich (13.57,18). De Haagse Belg Bart Veldkamp eindigde als zesde (14.01,56). Ids Postma werd zevende (14.14,00). Met zijn overwinning stelde Rits ma de eindzege in het wereldbekerklassement op de 5000 en 10.000 meter veilig. De Japanners schreven in Calgary schaatshistorie. Drie rijders uit het Aziatische land verbeterden op het supersnelle ijs van de Olympic Oval een wereldrecord. Hiroyasu Shimizu op de 500 meter (35,39), Manabu Horii op de 1000 meter (1.11,67) en Hiroyuki Noa ke op de 1500 meter (1.50,61). Bij de Olympische Spelen over twee jaar in Nagano wil Japan voor eigen publiek scoren. De bond heeft Shimizu, die zich on danks astma ontwikkelde tot een topsprinter, daarom een startbe wijs op de olympische 500 meter gegeven. Hij kan zich nu volledig richten op de Spelen. De beslissing leek aanvankelijk niet succesvol. De 22-jarige stu dent aan de Ninon Universiteit in Tokyo raakte uit vorm. Vorig jaar won hij het wereldbekerklassement op de 500 meter. Dit seizoen eindigde hij slechts als vijfde en behaalde voor de wedstrijden in Calgary alleen de overwinning in Innsbruck. Zijn belangrijkste doel was het winnen van de wereldtitel sprint, ook dat lukte niet. Met het wereldrecord in Calgary maakte hij zijn reputatie waar. „De ra ce was nog niet eens perfect", zei Shimizu. Op de 1500 meter voltooide Noake de Japanse trilogie. Zijn race tegen de Canadees Neal Marshall bracht de Olympic Oval in extase. Noake versloeg zijn tegenstander met slechts éénhonderste van een seconde en verbeterde en passant het wereldrecord. Annamarie Thomas verbeterde het Nederlands record op de 1000 meter. De Friezin legde de afstand af in 1.19,37 en dook hier mee onder het nationale record dat haar provinciegenote Sandra Zwolle eerder op de dag had aangescherpt tot 1.19,96. Scheveningen wint voor tweede keer van oranjehemden Danny Blind en Raimond Atteveld hebben het met elkaar aan de stok. Hun ruzie zou uitdraaien op een opstootje, waarbij ook Winston zich niet onbetuigd liet. De laatste restanten van de Ajax-magie worden wel heel snel, bijna achteloos, opgeruimd. Voor het eerst sinds zondag 13 oktober 1994 is Ajax geen koploper meer in de Nederlandse competitie. Op die dag wonnen de Amster dammers van PSV, met 1-4. Op zondag 3 maart 1996 ver loor Ajax met 2-1 van Vitesse en staat het tweede; achter PSV. Met een wedstrijd minder, maar toch. Niet meer aan kop. Dat is wennen. dan geen respect meer voor de Nederlands, Europees en we reldkampioen? Ze hadden gelijk, de Ajacie- den. Wegereef was verbazing wekkend slecht. Hij gaf Vitesse niet aan waar de grens van het toelaatbare lag. En dus gingen de Arnhemmers het duel aan, zo fel als ze wilden. Zo fel dat Ajax er voor terugschrok. Som mige Ajacieden, uit de techni sche school, wilden na de eerste schoppen de bal niet meer heb ben. Hoekstra was 'als de dood' voor Atteveld. „Het lijkt wel of de scheidsrechters tegenwoor dig niet meer voor Ajax durven te fluiten", wierp aanvoerder Danny Blind in de strijd. Hij gaf Wegereef zonder meer de schuld van de irritatie. Mis schien wél van de nederlaag. „Ik gpd-verslaggever Vitesse had in eigen huis nog nooit van Ajax kunnen winnen. Ook het kleinste 'record' ging er aan. Er is geen respect meer. Raimond Atteveld schopte naar de duurste ledematen van het land en hij leek zich er geen moment voor te schamen. Hij deed het gewoon nog een keer. Scheidsrechter Jan Wegereef blies de ene fout weg met de volgende en hield telkens vol dat-ie gelijk had en hield. Hij blies gewoon nog een keer. De Ajacieden konden het de verde diger van Vitesse niet kwalijk nemen, maar