Oud-winnaars dragen Twintig van Alphei^ Witte rook in de Leidse Hout Pascal Vergee zet racefiets aan de kant FC Barcelona in finale Spaanse bekei Dopingcontroles NOCNSF vertraagd Nederlandse basketballers uitgeschakeld voor EK Sport DONDERDAG 29 FEBRUAR11996 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef rob onderwater. 071 -55 Bob de Jong wint 3000 meter Milwaukee Nederland heeft in een schaatswedstrijd voor junio ren in Milwaukee na de eerste dag de leiding met 336 punten. Duitsland (263) is tweede, de Verenigde Staten (243) derde. Jan Nijboer won de 500 meter in 39,18 seconden, Bob de Jong werd eerste op de 3000 meter in 4.08,98, voor Nijboer (4.09,14) en Gijs Buitelaar (4.12,25). Renate Groenewold zegevierde in 2.10,74 op de 1500 meter voor meisjes. Gretzky naar de Blues inglewoodWayne Gretzky, de nummer 99 in het Amerikaanse prof-ijshockey, heeft de Los Angeles Kings ingeruild voor de St. Louis Blues. Hij kon een contract voor zijn leven tekenen bij de Ivings, maar gaf de voorkeur aan een transfer. Bax heeft aan zes goals net genoeg voorhout In een doelpuntrijke wedstrijd hebben de zaalvoet ballers van Bax gistervond met 6-5 van Spaarnwoude uit Haar lem gewonnen. Vooral in de eerste helft regende het goals. Bax kwam eerst met 2-0 achter maar trok de stand via Michael Ver ver en Martin Bax gelijk. Daarna raakten de Voorhouters op nieuw twee keer op achterstand. Henny Koet en Mohammed Bougrine brachten de ploegen wederom in evenwicht. Hans van Leeuwen zette Bax vlak voor rust voor het eerst op voorsprong: 5-4. Na rust vielen er vooral tijdstraffen te noteren en scoorden beide teams nog ieder een keer. Voor Bax trof opnieuw Koet doel. Sleutels verloor met 5-3 van Peters uit Dordrecht. Tot drie minu ten voor tijd was.de stand 3-3. Martin van den Burg, Patrick Heymans en Siem van der Linden scoorden voor de Leidse ploeg. Brams Snackbar kwam niet in actie, omdat de wedstrijd bij De Rozet wegens brand in de Rotterdamse haven werd afge last. De Twintig van Alphen moet het dit jaar vooral hebben van oud-winnaars en een sterk deelnemersveld bij de vrouwen. Na publicitair aantrekkelijke edities van de twintig kilometer lange wegwedstrijd tussen Alphen aan den Rijn en Ter Aar met Vincent Rousseau en het duo Chris Plaatjes en Belayneh Densimo is de Engelsman Paul Evans op zaterdag 9 maart de aanvoerder van het veld van wedstrijdatleten. De nummer twee van de afge lopen marathon van New York kan geduchte tegenstand verwachten van de Brazilianen Emerson Iser Bern en Eli- as Bastos, de Duitser Carsten Eich, de Ethiopiër Getaneh Tessema en Marco Gielen. alphen aan den run Bataven akkoord met fusie-met Holland leiden «willem spierduk De fusie tussen de twee Leidse atletiekverenigingen De Bata ven en AV Holland is een feit. Gisteravond verklaarde een rui me meerderheid van de leden van De Bataven zich voor een samengaan met Holland. Van de 190 aanwezigen op de druk bezochte ledenvergadering ver klaarden 155 leden zich voor en 28 tegen de fusie. Dinsdag avond hadden de leden van AV Holland zich al in grote meer derheid voor samensmelting van de clubs verklaard. De naam van de nieuwe club, die op 1 april van start gaat, is nog niet bekend. Daarvoor is een prijsvraag uitgeschreven. Vast staat wel dat de huidige namen van de fusiepartners niet in de nieuwe naam terug keren. Ook het clubtenue is on derwerp van een prijsvraag. De fusie-onderhandelingen tussen beide clubs hebben ruim een jaar geduurd. Beide clubs gebruiken op verschillende dagen in de week de atletiek baan in de Leidse Hout. Uitein tim brouwer de koning Met Evans (1993), Eich (1991) en Gielen (1995) heeft organisa tor Ad Persoons drie sterke oud winnaars gestrikt. Zij hebben in Alphen aangetoond wat zij waard zijn, in tegenstelling tot het vermaarde duo Plaatjes- Densimo, dat vorig jaar een nachterhoedegevecht leverde. ,,En zo'n Evans loopt