Kabinet: VN-kritiek op drugbeleid ongefundeerd Binnenland [andelaar in drugs lisbruikte perskaart PERZISCHE TAPIJTEN 'Een warme prak zit er nu niet meer in' 'Dit hebben we pas nog geoefend' Justitie vervolgt VVD'er Evenhuis wegens fraude DE RONDE VAN WITTEMAN VARA Relatief veel ongelukken met uitzendkrachten 'Atoomgeleerde Kistemaker collaboreerde met Duitsers' pNDERDAG 29 FEBRUAR11996 :n Nederlands Persbure, erde Pers Diensten 'ygmeeën tuigen Nederlander af |mpala De Nederlandse technicus Rolf Posthouwer uit Nieu- jegein, die in een natuurgebied in Uganda werkt, is gisteren ingevallen door pygmeeën. Posthouwer werd aangehouden bij hi wegversperring die de pygmeeën hadden opgericht in een [gelegen regio nabij Bundibugyo, 380 kilometer ten westen van e hoofdstad Kampala. Volgens de krant New Vision tuigden de iet speren en pijlen zwaaiende pygmeeën Posthouwer af, bra- hi zijn vingers en staken hem in zijn rug. Volgens de krant jerd de Nederlander aangevallen, omdat hij weigerde geld af te ÏS heroverwegen sluiting loketten [recht De directie van NS Reizigers laat een extra onderzoek itvoeren naar de eigen plannen om veel loketten te sluiten. Het j !S-onderdeel heeft dat gisteren besloten nadat de Groepson- prnemingsraad (GOR) een negatief advies over dit voornemen af. De GOR noemt de argumenten van NS Reizigers om loket- n te sluiten niet onderbouwd en niet steekhoudend. NS Reizi- ;rs wil dertig miljoen gulden per jaar bezuinigen op de loket- Ti. Volgens de GOR zullen bij ongewijzigde plannen ruim 160 in de 360 NS-stations zonder loketten komen te zitten. eegpompen tanker vertraagd i, [recht Het wegpompen van de lading zwavelzuur uit de in e et Amsterdam-Rijnkanaal gezonken Belgische binnenvaarttan- er Europeo-lheeft gisteren forse vertraging opgelopen. Pas aan et einde van de avond werd met het leegpompen een begin ge laakt. De vertraging ontstond omdat de bergers meer stroppen bnd de gehavende tanker wilden aanbrengen, aangezien het thip anders zou kunnen breken. De tanker botste dinsdag te- r pn de stalen damwand en zonk. De tanks met zwavelzuur raak- n niet beschadigd. fVD werpt zich op topambtenaren tuMEN. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) doet mogelijk en 'integriteitsonderzoek' naar de topambtenaren H. van der 1st en H. Boersma van de gemeente Emmen. Beide sectordirec- [uren werden maandag door het college naar huis gestuurd, ie stap was een reactie van het college op de uitkomsten van ën onderzoek naar de oorzaak van grote personele problemen l het ambtelijk apparaat. Het onderzoek houdt verband met [ogelijke belangenverstrengeling en het exorbitante declaratie- pdragvan de twee directeuren. iVaddenclub in beroep tegen boringen roningenDe Waddenvereniging is bij de Raad van State in be- pep gegaan tegen de proefboringen naar gas in de Waddenzee, faarmee de NAM op 1 mei begint. Volgens de vereniging zijn de oringen niet alleen slecht voor het beschermde waddenmilieu, haar ook in strijd met eerder gemaakte afspraken. De NAM zal pt 1999 zes proefboringen uitvoeren op het wad tussen Ter phelling en Rottumeroog. Daarnaast wordt vijf keer geboord in |e Noordzep. De meeste boringen vinden plaats in beschermd fltuurgebied. Ongeluk eist leven tweede Nederlander pQFDDORPIn een ziekenhuis in België is een 35-jarige man uit [udenbosch overleden aan de verwondingen die hij dinsdag ad opgelopen bij de verkeersramp op de El7. Daarmee is het odental van de kettingbotsing opgelopen tot tien. Onder de achtoffers is ook een 55-jarige Nederlandse vrachtwagenchauf- pur. In verschillende ziekenhuizen liggen nu nog 25 gewonden, [wee van hen verkeren nog in levensgevaar. nterliner gaat fietsen verhuren ^sterdam Het streekbusbedrijf Interliner gaat zijn passagiers letsen verhuren. De rijwielen komen beschikbaar voor reizigers het een maand- of jaarabonnement. Bij de haltes voor de luxe mge-afstandsbussen komen stallingen en onderhoudsvoorzie- ingen. Het bedrijf gaat er vanuit dat de passagier de fiets in de erste plaats