waren woest op de leidsman. Wilde armgebaren tijdens de verloren wedstrijd, boze woorden na afloop. Is er heb hem nog gewaarschuwd", zei Blind. „De overtredingen op Wooter, twee keer, en Kluivert hadden minimaal kaarten op moeten leveren. Dat heeft in vloed op het spel." Ajax-in-vorm bekommert zich niet om schoppende tegen standers, vals fluitende arbiters of vechtende fans. „Een Ajacied trekt zijn jasje niet uit", legde voorzitter Michael van Praag de voornaamste huisregel van De Meer uit, toen Bogarde op de vuist wilde gaan met uitdagen de Sparta-fans. De bal gaat rond en de broekjes blijven schoon. De tegenstanders, die worden vuil. De kampioen kwam al heel snel op achterstand. Arco Jo- chemsen zette in een handom draai alle Ajax-verdedigers op het verkeerde spoor. Makaay, Laros en Curovic stonden 'ver schrikkelijk vrij'. De naam van Laros mocht in de boeken. De Ajax-aanvallen waren doorzichtig, voorspelbaar en dus heel gemakkelijk te ontre gelen. De tomeloze inzet en grenzeloze felheid deden de rest. Laros mocht zelfs voor de tweede keer profiteren van een blunder in de defensie. Weer waren Jochemsen en Makaay bij de voorbereiding betrokken. Reiziger ook, als foutenmaker. De treffer van Kluivert, vlak voor tijd, telde niet meer in deze wedstrijd. Maar eigenlijk mocht de kam pioen niet eens mopperen met' Wegereef. De arbiter floot Ma kaay terug, net toen hij Bogarde kwijt was en op het doel af kon. Een vrije trap voor Vitesse. Die zelfde Bogarde sloeg Theo Bos tijdens het opstootje in de eer ste helft botweg in het gezicht. Hij kreeg slechts geel. En aan voerder Danny Blind zelf, had al geel op zak toen hij verhaal ging halen bij overtreder Atteveld. Dat had ook geel, dus rood, moeten zijn. Misschien was Wegereef helemaal zo slecht nog niet. Voor Ajax. Vitesse: Van der Gouw; Atteveld, Van de Looi, Bos, Vermeulen; Jochem sen, Loeffen, Sjoekov (69. Van Wan- rooy); Makaay, Curovic (55. Sturing), Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind, Frank de Boer, Bogarde (46. Silooy); Ronald de Boer, Kluivert, Davids; Fini- di, Wooter, Hoekstra De teleurstelling was heel groot. Het 3-1 verlies tegen koploper Scheveningen had Katwijk op acht punten achterstand gezet en dat is een positie waaraan men op Sportpark De Krom de laatste jaren absoluut niet ge wend is. Misschien daarom was de reactie van Katwijk-oefen- meester Kees Guyt na de derde nederlaag dit seizoen (de twee de tegen Scheveningen) wel zo heftig. Het optreden van scheidsrechter Kooij verleidde de volgend jaar in Alphen aan den Rijn werkzame trainer tot de opmerking dat zijn team twee punten waren 'ontstolen'. Nu werkte de leidsman uit Oostzaan zaterdag inderdaad geen sterke wedstrijd af, dat is waar. Daar waren beide partijen het over eens. En de beslissing van Kooij om de bij een 2-1 achterstand door Carlo van Zeist gescoorde treffer af te keu ren, wekte alom de nodige ver bazing. De duwpartij van Edwin Robbers tegen gelegenheidsver dediger Hans Tellier verdiende wellicht ook geen fluitsignaal. Maar dat neemt allemaal niet weg dat Katwijk zich in die 88ste minuut van de topper wel zelf in een lastige positie had gemanoeuvreerd. Enerzijds door te vaak aanvallend net niet slagvaardig genoeg te werk te gaan. Anderzijds door achterin wel heel gemakkelijk twee doel punten weg te geven. Katwijk opende zaterdag sterk op De Krom. Het gebrek aan wedstrijdritme, het knap drassi ge veld, het leek de thuisploeg allemaal nauwelijks te deren. Aanzienlijk 'minder in elk geval dan Scheveningen, dat al snel de verdedigende stellingen moest innemen en dankbaar mocht