LAATSTE LOTEN! Nu 5 miljoen netto in de Jackpot. Aandeel DSM nooit een hoogvliegej Straf weerhoudt jongeren niet van drughandel f: Feiten &Meningen 7PO\„, U£flïWPIScRiiViii<l4Tie HU KieÊ/ wr 'X StóPUP JIJ") 1 MlET, 0<Vfc 8 Deze maand valt-ie zeker. Directeur helpt scheepswerf Vulkan naar de ondergang Kritiek VEB DONDERDAG 22 FEBRUAR11996152 WM hélé LtveKi HÉ» ut MoemJ 1 W&l: "AFm&U)V/b£ geNJÉ NOÉ} re JOHÉI \IOOR; MTêA S&tftJP v Jê wr wetje komt qgr kjjkeM V Snotaap OF iV"F heb. m w«i> s \^\/oo)2. eizvARwé,-*^-^ /wje X ge^wr,- ).e TOfRAllCPE xyi" iTANS V je-iejöwii, PXVoog" In de Staatsloterij Jackpot zit nu maar liefst 5 miljoen netto. En daar blijft het niet bij. Want naast de Jackpot is de extra prijs deze maand wel heel bijzonder. Als u 'm wint, ontvangt u iedere week f 2.000,- netto zakgeld tot het Jaar 2000! Koop dus nu uw Staatsloten. De trekking is dinsdag 27 februari. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. NIEUW SANALYSE De meest gehate man in Bremen en de havensteden in de deelstaat Mecklenburg-Vorpommeren heet Friedrich Henne- mann. De 59-jarige voormalige president-directeur van de scheepswerf Vulkan wordt behalve door zijn natuurlijke te genstanders, de bijna 23.000 werknemers en de regionale en lokale politieke grootheden, ook door kenners van de bran che als de hoofdschuldige van de dreigende ondergang van het concern beschouwd. Het is natuurlijk overdreven om een debacle van deze gi gantische omvang in de schoenen van één man te schuiven. De raad van commissarissen, de banken, de vakbonden en de politiek hebben ook hun rol in het drama gespeeld. Maar dat Hennemann de hoofdrol speelde, bestrijdt eigenlijk nie mand. Hennemann was een man van-de grote concepten en zo mogelijk nog grotere ambities die hij wilde realiseren met talenten die uiteindelijk te klein zijn gebleken. Wat de grootondernemer uit Bremen voor ogen stond, was inderdaad spectaculair. Hij wilde van de scheepswerf een maritiem superconcern maken. Er zouden in Bremen, Ros tock en Stralsund niet alleen schepen van stapel lopen, het concern moest ook de toon aangeven bij de produktie van hoogwaardige scheepselektronica en de maritime machine- en installatiebouw. Hennemann kende de bedrijfstak waarin hij zijn aspiraties wilde uitleven goed. Hij was in de jaren zeventig als vertegen woordiger van Bremen betrokken bij de sanering van de scheepsbouw, die in die periode net als de Nederlandse wer ven, RSV bijvoorbeeld, regelmatig met injecties van de over heid in leven moest worden gehouden. In 1987 zocht Vulkan een nieuwe president-directeur en met zijn kennis en erva ring leek Hennemann de aangewezen man. En inderdaad, met hem aan het roer begon een nieuw tijdperk in de ge schiedenis van de scheepsbouw in het noorden van Duits land. Het toverwoord van de ondernemingsgoeroes in die tijd heette diversificatie. Een onderneming moest zich niet uit sluitend toeleggen op het fabriceren van één produkt, in dit geval schepen, maar de blik ook op andere activiteiten rich ten. Zo kon het risico gespreid en in slechte tijden de kans op verliezen verminderd worden. In sommige concerns werkte die diversificatiestrategie, in andere (bijvoorbeeld Daimler Benz) niet, zoals de werknemers van Fokker kunnen beamen. Hennemann was een overtuigd aanhanger van deze filoso fie. Hij kocht het ene bedrijf na het andere, zodat Vulkan nu uit negentig ondernemingen in binnen- en buitenland be staat. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de voorheen vaak kwakkelende scheepsbouw een gouden toekomst tegemoet ging. De omzet werd in zeven jaar verviervoudigd, tot zes miljard mark, bijna zeven miljard gulden. Het aantal werkne mers steeg van 8000 tot 28.000 in 1993. De winsten waren meestal bescheiden, vijftig miljoen in 1994, maar er werd, in tegenstelling tot het verleden, weer regelmatig winst ge maakt. Ook in de voormalige DDR sloeg Hennemann toe. Hij kocht na de omwenteling van 1989 voor symbolische bedra gen geprivatiseerde werven in het oosten en mocht daarvoor van de Duitse overheid en de EU miljarden aan steun opstrij ken. Een zorgvuldige boekhouding schijnt de visionair er toen al niet op na te hebben geWduden. Hij goochelde con stant