IS DE CITROEN XANTIA VOORUITSTREVENDE AUTO? Massale opkomst Wijk aan Zee bij actie tegen vliegveld IJpoort Randstad MAANDAG 4 MAART 1996 WUK AAN ZEE GPD Zo'n tweeduizend Wijk aan Zeeërs hebben zich gistermiddag op een groepsfoto laten vereeuwigen. De sessie op de Dorpsweide in de badplaats was een protest tegen een studieplan van Boskalis en Lievense om voor de kust van het dorp een vliegveld met havenfaciliteiten aan te leggen. Het merendeel van de 2800 dorpsbewoners is fel tegen dit plan IJpoort. De foto zal wor den aangeboden aan minister A. Jorritsma (verkeer en waterstaat). Zij nam in februari ook het studieplan van Boskalis en Lie vense in ontvangst. Het wordt een vertrouwd beeld. Actie in Wijk aan Zee. Overeenkomst bij al die veelsoortige acties is het gladde verloop. Zo'n tweeduizend demonstranten drom den gistermiddag op de Dorpsweide ge moedelijk bijeen om op "de kiek te gaan. Als protest tegen een mogelijke aanleg van Schiphol IJpoort. De actie trekt de aan dacht van de landelijke media. Nog geen twee dagen nadat Boskalis en Lievense hun plan hadden gelanceerd was het antwoord er. Er moest een foto komen van de dorpsbevolking. Dan zou in één beeld duidelijk zijn dat zo'n tweeduizend man zich gaat verzetten als het er van komt. Gistermiddag werd dit 'antwoord' concreet. Vaders, moeders, kinderen, alleenstaan den, gehandicapten, asielzoekers. Alle ge ledingen van het dorp waren vertegen woordigd. Er waren platte wagens en stoel tjes om wat 'niveauverschil' in te bouwen. De reddingsbrigade had ook wat materieel beschikbaar gesteld. In de straten werd ge patrouilleerd om te voorkomen dat dieven hun slag zouden slaan tijdens de absentie van de bevolking. Op een groot bord waren alle 'invul- strookjes' te zien. Als 'bewijs' dat het ook om Wijk aan Zeeërs ging. Goed, er waren wat buitenstaanders, maar die mochten op de foto in de plaats van Wijk aan Zeeërs die verhinderd waren en daarvoor toe stemming hadden gegeven. Fotograaf Leo Vogelzang uit Assendelft kreeg de opdracht om de foto te maken. Hij deed het graag: „Kijk, ik heb jarenlang in Velsen-Noord gewoond. Ik ben er opge groeid en ging dus vaak hier naar het strand. Dat schept toch een band." Ook vaktechnisch sprak het idee hem aan. „Er zijn wel grotere menigten geweest die ik heb gefotografeerd. Maar dat zijn geen geregisseerde groepsfoto's zoals dit. In dat opzicht is dit voor mij een record." Terwijl de camera's snorden en de mu ziek van Arion klonk, probeerde de organi satie de aanwijzingen van Vogelzang via de geluidsinstallatie door te geven. Uiteinde lijk ging de duim omhoog. Het stond er op. Een enkel kind dacht dat de foto daarna direct op te halen zou zijn bij de fo- tokraam. Maar dat bleek de kraam van de bestellingen te zijn. Enkele honderden te kenden hier in voor een afdruk. Jos Molenaar, Jan-Paul van der Meij en Ruud van der Klooster zongen met de me nigte vervolgens het nieuwste protestlied. Het heet '5600 ogen'. De meeste van die ogen zijn op de actiefoto te tellen. Zo'n tweeduizend demonstranten dromden ACTIVA DE MEEST 'De Activa uitvoering van de Citroen Xantia is de meest vooruitstrevende auto van dit moment Het zijn niet onze woorden, maar het is de conclusie van de bekende auto journalist Niek Schenk (Algemeen Dagblad). Natuurlijk blozen we een beetje van zoveel eer, maar in feite is het de bevestiging van alles wat we wilden realiseren toen we de nieuwe Citroen Xantia Activa ontwierpen. Simpel gezegd Citroën wilde geen enkele innovatie uitsluiten, als deze tot verbetering kon leiden. Met name waar het ging om voorzieningen die bijdragen aan de actieve en passieve veiligheid van bestuurder en passa giers. Voor Citroën begint veiligheid met een bestuurder die zich volkomen op z'n gemak voelt. Voorkomen van ongelukken is voor ons minstens zo belangrijk, als het beperken van de gevolgen. De uitdaging voor onze ontwerpers was dan ook helder. Zorg dat de Citroën Xantia Activa een ultiem controleerbare auto wordt. Tja, en vanuit die optiek bleken zelfs onze van oudsher allersterkste punten voor verbetering vatbaar. Zoals bijvoorbeeld de unieke hydrac- tieve Citroën vering, die sinds jaar en dag te boek staat als de beste van de wereld. Ons veersysteem zorgt immers voor een perfect uitgebalanceerd rijgedrag, waardoor elke Citroën zich onder de zwaarste rijomstandigheden, vorstelijk over de weg beweegt En toch.... we vonden dat het nóg beter moest kunnen. Zo zitten we nu eenmaal in elkaar. Het uiteindelijk resultaat: het SC.CAR systeem, of voluit "Système Citroen de Controle Actif du Roulis". Welk voordeel biedt mij dat vraagt u? Het klinkt wellicht ongeloofwaardig, maar het is echt waar: hoe flauw, hoe scherp, of hoe onverwacht een bocht ook is, de Citroen Xantia Activa helt absoluut niet over. Binnen 0,04 seconde vertaalt het SC.CAR systeem al de informatie over de mate van draaing aan het stuur en de snelheid van de wagen in een impuls die de Citroën Xantia Activa perfect horizontaal houdt. Twee rechtstreeks met de voorste en achterste stabilisatorstangen verbonden cilinders wekken een tegengestelde kracht op die het overhellen van de Citroën Xantia Activa in elke bocht neutraliseert. Het is misschien even wennen, maar in de bochten behoudt de Citroën Xantia Activa dezelfde wegligging als op een kaarsrechte weg. In combinatie met de meesturcnde achteras, garandeert het veersysteem een optimale controle van de stabiliteit. Het voordeel is duidelijk: de Citroën Xantia Activa biedt u een optimale actieve veiligheid. En het spreekt voor zich dat de revolutionaire vering nog eens extra comfortabel is voor u en uw passagiers. Wilt u meer informatie over Citroen? Bel gratis 06-022 6090. We kunnen ons voorstellen dat u popelt om het Citroën-gevoel zelf te ondervinden. En niet alleen in de Citroën Xantia Activa. Maar ook in één van onze andere modellen. Dat kan op de best mogelijke manier, tijdens een gratis proefrit van 24 uur. We vinden nu eenmaal dat u een nieuwe auto goed moet leren kennen voordat u tot aankoop kunt beslissen. CITROËN XANTIA. BIJZONDER CITROËN AUTOBEDRIJF LE VÉLO - VAN DER VELDE, Kennedylaan 118, Leiden, tel. 071-5769322.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10