zijn dat doelman Dave Kraayenbrink wel in vorm uit de winter was gekomen. De Sche- veningse goalie stopte een knappe kopbal van Marco de Ridder en was halverwege de eerste helft met een fraaie red- ker uit verloren positie terugge komen." De tweede helft was achttien minuten oud toen de aanslui tingstreffer inderdaad viel. De Ridder zette bewaker Tellier weg, hoorde geen fluitsignaal en verzorgde vervolgens de voorzet op maat die door Hans Zwaan werd benut. Scheveningen, dat direct na rust een uitgelezen kans op 3-0 had laten liggen (Ron de Jager kopte tegen de lat) wankelde, maar kreeg wel de mogelijkheid om de wed strijd te beslissen. Een 'Schwal- be' van Ron de Jager leverde Carlo van Zeist toch een gele kaart en Scheveningen een strafschop op. John Blok zorgde voor gerechtigheid door het leer hoog over te knallen. De gezien het vertoonde spel meer dan verdiende 2-2 bleef voor Katwijk dus binnen bereik. Johan Vogelaar was er met een vrije trap net naast nog dichtbij; Van Zeist tikte de gelijkmaker in de 88ste minuut zelfs simpel binnen. Scheidsrechter Kooij wilde echter van geen doelpunt weten en kende even later aan de andere kant van het veld evenmin twijfels bij een valpar tij van Leon van Nieuwkerk. In dit geval was de toegekende strafschop terecht, evenals de rode kaart die doelman Van Duyvenbode ontving. Ron de Jager maakte vervolgens vanaf de stip geen fout. Zo kansloos als de plaatsver vanger van Van Duyvenbode, Hugo van Duyn, op dat mo ment tegen De Jager was, schat Guyt de kansen van zijn ploeg op een vierde afdelingstitel nog niet in. Reëel: „Het is duidelijk dat de ploeg vandaag een forse tik heeft gehad. Beter voetballen en dan op zo'n manier verlie zen. Maar we zijn pas halverwe ge de competitie. Er zijn nog heel wat punten te verdelen." Katwijk: Van Duyvenbode; Van Zeist, Vogelaar, Kwestro; L'Ami, Robbers (Van Duijn), Langeveld, Van der Plas (Oudshoom); Krommenhoek, Zwaan, De Ridder. FOTO KEES VAN HOOCDALEM nieuw in de rechter beneden hoek van zijn heiligdom ver dwijnen: 0-2. Aangeslagen verdween Kat wijk naar de kleedkamer, om daar in de tweede helft nog ge motiveerder uit te komen. Een helft verloren is nog geen wed strijd verloren en in vijfenveer tig minuten kan nog heel wat worden rechtgezet. Guyt, later: „We wisten dat het nog kon. De ploeg is de laatste jaren wel va- ding opnieuw aanwezig na een verwoestende uithaal van die zelfde De Ridder. De linkerspits was toch veruit de gevaarlijkste Katwijkse aan valler in die periode. Zo knalde hij het leer in redelijk kansrijke positie hard naast het doel van Kraayenbrink en kwam hij op een voorzet van Dick Krom menhoek (vervanger van de met geelzucht kampende Stefan Roodakkers) centimeters te kort om de openingsgoal binnen te koppen. Die treffer viel wat later aan de andere kant en was een weg gevertje van de eerste orde. De door doelman Teun van Duy venbode al niet prettig aange speelde Wilfred Kwestro pro beerde door het centrum uit te verdedigen. Een opzet die mis lukte en John Blok in balbezit bracht. De door Edwin Robbers geschaduwde spelmaker van Scheveningen (Kenneth Braaf zat een schorsing uit) speelde Ron de Jager aan die vervolgens bekeken scoorde. Zes minuten later mocht Scheveningen het tweede pre sentje al uitpakken. De verre trap van centrale verdediger Ro bin Knoester leek zonder ge vaar, totdat Robbers zijn hoofd tegen de bal zette. Van Duyven bode was op dat moment al uit gelopen en zag het leer op- Pim Langeveld (links) vecht een luchtduel uit met Marcel de Jager van Scheveningen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15