met bedragen, ook met de 850 miljoen mark uit Brussel die waren bestemd voor twee werven in het oosten. Dit geld verdween in de kas van het moederbedrijf en wordt nu door EU-commissaris Van Miert teruggeëist. De Vulkandirectie had zich schuldig gemaakt aan frauduleus handelen, aldus Van Miert gisteren in Brussel. Hij wil 'binnen de mogelijkheden van de Europese wetgeving'; wel kijken of deze werven nog geholpen kunnen worden. Twee jaar geleden verschenen de eerste tekenen aan de wand. Vulkan moest zijn organisatie 'stroomlijnen' en het mes ging in het personeelsbestand: vijfduizend banen wer den geschrapt. Dankzij de steun van de vakbeweging, die er van overtuigd was dat het behoud van arbeidsplaatsen bij Hennemann voorop stond, en de banken die een oogje dicht knepen, wist hij zich nog ruim een jaar staande te houden. Toen vorig jaar bleek dat de voorspelde winsten uitbleven, er dreigt voor '95 een verlies van zevenhonderd miljoen, moest hij in november zijn biezen pakken. Onbekenden heb ben begin deze week een aanklacht tegen hem ingediend we gens het verstrekken van valse informatie over de toestand van het concern. De erfenis die hij zijn opvolger, Wagner, heeft nagelaten is inderdaad rampzalig. De orderportefeuille is gevuld, maar op elke order wordt verlies gemaakt, soms zelfs tientallen mil joenen. Wagner heeft gisteren surseillance van betaling aan gevraagd. Op een persconferentie kondigde hij aan dat Vul kan zich gaat concentreren op de scheepsbouw en elektroni ca. Dat deze sanering banen gaat kosten is zeker. In Bremen, waar de werkloosheid nu al zestien procent is, vreest men het ergste. PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN Hij was een voorbeeld voor zijn Marokkaanse leeftijdsge noten. Rachid (27) genoot ook aanzien bij de politie en buurt - werkers in de Enschedese ach terstandswijk Deppenbroek. Tot hij samen met zijn broer, ouders en neef in 1994 werd opgepakt. Rachid en broer Yassin kregen wegens hun aandeel in de drughandel zwa re straffen. Niemand had ze te gengehouden: vader niet, de imam niet, en zelfs Allah niet Rachid en Yassin zijn volgens hun advocaat van het rechte pad afgedwaalde 'snotapen', maar justitie en de rechter in Al melo herkenden in hen de lei ders van een criminele organi satie die handelde in harddrugs. Ze zijn veroordeeld tot zes en een half jaar en zes jaar hechte nis. Binnenkort dient het hoger beroep. Rachid, de oudere van de twee, mag vrijuit praten want hij is een bekennende verdachte. Yassin (20) echter heeft een be roep gedaan op het zwijgrecht. Bovendien, zo vertelt Rachid, bewoog Yassin zich toch in de schaduw van zijn grote broer. „Yassin heeft als jongere broer naar mij te luisteren", zegt hij. Dat is Marokkaanse traditie. Direct na zijn arrestatie, in sep tember 1994, werd Rachid op staande voet ontslagen. Hij werd, samen met twaalf andere verdachten, van zijn bed gelicht door het 140 man sterke Samson-team van de Enschede se politie. De bende werd ver antwoordelijk gesteld voor han del in harddrugs naar onder meer Marokko en Duitsland, wapenbezit en het gebruik van geweld. Vrijwel iedereen was Marokkaans en de meesten kwamen uitTetouan, een stad in het noorden van Marokko. Op zijn werkplek arrangeerde Rachid drugdeals met behulp van semafoon en telefoon. Nie mand verstond hem. De eerste keer dat hij in drugs 'bemiddelde' was in een disco theek. Rachid werd aangescho ten door een man die vroeg of hij nog iemand kende die coke snoof. Hij hoefde vrijwel niets anders te doen dan in een en hetzelfde gebouw met links co caïne aan te pakken en met rechts aan een ander door te ge ven. Hij werd er vijftig gulden rijker van. „Ik dacht: dat is mooi snel te pakken. Wat zou jij dan doen", vraagt hij uitdagend. Het was in de begintijd van zijn car rière als radio-verslaggever. Hij werkte in dat eerste proefjaar met behoud van uitkering, fi nancieel nauwelijks interessant, vond hij. Met drughandel werd je rijker. Bij zijn stap van heling naar handel in heroïne en cocaïne speelde mee dat zijn neef, zijn broer en zijn toenmalige vrien din verslaafd waren. Waar je mee leeft, word je mee besmet. De gedachte dat hij verdiende over de ruggen van verslaafden