net zo hard als Vincent Rousseau", zei de organisator uit Ter Aar, die delijk vond een meerderheid van beide clubs dat het bestaan van twee clubs op één baan niet effectief was. De verwachting is dat de nieuwe club op wedstrijdniveau aanmerkelijk beter voor de dag komt. De Bataven is een vereni ging met de betere 'lopers'. AV Holland is beter vertegenwoor digd op de technische num mers. De verwachting was dat er bij De Bataven de grootste ver eniging van de twee meer weerstand zou bestaan tegen de fusie dan bij AV Holland. Gister avond probeerden enige leden van De Bataven de fusie nog te gen te houden op formele gron den. Dat lukte niet. Voorzitter John van Haasteren: ,,De Bata ven heeft een sterke vrienden* club met oudere leden. Die wa ren op emotionele gronden te gen." Hoewel 1 april de officiële op richtingsdatum is, gaat de nieu we club al op 1 maart van start met een nieuw initiatief. Doel is om recreatieve lopers voor te bereiden op de Singelloop, de de Belg overigens wel op zijn verlanglijstje had, gisteren tij dens een persconferentie in Al phen aan den Rijn. Maar Rous seau is niet fit genoeg om naar Alphen te komen. Persoons op zijn beurt ver langt van zijn goedbetaalde pa- radepaardjes dat zij in Alphen topprestaties leveren. Daarop zijn de financiële afspraken ge baseerd. Van die oud-winnaars weet ik wat ze in hun mars heb ben. De Brazilianen, die voor het eerst bij ons aan de start verschijnen, kunnen voor een verrassing zorgen. Van de Ne derlandse afvaardiging (onder anderen Gielen, Van Vlaande ren, Schut, De Bree) heb ik ook hoge verwachtingen. Na het Nederlands kampioenschap veldloop wordt bekend welke atleten naar het WK veldloop in Zuid-Afrika worden afgevaar digd. De nationale equipe ver trekt speciaal vanwege de Twin tig pas op maandag 11 maart naar Zuid-Afrika. Twee van zijn trekpleisters la ten dat WK aan zich voorbij gaan. Bert van Vlaanderen richt zich dit seizoen uitsluitend op wegwedstrijden. Tessema ver dedigt weliswaar aanstaande zondag in Tilburg zijn Neder landse cross-titel, maar weet nu al dat hij geen dispensatie krijgt om Nederland op het WK te vertegenwoordigen. Voor Per soons is dat een zorg minder, omdat hij vreest voor overbelas ting van 'zijn' toppers. „Al denk ik dat een cross er minder in hakt dan een zware wegwed strijd van 30 kilometer." De organisator maakt zich zorgen over de steeds rijker ge vulde wedstrijdkalender in Ne derland. „Ik gun iedere organi satie het goede, maar met al die nieuwe circuits wordt de spoe ling steeds dunner. Net als bij de baanatletiek komt het steeds minder voor dat goede atleten het tegen elkaar opnemen. Ik schrok ervan toen ik hoorde dat bij de wegwedstrijd in Schoorl dit jaar duizend deelnemers minder aan de start stonden dan het jaar daarvoor." Voor zijn eigen evenement verwacht Persoons niet zo'n te rugloop, al valt het aantal voor inschrijvingen tot nu toe tegen. „Maar dat heeft ongetwijfeld te maken met de afgelopen perio de van slecht weer. De telefoon gaat nu pas rinkelen. Bovendien kunnen deelnemers tot op de dag van de wedstrijd na-in- schrijven." Een andere oorzaak van een kleinere toeloop zou het ontbre ken van de prestatieloop over acht kilometer kunnen zijn. De organisatie heeft dit jaar geko zen voor een compacte wed strijddag. Om 12.45 uur staat de 15 kilometer voor vrouwen op het programma, zes minuten later gevolgd door de start van de recreanten. Om 14.00 uur schiet staatssecretaris Erica Terpstra van sport de mannen weg voor hun wedstrijd over 20 kilometer. Terpstra is niet de enige 'vrouw van formaat' die Alphen op 9 maart aandoet. De Duitse Kathrin Wessel, Joyce Chep- chumba uit Kenya, Natalia Sorokiwskaja uit Kazachstan, de Noorse Anita Haakenstad en de Roemeense Simona Staicu staan garant voor een topwed strijd. Van de Nederlandse af vaardiging hebben Kristijna Loonen en Wilma van Onna de beste