gebruikt om de afstand tussen huis en halte te nverb ruggen. De huurder kan met zijn rijwiel echter gaan en Itaan waar hij wil. Het project gaat van start in Leeuwarden, _ironingen, Arnhem, Nijmegen, Wageningen, Apeldoorn, Zoe- ^fermeer en Enschede. Arts onderzoekt gijzelaars papoea's Een arts van het Rode Kruis heeft vandaag in Irian Jaya rWalf gijzelaars van de Beweging Vrij Papoea (OPM) onder Het Rode Kruis heeft nog geen gegevens bekendgemaakt aver hun gezondheidstoestand. Onder de gegijzelden zijn twee .Nederlanders: Martha Klein en Mark van der Wal. Klein is zwan- jjer en zou malaria hebben. Ze worden sinds 8 januari vastge- VJ verscherpt toelatingseisen freelancers 1sterdam anp Nederlandse Vereniging van imalisten (NVJ) wil dat de [tterdamse officier van justi- J, mr. G. Munichs, helpt bij jt terugkrijgen van een poli- jperskaart die in het bezit is een 23-jarige crimineel, [lgens de NVJ kwam de man fhet bezit van een NVJ- en een idelijke politieperskaart door [h bij de vakbond uit te geven correspondent voor de krant iman Farkli Gazete in Istan- Hij gebruikte zijn journalis- ke status vermoedelijk als kmantel voor criminele acti- jeiten in de drughandel, jfoe NVJ heeft naar aanleiding n de affaire besloten'direct de 'jelatingseisen voor freelance- Virnalisten te verscherpen. De De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit! Heemstede. Bronsteeweg 2, 023-5292509- - Eindhoven - Groningen - Heemstede - Hengelo - Hilversum - Tilburg VN-organisatie kraakte Nederlands gedoogbeleid cd eerder Het drugbeleid is goed en leidt zeker niet tot meer ver slaafden. Nederland is zeker geen belangrijke distribu teur en producent van soft- en harddrugs. Kritiek van die strekking is dan ook onvoldoende gefundeerd en doet geen recht aan de feitelijke situatie in Nederland. den haag/wenen gpd Dat is de strekking van een brief van het kabinet aan de VN-organisatie 'International Narcotic Control Board' (INCB) die gisteren in haar jaarverslag het Nederlandse drugbeleid kraakte. De INCB staat bekend als een behoudende organisatie en had vier jaar geleden dezelf de kritiek. De INCB ziet er vanuit Wenen op toe dat landen zich aan hun verdragsverplichtingen houden. Volgens de INCB heeft het Ne derlandse beleid om de mark ten van soft- en harddrugs te scheiden 'gefaald'. Verder zou een aanzienlijk deel van de cir ca 2.500 tot 3.000 koffieshops in handen zijn gevallen van 'crimi nele elementen'. Het bureau constateert wel dat de bereid heid in Nederland is gegroeid om het beleid meer in overeen stemming te brengen met de internationale verdragen. Het kabinet begrijpt niet waar het INCB zijn informatie heeft verzameld en heeft het bureau uitgenodigd om alsnog naar Nederland te komen. Verder zijn er met het oog op het ge voerde gedoogbeleid bepaalde voorbehouden gemaakt bij de VN-verdragen over de bestrij ding van drugs, die nimmer door andere staten betwist zijn, aldus het kabinet gisteren. „De teelt van Nederwiet is verboden en wordt ook niet oogluikend toegestaan. Politie en justitie besteden dan ook aanzienlijke aandacht aan de bestrijding daarvan. Voor hen nep ligt dat wat gecompliceer der omdat de teelt voor land bouwdoeleinden, evenals in de meeste andere landen, wèl is toegestaan. Overigens zijn de grondstoffen voor synthetische drugs, die in Nederland gefabri ceerd zouden worden, niet uit Nederland afkomstig. De con trole op de handel en het in be zit hebben van de grondstoffen is verplicht volgens de VN-ver dragen", aldus Den Haag. De kamerfractie van de Staat kundig Gereformeerde Partij heeft gisteren vragen gesteld aan de ministers Borst (Volksge zondheid) en Sorgdrager (Justi tie). De SGP wil een regerings standpunt over het VN-rapport nog voordat de Kamer op 18 maart over de drugnota debat teert. CDA-woordvoerder Van de Camp vindt dat Nederland niet teveel „alleen moet opere ren op druggebied maar dat be ter moet afstemmen met ande re Europese landen." De woordvoerders van de andere coalitiepartijen waren niet be reikbaar