heeft hem nooit gehinderd. De volgende stap was om zelf hero ine en cocaïne te gaan inkopen om een aantal klanten te kun nen voorzien. „Als je eenmaal aan het geld hebt geroken, gaat dat van zelf." Bij de risico's is hij pas stil gaan staan toen hij zich er op grotere schaal mee ging bezig houden. Zijn redenatie was verbluffend eenvoudig. Hij zag dat drughan delaren die evenveel als hij dealden een jaar gevangenis straf kregen. Tot die tijd hadden ze een goed leven gehad. Dat leek hem acceptabel. „Groter heb ik het daarom ook nooit willen aanpakken", zegt hij. Zes en een halfjaar, daar had de handelaar niet op gerekend. Dat hij een strafblad zou krijgen kon hem niet schelen. Dat hij zijn baan zou kwijtraken, telde niet. Rachid woonde in Enschedese achterbuurt Deppenbroek. Van wege probemen met Marokka nen in ondermeer die wijk, zet ten in 1991 de politie, het con sultatiebureau voor alcohol en drugs, de reclassering en de ge meente een Marokkanenproject op om de sterk toegenomen cri minaliteit onder Marokkaanse jongeren een halt toe te roepen. In de stuurgroep moest ook een Marokkaan zitten. Dat werd Ra chid. „Omdat ik zo gemakkelijk praatte, vonden ze. Maar eigen lijk vond ik het niks. Er werd te veel vergaderd. Ze steken vijftig mille in een buurthonk, kopen sportbroeken en T-shirts voor de Marokkaanse jongeren en dan moeten die gaan voetbal len. Dat werkt niet." Zelden zijn hulpverleners zo ge schokt geweest als toen bleek dat Rachid handelde in drugs. Ze dachten dat juist hij het voorbeeld was van hoe het ook kon lopen met Marokkanen: een opleiding afmaken, een baan krijgen en goed werk doen voor de gemeenschap. Ze ble ken zich volstrekt te hebben verkeken. De moskee heeft niet al te veel betekenis voor Marokkaanse jongeren, zegt Rachid. Zeker de ontspoorde jongeren hebben er weinig te zoeken. De gedachte dat het moskeebestuur of de imam zou kunnen helpen bij het heropvoeden van die kna pen, lijkt niet op z'n plaats. Me dewerkers van het Marokka nenproject hebben eenmaal daarover een gesprek met de De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) is verstoord over de gisteren aan gekondigde aandelentransactie van DSM. Door een beperkt aantal Neder landse institutionele beleggers een be lang van twintig procent te geven, ver leent DSM hun onevenwichtig veel stemrecht voor weinig geld, meent de organisatie van particuliere beleggers. Gisteren werd bekend dat de Neder landse Staat het merendeel van zijn be lang in DSM afstoot. De overheid ver koopt 7,34 miljoen van de 11,3 miljoen aandelen. Volgens VEB-directeur P. de Vries doet de transactie sterk denken aan een nieuwe beschermingsconstructie. DSM lijkt zich volgens De Vries al voor te be reiden op een vijandige overname als reële mogelijkheid. Het concern neemt kennelijk daarom het zekere voor het onzekere: het onderbrengen van een groot belang via cumulatief preferente aandelen bij bekende, mogelijk zelfs be vriende aandeelhouders. De beurs en de Vereniging van Effecten Uitgevende Ondernemingen (VEUO) hebben vorig jaar een compromis ge sloten over juridische beschermings constructies voor op de beurs genoteer de ondernemingen. Een vijandige partij moet eerst zeventig procent in de be laagde onderneming opbouwen, alvo rens een bod uit te brengen, zo luidt de jongste afspraak. Een afkoelingsperiode van anderhalfjaar en een onafhankelijk panel van deskundigen zijn dan de vol gende hobbels om te nemen. Minister Zalm (financiën) wil een nog verdere versoepeling. DSM doet hetzelfde als Ahold en Hoog ovens, die onlangs ook preferente aan delen plaatsten bij bevriende partijen. Hoogovens heeft door laten schemeren dat het een beschermingsmaatregel is, Ahold ontkent dat. Ook DSM ziet de aandelentransactie niet als bescher ming. ROTTERDAM ANP De kleine belegger hoeft er niet rouwig om te zijn dat hij niet in aanmerking komt voor de 7,34 miljoen DSM-aandelen, die de staat verkoopt. Degenen die sinds 1989 de stukken hebben aangeschaft, hebben weinig plezier (lees: koers winst) aan hun bezit beleefd. In 1989 verkocht de rijksoverheid de eerste portie DSM- aandelen voor 108 gulden per stuk. Alleen de snelle be slissers met een fabelachtig gevoel voor timing hebben