papieren. Carla Beurskens ontbreekt vanwege een blessu re. Ongeacht het aantal deelne mers zal de Bruins Slotsingel en de wijde omgeving volgende week vrijdag en zaterdag geheel in het teken staan van het hard loopevenement, dat verzekerd De fusie is een feit. John van Haasteren (links) en Hans Overduin rechts heffen het glas dat is vol geschonken door oud-Hollandvoorzitter en hui dig Bataven-lid Carel van Venetiën. foto loekzuyderduin traditionele prestatieloop langs Voor het speciale tarief van nen lopers zich onder leiding bereiden op dit evenement, de Leidse Singels op 30 april. 10,- voor twee maanden kun- van topatleet Han Kulker voor is van aandacht van de telei Er worden tijdelijke verk) maatregelen getroffen enu buslijnen 75, 77 en 184 krj aangepaste routes. De atld; moeten de rest doen. Perser „Als het mooi weer is, acjai Evans in staat om het parcqr record van Marti ten Kate (hl in het jaar 1989) te verbeterpl rb r De organisator kan een sprekende prestatie goedjti bruiken in zijn pogingenel hoofdsponsor Hans Veiü i Keukens te bewegen tot y\ tractverlenging. De spoor heeft nog niet laten weten qa gebruikt maakt van de optime door te gaan met de Twifo omdat hij de ontwikkelii i rond het nieuwe sportkana;?t afwachten. Verkerk is nanjc in meerdere takken van s actief als sponsor. Perscfii „Mijn gevoel zegt me datjjl: wel goed komt met de spoq-s maar ik zou toch al graagft handtekening onder het b: tract willen hebben." bi id tim brouwer de koning Een half jaar na zijn broer Etienne is Pascal Vergeer ge stopt met wielrennen. De 24- jarige amateurwielrenner uit Voorhout, die vorig seinen uitkwam voor de ploeg Van Europolis, kan zijn sport niet langer combineren met zijn maatschappelijke carrière. Na afloop van het vorige sei zoen- zag het er aanvankelijk naar uit dat Vergeer als wieler- prof bij zijn ploeg aan de slag kon. „Maar Europolis kon he laas niet voldoen aan de eis van de internationale wieler- unie", aldus Vergeer. „De ploeg kon slechts zes in plaats van de reglementair vereiste tien renners een contract aan bieden. Wel kreeg ik het aan bod om na een succesvol jaar als amateur bij Europolis ver der te gaan. Dat was ik ook van plan, tot mijn maatschap pelijke carrière in een stroo versnelling kwam. Na ampel beraad koos geer, die werkzaam is in Hillegomse rijwielhandel, vi maatschappelijke zekerhr Hij zag het niet zitten daarnaast op halve kracht] blijven wielrennen. „Ik iets goed of ik doe iets niet. moet ik bekennen dat het vlak voor de Ster van Zwo" de opening van het wieiersn zoen in Nederland (aansta;;; de zaterdag), toch weer begy te kriebelen." h Door het vertrek van Pas Vergeer is geen enkele telg het Warmondse schaats- wielergeslacht meer actief 2 de wielersport. Zijn jong f broer Etienne Vergeer, eveneens tot de sterkste an teurwielrenners van Ned land behoorde, besloot vot jaar al zijn racefiets aan de v gen te hangen. barcelona anp Sergei Kiriakov (links) van Karlsruher SC scoort ondanks obstructie van Andre Winkhold van Düsseldorf. FC Barcelona heeft gisteravond de finale van de strijd om de Spaanse voetbalbeker bereikt. De ploeg van coach Johan Cruijff won de tweede wedstrijd voor de halve finales bij stadge noot Espanyol met 3-2. In Nou Camp won FC Barcelona het eerste duel met 1-0. Tegenstan der in de eindstrijd (10 april in Zaragoza) wordt vermoedelijk Atletico Madrid, dat het eerste treffen bij Valencia met 5-3 won. Espanyol had het grootste deel van de wedstrijd het initia tief. De ploeg nam twee keer de leiding, in de 37e minuut door Javi en de 63e minuut door Ur- zaiz uit een strafschop. De ge lijkmakers waren van Kodro (vier minuten voor rust) en Amor in de 79e minuut. In de slotfase heerste Barcelona, dat in de laatste minuut het win nende doelpunt van de Roe meen Popescu kon begroeten. Duitsland Karlsruher SC heeft voor het eerst in veertig jaar de finale van het