voor commentaar. De INCB is lovend over Frankrijk, Duitsland en Italië voor hun inspanningen om de drughandel te bestrijden door succesvolle operaties uit te voe ren tegen het witwassen van druggelden. Dat leidde tot de arrestatie van belangrijke cocaï ne- en heroïnesmokkelaars, stelt het INCB. betrokken man maakte voor zijn aanvraag bij de NVJ gebruik van briefpapier en stempels van de Turkse krant. Ook beschikte hij over een perskaart van de Zaman Farkli Gazete. Volgens NVJ-secretaris H. Verploeg blijkt achteraf dat de Turkse krant bij zonder gemakkelijk perskaarten verstrekt. De NVJ ontdekte dat er aan de zaak een luchtje zat nadat de man twee kogelwerende vesten bij de NVJ huurde die hij nodig had voor een reis naar Bosnië. De vesten werden tijdens een politie-inval in de woning van de man in Schiedam gevonden en bij de NVJ terugbezorgd. De inval had plaats in het kader van een onderzoek naar handel in verdovende middelen. spukenisse-heijplaat* gpd Gif via ventilatie toch huiskamer in rotterdam gpd De centraal geregelde mecha nische ventilatie in flatgebou wen kan voor grote problemen zorgen bij branden waar enor me rook- of gifwolken vrijko men. Bewoners zijn niet in staat zelf de afzuiging af te zet ten, zodat de rook toch bin nenkomt. Zo kreeg een wo ningcorporatie in Spijkenisse gisteren vele verontruste huur ders aan de lijn die klaagden over de ventilatie. De ventila toren van de flats bleven de zware, giftige dampen afkom stig van de brand in het Rot terdamse havengebied, naar binnen zuigen. Ventilatoren in flats zijn in tegenstelling tot eengezinswo ningen vaak centraal geregeld. Kan in een rijtjeshuis de venti lator worden uitgezet door de stekker uit het stopcontact te trekken, de centraal gestuurde luchtverfrissers kunnen alleen op het dak worden uitgezet. Toen gistermiddag even na twaalven bekend werd ge maakt dat wegens een chloor- Iucht iedereen in Spijkenisse binnen moest blijven, was er geen installateur te vinden die zich op het dak wilde wagen om de ventilatiekokers af te sluiten. windrichting: Noord-Oost Middelharnis S Dirksland _i ROTTERDAM GPD Drie kwartier nadat de brand in de loods aan de Keilestraat was uitgebroken, draaide in het Rot terdamse stadhuis de crisisstaf al op volle toe ren. „Ik zat een belangrijke bijeenkomst elders voor toen ik werd geïnformeerd. Eenmaal op het stadhuis bleek iedereen al zoals afgesproken te functioneren", vertelt burgemeester Peper. Volgens hem is daarmee het grote nut van regel matige rampenoefeningen bewezen. „De minis ter van binnenlandse zaken hamert daar niet voor niets steeds op. Het is misschien gek, maar rolde gpd Het openbaar ministerie in Gro ningen brengt oud-bewinds man Evenhuis (WD) voor de rechter op verdenking van frau de. Ook Evenhuis' zwager en ex-directeur van de Groningse Kredietbank (GKB) worden ge dagvaard. Het drietal zou de ge meentelijke kredietbank van Groningen hebben opgelicht. Op 19 september vorig jaar deed de divisie zware georgani seerde criminaliteit van de re giopolitie Groningen huiszoe king in de woning van Evenhuis in Rolde; zijn echtgenote is daar burgemeester. Huiszoeking werd ook gedaan bij de zwager in Dalerveen. Tegelijkertijd de den opsporingsambtenaren in vallen op nog eens zestien adressen in Nederland en Duitsland. Er werden kasten vol ordners en paperassen meege nomen. Het OM heeft het onderzoek zo goed als afgerond. Volgens justitie hebben de drie strafbare feiten gepleegd bij de verstrek king van een krediet van 6,5 miljoen gulden aan Vadeck In vestments BV. Het trio zou een constructie hebben opgezet om te versluieren dat er tegenover het verstrekte GKB-krediet on voldoende dekking stond en zich persoonlijk aan de transac ties hebben verrijkt. Het gerechtelijke vooronder zoek komt voort uit de gerucht makende GKB-affaire. In 1991 bleek dat de directeur van de Groningse Kredietbank voor meer dan honderd miljoen gul den aan dubieuze hypotheken en kredieten had verstrekt. De uiteindelijke strop voor de ge meente