toen de buit binnengesleept. Zij konden hun stukjes kwijt voor 140 gulden en sindsdien is het eigenlijk al leen maar kwakkelen geweest met het aandeel. In schrijvers op de tweede pluk aandelen, voor 125 gulden, hadden nog minder reden tot vrolijkheid. Vooral het jaar 1993, met koersen tussen de 70 en 100 gulden, was een moeilijke periode. Het bedrijf raakte in de rode cijfers en kon zich pas in 1994 enigszins revan cheren. Aan het eind van dat jaar, waarin de beurs per saldo geen centimeter vooruitkwam, noteerde DSM ruim 137 gulden, mede ondanks de veelbelovende vooruitzichten voor 1995. Het afgelopen jaar schoten beleggers nog steeds niet veel op met het chemiebedrijf. Ondanks de 'koop'-aan- bevelingen, waarmee tal van analisten hen om de oren sloegen, miste DSM de beursbrede hausse grotendeels. „Het ontbreken van een solide staat van dienst heeft tot gevolg dat beleggers het aandeel historisch laag waar deren. Het bedrijf is te afhankelijk van schommelingen in prijzen en valuta", meent een chemie-analist. De aankondiging van de verkoop door de staat lijkt Doornroosje te hebben wakker gekust. In een bijna nimmer vertoonde hectische handel schoot DSM uit de winterslaapkoers van 142 naar ruim 152 gulden. De dreiging dat een groot aantal aandelen van het rijk in één klap op de beurs zou kunnen komen, is uit de lucht: dit verhoogt de waardering voor het concern. Beleggers hebben immers een enorme hekel aan onze kerheid. De vraag wanneer en hoe minister Zalm (financiën) het staatsbelang zou verzilveren, leidde de afgelopen maanden geregeld tot speculatieve en ze nuwachtige koersbewegingen. De ergste kou is nu uit de lucht: de staat heeft nog elf procent van de aandelen in handen en kan daar nu of te zijner tijd nog een aar dig gaatje in de begroting mee dichten. De staat heeft de 7,34 miljoen aandelen verkocht aan grote beleggers als banken en verzekeraars. DSM hoopt daarmee minder last te hebben van heftige koersuitsla- gen 'als gevolg van analistenrapporten of kranteberich- ten', zoals de vertrekkend financieel directeur Timmer mans vorig jaar zei. De verkochte aandelen zijn omge zet in 'cumulatief preferente' aandelen, die voorrang hebben op de winstuitkering en waarop in goede jaren het tijdens slechte perioden misgelopen dividend als nog wordt uitgekeerd. Of DSM op die manier immuun wordt voor heftige koersschommelingen, is daarbij zeer de vraag. Zo is bij voorbeeld ongeveer een kwart van de uitstaande, beursgenoteerde effecten in handen van Amerikaanse beleggers. Die kennen geen genade als de kwartaalcij fers een keertje tegenvallen. Unilever kan er deze week over meepraten en Philips heeft vorig jaar daardoor ook al eens een beroerd dagje op de beurs meegemaakt. Dank zij het afstoten van het staatsbelang hoopt DSM in versterkte mate het imago van staatsbedrijf af te schudden. In de internationale beleggingswereld zijn dergelijke bedrijven zelden in trek, vanwege de (ver meende) ambtelijke cultuur en een gebrek aan slag vaardigheid. Daarmee zou ook een notering aan de beurs in New York aantrekkelijk worden. „Haast heb ben we daar niet mee", laat het bedrijf overigens weten. AMSTERDAM RAYMOND PEIL Dit is het laatste deel van ei g, serie over tnoskeeën in Netb land. De vorige delen stond in de krant van 17,19,20 d1 februari. imam gevoerd. Die wilde v\i iet meewerken, maar dan allee 'ai zijn manier: streng, traditioi at en conservatief. De Nederla oc se hulpverleners geloofden! 'tu niet in. Rachid weet dat de Islam dr ot handel verbiedt, maar hij he zich er weinig van aangi ken. „Ik ben een praktizerer - moslim. Mijn dagindelingw door de gebeden bepaald. M ik ben geen vrome moslim.l bent jong en hebt je wilde li ren." Met een zekere regelm kwam hij wel bij de moskee ke maand schonk hij trouw twee of drie tientjes. Hij kwam ook wel eens bij d Turkse moskee om geld tev selen. „De mensen daar had Duits geld nodig om inkope Duitsland te kunnen doenv hun winkel. Ik had Duits gel uit drughandel dat ik wilde! wisselen in Nederlands geld p wisselde het tegen een voor: en voor mij net iets gunstige koers dan de banken doen.' Het bedrijfsterrein van DSM in Heerlen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2