Duitse bekertoernooi be reikt. In het eigen Wildparksta dion won KSC de wedstrijd voor de halve finales tegen Fortuna Düsseldorf met 2-0. Tegenstan der in de eindstrijd op 25 mei is FC Kaiserslautern, dat dinsdag met 1-0 van Bayer Leverkusen De Russische international Sergej Kirjakov gaf KSC in de 16e minuut de leiding. Voor 28.000 toeschouwers maakte Thomas Hassler er 11 minuten voor het einde 2-0 van. Fortuna kwam niet verder dan een schot tegen de paal van Pancev kort na de hervatting en een gemiste strafschop wegens hands in de slotfase van Glavas. Hij schoot de bal tegen de on derkant van de lat en kopte in de rebound wel in. Omd^t nie mand anders de bal had aange raakt, keurde scheidsrechter Heynemann het doelpunt af. Engeland De clubs uit de Engelse premier league kwamen woensdag als de grote winnaars tevoorschijn uit de wedstrijden voor de vijfde ronde van het toernooi om de FA-Cup. Liverpool, Southamp ton, Wimbledon en Chelsea schudden tegenstanders uit la gere regionen van zich af en be reikten de kwartfinales. Alleen het onderlinge duel tussen Nottingham Forest en Tottenham Hotspur, beiden uit de hoogste divisie, eindigde on beslist: 2-2. Tien dagen geleden moest de wedstrijd wegens een sneeuwstorm na een kwartier worden gestaakt. Wordt ver volgd op 9 maart. De winnaar treft Aston Villa. Liverpool won op eigep veld voor ruim 36.000 toeschouwers met 2-1 van eerste-divisieclub Charlton Athletic. Fowler en Collymore zorgden voor 2-0, Grant kon drie minuten voor het einde iets terugdoen. De andere drie wedstrijden waren al replays. Southampton won met 2-0 van tweede-divi sieclub Swindon Town, Wim bledon zegevierde na een vroe ge achterstand met 3-1 over Huddersfield (eerste divisie) en Chelsea kwam tot 4-1 tegen Grimsby, eveneens uit de ee divisie. Ruud Gullit scoc niet, wel zijn teamgenoten berry, Hughes, Spencer en I cock. De indeling voor de kwa nales is: Leeds - Liverpool, M Chester United - Southampi Chelsea - Wimbledon, Notti ham Forest of Tottenham - ton Villa. Voor de competitie won ton Villa thuis met 2-0 van ti verdediger Blackburn Rov De aanwinst Joachim (afk( stig van Leicester City) ma; de openingstreffer tien mini na rust, Southgate scoorde ii 71e minuut. Fiorentina is de tegenst der van Atalanta in de finale de Italiaanse bekerstrijd, ploeg uit Florence versloeg li Milan gisteren in het Meai stadion 1-0. Het doelpunt kv\ op naam van de Argentijn tistuta in de 78e minuut, eerste duel had Fiorentina i 3-1 gewonnen. De wedstrijden in de fir worden op 10 en 24 april speeld. arnhem/rotterdam gpd Achteraf gezien was het scenario wat al te voortvarend. Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen zouden vanaf de cember out of competition" worden gecon troleerd op het gebruik van doping, zo kon digde chef de mission André Bolhuis begin oktober aan. Maar het noodzakelijke proto col is niet eerder dan half maart gereed, zo dat Atlanta-gangers op z'n vroegst vier maanden voor het begin van de spelen 'bij verrassing' hun urine voor controle moeten inleveren. „Nee, niet te laat", vinden zowel Marcel Sturkenboom, hoofd sector topsport van NOC/NSF, als Emile Vrijman van het NeCe- Do, het Nederlands Centrum voor Doping- vraagstukken. De laatste: „Sporen van veel anabolen zijn met de technieken van nu ook nog in de laatste maanden voor de spe len tè traceren". Maar, zegt Vrijman ook, voor een aantal anabolen steroïden geldt dat niet. „Zo eerlijk moet ik wel zijn: het was beter geweest eerder te beginnen. En ideaal is natuurlijk als het permanent ge beurt". Maar Vrijman prijst zich al gelukkig dat er nu dankzij NOC/NSF een anti-dopingbe- leid serieus in gang wordt gezet. „Iets dat de bonden in de afgelopen jaren hebben laten zitten". Sturkenboom en Vrijman benadrukken dat er sinds de aankondiging van Bolhuis in oktober bergen werk is verzet om het proto col rond te krijgen. „In