Groningen bedraagt 58 miljoen gulden. De naam van Evenhuis dook al snel op in de GKB-affaire. Hij fungeerde als adviseur bij het aanbrengen van de Drentse zui velonderneming Brio, die voor de aankoop van een zuivelfa briek in het Duitse Wilhelmsha- fen een lening kreeg van zeven tien miljoen gulden. Dit uitzon derlijk hoge krediet bracht de zaak aan het rollen. Evenhuis werd in 1989 gedwongen af te treden als staatssecretaris, om dat hij de Tweede Kamer ver keerd had ingelicht over een privélening. De alarmsirenes in Spijkenisse blijken niet op hun taak berekend. Toen ze gisteren de bevolking voor het eerst sinds jaren voor een dreigende ramp moesten waarschuwen, kwam het noodsig naal lang niet bij iedereen over. In alle delen van de stad werden klachten geuit over de slechte hoorbaarheid van de sirenes. Geruime tijd nadat de sirenes hadden geklonken, liepen nog mensen over straat, reden ze in hun au to's rond of waren ze, net als bouwvakkers in de nieuwbouwwijk Maaswijk, nog gewoon aan het werk. Mensen die de sirene wel hoorden, bleken niet meteen te zijn gealarmeerd. Pas op het moment dat de geluidswagens van de politie begonnen rond te rijden, brak in Spijkenisse lichte paniek uit. Inwoners die werden gesom meerd binnen te blijven, zochten inderhaast, met een sjaal als geïmproviseerde bescherming, een goed heenkomen. Moeders met kinderen begon nen gillend te rennen. „M'n kinderen, m'n kinde ren", jammerde een vrouw. ,.Ik moet naar huis. Er zit gif in de lucht!" De grote winkelcentra in de stad deden de deur op slot en hielden de klanten binnen. 'Vluchtrou tes' via de roltrap naar de parkeergarage werden af gesloten. Duizenden leerlingen moesten op de scholen blijven. Streekvervoerder ZWN besloot alle bussen aan de kant te zetten en PTT Post staakte de bezorging. Na verloop van tijd was het openbare leven volkomen lamgelegd en het telefoonnet over belast. Om 15.35 uur werd het sein alles veilig gegeven. Schoorvoetend kwamen de inwoners weer tevoor schijn. P. Boukes, de voorzitter van de vereniging wijk bewoners Heijplaat, is woedend. Hij zat de hele dag binnen, met ramen en deuren gesloten. „Mijn grote irritatie is dat we 's morgens te horen kregen dat er loodchromaat was vrijgekomen en later ver nam ik dat het om organische verbindingen gaat. Dat het met andere woorden niet veel kwaad kon. Ik concludeer daaruit dat ze niet hebben geweten wat er heeft gebrand. En daar vlieg ik van in brand." Gestrande Heijplaters worden opgevangen in sporthal Wielewaal. In een deel van de hal ravotten kinderen, elders proberen volwassenen zonder vals gegrom een deugd te maken van de nood. Eigenlijk is er slechts één wanklank, weet A. de Haan. De man koestert zijn flesje bier. „Want", sipt hij, „de kantinebeheerder heeft opdracht gekregen niet langer alcoholische drank te schenken." Een tafeltje verder kijkt J. Leemans ietwat veron gelijkt naar de twee boodschappentassen die aan zijn voeten staan. „Ik was lekker naar de markt ge weest, bloemetje gekocht voor de vrouw", vertelt hij. „Bij de halte van bus 68 hoorde ik dat Heijplaat was afgesloten en dat de bus ook niet reed. Ik ben toen maar een kopje koffie gaan drinken in het kantoor van de deelgemeente. Daar hoorde ik op de radio dat alle bewoners in de sporthal werden opgevangen, dus ben ik hier maar naar toe gegaan. Ik heb wel mijn vrouw even gerustgesteld. Een warme prak zit er nu niet meer in, dat zal wel een boterhammetje worden. ZIE DRIE B Donderdagavond, 21.00 uur Over de keuze tussen gevoel en verstand Uitgesproken Werkdruk te hoog en instructie onvoldoende groningen gpd Er gaat over het algemeen veel mis met uitzendkrachten. Het aantal ongevallen in deze groep werknemers is relatief hoog. Dat wordt in de hand gewerkt door dat uitzendkrachten vaak onder druk aan de slag zijn in voor hen onbekende bedrijven, on voldoende instructie krijgen en ook niet altijd over de voorge schreven individuele veilig heidsmiddelen kunnen beschik ken. De directeur van de arbeids inspectie in het noorden