Engeland", zegt Vrij man, „is daar in het verleden twee jaar over gedaan. We hebben het hier in een paar maanden uit de grond gestampt". De controles bij verrassing, ook tijdens de training, zijn alleen mogelijk als daarvoor rechtsbasis is, oftewel een getekende over eenkomst met de sporter. „Die overeen komst hadden we nog voor de kerst klaar, maar zie maar eens van 360 sporters een getekend formulier terug te krijgen". Een andere tijdrovende zaak was het vin den van een laboratorium. NOCNSF wilde daarvoor een lab met IOC-accreditatie, zo dat er voor de sporters de garantie is van kwaliteit. Daarom viel Utrecht af. 'Keulen' lag als meest nabijgelegen lab voor de hand, „maar daar wordt een positief geval vaak eerst aan de krant gemeld en pas dan de opdrachtgever. Dat hebben we laatst ook weer gezien bij schaatster Svetlana Fedotki- na", aldus Vrijman. Een contract is nog niet getekend, maar het is waarschijnlijk dat het NOC/NSF kiest voor het dopinglab van Los Angeles. „Dat sjaat bovenaan ons lijstje", geeft Sturken boom toe, „maar de bestuurlijke instanties moeten daarover nog een besluit nemen". Ook in de voorbereiding wat betreft con troleurs, materiaal „en ogenschijnlijk iets simpels als het maken van een formulier", is veel tijd gaan zitten. Vrijman meent dat in de afgelopen maanden is bereikt waar voor het NeCeDo al jaren pleit. „Veel spor ters bellen ons nu met allerlei vragen. En de bonden zijn wakker geschud". ankara. anp De nationale basketbalploeg is uitgeschakeld voor een plaats in de EK-eindronde van 1997. Oranje leed gisteren in Ankara de vierde neder laag in vijf wedstrijden. Turkije won met 68-54 (37-34). Bij Nederland was Erik van der Sluit de absolu te uitblinker. Hij werd topscorer met 17 punten en mikte vijf van de zes driepunters raak. Center Mike Nahar kwam tot 15 punten, zijn maat onder de borden Huybens tot 12. „Onder de borden verloren wij de slag niet", stelde bondscoach Van Helfteren nuchter vast. De Turken pakten twee rebounds meer (28-26). „Wij verloren van de vrije worplijn", wist Van Helfteren. Nederland stond twee keer op de vrije worplijn, de Turken dertien keer. De Turkse ploeg kreeg zeven persoonlijke fouten, Nederland vijf tien. „Het was een gekkenhuis in die hal", aldus Van Helfteren. „6500 hysterische toeschouwers op de tribunes. De scheidsrechters werden er knap nerveus van." Nederland raakte halverwege de eerste helft tien punten achter, 28-18. Door Van der Sluis en Nahar werd dat verschil teruggebracht tot drie punten bij de rust (37-34). Van Helfteren hield zijn basis Duyvelshoff, Te Velde, Nahar, Huybens en Van der Sluis lang binnen de lijnen. Het vijftal nam kort de rust zelfs even de leiding, 37-39. In de daaropvolgende tien minuten beslisten de Turken het duel. Ze scoorden vijftien punten tegen Nederland drie, 52-42. Van der Sluis mikte daarop zijn vijfde driepunter raak, 52-45, maar de achterstand werd in de slotfase alleen maar gto- SPORT OP TV DONDERDAG 18.00-18 30 EURO Olympische Magazm 18.30-19 00 EURO Schansspringen 18 41-18 48 Ned 2: Sportjournaal. 18.45-19 10 RTL Sport 19 00-20 00 EURO: Boksen 19 30-20.00 BRT 1; Sport. 20.00-22.00 EURO Tennis ATP-toern 20.30-22 30 RAI UNO: Voetbal. 22 00-23.00 RTL 4: Barend Van Dor[ 22.00-23.00 NBC NCAA Basketbal 22 15-23 00 Did 2. Der Sportspiegel 22 16-22.34 Ned 3. Sportjournaal. 22.50-23.00 EURO- Eurosportmeuws. 23.00-23 35 RTL 4: Sport. 23.00-00.00 EURO: Golf- Ei 00.00-00.30 EURO- Tennis: ATP-ov< 00.30-01.30 EURO. Europacupvc l-ga VRIJDAG 08 10-08.15 Ned 3. Sportjournaa 08.30-09.00 EURO- Olympische Magazii 09 00-10.00 EURO. Schieten. Gold Cup' 10 00-11.30 EURO. WK Bobslee! Calgary 11 30-12 30 EURO Europacupvoetbal m beschouwing 12 45-14 30 Did 1 Sport Extra: A worldcup in Narvik 13.00-14.00 EURO Wereldbeker ling vrouwen 13 30-14 30 RTL 4 Barend Van Dorp

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 26