van het land, H. Bor, signaleert in zijn regio jaarlijks 25 tot 30 on gevallen met ernstig letsel. Bij zijn dienst zijn sinds 1989 in to taal 134 ongelukken gemeld met uitzendkrachten. Er was er één bij met dodelijke afloop en een groot aantal waarbij ernstig letsel is ontstaan. „Maar het is het topje van een ijsberg", zo vreest Bor. „Ongelukken die niet tot ziekenhuisopname of grote materiële schade leiden, worden niet eens gemeld." Bor heeft de ongelukken met uitzendkrachten in de regio Noord op een rijtje gezet op verzoek van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. Dat krijgt de cijfers over de afgelopen zeven jaar binnenkort toegestuurd. Het aantal geregistreerde on gelukken met uitzendkrachten vertoont in Groningen, Drente, Friesland en de kop van Overijs sel de laatste jaren een stijgende lijn. Waren het er in 1993 niet meer dan veertien, in 1994 wer den er 22 en vorig jaar al 35 ge noteerd. In totaal maakte de ar beidsinspectie in de betrokken bedrijven twintig processen- verbaal op wegens overtredin gen en in drie gevallen werd een waarschuwing uitgedeeld. Voorts werd tien keer volstaan met het maken van afspraken. Historicus: Overheid beschennde geleerde den haag gpd zoiets als er vandaag is gebeurd, hebben we an derhalve maand geleden nog geoefend. Dat was toen met een ontploffende tanker in Bolnes." Via Radio Rijnmond sprak de burgemeester, die de coördinerende bevoegdheid over het hele ge bied had, enkele malen de bevolking toe. Hij be gon steeds met: „Dit is een officiële mededeling van de burgemeester van Rotterdam namens de overheid." Even na vieren vond Peper een moment om voorzichtig terug te blikken. „Nee, zo groot heb ik het nog nooit meegemaakt. Ik heb het ook niet eerder meegemaakt dat er zoveel zo snel in wer king treedt." De Nederlandse atoomonder zoeker prof. dr. J. Kistemaker heeft zich in de Tweede Wereld oorlog schuldig gemaakt aan collaboratie. Dat schrijft de his toricus Rienk Kessenich in een in 1990 geschreven maar nu pas gepubliceerdedoctoraalscriptie. Kessenich constateert dat Kis temaker en drie andere Neder landse geleerden tijdens de oor log in dienst traden bij het be drijf Cellastic NV. Dat bedrijf werd later ontmaskerd als faca de voor een Duitse spionageor- ganisatie. De geleerden werden na de oorlog enige tijd ge schorst, maar later gerehabili teerd. Kistemaker heeft altijd ont kend met de Duitsers te hebben samengewerkt. Hij houdt vol dat hij namens de contra-spio- nage de opdracht aanvaardde om te onderzoeken wat er ach ter de facade van Cellastic ge beurde. Zijn opdrachtgever, de eveneens door Kessenich be schuldigde prof. dr. W. de Haas, is inmiddels overleden. Kessenich kreeg op voor spraak van het presidium van de Tweede Kamer inzage in de tot dan toe geheimgehouden dossiers over deze affaire. Eer der had de jounrnalist Wim Klinkenberg de kwestie via het dagblad De Waarheid en een door hem geschreven boek aan de orde gesteld. Beide keren wees de overheid de beschuldi gingen van de hand. Dat ge beurde, zegt Kessenich, omdat 'Kistemaker op meerdere mo menten en tot de dag van van daag in bescherming is geno men door de Nederlandse over heid'. De geleerde, die de grote man zou worden achter het Neder landse ultracentrifugeproject voor de verrijking van uranium ontkent in een interview mei het wetenschappelijk tijdschrift Wetenschap, cultuur en samen leving de strekking van het on derzoek. „Dat iemand me nu in zo'n onderzoek van collaboratie beschuldigt, is bespottelijk." Sa men met de door Kessenich medebeschuldigde hoogleraar dr. J. Ketelaar stichtte Kistema ker na de oorlog het wereldver maarde instituut voor Atoom- en Molecuulfysica op. De geleerde geeft overigens toe dat Ketelaar wel heeft gecol laboreerd, 'omdat hij gewoon dik wilde verdienen'. Een ande re vriend, drs. J. Zwartsenberg, deed datzelfde uit naïviteit, al dus Kistemaker. Zwartsenberg is inmiddels overleden en Kete laar weigert elk commentaar.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3